Alfmtci Kims- Mitiiaiit- Lnllnillil, KZIEIT k AÏILETIEK-WEiSIIIJIEN Raad Harenkarspel. te WIERBNGEN op Zondag 3© Juni. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scliagen. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Predikbeurten. Uit onze Omgeving. ZIJPE. LANGENDIJK, Donderdag 27 Juni 1929. SC1ACI1 72ste Jaargang No. 8482 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEÏ.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Woensdag 26 Juni 1929, des avonds half acht. Afwezig is de heer Francis. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secretaris 'de heer Jb. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld, onder dankzegging aan den secre taris. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Proces-evrabal van kasverificatie bij den adm. van het electr. bedrijf te Waarland en bij den' Gem. Ont vanger. Aanwezig bevonden, in overeenstemming met de boeken resp. f 369.95 en f 2693.965. b. Verslagen over 1928 van de Gezondheidscommissie te Schagen, de Ver. van Nederl. gemeenten, de Handels- winteravondschool te Schagen en den Vleeschkeurings- dienst. Benevens van de Gasfabriek te Warmenhuizen en van den Werkloosheidsdienst te Den Helder. c. Bericht van den heer A. C. van den Hooff dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan de school te Dirks- horn aanneemt. d. Schrijven van Ged. Staten, geleidende het goedge keurde besluit tot wijziging der begrooting voor 1928. e. Idem geleidende de goedgekeurde verordening op de keuring van waren. f. Verzoek van J. A. Wagenaar om voor het school jaar 19291930 wederom te worden gesteld ln het ge not der tegemoetkoming, bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor wederom een tegemoetkoming van f 25 per kind te verleenen. Aldu3 wordt besloten. Eet bevorderen van bouwkunst. g. Verzoek van den Bond Heemschut, om de gemeente als donatrice te doen toetreden tegen een minimum Contributie van f 25 per jaar. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. B. en W. zijn tot dit advies gekomen naar aanlei ding van een gunstig resultaat in een speciaal geval verkregen. Het is niet de bedoeling dwingend op te treden jegens de bouwers, doch advies aan „Heem schut te vragen en dat ter overweging aan de bou wers te verstrekken. Het komt dikwijls voor, dat de bouwkosten verminderd worden, als het advies van „Heemschut" wordt opgevolgd. De heer De Vries achtte het vorig maal een bezwaar dat aan de weistandsgrenzen moest worden voldaan. Nu echter is de regeling soepeler en kan spr. zich met het voorstel vereenigen. De heer Duijvis vraagt of er al eens gebruik ge maakt is van het adviesbureau. De Voorzitter antwoordt bevestigend, het bedoelde plan kwam veel aardiger terug en de bouwkosten waren n iet meer. B. en W. zullen dan alle plannen ©m advies naar „Heemschut" zenden. De heer Duijvis zegt, dat het door den heer De Vries genoemde adres heel wat anders was en de ge- heele raad er tegen was. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een verlanglijstje. Door het RJL Schoolbestuur van Waarland wordt ge vraagd, het derde oude lokaal te schilderen en het eerste en tweede oude lokaal te tamponeeren. Het schil deren van het derde lokaal, dat thans in gebruik ge nomen zal worden, wordt goedgevonden, maar de heer De Vries vroeg of tamponeeren noodig was, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het daar nu de tijd voor is. Wordt goedgevonden, evenals het aanbrengen van kapstokken en klompenrekken. Ook wordt gevraagd een losse kast voor het opber gen van leermiddelen. De Voorzitter zegt, dat dit wel noodig is, want de vaste kast is te ondiep. De heer De Vries vindt het wel vreemd, dat daar voor niet bij den bouw is gezorgd. De aankoop van de kast wordt goedgevonden. Tenslotte wordt gevraagd, het betegelen van het achter-schoolplein. B. en W. adviseeren afwijzend, waarbij gewezen