91 Zij Ata steeds Uw ideaal! 1 l BILLY BOO. Ata is uitstekend in zijn werking en in 't gebruik zeer voordeelig. Alles blijft nieuw door Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Eenig Importeur E. Oatermann Co'a Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G„ Düsseldorf gezegd, dat een bijdrage van f2100 voor het Hoog heemraadschap te hoog was, maar dat de Ingenieur zich in verbinding zou stellen met Ingenieur Ringers, om na te gaan welk voordeel er voor het Hoogheem raadschap in de kanalisatie zou zijn. We hooren nu op hoeveel dat wordt berekend. Maar spr. wijst bovendien op de moreele taak die het Hoogheem raadschap heeft om dingen die goed zijn, die dienen om de provincie economisch vooruit te brengen, te steunen. Spr. kan zich dus met het voorstel van D. en H. volkomen vereenigen. De kanalisatie in den hoek van Enkhuizen ziet spr nog niet gebeuren; meer sympathie blijkt er te zijn aan den kant van den Wieringermeerpolder en spr. vraagt nu of het Hoog heemraadschap ook geen belang heeft bij het ka naal Ivolhorn-Lutjewinkel-Heerhugowaard-Omval- Huigendijk. Is dat wel het geval, dan zal spr. graag een voorstel tot het verleenen van een bijdrage te gemoet zien. Laten we helpen, goede dingen tot stand te brengen. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur met den ingenieur alle 4 kanalen in gedachten langs zijn ge gaan, de werken zijn gesorteerd, de wijze van ver voer van materiaal en nagegaan is of een goedkoo- per toevoer bij de totstandkoming der kanalen zou ontstaan. En na al die overwegingen zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden met hun voorstel gekomen, Spr. wijst er op, dat hij persoonlijk sympathiek tegenover het kanalenplan staat, maar als Hoogheemraad schap, met als taak te zorgen, voor de zeewering, de wegen en de binnenwaterkeeringen, hebben we ge meend, geen ondersteuning te geven aan werken, die buiten deze taak omgaan. Misschien is dat wel een star standpunt, maar Dijkgraaf en Hoogheemraden meenen daarmee het zuiverste te staan. Het kanaal vak Alkmaar-Kolhorn valt naar hun meening bui ten het voorstel. De heer Haremaker gelooft, dat het Hoogheem raadschap in 40 jaren meer gaat geven dan nemen. De Voorzitter zegt, dat als de heer Haremaker dat technisch kan aantoonen, we graag zullen luisteren, Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben het zóó maar niet neergeschreven. De heer Haremaker gelooft, maar het geloof begint waar de wetenschap op houdt, terwijl het voorstel van Dijkgraaf en Hoog heemraden op de wetenschap is gebaseerd. Spr. zal dus van den heer Haremaker graag een aanduiding hooren. De heer Haremaker zegt, dat door het stofvrij ma ken van het wegdek, het onderhoud minder zal wor den, dat ligt er toch logisch in opgesloten. De Voorzitter zegt, dat dit hier nooit is gezegd. Er is gezegd dat we nu bezig zijn met belangrijke ver beteringen aan te brengen en dat we in de toe komst voor groote uitgaven zouden komen te staan. Zijn de wegen stofvrij gemaakt, dan moeten ze van spramex en solit worden voorzien. Wel zijn de we gen dan stofvrij en beter voor het verkeer, maar het wegonderhoud blijft in beduidende mate be staan en dat is ook de basis geweest voor de nor male berekening. De heer D. de Boer zegt, dat het voorstel van Dijk graaf en Hoogheemraden zich bepaalt tot net mini mum waartoe het Bestuur had behooren te komen. Spr. zegt dat deze kanalenplannen langzamerhand een historie hebben gekregen en herinnert aan de meening van menschen dat de weg van dwang tot steunverleening moet worden gevolgd. Spr. heeft persoonlijk zich daar sterk tegen verzet, vooral