BARSÏNGERHORN. HARENKARSPEL. ZiJPE. OUDE NIEDORP. ANNA PAUL0WNA. LANGENDIJK. HEERHUGOWAARD. HOOGWOUD. WINKEL. WARMENHUIZEN. Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Hat Kabinet treedt af. Het maord-mysterie te Rottardam. Brutale inbraak te Rotterdam. Gemengd Nieuws. Noodweer boven Bosnië. Een bloedbad in Mexico. Havenstaking in Engeland. De aardbeving in Nieuw-Zeeland. Geweldige brand nabij San Francisco. BILLY BOO. Donderdag 4 Juli 1929. 72ste Jaargang. No. 8486 De heer Ir. van der Bom, die gepasseerden winter voor de leden van D.O.G. een hoogelijk gewaardeerde rede over de Zuiderzeewerken had gehouden .stelde heden een aantal dames en heeren van genoemde vereer.iging in de gelegenheid een rondvaart te maken langs deze werken. Nadat Ir. van der Bom aan de hand van een paar kaarten een overzicht had gegeven van de onder hem ressorteerende werken gingen wij varen. Wij bezichtig den de machtige zandzuigers, de wordende dijken, de opgespoten stukken grond, de diepe sluisputten enz. Ir. van der Bom werd niet moede telkens belangwek kende technische uitleg te geven, terwijl Mevr. van der Bom als gastvrouw eene versnapering aanbood. Bij het Amstelmeer werd gevaren langs den Zuidkant van Wieringen, zagen wij in de verte de terp, die bij onverhoopte rampen, als vluchtheuvel moet dienen voor de toekomstige bewoners van den Wieringermeerpolder en ging het weer op Kolhorn aan, na een tocht van bijna een viertal uren. Grootsch was het werk en schitterend de vergezichten Neptunes gooide wel eens wat water over het dek en deed de booten schommelen; enkele dames zochten vóór in de boot een meer beschut plekje; de moedigen hielden echter stand en allen trotseerden de deining als geboren waterratten. Dr. Werner, onze voorzitter, bedankte tenslotte den heer en Mevr. van der Bom in een geestige speech,, waarmee allen van harte instemden. Door KI. Dekker te Barsingerhorn is vergunning ge vraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein In het perceel wijk A no. 62. Naar we vernemen is door Ged. Staten goedkeu ring onthouden aan het besluit van den raad tot het aangaan van een 40-jarige annuiteitsleening ten behoe ve van de verwerkingsinrichting en centrale nood- slachtplaats te Schagen en zullen B. en W. den raad voorstellen doen tot wijziging van dit raadsbesluit over eenkomstig de door Ged. Staten gedane bemerkingen. Door het gemeentebestuur is adhaesie betuigd aan een door den raad der gemeente Stad-Hardenberg ge richt adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot niet-aanneming van het wetsontwerp tot inkrimping van het aantal belastingkantoren ten plattelande. DIRKSHORN. Dinsdag hebben de leerlingen der hoogste klassen onzer Openbare School hun schoolreisje gemaakt, voor de eerste maal geheel per autobus, hetgeen uitstekend is bevallen. Onder heerlijk weder werd te 7 uur in den morgen de tocht aanvaard 'met Amsterdam tot bestemming. Aldaar aangekomen, werd eerst hetstation bezichtigd, vervolgens naar Artis gereden. Zoowel de dierenwereld in den tuin als die in het aquarium werd ten zeerste bewonderd. Het diorama van Heimans was indrukwekkend. Volgde de rondvaart door de havens met een veel te groote boot, die veel tijd moest besteden met zwaaien, om door de brugopeningen te kunnen varen, en daar door circa een half uur behoefde, om van de Heeren gracht naar het IJ te sukkelen. De vaart over dit wa ter was overigens mooi en leerzaam. Na een wandeling door Kalverstraat en Nieuwendijk werd op het Beursplein weder in de bus plaats geno men, om naar Haarlem te toeren. Doorgereden werd tot Kraantje-Lek onder Overveen, waar de jongelui een uurtje vrij konden spelen. De terugreis door de fraaie streek werd gemaakt langs de ruine van Brederode, waar even werd stilge houden. Hoogst voldaan en zingende arriveerde het gezelschap te ruim half tien te Dirkshorn. Mej. A. Reijers, onderwijzeres aan de O. L. school te 't Zand, is in gelijke betrekking benoemd te Hengelo. Dinsdag 9 Juli 1929 komt de Raad onzer gemeente bijeen. Dit is de laatste zitting van den ouden Raad, die noodig is om de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen leden te onderzoeken. 