BE8EHIS Eo. De moord aan den Oostzee:® te Rotterdam. twee Timmerlieden, Wieders of wiedsters ANNA PAULOWNA. SCHOORL. i SCHAGEN. De overval op Cura^ao. Advertentiën. J. de RUIJTER - Molenstraat Puike blauwe- en bravo J. de Ruijter, Dames en Heeren, een bezoek H. DE LIGT, SCHOENWINKEL - LAAN I, SCHAGEN. J. de Ruijter, DE DUINWEG BIJ SCHOORL NIET IN HET WEGENPLAN OPGENOMEN. Door enkele Statenleden betreurd. In ons nummer van Zaterdag hadden wij een foto afgedrukt, van een gevaarlijke plek van den Duin weg bij Schoorl de verbindingsweg tusschen SchQorl en Bergen, en daaronder een schrijven van het ge meentebestuur van Schoorl aan alle leden van de Prov. Staten in Noord-Holland om den betreffenden weg op het Wegenplan geplaatst te krijgen. Thans is verschenen het verslag van de Staten commissie over de voordracht van Ged. Staten van Noord-Holland in zake de vaststelling van een we genplan voor die provincie. Daarbij werd door en kele leden, hoewel ze erkenden, dat Ged. Staten door het opnemen van den duinweg Castricum Egmond a. d. HoefBergen aan veler wenschen wa ren tegemoetgekomen, betreurd dat deze lijn niet was doorgetrokken door ook den duinweg tot in Schoorl op het Wegenplan te plaatsen. i FHR80NEELE BELASTING VAN WINKELS. HOTELS, ENZ. Vragen van het Tweede Kamerlid Staalman beantwoord. i In antwoord op de vragen vaen het Tweede Kamer lid Staalman in verband met een door den Koninklijken Nederl&ndschen. Middenstandsbond onder zijn leden verspreide corculaire betreffende het z.l. ten onrechte heffen van personeels belasting van winkels, hotels en koffiehuizen zegt de Minister van Financiën, dat het feit van de verspreiding dezer circulaire hem bekend 1A Hem is echter geenerlel rechterlijke beslissing be kend, welke het zenden eener dergelijke circulaire wettigt HET SIACHTFONDSEN-CONFLICr Overeenstemming over de wijze van beslissing. I Naar het Hsbl. verneemt, hebben alle partijen, be trokken bij het fameuze slaohtfondsenconfllct, giste ren hun oordeel uitgesproken over het door hun leiders ia principe gesloten accoord. De alagersorganisaties hadden een gecombineerde ledenvergadering belegd te 'e-Gravenhage, de grossiers- bond te Rotterdam. Beide vergaderingen vereenigden zich er mede, dat het geschil zal worden onderworpen aan de uitspraak eener commissie van drie onafhan kelijke en onpartijdige juristen, aan te wijzen, b.v. door den president van een der rechtbanken, en dat in- tusschen de boycot wordt opgeheven. Z'i wilde hieraan echter de voorwaarde verbonden zien, dat tót het tijd- etip dezer beslising dbör den Bond van Boerenslacht- veefondsen de toestand van vóór 1 Mei uitbetaling der z.g. kleine afkeuringen zal worden hersteld, zulks o.a. op grond van de positie, waarin anders de particuliere fondsen in dien „tusschentijd" zouden ge raken.. De vergadering der boerenfondsen in Kras keur de eveneens het instellen eener commissie van juristen goed benevens stopzetting der aankoop-actie, echter op voorwaarde, dat de al dan niet uitbetaling voor kleine afkeuringen, hangende de uitspraak, afhankelijk zal zijn van die uitspraak, d.w.z. vooralsnog niet betalen, doch eventueel na-betalen. OOK DE „HERTOG HENDRIK" ER HEEN. Thans Is vastgesteld, dat ook Hr. Ms. panterschip Hertog Hendrik naar Curaqao zal worden gezonden. Het schip zal a.s. Donderdagmiddag daarheen vertrek ken. De indruk ln New York. Reuter seint uit New York: Het incident op Cura'sao heeft hier groote sensatie verwekt, vooral in de Latijnsch-Amerikaansche diplo matieke wereld is men er vol van. In officieele kringen