in de Commissie-Van Aalst en een dwang is het niet ge worden. De heer Kernkamp: Het kan nog'komen. De heer De Boer: Maar zoover is het nog niet. Men is nu uitgegaan van de meening dat de kana len behooren te komen, waar de praktijk aantoont dat er behoefte aan bestaat. Spr. vreest dat we de algeheele totstandkoming van het kanalenplan niet zullen beleven, maar dat het zeer goed mogelijk is, dat voor partiëele uitvoe ring belanghebbenden zich voldoende bereid vertoo- nen. Wel is de vrijwillige steun niet meegevallen, maar toch is het goed als geen dwang wordt uitge oefend. De vraag of een corporatie als deze een be letsel mag worden voor partiëele uitvoering, meent spr. ontkennend te moeten beantwoorden. Dit col lege mag een bijdrage geven, die overeenkomt met 't voordeel dat door de totstandkoming van de kana len zal worden verkregen. Bovendien als spr. de cij fers bekijkt, dan oordeelt spr. dat het nog niet zoo ver is dat de f 1000 zullen worden bijgedragen. .Het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De opheffing van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Schager. en Niodorper Koggen. Ten aanzien van de regeling der finantieele gevol gen dier opheffing (zie ons no. van 22 Juni 1.1.) zegt de heer Groot (Andijk), dat het bij hem meer gaat om een principe. Spr. vraagt nl. of het wel op den weg van het Hoogheemraadschap ligt om de heem raden, die nog niet den 71-jarigen leeftijd hebben bereikt, een wachtgeld toe te kennen. De Voorzitter zegt, dat eenzelfde regeling is ge troffen met andere opgeheven waterschappen en bo vendien blijkens het betrokken Prov. Blad, ons wa terschap in dezen de verplichting daartoe wordt op gelegd. De heer Groot zegt, dat als hij het dus goed be grijpt, hij indertijd zelf aan een dergelijke regeling heeft meegewerkt. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden aangenomen. De Voorzitter brengt een woord van hulde en waardeering aan het bestuur van de Schager en Isiedorper Koggen voor het initiatief dat het heeft genomen om tot opheffing van het Ambacht te ko men en dat geheel in tegenstelling is met wat te constateeren viel bij andere op te heffen water schappen. „klokkekamer". De eenige woorden waren voldoende om hem te zeggen, dat dit een oproep van de politie was, die het publiek mededeelde, dat hij, Max Barnard, werd opgespoord in verband met den moord op dit vermeldde het stuk krant niet. „Wat voor kans heb ik als ze me pakken?" mompelde hij heesch. „Ik weet hoe de politie is. Wat kan het hun schelen of een man onschuldig is? Het is er hun maar om te doen een schuldige te vinden. Ze zullen waar achtig niet in mijn voordeel de dingen uitleggen! Als er iets in mijn voordeel is, zullen ze het achterhouden en als er iets in mijn nadeel is, zullen ze er als de kip pen bij 'zijn. O, ik ken ze door en door. Ik ben al eens door het vuur gegaan en weet 'hoe ze te werk gaan.'' Hij keek de andere stukken papier door en ontdekte, dat er een diamant van „fabelachtige waarde" was ge stolen op weg van Amsterdam naar Parkeston, en dat hij, die hem in bewaring had gehad, vermoord was. Een diamant! Dat glinsterende ding, bijna zoo groot als een kievitsei, dat hij in zijn zak had. Waarom Zijn oog viel op den laatsten regel. Het papier was precies in het midden van de letters doorgescheurd, al leen de bovenste helft was over. Zonder hetgeen hij wist, had hij nooit de beteekenis ervan kunnen ontcij feren, nu echter was het even makkelijk alsof de let ters er heelemaal op stonden. „Verpakt in een rubber zakje, ongeveer Hij beefde van het hoofd tot de voeten. De schitte rende steen ,die hij