Raad Hoogwoud. Vergadering van den Raad, op Donderdag 20 Juni 1929, des morgens half elf. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig, 1 vacature. Na opening wordt medegedeeld, dat een schrijven is ingekomen van den voorzitter van het hoofdstembureau, meldende, dat de heer C. Klaver Pz. zijn benoeming tot lid van den raad heeft aangenomen. De geloofsbrieven worden onderzocht door de heeren Bossen en Glas. Tot toelating wordt geadviseerd, waarna installatie van den heer Klaver volgt. De Voorzitter wenscht den heer Klaver hartelijk geluk met zijn benoeming en hoopt met veel genoegen te zullen samenwerken met den heer Klaver. Algemeene felicitatie volgt. De notulen worden gelezen door den heer D. Bree baart Jz., ze worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, in Haarlem te zijn geweest en dat er geen bezwaar was om een gedeelte van de opbrengst der school te Weere te gebruiken voor den verbouw van andere scho len. Het andere gedeelte, n.1. de opbrengst van de wo ning, was feitelijk reeds een rentegevende belegging en dat bedrag zal dus wel weer rentegevend moeten Worden belegd. - Wo* het bijwerken van den ligger der wegen betreft en de groote uitgaaf daaraan verbonden, is in Haarlem medegedeeld, dat dat onze eigen schuld was, want was van 1896 af een klein bedragje op de begrooting uit getrokken geweest, dan zou dat bezwaar nu niet gelden. Of de primaire weg er komt, ja of neen, toch zullen we er aan moeten denken den ligger in orde te maken. Waar de ligger vanag 1896 bestaat, vraagt de heer Bossen of die na 30 jaar niet is verjaard. Spr. stelt die vraag in verband met het feit, dat als een sloot wordt gedempt, de hekken niet op het midden van de ge dempte sloot worden geplaatst, maar bij het eind van de sloot af, en de gemeente bijv. nu aan het Zuideind den grond voor 2 gulden per meter moest koopen. De Voorzitter merkt op, dat die verjaring dan niet ten voordeele van de gemeente zou zijn. Bovendien zit het dan in het kadaster, de ligger der wegen is geen eigen domsbewijs. De heer Bossen acht het toch wel ge wenscht de zaak 'In orde te maken. De Voorzitter zegt dat nooit een procedure is aange gaan en een landopmeter zou moeten komen, wat ook kosten met zich zal meebrengen. En als er een beslissing is, zal dat voor anderen nog geen reden zijn hun hek ken terug te zetten. De heer Glas wijst er op, dat al eens eerder Is nage- 'gaan of de hekken te veel naar voren waren, geplaatst <en toen achteruitplaatsing is gevolgd. Ook nu zou dat weer eens nagegaan kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat er geen bezwaar is, dat B. en W. dat eens nagaan en zoo noodig de menschen a&n te schrijven. Spr. herhaalt echter, dat de ligger der wégen op dat punt geen bewijs is. I In beroep. B. en W. berichten, dat de heeren Koopman, Klaver en Kieft niet tevreden zijn met de vergoeding van ver voer van hun kinderen, een vergoeding die door den raad was bepaald op f 10 per jaar en per kind en zij hu in beroep zijn gegaan bij Ged. Staten. .Oók ons medelid, zegt de Voorzitter, de heer P. de Wit, is in verzet gegaan bij Ged. Staten, omtrent de verbouwing van de school aan de Kerkelaan. Deze wil •'opheffen én een combinatie aangaan met de gèbftéeïite^ Opmeer. B. en W. hebben het standpunt van den i^d nader bij .Ged. .Staten -kenbaar gemaakt. Straks zal toch aan de- orde- komen de verbouwing van de school aan de Kerkelaan en zal het punt nader onder de oogen kun nen worden gezien. B. en W. hebben gekeken bij 't Krom te Aartswoud en oordeelen, dat een algeheele verbreeding van dr 'straat met een halven meter niet noodig is. Wel zal de straat op enkele punten verbreed worden. Ingekomen stukken. Op het verzoek van de Stad Hardenbèrg om adhaesie te betuigen aan een adres, waarin gevraagd wordt, niet over te gaan tot opheffing van rijksontvangkantoren ten plattelande, wordt met algemeen goedvinden van