4 mg'eviiig* Raad Wieringerwaard. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Donker Berlijn. In den Himalaya verongelukt. Een dolle stier in Bmssei's straten. LANGENDIJK, DE LANCENDIJKER GROENTENVEILINGEEN. ZIJPE. Schagen, Juni 1929. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de weigering onzer autoriteiten om den heer Benema, die naar Ik hoor In Anna Pau- lowna woont, In de gelegenheid te stellen, onze schatkist met eenige honderden guldens aan te vullen, waarmee Ik het volkomen eens ben, verzoek ik U een klein plaatsje voor het volgende, j j Wat moet die familie Benema hier ook! Hier is ge- soeg gelegenheid om te dansen. Bijna eiken Zondag- i nacht toch hooren we ze langs de straat flaneeren, de omwonende jongelui, die naar hier komen om hun beenenlust bot te vieren, gezwegen nog van de avon den in de week, dat er hier gedanst kan worden. Ik zag de familie Benema laatst in een onzer manufacturen winkels manufacturen inslaan. Dat mag, vind ik. Maar onze autoriteiten gaan, dunkt me, niet ver genoeg. Donderdag zag ik een Anna Paulownapoldersc&en boer hier met ossen op de markt Hebben wij geen ossen genoeg in onze gemeente om kwijt te raken? En dan wat een varkens uit den omtrek! Hebben wij hier geen varkens genoeg en geen ezels of ander verstandeloos gediert om verder te dlstribueeren? Laat toch alleen toe, dat hier gekocht wordt en Biet verkocht wat we zelf in overvloed hebben en graag willen missen. Het is toch ook ten hemelschreiend dat vreemden hier knollen en citroenen komen aanbie den, waar'wij zelf toch genoeg knollen voor citroenen hebben. En dan die lood-om-oud-ijzer-stalletjes Donder dags. Is het bij ons niet genoeg lood om oud ijzer!? Neen, mijnheer de Redacteur, ik vind: Schagen moet Schagen blijven en alles weren van elders, wat ons concurrentie zou kunnen aandoen. Zoo'n Schinkel b.v. met kermis. Denkt hij soms, dat hier niet genoeg films worden afgedraaid, die de heele omgeving kunnen ver maken? Dat kunnen we best zelf af, hoor! Ook aan drama's en kluchten is hier geen gebrek. Ik hoop van harte, dat dit stukje van invloed mag wezen en onzen «lftalligen raad zal doen besluiten in de politieverorde ning de bepaling op te nemen, dat binnen de enge grenzen van Schagen geen plaats is voor dingen van .wijdere strekking. Met dank voor de plaatsing, I PIET L. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Za terdag 15 Juni 1929, des namiddags 3 uur, ten Raad- huize. Voorzitter de Edelachtbare Heer C. Haringhuizen, 'tevens Secretaris. Afwezig de heer Ch. van der Kolk, met kennisge ving van verhindering. Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, en leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Goedgekeurd terugontvangen is de gewijzigde poli tieverordening, alsmede de vyijziging der verordening op de begraafplaats. Voorzitter deelt mee, dat de borden „Rechts van de vaart rijden" wel succes hebben en hoopt, dat bin nenkort alle bestuurders van voertuigen er reke ning mee zullen houden. Ook de heer C. Blaauboer vindt het een groote verbetering, maar dacht, dat het bord aan den Slui- zerweg gemist kon worden, en de plaats aan 't Noord einde van den Barsingerweg geschikter was. Hij zou 't willen verplaatsen. Voorzitter zegt, dat er rekening mee kan worden gehouden en deelt verder mee, dat strenger maatre gelen zullen moeten worden genomen, als men zich niet aan 't voorschrift houdt. De heer C. Blaauboer wijst tevens in dit verband nogmaals op 't groote aantal overtreders van de maximum snelheid. Voorzitter zegt, de politie te hebben opgedragen, 'desnoods bekeuringen te doen. De heer Sleutel zou een advertentie