WEERINGEN. HEERHUGOWAARD. ANNA PAULOWNA. WINKEL. OUDE NIEDORP. ZIJPE. NIEUWE NIEDORP. Binnenlandsch Nieuws. Hoog water in de Zuiderzee. Het goede voorbeeld! Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Ongezouten taal van maarschalk Pilsoedski. De hagelslag in Zuid-Afrika. De mislukte Spaansche Oceaanvlucht. Een slag tusschen dorpsbewoners. Bliksem in den Pruisischen Landdag. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de arbeider-telegrafist- W. War mendam welke onlangs is geslaagd voor assistent bij do Ned. Spoorwegen, wordt als zoodanig met ingang van 29 Juni a.s. overgeplaatst naar Alkmaar. Voor rekening van den heer A. Kamp alhier, is Maan dag 24 Juni j.1. op de werf „Voorwaarts" van den heer Th. v. d. Belt te West-Graftdyk, een motorboot op sta pel gezet, welks lengte 22 M. en breedte 3.14 M. zal be dragen. Er zal een 30 P.K. ruw-olie Kromhout-motor in geplaatst worden. Woensdagavond speelde Succes-adsp. gecombineerd met Succes II een wedstrijd tegen M,U.Z. 2 op eigen terrein. Er werd goed spel geleverd, doch na de rust maakte S. zeer .gebruik van het windvoordeel, zoodat de stand bij het einde kwam op 73 voor Succes. Op verzoek van enkele neringdoenden te Den Oever •is door de Middenstandsvereeniging Wieringen een ver gadering belegd op j.1. Woensdagavond 8 uur in het lo kaal van den heer J. Lont te Den Oever. De Voorzitter der vereeniging begon mede te deelen dat allang het plan bestond, eens een vergadering te Den Oever te doen plaats hebben, en nu zijn we dan zoo ver, en het verheugt spr. dat zoo vele aanwezig zijn. Nu met de drukte te Den Oever zij het dan ook voor vele dingen wenschelijk, dat de vereeniging zich uitbreidt. Allereerst wordt de vraag gesteld wat de aan wezigen er van denken, een geheel afzonderlijke ver eeniging te Den Oever op te richten of een onderafdee- ling te stichten, of dat de aanwezigen wenschen lid der bestaande vereeniging te worden. Dit laatste wordt vooreerst het beste geacht, en aile aanwezigen welke nog geen lid zijn geven zich op. Ook worden leden op gegeven, welke hier door omstandigheden niet konden zijn. Dit zijn er in totaal 15. Voor de goede gang van zaken wordt het reglement voorgelezen, waarmede al len zich kunnen vereenigen. Dan wordt in den breede besproken wat een Midden standsvereeniging alzoo kan uitrichten, op het gebied van allerlei zakelijke dingen. De zaak, waar het heden om gaat, wordt dan in be handeling genomen. Dit is, dat vele bewoners van de Oude Zeug naar Wieringen verhuizen. Aldaar werden die menschen van levensmiddelen enz. voorzien, vanuit Medemblik, Andijk, Kolhorn enz., maar vooral uit Me demblik. Dat dit zoo was kwam omdat de Burgemees ter van Medemblik daaraan had medegewerkt, en dat kan niemand voor niet goed houden. Nu dat de menschen hier gaan wonen, komen die neringdoenden van buiten onze gemeente de levens middelen hier verkoopen. Nu is maar de vraag: is daar niets tegen te doen. Wij, als inwoners hebben de zware lasten te dragen van wegenonderhoud, scholenbouw, enz., enz. Dus laten we de voordeelen dan ook hebben, door aan de bewoners hun behoeften te leveren. Over dit punt wordt nog zeer veel gesproken, en de aan wezigen zijn van meening, dat er genoeg aan te doen is als de belanghebbenden, hooger geplaatste autori teiten maar willen medewerken. Besloten wordt dan, om allereerst een adres te rich ten aan den. heer Ringeling, waarin vermeld, hoe de toestand thans is, en hoe wij die zouden wenschen veranderd te zien. De uitslag, hoe ook, wordt dan in een volgende vergadering bekend gemaakt. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe het zit met een aan te vragen telefoon-streeknet. Wordt medegedeeld, dat thans onderhandelingen loopen te Anna Paulowna met hetzelfde doel en dat afgewacht wordt, hoe het daar zal komen. De heer J. Poppen vraagt of niet geïnformeerd kan worden, hoe het komt dat een telefoongesprek van Dén Oever naar buiten de gemeente, al is het maar naar Van Ewijcksluis, 50 cent kost. terwijl te Hippo- lytushoef aangevraagd, een gesprek met Anna Pau lowna, Den Helder en zelfs Barsingerhorn, maar 20 ct. kost. Zal worden onderzocht. Verder niets meer aan de orde komende, sluit voor zitter de vergadering, met dank voor het besprokene en hoopt op goede resultaten. 7" c collecte alhier gehouden ten behoeve van de al le rmde blinden te Wolfhezen heeft opgebracht f 47. LüRGERVLOTBRUG. Binnenkort zal door de aannemers A. Eriks en Zoon voor rekening van den heer P. de Nijs, diens cafe met woning, tot een moderne inrichting verbouwd en uitge breid worden, alles naar de eischen des tijds ingericht BURGERERUG. -Dinsdag jl. hebben de kinderen der laagste klas sen der O. L. school alhier hun jaarlijksch school feestreisje gemaakt. Het spreekwoordelijk gezegde „een'droeven morgen, een blijden dag'', kan ook hier wel eenigszins van toepassing gebracht wor den, want werkelijk, 't zag er 's morgens zeer slecht uit, donkere wolken en bijna een halven storm, om kort te gaan, 't was bijna geen weer om een hond de deur uit te jagen, laat staan van aanlokkelijk om voor plezier een ritje te maken. En toch kwam alles nog weer vrij goed te recht, doordat de natuur ont- fermin over dit gezelschap verleende en den kinderen, al hield 't zonnetje zich schuil, toch nog een blijden dag bezorgde. Omstreeks 9 uur werd de reis aanvaard met een 14-tal auto's met als doel Schoorl. Naar gebruik is hier zoowel van speeltuin als klimduin volop geno ten. Half één was tijd om deze plaats te verwisselen niet een andere, met name Bergen. Ook daar hebben ze eenige prettige urutjes -doorgebracht, afgewisseld met ecne flinke wandeling door 't bekende Reigers- hosch. Dit was een goede maatregel om de magen der deugnieten wat op dreef te helpen. Een flink „koppiestik" zal zich toen wel met welgevallen hebben laten smaken. Tevens werd de hertenkamp bezocht, wat altijd een leuk gezicht is en bovendien een' aar dige herinnering meebrengt. Toen ook van hier 't vertreksein gegeven was, werd de reis voortgezet over 't Woud, Egmond a. d. Hoef, Egmondbinnen, I-Ieiloo, om tenslotte in Alkmaar wederom en voor 't laatst te pauzeeren, om ook daar nog even een kijkje te ne men in de Hertenkamp, wat bovendien zooveel zegt als een aardige wandeling door 't voor velen zoo prettige stadje met z n historische vermaardheid Ten slotte kwam de tijd aan alles een einde maken en werden aanstalten gemaakt huiswaarts te keeren. Over Koedijk werd de thuisreis ondernomen, om zonder oponthoud, behalve één lekke band. dan, on geveer 9 uur onder luid hoera binnen te stormen, met frissche en blijde gezichten. Als slot van dezen Aangenomen dag willen wij nog een woord van dank brengen aan allen die hun krachten en gaven be schikbaar hebben gesteld om dezen tocht mogelijk te maken. VEENIIUIZEN. Onder steeds stijgende belangstelling van de ingeze tenen had Woensdagavond alhier ook een demonstratie plaats met de nieuwe motorbrandspuit. Ook hier bleek, dat