Raad Barsingerhorn HOOGWOUD. Uit en voor de Pers. Verschillende baschouwingen over den uitslag der verkiezingen. Marktberichten. Uit orsze Omgeving. HARENKARSPEL. ZIJPE. WIERINGERWAARD. SINT MAARTEN. BARSINGERHORN. De „N. R. Ct.' wijst er op, dat de S.D.A.P. en de R.K. in de nieuwe Kamer te zamen een flinke meerderheid tellen en het lykt, zegt het blad, na deze verkiezing wel, alsof het kabinet van de „uiterste noodzaak" iets is, dat den kiezers toelacht. Wij zullen deze conclusie niet trekken, maar wie er voor voelt, kan in het resul taat der verkiezing wel steun vinden! De Christelijk-historische partij plukt dus nu de vruchten van haar houding in het najaar van 1925, toen zij tegenover de Roomsch-Katholieken den voet dwars zette, en de coalitie liet springen. Haar niet te miskennen voorspoed bij deze verkiezing geeft daarom eene sterke, zij het nog slechts negatieve, aanwijzing voor de oplossing van de kabinetscrisis. Hierbij zal zich de eisoh van eerlijkheid tegenover de kiezers doen gel den, waarop wij vóór de verkiezing eene toespeling gemaakt hebben. Vorming van een coalitie-kabinet met behulp van de Christelijk-Historischen zou vierkant ingaan tegen de lijn van deze verkiezing. Alles bijeen Is het resultaat van deze verkiezing dus uiterst poover. Er is aan deze verkiezing zeer veel moeite en arbeid besteed, zeer veel geld, zeer veel kalk en heel wat radio, en het eind is, dat de zaak vrijwel blijft, zooals ze was. Er is veel hoop en veel blijde verwachting teleurgesteld, maar dat is dan ook vrijwel al. Men mag vragen, of alle inspanning, alle woorden vloed, alle debat en alle krakeel van de laatste weken dit resultaat wel waard mag worden geacht. Geeft de nieuwe constellatie eenig perspectief in zake het ministerie dat er komen zal? vraagt „Het Vader land". En dat doet ze, want de Rechterzijde behield tot ons leedwezen de meerderheid, waaruit voortvloeit, dat er alles op gezet zal worden om te komen tot een parle mentair Coalitïe-Kabinet, jüister gezegd een parlemen tair ministerie, steunende op de samenwerking van Rechts, nademaal men bij velen uit de Rechterzijde zelve zeer groote bezwaren tegen het woord „coalitie" ontmoet. Het enkele feit, dat de Roomsch-Katholieke Staats partij alle struikelblokken uit den weg heeft geruimd, die het den Christelijk-Historischen onmogelijk zou maken met haar samen te gaan, te weten de speciaal Katholieke wenschen, heeft in deze veel te zeggen. Het zal daarbij hoofdvraag zijn, onder welke signatuur een dergelijk ministerie zal optreden, onder de Christelijk- Historlsche of onder de Antirevolutionnaire, dat wil in dit geval zeggen: onder de Geer of onder Colijn. Inmiddels verwacht het blad een zeer lange crisis. „Het Handelsblad" wijdt eerst een beschouwing aan den achteruitgang van den invloed van den Vrijheids bond en geeft dan als volgt zijn oordeel over de kabl- nets-oplosslng. In plaats van 7 zijn er nu 8 leden In de Kamer, ale voor de vorming van een parlementair kabinet heele- maal niet in aanmerking komen. Van de 92 anderen heeft de vroegere rechterzijde, waarop nu waarschijnlijk het eerste beroep voor de kabinetsvorming wordt gedaan 53 (vóór de verkiezing 54) leden. Of zij de opdracht zal aanvaarden, om, zoo al niet als coalitie, dan toch als „samenwerkende rechterzijde" een regeering te vormen, is niet zeker. Doet zij het wel, dan draagt zij daardoor stellig bij tot ontbinding van de coalitie-op-zich-zelf, die de R.K. Staatspartij is. De af stand ColijnMax van Poll is zoo groot, dat een der gelijk kabinet bovendien van nature reeds zou worden verzwakt door de noodzakelijkheid steeds het oog ge richt te houden op de uiterste vleugels. De onwaarachtigheid dezer samenwerking uit staat kundig oopgpunt maakt verschillende groepen van links a priori geneigd haar een parlementaire nederlaag te bezorgen van de soort als die waardoor het