willen plaatsen voor meerdere bekendheid. Men acht dit echter niet noodig. Voorzitter deelt mee, dat ingevolge het eenstemmig genomen besluit op 16 Mei jl., aan den heer K. Kos ter Hz. op diens 80sten verjaardag een bloemstuk is aangeboden, omdat we nog steeds groote waardeering hebben voor wat de heer Koster tijdens zijn burge meesterschap voor deze gemeente heeft gedaan, toen hij steeds de belangen van Wieringerwaard met alle ernst en toewijding behartigde. Van den heer Koster is een dankbetuiging ingeko men, ook namens zijn vrouw, voor het prachtige be wijs van sympathie. Voorzitter hoopt, dat het den heer Koster nog vele jaren moge zijn gegeven in goede gezondheid met zijn echtgenoote de zaken in Wieringerwaard met be langstelling gade te slaan, zooals hij tot op dit oogen- blik steeds heeft gedaan. Punt 1 der agenda is een adres van C. Hoedjes, om tegemoetkoming in de vervoerkosten zijner kinderen naar de R.K. Parochiale school te Schagen, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. Het betreft 3 kinde ren en de kosten zijn pl.m. f5 per kind per maand. Voorzitter zegt, dat B. en W. de regelinigen van 'Anna Paulowna willen voorstellen. Bij inkomen van f800f1100 wordt 90 vergoeding gegeven; bij f 1100f 1400 inkomen 80 enz. Waai de heer Hoed jes een inkomen heeft van pl.m. f2500 zal in dit geval 40 vergoeding kunnen worden toegestaan, terwijl bij stijging van het inkomen, dit percentage wordt verlaagd. De heer Speets zegt, dat deze aanvrage eigenaardig aandoet, daar het hier een beter gesitueerde betreft( die zelf een rijtuig, misschien zelfs een auto heeft. De'heer P. Visser vraagt, of nu alle anderen, die verder dan 4 K.M. van de school wonen, ook van deze regeling zullen profiteeren. Voorzitter leest het betreffende wetsartikel, waar uit blijkt, onder welke voorwaarden men tegemoet koming kan krijgen. De heer C. Blaauboer zegt, dat het met de tram al licht goedkooper is. Ze moeten toch van 't goed koopste middel van vervoer gebruik maken. B. en W. stellen ten slotte voor, om te beginnen met 1 Mei vergoeding te geven, berekend naar het inkomen van Hoedjes over 1929—1930. Aangenomen. Dan is ingekomen een verzoek van de schoo!- schoonmaakster om: a. verhooging van loon; b. het aanschaffen van een nieuwe stelling voor het schoonmaken der zolders. Met algemeene stemmen besloten het loon van f3.50 op f4 per dag te brengen. Wat b. betreft, dit wordt aan B. en W. overgelaten. Ook ie ingekomen een verzoek van het Burg. Arm bestuur om verhooging subsidie over 1928, met sup- pletoire begrooting. Met algemeene stemmen wordt f1500 verhooging gegeven en dan de suppletoire be- grooting goedgekeurd. Ook wordt goedgekeurd verslag, balans en winst en verliesrekening der woningbouwvereniging „Volkshuisvesting". De heer K. Koster Hz. heeft eervol ontslag verzocht als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in ver band met zijn hoogen leeftijd. Hij is 't nu 25 jaar geweest. Met algemeene stemmen wordt het ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Een verzoek van de Vereeniging van Staatsburge ressen, Afd. Alkmaar, is ingekomen, op de voordracht voor het benoemen van regenten voor het Centraal Ziekenhuis een vrouw te plaatsen. B. en W. vinden, dat in zoo n college een vrouw ze ker op haar plaats zou zijn. Waar het hier echter de vertegenwoordiging der buitengemeenten betreft, die slechts 2 plaatsen in het college van regenten zullen bezetten,, achten zij het in dit geval gewenscht twee flinke vertegenwoordigers aan te wijzen. Alzoo wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Enkele verslagen, nl. over den toestand der ge