l LICHTE MARYLAND BAAI Jranspireemfde 'i voeten 1 Gemengd Nieuws. In een Oostenrijksche strafinrichting. De gezonken Engelsche duikboot. De bomaanslag in Sleeswijk. Gestoorde bruiloftspartij. Een wonderlijke industrie. Binnenlandsch Nieuws. Tussehen schoolhoofd en onderwijzer. De Harv. Kerk en de Zuiderzee. Invoer van vee in Italië. 8.35 PARIJS (R.1744) Concert en Radlotooneel. 8.50 TOULOUSE (383) Harmonicamuziek. 9.— HILVERSUM (1875) Concert Omroeporkest. 9.05 TOULOUSE (383) Liederen. Daarna Symphonie- concert. 10.05 HILVERSUM (1875) Berichten Vaz Dias. Daar na voortzetting concert. 10.05 TOULOUSE (383) Dansmuziek. 11.— HILVERSUM (1875) Gramofoonmuziek. 11.05 WARSCHAU (1385) Dansmuziek. 11.20 TURIJN (272) Dansmuziek. 11.20 DAVENTRY (1562) Dansmuziek. enanderetranspireerendelichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder In Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. VRIJWEL VAN ALLE MODERNE GEMAKKEN H VOORZIEN. Straf moet zijn een middel tot verbetering en herwinning van de misdadigers voor de maatschappij. I De plotselinge zomerwarmte heeft ditmaal geen zee slang, geen perpetuum mobile, ja zelfs geen Oosten- rijksoh-Mexlcaansch grensincident opgeleverd, doch al leen maar een „oproer" in de strafinrichting te Stein. Stein, aan den Donau, een paar minuten van Krems, dat weer per snelterin ruim een uur van Weenen af ligt, herbergt de grootste en belangrijkste van de zes strafinrichtingen, die de Oostenrijksche republiek heeft behouden, n.1. Stein, Graz, Garsten, Subem, Göllers- dorf en de vrouweninrichting te Wiener Neudorf. De Oostenrijksche strafvoltrekking is zeer gemoderniseerd, aan de elsöhen van menschelijkheid wordt ten volle voldaan, aldus de Weensche corr. van de N.R.Ct. Vooral de jonge misdadigers genieten buitengewone zorgen van den staat en worden zorgvuldig van de oude misdadigers gescheiden en in opvoedingsgestichten opgeboren. Het Oostenrijksche strafstelsel trekt zelfs in het buitenland de aandacht, van waar herhaaldelijk studiecommissies te Weenen komen. Het „oproer" te Stein was geen oproer, doch slechts een kwajongensstreek van een der opge- elotenen, die intusschen toch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij een bezoek aan de inrichting, waar toe de heer Adamek, de directeur, gaarne toestemming geeft, al is hij ook zeer verbolgen op de bladen en journalisten, die uit sensatiezucht allerlei onjuiste be richten rondzenden, ziet men dadelijk, dat er niets buitengewoons aan de hand Is. De bewaking van de strafinrichtingen geschiedt door een justitieel corps van 1300 man, waarvan er 120 te Stein zijn gedetacheerd Hun aantal is niet verhoogd en men ziet de veroordeel den kal maan hun werk, in hun cellen of op de monotone wandeling, steeds in een kring achter elkaar. Stein telt op het oogenblik 704 gasten, onder wie de beste gezondheid heerscht, want er zijn er slechts tien in het uitsekend ingeriohto hospitaal ondergebracht, w<- de geneesheer zelfs over een kunstmatige z.g. hoojte- zon beschikt, waarmee voortreffelijke resultaten worden bereikt Onder de veroordeelden zijn er 13 wier straf levenslang moet duren. De inrichting is in 1854 in een oud klooster gevestigd en ziet er van buiten en van binnen keurig netjes uit. De gestraften worden steeds met werk bezig gehouden. Ook het huiswerk geschiedt door gestraften, evenals de keukendienst De cellen zijn van dien aard, dat menig Weensch kelderbewoner blij zou zijn met zoo'n droog, hoog en luchtig