bestaat geen neiging de zaak ernstig op te vatten of ais meer dan een buitengewoon brutalen streek van LatijnschAmerikaansche rebellen te verklaren. V.D. seint nog uit New York: Volgens berichten uit Venezuela, hebben de opstandelingen, die den overval op Willemstad gepleegd hebben, zich in de nabijheid van Coro, waar zich hun hoofdkwartier bevindt, verschanst, nadat zij met 2000 man troepen versterkt waren. BREEZAND. Zondag speelde Breezand I een wedstrijd voor het. Gouden Kruis tegen D.T.S. I uit Oudkarspel. D.T.S., hoe wel wat spel betreft de meerdere van B. moest zich met gelijk spel 22 tevreden stellen, zelfs ontging Breezand de overwinning doordat Weijers een verd-iende straf schop miste. Voor de rust had D.T.S. verweg het beste spel en was de stand ook 20. Na rust waren echter de bordjes verhangen. B. speelde nu wat ze kon en gaf D.T.S. geen gelegenheid haar spel te ontplooien. Voor D. was echter gelijk spel voldoende om de volgende ronde te bereiken. D.T.S. speelde met 10 man, waaron der 3 invallers. B. was volledig. Voor den wedstrijd was veel belangstelliing. B. is thans uitgeschakeld voor deze wedstrijden. We kunnen echter zeggen dat de beide 3e klassers, Wieringerwaard en Breezand zich zeer goed hebben gehouden en blijkbaar nu juist niet ot de zwakkere behooren. Woensdagavond (heden) 8 uur speelt B. tegen het M.TLZ.-elftal. In de raadsvergadering van hedenmiddag is o.m. aan de orde debenoeming van een onderwijzer. De voordracht luidt als volgt: 1. K. Oudes te Alkmaar. 2. G. Rijpma te Warmenhui- zen en 3. P. Goudsblom te Alkmaai. Naar wij vernemen, aldus de Alkm. Crt., kan de minderheid in het college van B. en W. zich met deze voordracht niet vereenigen, omdat deze de benoeming van een inwoner uit Schoorl wenscht, aangezien het hier een uitnemend onderwijzer geldt. De me.erderheid van B. en W. wenscht dezen onder wijzer niet omdat volgens haar da physieke* toestand van den onderwijzer diens benoeming ongewenscht maakt De inspecteur van het L. O. stelt zich op het stand punt, dat deze meening moet steunen op een genees kundige verklaring en blijkens de stukken meent hij, dat een onderwijzer niet mag worden uitgeschakeld op grond van willekeurige meeningen en dit te meer waar B. en W. de drie op de voordracht 'staande on derwijzers wel in de gelegenheid hebben gesteld om Zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen en die gelegenheid aan den onderwijzer in kwestie hebben onthouden. Een tweede bezwaar van de meerderheid tegen de benoeming is het feit, dat de onderwijzer in kwestie, die om gezondheidsredenen in Indië geen schoolhoofd kon blijven, omdat hij niet zoo spoedig meer bij het onderwijs aan den slag kon komen, ln Schoorl groote aspergevelden in exploitatie heeft genomen, waarom gevreesd wordt, dat hij des morgens, voor hij op school komtj zich reeds te veel in den tuin vermoeid zal heb ben. De inspecteur heeft ook dit argument uit de handen van B. en "V$". geslagen, door het overleggen van een schriftelijke verklaring van den betrokkene, dat deze bij een benoeming zich verbindt zijn tuin aan een ander over te doen. Aangezien voor de benoeming van een onderwijzer volgens de wet B. en W. overleg moeten plegen met den inspecteur, doch niet, zooals dit bij de benoeming van een schoolhoofd wel het geval is, met den inspec teur over de voordracht tot overeenstemming behoe ven te komen, heeft de meerderheid van het ooilege van B. en W. in afwijking van de inzichten van den inspecteur, de bovengenoemde voordracht bij den raad ingediend. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van wethouder van Lienen, die in het college de minder-», held vormt, om den raad voor te stellen B. en W. uit te noodigen met een nieuwe voordracht te komen. Van verschillende kanten zal dit voorstel in den raad ge steund worden, omdat men het niet behoorlijk acht, dat de R.K. wethouder by de benoeming van een onderwij zer aan de openbare school in het college van B. en W. een doorslaande rol speelt, terwijl het niet-katholieke deel van den raad bij' de benoeming van eèn leerkracht aan de R.K. school geen zeggingschap heeft. De burgemeester 16, naar wij vernamen, voornemens, om, wanneer de raad weigert uit de voordracht een benoeming te doen, de benoeming in het college met den R.K. wethouder te doen. Dit is evenwel in strijd met de wet, aangezien het benoemingsrecht aan den raad is. De meerderheid van het ooilege van B. en W. kan dan ook hoogstens, om stagnatie bij het onderwijs te voorkomen, tot de aanstelling van een tijdelijke leer kracht overgaan. In Schoorl en in onderwijskringen is men hoogst benieuwd naar de beslissing die de raad zal nemen. DE PROCURATIEHOUDER C. J. VAN O. VOOR DE RECHTBANK. De voorgeschiedenis. De lezers zullen zich den afschuwelijken moord nog herinneren, gepleegd op den avond van den 29st,en November jl., aan den Oostzeedijk te Rotter dam, waarbij het slachtoffer, de heer P. C. Lans, di recteur van de N.V. Adr. de Haas Jr.'s Handels maatschappij, op vreeselijke wijze werd omgebracht. Even bekend is het den lezers, dat kort daarop ver schillende bekenden uit de misdadigerswereld wer den gearresteerd, doch zonder eenig succes, totdat op 4 Dec., nadat de heer Lans reeds hegraven was, de procuratiehouder dr firma G. J. van O., wonen de in den Haag, des nachts in zijn woning werd aan gehouden. Deze was de laatste welke voor den moord op het kantoor bij den heer Lans was geweest. Hij had verklaard te ongeveer half zeven het personeel was toen reeds lang weg het kantoor te hebben verlaten, en zich regelrecht naar het station aan bet Hofplein te hebben begeven om den trein naar den liaag te nemen. Merkwaardig was, dat hij pas met een lateren trein was gegaan, dan mogelijk geweest zou zijn. Aan het graf had deze van O. het woord gevoerd en was door ontroering belet, verder te spreken. Terwijl de procuratiehouder op Sint Nicolaas- avond (nog geen 24 uur na zijn aanhouding) weer op vrije voeten werd gesteld, volgde in den nacht van 7 op 8 December opnieuw zijn arrestatie in zijn wo ning te den Haag, Immers intusschen was de poli tie op het spoor gekomen van belangrijke verduis teringen door dezen procuratiehouder ten nadeele der N.V. gepleegd. Sedert deze arrestatie werd de man gevangen ge houden en na eenige dagen overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hij thans nog vertoeft. Het politie-onderzook had namelijk aan het licht gebracht dat door Van O. verschillende valsche boe kingen waren gedaan en de N.V. voor een totaal van 11 mille had bena'dêeld. Van O. heeft deze verduisteringen moeten toege ven. Hoewel hij verdacht werd van den moord heeft hij steeds elke schuld of medeplichtigheid hieraan ontkend. Niettemin werden langzamerhand voor hem enkele bezwarende ontdekkingen gedaan. Daarom stond hij gister voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. De belangstelling voor deze moordzaak was buitengewoon groot en reeds uren van te voren was het publek naar het gerechtsgebouw gekomen om zich een goed plaatsje op de tribune te verzekeren. Voor en op de tafel der rechters liggen vele pak ken van verschillenden