Heerhugowaard zich thans een perfect brandblusch- middel heeft aangeschaft. Bij deze proefneming consta teerden wij ook, dat in een korten tijd na aankomst volop water gegeven kon worden. Met twee stralen wierp de motor 800 liter water per minuut met kracht het luchtruim in. En het feit, dat ook de Veenhuizers de werking der nieuwe brandspuit hebben kunnen waar nemen en het welslagen der proefneming hebben hier groote voldoening gewekt. ver- dwijnen spoedig door een pot Spruftol. Bij alle Drogisten. BREEZAND. Blijkens adverententie In dit blad zal de harmonie- vereeniging „Concordia" Zaterdagavond een openlucht concert geven in de muziektent. Mocht het weet echter minder gunstig .zijn, dan zal het Concert in de zaal van Borst plaats hebben. De heer Jb. Kooij Klz. te Nieuwe Niedorp. heeft zijn benoeming tot voorzitter van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp aangenomen en als gevolg daarvan is thans een vacature van Molenmeester ont staan. De heer P. Strijker, die gedurende 34 jaren deel van het bestuur van genoemden polder beeft uitgemaakt, waarvan 31 jaren als Molenmeester en 3 jaren als voor zitter, heeft in een vergadering van Molenmeesters afscheid van het bestuur genomen. Voor het vele, dat door hem gedurende dit tijdvak voor den polder is gedaan, is hém hulde gebracht en een blijvende herinnering als blijk .van waardeering daarvoor aangeboden. De Postduivenvereeniging „Steeds Verder" te Winkel hield Zondag 23 Juni een vlucht vanaf Pont St. Maegn- ce, afstand pl.m. 400 K.M. Aankomst te Winkel: 1. C. Hoep 14.9.44; 2. F. van Kempen 14.49.444; 3. L. Deliën 15.22.32; 4. P. Strobbe 16.56.20 5. P. Strobbe 17.15.4; 6. C. Hoep 17.17.50; 7. P. Strobbe 17.39.54; 8. F. v. Kempen 18.10.2; 9. F. v. Kempen 18.24.42; 10. A. Raven 10.10.17. Volgende week wordt gevlogen vanaf Limoges, af stand 796 K.M. Vegadering van de Vereeniging „Volksonderwijs" Nieuwe Niedorp, op Woensdagavond j.1. in het café van den heer H. J. Kossen, alhier. Aanwezig 17 leden. De voorzitter, de heer Jn. Stammes, opent de verga dering met welkom. Hierna leest de secretaris, de heer H. Wilbrink, de notulen, welke zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. Dan brengt de penningmeester, de heer A. Visser, verslag uit van de rekening, welke sluit met een batig saldo, en met dank, voor het accuraat beheer, wordt goedgekeurd. Tot leden van de Commissie tot nazien van de rekening van den penningmeester voor het volgend jaar worden benoemd de heeren J. Faus, C. v. d. Haagen en K. Coops. Wordt overgegaan tot bestuursverkiezing, wegens af treden van den heer Jn. Stammes, die niet herkiesbaar ls. Na hersteming wordt gekozen dè heer D. Rempt, die zijn beoeming aanneemt. Thans wordt overgegaan tot bespreking schoolfeest. Deze besprekingen worden ingeleid door den penning meester, die voorstelt, tot de vroegere schoolfeesten terug te keeren. De vergadering ls echter een andere méening toegedaan, wat als gevolg heeft, dat we de na volgende feesten krijgen: klasse 5 en 6 naar Den Helder, klasse 2, 3 en 4 naar Bergen en Egmond aan Zee en de 7e klasse naar Amsterdam. De heer Prins oppert het Idee, om een spaarfonds te vormen, om te komen tot het organiseeren van een .extra schoolfeest voor de kinderen van de hoogste klasse en meent dat dit met medewerking van de ouders wel zal gelukken. Hoewel hierover verschillende bezwaren haar vören worden gebracht, wil de heer Wilbrink met alle plezier zijn best doen, in deze richting iets te