Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Juwelierswinkel in Den Haag geplunderd. Vernietiging van afgekeurd vleesch. Marktberichten. Invloed der bemesting op de gezondheid van den aardappel. Gemengd Nieuws. De aardbeving op Nieuw-Zeeland. Uit onze Omgeving. LANGENDiJK. WIERINGERWAARD. WIERINGEN. Thans Is aan de Raden van Arbeid de bevoegdheid gegeven om het nagevorderde bedrag met 10 te verhoogen, naar boven afgerond tot een bedrag van tenminste tien cent. Heeft een werkgever verzuimd 52 zegels van f 0.60 te plakken, dan moet van hem worden nagevorderd 52 X f 0.60 f 31.20. De verhooging met 10 bedraagt ruim drie gulden, zoodat de werkgever dan in plaats van f 31.20 meer dan f 34.heeft te betalen. Het financieel belang van den werkgever brengt dus mee, om regelmatig zegels te plakken. De Voorziter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, M. J. TH. VAS DIAS. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DE AAN STAANDE VERKIEZINGEN. Gisteravond weer eene publieke vergadering, ditmaal van de Vrijzinnig-Democraten, waar als spreker optrad de heer Mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer. En ook nu weer een kleine belangstelling. De spreker legde in een welsprekend betoog, uit, waar om de kiezers niet op de candidaten van een der vele kleine partijtjes en groepjes moesten stemmen, maar dat 't de voorkeur verdiende, de grootere partijen te stem men; om daarna uiteen te zetten, dat de rechtsche par tijen steeds eene conservatieve politiek hebben voorge staan, waar democratische kiezers hun stem niet aan kunnen geven. Ook de Vrijheidsbond voer steeds in het conservatieve zog mede. Terwille van de ontwapenings-idee, de behartiging van het onderwijs (speciaal de openbare school) en van een belasting-politiek, gericht op belasting naar draagkracht stemme men de Vrijzinnig-democraten. Hoe sterker deze uit den stembusstrijd te voorschijn komen, hoe meer is dit in 't welbegrepen belang van eene gezonde ontwikkeling onzer volksbelangen. De spreker werd met een hartelijk applaus beloond. Debat was er niet, BENOEMD. De heer S. Vries, kantoorbediende aan het Postkan toor alhier is benoemd tot kantoorhouder bij het Hulp postkantoor te Winkel. I KERMIS NOORDHOLLANDSCH KOFFIEHUIS. Behalve met Merijntje Gijzens Jeugd kan men op Kermis-Donderdag nog genieten van: Een Jongen of een Meisje. Een pracht-voorstelling is dit, met Magda Janssens als Freddy. Wij geven daarover de volgende recensies: 1 „De Tijd": ,,'n Jongen of een meisje?" Rika Hopper Theater. Langen tijd ben ik niet in het Rika Hopper theater geweest, ook niet uit eerbied voor den naam. De revue-akeligheden die daar vertoond werden deden den loop naar dit theater verleeren. Maar nu zijn er Magda Janssens, en Oscar Tourniaire van het Nieuwe Nederl. Tooneel, met Julia Cuypers, Die Huysmans, Maurits Parser, Jacq van Hoven e.a, om zich heen, die voor hun zomercampagne een onschuldig, lief cos- tuumstuk kozen, dat men moet gaan zien om Magda Janssens vol geest en leven in een har er liefste rollen te bewonderen. Oscar Tourniaire is een lastige oude heer, een rijke brompot, een Lord met gepoederde pruik en kuit broek, die teleurgesteld is door het huwelijk van zijn zoon met een vrouw, hetwelk niet naar den zin van den Lord was. De zoon is in een duel gestorven en heeft aan den rentmeester zijn vaders buiten mede weten van den ouden heer de financieels verzorging van het toen nog jonge kleinkind Freddy Cavendish opgedragen. We komen dit allemaal te weten bij het begin van het stuk als deze rentmeester op het kasteel komt om den ouden heer voor te bereiden