BLOUSES. ZOMERT0U JATTEN. JAN LIGTHART. Merkwaardig, hoe Jan Ligthart in de op voeding zich eigen ervaring en eigen herin nering ten nutte maakt. Wat nemen wij de dingen vaak ongeloofelij k dramatisch op. Tegenover de ergerlijke verwaarloozing in menig opzicht, staat dikwijls de koddige ernst, ja zelfs de koddige tragiek van ouders ten aanzien van de zonden hunner kinderen. Kwalijknemend dat we menigmaal zijn En slecht dat we onze jongens en meisjes vaak zien! Zijn we dan onze eigen jeugd ver geten? Ln als ouders zich te binnen brengen wat ze als kinderen hebben uitgespookt, zijn ze dan zulke slechte, zulke in-slechte men schen geworden, gelijk die misdaden-van- vroeger zouden hebben doen verwachten? veel en veel te hard beoordeelen wij de dé raillementen, b.v. van kleine kinderen. Mij heeft de lezing van Jan Ligthart's „Jeugdherinneringen" meer begrijpend ge maakt en^ne van heel wat zorg en heel wat angst beroofd over kwaliteiten die ik meen de in eigen kinderen te ontdekken. Nooit vergeet ik dien zoon van slechts enkele jaren die in de naburige straat voor een gulden, zegge en schrijve: een gulden, veters dron had gekocht. Het geldstuk had op 't buffet ,n huiskamer gelegen en 't jongemensch had t zich vandaar toegeëigend. Omgeven van een juichende kinderschaar kwam hij weer thuis, mildelijk en overvloediglijk uit- aeelende van zijn nieuw-verworven rijkdom totdat moeder ontdekte, dat iets buitenspo rigs, iets zeldzaams aan den gang was en zich meester maakte van het restant der kinderheerlijkheden. Wat hebben we ons be zorgd gemaakt over de diefachtige natuut onzes zoons! Waar zou dat heen moeten? Stel Je voor. als vader en moeder te moeten be leven dat je kind later misschien zelfs wel in de ge-van-ge-nis terecht kwam! Maar toen we tot onszelf gekomen waren en we de din gen weer in juiste verhoudingen konden zien toen orak de invloed van Jan Ligthart in de echtelieden zich weer baan en we brachten ons te binnen dat we zelf vroeger, als kleine kinderen, mijn en dijn verwisselden omdat we van mijn en dijn nog geen benul hadden: toen brachten we ons te binnen dat 't juist het leven was, het groeiende leven en het meer gecompliceerde leven, waaraan dat kleine kind nog niet toe was, dat uit het oor spronkelijke communisme ontwikkelt het privaat-bezit: toen brachten we ons te bin nen dat je je aan een kind vergrijpt door aan het kind den maatstaf aan te leggen die je gewend bent en genoodzaakt bent, bij groote menschen aan te leggen; toen brachten wij ons te binnen hoe de jeugdige „dief" zonder eenige voorzichtigheid of angst te toonen, vlak voor moeders oogen was voortgegaan met zijn dropdistributie, enfin, U moet dat mooie „Jeugdherinneringen" maar eens lezen om te begrijpen wat herinnering aan eigen jeugd en besef van het typisch-kinderlijke ons voor veel ellende kunnen besparen. Door verhalen en door allerlei wat hij zoo rustig- weg vertelt - jlden of nooit theoretiseerend - kan hij van zoo zeldzaam groote beteeke- nis zijn voor menschen, voor jongemenschen, die geroepen worden door het feit van vader- of-moeder-zijn tot dat geweldige dat den naam draagt van „opvoeden". Maar al pratend, blijf ik in verzuim om verder het leven van Jan Ligthart U te doen kennen. Gelijk dat in de wereld algemeen voor komt, heeft ook hij vader en moeder gehad, en, eveneens gelijk dat in de wereld alge meen weiischelijk is, dient men ,om iemand te begrijpen althans iets te weten aangaande zijn vader en moeder, nademaal de invloed van deze twee van niet licht te overschatten belang is. En dan de beteekenis van het gezin! Vader Ligthart was een ontwikkeld man, een beste man, een zwakke man, een man met weinig zakenbesef. 't Huishouden komt hoe langer zoo meer in de schuld en gaat hoe langer zoo meer achteruit. Vader lijdt ook aan toevallen. Wilt ge de familie leeren kennen, huiselijke zaligheid en huiselijke verschrikking onmid dellijk op elkaar, lees dan eens p. 282 en volg. En zijn Moeder ook midden in den zin schrijf ik Moeder met een hoofdletter. Ont roerend is de verhouding tusschen die twee: Moeder en zoon. Zij, een fijne vrouw, dochter van ds. Spall te Klundert, is zijn „alles" ge weest. Vanuit die Moeder kan voor een be langrijk deel ook worden verklaard zijn ver heerlijking van „de vrouw" en heelemaal. de allesbeheerschende beteekenis die hij in de opvoeding aan de moeder toekende. Lees eens zijn ontboezeming op blz. 299: „Want, lieve Moeder, ik ben dank zij u en ondanks de paedagogiek zoo'n soort van paedagoog geworden. Dank zij U. Uw leven doortrilt mijn levenPrachtig zoo'n liefde en zoo'n dankbaarheid voor die over leden Moeder. Vele vrouwen weten op geen stukken na wat „Moeder" wezen kan. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejüffr. L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96, Dgn Haag. De patronen voor dames kosten f 1. die voor kinderen f 0.80. Het duurt onge veer 10 dagen alvorens ze in bet bezit komen van degenen die patronen aanvragen. Aan dë lezeressen die een patroon bestel len, wordt beleefd verzocht bij de aanvrage bet verschnldigde bedrag in te sluiten, ter voorkoming van administj,utiekosten. EEDACTIE. 6. Een zeer aarcug uwüiwü. ncu vu de: de rok van wit met blauw bedrukte crêpe de chhie vormt van onderen een volant en eindigt boven de ceintuur in punten. Het bovenlijf is in ivoorkleurige crêpe. De mantel is uit dezelfde stof als de rok en gevoerd met ivoorkleurige crêpe, het krasgje wordt door .^en mantei gevormd. 7. Een japon in rood met zwart bedrukte crêpe. Aan het décolleté en aan het middel een strik. Een in vorm gesneden volant maakt de rok van achteren langer als van voren, zooals de mode dit verlangt. 8. Ten slotte een japon in banaankleurige crêpe-satin gezoomd met een geïncrusteerde band in dezelfde stof maar ditmaal met de matte kant naar voren. De rok is aan de zijde in vorm gesneden. Jabot en slip aan de mouwen zijn van ajour bewerkte crêpe de chine. IK BEGRIJP NIET.... „Ik begrijp nietin mijn schooltijd Zei ik dit zoo menig keer; Nu ik ouder ben geworden Zucht ik dikwijls als weleer.... Ik begrijp niet dat het leven Vaak zoo diepe wonden slaat, Als c wondere geluksbloem, Evjen voor ons opengaat Ik begrijp niet, dat de menschen Broederlijk ter kerke gaan En toch, in het dagelijksch leven Zoo ver van elkander staan Ik begrijp niet maar ik voel mij, Als zoo menig menschenkind, Dat toch op zoo véle vragen Zelden maar het antwoord vindt.... H .H. DE BRUIN—LEÓN. RAADGEVINGEN VOOR MOND EN TANDEN. Al is uw mond niet altijd mooi, dat hoeft geen reden te zijn dat hij niet gezond is. Een goed gebit is niet alleen aangenaam om naar te kijken, het is ook onontbeerlijk voor de gezondheid. De mond kan een ware woekerplaats voor bacteriën worden wanneer men hem niet geregeld spoelt. Wil men zijn tanden behouden, dan moet men ze goed verplegen. Overmatig gebruik van azijn, van suiker en zoete spijzen, het slecht functionneeren van den maag of van de spijsverterings organen en eveneens het gebruik van be paalde medicijnen kunnen zeer slechten in-* vloed op de tanden uitoefenen. Gebruikt nooit uw tanden om het naai garen af te bijten en ook niet om nooten mee te kraken op die manier loopt gij gevaar ze te breken of het glazuur te be schadigen. De beste zij het misschien niet de aan genaamste methode om de tanden te wasschen, is met gewone Marseillaansche zeep. Om den onaangenamen smaak daar van te verwijderen, spoelt men na met water waaraan men een enkele druppel peper munt spiritus toegevoegd heeft. Hier volgt een zeer eenvoudig recept om| het aantasten der tanden te voorkomen j Formaline 4 gram. Geraniumolie 2 gram. Zuivere Alcohol 4 gram. Met een watje bevochtigd hiermee reinigt men geregeld de tanden. Witte blaartjes in den mond, die zoo pijn lijk kunnen zijn, duren gelukkig nooit lang. Maar wil men het verdwijnen bespoedigen, zoo stippe men ze aan met jodiumtinctuur of men spoelt met een kalium chloraat- oplossing of met een mengsel van myrrhe en i lepelblad-tinctuur, dat men in elke apotheek of drogisterij bekomen kan. Om de tanden te poetsen en ze mooi wit? te krijgen, is gewone sigarenasch een der; beste middelen. Men wrijft de tanden even-j als parelen uitzien. Men neemt eenige ge-! bacteriën, bleekt de tanden, zoodat deze erj al parelen uitzien. Men neemt eenige ge-j droogde saliebladen waarover kokend wa-i ter gegoten wordt. De afgekoelde oplossing kan zoo gebruikt worden. jf .i Steeds meer komen de blouses weer in de mode. Behalve de gewone sportoverhem- den, die zoo aardig onder een mantelpakje kleeden, zien we hierboven eenige modellen van meer gekleede blouses. Doet men moeite om een wollen stof in de zelfde tint als de zijde van de blouse te krijgen en men maakt hiervan een plooirok of wel een klokrokje, dan heeft men een keurig „deux-pieces". Het geheel maakt meestal een chique en zeer zeker een „vluggen" indruk.

Schager Courant | 1929 | | pagina 20