bereiken. De heer Prins zegt hier dank voor, en gelooft dat het onder leiding van. het Hoofd der school wel klaar zal komen. Bij de rondvraag brengt de heer D. Wit het onder wijs in. de Moerbeek ter sprake en zegt dat volgens den Inspecteur het onderwijs thans goéd is te noemen. Maar waar met het volgend jaar Mei de situatie heel wat zal veranderen en zeer waarschijnlijk het aantal leerlingen te groot zal worden, doet de heer Wit in deze een beroep op de moreele steun van de leden der vereeniging. Of de heer Wit na zijn besprekingen wel goed begrepen is, is niet zeker. De Voorzitter gelooft, dat de heer Wit zoo noodig wel op medewerking kan rekenen. De heer Rougoor zegt, niet zoo goed mat de finantl- eelen toestand van de vereeniging op de hoogte te zijn, en vraagt of ook nog met een lijst geloopen moet wor den om de schoolfeesten to kunnen bekostigen. De Voorzitter deelt mede, dat mede door de toezeg ging van gemeentelijke subsidie dit niet noodig is. De heer Van der Haagen brengt het geval ter sprake, dat verschillende kwitantiën door leden zijn geweigerd en dat dit zijn oorzaak zou vinden, dat gemeend werd dat door de Commissie van Volksonderwijs verschillen de benoodigdheden voor de schoolfeesten zouden be trokken worden van buiten de gemeente. Aldus zou door bedoelde personen aa nspreker medegedeeld wezen. De heer Van der Haagen meent echter dat dit een ge heel ongegronde reden is, waar hem Is gebleken, als commissielid tot het nazien der rekening, dat in het geheel niet In dien geest is gehandeld. Hem toch is ge bleken, dat alle benoodigdheden van neringdoenden uit de gemeente zijn betrokken. Spr. hoopt dat dit aanleiding mag wezen, dat thans de kwitanties worden voldaan. De heer Visser zegt er is altijd wel een stok om te slaan, en meent dat dit op het feit berust, dat de Coop. „De Tijdgeest" van Winkel elk jaar een cadeau geeft, in den vorm van koek, wat toch moeilijk is te weigeren Hoewel hier door den heer v. d. H. nog even aan wordt getoond, vindt de vergadering geen termen aan wezig om voortaan het cadeau van de „Tijdgeest" te weigeren. Als nog goedgevonden is, dat de datums van de school feesten nader door het Bestuur worden bepaald, sluit Voorzitter met een kort woord de vergadering. Na afloop werd door het Bestuur de heer D. Rempt tot Voorzitter benoemd. LANDERIJEN OP HET KAMPEREILAND ONDERGELOOPEN. Maandag en Dinsdag steeg door den noord-wester St. Jansstorm het water rondom Zwolle in een zeer sterke mate, zoodat de keersluis in de Willemsvaart gesloten moest worden en de scheepvaart met het Katerveer verbroken werd. Het water werd rondom Kampen en het Kampereiland opgestuwd tot ca. een voet hoogte van de kruin der zomerdijken van het eiland. Heel veel landerijen stonden blank en enorm veel hooi ging verloren. EET :3ELUK np DE scheepswerf te AV ARTSLUIS. Dl ..vond i het r.-k. ziekenhuis te Zwolle ow de heer Appelo, het derde slachtoffer van hou ongeluk op de scheepswerf te Zwartsluis. HOE TREURIG. Het vijfjarig zoontje van den heer Veening, direc teur van de zuivelfabriek te Wezep (gemeente 01- denbroek), gleed in de keuken uit en viel achterover in een groot en teil met kokend water. De dienstbode trachtte tevergeefs het kind er uit te trekken. Me vrouw Veening, die kwam toeloopen, haalde het jongetje er uit. De rug van den kleine bleek één groote brandwonde te zijn en kort daarna is het kind gestorven. HOOFD VAN EEN SCHOOL RAAKT SLAAGS MET EEN VAN ZIJN ONDERWIJZERS. In het bijzijn hunner