op de komst van zijn 23-jarlg kleinkind, dat aan den rentmeester heeft ge schreven, overeenkomstig den laatsten wil zijns vaders, zijn grootvader te willen groeten bij zijn meerderjarig heid. Met veel zfioeite weet de oude rentmeester den koppi- gen grijsaard te bewegen zijn kleinzoon te ontvangen. Maar wat een schrik voor den ouden getrouwe, wanneer Freddy niet een jongen, doch een meisje blijkt. Want Lord Cavendish heeft een hekel aan vrouwen. Indien Freddy een kleindochter ware zou hij haar in geen geval tot het kasteel laten naderen. Wat te doen? Freddy zelf is een doortastend meisje. Enel is haar plan gereed en uitgevoerd: zij steekt zich in jongenskleeren en weet aldus grootvader gunstig voor zich te stem men. Maar nauwelijks is dit gelukt of daar verschijnt de prins uit het sprookje de prins die haar kent en dien zij kent en wiens moeder binnen een half uur. een dame door een dame moet ontvangen worden op dit kasteel zonder vrouwen en tot schrik van groot vader treedt nu Freddy als kleindochter van Lord Ca vendish de hooge bezoekster tegemoet. Welke verwik kelingen er nog uit volgen, moet ge zelf maar eens gaan zien. Het eind is dat de kleindochter en de prins hun geluksdroom verwezenlijkt zien. Dit lief vertelseltje voor iederen leeftijd van James Forster, wordt door Magda Janssens, Tourniaire, Dio Huysmans, ja, door allen, zoo frisch en levendig ge speeld, dat het van harte wordt aanbevolen dezerzijds. Magda Janssens schept volkomen de onbevangen atmos- .feer welke dit stuk behoeft. De teleurstelling van het meisje, dat alleen op de wereld staat en zich zooveel van haar bezoek aan grootvader had voorgesteld, brengt zij prachtig in de zaal. Tintelend van guitigheid, van brui send leven, van jongen overmoed en vrouwelijke teer heid is haar geestig spel. Deze kunstenares weet van zoo 'n rol iets zeer fijns, iets zeer bijzonders te maken. Tourniaire geeft haar het vereischte tegenspel. En ook alle andere rollen zijn goed bezet. Dio Huismans is een droomen prins van Saksisch porcelein. Julia Cuypers werd diens hoofsche nobele moeder. Maurits Parser sneedt scherp den trouwen, ouden knecht, die den jongen meneer nog gekend had als kind. Zoodat alles tezamen een lieve vertooning werd met frisch, blij, geestig spel van Magda Janssens in het bijzonder. „Maasbode": Magda Janssens is Freddy en komt op het tooneel als een voorjaarsbui. Een lach en een traan, en een fijn-geestig masker, waarop zich elk oogenblik nieuwe aandoeningen weerspiegelen. Oscar Tourniaire is de oude Lord Cavendish en er is nie mand op ons tooneel die zoo goed kwalen als jicht en podagra kan spelen Tourniaire is nooit een secon de uit de rol, en weinigen bevroeden hoe knap dat is. In kleinere rollen zagen we Dio Huismans, Julia Cuy pers, van Hoven en Maurits Parser met genoegen weer. Een fleurig monter geheel, een vriendelijke gezellige avond. „Het Volk": Osc. Tourniaire is een pracht van een ouden, knorrigen land- edelman, die door zijn kleindoch ter, Magda Janssens, op kostelijke wijze om den tuin geleid wordt Het samenspel was het glanspunt van deze vertooning, waarin verder ook Maurits Parser als een oude huisknecht een belangrijk aandeel had. „Handelsblad": Magda Janssens speelt met geest, temperament en charme en zoo kordaat als zij in de gedaante van lord Freddy optreedt zoo bekoorlijk is zij met hoepelrok en witte poederpruik. Naast haar is Oscar Tourniaire een prachtige grijsaard, als Lord Ca vendish. Met twee zulke spelers in de hoofdrollen enz. Op het tweede plan ziet men Julia Cuypers, Jacques v. Hoven, Dio Huysmans en Maurits Parser, en zij allen dragen