vorm en grootte: het stom me getuigenmateriaal, de bewijsstukken in deze lu gubere zaak. Er is in een verlakte flesch hot overhemd bij( dat na lang dreggen uit het Boerengar is opgehaald. Verder pakken met kleeding van den heer Lans en van den verdachte; alles wat op het lijk werd ge vonden, een scheermes, schoenen, bretels, de sleutels van het achterhek, een wandelstok, de hamer, enz. De verdachte. Even over 10 uur wordt de 39-jarige Van O. door twee veldwachters binnengeleid. Hij ziet er bleek, doch niet overmatig nerveus uit, draagt een eenvoudig blauw colbert costuum, is goed geschoren en gedraagt zich zeer bescheiden. Tusschen de tribunes blijft hij even staan, een lich te blos kleurt zijn bleeke gezicht, hij buigt even en treedt dan naar voren tot voor het hekje tegen de tafels van de rechters. I-lij wordt eerst omtrent de aan hem tenlaste ge legde vermogensdilecten gehoord. Verdachte bekent en geeft toe ruim f 11000 te heb ben verduisterd. Het jaren lang in de schulden zitten was hiervan de oorzaak. Al het geld is in de huis houding verbruikt. De president van de rechtbank kan maar niet be grijpen waar a.1 dat geld gebleven is, waar verdachte maar volhoudt, nimmer iets bijzonders met al het geld te hebben gedaan. De president acht het absurd dat hij, met zijn behoorlijk inkomen en indien al het geld alleen voor loopende uitgaven was gebruikt, door was gegaan met onregelmatigheden, die een schandelijk misbruik van vertrouwen verrieden. Verdachte blijft volhouden, dat het stom van hem is geweest, doch dat hij nooit bijzondere uitgaven heeft gedaan, behalve dan voor het huishouden. Hierna begint het getuigenverhoor waarbij eerst de accountant rapport uitbrengt van zijn bevindingen. Dan wordt gehoord een schoonzuster van verdachte, die op haar giro-rekening maar steeds bedragen kreeg overge schreven van de N. V. Adr. de Haas. Getuige zegt nooit begrepen te hebben, dat de zaak niet in orde was, iets, wat de president zich moeilijk kan voorstellen en hij zegt tegen getuige dat het haar geluk is, dat ze voor de rechtbank als getuige en niet als medeplichtige staat. Nog twee leden van het personeel van de firma Mees en Zoon worden gehoord, waar de behandeling van den moord begint. Er is beroering in de zaal als de president dit mede deelt. Verdachte verandert nauwelijks van houding, hij wordt alleen nog iets aandachtiger en volgt de getuigen verklaringen met de hand tegen het gezicht en een vin ger tegen den mond. Zijn antwoorden zijn kalm en wor den op bescheiden toon geuit De getuige-deskundige, dr. Van Rijssel, die de lijk schouwing heeft verricht verklaart in welke toestand hij het slachtoffer heeft gevonden. Getuige meent dat de slagen heel goed kunnen zijn toegebracht met een wan delstok van Van O., die als stuk van overtuiging aan wezig is. De snijwonden moeten toegebracht zijn met een vlijmscherp mes. Een tafelmes met beenen heeft, dat de® deskundige wordt vertoond, kan voor het toebrengen van deze won de hebben gediend. Dit mes was van Van O., hij gebruik te het om zijn boterham te snijden. Op den avond van den moord is dit mes niet gevonden, terwijl v. O. hot toch vermoedelijk dienzelfden dag moest gebruikt heb ben. Later is het In,een kastje op het kantoor terugge vonden. Er zijn moeten op de deur gevonden, die met een stomp voorwerp moeten zijn aangebracht. Ten huize van verdachte is een stok gevonden, die volkomen In deze moeten past Het hierboven genoemde meisje is eerst een paar dagen later door Commijs, agent van politie, gevonden Door een scheikundige waren echter