Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Mes met de pioniers door Niemy-Gumea. Betooger.de vrouwen in het Engelscha Lagerhuis. Schip Ln uood op de Oostzee. Koop tijdig een nisuw rijwielplaatje! Wat de Zuiderzeesteimet reeds deed. BILLY BOO. F EN RAAR VERHAAL. Elschan van een eilandbewoner. was tot verkoop van het telefoonnet, wel was gevraagd of de telefoon ten dienste van den brandweer mocht blijven bestaan. De secretaris deelt mede, dat in dezen wel degelijk een besluit tot overdracht was genomen. De heer Van der Sluys wijst er op dat dus ditj aar reeds een gedeelte van de annuïteiisleening moet wor den betaald en ook dit jaar de verlaagde stroomprïjs Ingaat. Met algemeene stemmen wordt dan het genomen be sluit vastgesteld. Het zwijgend afscheidswoord. Niemand der leden verlangt bij de rondvraag het woord en de Voorzitter zegt dan dat dit de laatste ver gadering is van den raad in zijn tegenwoordige samen stelling en tevens de laatste vergadering van den raad der voormalige gemeente Zijpe. De geloofsbrieven zijn nu onderzocht en er is nu nog een tijd van 8 dagen voor het indienen van bezwaren. Als die tijd verstreken is zal spr. zoo spoedig mogelijk den nieuw gekozen raad bijeen roepen. Misschien dat er leden zijn die van spr. verwachten dat hij nog iets zal spreken, dat hij de gebeurtenissen in deze laatste zittingsperiode de revue zal laten passeeren. Spr. moet die leden dan te leurstellen, hij zal er het zwijgen toe doen en meent dat het beter is te zwijgen. Door te zwijgen geeft man misschien nog beter zijn gedachte en idee weer. Spr. zal het dus hierbij laten en sluit de vergadering. EEN TOCHT DOOR HET EINDELOOZE BOSCH. In 't bivak. De wilde jagers van het oerwoud. Een medewerker van de Locomotief die den explora tietocht naar Nieuw-Guinea meemaakte, schrijft: Zooals men weet, was het hoofddoel van de exploratie commissie gronden te zoeken, welke geschikt zijn voor een eventueele kolonisatie. Reeds dadelijk moet hier gezegd worden, dat de vlakten welke daarvoor in aan merking kwamen, alle zwaar beboscht bleken te zijn. Men stelle zich geen weiden, geen savannen voor. Wam de groepen ook geweest zijn, en zij hebben honderden kilometers afgelegd, overal stond bosch en weder bosch zonder ophouden. 8 April ging de lange colonne al vroeg op marsch, steeds recht naar het Zuiden. Het terrein veranderde niet van karakter. Met de parangs moet hier en daar een weg worden gebaand, want het pad, op de fotogra fische kaart aangeduid met een roode stippellijn, ver diende dien naam niet, ofschoon het yrij druk wordt be- loopen door de mensc'nen, in dienst van de Mij. Phoenix Verscheidene heuvels werden overgetrokken. Men bleek hier met een oude koraalformatis te doen te hebben. Hier viel op te merken, dat de bebossching vrij slecht was, wijl de wortels van de boomen geen gelegenheid vonden in de aarde diep door te dringen. Toch bleef de buitengewone rijkdom aan ijzerhoutboomen opval lend, al waren de afmetingen der exemplaren meer be scheiden, dan die der reuzen welke wij den vorigen dag hadden gezien. Tegen acht uur begon het te regenen. Is er iets tries- tiger dan regen in het oerwoud? Geen zonnestraal drong meer door de hooge kruinen heen. In het half donker trok men voort op den doorweekten bodem, humus of modder, waar de voet in vast zoog. De gesprekken verstomden weldra. Achter elkander loopend ging het langzaam voorwaarts. Alleen de tik ken van ijzer tegen de boomen, het kappen om het pad duidelijker aan te geven voor hen, die na