meente, Volkshuisvesting, Provincie, en Volksge zondheid zullen bij de heeren circuleeren. De heer Speets vraagt of er ook een verslag is van 't Schooltoezicht. Voorzitter zegt, graag te zullen bevorderen, dat een verslag over het Schooltoezicht zal worden toege voegd. De heer Visser vraagt, of het toezicht door den schoolarts hier tamelijk regelmatig gebeurt. Hij vindt, dat het zeer nuttig en noodig is. Voorzitter deelt mee, dat er plannen aanhangig zijn om te komen tot Districtsschoolartsinstituten. Dan krijgt men een schoolarts die niet anders doet dan toezicht houden op scholen. De heer Visser vindt, dat, als om de 3 maanden de school moet worden bezocht, dat het dan ook gebeu ren moet. B. en W. stellen voor, toestemming te verleenen aan J. Oudendijk alhier en aan W. H. Tielrooij tè Schagen, tot het aanleggen van een radio-distributie net. De voorwaarden worden gelezen en met alge meene stemmen wordt de toestemming verleend. Hierna is aan de orde: Vaststelling vermenigvuldi- gingscijfer Gem. Ink. Belasting, dienst 1929'30. Voorzitter deelt enkele getallen mee, waaruit blijkt, dat de finantieele toestand vrij goed genoemd kan worden. Daarom stellen B. en W. voor, het vermenig- vuldigingscijfer van 1.25 te verlagen tot 1.10. Aldus een verlaging met 0,15 Wethouder Sleutel wilde nog wat verder gaan, en verlagen tot 1 Er is f4600 gewetensgeld ontvan gen en dit behoeft z.i. niet te worden gereserveerd. Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. voorzichtig wil zijn. Anders moet er, bij tegenvallers in de belastingopbrengst later weer verhoogd worden. Wethouder Koster zegt, dat het voorstel van Sleutel niet de financiën in gevaar brengt, maar later zou den we allicht weer moeten veranderen. Stabiliteit is in deze gewenscht. De heer Sleutel vindt, dat het gewetensgeld ten goede moet komen aan de belastingbetalers, want die hebben dan te veel betaald. De heer Visser wil ook den veiligen weg bewande len. Dan kunnen we beter later weer verlagen. Met op 1 na algemeene stemmen wordt besloten tot 1.10 Alleen de heer Sleutel stemde tegen. De straatverlichting aan de Driemolens is in De cember 1928 tot stand gekomen. Met algemeene stem men wordt goedgevonden de vergoeding van Anna Paulowna ad f10 per jaar te doen ingaan Januari 1929. Ook worden goedgekeurd enkele af- en overschrij vingen tot een gezamenlijk bedrag van f2329.47. Aan de orde is: Benoeming stembureau voor ver kiezing leden Tweede Kamer, Er moeten 2 leden wor den benoemd, terwijl de voorzitter ambtshalve voor zitter is. De heer Sleutel wordt met 4 stemmen en de heer H. Koster met 5 stemmen benoemd. Beiden nemen de benoeming aan. Als plaatsvervanger wordt de heer J. Speets gekozen. Hierna volgt: Benoeming ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De voordracht luidt: 1. H. Koster Kz.; 2. J. Speets. De heer Koster wordt benoemd. Deze dankt de heeren voor het vertrouwen en hoopt het even lang te mogen zijn als zijn vader. Hierna komen B. en W. met een voorstel betreffen de huren van een terrein voor beoefening van de zoo genaamde „Lichamelijke Oefening" door de school jeugd. Met 1 Juli a.s. moet dit onderwijs in de Ge reglementeerde Gymnastiek worden ingevoerd. Het terrein, dat ook „Olympia" gebruikt, sectie A 245, lijkt B. en. W. zeer geschikt. „Olympia" stelt als voor waarde een vergoeding van f200 per jaar. B. en W. zouden willen accepteeren ingaande 1 Juli 1929, voor- loopig voor een jaar. De heer Sleutel vraagt of er geen opezgingstijd noodig is, omdat ook Olmpia het land huurt. De heer Visser vraagt, of de huurtijd gunstig is, in verband met dien van de Gymnastiekvereeniging. Voorzitter