verblijf. De inrichting heeft centrale verwarming, badkamers en keurig ingerichte werkplaatsen, w.o. een volledig ingerichte drukkerij, die alleen voor de regeering werkt. Voorts is er een biblio theek, meest uit vrijwillige gaven bijeengebracht, die thans weer dringend aanvulling behoeft, en een klein museum van voorwerpen door gevangenen, meestal stilletjes, vervaardigd. Daaronder bevinden zich ware kunstwerken, die uit den aard der zaak uit de primi tiefste materialen en vaak alleen met de hand vervaar digd zijn, maar ook vernuftige in- of liever uitbrekers werktuigen, muziekintrumenten enz. Er wordt in de gevangenis ook onderwijs gegeven aan hen, wier primi tieve ontwikkeling zulks noodig maakt of die daarom vragen. Het aantal analfabeten, dat in de gevangenis komt, is intusschen uiterst gering. De algemeene in druk van de inrichting is uiterst gunstig en staat zeker niet ten achter bij die van* de kazernes van voor den oorlog Trouwens, kazernes met centrale verwarming hebben er vroeger niet bestaan. Natuurlijk heerscht er een voorbeeldige tucht, maar voor het overige is alles gedaan om de gevangenen een menschwaardig bestaan te verschaffen, waarbij steeds het doel voor oogen staat, dat de straf een middel zij tot verbetering en herwin ning van de misdadigers voor de maatschappij. BERGINGSPOGINGEN OPGEGEVEN. Do laatste eerbewijzen aan de omgekomen bemanning. De Engelsche admiraliteit heeft Donderdag bekend gemaakt, dat na overleg met de autoriteiten ter plaatse waar de H 47 gezonken is, besloten is, om alle verdere pogingen tot berging van de duikboot op te geven. De lords zijn bij dit besluit van de overweging uitgegaan, dat de geheele bemanning verdronken moet zijn en dat de duikboot dermate beschadigd is, dat zij toch niet meer te herstellen zal zijn. Bovendien ligt het schip zoo diep en zoo gevaarlijk wat onderzeesche stroomingen betreft, dat de berging, gesteld dat zij zou gelukken wat zeer twijfelachtig is niet opweegt tegen het ge vaar, dat de duikers en ander scheepspersoneel zouden Joopen. Ten slotte zou de berging miljoenen kosten, die zoo goed als nutteloos besteed zouden zijn. Onder deze omstandigheden heeft de admiraliteit den commandee renden admiraal van de onderzeevloot last gegeven Donderdag met 't slagschip Rodney boven de plek, waar H. 47 verdwenen is, te kruisen en met de vlag halfstok het gebruikelijke eerbetoon aan de overleden manschap pen te brengen. De Rodney zal daarna, omgeven door de ander onderzeebooton en torpedojagers, naar Pem- broke terugkeeren, waar de stoet ontbonden wordt. Het getuigenis van den commandant van de L. 12. Bij de lijkschouwing van den matroos Sampson van de equipage der L 12, die is omgekomen, zeide de com mandant van dit schip, dat hij niet op de brug stond, toen de aanvaring geschiedde. Twintig minuten vroe ger was de afstand tussehen beide onderzeeëers nog 3 K.M. geweest, maar de H. 47 voer toen al een zigzag- koers en was plotseling op nog geen 30 M. van de L. 12 verwijderd. Getuige was op dat moment gewaar schuwd, maar nog voor hij de brug had kunnen be reiken, was de aanvaring reeds een voldongen feit en werd zijn eigen boot mee naar de diepte gesleept, waar door zij echter weer vrij kwam en aan de oppervlakte terugkeerde. De H 47 was naar sprekers schatting in 20 seconden gezonken. De commandant van de L. 12 had dadelijk order ge geven, dat alles wat drijven kon, naar boven moest wor den gebracht en in zee geworpen, ten einde overleven den van