wordt op de consequentie voor de overige scholen en op het feit, dat vorig jaar tot begrinten was overgegaan. De heer Bakker had graag een kostenopgaaf gezien en een bewijs, dat het schoolbestuur er wat voor over heeft, door er de helft aan te betalen. Zocals de toe stand er nu is, vindt spr. het betegelen wel gewenscht. De heer Doodeman bepleit het toestaan van het ver zoek, omdat de kinderen anders op den weg gaan spe len. Het kerk- of schoolbestuur kan niet de helft der kosten betalen. Opgemerkt wordt hoe dan de regeling voor de open bare scholen zou moeten worden. De heer Dekker meent dat het betegelen nog niet zoo veel wordt gedaan en spr. vindt het ook niet zoo noo dig. De heer De Vries meent dat de kinderen zich uitste kend vermaken op het grint, en spr. vindt het overdre ven van het schoolbestuur om nu dit verzoek weer te doen, terwijl er vorig jaar een beslissing over is geno men. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen afgewezen. Ten behoeve van het onderwijzend personeel wordt gevraagd een rijwielbergplaats te maken. Door den In specteur van het onderwijs werd verboden de fietsen in de gang. te plaatsen. Het onderwijzend personeel "woont ver van de school af. De heer De Groot merkt op dat de gemeente het ge bouwtje niet eens op eigen terrein kan plaatsen, dus een verzoek tot het schoolbestuur dient te worden ge richt. De heer De Vries en ook andere leden willen het op het schoolplein laten bouwen. Dat geschieden. Blinkerbestrating. Door het bestuur der Banne Harenkarspel was een schrijven ingezonden, dat in verband met het verkeer was besloten hier en daar een klinkerbestrating aan te brengen, ter breedte van 4% meter. In 1929 zal daar mee een begin worden gemaakt, met Korendijk en Waarland ter lengte van 160 meter en een geldleening van f 13000 zal worden aangegaan. Waar de wegen ook in groote mate door niet-ingelanden worden gebruikt, wordt het wenschelijk geoordeeld dat de gemeente helpt met de in standhouding der wegen en wordt ge vraagd gedurende 10 jaar een onderhoudsbijdrage van f 2500 per jaar. Door B. en W. was o meen afgerond plan gevraagd en het Bannebestuur antwoordde dat het 't hierboven vermelde verzoek niet voldoende had gemotiveerd, en daarom de bijdrage alleen voor het jaar 1929 vroeg. De Voorzitter stelt voor, om over dit verzoek straks in ccmié van gedachte te wisselen. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van de mededeelingen vraagt de heer De Vries, of de verschillende verslagen zullen circuleeren. De Voorzitter zegt dit toe. De heer De Vries vraagt, of er geen schrijven is ingekomen van de Gezondheidscommissie, want spr. heeft gehoord dat de commissie haar aandacht heeft gewijd aan de sloot hij 'de kerk, bij hst z.g. Eiland. De Voorzitter heeft niet gemerkt dat de commissie er haar aandacht aan heeft gewijd. De Secretaris evenwel licht toe, dat over het on derhavige geval een schrijven aan B. en W. is ge richt. De heer De Vries vraagt, wat B. en W. denken te doen. Het schrijven van de Gezondheidscommissie wordt nu gelezen en daarin wordt geadviseerd de onder houdsplichtigen aan te schrijven om de sloot te doen reinigen en in overweging gegeven een drijf- balk aan te brengen, om het vuil tegen te houden. Dat laatste, merkt de Voorzitter op, is niet best mogelijk, omdat de sloot bevaren moet worden. Spr. zegt, dat de onderhoudsplichtigen zullen worden aangeschreven. De heer De Vries merkt evenwel op, dat de sloot als regel door de gemeente wordt uitgebaggerd, door een paar werkloozen. Ook van andere zijde wordt opgemerkt, dat er hier sprake is van een bijzonderen toestand en de toe zegging wordt dan ook gedaan dat de sloot gerei nigd zal worden. Aanvulling stembureaus. Door overlijden en bedanken van eenige leden moet aanvulling van stembureaux plaats hebben. Met de voorgestelde samenstelling gaat de raad accoord. B. en W. stellen voor het kohier der belasting op ge bouwde eigendommen te Schagerwaard vast te stellen op f 148.08, berekend naar een belastbare opbrengst van 1 5385. Wordt goedgevonden. Een suppletoire begrooting voor 1928 wordt vastge steld. De gevaarlijke hoek. Door het verleenen eener subsidie van f 200 uit de gemeentekas is het Bestuur der banne bereid aan te koopen het perceel „de gevaarlijke hoek" en den weg daar ter plaatse te verbreeden. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling van B. en W. is om als de raad besluit tot het ge ven van de straks genoemde onderhoudsbijdrage deze f200 in mindering zal komen van de toe te stane bijdrage. De heer De Vries acht het beter deze beide zaken afzonderlijk te behandelen. Spr. acht het opruimen van dezen gevaarlijken hoek zeer gewenscht. Algemeen wórdt goedgevonden de subsidie te ver leenen. Waar de heer Raatgers niet is ingegaan op het aan bod om een perceeltje grond te koopen, wordt het desbetreffende raadsbesluit ingetrokken. Een voor-historische toestand. Bij de rondvraag zegt de heer De Vries dat hij na afloop der vorige raadsvergadering gesproken had over het aanbrengen van electrische verlichting in de school te Dirkshorn. Spr. had dit punt nu op de agenda verwacht. De Voorzitter antwoordt, dat de begrooting van kosten nog niet was opgemaakt en in de eerstvol gende vergadering zal worden overgelegd. De heer De Vries wijst op de wenschelijkheid in de groote vacantie tot den aanleg over te gaan en vraagt of het nu wel noodig is de kosten op een kwartje na te weten. Spr. schildert den tegenwoordigen toestand wat de verlichting betreft, als een vóór-historische. De heer De Groot zegt, dat in de school te Iverke- buurt vrijwel eenzelfde toestand bestaat en spr. ver wacht dat electrische verlichting niet duurder zal zijn dan een gasverlichting. Goedgevonden dat in beide scholen electrische verlichting wordt aangebracht. B. en W. zullen zor gen, dat het op eenvoudige, nette wijze geschiedt. Hierna sluiting. Hooggeachte Redacteur der Schager Courant, In uw blad van 25 Juni 1929 tracht J. v. Z. op slinksche wijze en zoo goedkoop mogelijk (middels ingezonden stuk) propaganda te maken voor de S.D.A.P. Dat is handig van hem. En hij smijt daarbij met vuil naar Dré, een fatsoenlijk mensch. Dat is ook handig, want door tegenstellingen (hier: vuil fatsoen) vestigt men beter de aandacht op een be paald punt. En je hoeft het opschrift van het in gezonden stuk maar te lezen om te zien uit welken hoek de wind waait. Nu eerst over de zaak. Ramsay MacDonald en de Engelsche algemeene staking. van den TURNKRING N.H.K. AANVANG HALF TWEE N.T. MacDonald was inderdaad tegen die staking, die een ramp voor Engeland beteekende, en voor de Engelsche arbeiders. In tegenstelling met MacDonald ging echter de leider der Nederlandsche S.D.A.P. met eenige vrienden naar Ostende (België) om van daar uit te beramen op welke wijze zij het hunne er toe konden bijdragen om de onrust in Engeland te vergrooten. Een van hen werd afgevaardigd om naar Engeland te gaan, maar de toegang werd hem gewei gerd. Korten tijd daarna werd door Engeland, zeer ten nadeele der Nederlandsche arbeiders, de in voer van een groot aantal goederen uit Nederland verboden. Hierover werd door den leider der S.D.A.P. nimmer gekikt, hoewel de Nederlandsche arbeider toch voornamelijk moet leven van den uitvoer van goederen naar het Buitenland en vooral niet kan leven van de leiding van de S.D.A.P., welks leiders zich zelf voornamelijk te goed doen aan een bron, die ze zoo verdacht trachten te maken, namelijk het kapitalisme, tot ze zelf aan het Laadje zitten. Trouwens Ramsay MacDonald heeft weinig uit te staan met de leiders der Nederlandsche S.D.A.P. Daarvoor is MacDonald allereerst Engelschman en mijnheer, en hij is een te edelmoedig mensch om vergeleken te mogen worden met de meeste