TiïtdwMm r PUROL Tweede Blad. [Brabantscfae brieven. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met la dootca van 30-60 ea 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. ca Drogtateni „Betalen Pwanneke; zoolaank aa gulllle zóóveul uit blijven geven veur bewapening, zoolaank motte roew ouwe beeren ok maar éfdoen!" En nouw kunde'r van zeggen wa ge wilt. maer da's veul waar. Nouw gaan d'r geruchten da Pwankarree af zal trejen. Da's ók 'n opvatting. Olleen zou 'k er van willen zeggen: da-d-eb- ben de suldaten n i e gedaan toen ze betalen moesen. Die zijn d'r n i e van deur gegaan toen de kogels aan kwamen, van d'n Duts. Maar ollee, pollitiek ls kolossaal moeilijk, laat 'k er m'n eigen dus maar nie verders in verdiepen. Alleen wil ik ditte op ledereen z'n hart drukken: wa-d-is oor log-voeren, al of nie op afbetaling, beestig duur. Akke vietjes van 'n drielhonderdvijftig spoorwagels franges- kes as eerste termijn... en da veur één sof-pervincle as d'n Elzas plus de menschenlevens die er veur be taald zijn, 't ls duren grond amlco, die ge zoo koopt! En da-d-allemaal in de gaten te houwen nouw wij ier 'n pervinoie aan 't veroveren zijn, kèk, da's goed! Want al zijn d'r tellekens lui die er over willen vallen dat die opdweilerij van de Zuiërzee zooveul geld kost, ik zeg maar, laat 't 'n muljoentje meer kosten as me dochten; laat de rekening 'n muljoentje teugevallen, 't komt er toch weer mee de volle rente uit. Wel ee-t-er 'nen tiep in de Eerste Kamer, ja amlco, de eerste Kamer, karjuu ons Bestekamer, gezeed, da mee deuzen fienansjeelen teugenvaller de staat nooit aan z'n centen kan komen, die ie d'r Instak, bij den verkoop van de stukken grond strak, wel had ie da haarfijn uitgerekend, maar zooas wel 's meer gebeurd bij rekeningen maken, deur de boomen 't bosch nie ge- .zien. Want, niewaar, ok al kost die opdrogerij nouw 'n paar losse duitstukken, as strak die nuuwe pervlncie in welvaart te blaken leet, as de boomgaarden te prij ken staan in vollen bloei as reusachtige boeketten en later de takken buigen van de vrachten fruit; as 't koren op de velden te glaanzen leet as vloeibaar goud, de wei- laanden tot d'n horizont d'r eigen uitstrekken en sappig gruun waarin duuzenden. runders mee gezondblinkende hulën wadhten op de melksters; as de klei-piepers er in volle wagels worren afgerejen om strak as ééneii berg bremgelen blom op de tienduuzenden tafels te komen, as mensch en dier daar in gezonden welstaand leven kan, want amioo, d'n èèrde die te veurschijn komen zal is vet en voedzaam! en as al die veurdeelen jaar in, jaar uit trug komen, welnouw, is zukken grond dan ooit te duur Want over honderd jaar en over duuzend jaar, steeds blijft de èèrde vruchtdragen! En de Staat, waar dieën kortzichtige kearel 't over had, is da-d-enkeltenalleen de schatkist? Of zijn wij da en d'n grond waar me op leven en de predukten die d'n grond en wij allemaal opbrengen en alles wat er verders aan los en aan vastzit? En as ge nouw ziet keb 't al meer geschreven wa laanduitbreiding kost as ge de ginneraals de leiding gift, kek nouw maar naar Frankrijk, dan zeg ik veur d'n zooveulsten keer, lot da nouw maar 's aan de Inzejeurs over. Nie leggen te bakeren, nie kankeren, deur-dweilen! Maar affijn, wemmen nouw 'n nuuwe Tweede Kamer, en as ok hier nuuwe bezems schoon vegen, dan zal 't wel losloopen! De groote vraag is nouw: 't Kabinet, 't Nuuwe Kabi net. Maar wa mijn 't meeste intereszeert da-d-is wie menister Kan op zal vollegen. Want daar hedden 'nen kearel veur noodig die van Veul markten thuis mot zijn. 