de H. 17 te helpen. Sampson, die zich aanvan kelijk naast den commandant van de L. 12 had bevon den, heeft zich toen waarschijnlijk naar beneden bege ven. De commandant verklaarde slechts te kunnen aan nemen, dat hij daarna weer naar boven is gekomen. Ongeveer twee minuten nadat de H. 47 was verdwenen, begon ook de L. 12 te zinken. Allen die zich op de brug bevonden, waaronder de commandant en Sampson, wer den overboord geworpen. Ik zag Sampson vlak bij mij zwemmen; ongeveer na een kwartier werden wij door de L 14 opgepikt Sampson had nog niet het bewust zijn verloren, maar zooveel water binnengekregen, dat hij spoedig overleed. Twee leden van de bemanning der L 12, die zich, toen deze begon te zinken, eveneens aan dek hadden bevonden worden nog vermist. Op het oogenblik, dat de commandant, voordat de botsing plaats had, naar beneden ging, was er geen enkele reden om een hotsing te verwachten. Wat er gebeurd is in den tijd, dat hy niet aan dek was, kon niet worden vastgesteld, daar de officier van de wacht bij de lijkschouwing niet aanwezig was. Het officieele onderzoek naar de ramp zal op dit punt opheldering moeten brengen. DROOGTE IN HONGKONG. Dertigduizend werkeloozen. In het gebied van Hongkong heerscht al sedert ge- ruimen tijd groote droogte. De regenval in het jaar dat 30 Juni eindigde, was de laagste, ooit geregi streerd. Tengevolge van een ingesteld rantsoenee- ringssysteem zijn de werkzaamheden in de bouw vakken zoo sterk verminderd, dat 30.000 personen werkloos zijn geworden. Men vreest voor verdere be sprekingen, waardoor de geheele industrie zou ko men stil te staan en opnieuw 70.000 arbeiders werk loos zouden worden. EEN AANVARING. Een Dnitsche motorboot gezonken. Wolff meldt uit Cuxhaven: De motorboot „Margaretha" uit Haren a. d. Ems, met een lading ijzer uit Dordmund op weg naar Flensburg, is bij Cuxhaven door een Engelsch stoom schip aangevaren cn gezonken. Twee personen ver dronken. VERBREKING VAN TROUWBELOFTE. Wegens schending van de drankverbodswetten. Te Lansing, in Michigan, heeft het hooggerechts hof van genoemden staat een merkwaardige uit spraak gedaan in een rechtsgeding wegens verbre king van trouwbelofte. Het geding werd aanhangig gemaakt door een jongeman tegen zijn vroegere verloofde. Het meisje erkende dat zij inderdaad had beloofd, met het jongmensch te zullen huwen, doch dat eischer verscheidene keeren de Volstead-wet, (de drankverhodswet) had overtreden door verkoop, vervoer en gebruik van sterken dranken. Het hoog gerechtshof achtte deze motiveering gerechtvaardigd en ontsloeg het meisje van rechtsvervolging. NOODLOTTIGE AANVARING. De aanhouding van een Italiaansch kapitein gelast. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Het Italiaansche s.s. „Ravenna", van Smyrna op weg naar Aiwaljk, is te middernacht in de omge ving van Mytilene in aanvaring gekomen met het Turksche zeilschip „Derwisj", dat is gezonken. De kapitein en een matroos kwamen om, de overige leden der bemanning werden opgepikt door de „Ra venna" en op Mytilene aan wal gezet. De Turksche autoriteiten gelastten de arrestatie van den Italiaanschen kapitein in de eerste Turk sche haven welke hij zal aandoen. DE ZEVENDE SEDERT ACHT MAANDEN. Omtrent den bomaanslag op het huis van den land raad Skalweit te Niebuell in Sleeswijk, wordt nader gemeld, dat het woonhuis op ongeveer 50 meter af stand van het landraadsgebouw is gelegen. Het land- raadsgebouw is in het geheel niet beschadigd, zoodat men