in zijn bezit had was met bloed bevlekt. Wanneer hij er al ooit over gedacht had om dezen steen in geld om te zetten, dan zou deze vreese- lijk eontdekking dat idee wel geheel uit zijn hoofd heb ben gebracht 4 Hij was zoo opgewonden, dat hij niet stil kon blijven zitten. Hij liep onrustig de kamer op en neer. Zijn ge dachten gingen terug naar den nacht, toen hij een vrouw driftig een gat zag graven in een graf, er het pakje in zag werpen en snel de aarde weer op zijn plaats brengen. „Zij moet hebben geweten, dat het vervloekt was", De uitkeering aan een weduwe van een gewezen werkman. Het voorstel om aan de weduwe A. Schaap, gebo ren M. Dalenberg te Petten, voor het tijdvak van 13 April tot einde 1929 een uitkeering te verleenen van f3.50 per week, met bepaling dat deze uitkeering in geval van overlijden of ingeval van een volgend huwelijk komt te vervallen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rekening over 1928. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de rekening over 1928. De commissie, belast met het onderzoek, bestond uit de heeren De Boer (Edam), Barten en Van der Sluijs. De heer Van der Sluijs brengt een zeer uitvoe rig rapport uit, waarin mededeeling wordt gedaan op welke wijze de controle bij het waterschap ge schied en opgemerkt wordt, dat van de 62000 aan slagen er nog slechts openstaan 23 tot een bedrag van f204.06, terwijl ook gewezen wordt op de nauw keurige schattingen die blijkens de juiste cijfers zijn verricht. Geadviseerd wordt de rekening goed te keuren, wat den gewonen dienst betreft: in ont vangsten f 1343225,54, in uitgaven f 1217445.57, batig slot f 125779.97, wat den buitengewonen dienst be treft, in ontvangsten f475546.36, in uitgaven f47481.72, batig slot f 64.64. De commissie kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot het vormen van een reservefonds. (Zie ons no. van 22 Juni). De heer Uitentuis vraagt, of het te vormen reser vefonds is bedoeld als een maximum. De Voorzitter zegt, dat het aanvankelijk dient voor het aangegeven doel en dat de algemeene vergade ring ieder jaar bij de behandeling van de begroo ting opnieuw in de gelegenheid is dit onderwerp on der de oogen te zien. De heer Sluis zegt, dat regeeren vooruitzien is en het nu een zeer gunstige gelegenheid is, een rege ling als Dijkgraaf en Hoogheemraden hier voorstel len, in 't leven te roepen. Spr. brengt het Bestuur hulde, dat het dit voorstel doet. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel tot het vormen van een reservefonds aangenomen. Ten aanzien van het voorstel tot aanvulling der begrooting dienst 1928 en tot het doen van af- en overschrijvingen, vraagt de heer iïaremaker'naar de verdere kosten van het herstel van den weg op den Oostzanerdijk. De Voorzitter wijst er den heer Haremaker op dat in de begrootinig voor 1929 hiervoor uitgetrokken is f 5000. Den heer Haremaker is ter oore gekomen, dat de bovenlaag niet vatten wou en daarom dat nawerken noodig was. Spr. vraagt of dat voor het tweede ge deelte ook zóó zal zijn. De Voorzitter zagt, dat de mogelijkheid wel be staat, maar waarschijnlijk is het niet. Gister heeft spr. met den ingenieur er over gesproken, en het verloop is tot nu toe beduidend beter. Voor het eer ste gedeelte was het de bedoeling een asphaltbeton- weg te maken, maar voor dat doel was de weg niet geschikt, de bodem was te slap Voor het tweede ge deelte wordt nu de werkwijze toegepast, waartoe we voor het eerste gedeelte w.erden gedwongen. De aanvulling der begrooting, zoowel als de af- en overschrijvingen worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Wat de vaststelling