Ch. H. Th. Schmalz Groote Opruiming Heerera en Jorageheeren Dril-Costumes en Jongens Drilpakjes. Telef. 15 SCHAGEN. Wegens gevorderd Seizoen HEERHUGOWAARD. WINKEL. IANGENDUK, ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. Eenige Restanten SPOT GOEDKOOP. Duitscks vischkotter geramd ea gezonken. Een onbekend schip gezonken. Nieuwe Oceaanvlucht Amerika—Italië. Een mirlukte staatsgreep in Roemenië. Nagekomen Berichten. Binnenlandsch Nieuws. De commumstische relletjes te Zaandam. Bewaking van den ex-keizer gevraagd. Zuiderzeewerken. Vader schiet zijn kind en daarna zichzelf dood. (Combinatie BERVOETS.) van alle voorradige Prijzen netto a contant ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Alleen drijfhout gevonden. Gisterochtend is te Yarmouth bericht ontvangen dat er.vannacht buitengaats een boot tengevolge van een ontploffing gezonken was. Een reddingboot en een torpedo-jager hebben een onderzoek ingesteld. Zij vonden inderdaad wrakhout, maar verder geen enkel spoor van de vermiste boot. DE BEMANNING GERED. De Duitsche vischkotter H. F. 284 uit Finkenwaer- den aan de Oostfriesche kust is ten N. W. van het lichtschip „Norderney" door een Hollandsche treiler uit IJmuiden IJm. 78) geramd en zoo zwaar bescha digd, dat de Duitsche boot korten tijd later zonk. De bemanning kon zich nog bijtijds in de booten bege ven en werd naderhand door een anderen Holland- schen treiler opgepikt en later overgegeven aan een Finkenwaerder visschersboot, die de bemanning aan Cuxhafen aan land. zette. Volgens verklaring van de bemanning van het gezonken schip zou de IJm. 78 na de aanvaring met gedoofde lichten zijn doorge varen, zonder zich om het in noodverkecrend Duit sche schip te bekommeren. i CNDER DE KUST VAN KENT. t t Lloyds meldt uit Londen: Het draadloos station te North Foreland meldt, dat het om elf uur 's avonds een S.O.S.-sein heeft ontvan gen van het Deensche stoomschip „Anneberg", dat op vijf mijl Zuidwest ten Zuiden van het lichtschip „Smith Knoll", een schip door een ontploffing heeft zien zinken. De „Anneberg" deelt verder mede, dat zij kruist waar het schip is verdwenen, op 52 gr. 30' Noorderbreedte en 2 gr. 19' Oosterlengte. Eenlge wrakstukken gevonden. Reuter meldt later uit Londen: Er is veel publieke belangstelling gewekt door het bericht dat gedurende den nacht op de reede van Yarmouth tengevolge van een ontploffing een schip is 'gezonken. Een reddingboot en een torpedojager zoe ken den omtrek af. Zij hebben wel wrakstukken ge vonden, doch geen spoor van de gezonken boot zelf. Ean Desnsch schip? Nog later wordt uit Londen gemeld: Het onderzoek naar de geheimzinnige scheepsont- ploffing, welke gisternacht ter hoogte- van Sarmouth zou hebben plaats gehad, heeft tot dusver als eenig houvast opgeleverd het vinden van een paar wrak stukken met het opschrift „Liobalten". Dit opschrift doet vermoeden dat-het een Deensch schip betreft. Door een Naderlandsch schip opgepikt. Het mysterie van het ontplofte schip is opgelost door de aankomst te Immingham van het Neder- landsche s.s. „Gelderland' uit Rotterdam met 18 man aan boord, die Zaterdagnacht in een reddingboot bij Cromer werden opgepikt. Naar wordt geloofd was de naam van het veronge lukte schip „Boet" Het is klaarblijkelijk aan dén grond geloopen en gebroken. De geredde mannén verklaarden dat de geheele be manning zich in de reddingsboot bevond. AMERIKAANS CH VLIEGTUIG GESTART. V.D. verneemt uit New York: Uit Old Orchard wordt gemeld, dat het Amerikaan- sche vligtuig „Boy Scout', gister te 8.43 uur (Ameri- kaanschen tijd) gestart is voor een