SchagerCourant Raad Noordscharwoude. Raad Zuidscharwoude. Zaterdag 29 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8483 Vrijdagavond te 8 uur vergaderde de Raad der ge meente Noordscharwoude, in „Concordia". Afwezig met kennisgeving de heer J. Broersen. Voorzitter: Jhr. A. L. v. Spengler. Secretaris: de heer K. G. Reinders. Voorzitter opent de vergadering met welkom, waar na de notulen van de vorige vergadering worden1 voorgelezen en goedgekeurd. Volgens mededeeling van den voorzitter, is de ge meente-opzichter ongesteld, welke ongesteldheid eenige weken zal duren. Tot tijdelijk opzichter hebben B. en W. aangesteld de zoon van Oosterlee, de heer A. Oosterlee, bouwkundige te Alkmaar. Hem is tevens het opzicht opgedragen over het nieuw te bouwen raadhuis. Ingekomen waren: a. een proces-verbaal van opname van kas en boe ken bij den gemeente-ontvanger. In kas was f 1273.08, terwijl op de Boerenleenbank nog is geplaatst f25000; b. het -verslag van de Gezondheidscommissie te Schagen, over 1928; c. rekening betreffende de U.L.O. school. De ont vangsten hebben bedragen f 1259.18, de uitgaven f 1743.03, zoodat er een nadeelig saldo is van f 483.85, waarvan ten laste komt van deze gemeente f 161.28. d. Van de oudercommissie een verslag van het onderwijs, in den afgeloopen winter gegeven, aan niet-leerplichtige kinderen. Aangenomen voor kennisgeving. Van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Staats burgeressen, was een verzoek ingekomen om een vrouw te benoemen in het college van regenten van het neutrale ziekenhuis. 'B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat het niet ligt op den weg der buitengemeenten om een vrouw te benoemen in het college van regenten. Aldus wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt eveneens voor ken nisgeving aangenomen een adres van de gemeente Hardenberg, houdende het verzoek om adhaesie te be tuigen aan een door den Raad dier gemeente gericht adres aan de Tweede Kamer, om niet over te gaan tot opheffing der belastingkantoren ten plattelande. Van de zangvereeniging „Crescendo" was het ver zoek ingekomen om ter gelegenheid van het zang concours, hetwelk ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan wordt gegeven, een medaille van de ge meente te ontvangen. Op voorstel van B. en W. be sluit de Raad een gouden medaille van ten hoogste f50 beschikbaar te stellen. Vervolgens wordt vastgesteld een suppletoire be grooting voor 1928, tot een bedrag van f9633.18. De woningbouwvereniging „Algemeen Belang" verzoekt aan den Raad een bijdrage van f1200 te willen verlecnen in de onderhoudskosten van de wo ningen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit adres wel heb ben zien aankomen. De vereeniging is zelf niet in staat om van het wettig toegestande onderhouds bedrag van f 840 voor 34 woningen, de huizen goed te onderhouden. De woningen moeten noodzakelijk geschilderd worden. Het is ook een gemeentebelang als de woningen er netjes uitzien. Daarom stellen B. en W. voor, het bedrag als renteloos voorschot te verstrekken, waartoe de Raad besloot. Van P. de Wit en C. Kuiper waren adressen inge komen om ontheffing van de hondenbelasting, daar zij thans geen hond meer hebben. Gunstig beschikt de Raad hierop. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering, over het genieten van een vergoeding door de leden van het Burgerlijk Armbestuur deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. na overweging voorstellen f 3 per lid en per vergadering toe te ken nen. B. en W. geven de voorkeur aan presentiegeld. De administreerende armvoogd geniet een belooning van f50. Op een desbetreffende vraag van den heer De Geus deelt de Voorzitter mede, dat die belooning even goed zal worden uitgekeerd. Ingaande 1 Juli a.s. be sluit de Raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Vergadering van den Raad der gemeente Zuidschar woude op Donderdag 27 Juni, des nam. 4 uur, ten Raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. Van Spengler, se cretaris de heer J. Th. Kunnen. Afwezig met kennis geving de heer C. Kramer. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd onder dankzegging aan den samensteller. Voorzitter doet mededeeling dat tot brandmeester is benoemd de heer J. Rutsen, ter voorziening in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer A. Klingel er. Ingekomen is het verslag van den toestand der pro vincie Noordholland over het jaar 1928; het verslag van de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten over het jaar 1928; het verslag van de Gezondheidscommissie gezeteld te Schagen over het jaar 1928. Aangeboden wordt het gemeente-verslag over het jaar 1928. Conform het voorstel van B. en' W. worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Bericht is ingekomen van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland houdende bericht dat de Burgemeester als zoodanig is herbenoemd. Ben bericht van B. en W. van Noordscharwoude, in zake afrekening der kosten van de gemeensch. U.L.O. school over het jaar 1928; een proces van gehouden kasopneming bij den ge meente-ontvanger. Ten aanzien van de afrekening der U.L.O.