ons zouden komen, werden gehoord. Een enkele maal de schreeuw van een groote kakatoe Eenmaal, op een hoogen top, werd eenig uitzicht ver kregen. Maar het was te heiig. We konden de vlakte overzien, althans gedeeltelijk, waardoor wij den vorigen dag waren getrokken. In het Zuiden rezen wat hooger de heuvels. Tegen éénen werd het bivak aan de Soengei Bocmi bereikt. Nu stelle men zich van zulk een bivak niet te veel voor. Dit was al een oude rustplaats. Reeds bij de groote exploratie van 1912 hebben hier militairen een verblijf opgeslagen; nu houden er zich soms lieden op, die naar de Oetara gaan, de rivier, waar de Thoenix haar stapelplaats voor damar wil aanleggen. Ons bivak bestond uit eenige van takken opgebouwde kleine verblijven zonder wanden. Maar het was er ta melijk droog. De gewapende politie wierp de medege nomen tentzeilen over het dak, en het verblijf was ge reed. De Papoea's maakten nieuwe slaapplaatsen voor zichzelf of verbeterden de oude, zoodat binnen één uur allen droog zaten of lagen. Weldra krinkelde de rook houthakker te Marmoutier bij Saverne in den El- zas. Schwaller is tweemaal getrouwd geweest; in zijn eerste huwelijk had hij elf kinderen, in het tweede drie kinderen. En al deze kinderen trouw den en kregen kinderen, zoodat Schwaller op het oogenblik zes- en veertig maal grootvader en der tig maal over-grootvader is. Op het kleine boer derijtje van Schwaller was er, toen de kinderen klein waren, wel eens wat tekort aan ruimte, maar de tevredenheid was er tevens en ziekte was er onbekend. Toen er dezer dagen aan Schwaller wrerd ge vraagd, wat hij had gedaan om zóó gezond en zóó oud te worden, heeft hij geantwoord: „Een goed glas drinken, flink rooken en hard werken." Wat vindt u bijzonder prettig? Om een auto-toertje te doen wanneer voor bijkomende automobilisten mij eens een eindje willen meenemen. Hebt u een verlangen? Ja, ik zou gedecoreerd willen worden; on verschillig met welke orde, maar ik heb er een verdiend. Zoo sprak een twee-en-negentig-jarige, die als oud-houthakker in staatsdienst een aïlermagerst pensioentje geniet. o DE TRUC VAN DEN SCHOOLMEESTER. In Ame rika heeft een onderwijzer het klaargespeeld zijn leerlingen zoover te brengen, dat geen hunner meer met vuile vingers of zwarte nagels naar school komt. Hij verdeelde de klas in twee groe pen, die hij Havard en Yale noemde, naar de twee universiteiten, welke door hun sportpresta ties ibij het groote publiek favoriet zijn. Voor de kinderen waren deze twee groepen eikaars con currenten. lederen dag werd er inspectie gehou den en na afloop maakte de leeraar bekend, welke groep de schoonste handen had. Bij het eind van de maand werd aan de groep, die de meeste overwinningen behaald had, een prijs toe gekend. Het was een afdoend middel! En een handige truc- der vuren omhoog, drong de geur van koffie in. enzen neus. Het is regel, dat dergelijke bivaks worden betrokken aan de oevers van rivieren. Ook deze lcampeerplaats lag aan een stroom, de Boemi. Een mooie, kristalheldere kali, ondiep, maar vrij breed. Langs haar vruchtbare oevers rees hoog het woud: oranje cn roode bloemslin gers verbonden hier en daar de kruinen. Op dezen marsch hadden wij het voorrecht een zwer venden Papoea te ontmoeten van den stam der Terong- garal. Deze menschen hebben geen vaste verblijfplaats. Het zijn echte nomaden. Maar in groepen schijnen zij niet te leven. Ieder gezin op zichzelf jaagt in de bos- schen, want de jacht is middel van bestaan voor deze half-wilden. Uit het woud dook