bij tot het welslagen van de. opvoering. Wie de lach en de traan niet schuwt zal een avond aan „Lord ©r Lady" gewijd, niet betreuren. INBREKERS SLAAN EEN GOEDEN SLAG. Maandagavond tusschen half acht en half elf Is een brutale inbraak gepleegd in een juwelierswinkel in de Spuistraat te 's-Gravenhage. Een der grootste juwelierszaken in de Spuistraat is van de firma R., eigenaar is de heer V. Sedert korten tijd vertoeft de heer V. met zijn echtgenoote buiten lands en heeft hij de zorg van de zaak overgelaten aan zijn zoon en aan zijn zuster. Gisteravond tegen half acht is het jongemensch met zijn tante uitgegaan. Er bleef toen niemand in den win kel achter. Zooals zijn gewoonte was, sloot de jonge heer V. de winkeldeur zorgvuldig. Tegen half elf kwamen zij terug en bemerkten zij dat het slot van de winkeldeur omgedraaid was, zoodat de deur alleen met de kruk te openen was. In den winkel bemerkten zij dadelijk, dat er ingebroken was. Een groot gedeelte van de étalage was overhoop gehaald, evenals verschillende standaardjes op de toonbank. In een vertrek achter den winkel was een schrijfbureautje opengebroken en op een der bovenverdiepingen was een vertrek doorzocht maar daar werd niets vermist. Uit de winkelvoorraad hebben de dieven een goeden slag geslagen. Aan het slot der deur was niets beschadigd. Van braak was nergens een spoor te ontdekken, zoodat het vast staat dat de dieven door middel van een valschen sleutel zijn binnengekomen. Hoe dit precies in zijn werk gegaan is. maakt op het oogenblik nog een punt van onderzoek bij de politie uit Uit de étalage en uit den winkel zijn een groot aantal voorwerpen en sieraden gestolen. Een nauwkeurig boe kenonderzoek zal pas uit kunnen maken, voor hoeveel de firma bestolen is, het bedrag loopt echter in de vele duizenden guldens. Naar voorloopige opgave zijn gestolen 385 gouden rin gen, een paar dozijn platina ringen, een partij gouden oorbellen, een groot aantal gouden oorknoppen met bril janten, gouden en briljanten dasspelden, gouden dames- en heerenhorloges, paarlen colliers, armbandhorloges, gouden manchetknoopen, briljanten broches, gouden pot- looden, beursjes, enz. Den geheelen nacht heeft de politie de buurt afgezocht en ook op andere plaatsen een onderzoek ingesteld. Aan vankelijk heeft zij echter nog geen resultaat gehad. VECHTPARTIJ. Drie personen door messteken gewond. In het dorp Klijndijk heeft Maandagnacht een he vige vechtpartij plaats gehad. De arbeider H. aldaar is in den buik gestoken met een mes. De arbeider H. te Klijndijk liep een messteek op in den rug. Een geneesheer constateerde, dat een der longen geraakt was. De rijwielhersteller K. te Klijndijk is met een mes in den rug gestoken. Als dader wordt genoemd de arbeider H. te Bronneger, gemeente Borger. De rijks- en gemeentepolitie te Klijndijk steit een on derzoek in. VERGIFTIGING. Dienstbode doet fosfor in het zont. De dienstbode van den slager I. M. van Z. te Hoo- geveen heeft fosfor in het zout gedaan, waardoor het gezin ziek is geworden. Na behandeling in het ziekenhuis is de vader met de beidekinderen .weer naar huis gegaan. De toestand is nu vrij goed. De dienstbode scheen ontstemd te zijn geweest over een berisping. KWARTJESVINDERS IN DEN TREIN. Een reiziger uit Haarlem heeft aangifte gedaan, dat hij in den trein tusschen Amsterdam en Haarlem, toen hij met vier medereizigers dobbelde, een bedrag van f22.50 heeft verloren."Te Haarlem verlieten de heeren den trein. Toen heeft de gedupeerde reiziger van een van hen een rijksdaalder teruggekregen. Het dobbelspel geschiedde door middel van een balletje, dat onder