SchagerCourant Brieven uil Rome. LICHTE MARYLAND BAAI 4 CT. IN PATENTVERPAKKING Vierde BSad. Gemengd Nieuws. Engelsche heereboer in da gevangenis geworpen. Een blanke vrouw onder de Maori's. Tegen lijntrekken der arbeiders in Rusland. Opzienbarend proces te Brussel. Een bloedige vechtpartij. De redders gered. Een inbreker, die zich bezwaard gevoelde. Ex-komng Aman Oellah. Slavernij in de Britsche koloniën. Een Duitechc vakbond voor milliosnsn benadeeld. Binnenlandsch Nieuws. Windhoos boven Overijssel. Zaterdag 6 Juli 1929 72sle Jaargang. No. 8488 Over het Tractaat «n de ratificatie er van. In April schreven wij in uw blad beschouwingen ever het fascisme en releveerden wij de opmerkelijke veranderingen ten goede die hier een chaotischen toe stand van stakingen en algemeene verwarring herschiep in een regime van orde, die de machine van den Staat zoozeer, ten goede kwam. De oplossing van de Romein- ache questie lag toen nog versch in ons geheugen. „In '70 was door het jonge Koninkrijk een onrecht begaan", zeide Mussollni, „er werd toen een wond ge slagen waaraan Italië bleef lijden, maar door het Trac taat van het Lateraan is dit onrecht hersteld." En daarna wapperde de wit-gele vlag van den Paus naast de Italiaansche driekleur en scheen alles pais-en- vrede. Maar het scheen wel dat de ultra-fascistische en anti-klerikale, ja beslist anti-religiense fractie onder de parlementsleden, niet stil zat en zeer weinig goed te spreken was over de houding van hun Duce en hem de duimschroeven werden aangezet om een anti-kleri kale rede 14 Mei in het Parlement te houden, n.1. vóór dat het concordaat door de vertegenwoordigers van de partij (van een volksvertegenwoordiging zooals wij dat verstaan kunnen we hier immers niet spreken) be krachtigd werd. Er was dien dag geen plaats onbezet in de groote zaal van Montecitoria; een uitgelezen publiek, waaron der vele geestelijken, vulde de tribune's en bij zijn komst werd de Duce vrij koel door het parlement ontvangen; hij beklom het spreekgestoetle met een stapel papieren onder den arm, n.1. We waren gewoon Mussolini zeer kort en op-den-man-af de dingen eerlijk bij hun naam te hooren noemen, maar in deze rede, die niet minder dan drie en een half uur duurde was hij niet meer zich zelf; zij scheen een verontschuldiging voor het aandeel dat hij in de verzoening met het Vaticaan had; uit de geschiedenis bewees hij, dat na Napoleon, na '70 en de ministerieele pogingen voor de oplossing van de Ro- meinsche questie, die vruchteloos bleven, nu de tijd ge komen was om een eind te maken aan dezen toestand. Hij, Mussolini, had dat klaar gespeeld zonder een duim breed van het Italiaansche grondgebied af te staan en hij prees de houding van den Paus die getoond had •en goed Italiaan te zijn! Hoewel de zwarthemden bij dezen lof overeind spron gen van hun zitplaatsen en levendig applaudiseerden waren er anderen onder de hoorders, die dit pluimpje hoogst ongepast vonden, daar voor hen de nationaliteit van den opvolger van Petrus van geen gewicht is en het niet paste bij deze gelegenheid met het „Italianisi- mo" voor den dag te komen! De essence van Mussolini's speech kwam er op neer. de Kamer te oevrtuigen, dat spreker bij de oplossing van de Romeinsche kwestie meer de belan gen van Italië dan die van de H. Stoel op het oog had. Hij verzekerde dat hij in dé afgeloopen twee maanden meer katholieke bladen had laten re- questeeren dan anti-fascistische organen gedurende de zes jaren van zijn regeering omdat het duidelijk bleek dat men allerlei illusies koesterde die hij niet van zins was te verwezenlijken; men had er o.a. op gezinspeeld dat het beeld ter verheerlijking van den ketterschen monnik Giordano Bruno dat voor vijftig jaar door de vrijmetselaars daar vlak bij de pauselijke kanselarij was neergezet, nu wel verdwijnen zou, maar hij kon verkla ren dat het daar zou blijven staan! (levendige toejui chingen van links). Mussolini constateerde verder, dat het vertrouwen dat de H. Stoel in de fascistische regee ring