kabinet- Colijn zich op 11 Nov. 1925 den grond onder de voeten zag weggraven. Een dergelijk kabinet zou zoo voorzichtig moeten manoeuvreeren, dat daaraan a priori bijna alle regeer kracht kan worden ontzegd. Tot schade van het regeer- gezag, dat In de dagen van het intermezzo-kabinet toch reeds zooveel heeft ingeboet. Ten nadeele ook van het herstel der parlementaire practijk. Een mislukte proef neming op dit gebied schaadt meer dan een verder uit stel op grond van de tijdelijke onmogelijkheid tot de overgeleverde practijk terug te keeren. Aangezien evenwel andere „worklng majorities" on denkbaar zijn bij de huidige constellatie, vreezen wij, dat de proef toch zal worden gewaagd. Dr. Nolens heeft zich bereid verklaard de Christelijk-HIstorische Unie in gedachten weer te omhelzen en de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan is voorgoed van de baan. Dan evenwel is er van vervulling der onderwijswenichen van de vrienden van den heer Van Wijnbergen geen sprake. Het bijzonder middelbaar en hooger onderwijs op kosten der schatkist is door de verzwakking der anti revolutionnaire fractie nog iets verder buiten het bereik komen te hangen aan den boom der schoone vruchten in den coalitietuin, dan vóór de verkiezing. Wij zullen moeten afwachten, of de diplomatie van mgr. Nolens en de kracht van den heer Colijn met de nieuwe Chrlstelijk-Historische fractie, waarvoor vooral de heer De Geer, principieel-politiek gesproken, een versterking is (die de fractie van mr. Schokking en den heer Snoeck Henkemans zeer wel gebruiken kan) er in slagen een program samen te stellen voor de ko mende periode, dat voor een rechtsche regeering een betrouwbaar kompas kan zijn op weg met de tallooze klippen daarin gelegen. Slaagt per saldo de poging tot herstel der samenwer king, dan ls het zeer onwaarschijnlijk, dat aan het nieuwe kabinet een lang leven beschoren zal zijn en dan begint de moeilijkheid opnieuw en zijn wij par lementair gesproken - achterop. Immers, een staat kundige gedachte vertegenwoordigt de R.K. Staats partij niet, de band, die haar bijeenhoudt, is van anderen dan politieken aard en haar eenheid is nog grooter beletsel voor een definitief herstel der parlementaire practijk, dan de veelheid def groepen en partijen in onze Tweede Kamer. Wat nu? vraagt het Katholieke „De Tijd". Wie een objectief gezicht heeft, op de taal der stommen-cijfers, zoowel ter rechter- als ter linkerzijde, zal niet misver staan, dat zij vragen een sociaal-vooruitstrevend Ka binet met christelijke signatuur. Indien de gewenschte overeenstemming met de an dere rechtsche partijen mocht worden verkregen, dan geldt het accoord, waarop zal worden samengewerk, voor vier jaren. Niet langer. Een coalitie als blijvende band wij zetten dat vroeger reeds uiteen bestaat niet meer, en kan ook niet worden hersteld. Hoogstens krijgen wij, wat men in Duitschland noemt, een „Ar- beitsgemelnschaft", een arbeidscontract op korten ter mijn. De tegenstrijdige idealen en beginselen behoeven niet verdoezeld te worden. Iedere partij houdt de eigen vaan hoog. De Anti-Revolutionnairen en Christelijk- Historischen zijn niet met ons gertouwd en wij niet met hen. Een dergelijk huwelijk behoeft ook na de stembus van gisteren niet gesloten. Men zou den politieken toestand van het oogenblik aldus kunnen samenvatten: „De reohtsche coalitie is dood. Leve de hristelijke samenwerking!" Wat wij zouden wenschen, aldus „De Maasbode", is hetzelfde, wat de overgroote meerderheid van ons Ka tholieke kiezerscorps wenscht: dat men, indien moge- lyk, zal geraken tot een rechtsch kabinet Mits onder één beding, dat wij vroeger reeds stelden. Dat het alleen kome tot een samengaan van rechts onder scherp accoord, op scherp geformuleerd program en allerzijds van harte. Dan achten wij zulk een samengaan ln het belang èn van onze geestelijke èn van onze stoffelijke