ledige doppen van okkernooten werd ge legd. ALKMAAR ZOEKT NAAR EEN GELEGENHEID. In een bijlage tot de handelingen van den gemeente raad herinneren B. en W. eraan, dat zij eenigen tijd ge leden bij den raad een voorstel» hebben ingediend om met de N.V. Thermochemische fabrieken te Amsterdam een overenkomst aan te gaan voor de vernietiging van voor de consumptie ongeschikt vleesch. Bij de bespre king van dat voorstel is toen opgemerkt, dat in den kring Barsingerhorn een destructor zou worden ge bouwd en naar aanleiding hiervan werd B. en W. op gedragen te onderzoeken, of Alkmaar en eventueel ook de verder in dezen kring gelegen gemeenten zich niet zouden kunnen bedienen van genoemden nieuw te bouwen destructor, dan wel of een overeenkomst moest worden gezocht met de gemeente Amsterdam. B. en W. deelen thans den raad mee, dat het dage- lijksch bestuur van Amsterdam er bezwaar tegen heeft, gemeenten, die zelf beschikken over een goed geoutil leerd openbaar slachthuis, in de gelegenheid te stellen, den destructor in de hoofdstad te gebruiken, Indien het rijk of de provincie in dezen niet organiseerend zou optreden. Wat betreft den in den kring Barsingerhorn te bou wen destructor deelen B. en W. mee, dat die geen groo tere capaciteit zal hebben dan voor de behoeften van dien kring wordt geëischt. Voorts wordt opgemerkt, dat een eventueel te Alk maar te bouwen eigen destructor zeer zeker een aan zienlijk nadeelig saldo zou opleveren. B. en W. schrijven hierbij echter, dat bij de N.V. Thermochemische fa brieken plannen bestaan tot stichting van een destruc tor te Gouda, die tevens de gemeente Alkmaar en de omliggende plaatsen zou kunnen bedienen. Zij stellen daarom den raad thans voor, om, wanneer aansluiting bij dezen nieuwen destructor ook de goedkeuring van de overige in den kring Alkmaar gelegen gemeenten" zou kunnen wegdragen, een overeenkomst hiertoe met de N.V. Thermochemische fabrieken te Amsterdam aan te gaan. PURMEREND, 18 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 20 st. fabriekskaas f 45.50, 38 st. kl. boerenkaas f 48, 1 st. Goudsche kaas f 47, in totaal 59 stapels, we gende 40.000 K.G. handel vlug, 2707 Kg. boter f 1.70—1.95, weiboter f 1.301.85 per Kg. Vee. 496 runderen, w.o. 220 vette f 0.801.10, handel matig, 261 melk- en geldekoeien f 150350, handel ma tig, 15 stieren, 63 paarden f 100200, handel stug, 46 vette kalveren f 1.201.30, handel stug, 391 nuchtere kal veren voor de slacht f 1237, voor de fok f 1230, han del vlug 214 vette varkens (slacht) f 0.800.88, (zouterij) f 0.860.87, handel vlug, 38 magere varkens f 3854, handel matig, 229 biggen f 1625, handel matig, 405 schapen f 2542, handel matig, 1011 lammeren f 1625, handel matig, 25 bokken, kipeieren f 5.506.50, eend eieren f 4.90, piepkuikens f 0.12%3.25. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. in Hotel „Paradijs." Aangevoerd 201665 eendeieren f 5.105.70, 106850 kip eieren 70 Kg. f 8.40, 65—66 Kg. f 6.50—6.80, 63—64 Kg. f 6.20—6.50, 60—62 Kg. f 5.90—6.30, 58—59 Kg. f 5.80—6.10, 56—57 Kg. f 5.40—5.80, 53—55 Kg. f 5.30—5.50, 50—52 Kg. f 5.10—5.40. EIERVEILING, PURMEREND, 18 Juni. (in het gebouw der Afslagvereeniging.) Aangevoerd 24337 kippeiern kw. A f 5.806.70, 16914 eendeleren kw. A f 5.10, eend-broedeieren f 5.106.50. ALKMAAR, 17 Juni. Aardappelen f 5—18 per 100 Kg.; aardbeien f 0.200.52 per doos; andijvie f 2.60—6.60 per 100 stuks; asperges f 37—55 per 100 bos; bloemkool I f 26—32, II f 12—25 per 100 Kg.; kropsla f 0.702.60, komkommers f 7.6018.60 postelein f 0.921.15 per bakje; peulen f 2937 per 100 pond; rabarber f 3.307.70, radijs f 