den raad ingegaan. Van het Ministerie van Onderwijs, kwam bericht in, dat als bijdrage voor 1 leerling, die de Rijkshoogere bur gerschool te Hoorn had bezocht over 1928 een bedrag van f 289.35 verschuldigd Is, terwijl bij de afsluiting der rekening over 1927 is gebleken, dat er nog een vorde ring is van f 122.12, zoodat totaal f 411.47 verschuldigd Is. De. heer Vijn merkt op, dat het een koopje is en dat wel opgegeven kon worden hoe men aan het bedrag komt. Er wordt, maar alleen een opgaaf gezonden, zoo veel moet je betalen, maar het was gewenscht In de tails de cijfers aan te geven. De Voorzitter zegt, dat men dan in Hoorn moet wezen. ruiter- tusschen de krakende IJsschotsen. „Tsa, mannen!, valt aan! slaat dood!" kinkt opeens een stem, die den benarden Vorst schril in de ooren snerpt. Willem Ziet om zich heen, en uit de voor eenzaam en verlaten gehouden rietbosschen grijnzen eensklaps overal de ruige gezichten zijner erfvijanden hem aan. Da halmen kraken, knakken en breken, nu de West friezen heftig te voorschijn springen en zich in hunne lichte linnen wapenrokken op het ijs vertrouwen, zwaaiende en 'drèlgènde met hunne kodden, met hunne speeren en bijlen, en blakende van lust den zinkenden Vijand den doodslag te geven. „Redt mij uit dit gevaar en spaar mij het leven!" roept Willem, nu hij geen uitkomst ziet. zich niet kan verroeren, en beseft wat hem oogenblikkelijk wacht. „Redt mij, mannen, en een groot losgeld zal uw loon zijn!" Er was weifeling, of men zocht een plek, om het slachtoffgr te naderen. „Tsa, mannen!" krijscht andermaal dezelfde stem, het was die van Bartsing, „tsa! slaat dood! slaat dood!" Ook Doedijn de kloeke Westerblokker, springt met op geheven strijdbijl voor den dag, hij is de voorste, maar het tafereel van den ongelukkigen ruiter verlamt zijn arm. „Tsa mannen! Valt aan! valt aan!" luidt herhaaldelijk de snerpende kreet van Bartsing, en zijn scherppuntlge speer doet een eersten moorddadigen Btoot naar den Graaf. „Halt!,' moord is geen eerlijke strijd!" roept een reus achtige Westerlinger; het was Volperd, en zijn knoestige kodde slaat het wapen van Bartsing ter zijde. Een levendige dankbare blik van de heldere oogen des Konings vliegt den HuSsduiner tegemoet, en doet de borst des ruwen mans zwoegen van een zonderling ge voel. „Ik bidde u, mannen, spaar mijn leven," smeekt de jeugdige Vorst. Maar achter hem verdringen zich woeste Westerlln- gers. Eert zware knodslag van een uit dien drom smoort de woorden op de koninklijke lippen. Met een kreet van wrake, en terwijl het worstelende paard een toornig gehinnik doet hooren, doet Bartsing een geweldigen stoot, die ditmaal bloedig treft, en daar vallen de vree- selijke knodsslagen, de geduchte bijlhouwen, terwijl Doe- Het Ministerie van Onderwijs stuurt niet de heels rekening. Voor een leerling van de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar is verschuldigd over 1928 f 150.45, over 1927 nog een restant van f" 6.34, totaal f 156.79. Bericht is ingekomen van de goedgekeurde begroo ting keuringsdienst van Waren te Alkmaar over 1929. De bijdrage van onze gemeente is op f 346.84 geraamd, overeenstemmende met den op de begrooting uitgetrok ken post. Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijziging der ge- meentebegrooting, -het besluit tot veranderde vaststel ling van de huursom der woning, gehuurd door den kapper De Graaf, besluiten tot aankoop van grond van Wed. Dekker en Glas. Het voorschot voor 1929 van de rijksbijdrage van. het onderwijs zal bedragen f 140.30. Ingekomen is een adres van de Kamer van Koop handel te Hoorn omtrent de verbetering van wegen. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente geen wegen in onderhoud heeft, doch de Vier Noorder Koggen en spr. één der bestuursleden erop heeft gewezen, dat de weg LangerelsLambertschaag als primaire weg is af gevoerd en nu getracht dient te worden een bijdrage uit het wegenfonds te krijgen. De heer Glas-zegt, dat er aan deze zaak 1 aandacht wordt geschonken. De rekening over 1928 van den Vleeschkenringsdienst, Kring Spanbroek, sluit met een batig saldo van f 4851.93. De Voorzitter zegt dat blijkens mededeeling de zaak prachtig gaat; wat verbrand moet worden, wordt door een auto van de verwerkingsinrichting te MIdwoud weggevoerd. Op 18 Juni was en moest bij den gemeente-ontvanger in kas zijn f 19917.56%. Een bedrag van f 17500 was belegd, het geld van de leening voor de wegen, voor de school enz. was daaronder, zoodat, zegt de Voor zitter, het mooier lijkt dan het ia De schoolkwestei In verband met 't raadsbe sluit tot wijziging van de schoolvrijkgren- zen. Een comité-zitting. Zwijgen is goud maar eenige mededeeling zou ons en de burgers aangenaam zijn geweest. De Voorzitter deelt dan mede, dat een adres van het bestuur der afdeeling Volksonderwijs ls ingekomen, ge- teekend door den heer P. Donker, als voorzitter en D. Olie, als secretaris, waarin dat bestuur mededeeling doet, gaarne te zullen medewerken tot spoedige oplos sing van de schoolkwestie en daartoe een conferentie met den raad aanvraagt, zoo spoedig mogelijk, op een datum door den raad te bepalen. B. en W. hebben dit schrijven behandeld en besloten den raad voor te stellen bet bestuur te ontvangen. B. en W. hebben geen bezwaar, thans de conferentie te houaen, het bestuur van Volksonderwijs, n.l. de heeren Donker. Olie en L. Glas zijn aanwezig en als de raad dus geen bezwaar tegen de conferentie heeft, zal in be sloten zitting worden overgegaan. Wel hadden we de regeling zóó kunnen treffen, dat de raad vandaag een beslissing nam of de conferentie zou worden toegestaan en dan over 1 of 2 weken de conferentie houden, maar B. en W. vonden een dergelijke regeling niet gewenscht. De raad heeft geen bezwaar om het verzoek in te willigen, zoodat tot besloten zitting wordt overgegaan. Na heropening van de openbare vergadering, verlaat het bestuur van Volksonderwijs de vergaderzaal en stelt de Voorzitter het volgende agenda-punt aan de orde. Met geen enkel woord wordt over de schoolkwestie gesproken, noch door den voorzitter, noch door een der raadsleden en we concludeeren dus, dat de tegen woordige toestand zal worden bestendigd, d.w.z. de raad blijft het besluit van de vorige vergadering, de wijzi ging der schoolwijlcgrenzen, handhaven en de kanton rechter zal dus, via de Commissie tot wering van schoolverzuim, moeten beslissen of de verzuimen der kinderen van de weigerachtige ouders,al dan niet als ongeoorloofd zullen moeten worden aangemerkt. Terecht merkte, na afloop der openbare vergadering, een der raadsleden op, dat het op deze wijze zeer lang zal duren, voor en aleer de eindbeslissing zal zijn ver kregen. Het schoolplein van de Laagereis-schooL B. en W. hebben den toestand aan de school te Lange- reis bekeken en ook de uitbreiding van het schoolplein nagegaan en kosten gevraagd aan metselaar en tim merman. De metselaar K. Silver gaf aan kosten op, met basaltine-tegels f 300, met gewapend beton f 365, terwijl een hek met gewapend betonpalen langs den: tuin zal kosten f 90. De timmerman K. Lodder gaf voor het hek als kosten op f 95. Het totaal zal dus kosten f 485 of f 550. Algemeen gaf de raad de voorkeur aan basaltlnete- gels. Met de gemeente N. NIedo-rp zal een gemeenschappe lijke vergadering worden aangevraagd, die dan te Hoog woud zou worden gehouden. De verbouwing van de school aan de Ker kelaan. Het raadslid de Wit stemt nu vóór het plan en het aangaan van een geld- leening. De Voorzitter deelt mede dat de architect Saai heeft ingezonden de têekening én het bestek" voor de ver bouwing van de school aa n de Kerkelaan. De bedoeling is dat voor en aleer tot aanbesteding zal worden over gegaan, eerst Ged. Staten, zullen hebben goed te keuren dijn als versteend van afgrijzen roerloos blijft