zegt dat tijdig maatregelen zullen wor den genomen. Blijkt het noodig, dan kunnen B. en W, later nog met een nieuw voorstel komen. De heer Blaauboer vraagt of met Juli begonnen moet worden, en boe vaak per week. Hij vindt het bedrag hoog en vraagt of bet schoolplein beslist niet voldoende is. De heer Sleutel zegt, dat bet een goede steun voor Olympia is. Door lage contributie brengt deze vereeni ging de gymnastleksport onder ieders bereik. Voorzitter zegt, dat dit terrein, mede met het oog op de ligging, heel geschikt ls. Misschien doet zich later iets nog beters voor. Met alleen de heer Blaauboer tegen, terwijl de heer Koster zich van stemming onthoudt, wordt het voor stel aangenomen. Bij de nu volgende rondvraag stelt de heer Goossens de vraag, of er nog nlet-aangeslotenen zijn voor het wa terleidingnet, en of het voldoende is, als men enkel een buitenkraan heeft. Voorzitter zegt, dat heel spoedig 9596 pet zal zijn aangesloten, 't Kan zich een enkele maal voordoen, dat uitstel verleend wordt. Maar wie een kraan buiten heeft, zal hiervoor natuurlijk ook moeten betalen. De heer Speets vraagt naar d en toestand van de brand spuit Hij vermoedt dat deze spuit verre ten achter staat bij nieuwere constructies. Sommigen in de ge- meente zijn niet gerust dat de bluschmiddelen hier toe reikend zullen zijn bij een flinken brand. Kunnen B. en W. voor zichzelf, voor den Raad. en voor onze gemeen tenaren de verantwoordelijkheid aanvaarden, dat bij een aanzienlijken brand de hulpmiddelen voldoende zullen zijn? Voorzitter zegt, dat onze spuit ontegenzeggelijk' van een oud 6ysteem is. Maar we kunnen in geval van nood hulp krijgen van onze naburige gemeenten. Er zijn wei nig branden geweest de laatste jaren. Voor ongerustheid onder de ingezetenen is dus geen bijzondere reden. De kosten van aanschaffen en exploitatie zijn voor gemeen ten als de onze niet goed te dragen. Willen echter de heeren met een voorstel komen, dan zullen B. en W. een onderzoek instellen. Na eenige discussie, waarbij blijkt, dat ook de andere leden van meening zijn, dat een dergelijk finantieel of fer niet van onze gemeente mag worden gevraagd, zegt de heer Speets er geen voorstel van te willen maken, vooral ook, omdat Wieringerwaard zich bij eventueelen zwaren brand, verzekerd heeft van de hulp van Anna Paulowna en Zijpe. Daar niemand meer iets heeft voor de rondvraag, sluit Voorzitter onder dankzegging de vergadering en gaat in raad in comité voor behandeling van het kohier Hondenbelasting. VIJF MENSCHEN DOOR MESSTEKEN GEWOND. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur is het in het Noorden van Eerlijn tot een vechtpartij gekomen, waarbij 5 menschen door messteken ernstig zijn gewond. Twee broers, die als booswichten bekend staan, hadden zonder eenige aanleiding een 23-jarige ar beider, dien zij tegenkwamen.aangevallen en met messen gestoken. Drie voorbijgangers, die den arbeider te hulp kwamen, werden door de onverlaten eveneens door mes steken ernstig gewond. Eén der daders werd ook ge wond. Beiden vluchtten in een naburig huis, waar zij door de politie tot overgave werden gedwongen. De gewonde bandiet werd naar het staatsziekenhuis en de ander naar het politiebureau gebracht. De vier gewonde slachtoffers zijn ook naar een ziekenhuis ver voerd; één van hen is gevaarlijk gewond. s DE ZWEEBSCHE OCEAAN VLIEGERS. De tocht 40 dagen uitgesteld. De Zweedsche Oceaan-vliegers hebben thans besloten om hun tocht 40 dagen uit e stellen. Zij wachten op IJs land de komst van een Duitsch Ingenieur af, die reserve onderdeelen en een nieuwen motor zal meebrengen, DE STERFTE AAN