vermoedt, dat men hier met een persoonlijke wraakneming tegen den landraad te doen heeft. Door de explosie werd voornamelijk de achterzijde van het woonhuis van den landraad sterk beschadigd. De keukenmuur werd stuk geslagen en de geheele keuken-inventaris naar buiten geslingerd. Ook de op de eerste verdieping boven den keuken liggende kamer is ernstig beschadigd. Aangezien het gezin van den landraad in een anderen vleugel van de woning sliep, had de aanslag geen persoonlijke ongelukken tengevolge. Kort na de daad is een auto gezien, die met ra zende snelheid in zuidelijke richting naar Husura reed. Er wordt op gewezen, dat dit sedert November 1928 de zevende dergelijke aanslag in Sleeswijk is en dat sedert denzelfden tijd een stelselmatige opruiing te gen de staats- en rijksautoriteiten is begonnen, die min of meer in het verborgen de bevolking tot ge welddaden ophitst. Het Pruisische dept. van binnen], zaken heeft een premie van 5000 mark gesteld op de opsporing der daders van den bomaanslag te Niebull en het district Zuid-Tondern een belooning van 3000 mark. AUTOBOTSING. Tw<iö zwaar gewonden. Bij Seggelund (in de buurt van Hadersleben) is een vrachtauto tegen een auto met toeristen uit Kopenhagen opgereden. Twee personen werden zwaar gewond, de anderen licht, aldus een Wolff-bericht uit Hadersleben. ERNSTIG' VLIEGONGELUK. Eén doode. één gewonde. Woensdagavond waren de heeren Müller en Möhlau op het vliegveld te Frankfort a. d. M. in een machine van den vlieger Martens voor een korte rondvucht opgestegen. Op geringe hoogte gekomen, stortte het vliegtuig plotseling omlaag. Müller was onmiddellijk dood, terwijl Möhlau een zware schedelbreuk en eenige gebroken beenderen kreeg. DE GASTEN DOOR ARBEIDERS AANGERAND. bruiloftsgasten moesten nu het veld ruimen, waarbij twee boeren ernstig gewond werden, één door zeven messteken. Inmiddels was de brandweer uit Silber- berg en de marechaussée gewaarschuwd en na een verwoed gevecht gelukte het tien aanranders te vat ten. De anderen zijn gevlucht, echter niet naar hun werk, dat nu stil ligt, maar waarschijnlijk naar Bres- lau. Er zijn twintig gewonden van wie er twee vrij ernstig. HET VERZAMELEN VAN DE AFGESCHOTEN BOM MEN EN GRANATEN UIT DEN WERELDOORLOG. In een gehucht bij Sillerberg in Silezië werd dezer dagen een bruiloftsfeest gevierd, in de eenige herberg die het plaatsje rijk is. Arbeiders uit Breslau, die bij het leggen van een waterleiding werkzaam waren, drongen de feestzaal binnen, maakten ruzie en vielen de bruiloftsgastetn met messen en knuppels aan. De stevige boerenknapen drongen hun aanvallers de eer ste maal terug, maar deze gingen versterking halen en kwamen met 50 tot 60 man die behalve hun mes sen ook hun gereedschappen hadden meegebracht De Daar waar in Noord-Frankrijk, in de departemen ten Nauw van Calais en Noorder-departement, de oor log het hevigst heeft gewoed, bestaat een wonderlijke industrie. Het is die van de metaal-winning in het gebied, waar in de oorlogsjaren het front heeft staan. Want de grond, de vruchtbare grond van Noord-Frankrijk, is hier nu op een andere wijze winstgevend geworden, n.1. door de groote hoeveel heden metaal: koper, staal, ijzer, afkomstig van bom men en granaten, die hij bevat De staat, aan wien in beginsel al dit metaal toekomt, heeft zijn aan spraken daarop verkocht en bij den kooper wordt nu al het ogedolven metaal ingeleverd. Voor de menschen uit de streek een heele bijverdienste. Ja, duizenden voorzien