leerlingen. Te Krabbendijke moest de bijzondere school der Oud-Gereformeerde Gemeente gesloten worden om een niet alledaagsche reden. Het hoofd der school had namelijk om een kleinigheid twist gekregen met den onderwijzer en de strijd liep zoo hoog, dat de paeda- gogen voor het oog hunner leerlingen handgemeen werden, waarbij beiden flinke klappen opliepen. Af gezien van de uitwerking op de leerlingen, had deze zaalc geen verdere gevolgen, want een dag later was de school weer geopend en hadden de beide o" wijzers het lesgeven hervat. ZWEMMEN. Voor den te houden zwemcursus hebben zich 18 deelnemers aangemeld, t.\v. 17 dames en één heer. Er is nog gelegenheid om tot den cursus te worden toe gelaten, waartoe men zich spoedig gelieve aan te mel den bij bet Bestuur. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Dirk Koning, 75 jaren, echtgenoot van Catharina Schipper. POLITIE. Verloren. 2 portemonnaies met geld; een rozen krans. SCHAGEN, 27 Juni. 6' stuks paarden f 175500, 3 stieren t 100200, 9 geldekoeien (magere) f 160310, 90 Idem (vette) f 250 450, 6 kalfkoeien f 220—340, 60 nuchtere kalveren f 15 30, 40 schapen (magere) f 2026, 150 Idem vette f 29—35, 89 lammeren f 18—27, 9 bokken en geiten f 114, 15 varkens magere f 2540, 69 idem vette per Kg. 8486 ct, 55 kippen f 12, 49 Kg. boter f 1.70—1.90. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Juni. Schotsche muizen f 7.208.70, drielingen f 3.605.20, kleine t 0.80—1.20, tomaten A f 60.40, B f 57.30, f 57.70, CC f 46.90 per 100 Kg., boswortelen f 8.5010.10, per 100 bos, bloemkool f 22.90, 2e soort f 15.10 per 100 stuks Totaal aanvoer: 207000 Kg. Schotsche muizen, 6400 Kg. tomaten, 8600 bos wortelen, 116 stuks bloemkool. MEDEMBLIK, 26 Juni. Schotsche muizen f 2.903.35, kleine t L201.40 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 26 Juni. Schotsche muizen f 6.908.40, drielingen f 3.705.30, kleine f 1.80—2.80 per 100 Kg. Totaal aanvoer 5100 Kg. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 26 Juni. Schotsche muizen f 7.508.30, drielingen f 3.204.60, kleine f 0.901.80, spercieboonen f 45 per 100 Kg. Totaal aanvoer 35900 Kg. aardappelen, 4 Kg. spercie boonen. HOORN, 20 Juni. Aangevoerd 160 varkens, vette f 0.830.87, zouters f 0.820.88. Handel goed. AMSTERDAM, 26 Juni. Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd 283 vette kal veren le kw. t 0.96—1.06, 2e id. f 0.80—0.96, 3e dl. f 0.66 0.80, per Kg. levend gewicht, 63 nuchtere kalveren f 8 14, 600 varkens Holl. Overz. en Geld. le kw. f 1.01 1.02, 2e id. f 11.01, vette varkens f 0.971. per Kg. slachtgewicht. WINKEL, 26 Juni. Aardbeziën f 2530 per 100 pond, bloemkool f 1013, kropsla f 11.20, komkommers f 1112 per 100 stuks. ALKMAAR, 26 Juni. Aardappelen f 58.20, per 100 Kg., aardbeien f 1.25-1.68 per slof; andijvie f 3.608.10 per 100 stuks, asperges f 43 per 100 bos. bloemkool I f 28—35.20, H f 16.10—25.10, kropsla f 0.202.20, komkommers f 5.5013.20, per 100 stuks; postelein f 0.430.85, per bakje, peulen f 1621 per 100 pond, rabarber f 3.205.30, radijs f 2.60-^5.30, selderie f 1.502.60 per 100 bos, spinazie f 0.200.85, per bakje, snijboónen f 3236, dubbele spercieboonen f 35 40, per 100 pond, tomaten A f 29.20, B f 28 per 100 pond, wortelen f 4.5012.60 per 100 bos. IN HET PROCES TEGEN OUD-MINISTER CZECHOWITZ. Naar Wolff uit Warschau meldt, is gister voor het staatsgcrechtshof het proces tegen den Poolschen oud-minister van financiën Czechowitz, die aange klaagd is wegens