TUBERCULOSE TE BOEDAPEST. Naar uit eene door het statistisch bureau der stad Boedapest gepubliceerde statistiek blykt, heeft Boeda pest van alle hoofdsteden der wereld de grootste sterfte aan tuberculose. In een tijdperk van 54 jaren stierven er 161.000 menschen aan die ziekte. DE HITTE IN NEW-YORK. Vijf personen overleden. Zaterdag werd uit New York gemeld: De thermometer bereikte hier heden sedert zes-en- dertig jaar den hoogsten stand. Vijf personen overleden tengevolge van de hitte. OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIë. In Assam in Oost-Bengalen, zijn duizenden inwoners van dorpen in hun half ondergeloopen hutten geïsoleerd bij overstroomingen, veroorzaakt door den moesson. OP 25000 VOET HOOGTE. De 24-jarlge Amerikaan Edgar Farmer is, volgens een telegram uit Calcutta, bij een poging om den 28.000 voet hoogen berg Kinchinjunga in den Himalaya te beklim men .verdwenen en stellig omgekomen. Tien ervaren koelies die aan de laatste expeditie naar den berg Everest hadden deelgenomen, hadden hem naar de sneeuwstreek vergezeld. Farmer was goed uit gerust, had volop proviand, maar geen zuürstoftoestel; De teruggekeerde koelies die vier dagen op hem gewacht hebben, melden dat hij zijn vierde kamp op 22.000 voet hoogte had opgeslagen en er op een zonnigen ochtend door sneeuw die hem tot aan het middel kwam, alleen op uit was getrokken om zijn vijfde kamp in te richten. Ondanks waarschuwingen, schijnt hij den nacht In een sneeuwhol doorgebracht te hebben. Den volgenden mor gen zag men hem, naar schatting 3000 voet boven het vierde kamp, verder klimmen en daarna is hij verdwe nen. ONGEWOON STIERENGEVECHT OP EEN KINDERSPEELPLAATS. Vrijdag is uit het slachthuis van Brussel een 6tier, die vermoedelijk nog geen zin had om te sterven, op de vlucht gegaan. Het woedende beest begon met op Heyvaertkade een vrouw omver te rennen. Daarna liep 't dier 't slachthuis van Anderlecht bin nen. Men zou denken dat het daar natuurlijk niet meer levend uitkwam. Doch dit was toch niet zoo. Eén sla gersknecht die la Tom Mix den stier met een lasso wilde bedwingen werd onthaald op een gevoeligen stoot met de horens, die hem enkele meters ver over den grond deed rollen. Hierna sprong het dier In de Senne, landde aan den overkant en zette daar zijn dolle renpartij voort. Daar kwam het terecht op de speelplaats van een school, waar juist de kinderen zich aan het vermaken waren. Een algemeene paniek was het gevolg vaon deze ZUH5SCHARWOUDE. Een paard van den tuinbouwer C. Bekker alhier werd even over de Broeker brug schichtig. Het dier raakte daardoor met het lichaam op de punten van een hek, met het gevolg dat de bulk werd opengereten en de in gewanden naar buiten kwamen. De paardenslager B. alhier heeft het dier met een schot afgemaakt LANGENDIJK. We 'vernemen, dat van Christelijke zijde een comité !s gesticht, om den Ouden van Dagen een prettigen uitgaansdag te bezorgen. Dit comité is, naar men ons meedeelde, tot stand gekomen als gevolg van een ar tikel in het Christelijk Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier, welk artikel ln dit blad als afkeu renswaardig werd gesignaleerd. NOORDSCHARWOUDE. Bestuursvergadering van den Noordermarktbond, ge houden Vrijdagavond in het Bondscafé. Kennisgeving van verhindering was ingekomen van de heeren P. Band P. Duijvis en H. Dekker. De heer Brugman, voorzitter, opende met een kort woord de vergadering, waarna door den secretaris, den heer Kliffen, de notulen werden gelezen, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Vervolgens kwamen verschillende ingekomen stukken in behandeling, waarvan eenige voor kennisgeving