er mede in hun levensonderhoud. Van de hoeveelheid metaal, die er tijdens de oor logsjaren over deze streek is uitgebraakt, kan men zich een denkbeeld vormen wanneer men weet, dat er verleden jaar, tien jaar na het eind van den oorlog, alleen in het departement Nauw van Calais, in ze ven maanden acht ton metaal van het land is op geraapt. En men schat, dat er nog gedurende vier of of vijf jaar metaal kan worden geraapt. Een heel nieuw leven is er in deze landbouwende streek naast het traditioneele, oude leven van de boeren 'ontstaan. Bij den oogst van graan of beetwortelen heeft zich nu die van de „épaves métalliques" gevoegd. Aan de steenkool van Lons en Anichê heeft de oorlog der menschen koper en ijzerlagen in den bodem toege voegd. Voor nog enkele jaren! VERMINDERING VAN HET MATERIEEL VAN DE ENGELSCHE VLOOT. De Daily News en de Daily Express meldden bei de dat het kabinet binnenkort bekend zal maken dat zes duikbooten die op het vlootprogram stonden, daarvan geschrapt zullen worden. Het doel van dit beleid is een gebaar in de rich ting van ontwapening te maken. PESTGEVALLEN IN SENEGAL. Agentia Fides meldt: De pest heeft opnieuw haar intrede gedaan in Se negal; doch door 't treffen van zeer strenge maatre gelen is het de overheid gelukt het' gevaar onmid dellijk te beperken, De „Europeesche" gevallen zijn zeer zeldzaam. Europeanen zoowel als inlanders heb ben zich gehaast, gehoor te geven aan den oproep der overheden en zich in grooten getale laten in enten. SLACHTOFFER DER WETENSCHAP. (Brummer). De moderne wetenschap heeft een jaar van mijn leven verkort Een mislukte operatie? Nee, vingerafdrukken. ONPLEZIERIGE VERSTANDHOUDING AAN DE SCHOOL TE VELZEN. De zaak voor Ged. Staten van Noord-Holland. In een openbare zitting van Ged. Staten van Noord- Holalnd Ja Woensdagmiddag het beroep behandeld van den heer D. de Vries, onderwijzer in de gemeente Vel- sen tegen het besluit van het college van B. en W., waarbij hij een week geschorst was zonder behoud van salaris, krachtens art. 37 der L. O. wet. De Voorzitter, de heer J. N. Hendrlx, las de bezwaar schriften van den reclamant voor. Daaruit bleek, dat de onderwijzer geschorst was. omdat hij beleedigend was opgetreden tegen het hoofd van de school, den heer P. de Mooy, en de school eens tydens de lesuren verlaten had. Er heerschte reeds geruimen tijd een onaangename verstandhouding tussehen het hoofd en den onderwij zer. Op zekeren morgen, meende de onderwijzer dat het hoofd hem niet teruggroette. Daarover ontstond een woordenwisseling, waarbij de onderwijzer woorden ge bruikte als „je liegt", waarna het hoofd het woord „schoft" bezigde. Den volgenden dag gelastte het hoofd op bevelenden toon dat de onderwijzer een gedeelte van een andere klasse moest overnemen, daar een collega ziek was. Reclamant was daardoor zóó opgewonden, dat hij naar buiten ging. Bij zijn terugkomst bleek dat de leerlingen naar huis waren gestuurd. Een poging zijner zijds om tot een bevredigende oplossing te komen, mis lukte. De Voorzitter las een brief voor, onderteekend door eenige onderwijzers der school, waarin medegedeeld werd, dat de heer De Vries altijd bereid was den vrede te bewaren. Voorts, dat het hoofd hem altijd uit de hoogte behandelde, hetgeen onaangenaam voor den on derwijzer geweest moet zijn, daar beiden vele jaren collega's zijn geweest. In zijn klachten aan het gemeentebestuur had het hoofd geschreven dat de onderwijzer grovelijk zijn plicht verzuimd had door een