voor ons op een slanke, zeer donkere man. Hij was lenig en gespierd, hij droeg het hoofd recht boven de krachtige schouders. De man was zoo goed als naakt Om zijn raiddel zat, strak aan gehaald, een rottan bandje. Op zijn rug pronkte hij met een groot palmblad in dien gordel. Dit gaf hem een zeer krijgshaftig uiterlijk. Natuurlijk droeg hij een lan gen zwaren boog en een aantal pijlen, benevens een lans met bamboe-punt, waaraan nog bloed kleefde. Om hem heen zwierven acht nijdige keffers, zijn jachthon den. Wij riepen hem aan. Onbevreesd kwam de man dadelijk naar ons toe. Er was niets onderdanigs aan hem en hij toonde geen vrees. Integendeel. Met zijn groote donkere oogen keek hij ons scherp en onderzoe kend aan. Zijn honden bleven vlak bij hem. Terwijl hij daar stond, kwam een tweede gestalte uit het boscn. Dat v/as de vrouw. Bij de krachtige figuur van den man, dezen wilden Ezau, kwam zij niet voordeelig uit. Toch was zij niet leelijk en flinker dan de Papoeavrou wen aan de kust. De jager droeg een zak, welke den Papoea nimmer verlaat en waarin hij zijn hebben en houden bewaart. Uit die tasch staken nieuwsgierig twee jonge hondjes, nog te klein om alleen te gaan, hun pientere kopjes. De vrouw torsohte een grooter last, hangend op haar rug en gedragen aan het band om het voorhoofd. Door middel van een tolk poogden wij een gesprek met dezen oer-jager te beginnen. Maar spraakzaam was hij allesbehalve. Toch liet hij zich bewegen voor ons te jagen. Geld wilde hij niet aannemen. Wat zou hij ermede moeten doen? In deze bosschen is niets te koop Maar tabak was zeer welkom en pinangnoten ook. Zoo besloot hij, on3 voor een paar pakjes tabak te vergezellen. Den volgenden dag wachtte hij de colonne in het volgend bivak op. Een jong varken en een kangoeroe waren zijn buit. Die joeg hij met zijn lange nooit falende pijlen, maakte hij af met zijn bamboe-lanspunt. De snelheid van dezen man was geweldig. Ilij rende letterlijk door het woud. Dergelijke wilde jagers dwalen van den morgen tot den avond met hun gezin door het bosch. Vóór de zon ondergaat bouwt hij een hutje of hy betrekt er een, dat vroeger was neergezet. Is er wild gevangen, dan wordt het gegeten, nadat het vleesch geroosterd is. Wanneer de buit nagenoeg is verteerd, wordt de jacht opnieuw aangevangen. De vrouw verzamelt onderweg jonge blaren en ander eetbaar boschgewas. En zoo leeft de zwerver als onze voorvaderen in het steenen tijd perk hebben gedaan. Misschien staat hij nog verder van de beschaving, want zijn wapens hebben slechts houten, maar niet minder wreede punten. DE BARONES-DIEVEGGE. 1 Augustus voor do Berlijnscho rechtbank. Men meldt uit Berlijn: Barones von Monroy, die enkele maanden geleden In hechtenis werd genomen onder beschuldiging de juwee- len van haar tante, te hebben gestolen, maar kort daarop, nadat haar verloofde in verband met deze zaatc zelfmoord had gepleegd, in voorloopige vrijheid wera gesteld, zal zich op 1 Augustus a.s. voor de rechtbank te Berlijn te verantwoorden hebben. Ze zal worden vej> dedigd door dr. Frey, een bekènd Bèrlijnsch advocaat, In het proces zullen slechts vier getuigen worden ge hoord, namelijk de tante van de barones, een huis knecht en twee juweliers. Van de ontvreemde juweelen, welke een waarde van ongveer 70.000 mark vertegen woordigden, is het grootste gedeelte terecht, alleen en kele kostbaarheden voor een waarde van 27.000 mark zijn nog zoek. LIEFDADIGHEID OP GROOTE SCHAAL. De tabaksmagnaat Albert Levy heeft 250.000 pond sterling voor