werden aangenomen. Op het verzoek der commissie voor het houden eener tentoonstelling te Heerhugo- waard, tijdens het derde eeuwfeest der droogmaking een medaille beschikbaar te willen stellen, werd gunstig be schikt. Besloten werd een flinke gouden medaille ter beschikking te stellen voor een collectieve inzending van tuinbouwproducten. Op een gelijk verzoek der Zang- vereeniging „Crescendo" meende men niet te moeten ingaan, als geheel niet liggend in den lijn van doel en streven van den N.M.B. Naar aanleiding eener missive omtrent de uitgave van ,,Een leiddraad voor de zuivere opbrengst van een tuinbouwbedrijf", samengesteld onder leiding van een belasting-inspecteur, werd beslpten een aantal aan te schaffen ter kennismaking voor de bestuursleden. In «n volgende vergadering zal dan worden beslist ,of een grooter aantal zal worden tbesteld, ten einde die exem- onverwachte verschijning. De kinderen vluchtten naar d« eerste etage, om vandaar getuigen te zijn van een echte geschreeuwde, geschoten en gebrulde levende film- vertooning. Er kwam namelijk een politieofficier met een revolver binnen gehold, die als een moderne toreadoor, met zijn browning op den stier mikte en hem een kogel In het hoofd schoot. Dooh wat is één kogeltje voor een stier, die nu een maal in een dolle bui uit is. De officier kreeg een zoo- danigen duw met de horens, dat hij enkele buitlingen maakte en waar hij nog altijd zijn revolver vasthield, schoot hij zich daarbij nog een kogel in zijn eigen been. Toen had de man er genoeg van. Hij vluchtte een klas binnen, zoodat de stier als overwinnaar in de arena van de speelplaats alleen bleef. Toen zijn gendarmen gekomen, die het voorzichtiger vonden niet te dicht bij het beest te komen en het van het dak der school met hun karabijnen hebben doodge schoten. Op het gebied van corrida's hebben wij hier thans Madrid in niets meer te benijden, aldus de Brusselsche Corr. van de „Msb.". Alleen durft men in Spanje den stier wat flinker bij de horens te pakken. Alleen te Broek had deze week aanvoer plaats. De eerste vroege aardappelen, lage prijzen in vergelijking met het vorige jaar. Tomaten zeer duur. Hooge prijzen voor bloemkool. Wortelen lager. Aanvoer kleine hoeveelheden slaboonen en aardbeien: duur. Aan de veiling van den Noordermarktbond ging deze week niets om. Evenmin als de vorige week. werd, of schoon twee dagen voor het veilen van rabarber waren bestemd, niets van dit artikel aangevoerd. De vraag is zoo goed als geheel afwezig en de stemming daardoor lusteloos. Er zijn bouwers, die een zekere gewichtshoe- veelheid presenteeren, staande op den akker, vanwaar ze dan naar den koopman wordt gebracht. Er wordt ech ter op die wijze zeer weinig verhandeld en de meeste blijft ongeplukt op den akker staan. Een groote tegen stelling met het vorige jaar, toen tal van bouwers hun rabarber tegen hoogen prijs op voor hadden verkocht. Een gebeurtenis is het, als de eerste nieuwe aardap pelen aan de veiling worden aangevoerd. Deze gebeurte nis viel deze week op 14 Juni. Verleden jaar was dit 1 •Juni. De prijs viel niet mee: slechts f 15.7018.10, voor groote, f 14.7016 voor drielingen en f 4.806 voor kleine Den volgenden dag liep de prijs eenigszlns op, n.1. tot f 19.70 voor de groote. Drielingen konden toen f 14.80 opbrengen. Verleden jaar werd voor de eerst-aange- voerde partijen Schotsche muizen f 34.2040.50 betaald. Er blijken op 't oogenblik nog vrij groote voorraden oude aardappelen te zijn. waarvan de kwaliteit nog vrij goed is. Ze zijn zoo goed als niemendal waard. De 1500 Kg. bravo's die te Broek werden geveild, brachten f 0.70 per 