't Mot er eene zijn, die over alle hekketjes kan springen en zóó, dat de burgemees ters en raadslejen die achter 'm aanloopen, aan de pin- nekes blijven hangen. Verders mot ie nie opzien teugen slooten van twee meters bridte om dan van de diepte nog niks te zeggen goed kunnen zwemmen, roeien, tennissen en 't een of aander kleedingstuk uitlaten bij weer of gin weer! Kan liep, zwom, fietste, sprong en mokte pertretjes mee z'nen blooten kop, z'nen opvolger zal 't b.v. motten doen in z'n hemdsmouwen. Maar en da-d-is de sjobs waar haalt de Koningin zoo'nen artiest van daan? Waant as d'n sollisiestaant da-d-allemaal kan, dan mot ie nog laten zien hoe-ie z'n affaire drijven kan, zonder dat-ie er zeivers bij is. Want dan kón Kan. En nouw meugen ze wel 's zeggen da-d-et vorige Kabinet nie veul uit ee gevoerd, maar dan motten ze 't maar Is nadoen, wat die mannen gedaan emmen! Ginnen eersten steen is geleed, of een van de menis- ters metselden dieën kei d'rin. Gin nuuwe brug geopend of ze knipten 't lintje deur. Gin laandbouw- of veetentoonstelling of Kan luisterde 't feest op mee z'n barrehoofdsche verschijning. Wat deus menisters allemaal gedaan emmen, is kol lesaal. Zóó druk was 't dikkels da mee gevallekes as 't Bel gische schaandaaltje of 't Kuresouwsohe er altij wa menisters ontbraken op 't appèl omda-ge ok nie op twee plotsen tegelijk kunt zijn. Zooda me eigenlijk wel twee Kabinetten moesen em men, zooas de groote tooneelvereenigingen. Eén veur de vaste gebouwen en een dat de tooneelspeulers d'n bijwagen noemen en die altij aan d'n trein gehokt is! Dus elk departement twee bazen. Eéne in de zaak en ééne mee 'n abonnement op 't spoor, mee 'n kofferke mee gereedschap, waarin eerste-steenen, kalk, 'n stru weel, 'n schèèr om te knippen, 'n zwembroek, 'n paar voetbalschoenen en wa naaigerei as ze soms aan 'n pinneke blijven haken. Ge zouw 's zien, amico, hoe dan 't boeltje liep as 'n flütje. 't Is 'n idee en ze meugen 't kosteloos overnemen. Amico, ik schei d'r af. 't Is wellekes gewiest. As altij veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Verwijder de oorzaak van Folterende Rheumatiek. Kruschen Salts, die prachtige bijna tooverachtige behandeling voor rheumatiek, brengt niet alleen on middellijk verlichting aan de door pijn gekwelde gewrichten en spieren maar verwijdert tevens de oorzaak van rheumatiek, zenuwzwakte, jicht en spit, door een wetenschappelijke behandeling van het bloed en de organen van Uw lichaam. Het grondbeginsel is dit: Kruschen Salts bevrijdt Uw bloed en verdrijft de overtollige urinezuren en schadelijke vergiften uit Uw lichaam, die zich in Uw weefsels en gewrichten gaan vastzetten, ze doet op zwellen en ontstekingen veroorzaakt en pijnen. Wanneer de oorzaak van Uw lijden verdwenen is lijdt het geen twijfel of de pijnen en kwellingen verdwijnen eveneens! Neem iederen morgen een half theelepeltje Kruschen Salts in een glas warm water niets kan Kruschen evenaren in het zuiveren van het bloed en het behoorlijk laten functionnee- ren van de organen van Uw lichaam. Waarom door te gaan met slechts genoegen te nemen met tijdelijke verlichting, waar U blijvende genezing kunt vinden en de oorzaak van Uw rheu- matische folteringen kunt verdrijven met Kruschen Salts? Een flacon van f0.90 (toereikend voor twee maanden) of f 1.60, verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist zal U dit bewijzen. Zaterdag 13 Juli 1929. 