ongeoorloofde overschrijding der be grooting en wegens overtreding der financieele wet, omdat hij ondanks herhaalde aansporing, geen sup- pletoire wedieten heeft ingediend. De zitting werd o.a. bijgewoond door den premier Switaleski. Na voorlezing der dagvaarding kreeg de beklaag de Czechowitz het woord, die er op wees dat in alle landen, bijv. Frankrijk, Engeland en Duitschland de ministers van financiën vaak tot overschijding der begrooting gedwongen zijn. De minister van binnenlandsche zaken Sklad- kowski en de minister van handel Kwiatkowski ver klaarden als getuigen overeenstemmend, dat de be trekkingen tusschen de regeering en de Sejm geheel in handen van maarschalk Pilsoedski gelegen had den. Na een kleine onderbreking der behandeling ver scheen maarschalk Pilsoedski als getuige. Hij legde een uitvoerige verklaring af, waarin hij er den na druk op legde dat de aanklacht eigenlijk hem en niet den minister van financiën gold. Hij was er trotsch op dat hij de èenige man in Polen was geweest die den moed had gehad, de machtsbe voegdheid van de Sejm te besnoeien. De aanklacht te gen Czechowitz was volgens hem te vergelijken met een gemeenen ritueelen moord. De financieele wet, die ge diend had om den minister te kunnen aanklagen, was z.i. zol domheden en belachelijkheden. De mlllioenen waren op zijn eigen last aan het fonds van den premier toegewezen, Op zijn last was geen rekenschap afgelegd omtrent de besteding der gelden. Het verstand der af gevaardigden was volgens Pilsoedski verduisterd. De maarschalk wendde zich vervolgens tot de verte genwoordigers dergenen, die de klacht hadden inge diend, de drie Sejmafgevaardigden Liebermann, Pi- racki en Wyrzykowski en zeide woordelijk: „Mijn han den, mijne handen, zijn rein en rieken niet zoo kwalijk als de uwe." Nadat Pilsoedski de zaal verlaten had protesteerde Liebermann tegen de door Pilsoedski geuite beleediging van de Sejm. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. HAGELKORRELS ZOO GROOT ALS TENNIS BALLEN. In het nummer van gisteren maakten we melding van een hagelregen te Durban in Zuid-Afrika, die voor een half millioen pond schade aanrichtten. Uit nadere be richten uit Durban aan de „Times" blijkt, dat de stad gedurende een uur als het ware werd gebombardeerd met klompen ijs, waarvan vele grooter waren dan een tennisbal. De treinen, trams en auto's zagen zich ge noopt te stoppen; de daken van gesloten auto's werden zwaar beschadigd. Alle daken, waar de hagelstorm overheen trok, werden geteisterd; enkele stortten onder het gewicht van den hagel zelfs in. De hagel s loeg den glazen koepel van het museum stuk en vernielde kostbaar perselein. Het stadhuis en verschillende an- deze gebouwen werden onder water gezet. Sommige straten kwamen geheel in het donker doordat de leui- taarns werden vernield. Op iederen straathoek hingen de telefoondraden als guirlandes op het plaveisel, MIJNONGELUK IN OPPEE-SILEZIë. Twee dooden. 'f:-' Wolff meldt uit Kattowitz: In de mijn Rechthofen bij Sclioppinitz zijn door het losraken van kolen vier mijnwerkers bedolven. Van twee huner werden de lijken gevonden. Er bestaat maar weinig uitzicht op redding der beide anderen. NOODWEER IN MERAN. Het sanatorium Tivoli geteisterd. In den loop van eergisternacht en gisterochtend woedde een hevig onweer boven Meran in Italië, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Het sanatorium Tivoli werd door een aarverschui ving gedeeltelijk verwoest. De patiënten snelden door een paniek bevangen do trappen af, waarvan een gedeelte reeds met stukken aarde en water was be dekt. In de algemeene verwarring vielen eenigen op den grond en liepen lichte verwondingen op. De gelijkstraatsche verdieping en twee verdiepingen wer den zwaar beschadigd. HET MIJNONGELUK IN JAPAN. Ook de reddingsbrigade verongelukt? Een V.D.