-school zegt de heer Zeeman gaarne een opgaaf te ontvangen van het aantal leerlingen uit elke gemeente, vooral ten aan zien van de gemeente Broek op Langendijk, welke ge meente niet in de kosten meebetaalt. Spr. hoopt dat deze gemeente op het ingenomen standpunt zal terug komen en alsnog eene bijdrage zal willen verleenen. Van de vereeniging van Staatsburgeressen is een ver zoek ingekomen te bevorderen dat in het college van regenten van het centraal ziekenhuis als zoodanig een vrouw wordt benoemd. B. en W. stellen voor op het schrijven afwijzend te beschikken daar zij van oordeel zijn dat zulks meer op den weg van de gemeente Alkmaar ligt, welke ge meente reeds 5 regenten benoemt, inplaats van de bui tengemeenten die 2 aanwijzen. De heer Du Burck zegt wel voor het gevraagde te voelen. Er zijn belangen denkbaar die toelating van een vrouw wettigen en waar de gemeente nu nog in de mo gelijkheid is advies te geven, zou hij in gunstigen zin willen beslissen. 4. Voorzitter zegt dat de regenten, door de buitenge meenten aan te wijzen, in de eerste plaats de belan gen dier gemeenten hebben te behartigen. De heer Zeeman zegt te meenen dat eerst 5 regenten zijn benoemd welk aantal later is uitgebreid. Het ligt echter meer op den weg der gemeente Alkmaar een vrouw te benoemen, zulks is moeilijk voor de buitgenge- meenten, die slechts 2 regenten hebben aan tewijzen. Wel zegt hij veel voor het denkbeeld te voelen, maar wellicht was het beter dat met het verzoek rekening werd gehouden, wanneer nieuwe benoeming moet plaats hebben. Na nog enkele discussies wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorzitter zegt dat in <een volgende vergadering wel vernomen zal worden wie benoemd zijn. Conform het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt een schrijven van het gemeentebe stuur van Stad-IIardenberg inzake opheffing van de belastingkantoren ten plattelande voor kennisgeving aangenomen. Van het gemeentebestuur van Noord-Scharwoude is een verzoek ingekomen om ook in deze gemeente over te gaan tot het instellen van een vuilnisophaal dienst gelijk in die gemeente is geschied. Waar het verzoek eerst gisteren is ingekomen, stellen Burge meester en wethouders voor het om prae-advies in hunne handen te stellen. Evenwel zouden zij wel de gedachte van den raad willen hooren ten eihde hier mede bij hun advies rekening te houden. De heer Zeeman zegt voornemens te zijn geweest bij de rondvraag over deze zaak te spreken, evenwel is thans een schrijven terzake ingekomen. Spr. zegt reeds meerdere malen op het nut van een dergelijken dienst te hebben gewezen als de eenige mianier om verbetering in den bestaanden toestand te brengen. Bij ijsgang als laatst is het 't beste te zien wat er alzoo in de sloot wordt geworpen, waar onder veel dingen die bovendien hinderlijk voor de scheepvaart zijn. Naar de meening van spr. zou het aanbeveling verdienen dat de politie een bootje werd verschaft om eens in het veld te controleeren. De heer Du Burck zegt, dat het idéé hem ook wel sympathiek lijkt, maar als alleen uid- en Noord scharwoude het doen, zal er nog weinig van terecht komen. Spr. zou de behandeling willen opschorten totdat een overzicht van de werking in Noordschar woude is verkregen. Het beste was samenwerking der Langendijker gemeenten in deze, ook dit ont werp is volgens spr. weer een motief voor samen voeging der gemeenten. De heer Groen zegt het denkbeeld ook sympathiek te vinden. Het zwaartepunt is bij hem het feit dat vele menschen geen gelegenheid hebben het vuil ergens te deponeeren, terwijl ook de financiën in deze wegen. Ook hij zou wel iets willen weten om trent de werking in Noordscharwoude. Voorzitter zegt, dat de dienst eerst heeft moeten inburgeren, maar ontzettend veel vuil wordt opge haald. De heer Bekker zegt, dat de kwestie van de finan ciën hier zeker zwaar weegt. Met inbegrip van de huur van een vaartuig komt het de gemeente op on geveer f1000 per jaar. Waneer elk van goeden wil was is de tegenwoordige toestand wel wat te ver beteren. De heer Dijkhuizen geeft in overweging het idéé van een gemeenschappelijken dienst voor den Lan gendijk te overwegen. Vuorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders rekening zullen houden met hetgeen hier naar vo ren is gebracht. Burgemeester en Wethouders bieden den Raad aan een suppletoire begrooting tot een totaal van f 7795.69. De heer du Burck zegt, dat enkele posten nog wel aanleiding tot critiek geven. De post uitgaven voor volksfeesten is met f86.25 overschreden als gevolg van de illuminatie van het Raadhuis op 31 Aug. Hij dacht dat de Raad voor deze feestelijkheden een be drag had uitgetrokken waarover B. en W. konden be schikken en nu dit bedrag op eigen houtje hadden uitgegeven. B. en W. behoorden in deze wel eenige voorzichtigheid te betrachten, want deze overschij- ding vindt hij wel wat groot. Bij den post subsidie voor den cursus voor school vrije jeugd, groot f100, zegt de heer du Burck van meening te zijn dat een gedeelte op 1928 en een ander gedeelte op 1929 had behooren te zijn geboekt.. Burgemeester zegt, dat B. en W. in deze den prac- toegejuicht en zij verwerpen de gedachte voor deze tischen weg hebben bewandeld. Spontaan werd het illuminatie eerst den Raad te hooren. Wat betreft de verantwoording van het subsidie voor den cursus voor schoolvrije jeugd, zegt spr. dat dit betreft de bij drage in de kosten voor den cursus 19281929, welk bedrag op de juiste wijze is verantwoord. De heeren Zeeman en du Burck zeggen het te be twijfelen of hier wel sprake is van een spontane feest uiting, en zagen gaarne dat Burgemeester en Wet houders voortaan rekening zouden houden met de be schikbaar gestelde bedragen. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, waarna de vergadering werd gesloten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 21