toonde, het prestige van het fascisme zeer ver hoogde in het buitenland en dat hij had kunnen berei ken wat Cavour en dienn opvolgers niet gelukt was. „Italië is een katholiek land, zeker, maar het is ook fascistisch, ja voor alles fascistisch", zeide de Duce, woorden die de imperialistische bladen met vette let ters onder het hoofd der courant drukten, en het ka tholieke deel van het auditorium was zeer onaange naam verrast, toen de spreker zoo ver ging om te be weren dat het als een gelukkige omstandigheid voor de leer van Christus beschouwd moest worden dat zij niet zooals zooveel andere sekten in de vergetelheid was ge raakt maar dat deze godsdienst bestaan bleef omdat Zij toevallig gepredikt werd onder het begenadigde volk der Romeinen, waar de fascistische Italianen de opvol gers en stamgenooten zijn! Mussolini besloot zijn rede die in alle opzichten kwetsend voor het Vaticaan was, met de verzekering dat hij nu de olijftak gebracht had van welke Cavour, die een vroom man was, reeds op zijn sterfbed gesproken had. „Broeder," fluisterde de zieke minister, tegen den geestelijke, die hem ter zijde stond, „breng mij voor Pa- achen nog de olijftak die mij van den vrede tusschen de kerk en het Koninkrijk een teeken zal zijn!" Maar die waarvan Mussolini sprak leek waarlijk meer op' de stekelige hulst dan op het teere zilver loover in wier schaduw Franciskus van Assisi placht neer te zit ten! Het antwoord uit de Stad van het Vatikaan en de eindelüke ratificatie. In zijn toespraak tot het Parlement had Mussolini. die als hij tot de boeren en arbeiders spreekt met klem betoogt, dat hun vroom geloof de „rugge- graat" van den Staat is, nu geen woorden genoeg tot zijn beschikking om de macht en heerlijkheid van het oude heldensche Imperium in het licht te stellen, dit oude Rome dat het ideaal van de jonge generatie wor den m oet, terwijl hij kort geleden in een intervieuw dat gepubliceerd werd, als zijn overtuiging uitsprak, dat dit oude Rome te gronde moest gaan door zijn materi- eele, heidensche levensopvatting! In de rede, die Mussolini in den Senaat hield, drie dagen voordat de ratificatie zou plaats hebben, gooide de Duce zooveel steenen-des-aanstoots voor de voeten van het Hoofd der Kerk, dat deze in een open brief een krachtig „Halt!" den Diktator toeriep, die, zooals hij in Zijn schrijven aantoonde, zich in zijn toespraken niet al leen aan groote tactloosheid, maar aan grove ketterij en had schuldig gemaakt, terwijl hij niet onduidelijk in zijn toelichting van het concordaat liet doorschemeren, dat er punten in het contract waren, die door een naneef van Machiavelli zeer goed wat omgekneed konden wor den! Dit gevaar mocht de H. Stoel niet loopen en de Paus zou de ratificatie geweigerd hebben wanneer niet de zeer bekwame rechtsgeleerde van het Vatikaan, Pacel- li, een geheim concordaat had opgesteld dat Mussolini gedwongen werd voor zich en zijn partij te teekenen. Zonder deze waarborg voor de getrouwe nakoming van het traotaat weigerde Paus Pius de ratificatie. Al deze dingen waren wel geheim, maar een zeker publiek was zoo dom niet of het merkte dat er iets bijzonders gaande was op den Donderdag, die ver- loopen zou tusschen do ratificatie van den Koning en dien van den Paus. Waarom anders ging de bekende advocaat viermaal naar Paleis Chigi, maar Mussolini zetelt en weer terug naar de Citta del Vaticano? Het lekte later uit, dat Mussolini allerlei wijzigingen voor stelde, maar dat de Paus onverbiddelijk bleef: het ge heime concordaat teekencn of geen ratificatie! en Mus solini moest btiigen, hij teekende. Maar dit was nog niet alles. Daar het Traktaat op 's Pausen grondgebied n.1. in het paleis van het Late- raan werd geteekend, zou de ratificatie op Italiaansch grondgebied gebeuren. Kardinaal Gasparri die hierbij het hoofd der Kerk vertegenwoordigde, zou daarvoor in paleis Chigi met Mussolini bijeen komen, de groote zaal was voor dio plechtigheid in gereedheid gebracht, maar de meubels werden weer toegedekt en de luiken gesloten, want