SchagerCourant LICHTE MARYLAND BAAI A 'CT. IN PATENTVERPAKKING. Vierde Blad. Brabantsche brieven. BOERDERIJ en XEEHOUDERIJ Binnenlandsch Nieuws. Groote brand te Boskoop. Groots diefstal te Rotterdam ontdekt. Zaterdag 29 Juni 1929 72stc Jaargang. No. 8483 3C FEUILLETON. VERTELLINGEN. 3 Ulvenhoutj-25 Juni 1929. Men i er, 't Is bij juillie in de ste- Jen zoo maar 'nen halfbak ken zomer, denk ik, is nie? Want bekaanst gin zon, veul rengel en wind, op 't kaantje van sturm af, da's nie om te zeggen Juni- weer. Da's 'n triestige boel. Nouw zulde denken, wat zit Dré mee de stejen in z'n maag; as 't bij ons re gent en sturmt, dan zal 't bij hum op d'n hof al nie yeul beter zijn. Maar da's toch nie heele- maal waar, amico. Want ge mot wei begrijpen, dat d'n rengel veur ons heel wa-d> anders is as pèreplujen-weer. Veur ons is da-d-op d'n ©ogenblik 'n weldaad. Want ge kun me geleuven of nie: nog is d'n èèrde zoo droog as 'n nootje. Nóg is ie grijs as stof, zoogaauw as t'r 'n bietje wind over. is ge gaan. 't Rengelt maar nie genogt deur, amico. 't Zijn te veul bui-kes die, as 't ware, wegwaaien. Nie da'k klaag! Want 't gruun da sta zoo pittig en kitsig, zóó parmaantig, da ge mot lachen van genoegen as ge ajlemaal aankekt. Gin slap, gin dor, gin geel blaaike valt er in de natuur te bespeuren, 't is allemaal even malsch en frisch. Maar as 't 'n paar dagen gaat zomeren aa 't zonneke-'n-'m strak 'n dag of acht van jetje gaat geven, dan krijg-d-alles 'nen smak, da-d-et geel èn ver- lepperd aan takken en aan twijgen hangt. Zoodoende, amico, da d-et naar onzen zin nog belange nie genogt rengelt. In gin maanden, ja van heel 't jaar is d'n grond lijk pap gewiest en da mot et eerst 's worren. Dan 'n hittegollefke d'r overhenen da-d-et vel uit oewen nek braandt, dan is ie veur mekare. De wind mokt ons niks 'n Enkel vruchtje mag er 's afsallemaanderen, maar da- d-had er dan toch aan gegaan veur 't rijp was. Da zat er dan toch te los aan, ziede, terwijl 't gewas zoo taai en zoo stark is, da buigt op d'n wind wel mee. Zooda 'k maar zeggen wil, as 't aan mijn leet, dan lopte nog 'n dag of acht mee de pèrepluu en kunnen de wefkes veurloopig nog nie mee bloote ermkes en denkbeeldige jurkskes uit-rukken. Maar toch, amico, eerlijk gezeed, wilde geleuven, da 'k mee zuk weer toch ok genieten kan van al 't lekkers en schoons dat de natuur gift. Want as ik teugen d'n wind m'nen gruuntenwagel op douw, as ik 'm zoo hoor rauschen in de volbebladerde boomen, as ie dan zoo lekker langs m'n haren onder m'n pet strijkt, ollee, dan is da zoo fijn of er 'n lekker- geurende fee laangst oew snelt die oew mee d'r zijen kleed effekes beroerd en of ze 'nen wolk van honde- klonje achter d'r lot. Oew oogen doen gin pijn van 't veule licht en de vochtige locht gif ze 'n bad. En wa smokt dan oew pepke nie lekker! Trek maar 's 'n ouwe broek aan, waar 't vouwke grust uit mag rengelen; 'n paar ouwe trappers van vetleer die er teugen kunnen; 'nen ouwen regenjas die het ergste nat teugenhouwt en zet dan is 'nen oeuwen hoed op of heelemaal ginnen hoed en dan mee 'n pijp teugen d'n wind op, ollee, jonk, dan komde na 'n uur thuis mee 'n paar wangen die kouw zijn van d'n wind, blinkend van d'n regen en rood van 't jagende bloed dat deur oew korrepus bruischt Dan waait de lekker-smeuige, vochtige tocht mee ge weld in oew longen en vuulde 'm koud naar binnen stroomen. Dan kiedelt ie oew van binnen en dan kan 't op 't lest nie hard genogt waaien, nie genogt deur de boomeb rauschen, nie genogt spoken daar buiten. Dan worde wild! dan heet de natuur oew bij