belangen. En ook in het belang van een gezond parlementair leven. Welnu, ondanks de gezantstragedie, die de rechter zijde, terstond na het optreden van een schijnbaar zoo sterk Kabinet, met de meest noodlottige haast belache lijke regeeringsonmacht sloeg, heeft de meerderheid der kiezers opnieuw haar vertrouwen geschonken aan de partijen der rechterzijde. Welnu, mogen deze in boven aangegeven zin komen tot eene den noodigen duur met alle mogelijke zeker heid belovende samenwerking. Zou het thans mislukken dan ls zonder twijfel meteen de laatste kans verkeken. En niet alleen de toekomstige regeeringsformatie, niet alleen het optreden van een parlementair Kabinet, maar ook de behartiging der hoogste belangen onzer christe lijke natie treden een periode van onzekerheid in, waar aan wij slechts met huiver kunnen denken. Mogen de christen-leiders van ons volk daarvan in deze dagen diep zijn doordrongen. „Van alle partijen hebben wij de grootste vermeerde ring van percentage aan kiezers", stelt „Het Volk" vast, „en dit is voor ons het groote resultaat van dezen ver kiezingsstrijd, de duidelijke vertrouwens-uitspraak van het kiezerskorps van onze politiek, die wij dan ook slechts hebben voort te zetten." Zeker hadden wij gaarne gezien, dat de ontzaglijke stemmenwinst zich ook duidelijk naar buiten in zetel winst zou hebben gedemonstreerd, maar de hoofdzaak is dit niet. De hoofdzaak voor ons in den verkiezings strijd is voor het socialisme te werven, den steun voor de socialistische politiek in het kiezerskorps, ln het volk te versterken. Daarin zijn wij geslaagd. Het aantal Kamerleden, dat zich zelf van alle kabi- nets-vorming uitsluit, stijgt van zes op acht Aangezien in een parlementair geregeerd land het meest eigenlijke doel eener verkiezing de vorming van een regeering moet zijn, is uit dit oogpunt bezien, de uitslag een veeg teeken. Het feitelijk contra-parlementaire sectarisme neemt toe. Ook dat dit mogelijk ls, moet een schaduw zijde geacht worden van het tot in het uiterste doorge voerde stelsel van evenredige vertegenwoordiging, gelijk wij dit hier bezitten. Als spiegel der volksmeeningen ls het vrywel volmaakt. In regeeringvormende kracht komt het tekort In hoeverre het nu gekozen parlement voor het ove rige regeerlng-vormende kracht bezit, kracht tot vor ming van een parlementaire regeering, zal moeten blij ken. Aan deze zijde van den verkiezingsuitslag zullen wij nog verder aandacht hebben te wijden. Ieder verstandig rooker Heelt GOMARUS in z'n kokerl Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. Vergadering van den raad op Vrijdag 5 Juli 1929, des middags 3 uur. Afwezig zijn de heeren KIstemaker en Engel, beiden met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer Loggers. Na opening volgt vasstelling van de notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het Bestuur van D.O.G. d.d. 8 Juni 1929, houdende dankbetuiging voor de beschikbaar ge stelde gelden ten behoeve van de gehouden huisvlijtten- toonstelling. b Besluit van Ged. Staten van Noordholland d.d. 12 Juni 1929, No. 02, houdende goedkeuring van de 2e sup- pletoire begrooting, dienst 1928. c. Schrijven van de afd. Alkmaar der Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen, houdende verzoek om als candidaten voor het College van Regenten van het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar als No. 1 op de voordracht een vrouw te plaatsen. De Voorzitter deelt mede, dat het comité uit de ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen adviseert van de twee aan te wijzen regenten door de buiten gemeenten geen vrouw af te vaardigen, maar dat het beter ls dat Alkmaar voor de 9 bestuursleden één vrouw aanwijst Dat is evenwel niet gebeurd. De heer Blaauboer bejammert deze gedachtengang. Het Is den Voorzitter bekend, dat spr. er allerminst voor is dat vrouwen zitting nemen in openbare lichamen maar in dit geval acht spr. het heel noodig. De Voorzitter Is dit eenigszins met den heer Blaau boer eens, maar het werd beter geoordeeld dat Alk maar een vrouwelijk bestuurslid aanwees. Het is bo vendien niet gemakkelijk uit de buitengemeenten een vrouw aan te wijzen die geschikt was en voldoende tijd had voor het bekleeden van een dergelijke functie. d. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. In kas was en moest zijn f 2653.59%. e. Dankbetuiging van Wed. D. de Beurs, voor het be sluit tot uitkeering van 3 maanden salaris. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Aanwijzing van candidaten voor het college van Re genten van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. B. en W. stellen voor aan te wijzen: 1. den heer C. Haringhuizen, burgemeester van Wieringerwaard; 2. den heer S. G. L. F. Baron van Fridagh, burgemeester van Schoorl. Wordt algemeen goedgevonden. Geen annuiteitsleenlng. Volgt voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit ^an 22 Mei j.1. tot het aangaan van een 40-jarige annuïteits- leening, groot f 125000 ten behoeve van de Verwer kingsinrichting annex centrale noodslachtplaats voor den Keuringskring Barsingerhorn. Bij besluit van 12 Juni 1929, No. 40 werd de beslis sing omtrent vorengenoemd Raadsbesluit door Ged. Staten verdaagd. Bij schrijven van 12 JunL 1929, No. 179, deelden Ged. Staten mede, dat zij het, behoudens in zeer bijzondere gevallen, niet toelaatbaar achtten, dat een geldleening bij wijze van annuïteit wordt afgelost en dat zij geen termen hebben gevonden ten aanzien van het betrek kelijke Raadsbesluit van dat standpunt af te wijken. Bovendien kunnen zij slechts genoegen nemen met een aflossing van ten hoogste 30 jaren. B. en W. hebben bereids de Commissie, belast met de uitvoering van den Vleeschkeurlngsdienst, met het standpunt van Ged. Staten in kennis gesteld. De Commissie geeft, na met de Provinciale Griffie gepleegd overleg, in overweging het leeningsbesluit te wijzigen in den door Ged. Staten aangegeven zin, doch spoedshalve over te gaan tot het sluiten van een tij delijke kasgeldleening, groot f 125000.bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor: 1. Het besluit van 22 Mei 1929 tot het aangaan van een 40-jarige annuïteitsleening, groot f 125000 tegen een rente van 4 7/9 pet. in te trekken; 2. bij de bank voor Nederalndsche Gemeenten te 's- Gravenhage een tijdelijke kasgeldleening te sluiten, groot f 125.000 tegen nader overeen te komen voorwaar den; 3. te zijner tijd de onder 2 bedoelde kasgeldleening om te zetten in een vaste leening tot een gelijk bedrag, rentende 4 7/8 pet. en af te lossen in 30 jaren. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. In verband met dit besluit wordt een begrootings- wijziging dienst 1929, tot een bedrag van f 125.000 en idem tot een bedrag van f 6500 voor den bouw van de rijksveldwachterswoning, vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat laatstgenoemd bedrag van het Burgerlijk Armbestuur zal worden geleend te gen 4% pet af te lossen ln 25 jaren. Hoogstwaarschijn lijk zal de woning 1 Augustus klaar zijn. De huurprijs voor deze woning zal in de volgende vergadering wor den vastgesteld. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting, dienst jaar 1929, tot een bedrag van f '333. De heer Blaauboer vraagt of door de politie nageg-ian wordt wie een hond heeft Opgemerkt wordt, dat vooral de Zuiderzeewerkers nogal rijk voorzien zijn van hondjes. Medegedeeld wordt, dat Kaper een nauwkeurige op name heeft gehouden en de Voorzitter deelt mede, dat het kohier met de namen der aangeslagenen ter inzage is. Spreker deelt ook mede, dat het niet de losplaats te Kolhorn goed gaat, er wordt heel wat gelost Landbouwverloven. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening, waarbij wordt bepaald, dat vergunningen bc-doeld in artikel 13 der leerplichtwet voor geen andere tijden kunnen worden verleend dan gedurende vier weken, vanaf den eersten Maandag in Juli. De Inspecteur van het L.O. kan zich met deze ver ordening vereenigen. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. deze verorde ning ter vaststelling aanbieden, omdat de wet dit voor schrijft want zij gevoelen niet veel voor het verleenen van deze verloven. Ook vanuit de vergadering gaan in dezen .-geest stemmen op. De verordening wordt onveranderd vastgesteld. De rondvraag. De heer Kater is te Kolhorn geweest en wijst op den slordigen toestand achter de oude fabriek aan het Keern. Spr. noemt het er een bende en vooral met de warme dagen zal het een onhoudbare toestand worden. De Voorzitter belooft dat een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Kater zegt dat schouw over de landerijen is gehouden en vraagt of er nog iets gedaan wordt aan het schoeiingswerk der dammen. De Voorzitter stelt voor aan de 'commissie voor de landerijen, bestaande uit de heeren Smit en Kater, te vragen of die wil zorgen dat het in orde komt. De heer Kater vindt dat heel aardig maar... De Voorzitter: De wethouder van finantiën Is er bij. Nog geen tweede onderwijskracht te Ha ringhuizen. De heer Kooijman vraagt naar de motieven van den heer Dun om de tijdelijke hulp aan de school te Ha ringhuizen weg te sturen. De Voorzitter verzoekt den secretaris, den brief van den heer Dun, gericht aan B. en W., te willen voorle zen. Uit dit schrijven blijkt dat het aanstellen van een tweede leerkracht wel door den Inspecteur zou worden toegejuicht, maar dat het aantal kinderen niet zooda nig is dat een tweede leerkracht kan worden aange steld. Een boventallige leerkracht mag nooit zoo maar ln de school worden toegelaten en zeker niet zonder medeweten van het schooltoezicht. Ook niet een tijde lijke leerkracht, en daarom is het genomen raadsbe sluit onuitvoerbaar. De Inspecteur merkt in zijn schrij ven nog op dat de goede bedoelingen van den raad niet ln twijfel worden getrokken. De heer Kooijman concludeert dat de Inspecteur zich geplqueerd gevoelt, omdat hij niet is gevraagd en daar moet nu het onderwijs onder lijden. De Voorzitter meent dat dit van iemand als den heer Dun niet mag worden verondersteld. De Secretaris wijst er op, dat al was de toestemming aan den Inspecteur gevraagd, deze het aan de hand van de wet niet had mogen toestaan. De Voorzitter zegt dat we maar zullen hopen dat het aantal leerlingen volgend jaar zóó is, dat er een tweede leerkracht mag worden aangesteld. Spr. deelt mede, dat het verzoek aan het Rijk, om de tijdelijke leerkracht te Kolhorn voor dit jaar voor rekening van het Rijk te nemen ls afgekitst. In de volgende vergadering zal een voordracht tot benoeming over een onderwijskracht aan de orde worden gesteld. De heer Blaauboer vraagt of die tijdelijke leerkracht te Kolhorn wel mag worden toegelaten. De Voorzitter antwoordt bevestigend, te Kolhorn Is een voldoend aantal leerlingen voor 4 leerkrachten, te Haringhuizen niet voor 2 leerkrachten. De openbare vergadering wordt gesloten, de raad gaat in comité, o.m. ter bespreking van een schrijven van het Bannebestuur. HOORN, 4 Juli. 16 stapels kleine fabriekskaas f 46, 12 stapels kleine boerenkaas f 49, 9 stapels fabrieks commissiekaas f 50.50 11 stapels boeren commissiekaas f 52.50, alles gemerkt. Totaal aanvoer: 48 stapels, wegende 57293 Kg. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Juli. Schotsche muizen f 3.605.80, blauwe eigenheimers f 5—5.10, drielingen f 1.60—3.60, kleine f 1.10, tomaten A f 44.20, B f 35 90, C f 39.20, CC f 23.50 per 100 Kg., boswortelen f 6.508 per 100 bos, bloemkool f 20 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 367000 Kg. aardappelen, 7500 Kg. to maten, 14500 bos wortelen, 47 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juli. Schotsche muizen f 45.30, drielingen f 1.60-^2.40, kleine f 1.10—1.50. uien f 3.90 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 119500 Kg. aardappelen, 225 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE. 5 Juli. Schotsche muizen f 3.105, drielingen t 1.302.40, kleine f 1.10, uien f 3.503.80, per 100 Kg., boswortelen f 55.20, per 100 bos, bloemkool f 1717.50, p. 100 stuks, Totaal aanvoer: 131400 Kg. aardappelen, 350 Kg. uien, 100 bos wortelen, 375 stuks bloemkool. MEDEMBLIK, 5 Juli. Schotsche muizen f 1.702, kleine f 0.700.90 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 4 Juli. Schotsche muizen f 4.306, drielingen f 2.703.50,. Totaal aanvoer: 38100 Kg. aardappelen. MEDEMBLIK, 4 Juli. Schotsche muizen f 2.102.20, kleine f 0.901 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 5 Juli. Schotsche muizen f 3.704.80, drielingen f 2.103, gro ve f 3.60 per 100 Kg. Aanvoer 40900 Kg. aardappelen. EIERVEILING, AMSTERDAM, 4 Juli. Kipeieren hoogste prijs f 7.40, middelprijs f 66.10, laagste prijs f 5, eendeieren f 5.155.30. Totaal aanvoer: 215000 stuks. Handel matig. ALKMAAR, 5 Juli. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 52 stapels kl. fabriekskaas f 46, 12 stapels fabriekscom- mlssiekaas f 48, 12 stapels boerenfabriekskaas f 43, 36 stapels boeren-commissielcaas f 52, totaal 52 stapels, wegende 192000 Kg. ALKMAAR, 5 Juli. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 352 H.L.'s aangevoerd als: 164 H.L. tarwe f 1113, 1 H.L. rogge, S8 HL. gerst chev. f 11.25—11.50, 59 H.L. haver f 10.5010.75, 11 II.L. boonen, w.o.: bruine boo- nen f 2638, duivenboonen f 16.50, witte boonen f 68, 11 H.L. karwijzaad f 42, 2 II.L. blauwmaanzaad f 34, 6 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 14, (groo te) f 22, grauwe erwten f 1314, per 1C0 Kg. Handel goed. AMSTERDAM, 5 Juli. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). IJpolder bravo's 1 f 11.25, id. roodstar f 11.15, per H.L., IJpolder mui zen f 4.505, Andijker muizen f 4.505, id. kleine mui zen f 2.603, Langedijker muizen f 4.505.50, Rijper muizen f 44.50, per 100 Kg., Texelsche roodstar f 1 1.25, per H.L., Westl. muizen f 4.505, id. kleine mui zen f 33.50, Zomer malta f 12.5015 per 100 Kg. AARTSV/OUD. Door heeren Commissarissen der Nutsspaarbank te Hoogwoud, is aan den heer H. van Ree een fraaie chronometer geschonken ter hërinnering«aan zijn on geveer 35-jarig voorzitterschap. Voorwaar een zeer aardige en passende attentie. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat hier bij de opening van een stembiljet cr een briefje in was, waarop de volgende ontboezeming voorkwam: Hoera, de stontstrijd is gedaan, d' Ontwapening weer van de baan, 't Staatspensioen weer opgepakt, De zegeltjes maar weer geplakt. De stem was uitgebracht op dc lijst van den Y.B. DIRKSHORN. Vergadering van de Straatverlichting alhier, ge houden op Donderdag 4 Juli, ten huize van den heer D. Bruin. De voorzitter, de heer L. Doekes, opent met een welkom de bijeenkomst en verzocht hierna den secre taris de notulen te lezen van de vorige vergadering, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. De penningmeester doet hierna rekening over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat de ontvangsten, met inbegrip van het batig saldo, hebben bedragen f615.77; de uitgaven f 547.78; batig saldo f67.99. De rekening nagezien door de heeren Reuvers en Bruin, werd in orde bevonden. De voorzitter zegt, dat de re kening dit jaar beter eindigt dan vorig jaar, niette genstaande er dit jaar 5 nieuwe lantaarns zi„:i aan gekocht. Besloten wordt om dit jaar wederom 5 nieuwe lan taarns aan te koopen en deze maar weer te bestellen bij den heer Hulskamp te Allernaar, daar die lan taarns goed voldoen. De heer Dam, aftredend bestuurslid, werd weder herkozen. De rondvraag leverde geen bijzonders op, waarna de voorzitter de vergadering sluit, onder dankzegging voor de aangename samenwerking. SCHAGERBRUG. De jongeheer P. Schoorl, leerling van de O. L. school alhier, is met vrijstelling van het mondeling examen, toegelaten tot de 1ste klasse der Rijks Hoo- gere Burgerschool te Alkmaar. BURGERBRUG. De voordracht voor de benoeming van een Hoofd dor O. L. school alhier is als volgt samengesteld: 1. L. A. J. Smelik, te Julianadorp. 