op dit mesje geen bloedsporen gevonden, evenmin als op andere aan hem ter hand gestelde stukken. Ze kunnen echter direct met schoon water zijn afgewasschen. i De verdachte in verhoor. De verdachte verklaart nadrukkelijk, geheel onschul dig te zijn en houdt ook vol, dat hij niets van deze afschuwelijke misdaad weet. Verdachte vertelt dan hoe hij den avond van den moord van het kantoor is weggegaan. Op een desbe treffende vraag zegt hij, dat hij een sleutel van het voorhek had, dat hij ia uitgegaan. Over dentijd van weggaan bestaan eenige duistere punten, daar van O. zegt, om half zeven te zijn ge gaan, terwijl juffrouw C. G. W. Lans, de oudste doch ter van het slachtoffer, hierop uitdrukkelijk verklaart, dat Van O. tegen haar gezegd heeft, dat het jammer was, dat hij juist dien Donderdagavond al vroeg was weggegaan, n.1. om half zes. Verdachte betwist ech ter. gezegd te hebben. De president maakt van O. erop opmerkzaam, dat het door de tegenstrijdigheden tuschen zijn verklarin gen en die der getuigen eenvoudig met een schouder ophalen en „dat is niet zoo" te willen verklaren, niet afdoende is. Verdachte Is merkbaar vermoeid en staat te draaien. Hij houdt vol, dat wat de getuigenverklaringen betreft, alles onwaar is, voorzoover het met zijn verklaringen niet strookt, of dat hij er zich niets van kan herinneren Na de pauze, wanneer verdachte bleeker binnenkomt dan de voorafgaande ochtendzitting, wordt begonnen met de ontdekking van den moord. Hiervan zijn te zijner tijd uitgebreide berichten opge nomen ,als het vinden van het lijk, de bloedvlekken op den muur en op den spiegel boven het fonteintje, waar in een natte handdoek lag. Volgens deskundig onderzoek had de moord om streeks zes uur plaats gehad en waar volgens zijn zeg gen Van O. om half zeven van het kantoor was ver trokken, vindt de president het merkwaardig, dat in het halve uur dat evrloopen is sedert verdachte is weggegaan volgens zijn opgave en het vinden van het lijk iemand op het kantoor is gekomen, die blijkbaar met de situatie goed op de hoogte was en den moord plus den diefstal zou gepleegd hebben. De nachtverbindingen van de telefoon waren ver broken. De president wees er op, dat het verbreken van dis verbindingen alleen van belang was voor iemand, dis wist hoe de nachtverbindingen waren en die er tevens belang bij had die verbindingen op te heffen. Door het verbreken van die verbindingen, gaf de telefoon geen bel-signaal, alleen maar een zacht getik. Na vervolgd getuigenverhoor wijst de president van O. nogmaals op den zonderling korten tijd, waarin ds moordenaar gewerkt moet hebben... nog geen half uur. De belangrijkste kwestie van de sleutel» komt vervolgens in behandeling. Verdachte bad altijd ontkent, dat hij een sleutel van het achterhek had. Hij had er niet zoo aan gedacht, zoo als hij zeide. Na den moord was het hek gesloten en verondersteld wordt, dat een vreemde moordenaar na zijn daad niet zoo zorgvuldig de moeite zou hebben ge nomen om het hek te sluiten. Deze sleutel is door mevr. Van O. in het water gegooid en, zooals men weet, er door de politie later uit ge» vlscht. Verschillende getuigen worden nog gehoord omtrent het opvisschen van de sleutels, waarna de president de zitting tot hedenmorgen 10 uur verdaagd. HET PROCES TE LIMOGES. Barataud ln cassatie. Barataud, de tot levenslangen dwangarbeid veroor deelde moordenaar, heeft het voornemen te kennen gegeven, in cassatie te gaan. NIEUWE TORNADO'S IN DE VER. STATEN. Eenige dooden. Het N.T.A. meldt uit New York: In verscheidene plaatsen in Minnesota