oewen kraag en schudt oew deur-mekaar. Dan krijgde 'nen klap van gezondheid. En as ge dan ie deur cle bossehen waan- delt, waar ge bijna gin mensch teugenkomt, dan, dan kunde oew eigen, zoo in oew eentje, gelukkig en blij gevoelen, omda-ge vuult da ge meetelt in de groote schepping, net zoogoed as 'nen boom, 'nen struik, 'nen zuiveren berk, 'nen grooten beuk. Dan is et er stil van mensehenlawijd, maar dan is de natuur aan 't woord. Dan suist en dan fluit de wind daar heel hoog deur 't zwartgruune dennendak. Dan buigen die schrikkelijk hooge en dunne boomen op en neer as riet; dan vliegen de eekhoorntjes van schrik van d'n eenen op d'n aandren tak, dan schuiven de wilde kernijnen dwars over de wegen de diepe holen In, dan knerpt en knettert 't van afbrekende takskes, dan wilde oew eigen nie méér vullen as 'n fcomke of 'n blaaike en in stil genot en mee grooten eerbied, lopte dan deur de bossehen, klimde over de heuve-s, en tobde deur de hei die as 'n zee te golven leet op d'n wind! Is da dan nie schoon? Dan is de natuur gin lieve fee, die in oew ermen zou willen nemen, dan is ze 'n trotsche en majestuw- euze vorstin, die ge mee ontzag bewondert! Zoo is 't mee alles, amico. 't Leet er maar net aan mee wa veur. oogen of ge de zaak aankekt. Zoo is 't leven, 't 13 veul schonder as de menschen denken. En da-d-ier niks volmokt is, da's maar goéd ok! Steld oew 'n leven veur, amico, da volmokt is. 'n Natuur die altij en eeuwig gruun is, 'n zon die altij schijnt. Da ge niks anders veur oewen kost zouw oeven te doen as te schraansen; da-d-a-lle menschen as englen waren. Dat er op de wereld nooit aange- braand eten was, da me nooit dood gongen. Da me maar in 'nen luien stoel hoefde te gaan zitten as me eenmaal uit d'n kakstoel waren gegroeid en daar altij konnen blijven zitten veur 't open raam en naar 't zonneke kijken. Da-d-oew Trui altij twintig bleef en mee 'n strooike-n-in oewen nek zat te kiedelen... Da-d- alle menschen zóó braaf waren da-ge't wel uit oewen kou zou laten om mee ze te praten of ze op visite te vragen, omda ze dan mee hemelsche oogskens 'n kom- meke thee zouwen slurpen en niks anders doen as d'n lof verkondigen van 't schoone weer, van oew Trui, van oewzelf en as 't gesprek dan staken zou, (want dan bende gaauw uitgekaaiërd) da ze dan 'n psalmke of 'n aander kerkliedeke gongen kweelen in koor of 't Wienneerlaandschbloed. Er nooit 's 'n mopke wier ge tapt da g'oewen buik vast moes houwen omda-d-anders heel oew hebben-en-houwen van binnen deur mekaar zouw rammenatsen. Da ge maar op 'n knopke zouw hoeven te drukken om Parijs te zien of Indië of op 'n aander knopke en dat er 'n goei sigorke mee 'n borrel tje veur oew kokkert sting. En da ge dan, altij blijvende leven, niks aanders toefde te doen as steeds maar op knopkes te drukken, wel, amico, dan was oew leven nog veul minder weerd as da van 'n piezebeddeke of 'n botterblómmeke, da 's mergens z'n kelkske nog open mot doen. -en z'n kopke strekken om de zonnewermte te ontvangen. Dan was 't leven ginnen cent wèèrd! Dan was 't leven 'nen hemel op èèr-dfl; da veul van weg had van 'n hel. Steld-oew veur ge mae pijl en boog ging schieten omdat dieën leuningstoe! -oew na jaren aarig uit oew strot ging hangen, en da. ge allemaal rozen schoot? Da ge mee gin duvelsch geweld 's 'hen poedel kon maken! Da ge gong buljèrten en da-d-<elken stoot 'nen kèrebol was. Da-d-elk lief wefke teugen oew lachte. Dan zoude ze toch mee oew pet van oew afslaan of 't muggen of steekebieën waren. Da ge 'op 't lest genogt kreeg van al die volmoktheid en over 't bruggeske