het is wel uit den tijd om het opperhoofd van een Staat met den banvloek te bedreigen, maar een gang naar Canossa kan nog als straf worden opgelegd voor zekere ketterijen. En zoo gebeurde het, dat de ra tificatie niet in Paleis Chigi plaats vond, maar dat Mussolini als boete de trappen van het Vatikaan moest opklimmen om de gewenschte ratificatie bij 's Pausen gevolmachtigde te gaan halen. Na de onderteekening liet Pius XI telegrafisch zijn zegen zenden aan den koning van Italië en den Minis ter, waarna de auto voorkwam en Mussolini het Vati kaan verlaten kon. In die dagen werd een bronzen „Plaque" gegoten die zes Juni, den sterfdag van Cavour, door afgevaardigden van Kamer en Senaat op diens graf, werd vastgehecht. Boven den naam van den staatsman prijkte een olijf tak, het symbool van den vrede, waarvan hij in zijn laatste levensuur sprak, van den vrede met het Vati kaan en zij die deze hier plechtig lieten vastklinken vermoedden niet dat het dienzelfden dag maar aan een haar gehangen had of de Plaque was weer terugge stuurd naar de fabriek om in de smeltkroes gedaan te worden Advocaat Pacelli ontving van den Paus een voorname orde, den titel van markies en een half millioen Lire als belooning voor de gewichtige diensten die hij be wees. E. F. OP LAST VAN DE KERK. In Engeland is zoo juist iemand op last van een ker kelijke rechtbank in de gevangenis gezet; een middel- eeuwsche toestand, die plotseling door het toepassen van een half-vergeten oude bepaling weer een levende werkelijkheid is geworden. Een heereboer in de buurt van Cambridge, een zekere heer James Henry Stevens, had in den loop der jaren een groot grondbezit verworven. De kerkelijke autoriteiten hadden zich herinnerd, dat aan dezen grond eigendom behalve een fraaie titel („layrector") ook de verplichting verbonden is, om het onderhoud van de gebouwen der Staatskerk voor een bepaald deel te bekostigen. Er was nu een parochiekerkje, te Hauxton, waarvan het koor dringend moest worden hersteld aan het dak en zoo werd de heer Stevens daarvoor aan gesproken. Hij weigerde te betalen, en kwam voor de Consistory Court, de rechtbank van het diocees, welker uitspraak (die tot zijn aansprakelijkheid concludeerde) hij eveneens naast zich neergelegd heeft. Niet bij wijze van gijzeling, maar wegens „contempt of court" (onge hoorzaamheid aan de rechtbank) is hij daarop in de ge vangenis te Bedford opgesloten, nadat het Hoogger rechtshof een bevel tot inhechtenisneming had uitge vaardigd. De zaak heeft in Engeland groote sensatie verwekt. Een ijverig parlementslid heeft onmiddellijk zijn voor nemen te kennen gegeven, om door een spoed-ontwerp een wetswijziging te verkrijgen. Aan den anderen kant dreigen er opeens... 120 acties tegen landeigenaren, die weigerachtig gebleven zijn om kosten van kerkrestau raties voor hun rekening te nemen. Een verslaggever van de „Daily News" is naar Haux ton gesneld, heeft het tiende-eeuwsche dorpskerkje be zichtigd en in de eerste plaats met een lid van het kerkbestuur gesproken, dat deze zaak zoo heel goed vond. „Kijk," zei deze autoriteit terwijl hij de officieele bescheiden liet zien, „de kosten van het herstel waren zes jaar geleden nog 30 shilling. Er gebeurde niets op onze eisch. Nu drie jaar geleden was het verval zoo verergerd, dat de kosten tot negen pond waren gestegen. Toen gebeurde er weer niets. De kosten zijn nu tusschen 20 en 30 pond... Kosten van het geding voor de Consistory Court en andere rechtskosten komen er bq, alles bijeen heeft de heer Stevens nu duizend pond te betalen. Waarom heeft hij niet terstond aan zyn plichten voldaan?" Een zoon van den gevangene heeft verklaard, dat zijn vader voor het beginsel strijdt, en liever in de gevan genis blijft dan iets te betalen waartoe hij z.i. niet ver plicht is: de wet op de Kerkgenootschappen moet veranderd worden. EEN VERMIST TT* w\ VIJFTIG JAAR GEVONDEN. Vijftig jaar geleden verdween bij Auckland op Nieuw-Zeeland een achtjarig blank meisje, terwijl zij op de hoeve van haar ouders