Oceaanvlucht met als einddoel Rome. x Over den Oceaan naar Rome. Reuter meldt uit Öld Orchard: Het vliegtuig „Pathfinder" is gister om 8 uur 49 (Amer. tijd) gestart met Rome als bestemming. Een vliegtuig van de kustwacht vergezelde de Oceaanvliegers 75 mijl zee in. Alles ging goed. i i|TALRIJKE ARRESTATIES. V.D. verneemt d.d. 8 Juli uit Boekarest: Reeds eenigen tijd was het de regeering van Roe menië bekend, dat men in zekere militaire kringen plannen smeedde tot het uitvoeren van een staatsgreep. Ir. verband hiermede was het dan ook, dat minister president Manioe in zijn rede van Vrijdag j.1. ver klaarde, dat allen die zouden pogen het grondwettelijk gezag van den staat aan te tasten, zouden stuiten op krachtige afwcermaatregelen van den staat. In den afgeloopen nacht zou de staatsgreep worden Uitgevoerd. De voormalige minister van Oorlog en leider der beweging Avarescoe zou minister-pesident worden van de nieuwe regeering. De regeering was den samen zweerders echter voor en in den afgeloopen nacht en in den loop van heden werden talrijke personen gear resteerd. Op het oogenblik zijn reeds tweehonderd ac tieve en andere officieren naar de militaire gevangenis overgebracht. Onder hen bevinden zich talrijke hooge officieren. De regeering is den toestand meester. Voor hedenavond is een buitengewone ministerraad bijeen geroepen, die over de verdere te nemen maatre gelen zal beraadslagen en de pers van het voorgeval lene op de hoogte zal brengen. Tot zoolang is het den dagbladen verboden berichten over de gebeurtenissen te geven. Met betrekking tot de voorbereiding voor de In Sept. te houden feesten, werd in de afgeloopen week door verschillende comité's vergaderd, met het oog op de vaststelling van het feestprogramma. Voor verschillende onderdeelen is nu overeenstemming gekomen. Een re clame-plan werd uitgestippeld, een colporteur aange zocht voor het bezoek van zakenmenschen met het oog op adverteeren in het feestprogramma, enz. Na deze vergaderingen werd op het einde der week een vergadering gehouden van het Hoofdcomité, onder voorzitterschap van den Dijkgraaf-Burgemeester. Hierin kwam nog een zeer gewichtige zaak aan de orde, n.1. het terrein van feestviering. Was tot nog toe het oordeel, dat het sportterrein daarvoor geen voldoen de ruimte biedt, nu was gebleken, dat door zèer ge- -waardeerde medewerking van eigenaars van belenden- fde perceelen, het mogelijk zou zijn, toch wel van hei Sportterrein gebruik te kunnen maken. dit door den heer A, Groot was toegelicht en namens het tentoonstellingscomité was verklaard, dat het zeer ingenomen zou zijn met het sportterrein, werd hiertoe besloten, zoodat nu alles, met uitzondering der te houden gioote harddraverij, zal plaats hebben op het sportterrein, dat voorzien zal worden van waterleiding, en electrisch licht Den secretaris werd opgedragen te accepteeren de aanbieding van tenten door de firma Werner. Getracht zal worden op het terrein een luid spreker van Philips geplaatst te krijgen. Met betrekking tot de paardensport kon men zich vereenigen met het voorstel der commissie, tot het hou den eener nationale A.B.C.