bij Kaat van Aaperen in de Mark sprong en... da ge bleef drijven! En wa zoude gij in oew kraant motten schrijven, amico? Niks netuurlijk, waant gij zouw in "nen leuningstoel zitten te knopkesdrukken tot et weer tijd was van naar bed te gaan. Keb de menschen wel 's hooren aeggen: „da's ver vloekt, as 'nen mensch heel z'n levefn getobd heet en hij ga-g-et eindelijk goed krijgen, dan gaat ie dood!" Maar zit daar nie 'n bietje of !liever gezeed: veul in, van de fielesefie die 'k ierb eb uitgekraamd? Is 'nen mensch, die 't op die mank o bezonder goed heet en niks aanders meer hoeft te doen as asem te halen en eten om 't leven te h ouwen, is zo'nen mensch deurgaans nie d'n grotsten donderfcop die g'ln oew fer- mielje of onder oew kammeraads ftsent? En daarom, me motten 't leven nemen, zooas 't valt. En dan 't goeie, 't mooie, 't le3:kere deruit halen. 't Luk nie altij, wemmen well 's de smoor in ne tuurlijk, maar da's noodig om strak weer dubbelt en dik tevrejen en gestemd te zijn. 't Leven is veur mijn 'nen heeïen grooten appelboom mee belleflurkes d'r aan om te "kussen en eiken dag, amico. weer of gin weer, pluk ik 'r zo'n appeltje van mee die rooie wangeskes. En dan zet ik m'nen ander- halven taand d'r in da-d-et sap langs m'nen mond druppelt en ik frèèt 'm op mee klokhuis en al! En dan meugen de menschen veur mijn part wel 's zeggen: Dré frit te veul appeltjes, dan zeg ik: onzen lieveneer ee-ze 'r veur laten groeien en as guilie denken Hum 'n plezier te doen deur er d'n würm in te laten komen, gaat dan oewen gaank; ik zal 't dan strak mee den Gever van de appeltjes best redderen! As ik 'm dan zeg: „Bedaankt, veul bedaankt veur al die belleflurkes die 'k van oew gepruufd eb, wa wa ren ze verduveld sappig en lekker en wa-d-edde ze toch schoon geschapen en laten groeien, nogeens: veul be daankt," dan geleuf ik, dat da beter zal klinken as: keb nooit aan de appeltjes gewiest, 'k weet dus nie hoe ze smaken wa Gij gemokt en geschapen het!" Neeë amico, wat da betreft, ee onzen lieveneer aan mijn 'nen dankbaren kostganger! Laat ik oew da ver- assereeren. Dus amico, as 't nouw bij jouw zulk hondenweer is as da ge mee 'n tweepersoons-pèreplu en vier overschoe nen en twee regenjassen tegelijk naar oew werk mot gaan, dan motte maar denken: op Ulvenhout emmen ze d'ren zin. Strak komen de gruuntes in wagels vol veur de deur, de appelen en de peren in mudzakken ginnen, dan, amico, dan stikt oew pèreplu maar 's 'nen keer óp en ge trek maar ouwe bullen aan en ge fielesefeer-d- oew eigen maar deur 't leven. Ge pikt 'n borreltje veur de natte voeten, 'nen goeien hap schraanswerk teugen de rimmeltiek, 'nen straffen bak koffie om heelemaal op te knappen en g'et oew appeltje veur dieën dag weer geplukt. En aes 't er eenen bij oew komt en bezwaar mokt teugen jouwen appel, dan mikt em 't klokhuis maar in z'n oogen. Amico, ik schei d'r af. 'k Gaai 'nen lekkeren natten rug halen en 'n uitgewaaide test, dan smokt vanavend m'n bord pap en de botrammen en 't pepke na, da'k er noeuw 't water al van in m'nen mond krijg. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. OVER DE RENTABILITEIT EENER ZWA RE STIKSTOFBEMESEING OP V/EILAND. Op een der cursusvergaderingen van de Vereeni- ging voor Oudleerlingen dor R.L.W.S. in den afge- loopen winter gehouden, hoeft de heer Rijksland- bouwconsulent voor Utrecht, Ir. Van Daalen, een methode besproken oön de rentabiliteit eener zware stikstofbemesting vast te stellen op een ge heel andere basis dan dit tot nu toe was geschied. Ik herinner mij dat een der aanwezigen wie het was kan ik me nu niet *zoo bepaald herinneren ook tegen de wijze van berekenen van den heer Van Daalen bezwaren aanvoerde. Ik breng dit naar voren om even vast te leggen dat men het over rentabiliteit eener zware stikstofbemesting nog lang niet eens is. Zeker als wij de tallooze brochures doorbladeren, van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie Aktiengesellschaft, de fa brikanten van Leunasalpeter, kalksalpeter, zwa- velz. ammoniak, ureum en nitrofosko, dan is het een uitgemaakte zaak en is een zware stikstofbe mesting altijd voorcieelig en onder alle omstandig heden. We hebben in een vroeger schrijven de on houdbaarheid van deze stelling al eens weerlegd en we meenden het tot onzen plicht te rekenen om de gebruikers van gronden tegen dergelijke eenzijdige voorlichting, waaruit zoo duidelijk eigenbelang spreekt, te waarschuwen. Iedereen is nog lang niet overtuigd van de rentabiliteit eener zware stikstof bemesting en in de landbouwcultuur treft men nu en dan berekeningen aan die niet altijd voor bet ge bruik van meerdere hoeveelheden stikstof pleiten dan men tot nu toe gewoon was te geven aan onze weilanden. De Rijksveetecltccxnsulent Zwagerman houdt daar over o.a. in het Zeeuwscli landbouwblad een be schouwing, die er zeker toe kan bijdragen om een beter inzicht te geven over clit thans zoo actueele vraagstuk. De Zeeuwsclie landbouw Maatschappij heeft n.I. ingesteld een weidecommissie, aan wie opgedragen is het nemen van serieuse proeven over aangelegen heden als hierboven is vermeld. In het rapport dat deze Commissie hteeft uitgebracht aan de leden der Zeeuwsclie Landbouwmaatschappij heeft men op twee manieren getracht een inzicht te verkrijgen naar de geldelijke resultaten en wel door een ant woord te geven op Vraag I, welke luidt: Hoeveel H.A. niet met stikstof bemest land levert evenveel voedsel als 1 H.A. v/èl met stikstof bemest land, terwijl Vraag II luidt: Hoeveel melk kan men por H.A. met stikstof bemest land meer produceeren. Alle getallen die in het rapport weiden verwerkt zijn ontleend aan proefnemingen welke in 1927 en ÏÏÉ28 in Zeeland en in de overige provincies zijn ge houden, dus alle gegevens zijn ofifciee'e getallen. In 1927 toen 132 K.G. stikstof werd gegeven, ver hielden op de stikstof en nietstikstofperceelen de cij fers voor de melkproductiewaarde zich als 12727 9433 of als 1.35 1. In 192S, toen 130 K.G stikstof ge geven werd, was de verhouding 10.473: 8217 of als I.27:1. In deze twee jaren waren dus respectieve lijk 1,35 en 1.27 H.A. niet met stikstof bemest land gelijk aan 1 H.A. wèl met stikstof bemest. Op deze wijze rekenende, vinden we als gemiddelde voor 9 weideproeven met gemiddeld 109 K.G. stikstof in 1927 in verschillende provinciën van ons land geno men: 1.43 H.A. niet met stikstof bemest 1 H.A. wel met stikstof bemest. De gunstigste proef gaf in 1927 de verhouding 1.9 1 en de ongunstigste de ver houding 1.29 1. Nu komt de rekening van den heer Zwagerman: Uitgaven aan de bemesting verbonden, vermeer derd met kosten van uitstrooien 132 K.G. stikstof a f 0.65 f 85.80. Voorts zal het in vele gevallen noo dig zijn, wil men de stikstofwerking op den duur ten volle tot uiting zien komen, dat om de 3 jaar een volledige bemesting wordt gegeven in den vorm van kali en phosphor en zoo noodig kalk. Rekent men hiervoor dan per jaar gemiddeld f 12.90, wat zeker niet te veel is, dan bedragen de bemestings- kosten f98.70 per II.A. per jaar-. Hoe verhoudt zich dit, getal nu tot den pachtprijs per II.A. De pachtprijs voor 0.25, 0.35, 0.45 H.A. wordt bij onderstaande