verschillende ziekenhuizen geschonken onder bepalingen, daardoor het kapitaal eigenlijk een waarde vertegenwoordigt van 400.000 pond, want het zal pas in 25 jaarlijltsche deeien mogen besteed worden, en de gekweekte rente moet telkens bij het overgeble ven kapitaal geVoegd worden. EEN AARDBEVING IN CALIFORNIë. Maandagochtend om kwart voor negen is te Los An- geles en te Longebeach een aardbeving gevoeld, die 22 seconden duurde. Een uur later werd een nieuwe aard beving gevoeld. Te Santa Fé Springs moeten twee man nen en twee kinderen gewond zijn. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Reuter meldt uit Montreal: Op het golfterein te Rosemount zijn drie menschen door den bliksem gedood, die de punt trof van de pa- rapulie, waaronder het drietal schuil gezocht had. STORM IN DE GOLF VAN RIGA. Tijdens ©en zeilwedstrijd. Volgens een bericht uit Riga is tijdens' een zeilwed strijd in de Golf van Riga plotseling een zware storm opgestoken. Tot nu toe zijn 8 jachten gezonken, waar van de bemanningen echter gered zijn. Verscheiden jachten uit Estland moeten zich nog in groot gevaar bevinden. VOOR DE GEVANGENEN VAN DEN KLASSEN STRIJD. Onder gegil door de politie verwijderd. Naar Reuter uit Londen meldt, hebben tien vrouwen Maandagavond getracht een betooging te houden in de wandelgangen van het Lagerhuis. Zij zongen met krach tige stem de Internationale en wierpen hun mantels af. waardoor sjerpen bloot kwamen, waarop in roode letters allerlei eischen aan de regeering géschreven stonden. De politie heeft de vrouwen dadelijk verwijderd, die onder gegil het Huis verlieten. Onder de auspiciën van de internationale vereeniging voor hulp aan de ge vangenen voer den klassestrijd hadden de vrouwen zich naar het Lagerhuis begeven om de arbeidersafgevaar digden te Ondervragen naar aanleiding van de verkla ring van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij geen wijziging kon brengen in de verocrdeeling van verschillende mijnwerkers, die thans in de gevangenis 1 zitten. Men meldt uit Londen: Central News komt aan met een raar verhaal uit Yersey. Een Parijsch bankier zou n.1. aanspraak maken op een groep van eilandjes bij de kust van Yersey. Hij moet het belangrijkste eiland in bezit hebben genomen en zeggen, dat Groot-Britannië geen recht heeft op dien groep. Hij beweert van een Franschen minister ver gunning te hebben gekregen, daar een huis te laten bouwen. De Britsche ambtenaöen van de kroon op het eiland zijn in beraad over de zaak. DE 400 OPVARENDEN GERED. Naar Wolff uit Tilsit meldt, deelde het Zondagavond in Russ aangekomen, stoomschip „Schwarzrot" uit Tii- sit mee, onderweg het Litausch passagiersschip „Vene ra" te hebben aangetroffen, met aan boord de leden van het leger des heils van Memel en hun gasten, in totaal 400 personen. Het schip, dat van Russ naar Me mel onderweg was, verkeerde ernstig in nood. Gezien de onstuimigheid van de zee had de „Schwarz rot", na lange, doch vruchtelooze pogingen, om hulp te bieden, teneinde niet zijn eigen passagiers aan gevaat bloot te stellen, het schip aan zijn lot moeten overlaten. Onmiddellijk vertrokken uit Russ het Lithausch'e re- geeringsstoomschip „Silute" en de kleine stoomboot „Trude" uit Tilsit, om de „Venero" hulp te bieden. De „Trude" bereikte het eerst het reeds zwaar be schadigde schip en slaagde er in, 300 passagiers, vrou wen en kinderen over te nomen. De anderen werden la ter overgenomen door de „Silute", die de „Venero" op sleeptouw nam en naar Russ terug bracht. De geredden, vooral