72ste Jaargang. No. 8492 De gemeente Nieuwe Niedorp zal binnen korten tijd een van hare meest verdienstelijke plaatsgenoo- «Hen naar elders zien gaan. Het is immers Ds. Schermerhorn, de predikant der Ned. Hervormde Kerk aldaar, die om gezondheids redenen zijn ambt moet neerleggen en met zijn gezin van hier gaat en zich zal vestigen in Hoog-Soeren. Wij meenden goed te doen om onze .lezers een en ander te vertellen van het werk, waardoor de grijze prediker zich bij velen bemind en sympathiek heeft gemaakt en geven daarbij zijn beeltenis een plaats in dit blad. Het was dan op een der Juli-middagen, dat wij naar Nieuwe Niedorp fietsten.om een kort onderhoud te hebben met den scheidenden predikant. Als we ons na het aangename onderhoud, dat Ds. Schermer horn ons heeft willen toestaan, geplaatst zien voor het uitwerken der korte aanteekeningen, die we tij dens ons gesprek vluchtig neerschreven, dan kunnen we het beste allereerst onzen totaalindruk van het interview neerschrijven van den persoon, die nu na een periode van ruim 35 jaar de plaats, die hem lief is, gaat verlaten. EEN STOERE WERKER. Een stoere werker, dat is hij, want zijn werk is hem lief. Maar helaas lieten hem de noodige krach ten, die hem in staat moesten stellen om zijn werk te verrichten, de laatste tijden gedeeltelijk in den steek en de grijze lecraar heeft het ingezien, dat het neerleggen van zijn ambt noodzakelijk werd. Schuin tegenover de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Niedorp staat de groote pastorie, welks voorgevel ge deeltelijk ligt verscholen achter welig groeiende wingerd-ranken, die het geheel een aardig aanzien geven. Wij komen via een breede brbug bij de voor deur van de pastorie te staan. Een trek aan de huisbel heeft spoedig de gewenschte uitwerking, het duurt tenminste niet lang of de dominé verschijnt en binnen enkele oogenhlikken zijn we reeds in de gezellige studeerkamer in een gesprek gewikkeld over het afscheid, dat dominé a.s. Zondagmiddag offi cieel van de gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp zal nemen. Het vraaggesprek vlotte uitstekend en op onze vraag, waar dominé het levenslicht aanschouw de, antwoordde deze te Scharwoude (gemeente Aven- horn) op den len December 1866. Hij bezocht eerst de openbare lagere school in het schilderachtig ge legen dorpje, daar aan den voet van den machtigen Zuidvzeedijk, van welke onderwijsinrichting zijn vader hoofd was. Verleden week, aldus dominé, hebben mijn vrouw en ik nog eens een bezoek gebracht aan mijn vrien delijk liggende geboorteplaats, waarvan ik nog vele jeugdherinneringen heb bewaard. Nadat de predikant in spé de lacere school door- loopen had, werd bij als leerling ingeschreven aan het gymnasium te Utrecht. Toen hij daar zijn eind examen behaald had, werd hij voor de vraag gesteld, wat hij in zijn latere leven wilde worden. Hij begon te gevoelen voor het ambt van predikant en het ge volg was, dat hij theologie ging studeeren in Leiden in 1887. Van het studentenleven zijn den geachten predikant nog talrijke vroolijke herinneringen bijge bleven. In het jaar 1861 was de Leidsche student afgestu deerd en toen was de vraag, waar hij een beroep zou kunnen krijgen. Op onze-vraag welke standplaats de predikant kreeg na het voleindigen van zijn studie, antwoordde dominé, dat hij in den eersten tijd een massa be roepen kreeg. Tenslotte nam hij het beroep naar Beets aan, en hield daar zijn intreerede op Zondag 1-1 Augustus 