-draverij. Aan de commissie voor vermakelijkheden en attracties werd een bedrag toegekend voor een groot vuurwerk met een pakkend slotstuk. Om geen misbruik te maken der gewaardeerde medewerking onzer eigen muziekcorpsen, zal voor de dansgelegenheid een corps van elders worden aangeno men. De toegangsprijs tot het feestterrein, met inbegrip der tentoonstelling enz. werd nu vastgesteld op 50 ets., en voor de avondfeestelijkheden op 25 ets. Teneinde echter de burgers in de gelegenheid te stel len alles te kunnen bijwonen, zullen voor inwoners door- loopende kaarten op naam verkrijgbaar worden gesteld tegen f 1, geldend voor alle drie feestdagen. Mede werd nog opgemaakt een lijst van officieele en andere personen, die zullen worden uitgenoodigd zitting te willen nemen in het Eere-comlté. Met het oog op de samenstelling van het programma werd besloten het feest ln te zetten met een half uur klokgelui, gevolgd door kerkdienst. Bij het sluiten der vergadering verklaarde de voorz. zich ten zeerste te verheugen over de algemeene belang stelling en medewerking en sloot hij de vergadering, met de beste wenschen voor hei welslagen der feestviering. LUTJEWINKEL. Onze vroegere plaatsgenoote mejuffrouw Gré Porte, slaagde te Alkmaar voor het examen onderwijzeres en voor het examen nuttige handwerken. OUDKARSPEL. Met ingang van heden is alhier aangesteld tot leerling-ambtenaar ter secretarie de heer G. C. Slof van Koedijk. De leerlingen van de le, 2e, 3e en 4e klasse der O. L. school alhier zullen dit jaar hun schoolreisje heb ben op 18 Juli. Het doel van den tocht is Haarlem, Zandvoort en omstreken. Door The Texas Company, gevestigd te 's-Gravenhage Is vergunning gevraagd om voor het perceel van den heer J. P. Leijen te Breezand, een ondergrondsche be waarplaats voor benzine en een aftappomp te mogen plaatsen. ANNA PAULOWNAPolitie. Verloren: een broche met photo, een portemonnale, inhoudende eenig geld en een nikkelen rand van een autolamp. Gevonden: een bankbiljet en een beursje met eenig geld. Inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. BREEZAND. Het ligt in de bedoeling van den heer M. Broers Jr., aan den Ooster Zandvaartsweg een blok van drie wo ningen te laten bouwen, waarbij ook een winkel. Op de aanstaande kermis zullen standplaatsen wor den ingenomen door den zweefmolen en luchtschom- mel van Dirks, een kinderdraaimolen, de schouw burgtent van Veltman, danstenten van C. Scheltus en N. Kok, Minerva-theater en verschillende andere vermakelijkheden, zooals werptent, hoeplatent, rad van avontuur en slagmachine. Voor rekening van den heer J. C. de Haan zal naast zijn bestaande huis aan de Nieuwstraat een nieuw woon- en winkelhuis gebouwd worden, vol gens bouwplan van den heer S. Vis te Oudkarspel. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Gerbrand, zoon van J. Smid en M. Kooij. Louise Constance, dochter van J. A. Snoijink en E. Leijendekkers. Jacoba Trijntje, dochter van R. J. Schipper en T. Glastra. Marie Neeltje, dochter van J. Kuit on M. Koorn; Marinus, zoon van H. Heijen en J. Snepvangers. Grietje Alida, dochter van J. Kui per en M. Hermans. Overleden: M. Wagemaker, oud 30 jaren, echtge- noote van P. Rotgans. Levenloos aangegeven een kind van P. van Gemst en M. M. Dekkers. Ondertrouwd: M. de Haan en A. Kuut. G. de Bie en II. Stevens. Getrouwd: R. Kat en T. Mulder. P. Bais en G. Rot gans. M. de Haan en A. Kuut. G. de Bie en H. Ste vens. Loop der bevolking over Juni 1929. Ingeschreven personen: L, J. Moelker en echtg. van Thoien; P. H. Thönissen van Geleen; C. van Zandwijk van Anna Paulowna; H. K. de Roo en gezin van Em- men; K. Stam en gezin van Papendreciht; A. Minder- houd van 's-Gravenhage; Mej. A. M. Thoien van Em- men; J, W. Brouwer van Nieuwerkerk; H. Ad erna van Beemster; Mw. C. J. Groffen geb. Hopmans, van Ber gen op Zoom; K. Honingh van Edam; D. Anemaa.t en gezin, A. de Bok en gezin, H. Verbiest en gezin, D. Ver biest en gezin, allen van Medemblik; J. Walbrug en gezin van Bellingwolde; H. Heidema van Ferwerdera- deel; A. Timmermans en