koeien hoedde. Men geloofde, dat zij door Maori's was ontvoerd uit wraak voor de verwoesting van hun geboorte grond, waar een nieuwe spoorweg door heen was ge legd. Onlangs zag een kennis van de familie van het meisje, die de geschiedenis van het verloren kind kende, een Europeesc.he vrouw onder de Maori's le ven en zij was getroffen door de gelijkenis met de andere leden der familie. Toen men het geval ging onderzoeken bleek, dat de blanke vrouw niemand anders dan het vermiste meisje was. Zij had haar leven onder de Maori's doorgebracht volgens hun gewoonten en taal en had een welgesteld Maori-boer getrouwd. In haar nieuwe omgeving had zij alles omtrent haar Europeesche ouders vergeten. DRASTISCHE MAATREGELEN DER SOVJET- REGEERING. De Russische sovjetregeering heeft, naar uit Mos kou aan de „Vossische Zeitung" gemeld wordt, een lange reeks ingrijpende maatregelen gepubliceerd te gen het voornaamste euvel van het Russische econo mische leven, namelijk gebrek aan tucht bij de ar beidersklasse, waarbij het bewustzijn zelf meester der fabrieken te zijn, geenszins gepaard gaat met een grooter plichtsbesef. Door nalatigheid bij den arbeid, gebrek aan accuratesse, traagheid, drankzucht en zeer veelvuldig eigenmachtig vrij nemen, wordt het ten uitvoer leggen van de economische plannen zeer in gevaar gebracht. De hiertegen gevoerde propaganda is tot dusver zonder resultaat gebleven en door sa menloop van allerlei economische moeilijkheden in de laatste maanden is de naleving van het produc tie-program inzake de verstrekking van industrie-ar tikelen aan de hoeren en de voedselvoorziening dor stedelijke bevolking een gebiedende noodzakelijkheid geworden. De bedoeling der nieuwe bepalingen is de controle op de tucht bij den arbeid te verscherpen, maatrege len te nemen tegen liet simuleeren van ziekten, liet in acht nemen van den werktijd te eischen en een controle van de arbeidspraestatie tijdens de werk uren in te voeren. EEN DES PARTIJEN EISCHT 23 MILLIOEN FRANCS SCHADEVERGOEDING. Voor het gerechtshof te Brussel is een opzienbarend proces behandeld, dat liep over een „Madonna" van Raphael. Het schilderij was eigendom van een Rus sische dame, die in het begin van den revolutietijd haar land ontvluchtte en te Brussel wonen ging. Zij gaf het kostbare stuk in handen van een Brusselschen kunsthandelaar, die er haar 12.000 fr. op voorschoot. Hij verkocht het in 1928 buiten weten van de eigena res aan een Amerikaanschen verzamelaar voor 175.000 pond. Toen de dame er achter kwam, verklaarde hij de Raphael voor 12.000 fr. van haar te hebben ge kocht. Zij eischt nu haar stuk terug of wei een som van zes en twintig millioen francs. De behandeling der zaak is uitgesteld tot half October. TUSSCHEN ZIGEUNERS EN POLITIE. Naar uit Bratislava wordt gemeld, is het Donderdag op een eiland in den Donau tot een bloedig gevecht tusschen Zigeuners en politic-beambten gekomen. Dc Zigeuners waren Zondag twee huizen binnengedron gen, waarvan zij de bewoners hadden gekneveld en beroofd. Toen nu Donderdag de politie verscheen, verschan sten de Zigeuners zich in hun wagenkamp en ontvin gen de beambten met een hevig geweervuur. Nadat gendarmerieversterking was requireerd, slaagden de gendarmes er in, het wagenpark met gevelde bajonet tte bestormen en 14 Zigeuners te arresteoren. De ove rigen konden echter ontsnappen. Aan beide zijden zijn talrijke personen zwaar gewond. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST VAN DE SPAAN- SCHE VLIEGERS TE MADRID. Gister zijn majoor Franco -en zijn gezellen in gezel schap van Lawrence, den kapitein van de Eagle en 4 zijner officieren, onder welke de beide vliegers, te Ma drid aangekomen. Reeds op het Stationsplein brak het opgewonden volk de keten der politie-agenten en een oogenblik ontstond een angstwekkend gedrang. Solda ten en agenten reikten elkaar de hand en vormden een cordon om de vliegers en hun redders en ten slotte wisten deze hun auto's te bereiken en naar het stad huis te rijden. In antwoord op de toespraak van