't ZAND. Door de aannemers Doedens en Schilder zal voor re kening van den heer P. Zomerdijk Gz., een woon- en winkelhuis met garage worden gebouwd aan den Rijks weg alhier. Naar blijkt uit de in dit nummer der Schager Courant voorkomende advertentie, is het de afdeeling N. Nie- dorp der facultatieve verassching wel ernst met haar opzet in hare laatstgehouden ledenvergadering bespro ken, om een spreker uit te noodigen het onderwerp der verassching eens uitvoerig toe te lichten. Wij merkten meermalen op, dat de belangstelling voor dit onderwerp wel groeiende is. En waar de heer Verbeek van Zaan dam, ons bekend, de gave bezit op eenvoudige en on derhoudende wijze te kunnen uiteenzetten, wat hij heeft mee te deelen, durven wij een opgaan naar deze ver gadering ten 'volle aanraden, te meer, daar van bezoe kers geen entreegelden zullen worden gevraagd. Naar wij vernemen is het woon- en winkelhuls annex autogarage, eigendom van den heer A. van Zoonen, be woond door den heer J. Biersteker, gekocht door den be woner. Dinsdag maakten de kleine kinderen van de O. L. school alhier hun jaarlijksch schoolreisje naar Schoor! en Bergen ditmaal. Begunstigd door den eenigen mooien dag weer van de laatste weken is dit feest uitnemend geslaagd. Met blijde gezichten en onder vroolijk hoera trokken ze 's middags voldaan huiswaarts. 'T VELD. Doof de zoetfabriek „Nooit Gedacht" alhier, wordt uitbetaald voor de melk geleverd in het tijdvak 4 Mei tot 1 Juni j.1. f 1.25 per Kg. vet of gemiddeld f 7.52 per 100 liter melk. Geleverd werd in dit tijdvak 142438 Kg. Het vorige jaar werden in dat tijdvak geleverd 125432 Kg. melk en was de uitbetaling 1.28 per Kg. vet en ge middeld i 6.87 per 100 Kg. melk. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Petrus, zoon van Jan Droog en Margaretha van Duin. Ondertrouwd: Gerrit de Geus, te Noordscharwoude, en Neeltje Klaver, alhier. Ge trouWd en Overleden: Geene. Ook te Breezand is Dinsdag een kind door een auto overreden. Dat i3 nu al, binnen den tijd van ruim een week, reeds het vierde ongeval van dien aard in onze gemeente. Steeds bouwen maar. Aan den aannemer A. A. Schouten is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor A. v. d. Stelt, M. Ferwer- da, P. Compagne, J. Smedinga, en H Timmer, en een verbouwing van P. van Rqn. NOORDSCHARWOUDE. Het Schoolfeest. Dinsdag werd het schoolfeest gehouden van de kin deren der O.L.-school. De oudsten zijn naar Amsterdam geweest, waar een bezoek gebracht is aan Artis, Aqua rium en het Vliegveld Schiphol. Vanaf Zaandam werd de reis naar Amsterdam per boot gedaan om vervol gens per autobus verder te gaan. De jongsten zijn per autobus naar Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee geweest Het was voor de jeugd een prettigen dag. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag 50-slagen Kolfwedstrijd. Deze wedstrijd werd gehouden ten locale van den heer J. de Bakker, café „Het Bonte Paard". Het aantal deelnemers bedroeg 122, met den volgenden uitslag: lste klasse: le prijs T. Kostelijk, Alkmaar, 521 p.; 2ds prijs P. Kostelijk, Alkmaar, 515 p.; 3de prijs D. de Smet, Grootebroek, 509 p.; serieprijs Koog a.d. Zaan. 58 p. (bij loting). 2de klasse: lste prijs P. Kwant, Warmenhuizen, 476 p.; 2de prijs P. Langendijk Cz., Noordscharwoude, 456 p.; 3de prijs P. Jong, Grootebroeek, 452 p. (bij loting); serieprijs C. Langendijk Sz., Noordscharwoude, 57 p. (bij loting). 