klasse met 40 45 kinderen al leen te laten. Er waren voortdurend onaangename oogenbllkken tussehen het hoofd en den onderwijzer. Om daaraan een einde te maken, had het hoofd de klachten ingediend. Ged. Staten hebben advies Ingewonnen bij den On derwijsraad. Het advies luidde, dat het niet gemakke lijk was een oordeel te vormen, daar zich hier persoon lijke kwesties voordoen, Het hoofd is niet tactisch op getreden. Mede daardoor vindt de Onderwijsraad da straf te zwaar. Tenslotte deelde de Voorzitter nog mee, dat ingeko men was een brief van het gemeentebestuur van Velsen, dat de overplaatsing van den heer De Vries naar een andere 1. o. school in de gemeente niets te maken heeft met de kwestie van de schorsing. Aan de school was een onderwijzer noodig, die in het bezit was van de akte Engelsch. Hierna was het woord aan den heer S. N. Posthumes, lid van het hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche onderwijzers, vertegenwoordiger van den re clamant. Aan de hand van het advies van den Onder wijsraad, besprak hij het optreden van het hoofd. Z. i. ligt de schuld aan beide personen. Zij hebben allebei minder parlementaire woorden gebruikt. Wie begonnen is, moet in het midden gelaten worden, maar een feit is het, dat beiden zich vergrepen hebben. Spr. besprak de overplaatsing van den onderwijzer, die tegen den zin van den betrokkene is geschied. Uitvoerig weidde hij voorts uit over de ruzies vóór de klachten werden ingediend. Wat de kwestie van het wegloopen betreft zeide de heer Postumes, dat hij zich wel kon indenken, waarom de onderwijzer de klasse verlaten had. Hij was misschien in overspannen toe stand en ging daarom een oogenblik de buitenlucht in.- Wat de strafmaat aangaat zeide spr., dat het voor een onderwijzer vreeselijk is, als hij een week uit zijn werk wordt gezet. Welken indruk maakt zoo Iets niet op de leerlingen en op het publiek! Tenslotte vroeg spr. vernietiging van het besluit van B. en W. van Velsen. Namens het gemeentebestuur van Velsen, voerde wet houder Tusenius het woord. Deze merkte op, dat ln de vergadering van B. en W. getracht is, de partijen tot elkander te brengen. Aangezien de onderwijzer toen weigerde excuses aan te bieden en de door het hoofd ingezonden klachten bekende, meende het college den onderwijzer een straf te moeten opleggen. Spr. verklaar de nogmaals, dat de overplaatsing niets met de ruzie te maken had. Op vragen van het lid van Ged. Staten, mr. A. Bruch deelde de heer Tusenius mee, dat de heer De Vries sinds 1911 te Velsen werkzaam is. Spr. heeft wel eens van ruzies gehoord op school, waarbij de naam van den heer De Vries genoemd werd, doch een straf ls hem nog nooit opgelegd. Nadat de heeren De Mooy en De Vries nog inlichtin gen hadden verstrekt, deelde de Voorzitter mee, dat Ged. Staten later hun beslissing zullen bekend maken. EEN MOLEN BEHOUDEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het besluit van de stemgerechtigde ingelanden van den Stommeerpolder om in de plaats van een wind watermolen een electrisch gemaal aan te schaffen, met dien verstande, dat aan het uiterlijk van den molen niets veranderd zal worden, goedgekeurd. GEWETENSGELDEN. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij den Inspecteur der Directe Belastingen, te Den Helder, de navolgende bedragen aan gewetensgeld ontvan gen: f700 onder letters T.G.; f600 onder letters W.G.; f400 onder letters G.I.; f400 onder letters B.L.; f500 onder letters K.N.; f300 onder letters B.R.; f600 on der letters K.T.; f400 onder letters P.W.; f350 onder letters H.E.; f 1010.18 onder letters K.I.; f363.78 on der letters K.J.; f150 onder letters L.S.; f200 onder letters P.T.; f200 onder letters J.U.; f 1000 onder letters Z.Z.; f100 onder letters D.F.; f150 onder let ters Z.H. ONDER EEN SPOELINGBAK. Een jongen gedood. Woensdag werden op de'losplaats der Staats spoorwegen te Deurne doqr den expediteur Goos-. sens spoelingbalcken gelpst, die op een wagen ver voerd werden. Op een gegeven oogenblik viel een der bakken, die circa 100Ö kg. woog, van den wa gen en verpletterde den 12-jarigen H. Goossens, die stond te kijken. Hij was op slag dood. EEN VLIEGTUIG BIJ ..WERKSPOOR", Op de terreinen van „Werkspoor" te Zuilen is thans in aanbouw een vrachtvliegtuig voor de K. L. M. DOOR EEN W/GEN MEEGESLEURD. Toen de voerman B. te Warffum met twee aaneen- gekoppelde wagens grint vervoerde, viel het zoon tje van H. de Groot, dat zich op den achtersten wa gen bevond op den grond. Het ventje bleef met da kleeren aan den wagen haken en werd een eind- weegs meegesleurd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. AUTO TE WATER. Een man verdronken. Te Oudenrijn bij Utrecht, ter hoogte van het boo tenhuis van de Studentenroeivereeniging Triton, is Woensdagavond een auto in den Leidschen Rijn ge raakt. Drie der inzittenden zijn uit den auto gekro pen en hebben zich zelf kunnen redden De vierde inzittende, A. T., uit Zalt-Bommel, kon eerst uit den auto worden gehaald, nadat de kap was stukgetrok ken. Hij was bewusteloos. De geneeskundige dienst is langdurig bezig geweest met kunstmatige adem haling toe te passen, doch dit heeft niet mogen ba ten. EEN SYNODAAL FONDS VERZOCHT. Het hoofdbestuur der Ver. v. Vrijz. Hervormden in Nederland, daartoe gemachtigd door de algemeene vergadering van 19 Juni te Leeuwarden, heeft tot de algem. Synode der Ned. Herv. Kerk een brief gericht, waarin het verzoekt te willen overgaan tot de stich ting van een Synodaal Fonds voor de Zuiderzee. Ge noemd hoofdbestuur is van meening, dat de gelden, die voor de kerkelijke belangen in het a.s. Zuiderzee- gebietd door de Kerk worden bijeengebracht, onder beheer behooren te staan van de Synode of van een door de Synode in te stellen en tegenover haar ver antwoordelijk orgaan. Uit dien hoofde acht adr. het niet gewenscht, dat door kerkelijke organen gewerkt wordt voor het „Zuiderzeefonds voor de Ned. Herv. Kerk", doch dringt er op aan, dat het geld, dat ge vraagd werd en wordt voor de algemeene kerkelijke doeleinden in handen blijve van de Synode. WEER TOEGESTAAN OP DE OUDE VOOR WAARDEN. Naar de Vee- en Vleeschhandel verneemt, is de in voer van vee in Italië weder toegestaan op de oude voorwaarden; de importeurs moeten dus consent heb ben. In ieder geval mag het vee voor Italië niet op de markt gekocht worden. Het. is te hopen, aldus het blad, dat Italië zelf bij onze regeering op mildere uitvoerbepalingen aan dringt; wellicht voelt onze regeering iets voor het Bel gische systeem (aankoop op de markt, maar vier da gen quarataine). Het blad vernam voorts, dat de hooioogst in Italië goed is en er wel vee geplaatst kan worden. Ook in Spanje komt neiging om Hollandsch vee in te voe ren. De nazomer zal dus misschien wat leven in den veehandel brengen. Te bevoegder plaatse te 1s-Gravenhage was, volgens het blad, van den herstelden invoer van vee in Italië nog niets bekend.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7