der rekening over 1928 betreft, merkt de heer Van der Sluijs nog op, dat de admi nistratie een grooten omvang heeft en de controle ervan voor het grootste gedeelte geschiedt door Dijkgraaf en Hoogheemraden. Het vertrouwen wordt dit college volgaarne geschonken en de commissie is overtuigd van de ambitieuse opvatting door het Bestuur van zijn taak. Toch wordt Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers aangeraden, eens een kijkje te nemen van den omvang der ad ministratie. Wat den omvang van het waterschap betreft, per district wordt de toestand bekeken en spr. wijst er op, dat het dan 3 jaar duurt eer een compleet overzicht is verkregen. Spr. geeft in over weging volgend maal de 2 overige districten in oogenschouw te nemen en dat bij den rondgang ook de Hooghemeraden aanwezig zijn, opdat we aaneen gesloten den toestand goed kennen. mompelde hij. „Ja, daarom wou ze het verstoppen." Plotseling werden zijn overpeinzingen afgebroken door het geluid van slagen en de kreten van een meisje. Hij wachtte niet om na te denken, maar de smalle deur openende, snelde hij de donkere trappen op, die door een kleine gang naar een kamer boven leidden. De slagen en de gillen klonken nu luider. Hij snelde de kamer in, juist toen de woedende Rag een dikke rottan wandelstok neer liet komen op de schouders van het meisje, dat in een hoek lag geknield haar armen tot bescherming voor haar hoofd. Vóór de stok weer kon neerkomen, werd hij den ouden bruut uit de hand gerukt, in drie stukken gebroken en in het vuur gegooid. Rag keerde zich razend tot zijn tegenstander, maar ontving een opstopper die hem op den grond gooide. Rag was net een gummibal en bijna even moeilijk pijn te doen. Hij krabbelde op en vestigde zijn gemeene zwarte oogen op den veroordeelde. „Wat mot dat? Wat heb jij je te bemoeien met vader en dochter? Kan ik mijn eigen vleesch en bloed niet af rammelen als zij het verdient?" snauwde hij. „Niet als ik er bij ben. Ik heb je gewaarschuwd, dat ik je een pak slaag zou geven als het weer gebeurde als Ik er bij was, en dat heb ik gedaan. Dat is alles. Raak haar niet meer aan!" „Arijt, mijnheer Max," antwoordde Rag met een on- aangenamen lach. „Als je haar partij kiest, heb ik nik3 te vertellen. Dan mot ze maar lui blijven en blommen verkoopen. Ik heb er een kans gegeven om d'r fortuin te maken en ze wil niet Arijt! Afgedaan." Ondertusschen was Aggy opgestaan, heur haar hing in vuile slierten om haar gezicht en plakte daaraan vast waar haar tranen het hadden vochtig gemaakt, en op de rechter wang had de wreede stok een felle roode striem achtergelaten. „Je bent de beste, en ik zal het niet vergeten," fluis terde ze tegen Barnard toen ze langs hem liep en de kamer uitschoof. De Voorzitter wil met genoegen dezen wensch in de vergadering van het Dag. Bestuur voorbrengen, maar merkt op dat als de vergadering dit wenscht, het voor Dijkgraaf en Hoogheemraden een wet is. Spr. zou den heer Van der Sluijs nog willen overbie- den en 3 districten inplaats van 2 willen bekijken in één heele tournée. Spr. erkent, dat op die wijze de le den wel op de hoogte komen van de geheele zaak. Met onthouding van Dijkgraaf en Hoogheemraden wordt de rekening goedgekeurd, waarbij de Voor zitter de commissie dank zegt voor de wijze waarop zij haar omvangrijk werk heeft verricht en speciaal dan heer Van der Sluijs voor zijn rapport. De verdeeling in kiesdistricten. Aan de orde wordt gesteld het adres van de Alge meene Kiesvereeniging voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, inzake de verdec- linig in kiesdistricten. In het no. van Woensdag 26 Juni