3de klasse: lste prijs Jb. Gelder, Oudkarspel, 444 c.: 2de prijs J. de Geus, Zuidscharwoude, 435 p.; 3de prijs P. Langendijk, Zuidscharwoude, 433 p.. serieprijs M. Vlug, Zuidscharwoude, 55 p. In het gezin, waarin zich dit voorjaar een geval van roodvonk voordeed, is dit heden weer het geval. DE GOUW HOOGWOUD. De heer J. Maij slaagde voor het toelatingsexamen van de Politieschool te Hilversum. Van de 17 candidaten werden er slechts 2 toegelaten. Op Zondag 7 Juli a.s. zullen de prijzen worden uit gereikt, welke zijn behaald op het concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfare-corpsen gehouden te Winkel op 9 en 12 Mei j.1. Winkel'8 Harmonie zal bij die gelegenheid een concert geven. Aan de veiling alhier werd verhandeld In Juni 1929: 32.125 K.G. aardappelen, tomaten, slaboonen, bloemkool, rabarber. In Juni 1928: 340.000 K.G. aardappelen, 125 K.G. tomaten, 11 K.G. slaboonen, 145 st. bloemkool, 8000 K.G. rabarber. De omzet bedroeg in Juni 1929 f 2096.23, tegen f 21.512.73 in Juni 1928. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Geboren: Johannes, zoon van Th. Smit en van M. Ooijevaar. Albertus, zoon van C. Tesselaar en van T. van Diepen. IJf, zoon van P. Wortel en van T. Dekker. Meinardus, zoon van P. Ligthart en van A. Konijn. Alida Theresia en Catharina Theresia, dochters van A. Kraakman en van H C. Klaver. 'Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Jacob Kramer, oud 24 jaren en Catharina Jonker, oud 25 jaren. Overleden: Maria Johanna Catharina Mul, oud 77 jaren, wed. van E. G. Dudok. Ieder verstandig rooker Heeit G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. GESLAAGD. De heer S. Prins alhier Is geslaagd voor het examen candidaat-deurwaarder. SPARTA Zondag a.s. is het voor Sparta's jeugd een zeer ge wichtige dag: er gaan 2 adspiranten-elftallen naar Alk maar, om deel te nemen aan de door den Noordholl. Voetbalbond uitgeschreven wedstrijden. Niet minder dan 38 elftallen uit alle deelen van Noord- Holland zullen hieraan deelnemen, zoodat onze Scha ger jongens hun klachten naar hartelust kunnen meten. We hopen maar op goede prestaties. Het vertrek is bepaald op 7.45 met den trein. Indien leden, donateurs of ouders de*" reis naar Alk maar wenschen mede te maken, worden zij verzocht hiervan voor Vrijdagavond mededeeling te doen bij M. F. Overdijk, Landbouwdwarsstr., zoodat dan bij ge noegzame deelname een gezelschapsbiljet kan worden aangevraagd. Kosten f 0.75 heen en terug. Sparta 2 ontvangt Zondag a.s. voor de Zomercompe titie Breezand I, wat een spannende wedstrijd belooft te worden. ADVERTENTIES IN BLOKSCHRIFT. Onder een advertentie in dit nummer komt voor de vermelding: „Advertentie in Blokschrift". Voor diegenen onzer lezers, die niet mochten weten wat Blokschrift eigenlijk is, vermelden wij even dat Blokschrift de naam voor een nieuwe wijze van schrij ven is, welke sinds 1924 met een buitengewoon groot succes op een groot aantal scholen wordt toegepast o.a. ook op de Philips' School te Eindhoven. Dit nieuwe Blokschrift wordt even vlug geschreven, zoo niet vlugger dan het vroegere Schuinschrift, maa. is véél duidelijker, véél neter, veel overzichtelijker! Er zijn dan ook zeer veel kantoren die voor het in vullen van kaartsystemen b.v., tegenwoordig Blok schrift eischen. De Blokschrift-methode werd door Mejuffrouw Scha- ly en den heer Bakkum, onderwijzers aan de Nieuwe Sehoolvereeniging te Amsterdam ontworpen. Wie er meer van weten wil, wende zich dus tot ae schrijvers, die gaarne nadere inlichtingen zullen ver schaffen. DE PORTEFEUILLES TER BESCHIKKING GESTELD. Naar wij vernemen hebben bij schrijven van 1 Juli jl de leden van1 het zittend Kabinet hun portefeuille ter beschikking gesteld van de koningin. De afdoening van de loopends zaken. De koningin heeft m overweging genomen de on der dagteekening van 1 Juli 1.1. ingediende ter be schikking stelling van de gezamenlijke portefeuilles van de leden van het zittend kabinet en bun ver zocht zich inmiddels te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loo- pende zaken. DE VONDST VAN HET MET BLOED BEVLEKTE STUK TJZER. Een nieuw veld voor allerlei onderstellingen geopend. Zooals we reeds gister meldden is in zake het moord mysterie te Rotterdam op den heer Lans, een merk waardige vondst gedaan. Het was een met bloed be vlekt stuk ijzer, dat in een kast in het portaal van de fabriek aan den Oostzeedijk, waar de heer Lans werd vermoord, onder andere voorwerpen werd gevonden. Terwijl