staan en Volperd, woedend van dien gruwel, zijn knods weg werpt, zich tegen de doldriftigen drom verzet, den ver- slagene verder weet te beschermen en hem uit den klem verlost De ongelukkige jeugdige Vorst slaat nog even de schoone oogen óp, ziet zijn beschermer aain en vleit het hoofd aan diens breede borst „O, mijn schoone toe komst!" snikt hij, en dat heerlijk leven is voor altoos gebluscht Volperd rukt den ongelukkige den mantel af, tracht het boled te stelpen en de ademhaling te begunstigen. En daar onder den mantel zien zij een prachtlgen krijgs- dos, en het wapen gedeeld ln rood en goud met den zwarten adelaar des Duitschen rijks en den rooden leeuw geharnast met lazuur van Holland. „Mannen, mannen!" zegt Volperd getroffen, „gij hebt kwalijk gedaan! Ziet, gij hebt den Koning, Godsgezalfde en uw rechten Heere, vermoord!" Dat ze verbaasd terug weken, die forsche gestalten bij het vernemen van zulk een doodslag, i3 te begrijpen. Maar Doedijn en Bartsing staken de hoofden bijeen en fluisterden. „Mannen," hervat Doedijn schielijk, „het geval, kan niet ongedaan gemaakt. Eer wy de geheele wereld tegen ons krijgen, weg met dat Lyk en met dat paard; laat niets verraden wie hier is gevallen. Kom aan! handen aan 't werk, onverwijld, want hoort: daar nadert het leger!" „Maar bij St. Jan Baptist!" spreekt Helneman met een zonderling mengsel van onrust en vreugde, „alevel Doe dijn! dit ls kwalijk gedaan, en vroeg of laat - Westfries land zal er wrange vruchten van oogsten!" „Dezen dag verzekert het ons de overwinning," meent Doedijn, „maar het lijk moet verborgen worden, zon der dat één het weet of ooit zal. weten te vinden. Waar er mee heen?" „Waar ge het zult verschuilen?" antwoordt Heineman ongedurig, „waar? ik weet niet... wacht eens. Ziet ge voorbij de kerk dat hooge hout ter zijde van het dorp? Die oude eiken zijn de laatste van honderden die ik in mijn jeugd gekend heb. Tusschen die stammen ligt een kleine verlaten woning verscholen.'Neem Bartsing en Henke ter hulp cn breng het lijk van den armen Vorst voorloopig ln die hut het besluit tot het aangaan van een geldleenlng, opdat er geen roet In 't eten wordt gegooid. Spr. ziet echter niet in dat het besluit van den raad vernietigd zal worden. De school zal dan worden verbouwd tot een school met 2 lokalen en voorzien worden van centrale verwar ming. Met het plan gaat de raad zonder bespreking accoord evenals met het voorstel van B. en W., om tot dekking van een en ander, een geldleening aan te gaan van f 12000, af te lossen in 30 jaren, rentende hoogstens 5 pet De goedkeuring zal dus voor het plan worden ge vraagd - aan den Inspecteur en voor de geldleening aan Ged. Staten. De architeot wilde 1 Juli aanbesteden, maar dat zal wel niet gaan. De Voorzitter is echter bereid om naar Haarlem te gaan om de zaak te bespoedigen. De heer Bossen meent dat dit wel op den weg ligt, want in den zomer is het 't beste tijdstip om te bou wen. De Voorzitter zegt dat voor tijdelijk schoollokaal was gedacht aan de Pastorie, later aan de kolfbaan, omdat dit goedkooper was. Het geluid in de kolfbaan is even wel niet te dempen en daarom zal gaarne gebruik worden gemaakt van de vriendelijkheid van het Kerk bestuur om de Pastorie te huren. Aanbouw van de E. K. school. De Voorzitter zegt dat de aanvrage tot den aanbouw van 2 lokalen aan de R.K. school ter goedkeuring in gezonden. maar nog niet terug is ontvangen. Door den heer Schilder is naar de vermoedelijke kos ten gevraaagd. Verleden jaar kostte de aanbouw van 1 lokaal f 12000 en nu voor de 2 lokalen worden de kos ten geraamd op 21 4 22 duizend. Door het R.K. Kerk bestuur moet 15 pet. worden gestort, zoodat voorgesteld wordt een geldleening aan te gaan van f 1S000. Behalve de aanbouw van 2 lokalen en het meubileeren dier lo kalen zal een centrale verwarming in de geheele school worden aangebracht De heer Vijn zegt dat het aangaan