de vrouwen en kinderen, waren uitgeput van vermoeienis en den doorstanen angst. GVERSTRQOMING IN HET AMOER- GEBIED. Blijkens een Rcuter-telegram uit Moskou hebben in het gebied van den Amoer groote overstroomingen plaats gevonden. Zoo zijn de districten Biagowetsjenk en Kabarofsk zeer geteisterd, tal van Chineesche ste den, w.o. Lein, en dorpen staan onder water en de verliezen aan menschcnlevens zijn groot. In de buurt van de Russische stad Djalinda zijn vele lijken van Chineezen aangespoeld. EEN MILLX9EN DOLLAR GESMOKKELDE OFIÜM. Door de douane-beambten te San Francisco, is voor een waarde van een milioen dollar aan opium in be slag genomen in de bagage van mevrouw Kao, de echtgenoote van een Chineeschen consulairen ambte naar. De bagage werd in beslag genomen, daar men van de agenten van den Amerikaanschen geheimen dienst in het buitenland, mededeeling had ontvangen, dat de bagage opium bevatte. KETELONTPLOFFING AAN BOORD. 6 Zeelieden gedood. Aan de Noordkust van Spanje, ter hoogte van Gijon, heeft aan boord van een visschersvaartuig een ke telontploffing plaats gehad. Tengevolge hiervan wer den zes zeelieden gedood en vier anderen zwaar ge wond. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Maandagmiddag is de arbeider Wachtel te Ueter- sen, door een plotselinge vlaag van waanzin bevan gen, tengevolge waarvan hij, met een mestvork ge wapend, voorbijgangers aanviel. Zes personen, t.w. drie vrouwen, twee kinderen en een man, werden hoogst ernstig aan het hoofd gewond. De dader werd gevat en in verzekerde bewaring gesteld. O.vyr^STCCïXARE. (Buen Humor) T Dokter' miin man is een half jaar dood en lederen nacht zie ik hem in mijn droom. Dan wilt u misschien wel zoo goed zijn, hem aan de 60 gulden te h;rinneren, die ik nog van hem te goed heb? Billy schreef nu aan zijn moeder, Een allerhartelijksten brief. Hij schreef daarin: „Ik ben veilig, Wees niet bang, m'n moesje-lief. Ik zal voorzichtig wezen, Om U geen verdriet te doen. En nu ga ik afscheid nemen, Het een handdruk en een zoen." OP 16 JULI A.S. WORDT OP DE POSTKANTOREN MET DEN "VERKOOP BEGONNEN. Het kosteloos rijwielplaatje bij den Ontvanger der Directe Belastingen te krijgen: Men schrijft ons: Ingevolge beslising van Zijne Excellentie den Minis ter van Waterstaat, zal op 13 Juli een aanvang worden gemaakt met den verkoop van rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1 Aug. 1929 t.m. 31 Juli 1930, op de kantoren der posterijen. Tevens bestaat dan reeds gelegenheid voor hen, die niet in de P.ijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen, om zioh bij de Ontvangers der Directe Belastingen van een kosteloos rijwielmerk te voorzien. Vermits belanghebbenden thans voldoenden tijd heb ben om zich vóór den aanvang van het nieuwe belas tingjaar een nieuw rijwielbelastingmerk aan te schaffen, ligt het in het voornemen van Zijne Excellentie den Minister van Financiën om reeds vanaf 1 Augs. 1929 controle op de naleving van de Rijwielbelastingwet té doen houden. Om moeilijkheden te voorkomen, wordt hierbij het publiek tijdig gewaarschuwd. EEN OVERZICHT DER WERKZAAMHEDEN. In de eerste „mededeelingen" van de Generale Com- misie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet, over het eerste kwartaal 1929, welke „mededeelingen" de com missie periodiek zal doen verschijnen, laat zij vooraf gaan een kort overzicht omtrent haar werkzaamheden over het tijdvak, liggende tusschen de volledige inwer kingtreding der Zuiderzeesteunwet (16 December 1927) tot en met 31 