-bericht meldt, dat de vijftig arbeiders, die in de mijn te Matsoespima werden bedolven, (zie el ders in dit nummer) van de buitenwereld werden af gesloten doordat het water naar binnen drong. De arbeiders zijn vermoedelijk verdronken. Een reddings brigade, waarvan nog niet nauwkeurig-bokend is, uit hoeveel personen zij bestond, werd door het weigeren der veiligheidstoestellen eveneens ingesloten. Men heeft de hoop, de ingeslotenen te kunnen redden op gegeven, aangezien het gedeelte, waar de ramp plaats vond, onder de oppervlakte der zee is gelegen en ver moedelijk vol water staat. Het wrak der Numancia. Uit Parijs wordt gemeld: Te Madrid zijn nieuwe berichten ontvangen, vol gens welke wrakstukken van de Numancia ten Z. O. van de Azoren zijn gesignaleerd. Primo de Rivera heeft daarop den commandant van het Italiaansche eskader, dat op het oogenblik te Lissabon ligt, ver zocht enkele schepen uit te zenden naar de aange geven plaats om daar een onderzoek in te stellen, daar de Spaansche oorlogsschepen, die elders naspo ringen doen, zich te ver verwijderd bevinden. Een ander bericht meldt, dat het Fransche ministe rie van marine den torpedojagers Leopard en Lynx, die gisteren uit Brest zijn vertrokken, heeft opgedra gen deel te nemen a^n het opsporingswerk. 30 gewonden. Uite Warschau wordt gemeld: In een dorp bij Bromberg is Dinsdag een formeel gevecht geleverd tusschen de dorpsbewoners, waar* bij ongeveer 30 personen gewond zijn. De aanleiding hiertoe was een twist tusschen de beide boeren Kwiatkowski en Markowski, die reeds sedert geruimen tijd met elkaar overhoop lagen we gens een geschil over de grensscheiding van hun boerderijen. Beiden wilden van een advocaat niets weten, daar zij de kosten schuwden en gaven er de voorkeur aan, deze kwestie persoonlijk uit te vechten. Markowski overviel zijn buurman en sloeg met een spa op hem los. Kwiatkowski van zijn kant nam een jachtgeweer en schoot daarmede zijn aanval ler in het been. Het geheel dorp kwam op de been en koos partij, zoodat de twee partijen elkaar spoe dig te lijf gingen cn een geregeld gevecht ontstond. Na afloop van het gevecht moesten bijna alle deel nemers geneeskundige hulp inroepen, zoodat niet de advocaat, doch de dokter een voordeeligen dag had. EEN VUURSTRAAL OP DEN MUUR. Toen Woensdagmiddag in den Pruisischen Land dag de nationaal-socialist Kube met den sociaal- democratischen afgevaardigde Heileman in levendig dispuut gewikkeld was omtrent een beslissing van het staatsgerechtshof ter zake van mandaten in den Wurttembergschen Landdag, weerklonk plotseling een ontzettende knal en was er een vu urslang op den muur zichtbaar boven den stoel van den voorzitter. Er heerschte plotseling doodsche stilte, blijkbaar was de bliksem ingeslagen. Brand is niet ontstaan. De bliksem heeft van het schip van het gebouw aan den westelijken vleugel naar den kant van de Zimmer- strasse een gedeelte van een zuil afgeslagen.. In de stad zijn verschillende kelderwoningen overstroomd, reeds om half zeven was de brandweer honderd maal opgetreden om hulp te brengen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2