van die geldlee ning wel noodzakelijk zal zijn, maar spr. zou toch willen dat eerst eens met het R. K. Kerkbestuur werd gecon fereerd. Spr. vindt het bedrag heel hoog en zou daarom eerst eens willen praten en in details hooren uitleggen hoe tot dat bedrag wordt gekomen. De Voorzitter acht dit geen bezwaar, al kan dan even goed wel een besluit worden genomen. Spr. wijst op de centrale verwarming voor de geheele school. De aan bouw zal publiek worden aanbesteed. Het schoolreisje voor de R.K- schoolkinderen. Door het R.K. schoolbestuur in het Zuidend wordt een subsidie aangevraagd voor een schoolreisje. Er zijn 207 schoolkinderen, waarvan er 139 ln Hoogwoud wo nen. B. en W. aldus deelt de Voorzitter mede, hebben de aanvrage besproken en de meerderheid ls er niet voor, de heer Schilder is er voor. Spr. is er tegen, maar als de raad mocht besluiten tot het verleenen van een sub sidie dan zou spr. f 100 willen geven, en niet zooals de heer Schilder wilde, f 50. Spr. is tegen toestaan van de aanvrage omdat men in de gelegenheid was met „Volks- mln" mee te gaan. Wordt echter een subsidie verleend, dan dient, in verband met het aantal leerlingen de sub sidie f 100 te zijn. De heer Schilder merkt nu op f 50 te hebben genoemd omdat ook Weere dat bedrag ontvangt Met bet oog op het aantal leerlingen is echter een hooger bedrag ge wenscht Opmeer betaalt 75 cent per kind. De heer Bossen begrijpt het standpunt van den Voor zitter niet. Spr. 's standpunt is dat het gaat ln het be lang van het kind. Spr. vermoedde wel dat de aanvrage zou komen, doch vindt het vreemd, dat ze zoo laat komt. Toen „Volksmin" schoolfeest hield hoorde spr. uit een kindermond: die scholen gaan op reis, waarom wij niet Het gezag der ouders echter houdt ze terug, dat zien we ook weer met de weigerachtige kinderen waar het de schoolwijkgTenzen betreft Wat hier ge vraagd wordt Is voor de kinderen en ook de katholieken betalen belasting. Het gaat bij spr. niet om „Volksmin", niet om de R.K. school, maar om de kinderen. Of het gaat onder de gele vlag, onder de Hollandsche driekleur of onder de roode vlag, dat maakt spr. niet uit, als de kinderen maar het hunne krijgen De heer Vijn zegt dat ze altijd gelegenheid hebben gehad mee te gaan, ze konden altijd profiteeren van „Volksmin." De heer Bossen: De kinderen mochten niet. De heer Schilder wijst er op dat de toestand anders is geworden, en er zijn nu ook te veel kinderen, de com missie zou er geen oog op hebben. De heer Glas zegt dat nu we Weere subsidieeren, het onmogelijk is deze aanvrage te weigeren. De Voorzitter zegt, dat hij ook tegen de subsidie van Weere was, en in beginsel is hij er nog tegen. De heer De Wit zegt dat het zoo zal worden dat de raad beter doet de subsidies ln te trekken. Er wordt zooveel gevraagd, dat de particulieren het maar op zich moeten nemen. De Voorzitter oordeelt dat daarover bij de behande ling der begrooting is te spreken. De heer De Wit begrijpt de houding van den heer Bossen niet 't Betreft hier 1 dag ln het jaar en hij helpt wel mee dat de kinderen van de Gouw en Langereis alle dagen hierheen moeten. De heer Bossen zegt dat de heer De Wit het voor enkele kinderen opneemt, spr. voor alle kinderen. De beer De Wit wil de kinderen naar Opmeer hebben, en het zoo regelen, dat 2/3 op brood naar school moet terwijl hij vorig maal beweerde, dat het zoo gezond was, dat de kinderen 's middags thuis aten. Spr. zegt, dat de heer De Wit alleen voor de Langerels ls. De Voorzitter merkt op, dat dit punt niet aan de orde is. De heer Bossen antwoordt dat als de heer De Wit verder gaat ook spr. verder gaat Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten subsidie te verleenen, tegen stemden de heeren Vijn en De Wit Het voorstel van den Voorzitter om dan het bedrag op f 100 te bepalen, wordt aangenomen met 4 tegen 8 stemmen, tegen stemden de heeren Vijn, Glas en De Wit Verbreoding