pachtprijzen; per H.A. 0.25 II.A 0.35 H.A 0.45 H.A. f240 f60 f84 f108 f220 f 55 f77 f 99 f200 f50 f70 f 90 f180 f45 f 63 f 81 f160 f 41 f53 f 72 1140 f 35 f 49 f 63 f120 f30 f42 f 54 f 100 f25 f 35 f 45 f 80 f20 f28 f35 Uit deze getallen blijkt dat men altijd nog beter en voordeeliger ruimte voor land kan pachten, in dien dit tenminste mogelijk is, dan zware stikstof giften op een beperkte ruimte toe te passen. De kosten van dit laatste zijn tegenover de pachtprij zen gerekend toch altijd nog aan den onvoordeeligr n kant. Bovendien zegt de heer Zwagerman, dat uit het feit, dat in 1928 door 1.27 II.A. niet met stikstof bemest land evenveel weidedagen geleverd werden als door 1 H.A. wel met stikstof bemest land, mag niet worden afgeleid, dat het dat jaar mogelijk zou geweest zijn de te beweiden oppervlakte met K te beperken. Gedurende enkele perioden van droogte en ongunstig weer leverden de stikstofperceelen niet meer weidedagen dan de niet met stikstof bemeste. Daartegenover staat dat ze in sommige perioden de dubbele hoeveelheden gaven, waarvan dan hooi of kuilvoer kon gemaakt worden. Ook zou men gedu rende zulke sterke groeiperioden meer vee kunnen weiden, doch dat kan bezwaarlijk worden als de vette dagen gevolgd worden door magere. Het overtollige gras inkuilen brengt nog de beste oplossing. Dan zal men er het beste in slagen om het meerdere voedsel goed te benutten. Bij kuilgraswin- ning is men het land minder lang kwijt dan bij haverwinning, terwijl men minder afhankelijk is van het weer. Voor Zeeland heeft het maken van kuilvoer dit bezwaar, dat men op de Zeeuwsclie be drijven des winters al een groot deel van het rant soen uit bietenblad en voederbieten kan samenstel len, zoodat aldaar kuilgras, om deze redenen minder cp zijn plaats is Dit bezwaar zou minder gelden voor onze specifieke weidebedrijven. Uit boven staande beschouwing mogen we dus concludeeren, dat een verhoogd stikstofgebruik de rentabiliteit van een bedrijf niet in evenredigheid met dit ver hoogde gebruik ten goede komt, al kunnen wij het er over eens zijn dat H.A. tegenover II.A. geplaatst somtijds een vermeerdering van grasgroei zal ge ven bij het bemeste tegenover bet niet bemeste ge deelte. Om de tweede vraag te benatwoorden: Hoeveel raalk kan men pet H.A. met stikstof bemest land meer produceeren, staan ons de volgende gegevens ten dienste. Allereerst moet ik beginnen mee een nieuw begrip in de veevoedingsleer eenigszins toe te lichten. Naast de vele waardebepalingen, als zet- meelwaarde, melkwaarde, voedereenheid, leest men thans vaak van de melkproductiewaarde. Dit is een hoeveelheid voedsel welke de koe nuttigen moet om 1 L. melk te kunnen produceerpn. Een koe die 15 K.G. melk per dag produceert, beeft als ondsrhouds- voer noodig 10 K.G. melkproductiewaarde en 15 K.G. melkproductiewaarde als productievoeder; samen dus 25 K.G. melkproductiewaarde. De melkproductie waarde wordt natuurlijk vastgesteld uit de voedende bestanddeelen die in het voeder voorkomen. Deze hoeveelheden bedroegen bij een proef te Mèliskerke: K.G. melkproductiewaarde. Met Niet met stikstof stikstof bemest, bemest. Proef te Meliskerke 15.7 ,132 K.G. stikstof) 12.727 9433 Proef te Meliskerke 1928 (130 K.G. stikstof) 10.473 8217 9 proeven (gemiddeld) 1927 (109 K.G. stikstof) 12.130 8276 We stelden zoo juist vast dat koeien die per dag 15 K.G. melk produceeren in totaal moeten opnemen 25 melkproductiewaarden. Gaan we dus bovenstaan de cijfers door 25 deelen, dan krijgt men het aantal weidagen voor 1 koe. die 15 K.G melk per dag geeft. Door deze