en Wisconsin hebben tornado's groote schade aangericht. Talrijke gebouwen werden vernield. Twee personen werden ge dood, tal van anderen liepen verwondingen op. DE MADÏBRUG GEDEELTELIJK INGESTORT. Gisternacht te tien minuten voor half vier is, bij het verplaatsen van een steiger voor de Mainbrug bij Klin- genberg door onbekende oorzaak de tweede boog van de brug met donderend gekraak ingestort. Van de ar beiders, die met het werk bezig waren werd een man on middellijk gedood, terwijl vier andere arbeiders licht ge wond werden. De verbinding tusschen de belde oevers wordt voorloo- pig door motorbooten onderhouden. ERNSTIG ONGELUK OP EEN KERMIS. Gondel van een draaimolen ln het publiek geslingerd. Wolff meldt uit Berlijn: Op de kermis te Ratibor raakte plotseling een onge veer 100 Kg. wegende gondel van een vijf meter hoogen draaimolen los. Daar de draaimolen zich in voile vaart gevond, werd de gondel midden tusschen het publiek ge slingerd. Dientengevolgé werden negen volwassenen en vijf kinderen gewond, van wie één volwassene en twee kinderen zeer ernstig. Ooorzaak van de ramp moet zijn, dat. de einden van de stalen kabels niet in overeenstemming met de voor- schriftdh met de gondel waren verbonden. De betreffen de onderneming is voorloopig gesloten. MEXICAANSCHE REBELLENLEIDER GEDOOD. Reuter meldt uit Mexico: Het blad „El Universal" publiceert een telegram uit Aguas Calientes, waarin wordt gemeld dat de rebellen leider Antonio Ramirez en 40 zijner aanhangers gesneu veld zijn in een gevecht met de federale troepen bij Geronimo. KI. VERWER en A. VERWER-Keuris betuigen hiermede hun hartelijken dank, ook namens wederzijdsche ouders, aan Familie, Buren en Kennissen, voor de vele blijken vun belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Anna Paulowna, Juni 1929. Hollandscb eigen geslacht en bereid R00KVLEESCH, per doosje, inhoud '/2 pond, gesneden, 40 cent. Muisjes van 1a 3 K.G., 70 cent per pond. Aanbevelend. Ondergeteekende bedankt allen die van hem hebben gelasterd. C. STET, Heerhugowaard, Zuid, DIRK RAAT Telef. 29 SCHAGEN RUND-, KALFS- en VARKENSVLEESCH. Rundvet 55 ct. per pond Per 5 pond 45 ct. p. pond Hollandsche BerHner'leverworst Vet Kalfsvleesch DIRK RAAT Telef. 29 SCHAGEN VERSCHE- en BEREIDE VLEESCHWAREN. TE KOOP: bij G. DOEKES, Oosterdijk, Dirkshorn. Terstond gevraagd: bij J. VROEGOP, Broek op LaLgendijk. Biefstuk Haas 80 cent Biefstuk 70 cent Baklappen 45 cent Baklappen extra 50 cent Aanbevelend, Molenstraat. aan onzen modernen schoenwinkel zal U de overtuiging geven dat U bij ons het beste zult kunnen slagen. Ons schoenwerk biedt U de volgende voordeelen: 1. Wetenschappelijk ontworpen leest, voorkomt vermoeide en pijn lijke voeten. 2. Enorme duurzaamheid door aanwending van het beste materiaal dat verkrijgbaar is. 3. Ieder paar schoenen is vervaardigd door de bekwame handen van eerste vaklui. 4 Voor iederen voet een passende schoen wegens groote verschei denheid van heele en halve maten Degelijkheid, sierlijkheid en prettigen pasvorm vormen van onze schoenen de mooiste combinatie. Koopt eens een paar, het zal U uiterst best bevallen. Rostbief en Rollade 43 cent. Riblappen 40 cent. Bloedworst 40 cent. Aanbevelend, Molenstraat. Te koop aangeboden: te 't Zand, zeer geschikt voor kapperszaak. Te bevragen bij P. ZOMERDIJK, 't Zand. gevraagd bij H. v. d. BERG en Zonen, Oosterzandvaart, Breezand. bij Sbr. BEETS Cz., Z.-Scharwoude. PROBEERT thans onze 8 en 10 cents Sigaren Prima Zandblad deK. Fa. Jb. MOLENAAR Sigaren! abr. - SCHAGEN -

Schager Courant | 1929 | | pagina 3