van de straat In de Weere. Door de Vier Noorder Koggen wordt gevraagd om medewerking bij de verbreeding van de straat in de Weere. In beginsel was hiertoe reeds door den raad besloten. Ook de Banne gevoelde ervoor, maar achtte het ge wenscht, dat de Ingang wat breeder werd gemaakt, dus niet volstaan werd met een verbreeding van een M. De heer Glas meent, dat dit het beste overgelaten kan worden aan de Vier Noorder Koggen. Er zijn plaatsen waar een straat van 4 meter breedte niet noodig of mogelijk ls. Een suppletoire begrooting en het doen van af- en overschrijvingen erlangen de goedkeuring van den raad. Goede medewerking van de burgerij. De Voorzitter deelt mede, bezig te zijn met de water leiding. Een deel der niet-aangeslotenen heeft spr. be zocht, een ander deel schriftelijk bewerkt. Spr. heeft veel medewerking ondervonden en hoopt dat de 90 aansluitingen zullen worden bereikt Er was er niet één die liever naar den kantonrechter ging. Of het regen water zou onderzocht worden, of tot aansluiting zou worden overgegaan. Er wordt wel beweerd dat bij on derzoek van bet regenwater, dat toch niet wordt goed gekeurd, maar dat is lakmoes, want in 3 gevallen is het al goedgekeurd. Enkele menschen zullen, wat de kosten van aanleg betreft door en W. worden geholpen, de kosten van het water, 25 cent per week, moeten ze zelf betalen. Nieuw bloed! De Voorzitter deelt verder mede, dat de postbestelling nog niet naar den zin is geregeld. Aanstonds komt er een nieuwe postdirecteur in Hoorn, er komt dus nieuw bloed, en dan wil spr. het eens gaan bespreken. Het is een onhebbelijkheid dat de post drie keer naar Obdam moet en dat terwijl er geen hulpbestellers zijn te krij gen. Spr. wijst ook op de huis-aan-huisbestelling, wat wel in de stad ls te doen, maar niet op het platteland. Spr. wil de zaak dus met de wethouders, met den nieu wen postdirecteur te Hoorn bespreken. De heer De Wit vindt het uitstekend. Rondvraag. Do heer Groen bepleit aansluiting van den Boekei weg aan de waterleiding en wijst op het watergebrek dat er, ook reeds gedurende dezen winter, heerschte. Do Voorzitter zegt een onderzoek naar voldoende aan sluiting toe, ook wat de drinkwatervoorziening van het vee betreft. Geeft Nieuwe Niedorp niet veel om de Langereisschool? Is deze zaak daar weer In comité behandeld? De heer De W It zou kennis willen nemen van het schrijven van Nieuwe Niedorp, waarin vergunning wordt verleend, dat kinderen die de Langereis-school bezoch ten, nu die aan de Kerkelaan bezoeken. De Voorzitter laat het bedoelde schrijven halen en intusschen vraagt de heer De Wit hoever B. en W. zijn gevorderd met den aanleg van de waterleiding voor de school aan de Langereis. De Voorzitter zegt, dat eerst overleg met Nieuwe Niedorp moet plaats hebben, want de aansluiting zal heel wat kosten. In de te houden gecombineerde ver gadering kan het dus worden besproken. De Voorzitter deelt dan, wat de eerste vraag betreft mede, dat B. en W. aan Nieuwe Niedorp gevraagd hadden, goed te vinden dat ten hoogste 5 kinderen, (van Benit, de Mayer en Galis), naar de school aan de Kerkelaan werden overgeplaatst. Intusschen was tus schen de hier bedoelde personen Blankman komen wo nen, en daardoor werd het getal van 5 overschreden. In het antwoord van Nieuwe Niedorp wordt nu mede gedeeld, dat de Voorzitter deze kwestie met den raad had besproken en bericht werd, dat voorloopig geen he rwaar bestond tegen het verleenen van de vergunning, onder voorbehoud echter, dat deze goedkeuring later zou kunnen worden ingetrokken. De heer De Wit zegt, dat dit schrijven niet klopt met de regeling, zooals hij die had gehoord en spr. deelt mede, dat de heer Gaijaard daarom ook een afschrift van het schrijven van Nieuwe Niedorp zou vragen. De regeling, zooals spr. die had gehoord, was dat als na verloop van tijd mocht blijken, dat het aantal leerlingen zoodanig terugliep dat