berekening komen we lot de volgende cij fers: Weidedagen melkkoe K.G. melk 15 K.G. melk per H.A. K.G. melk met zonder met zonder per K.G. stikstof stikstof stikstof stikstof stikstof Proef Meliskerke 1927 509 377 7635 5655 15 Proef Meliskerke 1928 419 329 6285 4935 10.4 9 proeven in 1927 485 331 7275 4965 21.2 We komen dus tot de volgende conclusie, dat 1 K.G. stikstof een meeropbrengst aan melk geeft van: a. Bij gemiddeld 9 proeven 21.2 K.G. melk in het gunstige grasjaar 1927. b. Bij de proef te Meliskerke in 1927 15 K.G. melk. c. Bij de proef te Meliskerke in 1928 10.4 K.G. melk. Ook hiermede valt een rentabiliteitsberekening op te zetten. De kosten der bemesting berekenen we als volgt: Voor 1 K.G. stikstof f 0.65 Voor phosphorzuur en kali f 0.12 Samen f 0.77 De opbrengst van 10.4 K.G. melk gedurende het weideseizoen a 7>2 cent per K.G. is 0.78. Door velen wordt nu de fout gemaakt, de kosten der bemesting te stellen tegenover de opbrengst der melk. Deze re deneering is evenwel onjuist. We moeten daarbij deze gcdachtengang vplgen: Door de bemesting krij gen we meer voedsel. Dit meerdere voedsel stelde ons in staat in 1928 per K.G stikstof 10.4 K.G. melk meer te produceeren. Wanneer we echter een on derzoek instellen naar de productiekosten der melk, blijkt het, dat de voeding daarvan slechts een be paald percentage uitmaakt. De productiekosten der molk kunnen v in 3 groepen verdeelen: n.1. a. de kosten der voedermiddelen; h. de kosten voor den te leveren arbeid; c. andere uitgaven, zooals rente van het kapitaal in vee, werktuigen en gebouwen, onderhoud en as surantie, veearts, dekgelden, verzekering, waardever mindering van het vee, enz. Op grond van een Nederlandsch onderzoek naar de productiekosten der melk, kunnen we deze verdeelen naar de bovenstaande kosten: a. Voor voeding 55 van 7y2 c. 4.125 c. b. Voor arbeid 29 van 7Vè c. 15. e. r. Voor diversen 25 van 7% c. 1.S75 t. Voor de productie van 10.4 K.G. melk moet dus voor arbeid en diverse uitgaven nog bijgedragen wor den 10.4 X 45/100 X 71/2 cent 35.1 cent. De zuivere rekening wordt dus tenslotte als volgt: Uitgaven voor bemesting f 0.77 Uitgaven voor de productie van 10.4 K.G. melk f0.35 Totaal der uitgaven f 1.12 Inkomsten voor 10.4 K.G. melk f 0.78 Dus verlies in plaats van winst. Volgens deze berekening is van winst eerst sprake, wanneer men per K.G. stikstof 18 a 19 K.G. melk meer wint. Deze berekening geeft ongeveer hetzelfde beeld als de oppervlakteberekening hiervoor uitge voerd. Mogelijk is het, dat tegen de wijze, waarop hier ge tracht is eenig inzicht te krijgen in het vraagstuk der rentabiliteit eener sterke stikstofbemesting bezwaren naar voren kunnen worden gebracht. De wijze bijv. waarop de productiewaarde van de stikstof- en niet stikstofperceelen in één cijfer melkproductiewaarde is omgerekend, is aan crïtiek onderhevig. Echter kan hierop niet zooveel worden afgedongen, dat de daar op gebouwdetonclusie ernstig kan worden aangetast. Ook zal de verdeeling der productiekosten der melk misschien door anderen iets anders geschieden. Wie over genoeg goedkoope arbeidskrachten beschikt én voor meer vee niet meer stalruimte noodig heeft, kan het percentage voor arbeid en diversen misscnien te rugbrengen op 30 a 35 Doch globaal genomen is ook deze berekening niet voor ernstige critiek vat baar. Nu is -er nog eene lichtzijde, die eveneens vermeld moet worden. Tegenover bovenstaande beschouwin gen die aan den pessimistischen kant zijn, moet wor den vermeld dat er eenige voordeelen zijn die in de berekeningen niet tot uiting komen. Ze zijn de vol gende: 1. Bij een zware stikstofbemesting is men gemi \- deld eerder in staat met het vee in de weide te gaan, waardoor duur stalvoeder wordt gespaard. Hoe groot deze voordeelen zijn in verband met ons klimaat, moet de praktijk uitmaken. 