gezin van Ferwerderadeel; G. H. Linterman en edhtg. van Amsterdam; Mw. G. Sta-, venga, geb. de Beurs en kind van Amsterdam; G. Nie- land en echtg. van Wildervank; H. J. Stuip van Ter Aar; R. Gras van Wieringerwaard; F. Middendorp van- Menaldumadeel; M. Boven van Sóheemda. Afgeschreven personen: J. Weender en gezin naar Winkel; A. N. Neve en gezin naar Velsen; L. Bennink en gezin naar Beverwijk; T. van Gelder naar s-Gra venhage; F. Wemmenhove en gezin naar Amsterdam; P. Rietvink en gezin naar Wonseradeel; A. Pajs en echtg. naar Velsen; G. en E. Beikes naar Eindhoven; E. Kuut en gezin en mej. E. Veldhuis naar Medembli;k P. Wagemaker en gezin naar Groningen; J. Hartman en gezin naar Oude Pekela! H. Molema en gezin naar Rotterdam; A. Kuiper en gezin naar Den Helder; L Verstraate en gezin naar Amsterdam; J. Bittner en echtg. naar Bloemend aal; Mw. A. Post geb. ten Bokkel naar Medemblik; A. L. Sparenburg naar Wonseradeel; Mej. J. Talstra naar Ferwerderadeel; G. van Wanrooij naar Oosterhout; T. Wolzak naar Wonseradeel; A. Roossien naar Velsen; H. A. Hazeloop naar Alkmaar; J. Langes naar Anna Paulowna; J. Duitscher en gezin naar Velsen. POLITIE. Gevonden: een paar gymschoenen. ALKMAAR, 8 Juli. Aardappelen f 3.604.60, aardbeien f 5586, per 100 Kg., andijvie f 3.609, bloemkool I f 16.10-.21.20, II f 1013.80, per 100 stuks, doperwten f 1216 per 100 pond, kropsla f 0.802.90, komkommers f 610.20, me loenen f 76 per 100 stuks, postelein f 0.55—0.90 per bakje, peulen f 1621 per 100 pond, rabarber f 4—6.80, radijs f 1.403.10, selderie f 1.303.10 per 100 bos, spinazie f 0.630.90 per bak, snijboonen f 25—27, dubbele sper- cieboonen f 3840, tuinboonen f 4.204.50, tomaten A f 22, B f 23, C f 21 per 100 pond, uien f 4.80, wortelen f 4.50—17.50 per 100 boa WINKEL, 8 Juli. Kruisbessen f 37, aardbeziën f 21—45, tomaten f 20 22, slaboonen f 3233, tuinboonen f 45, spinazie f 67, peulen f 1416 per 100 pond, bloemkool f 1417, kropsla f 0.801.20, komkommers f 1011, wortelen f 24 per 100 stuks. EEN AUTOBUS GEKANTELD. Gisterochtend is een autobus uit Bakkaveen, waar in werklieden voor de Zuiderzeewerken gezeten wa ren, te Leeuwarden gekanteld, doordat de bestuurder onbekend met den weg, plotseling het stuur om gooide De 25-jarige A. Linting, uit Drachten, die naast den chauffeur zat, geraakte onder den wagen en werd gedood. EEN DUITSCHE SCHEPELING DE AANSTOKER. Omtrent de communistische relletje®, Zaterdagavond te Zaandam, waarover elders in dit nummer reeds het een en ander is meegedeeld, wordt door de corr. van de N.R.Ct. aldaar nog het volgende gemeld: Nadat Zaterdagavond ongeveer half elf de rust in het centrum van de stad was teruggekeerd, werd de politie des nachts 12 uur, door de weigering van enkele per sonen, oen de gegeven bevelen op te volgen, weer ge noodzaakt, van de wapens gebruik te maken. Na hevig verzet werd hierbij de Zaandammer K. ,<3ie enkele klap pen opliep, in arrest gesteld. Drie gewonden hebben r.leh onder behandeling van een dokter gesteld. De op stootjes veroorzaakten in het drukke stadsge deelte van Westzijde en Gedempte Gracht, in welke laatste straat 's Zaterdag» een uitgebreide weekmarkt wordt gehouden, groote consternatie. Telkens als char ges werden uitgevoerd, zocht bet publiek, vooral het vrouwelijke, een veilig heenkomen in de winkelzaken en in de tuinen, welke de huizen in de Westzijde van 'de straat scheiden. Slechts met groote moeite konden de autobussen zich- een weg te banen door de menigte,en menige fiets, in de haast om weg te komen, in de steek gelaten, werd later met verbogen wiel of ingetrapte