December 1928. Uit dit overzicht blijkt, dat in totaal, behalve hetgeen het Deparement van Waterstaat ingevolge advies van de commissie heeft uitgekeerd, ten behoeve van opleiding van belanghebbenden of hun kinderen in bedoeld tijd vak heeft betaald f 20.621.51. Bij de Commissie zijn ingekomen 898 aanvragen van belanghebbenden om hulp ter verkrijging van werk. Geplaatst werden in totaal 269. In 201 gevallen werden tegemoetkomingen toegekend in de kosten, die voortvloeien uit het aanvaarden van een verklaring buiten het Zuiderzeevisscherijbedrijf tot een gezamenlijk bedrag van f 9061.70. In 57 gevallen werd ingevolge de Zuiderzeesteunwet crediet verleend. Toen bleek, dat in verschillende Zuiderzeegemeenten vele gezinnen van oudere belanghebbenden verkeerden in de omstandigheid, dat hun voldoende middelen tot levensonderhoud ontbraken, heeft de commissie aange nomen, dat deze toestand mede een gevolg was van de afslultingswerken. Zij heeft daarbij overwogen, dat on der de Zuiderzeevisschersbevolking de ouden van dagen als regel hun onderhoud werden geholpen door hunne kinderen en dat, nu als gevolg van de afsluiting de re sultaten der visscherij minder gunstig werden, de om standigheden van de ouden van dagen daardoor in do eerste plaats- ongunstig worden beinvloed. Toen bleek, dat ten gevolge van gebrek aan knechts enkele visschers genoodzaakt zouden zijn, hun vaartuig aan den wal te laten liggen, werd de combinatie van de bedrijven van tweetallen van visschers bevorderd. Het eerste kwartaal van dit jaar. Blijkens de mededeelingen over het eerste kwartaal van 1929 werden gedurende dat kwartaal in 90 gevallen tegemoetkomingen, vergoedingen en toelagen voor op leidingen toegekend of verlengd. Hiervoor heeft de commissie, dus behalve hetgeen rechtstreeks door het Departement van Waterstaat op advies van de commis sie werd uitgekeerd, betaald f 6642.03. Door 134 belanghebbenden, werden aanvragen om hulp ter verkrijging van werk bij de commissie inge diend. Enkele belanghebbenden werden geplaatst. In middels zijn de noodige stappen gedaan, welke er toe zullen kunnen leiden, dat in het voorjaar een aantal belanghebbenden in betrekkingen wordt geplaatst. Verleend werden: vier credieten tot voortzetting van bedrijven tot een bedrag van f 1805; negen credieten voor vervorming van bedrijven tot een bedrag van f 21.150; vier credieten voor inrichting van nieuwe be drijven tot een bedrag van f 12.800. In dit kwartaal werd bij de commissie ingevolge ver- leende credieten beschikt over een bedrag van f 47.580.13 In het afgeloopen kwartaal genoten 1779 gedurende korteren of langeren tijd een geldelijke tegemoetkoming Uitgekeerd werd f 107.999. Van 1 Januari 1929 werden „winteruitkeeringen" ln 1009 gevallen verleend, tot bedragen van f 2 tot f 9 per week, terwijl in totaal voor deze groep werd uitgekeerd f 75.375. Van 87 belanghebbenden van 65 jaar en ouder werden aanvragen om geldelijke tegemoetkoming ingewilligd. De wekelijksche uitkeeringen aan deze groep bedroegen f 35. Uitbetaald werd aan 699 belanghebbenden van deze categorie f 26.322. Hij deed den brief in een omslag, En gaf dien aan den pelikaan, Die reeds kant en klaar stond, bereid Om naar het huis van Bil te gaan. Hij zei tot den vogel: ,,'k Hoop, Je dien brief naar moeder brengen wil. Je zult het huis wel vinden, De stoomtram houdt er vlakbij stil." Denk je, dat de brief met de anderen zal aankomen, of dat de pelikaan den. brief zelf bezorgt?.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6