2. P. Parlevliet te Assendelft. 3. R. Schreuder te Schermerliorn. BURGERBRUG. Deze week was de beurt aan de oudere kinderen der O. L. school, cm hun schoolfeest te mogen vie ren. 's Ochtends al vroeg uit de veeren, want de tram gaat nieuwe tijd. Het gezelschap telde 32 kinderen. Na in Amsterdam aangekomen te zijn, hebben de kinderen genoten van een mooien boottocht op 't IJ, de Oranjesluizen door, om vervolgens over de Zuider zee op Volendam aan te stevenen. Even aan wal ge stapt en toen naar Marken gekoerst, wat 't eindpunt van dezen tocht was. Terug, via Monnikendam. Broek in Waterland, alwaar o.a. de oude kerk, datecrende uit de 13de eeuw, bezichtigd werd. 's Avonds in Alkmaar gearriveerd, stonden daar particulier beschikbaar gestelde auto's gereed, die het vroolijke clubje goed en wel weer naar hun ouders overbrachten. Aan allen nogmaals dank voor diensten en gaven hiervoor opgeofferd GEMEENTE ZIJPE, Ingeschreven van 3 tot en met 5 Juli 1929. Geboren: Gerard Jan, zoon van Hendrik Hazebelt eu Geertje Bijpost. Anny Josina, dochter van Klaas Kooij en Helena Trijntje van Kooten. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. De heer P. J. Haringhuizen heeft met gunstig ge volg examen afgelegd aan de Universiteit te Utrecht als candidaat Wis- en Natuurkunde. De jongenheer B. S. Sieswerda is geslaagd voor het toelatingsexamen 5-jarige H.B.S. te Alkmaar. GEMEENTE SENT MAARTEN. Geboren: Trijntje Aagje, dochter van Arie Breebaart en Anna Koning. Elisabeth Maria, dochter van Jan Francis van der Vliet en Hillegonda Bergen. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jan de Boer en Maria Koordes. Overleden. Anthonius Lourentius Stoop, oud 3 maan den, zoon van Jan Stoop en Bregje Baars. Van de 1363 kiezers uit deze gemeente hebben bij de op 3 Juli j.1. gehouden verkiezing 160 kiezers niet aan hun stemplicht voldaan. Het aantal leerlingen der 3 openbare lagere scholen in deze gemeente bedroeg op 1 Juli j.1. 270. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren: Berendina Jantina, dochter van Hendrik Hoogeveen en van Aaltje Hartsuiker; Adriaan, zoon van Dirk Duinker en van Pietertje Blokker; Arie Sl- mon, zoon van Klaas Bakker en van Magaretha Hoep; Jan, zoon van Pieter Raven en van Neeltje Blom; Arie, zoon van Pieter Raven en van Neeltje Blom; Nelly Margaretha, dochter van Pieter Blaauboer en van Alida van Meurs; Florina, dochter van Pieter Wardenaar en van Elisabeth Anna Kos. Ondertrouwd: Gerard Arie van Teulingen, oud 25 ja ren, arbeider wonende te Anna Paulowna, en Maartje Herman, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Bar singerhorn. Getrouwd: Gerard Arie van Teulingen en Maartje Herman. Overleden: Cornelis Smit, oud 80 jaren; Johannes Bakkum, oud 58 jaren, echtgenoot van Catharina Stet. Ingekomen: J. Anjema en gezin van Smallingerland; E. M. Peeters van Winkel; M. Buijtenhek van Winkel; C. M. Biersteker van Texel; C. A. Bronder van Heiloo; G. W. de Jong en echtg. van Emmen; M. Radtke van Rustringen (Duitschl).; P. v. d. Meer van Wieringer waard; G. Bootsma en echtg. van Groningen; M. Zwolle van Steenwijkerwold; C. van deVelde en gez. van Groede; H. H. en G. Meijer van Lemsterland; J. C. de Lie en gezin van Bergen op Zoom; A. v. d. Herik en echtg. van Sliedrecht; E. Keuris van Rotterdam; H. A. de Leeuw van Rottei'dam; G. Krap en gezin van Win kel. Vertrokken: C. S. Renaud naar Hilversum; C. Blok ker naar Schagen; Jb. Fijnheer naar Hensbroek; C.

Schager Courant | 1929 | | pagina 14