Plaatselijk Nieuws. De Chr. Prinses Juliana-school te Watergraafsmeer en wat Schagen daarmede te maken heeft. ANNA PAULOWNA. ZiJPE. WIERINGEN. BARSINGERHORN. HARENKARSPEL. IAMGENDIJK, HOOGWOUD. SCHOORL. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. De heer Gaijaard vraagt wat B. en W. van plan zijn te doen met den weg vanaf 't Hoefje tot de tram. Moet de weg zoo blijven of komt er een dekje over. Het wordt een beetje langdradig. De Voorzitter zegt, dat in de laatstgehouden verga dering B. en W. hebben besloten den weg te doen af maken. De heer Pluister erkent dat het vrijlang duurt, maar het afdekken kan alleen als het droog weer is. Het is geen gemakkelijke taak die B. en W. i3 opgedragen, maar de weg wordt afgewerkt Hierna sluiting. Èen poos geleden is er heel wat te doen geweest over knoeierijen die gepleegd zouden zijn aan de Chr. Prinses Julianaschool te Watergraafsmeer. Daaruit is een conflict ontstaan tusschen het School bestuur en het Hoofd dier School, de heer Schoon- derbeek. Het slot is geweest dat het Hoofd der School door het Schoolbestuur aansprakelijk is gesteld voor die onregelmatigheden en ontslag hedft gekregen. Tegen dat ontslag is bij de Commissie van Beroep geprotesteerd en deze Commissie heeft dit ontslag op korten termijn onrechtmatig verklaard, maar heeft tevens gezegd een nieuw ontslag niet te zullen ver nietigen. Dat nieuwe ontslag is definitief geworden. De ouders der schoolgaande kinderen hebben in die uitspraak niet berust, omdat zooals zij beweer den, het Schoolbestuur zelf niet vrij uitging ten op zichte van de in de administratie gepleegde ver keerdheden. Het gevolg is geweest, dat in het Handelsblad van 5 Januari j.1. verschillende beschuldigingen tegen het Schoolbestuur zijn gelanceerd. Wij lezen daarover in Het Schoolblad van 10 Jan. JJ. het volgende: Een onderwijzeres heeft van 1 Mei—31 Dec. 1926 per maand een salaris ontvangen van f25, terwijl zij, oin te voldoen aan art. 89 sub. 5 der Wet op het L. O. een quitantie teekende van 1108.33 per maand. Dit moest zoo, om aan de subsidievoorwaar den te voldoen. De voorzitter van het schoolbestuur had dit met den vader der onderwijzeres zoo bespro ken dat het verschil van f 83.33 door zou gaan als maandelijksche contributie van den vader aan de school. Later heeft het bestuur over het jaar 1926 de belasting van de onderwijzeres betaald (f 26.40) omdat zij belasting moest betalen van f 1300 en toch in werkelijkheid maar 8 X i 25 f 200 ont vangen had. Van af 1925 heeft de conciërge der school maandelijks ontvangen f87.23, terwijl hij tee kende voor een bedrag van f95.16. Dit had de penningmeester zoo geregeld, teneinde pen sioenpremie van de gemeente vergoed te krij gen. In Jan. 1925 is door den penningmeester bij de gemeente ingediend een rekening ad f900 om deze te doen doorgaan als een rekening van leermiddelen gedurende het tijdvak 19221925, terwijl hij wist, dat dit bedrag betrekking had op de le levering bij de installatie der school in 1922, welk bedrag door de gemeente niet ver goed wordt. Op deze nota is pl.m. f600 door de gemeen te betaald. Onder de quitanties die in Jan. 1925 ingele verd werden, bevonden zich ook 1 of 2 quitan ties, die in het geheel geen betrekking hadden op de school. De penningmeester heeft ze toch als zoodanig laten doorgaan en de gelden van de gemeente ontvangen. Over het jaar 1925 is door den penning meester bij de rekeningen gevoegd een nota ad f200 voor administratiekosten. Er waren evenwel geen administratiekosten, aangezien het hoofd der school het administratief werk verrichtte, zonder eenige vergoeding. Voor de ouderavonden werden in de eerste jaren stoelen gehaald van de .Geref. Kerk. La ter kocht het bestuur zelf stoelen, welke door de gemeente betaald zijn. Daarna diende het bestuur toch voor iedere oudervergadering een nota invoor het halen en brengen van stoe len ad f 10. Het Schoolbestuur heeft deze beschuldigingen niet op zijn rug laten zitten, maar een stuk in het Han delsblad geplaatst, waarvan wij in Het Schoolblad van 31 Januari j.1. het volgende lezen: De met