66.40, selderie f 2.904.40 per 100 bos, spinazie per bak f 1.251.39, dubbele spercieboonen f 5358, per 100 pond, tomaten A f 34, B f 34, C f 31, CC f 18 per 100 pond, uien f 5—12, wortelen f 12.60-16 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. Wortelen f 7.908.80 per 100 bos, tomaten A f 68.40, B f 60.60, C f 67.40, CC f 45.90, Schotsche muizen f 7.40 —9.40, drielingen f 8.80—9.50, kleine f 6.70—6.90 per 100 Kg. Totaa laanvoer 2900 bos wortelen, 15000 Kg. tomaten, 19000 Kg. aardappelen. Onder dit hoofd komt een zeer belangrijk artikel voor van de hand van Ir. Janssen in het „Tijdschrift over Plantenziekten" uitgave van de Nederlandsche Phyto- pathologische vereeniging van Mei 1929. Iri dat artikel wordt naar aanleiding van de proeven door den schrijver genomen en mede aan de hand van de resultaten van buitenlandsche onderzoekers getracht aan té toonen, dat een ontaarding van de aardappel bestaat in het hand over hand toenemen van één of meer z.g. „virusziekten": bladrol, mozaiek, stippelstreep, enz. Natuurlijk bespreekt hij dus ook de oorzaken die het optreden van een of meer van deze ziekten (die we sapstroomziekten zouden kunnen noemen) in de hand kunnen werken en hij komt tot de conclusie, dat ya een beschutte omgeving de besmetting heviger zal zijn dan in een omgeving waar de planten blootgesteld zijn aan de ruwe weersinvloeden. Dat komt«#omdat de blad luizen, die de virusziekten van de eene plant naar de andere overbrengen tegen een ruw klimaat weinig be stand zijn. Deze besmetting door bladluizen komt echter eerst het volgend jaar tot uiting, als men de knollen van dergelijke planten apart uitplant. Een sterke stik stofbemesting heeft een invloed, die eenigszins te ver gelijken is met den invloed van een zacht klimaat. Dit wordt toegeschreven aan het feit, dat dergelijke plan ten, die een overvloedige stikstofbemesting gehad heb ben, langer groen blijven, dus later gerooid worden en ook teerder loof hebben, waarop de luizen meer belust zijn en waarvan de opperhuid gemakkelijker te door boren zou zijn. Zulke sterk bemeste planten worden later gerooid, zoodat er meer tijd is voor de virusziek ten om tot de knol door te dringen. Vroeg rooien wordt op het oogenblik bij de pootgoed- telers reeds algemeen en met succes toegepast, dat echter de bladluizen de overbrengers zijn van deze vi rusziekten is voor den prakticus niet altijd even dui delijk waar te nemen en wat men niet constateeren kan wordt heel dikwijls niet geloofd. De tomatenkwee- kers weten het echter al heel spoedig, want, de moza ïekziekte der tomaten loopt In de kas zeer snel voort en de besmettingshaard is daar heel dikwijls zeer ge makkelijk te vinden. Verder wordt melding gemaakt van het feit, dat in 1924 door Leow gevonden werd. dat kaliarmoede be vorderlijk is voor de ontwikkeling van bladluizen; ook, dat bij haver de meeste bladluizen voorkwamen bij die planten, die het rijkelijkst met Phosporzuur bemest waren. Stikstof-arme aardappelen gaven de meeste selerotien van Rhyzoctonia te zien. Dat de aardappelen van kali-arme gronden meer ge zocht zijn bij de bladluizen verklaart de schrijver door te wijzen op het onderzoek naar het suikergehalte van kali-arme en lcali-rijke knollen en dan blijkt, dat de kali-arme knollen het rijkst zijn aan suikers. Dat de luizen der kalirijke knollen niet moeten zou dus louter een kwestie van smaak zijn. Ten opzichte van de verschillende virusziekten werd door proeven vastgesteld, dat het zoo goed als onmoge lijk Is, dat de besmetting overgebracht wordtd oordat de wortels van een zieke plant die van een gezonde, onder den