leiders der Nederlandsche S.D.A.P. Geen haar op het hoofd van Ramsay MacDonald, die er aan zou denken om in een vreemd land onrust te gaan stoken, zooals het plan was van den leider der Nederlandsche S.D.A.P. tijdèns de Engelsche al gemeene staking. Het is goed dit nog eens onder het oog te brengen van sommige lezers van de Schager Courant, vooral na het vunzig artikeltje van J. v. Z. En nu ten slotte het volgende aan Dré. Driewerf hulde aan Dré! Hulde aan Dré voor den goeden kijk dien hij- heeft op mensch en dier en maatschappij; hulde aan Dré voor zijn onpartijdigheid; hulde aan Dré voor zijn eerlijkheid. Moge het Dré nog langen tijd gegeven zijn om de lezers van de Schager Courant op aangename en leerrijke wijze bezig te houden, zooals wij dat tot nu toe gewoon zijn. U dank zeggend, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. D. N. IN HET BELANG VAN ONS VOLK! Op 3 Juli a.s. zal het Nederlandsche Volk de Tweede Kamerleden kiezen, die het gedurende 4 jaar zullen vertegenwoordigen. Het is te hopen, dat wij daardoor in de gelegenheid zullen zijn, een krachtige regeering te vormen, die in staat zal zijn, de oplossing te geven van tal van vraagstukken, die min of meer urgent worden geacht. Het past mij niet, in dit invloedrijke blad een pleidooi te geven voor mijn eigen partij, de liberalen. Dat is dan ook geenszins mijn bedoeling. De neuzen zijn trouwens toch nagenoeg geteld. Wat mij wel ge wenscht voorkomt, Is de kiezers op te wekken te stem men op een der groote partijen, die arbeiden van uit een krachtig levend beginsel. In het belang van ons volk! De sectarische geest, die spreekt uit de meer dan 30 lijsten, .die worden aangeboden, is niet alleen verder felijk voor de nationale eenheid, maar bovenal voor de kracht der volksvertegenwoordiging. En dat wel in tweeërlei opzicht! Vooreerst verkrijgt men niet de eer lijke uitspraak en de afspiegeling van den partijinvloed, die door de evenredige vertegenwoordiging wordt be doeld. De stemmen toch, op de overgroote meerderheid der kleine partijen uitgebracht, komen in ons kiesstel sel practisch ten goede aan de R. Katholieken en den sociaal-democraten, die meestal meer verkrijgen dan huA toekomt. Maar het ergste zou zijn, wanneer die kleine partijen wel slaagden. Dan immers zou de vor ming van krachtige groepen in de Kamers, waaraan een Regeering feitelijk haar kracht moet kunnen ont- leenen, ernstig in gevaar worden gebracht. Versnippe ring beteekent verzwakking. De ervaring, met het zit tend ministerie opgedaan, leert ons, dat wij moeten trachten om te komen tot de vorming van een parle mentair ministerie. Maar dat kan alleen, als er flinke parlementaire fracties uit de stembus te voorschijn ko men. Daarom front gekozen voor de groote partijen! In het belang van ons volk! Dr. I. H. J. VOS. ZATERDAG 29 JUNI 1929. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer J. Sevensma. ZONDAG 30 JUNI 1929. NED. IIERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Burgerbrug, geen dienst. St-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: „Bevreesd en verbaasd". Juliandorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Bevreesd en verbaasd". Dirkshorn, voorm. 9% uur (o.t.) Ds. de Leeuw. Onder werp: Schapen, visschcn, mer.schen. Heerhugpwaard, zie Veenhuizen. Veer.huizen, voorm. 9% uur (o.t.) Ds. Zillinger Mole naar. Zuidscharwoude, nam. 7 uur (o.t.) Ds. de Leeuw. Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Boeke. Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Winkel, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10% uur, Ds. Van Loon. Hoogwoud, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10% uur, Ds. Van Eeck. Öosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Eurgervlotbrug, voorm. 10% uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Heeresma, v. A'dara. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Kolhorn, voorm. 10 uur, Cand. Van Loon, van Bommel. Nam. 3 uur, Cand. Van Loon. THE STAR CF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer J. Sevensma. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdag was de beurt aan de „grooters" hun school feest te vieren. Reed3 dagen van te voren hoorde men van verschillende kanten met hoeveel vreugde deze feestdag door de jeugd tegemoet werd gezien. Als dan eindelijk de dag is aangebroken, dan is mooi weer een eersten eisch om die vreugde te verhoogen. En toen wij vanmorgen onder de wol vandaan kwa men en eens heel voorzichtig door de ruiten gluurden toen hadden wij al heel gauw in de „smiezen" dat 't „mis was". Wind en nog eens wind gepaard met regen slagen. Net precies „Erugger Kermisweer" hoorden wij vandaag zeggen. Dat was 'n groote teleurstelling, niet alleen voor ons en anderen, maar in 't bijzonder voor de meisjes en jongens, die we zoo heel graag een dag vol zonneschijn gunden. Toch wanhoopten we niet. Je kon nooit weten, misschien dat de wind gaat zakken en dat zelfs het zonnetje door de regenwolken te voor schijn komt. Heusch, we hadden zoo'n stille hoop, dat het nog wel terecht zou komen. Om eenige zekerheid te krijgen, informeerden wij eens bij iemand die 't naar wij meenden, beter wist. Maar „niks hoor," kregen wij van onzen zegsman ten antwoord, ,,'t is en 't blijft van daag „knoestig" en .wantrouw" weer." Dat was een heele schrale troost, maar gelijk had ie. De dag was echter gesteld en het feest zou dan ook doorgaan. Na tuurlijk waren de vroegspoken al lang voor opstaan- derstijd wakker en wist moeder al heel gauw wat ze te doen had. Spoedig waren ze in de kousen, vlug nog wat wasschen en buizen en gereed waren ze. Toen naar de school, waar een groote en naar de eischen des tijds in gerichte bus van de Firma Kok en Tuinman, benevens een particuliere auto ge'reed stonden om het jonge volkje met hunne begeleiders te vervoeren, Na het gebruikelijke appèl had de inlading plaats en werd het sein tot vertrek gegeven. Ditmaal bestond het voornemen een reisje te maken naar IJmuiden en Zandvoort. Of dit, met het oog op het weer, gelukken zou, was voor de achterblijvenden twijfelachtig. Maar des avonds werd het raadsel opge lost. Dank zij de uitstekende leiding arriveerden de vroolijke klanten te ongeveer negen uur weer behouden 'en wel aan de Brug, en konden zij aan vader en moeder vertellen, wat zij dien dag gezien en genoten hadden. Wij vernamen dat het tochtje naar IJmuiden was doorgegaan en dat verder een bezoek werd gebracht aan het Rijksmuseum en de Witte Bioscoop te Amster dam. Op den terugreis werd nog even de speeltuin be zocht te Purmerend. Toen weer naar huis toe. En dat zij volop en naar hartelust genoten hadden mogen wij ze ker wel opmaken aan de prettige en opgewekte stem ming bij hun thuiskomst. Ondanks het slechte weer is het een dag geweest van groot genot voor de jongens, een van prettig medeleven voor hunne geleiders. Een woord van hartelijken dank aan ajlen die daartoe hebben medegewerkt. ZIJPE. De heeren A. Eriks Az. en H. 't Hart, wier namen voorkomen op de candidatenlijst van den Vrijheids bond, hebben officieel medegedeeld, dat zij niet in aan merking wenschen te komen voor de benoeming van lid van den Gemeenteraad. NOORDSCHARWOUDE. Met ingang van 1 Juli is als locale kracht ten post kantore alhier aangesteld mej. M. Slotemaker van Oudkarspel. Deze definitieve aanstelling voorziet in een dringende behoefte, daar de andere twee ambte naren vaak met hun werk overbelast waren. NOORDSCHARWOUDE. Het schoolfeest der O. L. school. Dit zal a.s. Dinsdag 2 Juli plaats vinden. De oudste leerlingen gaan naar Amsterdam en de jongeren naar Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee. Op de lijsten is weder goed geteekend.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1