name genoemde incorrectheden zijn begaan dóór of op aanstichting van het school hoofd, dat van het bestuur wegens zijn gron dige bekendheid met de mogelijkheden der wetsbepalingen inzake vergoeding voor het bij zonder onderwijs, volkomen de vrije hand had. Het bestuur wijst iedere beschuldiging van fraude, de in het Handelsblad genoemde feiten vermeldende en deze rechtzettende, van de hand en wijt de onregelmatigheden aan de vin dingrijkheid van het ontslagen hoofd der school. Als voorbeeld nemen we over, dat voor administratiekosten een- post van f200 op de rekening is gebracht, als vergoeding voor den penningmeester, terwijl het hoofd der school de administratie kosteloos verrichtte. Welnu, zegt het verweer van het bestuur, de penning meester, door het schoolhoofd opmerkzaam ge maakt op zijn recht op vergoeding, maakte daarvan gebruik en stortte die f 200 in de kas der schoolvereeniging. In stede van geen ad ministratie te voeren, heeft de penningmeester zeer veel administratieve beslommeringen ge had en nachten opgeofferd om de administratie in orde te hebben. Het Schoolblad noemt het een flink knoeizaakje en heel frisch ziet dat alles er ook niet uit. Maar zal men vragen, waarom deze oude koe weer uit de sloot gehaald? Omdat ons werd meegedeeld, dat dit ontslagen Hoofd een der sollicitanten zou zijn naar de betrek king van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare lagere school tc SchagenEn zou het wellicht deze sollicitant ook kunnen zijn, zoo vragen wij, waarover onze burgemeester, zooals hij in de laatstte openbare raadsvergadering, zelf mee deelde, zulke uitstekende informaties had gekregen? Nog eens, wij vragen maar ziet u, de misère met de onderwijzeres-wachtgeldster is door de suf figheid van ons college van B. en W. zóó groot ge weest, dat wij het in het belang van het onderwijs niet ondienstig vinden om maar vóór dat de benoe ming heeft plaats gehad, een vraag de wereld in te zenden. Al degenen die er wat mee te maken heb ben, kunnen dan nagaan of men ons juist heeft in gelicht en in hoeverre of hier van denzelfden per soon sprake is. Het zou gemakkelijker en eenvoudiger zijn even aan de secretarie te vragen, maar waar dit voor elke informatie voor de Pers gesloten is, moeten wij de zen weg wel volgen. Want nietwaar is he* dezelfde persoon, dan zal niemand wel met ons van meening verschillen, dat het dan hoogst gewenscht is, dat wij te Schagen een andere onderwijskrachtbenoemd krijgen dan de man waarover, zooals uit het bovenstaande blijkt, zooveel is te doen geweest. UITSLAG VERKOOPING. Het burgerwoonhuis aan de Oosterstraat alhier, be woond door den heer G. Knüwer en eigendom van den heer J. Hoogendijk te Venhuizen, is Woensdag avond door Notaris Pinxter in 't publiek verkocht. Kooper werd de heer S. Baken alhier voor f3300. Met de bedoeling een huis te bouwen, heeft de heer C. Borst alhier een stuk grond van den heer K. Vol der gekocht naast diens eigen perceel gelegen. Bij de gehouden aanbesteding van schilderwerk voor gemeentegebouwen, was de heer J. Benema laag ste inschrijver voor ruim f1500.voor een ander perceel de heer S. Harder voor ruim f 500.aan bei den is het werk gegund. Blijkens een advertentie in dit blad geeft de Har monie vereeniging „Concordia" Zaterdag 22 Juni een Openlucht-Concert voor de Ned. Herv. Kerk te Kleine- sluis. Of het nu door te weinige bekendheid is, we ten wij niet, maar gewoonlijk is er dan nooit publiek op de been. Toch is het niet prettig natuurlijk voor de leden der vereeniging om bij zoon gelegenheid en kel voor de boomen te spelen. Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek, om eens de aandacht op bedoelde advertentie te vestigen. Begunstigd door schitterend zomerweer werd door de leerlingen van de drie openbare scholen en de R.K. school, tezamen ongeveer 500 kinderen, Woensdag het jaarlijksch schoolfeest gevierd. De oudsten maakten per trein een reis naar Amsterdam, waar de gewone attrac ties als artis enz. werden bezocht, terwijl de andere klas sen, met uitzondering van de tweede, per boot en tram een uitstapje naar Bergen en Bergen aan Zee maakten, evenals andere jaren. Ditmaal echter was het aantal kinderen zoo groot, dat het moeilijk was 'n boot te krijgen, dit alle lagere klas- zou kunnen bevatten en daarom was men nu In zoo verre van de gewone wijze van feestvieren afgeweken, dat de leerlingen der tweede klassen een uitstapje naar Huisduinen en Den Helder zouden maken. En wij ge- looven, dat dit uitstekend heeft voldaan. In 25 auto's, die zich 's morgens bij café Borst vereenigden, werd de tocht ondernomen. Eerst naar Huisduinen waar de kin deren zich, bij dit prachtige zomerweer, natuurlijk uit stekend konden vermaken en later werd in Den Helder een bezoek aan de bioscoop gebracht, zoodat er, al met al, volop is genoten. Bovendien had dit tochtje dit nog voor, dat men wegens den korten afstand, weer tijdig thuis kon zijn, hetgeen, waar het hier de kleinsten be trof, een. niet te onderschatten voordeel was boven de Bergensche reis. Maar ook voor de kleintjes van de Bewaarschool te Breezand ging deze dag niet zonder feestelijkheid voor bij, waartoe het bestuur der Bewaarschoolvereeniglng in staat was gesteld daar door bijdragen der ouders en andere belangstellenden. Vele moeders waren komen kijken, die door den Voor zitter der Bewaarschoolvereeniging, den heer D. de Graaf, werden bedankt voor deze, belangstelling. Spr. hoopte echter, dat men ook die belangstelling zou be- toonen, wanneer de Bewaarschool weer eens in druk mocht komen en dan niet de pogingen tot Instandhou ding aan een enkel persoon zou overlaten. Bij de oprichting had de eerste wethouder gezegd, dat het wel aardig was zoo iets te stichten, maar moeilik, om het in stand te houden. Inderdaad is dat zoo, maar de Bewaarschool bestond nu al drie jaar en spr. noodig- de de aanwezige moeders uit om eens een kijkje te nemen, hoe goed en hoe prettig de kleintjes hier, dank zij de uitstekende leiding van mej. Pranger, werden bezig gehouden. Spr. had ook den Raad al eens uit- genoodigd, doch de heeren hadden tot nog toe blijkbaar nog geen tijd gehad. Na deze inleiding begon het feestje voor de kleinen, dat ook werd bijgewoond door de Directie der Helder- sche Bewaarschool. Onder zingen, alleraardigste spelletjes, een kleine om megang en natuurlijk de noodige tractatle, ging men verder de prettige middag in een oogenblik voorbij en ten slotte mocht elk der kleinen nog een mooien bal in ontvangst nemen. En 's avonds toen was het weer de gewone leven digheid langs de beide zijden van Zand- en Molenvaart, die iederen vreemdeling steeds -verbaasd doet staan. Dan trekken, behalve de rijtuigen en auto's om de kinderen af te halen, honderden fietsen naar het Westelnde, om de aankomst der boot bij te wonen. En daarna gaat die eindelooze file langzaam weer terug, onder het schallen der muziek van de Breezander Harmonievereeniging, die in een vlet heeft plaats genomen en er lustig op losspeelt, alsof zij heel den dag niet in de weer ge weest was. ZUID-ZIJPE. Dinsdagavond geraakte de manufacturier Kossen van Petten wegens defect aan de stuurinrichting met z'n auto in de vrij diepe wegsioot tusschen St. Maartensbrug en Burgerbrug Met een juist passeerenden houtwagen wist men de auto weer spoedig op het droge te brengen. De auto beliep eenige averij op, terwijl de bestuurder met een kleine hoofdwonde en een nat pak vrij kwam. Verder liep dit ongeval gelukkig goed af. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdag vierden de kinderen van de laagste klas sen hun schoolfeest. Zooals gewoonlijk was het jonge volkje reeds vroeg in de kousen en gaf het aan „de Brug"' een bedrijvigheid van belang. Een greota „bus"' benevens een 5-tal particuliere auto's waren op tijd aanwezig om het jeugdige goedje te vervoe ren. Nog even appèl gehouden, toen „inladen", en daarna werd het sein tot vertrek gegeven. Een „toeta of wat" op den hoorn, gevolgd door een hoerageroep en handgewuif en daar gingen de „rakkers", nage staard door vele moeders en andere belangstellenden die aanwezig waren om getuige te zijn bij den afrit, j Ditmaal werd een bezoek gebracht aan Bergen, Alk- maar, Egmond a. Zee en Schoorl. Zoowel in den speeltuin als aan de duinen en op het strand hebben de kinderen volop en naar hartelust genoten. Boven dien was een bezoek aan de hertenkamp een mooie en welkome afwisseling. Natuurlijk werd het volkje op de verschillende pleisterplaatsen flink onthaald op koek cn andere lekkernijen. Dank zij de goede zorgen van dames en heeren begeleiders kwamen de kinderen opgewekt en vroolijk weer op tijd en be houden en wel bij moeder thuis. Een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt den kin deren dezen hoogst genotvollen dag te verschaffen. ZIJPE. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft aan C. A. Rens, ingeschrevene van de lichting 1929 uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 15 tot en met 8 Juni 1929. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Willem Jonker, 24 jaar, dijkwerker, cn Elisaboth Brouwer, 22 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Overleden: Geene. De vijfde en tevens laatste Ringlanddag van den Bond voor Staatspensionneering, belooft nogal wat te worden. Vele personen zullen van buiten onze ge meente, hierheen komen. De muziekvereeniging „Apollo" van den Oever zal haar medewerking ver- leenen. Zie hiervoor de advertentie in dit blad van gisteren. De autobus-ondernemer M. Geel alhier, tegen wien onlangs een gerechtelijke vervolging is ingesteld wegens het uitbreiden van zijn traject tot den Oever per luxe auto, en waarvoor geëischt werd f 80 boete, is thans van alle gerechtelijke vervolging in deze ont slagen. De heer N. Metzelaar van Den Oever reed j.1. Woensdag op den gemeentelandsweg met zijn auto tegen een telefoonpaal, welks langs den kant van den weg staat. De botsing kwam zoo aan, dat de paal door midden spitste. De auto werd flink beschadigd. Het ongeluk gebeurde, doordat M. te lang naar een kennis keek, welke in het land werkte. Een rijwiel van den arbeider Knol dat daar ter plaatse aan den kant van den weg stond, werd mede vernield. De be stuurder en de inzittende bekwamen geen letsel. Aan den dienstplichtige uit deze gemeente der lich ting 1929 J. R. van Stipriaan is voor den tijd van een jaar uitstel verleend van opkomst voor eerste oefening. Voor de op 3 Juli a.s. te houden stemming voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben zich 267 personen aangemeld, voor komende op de kiezerslijst In een andere gemeente, die alhier aan de stemming willen deelnemen. Dit aantal bestaat grootendeels uit Zuiderzeewerkera Naar wij vernemen zullen de kinderen van de open bare lagere school te Barsingerhorn onder leiding van „D.O.G." een reisje maken, de hoogste klassen naar Amsterdam en de lagere klassen naar Kamperduin. De kosten worden bestreden uit de gemeentekas. Benoemd tot Hoofdingelanden van de Banne Ha renkarspel de heeren J. Zutt Jz. en C. Francis. DIRKSHORN. Hoe snel het bij gunstig weder kan groeien, ziet men ook dit jaar weer. Was er begin Mei nog wei nig of geen gras, thans ziet men op verschillende lan derijen de maaimachines reeds in werking. En de oogst valt niet tegen. De heer P. Manneveld had dezer dagen het on geluk om bij het ponsen van een ijzeren plaats, door den hefboom zijn arm te breken. Door het U.C.B. zijn weer verschillende tijdelijke keurmeesters aangesteld, ten einde op de verschil lende groentenveilingen na te gaan, of de groenten en aardappels onder het U.C.B.-merk kunnen worden verzonden. Vermeldden we onlangs, dat er volledige over eenstemming was bereikt tusschen den Bond van Aardappelen-exporteurs en de Veilingsvereenigingen omtrent de vorming van een fonds, ten einde de le den schadeloos te kunnen stellen bij plotseling op- EEN EXCUUS. (Pages gaies.) Hij zei, dat ik een idioot was. Dat kun ie hem niet kwalijk nemen. Hij praat maar na wat hij hoort vertellen. treden der aardappelziekte, thans moet worden mee gedeeld, dat de veilingen te Medemblik en Boven- karspel niet willen medewerken aan de uitvoering van het genomen besluit, waardoor de overeenstem ming is verbroken, daar algeheele medewerking moet plaats vinden, wil het genomen besluit