er één leerkracht zou komen, dat dan het recht bestond, op de goedkeuring terug te komen. Het schrijven, dat de Voorzitter, voorleest, geeft deze regeling alleen in algemeenen zin weer. De Voorzitter zegt: we begrijpen juilie's bedoeling, zoolang het aantal leerlingen boven de 33 blijft, zoo lang ls er geen bezwaar tegen de goedkeuring. Spr. merkt echter op, dat dit ook in het belang van de zaak ls, en het dan hetzelfde feit wordt als met de school aan de Kerkelaan. De heer De Wit: Juist, dan komen we tot den Vader en komt de school in het gedrang. Spr. wijst op de vlottende bevolking. De Voorzitter meent, dat daarover op_ 't oogenblik niet is te oordeelen. De heer De Wit merkt op, dat Nieuwe Niedorp niet veel om de Langereis school blijkt te geven. Er wordt toestemming gevraagd van 5 leerlingen en nu zijn het er 8. De Voorzitter zegt dat dit door de omstandigheden komt; het zou toch onbillijk zijn dat de kinderen van Blankman naar de Langereis gingen. De heer De Wit zegt dat men dan aan den anderen kant van den Boekeiweg had kunnen blijven. De Voorzitter beaambt dit, de kinderen van Galis hadden dan op de Langereis school kunnen blijven. Slapende verdiend? De heer De Wit deelt mede, dat in de vergadering der Oudercomoiissie is besproken de vraag of de schoolarts wel eens rondkomt. Op die vraag moest helaas een ontkennend antwoord worden gegeven. Spr. vraagt of het niet gewenscht is er den schoolarts op te wijzen, dat hij een beetje aan zijn verplichtin gen moet voldoen. Er is toch een salarisje aan ver bonden? De Voorzitter antwoordt: f100. De heer De Wit: Dan verdient hij dat dus sla pende. De Voorzitter zegt dat het zoo niet gaat. Als de dok ter noodig is, is hij bereid te komen. Misschien was het echter beter dat de dokter eens in de school ging kijken. De heer De Wit vraagt of de instructie niet zóó luidt, dat hij 4 y per jaar de school moet bezoeken. De Voorzitter gelooft dat niet en denkt dat de dok ter dat voor die simpele f100 ook niet zou doen. De heer De Wit zegt nog, uit naam van de ouders te spreken. Persoonlijk oordeelt spr., dat als de kin deren niet goed zijn, de dokter moet worden ontbo den. De Voorzitter zal het eens met den dokter bespre ken. De heer De Wit deelt mede, dat A. Boot heeft ge vraagd een waarschuwingsbord bij zijn huis te plaat seri, omdat het er t.a.v. het autoverkeer een gevaar lijke plaats is. Spr. heeft geantwoord dat dit van ge meentewege wel niet ging en Boot wil dan voor eigen rekening wel een bord plaatsen. De Voorzitter zegt dat tegen dit laatste geen be zwaar is. De heer Bossen vraagt, of te Aartswoud bij Wie- dijk een vaste standplaats is voor woonwagens. Als die wagens weggaan is het er niet uit te houden van de stank en dat terwijl er een patiënt woont, die de ramen open moet hebben. De Voorzitter antwoordt, dat geen vaste stand plaatsen zijn aangewezen en dat daar een bord zou kunnen worden geplaatst dat het een verboden standplaats is. Op verzoek van den heer Bossen zal een onder zoek worden ingesteld naar de kosten van verzeke ring tegen ongelukken van pijpieiders bij brand. Naar aanleiding van de opmerking van den heer De Wit, wijst de heer Bossen op de kosten als de schoolartsen huntaak zoo uitgebreid dienen op te vatten. Kleedkamers zouden er dan in de scholen moéten komen. De heer De Wit zegt, dat dit ook de bedoeling niet is. De schoolarts zal zich hebben te bepalen tot de uitwendige ziekten. De heer Klaver wijst er op, dat met de kermis de kermiswagens voor zijn poort gaan staan en hij dan niet in de gelegenheid is om hooi te rijden. Overigens blijkt spr. niet veel last van de bewoners der woon wagens te ondervinden. Van het verzoek om op zij te gaan verwacht spr. niet veel resultaat. De Voorzitter geeft hem in overweging te telefonee- ren als de woonwagens komen, dan zal de toestand worden opgenomen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2