1802. De kote tijd, dat hij in Beets heeft doorgebracht, is voor den godsdienstleeraar een onvergetelijke gewor den. Gelijk met ons bezoek aan mijn geboorteplaats, hebben mijn vrouw enik ook nog even Beets bezocht, waar we, aldus dominé, twee heerlijke jaren gehad hebben. Iedere Zondag preekte ik daar voor een volle kerk, een verschijnsel, dat thans niet meer zoo veel vuldig voorkomt! Tijdens mijn 2-jarig verblijf in Beets ben ik in aanraking gekomen met de geheelonthou dersbeweging, waarbij ik me spoedig heb' aangeslo ten. In 1894 kwam* er een vacature te Nieuwe Niedorp, het oog van den kerkeraad viel op Ds. Schermerhorn en op Zondag 21 September van dat jaar preekte de dominé zijn intreerede in de groote kerk hier ter plaatse. Wij vroegen den scheidenden predikant nog, hoe het met het kerkelijk leven op deze plaats gesteld was, daar immers bekend is, dat men over het alge meen in de provincie Noord-Holland met een lauwen geest bezield is. Hierop deelde de prediker ons mede, dat het kerkelijk leven hier ter plaatse tamelijk was. Mijn voorganger, Ds. Cal koen, klaagde hier nogal eens over. De nieuwe predikant werkte zich in het Westfrie- sche dorpsleven in en begon spoedig zich goed thuis te gevoelen in zijn nieuwe omgeving. Hij vertelde ons, hoe hij naast zijn gemeentewerk hier een arbeidsveld had gevonden, waardoor hij gelegenheid had vriendschapsbanden aan tc knoopen met haast al zijn gemeenteleden om hun belangstel ling ook voor kerkelijke zaken levendig of grooter te maken. Ik ben hier dadelijk, aldus de grijze leeraar, be gonnen met propaganda te maken voor de geheel onthouding, vooral onder den invloed kwam ik van de gedachte, uitgesproken in de boeken van den be kenden Russischen schrijver Tolstoï. Ik ging me lang zamerhand meer en meer bewegen op maatschap pelijk terrein en heb zeer geijverd voor het beginsel van het anti-militarisme. Mijn ideeën zijn in den loop der jaren meer revolutionair geworden. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat in de bestaande maatschappij de menschelijke huishouding niet tot zijn volle ontwikkeling kan komen. Het beginsel van menschenliefde is volgens den geachten predikant in strijd met het Christendom. Ds. Schermerhorn is heel veel in aanraking geko men met Domela Nieuwenhuis, onder wiens invloed hij is geraakt, wat in zijn gemeente vele moeilijkheden en strijd met zich mede bracht. Ik heb indertijd met Domela Nieuwenhuis het eer ste Internationale Antimilitaristische Congres bijeen geroepen te Amsterdam in 1904. Daar hebben wij toen de Intern. Anti-milit. Vereeniging opgericht en tra den Dom. Nieuwenhuis en ik op als vertegenwoor digers voor Nederland. Deze vereen iging bestaat nog, evenals haar orgaan „De Wapens Neer", waar van ik vele jaren lang de redacteur was en waar in ik elke maand een hoofdartikel schreef. Mijn anti militaristische propaganda is doo.r mij altijd als mijn voornaamste levenswerk beschouwd Ook op kerkelijk gebied hebben we woelige dagen gekend, aldus dominé, ik herinner me slechts de ker kelijke verkiezingen, die in den tijd, dat het kies college bestond, veel drukte met zich medebrachten. „U heeft de laatste jaren cursussen gegeven, niet waar?", was onze vraag. „O, ja", antwoordde dominé, „bet geven van cur sussen behoorde tot mijn allerliefste werkzaamheden. Oorspronkelijk werden die cursussen gegeven voor de ouderen. Ik ben nu, laat eens zien, 6 a 7 jaar bezig met het geven van die cursussen. De catechi- satie's werden