effect sortee- ren. ZUIDSCHARWOUDE. Onze oud-gemeentesecretaris, de heer Parma, is in het Neutraal Ziekenhuis opgenomen. Gehoopt wordt, dat het niet tot een operatie kon*® en velen, die hij zoo vaak met raad en daad ten dienste stond, zullen zich in zijn spoedig herstel ten zeerste verheugen. AARTSWOUD. De jaarlijksche beproeving van brandspuit en brandkranen heeft wederom plaats gehad. Behoudens een paar kleine gebreken aan de slangen, bleken de brandbluschmiddelen in uitstekende orde te zijn. Bur gemeester Breebaart woonde de oefening met de brandkranen bij. Wij vestigen de aandacht op het belangrijke feit, dat Zondag a.s., des middags ten 2 uur, alhier een Landdag zal worden georganiseerd door de Federa tie „Kieskring Den Helder", van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond. Als sprekers zullen optreden Mr. Ada Goudsmit en Mr. Joekes. Er bestaat geen twijfel of er zal uit de omgeving heel wat bezoek komen. *Met het mooie weer van de laatste dagen is een bezoek aan ons dorp toch al een waar genot cn wanneer men hier dan nog aan kan verbinden het medemaken van een Landdag, waar naast het gesproken woord, ook zal worden geconcertreerd, clan verbindt men het nuttige met het aangename. Het schitterend gelegen terrein achter de oRode Leeuw zal dan wel bezoek krijgen. Tuffrouw Breibergr: Mijn man is zoo bezorg-d voor mijn welzijn. Gisteren verze kerde hij mijn leven voor 500 gulden. (Sondagsnisse-Strix.) ZONDAG 23 JUNI 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst. Den Helder, voorin. 10% uur, Ds. "Van Dijk. Burgerbrug, zie St.- Maartensbrug. St--Maartensbrug, voorm. 10% uur, Ds. Van der Poel* Oudesluls, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis en 't Zand. 't Zand, nam. 8 uur, in de zaal van Schrieken, Ds. Wit kop. Kerkkoor, (zie verder advertentie). Sint-Maarten, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. Dirltshorn, voorm. 9% uur (o.t.) Ds. de Leeuw. Onder werp: Traditie en Conventie. Heerhugowaard, voorm. 9% uur (o.t.) Ds. Schermerhorn. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: „Verhindert ze niet." Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Verhindert ze niet". Feestelijke herdenking 10-jarig bestaan der Zondagsschool. Nam. 2% uur, Openbare les der Zondagsschool. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Oude Niedorp, nam. 7% uur, Ds. Schermerhorn. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Jellema, van St.-Pancras. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Van Loon. Warmenhulzen, voorm. 10% uur, Ds. W. A. F. van Dijk, van Amsterdam. Hoogwoud, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedöïp, nam. 7% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Van Duyne, van Zaandam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Kolhorn, voorm. 10 uur, Cand. Winter, v. Wieringen. Nam. 3 uur, Cand. Winter. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, geen dienst. KINDERMOORD UIT GODSDIENST. WAANZIN. Bewoners van het riddergoed von Duering te Hor- neburg aan de Beneden Elbe hoorden gisterennacht angstige kreten, die uit de woning van een echtpaar Steffens kwamen. Bij onderzoek bleek, dat twee kin deren, van 1 en 3 jaar vermoord waren. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de man in een vlaag van godsdienstwaanzin de vreeselijke daad begaan. Ook de vrouw vertoonde teekenen van ver standsverbijstering. In de woning bevonden zich velerlei wapenen, waarmede de duivel moest worden uitgebannen. VERGIFTIGING DOOR IJS. Veertig personen ongesteld. Na het gebruik van ijs, dat te Altona-Stellingen op straat werd verkocht is een veertigtal personen ziek geworden. Voor het grootste gedeelte zijn het kin deren en oudere meisjes, die aan het feest te Alte- neichen hadden deelgenomen. De ongesteldheid der employés in de papierfabriek is over het algemeen van lichten aarcl Slechts één meisje j's nog ernstig ziek. De ijsventer is opgespoord. Het onderzoek duurt nog voort Waarschijnlijk heeft men te doen met een bacterievergiftiging.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6