de politie en justitie hieromtrent geen mede- deelingen willen verstrekken meent de „Msb." dat de vondst van dit ijzer vooralsnog niet als te gewichtig beschouwd behoeft te worden Het ijzer is eenige dagen geleden gevonden bij het schoonmaken van het portaal, dus op dezelfde verdie ping waar het lijk van Lans lag, tusschen een hoop oude rommel. Het is een uitgesmeed breekijzer, dat voor velerlei doeleinden gediend kan hebben. De bloedsporen welke er op zijn aangetroffen zijn scheikundig onderzocht, waarbij is komen vast te staan dat dit bloed behoort tot dezelfde bloedgroep als het bloed van den heer Lans. Dit op zichzelf behoeft echter nog geen bewijs te zijn, dat dit bloed ook inderdaad van den vermoordde af komstig is, immers menschenbloed wordt onderschelden in slechts enkele groepen, zoodat er in Nederland eeni ge millioenen menschen zijn, wièr bloed eveneens be hoort tot dezelfde bloedgroep als dat van het slacht offer. Over het breekijzer zijn vele gissingen te maken. Men kan natuurlijk aannemen dat hiermede Lans vermoord is, dat de moordenaar het na zijn misdaad te hebben gepleegd, heeft verborgen, doch na eenige dagen toen het politie-onderzoek was afgeloopen, het weer voor den dag heeft gehaald en tusschen den rommel op het por taal heeft neergelegd.I n dat geval zou het een nieuwe aanwijzing kunnen beteekenen tegen van O., omdat de ze de gelegenheid heeft gehad, verscheidene dagen na den moord op het kantoor nog te komen en te werken zooals hij ook vroeger deed, n.1. zonder te worden ge controleerd. Het is moeilijk aan te nemen dat dit ijzer terstond na den moord in den hoek van het portaal is neerge legd, de politie heeft ook hier gezocht en toen niets gevonden. Evenmin mag worden aangenomen, dat het tot het materiaal heeft behoord, dat geregeld of af en toe op de zaak gebruikt werd; immers dan had iemand van het personeel het moeten missen. De vraag hoe dit merkwaardige eventueele bewijs stuk op de verborgen plaats waar het gevonden is, te recht kwam, is dus nog niet opgelost. Aan den verdachte is het getoond, hij zegt er niets van af te weten, ook niet of het al vroeger op de zaak is geweest. Een oogenblik aangenomen dat van O. onschuldig is, staat dus de veronderstelling open, dat dit breekijzer al dan niet bevlekt met het bloed van Lans of van iemand anders, eenigen tijd na den moord of wellicht pas kort geleden ter plaatse is gedeponeerd, door iemand die van de heele affaire meer af weet en op deze wijze politie en justitie op een dwaalspoor tracht te brengen. De verdachte hoopt dat de politie door deze vondst het spoor van den dader zal vinden. Voor zoover de verdediger van van O. mr. v. d. Meer kon mededeelen, zijn er op het ijzer geen vingerafdruk ken meer gevonden. OP KLAARLICHTEN %LAG. Na een wilde achtervolging de inbreker tenslotte gepakt. Gistermiddag is een uiterst brutale inbraak gepleegd in pand no. 6 aan de Saftlevenstraat te Rotterdam, waar in wonen de families P. Ph. van Cleef en B. G. Meyer. De heer des huizes van laatstgenoemde familie is inspecteur van politie, zoodat deze inbraak op klaar lichten dag nog een extra brutaal tintje heeft. Zoodra men had ontdekt, dat er een Inbreker zich in het pand bevond, is alarm gemaakt en de politie heeft zoo snel mogelijk uitgebreide maatregelen genomen. Inmiddels is de ihbreker, die zich ontdekt zag, op de vlucht geslagen. Voor de straatzijde kon hij niet meer weg. Daarom is hij naar den achterkant gegaan, waar tuinen liggen. In zeer snel tempo is hij over tal van schuttingen geklommen, waardoor hij al spoedig terecht kwam in een brandgang, die met een hek uitkomt in de Ochterveldstraat en wel in dit op het voormalig! iand van Hoboken doodloopende gedeelte. Van deze straat is hij vervolgens over het hek geklom men, dat deze straat scheidt van het opgespoten ter rein, waarna hij dwars over het veld wegholde in de richting van den Nieuwen Binnenweg. In dien tusschen- tijd was een uitgebreide achtervolging op touw gezet, waarbij de politie tot driemaal