100 Kg. op. Er zijn bouwers, die de moeite en kos ten, om ze naar de veiling te brengen, en ze voor het afhalen kosteloos beschikbaar stellen. Voeg daar nog bij den niet hoogen prijs van de Malta-aardappelen en het is duidelijk, dat de nieuwe aardappels geen fancy-fair- prijzen opbrengen. Sommigen verwachten ook voor 't vervolg geen hooge prijzen. De aardappels zullen al spoedig in groote hoeveelheden op de veiling komen, daar veel akkers weldra rooibaar zullen zijn. Bovendien wordt een goed beschot verwacht. De tomatenmarkt \yas weer zeer gunstig gedisponeerd De prijs van A-kwaliteit lag tusschen f 68.80 en f 74, die van B tusschen f 65.10 en f 68.80, voor C werd nog f 66.60 69.40 betaald, terwijl CC van f 38.4041.90 gold. Ver leden jaar waren de pryzen ook zeer hoog, doch de eerste 3 soorten golden toen omstreeks dezen tijd f 10 de CC-kwaliteit f 20 minder. De aanvoer is dit jaar bo vendien 4 a 5 keer zoo groot als ln de overeenkomstige week van het vorige Jaar. Deze week werden 26700 Kg. geveild. Boswortelen waren goedkooper dan verleden week. Gemiddeld werd nu ruim f 10 betaald tegen de vorige week f 15. Bloemkool bracht hooge prijzen op. Ofschoon de prijs van Maandag n.1. f 37.30 niet kon gehandhaafd worden, werd, Zaterdag toch nog f 33 betaald voor eerste soort Tweede soort bracht van f 18.3021.90 op. Een partijtje aardbeien werd verkocht voor 2 cent per stuk. Een kleine hoeveelheid slaboonen werd tegen f 1 per Kg.betaald, plaren tegen kostenden prijs aan de leden te verstrek ken. Vervolgens werd door de heeren Kliffen en Ootjers verslag uitgebracht omtrent hetgeen is gepasseerd ten aanzien der vorming van een fonds, om daaruit een tegemoetkoming te verstrekken aan handelaars, die eventueel stroppen mochten krijgen tengevolge der aardappelziekte. We meenen te mogen volstaan met de mededeeling, dat dit aanleiding gaf tot een zeer breed voerige discussie, waaruit bleek, dat men volstrekt niet sympathiek staat tegenover de z.g. ziekenfondsvorming, dat feitelijk dit fonds toch bijeengebracht zou worden door de aardappelverbouwers, die bij het optreden der ziekte toch al worden getroffen. Geoordeeld werd, dat over het algemeen, ln het geheel genomen, door de handelaars behoorlijk wordt verdiend, waar de uiter lijke teekenen althans wel op wijzen, al zullen dan ook wel eens verliezen te boeken zijn. Al misgunt men den handelaar geen goede verdiensten, toch meende men, dat hij minstens evengoed het risico van zijn zaak zou kunnen dragen, als de tuinbouwers het risico van hun bedrijf, wat in zeer vele opzichten zoo riskant is; ge oordeeld werd, dat de handel nog wel een ziekenfonds zou kunnen vormen uit gemaakte winsten. Mede werd door den heer Ootjers mededeeling ge daan van de concurrentie, welke onze producten vooral in het Ruhrgebled ondervinden van België en op het frauduleus gebruik, dat daar wordt gemaakt van de U.C.B.-labels. Door krachtige reclame en persoonlijke controle zal getracht worden hier tegen op te treden. Bij het sluiten der vergadering werd nog eens her innerd aa het besluit om op den uitgeschreven tijd ter vergadering te komen. BURGERBRUG. Donderdagavond vergaderde de Oudercommissie in de Openbare School alhier ter bespreking van het jaar- lijksch schoolreisje voor de leerlingen. De kinderen der hoogste klassen zullen een reisje maken per trein naar Amsterdam en vandaar een boottocht op Dinsdag 2 Juli, terwijl de overige leerlingen op Dinsdag 25 Juni een uit stapje zullen maken naar Bergen, Bergen aan Zee en Schoorl, waarvoor de medewerking van autobezitters zal worden ingeroepen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6