meestal slecht bezocht en dit was de aanleiding, dat ik ook cursussen ging organiseeren voor de jongeren. Mijn profetie, aldus spr., dat deze cursussen zich wat ledental betreft, zouden uitbreiden, ging geheel in vervulling. Steeds meer belangstelling ondervond de leider op die avonden, waar hij met gloed kon vertellen van diverse wetenschappelijke gebeurtenis sen, zoowel op kerkelijk als op ander gebied. Dat de predikant vooral afscheid moet nemen van die cursusavonden, dat doet hem veel leed, want dit werk is hem zoo lief geworden. Wij voelden dit afgo- loopen Zondagavond zoo goed. toen hij daar in dat oude intieme kerkje te Oude Niedorn ciit verlies nog eens ter sprake bracht. Steeds stond de- leider op die avonden immers voor menschen, die, door zuivere, waarachtige belangstelling gedreven, steeds naar hem luisterden. Op onze vraag, wat de leider op die cursussen o.a. had behandeld, gaf de predikant ons eenige onder werpen op, die wij hier gaarne vermelden; De Fran- Ulvenhout, 7 Juli 1929. Menier, Nóuw hedde dieën pren tenboek, dieën femielialbum ok gezien in de kraanten van de honderd nuuwe Ka- merleejen? Wa-zegde 'r van? Leet er 't verstaand nie duimendik bovenop? Schijnt er uit al die oogen ,nle d'n gloed van martelèèrs, zelfepofferèèrs, die veur ons op de kist 6pringen as 't mot? En die zeuven weflces? Zijn 't gin troelekes? En de mannen mee baar- »Mi"n' den, amico? Zou-d-'r nie veur oew plezier inklauteren? Eene was erbij en die leek nouw percies op klaverkoning en 'nen aandere was krek schuppenboer. Trui ee-t-'m ok gezien, dieën plotjesboek en stuk veur atuk ee-ze de pottegrafiekes bekeken en op 't end mee één resolute beweging de heele Kamer opzijgeschoven Moeselienie zou daar nog van kunnen leeren en toen zee ze: „gin keus!" „Ze zijn al gekozen," zee ik, „da's de fonkelnuuwe Tweede Kamer!" „Val-d-in-m'n kasje", riep Trui verwonderd, „gift die prent dan nog 's, ik docht werachtig a©da-d-et weer 'nen schoonheidswedstrijd was." Toen ee-ze 't gevalletje nog 's bekeken en mee 'nen zucht zee ze toen: „nouw, ze zullen warschijnelijk meer verstaand emmen as ikke, maar zoo op 't eerste gezicht zoude-'t nie zeggen!" Mee aandere woorden: Trui wou zooveul zeggen as: ze zullen messchien nie zoo stom zijn as ze d'r uitzien, 't Is te hopen asda-d-et mensch 't raaidt, amico, want eerlijk is eerlijk, maar zoo op 't eerste gezicht is 't knudde, zooas ze teugeswoorig zeggen, 't Is nouw die- rekt gin kraantenbladzij ora mee te geuren in 't buiten- laand of zoo. Hoewel, laat ik er nouw dalijk bijzeggen, amico, 't schijnt ieveraans nie veul beter te zijn. Keb bevoorbeeld gelezen, da'nen Prins in Dultschlaand, von Lippie hiet-ie, en hij doe z'nen naam eer aan, want von Lippe durf veul van z'n lippen te laten gaan, had gezeed en geschreven: "t is spreekwoordelijk ge- worren, da-g'-om menister of Kamerlid te worren, eerst In de pèrepluu mot gezeten emmen of rijp er veur aljn" en nouw denk ik zoo: da ze daar ok zo'nen prentenboek emmen gedrukt en dieën Prins toen ok al die kopkes ee gezien. Hij is veroordeeld veur drie-hon derd marken boete. „Ge mag teugeswoorig niks meer", mot Frederik (zoo hiet ie van veuren) aan z'n Trui em men gezeed en Hare Hoogheid ee toen g'antwoord: „Zeg uwes dat wel, heer gemaal, maar den eersten keer dat ik u weer 'n penhouwerke ln uwe doorluchtige vin gers' zie nemen, dan zal ik uwe Hoogheid 'n lik mee m'nen stofzuiger geven op uw petje, da-doew schoone haarscheidingske op oew Prinselijke teenen