den burgemeester zeide Laurence onder luid gelach: „Wij, zijn meer dan quitte heeren! Uw soldaten en politie agenten hebben one, een uur geleden, uit grooter gevaar gered, dan wij ooit op den Oceaan doorstaan hebben. HET POLITIEBUREAU OPGEBELD. Een der politiebureaux te Weenen werd een paar maanden geleden opgebeld met de mededeeling dat er in een parfumeriezaak een inbreker aan het werk was. De commissaris antwoordde, dat zijn bureau in deze niet bevoegd was op te treden en dat degeen die had opgescheld zich tot een ander bureau moest wenden. Twee minuten later schelde de onbekende het hem aangewezen bureau op, waar men hem weer naar een ander bureau verwees. De onbekende schelde toen dit dorde bureau op met de mededeeling: „U spreekt met een inbreker. Ik ben in de parfumeriezaak van kom gauw; ik zal bij de straatdeur op u wachten." Toen rukte een detachement agenten uit, omsingelde het huis, een hunner schelde aan en toen de straatdeur openging stond er een 23-jarige electro-technicus, die vertelde, dat hij in den winkel werkzaam was en er uit nood had willen gaan stelen ,maar berouw had ge kregen en daarom de politie had opgebeld. Dezer dagen is de zaak voor de rechtbank behandeld. De verdediger pleitte vrijspraak op grond van het be toonde berouw; de rechtbank legde hem evenwel zes maanden op. OP WEG NAAR ITALIë MET NOG 72 GULDEN OP ZAK. Ex-koning Aman Oellah is op zijn reis naar Italië te Kairo aangekomen. Hij heeft daar met een corres pondent van de „Daily Mail" gesproken, wien hij ver telde dat hij van plan is om een jaar in Italië te blijven. Daarna zal hij naar Afghanistan terugkeeren, niet als koning, doch als particulier. Hij wil een heereboer wor den in eigen land. Toen hij dit zeide weende hij, niet omdat hij zijn kroon heeft verloren, naar hij zelf opmerkte, doch om dat hij over het bloedgleten onder zijn voormalige on derdanen treurt. Voorts sprak hij de berichten tegen als zou hij tal van schatten mee uit Afghanistan hebben genomen. Niets van waar, hij verliet zijn land met... zes pond sterling op zak. Dat kan wel, zegt de correspondent van de „Daily Mail", want de koning en zijn entourage maakten den Indruk van grooto armoede. NOG WEINIG RESULTAAT VAN DEN STRIJD TEGEN DIT KWAAD. De besprekingen, die in Genève over den dwangar beid in de koloniën gehouden werden, hebben opnieuw de belangstelling van het publiek op deze overblijfse len der slavernij gevestigd. Als een droevig bewijs hoe de toestanden thans nog zijn, geeft de ..Manchester Guardian" een kort bericht over het Mui-Tsac-Systeem in de Britsche kolonie Hongkong. Hier worden jonge meisjes door hun ouders verkocht en de nieuwe bezitters dwingen haar als slavin het ne derigste dienstwerk te verrichten, anderen moeten leven als prostituee. De prijs van deze meisjes varieert volgens haar leef- tijd en hangt ook af van het doel, waarvoor zij bestemd zijn. Ondanks Ieder verbod der Hongkong-regeering ge lukte het tot dusver nog niet aan deze barbaarsche gewoonte een einde te maken. De cijfers toonen aan, dat er thans in Hongkong 10000 van deze ongelukkige schepselen zijn tegen 8 a 9000 in het jaar 1922. De lange duur van den strijd tegen dit kwaad in 1880 reeds werd er voor de eerste maal tegen gepro testeerd en zijn uiterst klein resultaat zijn voldoend» om den goeden wil der Hongkong-regeering, om ern stig in te grijpen, in twijfel te trekken. Het besluit van den gouverneur van Hongkong dat de meisjes zonder meer gerechtigd zijn hun meester te verlaten, is van geen waarde, zoolang er geen organisatie bestaat, die zich het lot van deze meisjes aantrekt, wanneer zij haar meester verlaten hebben en op straat staan, of die haar werk verschaft of haar naar haar ouders te rugvoert. DE DIRECTEUR NAAR HET BUITENLAND GEVLUCHT. V.D. verneemt uit Berlijn: De „B. Z. am Mittag" meldt, dat bij den Neutralen Bond van Kantoorbedienden (G.B.A.) deel uitmakende van de Hisch-Dunkersche vakbeweging, een groote ver duistering is ontdekt, aangezien de bedrijfsdirecteur van de boekdrukkerij