toe revolverschoten heeft gelost, om den vluchteling tot stilstaan te dwingen. Deze trok er zich evenwel niets van aan en rende verder, waardoor hij al gauw voor de sloot terecht kwam, die tusschen het opgespoten terrein en den Nieuwen Bin nenweg ligt. Zonder aarzelen wilde hij over deze breede sloot springen. Hij is evenwel midden in het drabbige water terecht gekomen. Toen hij aan den kant krabbelde stonden daar reeds drie agenten op hem te wachten. Hij werd gegrepen en per politieauto naar het bureau aan de Witte de Withstraat overgebracht, waar hij Is op gesloten. Of hij wat heeft gestolen is nog niet bekend. Het gebeurde heeft natuurlijk in de buurt veel conster natie gewekt BIJ EEN OVERSTROOMING ELF PERSONEN MEEGESLEURD. Uit Belgrado wordt gemeld: Boven Bosnië heeft Dinsdagavond een hevig on weer gewoed, dat vooral in de buurt van Zanitza groote schade heeft aangericht. De oogst is voor het1 grootste gedeelte vernield. De Bosna trad binnen enkele minuten tengevolge van een wolkbreuk buiten haar oevers en sleurde 11 personen mede. Van twee hunner zijn de lijken geborgen. Men vreest, dat ook de anderen om het leven zijn gekomen Te Podgoritza zijn twee personen door den bliksem gedood, terwijl 9 ernstig gewond zijn. BIJ EEN INVAL VAN BANDIETEN. Het N.T.A. meldt uit Mexico: Volgens een bericht van de „Excelsior" uit Guada- lajara namen de regeeringstroepen een uit 23 man bestaande bende gevangen, die te paard in Atoto- nilco el Alto, in den staat Jalisco, waren verschenen en zeven bewoners hadden neergeschoten, van wie er een overleed en de andere zes zwaar gewond werden achtergelaten. De geheele bende werd door de regeeringstroepen terechtgesteld, waarna de 23 lijken aan telegraafpa len langs den weg werden opgehangen. VERSCHEIDENE SCHEPEN OPGEHOUDEN. Vrees voor uitbreiding. Reuter meldt uit Londen: Als gevolg van rivaliteit tusschen twee vakvereni gingen, is onder de havenarbeiders een staking uitge broken. Verscheidene schepen in Londen, Liverpool, Belfast en Southampton worden opgehouden. Men vreest dat de staking zich nog zal uitbreiden. OPNEMING VAN DE SCHADE VANUIT EEN VLIEGTUIG. V.-D. verneemt uit Londen: Een vliegtuig van de regeering van Nieuw-Zeeland heeft Dinsdag de eerste meer nauwkeurige nasporin gen gedaan naar den stand van de door de aardbe vingsramp aangerichte schade, In het gebied van Karamea. Op de Zuidelijke eilanden van Nieuw-Zeeland is ■over afstanden van mijlen het land verwoest en alles, wat er op stond, vernield. De bewoners, die op som mige plaatsen nog vertoeven, zijn van alle verkeer afgesneden en zullen spoedig gered moeten worden, aangezien zich een nijpend gebrek aan levensmidde len voordoet. 41 Vermisten. V.-D. verneemt uit Tokio: Uit San Francisco is draadloos bericht ontvangen, dat in Millvalley nabij San Francisco een brand is uitgebroken, die zich met ongelooflijke snelheid uit breidde. Reeds 90 huizen zouden een prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur breidt zich nog steeds verder uit en men vreest, dat het plaatsje, waar de bloem der Ameri- kaansche geld-aristocratie is gevestigd, geheel ver nield zal worden. Een en veertig personen worden vermist. Behalve de versterkt uitgerukte brandweer van San Francisco en omgeving, nemen ook militaire troepen en bemanningen van de in de nabijheid ge legen Amerikaansche oorlogsschepen aan het blus- schingswerk deel. „Papier, pen en inkt?" vroeg de vogel. En draaide vragend toen zijn kop. „In plaats van papier neem mijn snavel. En schrijf alles daar maar op. Heb je ook een pen van noode? Trek uit mijn vleugel dan 'n veer. Snijdt 'n pen, zooals je grootvader. Die pennen sneed, zoo menig keer. „En de inkt dan?" vroeg weer Billy. „Zonder inkt gaat het niet goed." „Daaraan kan ik je niet helpen," Zeide de vogel, „neem wat bloed. Wil daarom je arm ontblooten. Huil niet en geef geen kik. Als ik je met mijn snavel In jou arm een gaatje prik." Wat een idee. Ik ben blij, dat hebben. hier genoeg inkt

Schager Courant | 1929 | | pagina 6