hebben we uitvoerig medegedeeld welke motie ven er Dijkgraaf en Hoogheemraden toe hebben ge bracht om te adviseeren dat er voor inwilliging van het verzoek geene voldoende termen bestaan. De Voorzitter merkt nog op, dat indien door de ver gadering een afwijkende beslissing mocht worden ge nomen, slechts aan Ged. Staten of Prov. Staten kan worden verzocht het reglement van ons waterschap te willen wijzigen. De heer De Boer (Edam) merkt op, dat de Voor zitter reeds eenige maanden bekend was met dit ver zoek en nu korte dagen geleden de gedachte daarover van Dijkgraaf en Hoogheemraden aan hoofdingelan den en hoofdingelanden-plaatsvervangers ter kennis worde gebracht. Spr. wil daarom de behandeling van dit punt uitstellen tot de volgende vergadering en MIJNHARDT's HoofdpUn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. O-,. Q- Billy rilde, toen hij 't hoorde, Prikken stond hem niet erg aan. Hij wou zich geen bangeit toonen, Andera was hij heengegaan. „Ik durf wel," zeide Billy moedig. „Bang voor zoo'n prikje ben ik niet. Ik ben bang, dat moeder ziek wordt, Als ze mijn bloed op je snavel ziet." HOOFDSTUK XVIIL HET DUEL. Er viel een koude motregen; de straten waren vol zwarten kleverigen modder, den eigenaardigen modder van een Metropool. Een taxi stopte op den hoek van Wigmore straat en Lord Balmaine stapte uit, betaalde den chauffeur en liep snel naar Chesham Square. Het was ongeveer twintig minuten voor zes. Het uur van samenkomst met den graaf van Lan- chester was bepaald op kwart voor zes. Sinds zijn on derhoud met den graaf hadden zij elkaar niet meer ge schreven of gesproken en evenmin had Lord Balmaine nog iets gehoord van Lady Lanchester. Inderdaad was werkelijk eenmaal de gedachte bij hem opgekomen, dat, als zij niet bij hem was gekomen, de zaak in der minne zou zijn kunnen worden geschikt, doordat hij den graaf zijn 'excuses zou hebben aangeboden en wanneer deze erop had gestaan, hij van elke ontmoeting met de gra vin zou hebben afgezien. Hij was indiscreet geweest, dat gaf hij eerlijk toe. maar tot het bezoek van de gravin, had er nooit een werkelijke liefdesbetuiging tusschen hen plaats gehad. Het was natuurlijk verkeerd geweest om haar een ring te geven en geld, maar hij trachtte zich zelf te willen wij3 maken, dat dat allebei uit vriendschap was ge beurd. Het bezoek van Lady Lanchester had dit alles veran derd. Ze had bekend, dat ze hem liefhad en hij zou in haar oogen een lafaard zijn als hij zich nu terugtrok. De belofte die zij hem had afgedwongen vervolgde hem als een nachtmerrie. Hij kon de betoovering in haar oogen, de muzikale klank van haar stem, den zachten druk van haar armen om zijn hals niet verge ten. Hij wist, dat ze hem bijna tot moord had overge haald, hij wist, dat hij had toegegeven, waar hij had moeten weigeren en toch voelde hij, dat als hij alles weer zou moeten doormaken ,hij precies hetzelfde zou doen. gelooft niet dat er voldoende studie van is gemaakt. Misschien is er dan gelegenheid onze gedachten er beter over te laten gaan. Als nu het verzoek van de baan werd geschoven, zou toch weer een vierde ver zoek komen en dat zou spr. willen voorkomen. De heer Haremaker ondersteunt het voorstel-De Boer tot uitstel. Ook de heer Jimmink doet dat en zegt dat het een ieder buitenstaander direct moet opvallen hoe zeer de vertegenwoordiging der districten uiteenloopt, waar in kiesdistrict Den Helder 6000 stemmen kun nen worden uitgebracht, Hoorn 21000 en Purmerend 25000. Het is een groote onregelmatigheid dat ieder district dezelfde aantal hoofdingelanden en hoofdinge landen-plaatsvervangers heeft. Het doet spr. genoe gen dat Dijkgraaf en Hoogheemraden dit onderwerp onder de oogen hebben gezien en spr. deelt mede, een verdeeling in 4 kiesdistricten, n.1. Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Purmerend, met respectievelijk 13447, 13986, 14078 en 12152 stemmen, van harte te zul len toejuichen. De Voorzitter zegt, dat er z.i. niets op tegen is de behandeling uit te stellen tot de volgende vergade ring. Niet voor 1933 zullen we een nieuwe verkiezing krijgen en het belang van het Hoogheemraadschap verzet zich dus niet tegen een uitstel van behande ling. De heer Groot (Andijk) vraagt zich af, waarom nog langer tijd noodig is om deze kwestie te beoordeelen. Het is niet de eerste maal dat het onderwerp ter sprake komt en aan uitstel heeft spr. ook geen be hoefte. De Voorzitter merkt op dat er bij enkele collega's van den heer Groot wel behoefte bestaat tot dat uit stel en de heer Groot daarom die collega's in de ge legenheid zou kunnen stellen het onderwerp nader te bestudeeren. De heer Groot erkent de juistheid van deze op merking. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het adres aan te houden tot de volgende vergadering. Zonder bespreking wordt het voorstel tot electri- ficatie van de bemaling van den Leijpolder en het sluiten van een overeenkomst met den Vereenigden Harger- en Pettemerpolder tot uitbreiding van het bemalingsgebied aangenomen. Hierna volgt sluiting. „Ben jij een man, 'n baby ben je. Dat wil 'n flinke kerel zijn. Wees 'n man," lachte de vogel. „Ik doe jou toch heusch geen pijn." Toen Bill zijn arm ontblootte, Van vrees voor den prik vervuld, Riep Redneb: „Je bent 'n domoor, Dat jij d'amulet vergeten kunt." Zouden jullie die amulet vergeten .hebben, als jullie in Billy's plaats waren? Nu echter het oogenbllk gekomen was om zijn be lofte te vervullen, begon zijn besluit te wankelen. Hij zou het schot van den graaf ontvangen, maar niet te ruggeven. Hij kwam terug op zijn eerste besluit. Hij zou In de lucht vuren. Met deze gedachte in zijn hoofd, stak hij het plein over en zag het groote, sombere, grijze huis, waar hij Lord Lanchester zou ontmoeten. Hij had bijna het hek bereikt, toen de elegante gestalte van een vrouw uit de schaduw van de boomon voor den ingang naar hem toe gleed. Ze tilde haar dikken sluier op en de gravin stond voor hem. „Jij, Leonie," riep hij onwillekeurig. „Waarom ben je hier gekomen? Ik ik wou dat je dat niet gedaan had." „Ik wou je zien," hijgde ze, „ik voelde dat ik dat moest. Begrijp je niet, dat je toekomst je leven nu een deel van het mijne is?" „Mijn leven? Dat is nu niet veel waard, als je denkt waarom ik naar dat huis ga," zei hij met een flauwen glimlach. „Dat denk je," antwoordde ze opgewonden, „maar ik weet wel beter. Luister naar me. Je weet niet, dat ik, als ik wil, het geluk van de mannen kan beinvloeden Ik heb mijn macht niet éénmaal, maar wel een dozijn maal op de proef gesteld. Begrijp me niet verkeerd. Ik verzeker je, dat je niet alleen zult slagen ik wat ik je vroeg te doen, maar je zult ook ongedeerd uit dat huis komen." Er was een kracht, een klank in haar stem, die een eigenaardige huivering door het lichaam van den jon gen man zond. Het was of ze hem betooverde. Zijn be sluit, een paar minuten geleden zoo vast, wankelde. „Denk er om, Aubrey," ging zij voort, op dezelfde koortsachtige manier, ,ik heb je lief en voor mijn liefde zul je alles doen. Ik zal hier op je wachten. Je zult winnen en veilig bij me terugkeeren. Ga nu!" voegde ze er bij met een geheimzinnigen glimlach om de lip pen, of je zult te laat zijn." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6