kiepert." En aangezien teugen zukke argumenten nie op te schrijven is, heet ie er de zjoernallistiek aan gegeven en doet ie 't zelfste ambacht weer van Vruuger: niks! En da's nog 'nen heelen boel veur 'nen vorst, amico. Niksdoen en dan zoo, dat de menschen denken da-ge nog heel wa-d-aftobt! Da's gin hatelijkheid horre! Keb wel 's en gij ok netuurlijk 'n dagverdeeling gelezen van hooge mie... purdon, hooge oames, en de schoonste was die van Priemo dit Riveera, Die werkte, volgens de kraantenstukske. zestien uren per dag. Ree iederen dag twee uren pèèrd, om kwiek te blijven, gong 's aves naar 'n kefee om te dineeren (zooveul as z'n middagpotje) en bleef daar dan z'n eigen 'n uur of vier amuzeeren en sliep dan acht uur per nacht. Keb toen uitgerekend, dat dieën mensch z'n dagen dartig uren laank waren! En amico, m'nen kop er af as 't zoo nie in de kraant sting. Moeselienie z'n dagen zijn 'n week laank; dus laten gij en ik maar blij zijn, jong, da me mee 'n uurke of twaalf, veertien werken per dag, d'r al af zijn! Waar of nie? Ja, amico, pollitiek is 'n moeilijke, 'n ingewikkelde zaak. En as 't er eene is, die me daar vandaag dik ge lijk in gift, dan is 't zekers Pwankarree. Nondekees wa-d-emmen ze d'n dieën aan z'nen stèèrt! Ge mot dan weten: hij sta bij z'nen kammeraad Oome Sam, Dollarika, in 't kladboekske. Wa-d-amme- nusie, kogeltjes en bommekes en zoo, 'n pertijke gewe ren, kenonnekes, duikbootjes, vliegmachientjes en meer van da gerij, daar staat ie veur op de lat bij Oome Sam (ge kon nèt zoo goed zeggen: Oome Jan!) En da's nog al aardig ópgeloopen! Zelfs zoo, da Frankrijk 't in stukskes en brokske» mag betalen. Frankrijk ee zooveul as oorlog-op-afbetaling ge voerd, snapte! Nie de soldaatjes. Die emmen kontaant betaald: d'n eene mee 'nen erm, d'n tweede mee z'n bee- nen, d'n derde mee z'n oogen, en de meesten mee d'r leven... Maar de mannen achter de gruune tafels, die nota's emmen gewisseld in plots van kogels en bommen, die lieten alles op dc lat zetten. Na veul vieren en vijven is Pwankaree mee z'n knechts overeengekomen mee Oome Sam, da-d-'t eerste stukske schuld betaald zou worren op 1 Augustus 1929. Over 'n paar weken dus mot ie over de brug komen. En... amico, da's gin dunne op 'nen riek, jong! De Pwan ee maar uitstel gevraagd aan d'n Sam en Sam ee toen gezeed: „Run toe de hel! Maar eerst betalen!" En daar Pwanneke weinig zin ebben zal om naar de hel te rennen, zal ie motten-betalen en da's bijna al nèt zoo erg! Want da-d-eerste afbeta- lingske bedraagt vierhonderd muljoen dollars en da-d-is sjuust 14800000000 (acht nullekes achter 148) frangeskes En om oew 'n idee te geven hoeveul of da persies is, hè 'k uitgerekend, da Pwan driehonderdenvijftig goede- renwagels van de spoor mot huren om er da-d-handsvol- leke frangeskes netjes in stapeltjes in te tassen veur Samme! 't Kunnen messchien 'n stuk of tien wagels meer zijn, maar as ze zóó gaan praten, dan kijk ik ok nie op 'n spoorwageltje zuiver. Wa gij? 'Maar dit is 'n zaak die zeker is, as da .goedje" in schepen overgelajen wordt en over d'n oceaan vaart, onzen Piet Hein z'n eigen in z'n graf omkeert, amico! En nouw zoude zoo zeggen, as g'oew eigen zoo in d'n esse-tee gewerkt het da ge 'r niemeer uit wit te komen; as de deurwèèrders mee gin end hout van oew lijf af zijn te slaan, da ge dan tooh wel 'n bietje in gaat krimpen Moar houmaar! Oome Sam ee woordelijk gezeed: Ds. N. J. C. SCHERMERHORN.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5