2. Op eenzelfde oppervlakte kan men meer vet houden, waardoor meer mest wordt geproduceerd. 3. De kosten aan hot onderhoud van het weiland verbonden en de arbeid daarop, per koe omgeslagen, vermindert. 4. Indien men eens een stuk weiland in bouwland wil omleggen, kan dit geschieden zonder den vee stapel te verkleinen. 5. Men' kan zich door zware bemesting eenigszins wapenen tegen het bijpaohten van duur land. Over het géneraal dus minder concurrentie. 6. Vee'dat men op stal al goed heeft opgepast, kan men vroeger vet hebben en daardoor in een gunsti ger tijd verkoopen. De mate, waarin deze voordeelen van beteekenis kunnen zijn, moet iedere landbouwer voor zijn eigen omstandigheden uitmaken. Ze bewijzen alleen, dat een rentabiliteitsberekening omtrent deze kwestie nooit voldoende kan zijn en slechts moet beschouwd worden als een middel om het inzicht in deze materie te verdiepen. Als bovendien al lezende het idéé maar gerijpt is, dat wij in deze maar niet klakkeloos be weringen van belanghebbenden hebben op te volgen, heeft ook clit geschrijf weer zijn waarde. S. V. EEN KISTENFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN Donderdagmiddag, omstreeks 5 uur, ontstond ee» hevige brand in de kistenfabriek en houtwerf van de Gebrs. Nyhof, aan de Gouwe, te Boskoop. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden hout, welke op de werf waren opgestapeld. De brand breidde zich dan ook zoo spoedig uit, dat alles binnen enkele minu ten in lichte laaie stond. De geheele plaatselijke brandweer werd gealarmeerd Het blusschmgswerk stond onder leiding van den bur gemeester, den heer P. A. Colijn. Ook de Wadcfinxveensche brandweer was spoedig ter plaatse, met haar groote motorbrandspuit. Men stond echter geheel machteloos, tegenover de geweldige vuur zee. Slechts eenige stapels hout konden behouden blij ven. Huizenhoog laaiden de vlammen op, vooral toen verschillende vaten olie, welke op het terrein waren op geslagen, in brand geraakten. Zoo geweldig was de vuurzee, dat van een aan de overzijde van de Gouwe gelegen woning het rieten dak begon te branden. Men slaagde er echter in het vuur op dit dak spoedig te blusschen. De Zuidkade was geheel afgezet. De belangstelling van het publiek was zeer groot. Aan de overzijde van de Gouwe hadden zich duizenden menschen opgesteld, om getuige Ie zijn van het grootsche schouwspel. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt, voor een gedeelte, de belangrijke schade. ENORME HOEVEELHEDEN RIJST GESTOLEN. De Rctterdamsche rivierpolitie is dezer dagen een ernstige serie rijstdiefstallen op het spoor gekomen, ■welke gedurende de laatste zeven a acht maanden ge pleegd zijn ten nadeele van de firma van Sillevoldt aldaar. De rivierpolitie te Sliedrecht kreeg n.! aangifte dat aan een caféhouder te Dordrecht balen rijst waren afgeleverd, afkomstig van de firma v. S., hetgeen alleszins verdacht bleek te zijn. Het onderzoek wees uit, dat deze zakken rijst aan den caféhouder werden geleverd door den schipper A. v. H. Philips'.and. Deze ontving de rijst weer door be middeling van den beurtschipper v. d. B. van Mole naarsgraaf. Deze beurtschipper stond in onmiddellijk contaet met twee menschen van het personeel der firma, n.1. den schipper H. en zijn knecht V.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13