grond dus, elkaar raken; wel zou overbrenging van een ziekte mogelijk zijn, als er vreterij aan de wortels is. Dit zijn alle voor den prakticus zeer belangrijke proe ven, waarvan wel een en ander bekend is, maar waar van de massa telers toch nog niet doordrongen is. Jam mer, dat er over de overbrenging van deze ziekten door andere, vluggere dieren, als b.v. wantsen en bladwes pen, voor zoover ons bekend is, nog zoo weinig te zeg gen valt. Ook in deze verhandeling wordt er niet over gesproken. Voor ons valt hieruit te leeren, dat, wie gezond poot- goed telen wil: le. Zorgen moet geen bladluizen in de aardappels te krijgen (ook niet in de bewaarplaats wat weieens voorkomt) 2e. Zorgen moet voor een niet te rijke stikstofbemes ting; 3e. Zorgen moet voor voldoende kali; 4e. de poters vroeg rooien moet. Lezing van bovenaangehaald artikel raden we ieder die iets met selectie enz. te maken heeft, sterk aan. St.-Pancras. VAN HERWIJNEN. VLIEGONGELUKKEK IN DUITSCHLAND. Maandagmiddag om 5 uur is de Beiersche vlieger instructeur Schonger van een hoogte van 300 M. neergestort, terwijl hij kunstvluchten uitvoerde ho ven het vliegveld te Schleissheirn bij Munchen. De vlieger had zware inwendige kwetsuren en een ge compliceerde armbreuk. Het toestel is geheel vernield. Op het vliegveld Leipzig-Mockau is Maandagavond om 7 uur de 23-jarige vlieger-leerling Benno Hacke uit Torgau, tijdens een proefvlucht voor het verwer ven van zijn diploma gevallen. De vlieger was ter stond dood. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HAMBURG Tv/ee dooden. Te Hamburg is Maandagavond in de Steilskoper- strasse, hoek Wachtelstrasse, een auto omgeslagen en tegen een boom geslingerd. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op, doch twee inzitten den, een zuster en broer geraakten tusschen de plaats van den chauffeur en den boom beklemd. Beiden werden zóó ernstig gewond, dat zij weldra zijn over leden. FAMILIEDRAMA TE DANTZIG. Vier dooden. Te Dantzig is de politie op verzoek der buren een woning van een arbeider binnengegaan. In het huis vond men den man en drie kinderen van 3 tot 9 jaar dood in hun bed liggen. Dè man is Zaterdagavond om 11 uur dronken thuis gekomen en heeft in de slaapkamer de gaskraan opengedraaid. Zijn vrouw bevindt zich reeds geruimen tijd in een ziekenhuis, terwijl in verband hiermede het vierde kind bij kennissen is ondergebracht. Men neemt aan, dat de arbeider zijn volle bewust zijn heeft gehad, toen hij de gaskraan opendraaide. BLANK EN ZWART. Een berisping voor mevr. Hoover. Men zal zich herinneren, dat mevr. Hoover, die thans „de eerste dame van het land" is, op het Witte Huis te Washington haar gastvrijheid had uitgestrekt tot mevr. Priest, een negerin, die de echtgenoote is van een negerlid van het Huis van Afgevaardigden. Het geval is bij het Huis van Afgevaardigden ter sprake gekomen, en in een resolutie keurde het Huis het af, dat negerinnen de gasten waren geweest op een partij van blanke dames. Ook in den Senaat is een resolutie van deze strekking ingediend. DE HITTE IN DE VER. STATEN. Nog meer slachtoffers. De buitengewone hitte in de Noordelijke Staten langs den Atlantischen Oceaan duurt nog voort. Het aantal slachtoffers van de hitte is in de groote steden nog grooter geworden. Op een verlaging van de temperatuur is voorloopig niet te rekenen. ERNSTIGE SCHADE AANGERICHT. Het N.T.A. meldt uit Londen: Volgens dagbladberichten was de aardbeving, dio heden Nieuw-Zeeland bezocht, de zwaarste sedert 28 jaar. De schok was in tallooze steden en dorpen in het noorden van het zuidelijk deel van het eiland waar te nemen en