en uitgeversmaatschappij van den Bond dr. Marius Matthiesen, met medeneming van eenige honderdduizenden mark naar Argentinië is ver trokken. Reeds vier weken geleden was hij naar Ar gentinië gegaan en dezer dagen seinde zijn vrouw, dat dr. Matthiesen ernstig ziek was en in een sanatorium moest worden opgenomen. Inmiddels was men tot d« ontdekking gekomen, dat hij den zeer verantwoordelij ken vertrouwenpost, dien hij bekleedde, misbruikt had om vóór zijn vlucht een zeer groot bedrag op te nemen Thans is gebleken, dat dr. Matthiesen zich reeds lan gen tijd bij zijn inkoopen voor de ondernemingen, waarvan hij directeur was, heeft schuldig gemaakt aan corruptie en het aannemen van steekpenningen. Op de ze wijze zou hij de G.B.A. reeds voor millioenen bena deeld hebben. DOODELIJKE AANRIJDING. Donderdagmiddag reed onder Mijnland, bij Bolsward, een auto uit Leeuwarden, waarin behalve de bestuur der, drie dames zaten, o.w. een eerwaarde zuster uit Sneck, die te Bolsward een patiënt verpleegd had, een fietsrijder aan, waardoor deze over den weg werd geslingerd en gedood. De auto sloeg over den kop. De inzittenden lie pen enkele niet ernstige verwondingen op. DE STEMQPNEMERS OP STAP. Proces-verbaal opgemaakt. De politie te Apeldoorn heeft procesverbaal opge maakt tegen den voorzitter en de leden van één der stembureaux, ingevolge art. 85, 3e lid der Kieswet, luidende: Met afwijking van het bepaalde in het eerste lid kan het stembureau tusschen d©' in art. 84 voorgeschreven verzegeling en de opening der stem bus een tijdruimte laten van ten hoogste één uur, mits het stemlokaal niet verlatende en de stembus onder zijn toezicht houdende. Aan dit laatste was niet voldaan, daar de leden het stemlokaal hadden gesloten en ruim een uur afwezig waren. SLANGEN PER VLIEGTUIG. Dinsdag vervoerde de K. L. M. een zending van 1550 K.G. levende slangen van Amsterdam naar Brussel. De dieren waren afgezonden door een dierenhande laar in Amsterdam en waren bestemd voor een cir cus, dat te Brussel verblijf houdt. GEVAARLIJK SPEELGOED. Het 8-jarig meisje V. uit de Paulus Lamanstraat te Groningen is door een vriendinnetje met een stokje uit een kat.tepult in het oog geschoten. Het kind zal dit oog wel moeten missen. ACHTJARIGE JONGEN VAN EEN MELK- AUTO GEVALLEN. Doodelijk ongeval te Oost-Nieuwland (Gr.) Te Oost-Nieuwland, in de provincie Groningen, klom een jongen van den timmerman Stel op een melkauto. Toen hij er af sprong kreeg de knaap, die gisteren juist jarig was, de wielen over het lichaam. Hij was onmiddellijk dood. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Donderdagmiddag werd op de schietheide van de legerplaats Oldenbroek de sergeant Rijpema, uit Wijmbritseradeel, door den bliksem getroffen, en ge dood. EEN MAN GEWOND. Men meldt uit Heino: Woensdagavond omstreeks 4 uur ontlastte zich boven het buurtschap Laag Zutphen een windhoos. Van een boerenschuur werd het dak, dat uit gegolfde platen van asbest bestond, afgeslingerd. Een der platen heeft den eigenaar G. Marskamp een arm verbrijzeld. Hij werd naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Voorts werd nog een kap van een hooiberg afge rukt, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Nabij Dalfsen werd een rij van 15 eikenboomen ont worteld. Verder aangerichte schade is niet bekend. Storm te Groningen. Een plotseling opgekomen storm heeft Donderdag hevig huisgehouden in de versierde straten van Gro ningen. Op de Vischmarkt, waar een honderdtal zwarte ramen ter hoogte van vier bij vijf meter en breed on geveer anderhalve meter waren bespannen met oranje doek, was het grootste gedeelte in een minimum van tijd vernield. Achter het Akerhof in de Brugstraat en in de A-straat, waar een zelfde versiering was aangebracht, hield een gedeelte nog stand, maar leverde een groot gevaar op voor het verkeer, zoodat de brandweer, ge holpen door een aantal werklieden, een oranjedoek aan flarden scheurde en de houten ramen opruimde.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13