kettingkast teruggevonden. Het communistische raadslid Boaman heeft dpn com missaris van politie verzekerd, dat de optocht, waar aan een 25 a 30 schepelingen deelnamen en die de oor zaak werden van de relletjes, niet uitging van de hier ter stede gevestigde afdeeling van de communistische partij. Deze wilde groep heeft zich, aldus verklaarde de heer Bosman, op een tot nu toe ongekende wijze in het bezit weten te stellen van de as.n de communistische af deeling Zaandam toebehoorende roode vlag en banier. Naar is komen vast tes taan, stond de optocht, die niet anders ten doe Ihad dan agitatie te verwekken, onder aanvoering van den Duitsche schepeling Erpel. Deze man is onlangs te Amsterdam van het stoom schip Rhein gedeserteerd en behoorde thans tot de be manning van het hier in de haven liggende stoom schip Diana. Deze dagen, toen het schip nog dicht aan de Havenstraat gemeerd lag, heeft hij van het sóhip af, de zich in de Havenstraat bevindende stakers ea toe vallige kijkers toegespróken. De kapitein van de Diana heeft den man. thans de toegang tot het schip verboden. Burgemeester K. ter Laan, die Zaterdagavond ook getuige is geweest van de relletjes, Is van meening, dat de opstootjes opzettelijk door de communisten zijn uitge lokt, doch dat de politie er volkomen in geslaagd ie, baas te blijven van de straat, Zoowel bij den burge meester als bij den commissaris van politie zijn van vej- scheidene burgers verklaringen ingekomen, dat het op treden der politie zeer goed was, en een van de ge wonden heeft verklaard, dat hij het aan zich zelf té wijten heeft, dat hij op een gevoelige wijze met de wa pens van de politie heeft kennis gemaakt. HET DRAMA TE BEVERWIJK. De Haarlemsche opperman P. G. B. di© op 25 Juni jl. te Beverwijk zijn vrouw met een schoenmakers mes doodelijk verwondde en daarna de hand aan zichzelf sloeg, is uit het Roode Kruis Ziekenhuis al daar, opgenomen, op last der Justitie overgebracht naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar hij in afwachting van het psychiatrisch onderzoek in observatie zal blijven. FRANSCHE ANGST VOOR ZLJN TERUGKER NAAR DUITSCHLAND. De Parijsehe correspondent van het „Hsbl." telefoneert:: In een brief uit Berlijn aan „L'Oeuvre", geteekend „Duesberg", wordt ongerustheid uitgesproken over den mogelijken terugkeer van ex-keizer Wilhelm naar Duitscbland, nadat op 22 dezer de'wet tot bescherming van de republiek, waarvan de regeering de vernieuwing niet heeft kunnen verkrijgen, afgeloopen zal zijn. Volgens den schrijver heeft het Duitsche kabinet over deze mogelijkheid beraadslaagd en is het van meening, dat het daarna niet langer het recht heeft om Wilhelm, indien deze toegang mocht vragen als Duitsch burger, dien toegang te ontzeggen. Art. 28 van de constitutie verhindert wel een Staatsgreep, maar kan niet worden toegepast als de ex-keizer verklaart, volstrekt geen booze bedoelingen te hebben en sleohts naar Duitadx- land te willen komen om daar vreedzaam zijn dagen te eindigen. Het eenig mogelijke, om zulk een terugkeer te ver hinderen, is, dat men hem vast houdt, waar hij is. Niet de Duitsche regeering kan hem tegenhouden, maar de Nederlandsdhe moet hem een vertrek-visura weigeren. Naar de correspondent meent is Wilhelm zelf, oud en door velen in Duitsobland vergeten, geen gevaar meer voor de republiek. Mlaar zijn aanwezigheid zou, met of zonder zijn wil, geëxploiteerd worden door an deren. Daarom moeten de Nederlandsche autoriteiten doordrongen zijn van hun verantwoordelijkheid. Door de macht der omstandigheden zijn zij het, die te waken hebben voor het behoud der Duitsohe republiek. Ze mo gen den man op het kasteel te Doorn het leven zo® aangenaam maken als ze willen, maar laat ze vooral opletten, dat hij er niet per vliegtuig vandoor gaat! zoo besluit de schrijver. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. Zondagavond ongeveer 7 uur is de 28-jarige L. H. V. uit Rotterdam met een motorfiets nabij den War- monderdam onder Lisse in botsing gekomen met een auto. Hij kwam daarbij zoo ernstig te vallen, dat hij naar het St. Elisabethgesticht te Leiden moest wor den overgebracht, waar hij gisteravond tegen 10 uur is overleden. Een meisje, dat op de duo zat, raakte h©t bewustzijn kwijt, doch kwam vrij spoedig weer bijè Zij had geen kwetsuren. TRAGISCH ONGEVAL. Te Enschede is Zaterdagmiddag de 11-jarige W. Freeling bij de goederenloods S.S., toen hij op een verhooging stond en de paarden van een onbeheerd slaanden wagen aandreef, gevallen en onder den wagen geraakt, waarvan de wielen hem over hals en schouders gingen. Het jongentje werd zoodanig verwond, dat hij na korten tijd overleed. Zijn vader, die op het emplacement werkzaam was en aan wien verteld werd, dat er een jongen onder een wagen was geraakt, schonk geen voldoen de aandacht aan het geval, tot hij des avonds toen zijn zoontje niet op tijd thuis kwam, tot de ontstel lende zekerheid, dat het slachtoffer zijn kind was. Tot zoolang wist men niet wie de khaap was. BROEDERMOORD. e Te Wolphaartsdijk was oneenigheid ontstaan tusschen twee broeders, de 19- en 20-jarige zoons van L„ in verband öiet 't feit, dat beiden naar een zelfde betrekking hadden gesolliciteerd. Een der broeders wachtte, staande achter een böom dén anderen op en schoot een revolver op hem af. Het-schot trof den jongen man in het hoofd en deze was onmiddellijk dood. De dader nam de vlucht' en schoot onder weg op zich zelf, doch verwondde zich niet ernstig. Hij werd aangehouden en per auto naar het Huis van Bewaring te Middelburg overge bracht. r I r' ONGELUK OP WIERINGEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Gerhard in verband met een volgens de dagbladbe- richfcén voorgekomen noodlottige gebeurtenis op Wie- ringen onder arbeiders, verbonden aan de Zuiderzee werken, heeft de minister van Waterstaat, mede na mens, de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid H. en N., geantwoord, dat noch bij hen, noch bij de directie der Zuiderzeewer ken en bij de aannemers der werken, noch bij den burgemeester van Wieringen iets bekend is dat er op zou wijzen, dat een noodlottige gebeurtenis, als in de vragen bedoeld, zou zijn voorgevallen. VROUW TE WArfËR GERAAKT EN VER- DRONKEN. Droevig ongeval te Huissen (Geld.) Zeer vermoedelijk doordat zij aan toevallen leed, is de veenarbeidster, G. de Vries, te Collingsveen (gem. Emmen) teru'gkeerende van haar werk, in het ka-, naai geraakt en verdronken. Het tragische van dit ongeluk is te meer, dat zij de kostwinster voor haar bejaarde ouders was. VERSCHRIKKELIJK DRAMA TE ZEDDAM. De architect A. te Zeddam ging Zaterdagmiddag met zijn zes-jarig eenigst zoontje een wandeling ma ken in het Polderbosch aldaar. Nabij de melkfabriek trok hij plotseling zijn revolver en schoot eerst zijn zoontje en daarna zichzelf dood. Men veronderstelt dat deze vreeselijke gebeurtenis een gevolg is van het feit, dat A., die reeds jaren werkzaam was bij de aannemersfirma Ten Hoop, wegens slapte in het be drijf ontslagen zou worden. De heer A. was te Zeddam en zeer geziene per soonlijkheid en men is in het dorpje algemeen onder den induk van deze droeve gebeurtenis.

Schager Courant | 1929 | | pagina 8