werd zelfs in het zuiden van het eiland opgemerkt. Een electrische centrale werd te Takata vernield. Te West-Port stortte een toren in, terwijl overal in de stad groote schade werd aange richt. Te Nelson werden vele scholen beschadigd. Daar ter stede stortten eveneens honderden schoor- steenen in. Te Wellington snelden vrouwen en kin deren gillend de straat op. Draadlooze berichten van schepen in de haven van West Port melden dat de stad zwaar getroffen is. Tengevolge van het instorten van den toren van het postkantoor is de telefoonverbinding met de stad verbroken. De water- en electrische geleidingen werden in vele districten onbruikbaar, waardoor-het zakenle ven tot stilstand kwam. De bevolking verkeert in een toestand van paniek. In totaal zouden acht personen gedood en ver scheiden gewond zijn. 8 dooden. Volgens berichten uit Wellington zijn bij de aard beving in Nieuw-Zeeland 8 personen om het leven gekomen. Vier van hen werden bedolven door een aardverschuiving van 7000 ton in het stroomgebied van de Westland-rivier. Twee personen in hetzelfde gebied worden nog vermist. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. N. H. Vos van. Zon, onderwijzeres aan de o. I. school alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres te Bergen. ZUIDSCHARWOUDE. De meeting voor den Bond van Staatspensionneering uitgaande van de Federatie Alkmaar, zal nu alhier ge houden worden in den Muziektuin van den heer S. de Boer in de Koog, die zijn terrein welwillend tot dit doel heeft afgestaan. Van het Fanfarecorps heeft het mee ting-comité de vrije beschikking over de Muziektent met lessenaars, zoodat, wil het weer nu meewerken, een uit gezocht terrein is gevonden, eigenlijk nog doelmatiger dan het gemeentelijk terrein te Noordscharwoude, dat door het Dag. Bestuur dier gemeente werd geweigerd, BROEK OP LANGENDIJK. Aan den heer J. Zaal, hoofd der o. 1. school alhier, is een verlengd ziekteverlof verleend. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering schoolfeest Maandagavond werd vergaderd ten lokale van den heer G. Hop. Aanwezig 9 leden. Na opening door den voorzitter, den heer L. Mallekote, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Als nieuwe commis sieleden werden gekozen de heeren K. van Dijk, P. SwagerKlingel er en H. Stam. De volgende vergadering werd vastgesteld op 24 Juli e.k. Besloten werd nog deze week de lijsten bij de in gezetenen aan te bieden, waar naar wij vertrouwen, goed op geteekend zal worden. Rectificatie Raadsverslag. Door te groote haast van den Correspondent is in het Raadsverslag een fout geslopen. Tweede kolom boven aan staat: „Waar het hier echter de vertegenwoordi gingenz. Hier had moeten staan: Waar de bij dragende Gemeenten in het College van regenten slechts 2 plaatsen zullen bezëtten, achten B. en W. het wen- schelijker deze personen te kiezen uit de Besturen dier bijdragende Gemeenten. Bij de familie T. M. H. te Den Oever deed zich een bijzonder geval van electrische storing voor. Hoe ook gezocht werd, er was niets te vinden. Het licht wilde niet branden, de waschmachine kon met de electro- motor niet in beweging worden gebracht. Ten einde raad werd de vertegenwoordiger van het P.E.N. er van in kennis gesteld. Deze opende de meter en vond weldra de oorzaak. Twee muizen lagen dood in het meterkastje, welke aan den achterkant door een beves tigingsgat waren binnengekomen. Na verwijdering der beestjes was de storing opgeheven. Op 21 Juni a.s. zal men hijeen komen om te trachten te Den Oever een voetbalclub op te richten onder de Zuiderzeearbeiders..

Schager Courant | 1929 | | pagina 6