- Bs Wereldreis Dicky en Dirrekie Durf ¥an - Kantongerecht te Schagen. Zitting van Donderdag 18 Juli. DRIEVOUDIGS BOTSING MET DE LEERPLICHT WET. Jan V., arbeider te Barsingerhorn, is niet gelukkig ten opzichte van de Leerplichtwet. Hedenmorgen moet hij driemaal achter elkaar terecht staan voor een over treding van deze wet. Plet eerste is ons nog bekend van de vorige maal. Zijn zoontje was van school weggebleven, omdat deze bang geweest zou zijn van de andere jongens een pak slaag op te loopen. Dat de ouders er dus niets van wisten, was wel aan te nemen, doch het Hoofd van de school, de heer Van der Kuijl, deze morgen als getuige gehoord, verklaart in het rechtsverslag van de Schager Courant te hebben gelezen, welke voorstelling V. van de zaken gegeven heeft, doch dat deze niet geheel en al juist was, want het bewuste zoontje had een meisje met steenen gegooid en was toen weggebleven uit angst van den onderwijzer straf te krijgen. Dat V. of diens vrouw bij hem geweest was en dat hij het hoofd der school toen gezegd zou hebben, dat het hem niets kon schelen, was hem niets bekend. Hier zegt verdachte, dat v. d. Kuyl leugens staat te vertellen, hetgeen hem natuurlijk een berisping van den kantonrechter bezorgt. De ambtenaar wijst er op, dat hetgeen is ten laste gelegd, wettig en overtuigend is bewezen, en dat het een en ander wel op gebrek aan zorg van den kant der ouders voor het schoolgaan hunner kinderen duidt. Hij eischt tegen verdachte f 5 of 5 dg., en na nog eenig verweer van de verdachte bepaalt de kantonrechter den straf op f 3 of 3 dg. Verdachte gaat hiertegen in hoo- ger beroep. De tweede zaak geldt het thuishouden van een zoon tje van nog geen 7 jaar wegens buikpijn. Hiervan was geen mededeeling gedaan, hetgeen verdachte bestrijdt, waar hij aan toevoegt, dat de kinderen wel IVi uur hebben te loopen om de school te bereiken. Ook hiervoor f 3 boete of 3 dagen hechtenis. De elsch •was f 5 of 5 dg. De laatste overtreding betreft een meer prlncipieele kwestie, in zooverre, dat verdachte meent zijn dochter tje thuis te moeten houden omdat ze zijns inziens lang genoeg op school geweest is en hij als arbeider een maal wel eens blij is, dat er een van school af kan. De ambtenaar kan met deze redeneering natuurlijk niet meegaan en eischt voor deze ernstige overtreding f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Niet geroepen om het innerlijke van de wet te beoor- deelen geeft de kantonrechter verdachte nog de schrale troost om te zorgen dat er mannen van zijn richting in de Kamer komen en kan verder al niet anders doen dan hem de billijke straf van f 8 boete of 8 dagen hechtenis op te leggen. WIE Z'N GROND IS DAT. Op de vorige rechtzitting hadden we een zaakje te gen Lourens R., een jongeling uit de Zijpe, die zich met zijn broertje op verboden terrein, namelijk op dat van het „Zwanewater" zou hebben bevonden. Het broer tje had pijn in zijn buik, en daarom had men een kor- teren weg, een strook grond dor de duinen en gren zende of b^hoorende aan het Zwanewater), genomen om maar spoedig thuis te zijn. Afgescheiden van de in mindere of meerdere mate hebbende buikpijn van broertje, houdt de verbalisant, veldwachter Visser, vol, dat ze zich op verboden terrein bevonden. En om dit laatste gaat het nu, want de va der van verdachte had ln een briefje aan den kanton rechter de vorige maal reeds te kennen gegeven, dat het „geen verboden terrein was." Dit komt hij, Pieter R., nu mondeling toelichten, waarbij hij spreekt over tijden van 40 a 50 jaar terug, toen de bewuste grond van de familie Preveniére door den staat was onteigend, omdat de plek niet goed on derhouden werd. Volgens getuige gaat men nu echter maar ln de oude sleur door en verbiedt men den men- schen dien grond te betreden, wat volgens hem (Rens) beslist onrechtmatig is, maar er was tot nu toe nie mand, die daar tegenop kwam. Dit néémt echter niet weg, dat Rens al evenmin eenig succes heeft, want de ambtenaar vindt, dat als er bordjes staan met „Verboden toegang" (en die worden toch maar niet zoomaar neergezet) dan moet men niet op dien grond komen. Hij eischt dus f 4 boete of 4 da gen hechtenis. De kantonrechter ziet in het verkeer van getuige ook al geen middel om hem vrij te spreken, weshalve hij hem veroordeelt tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. HARD GENOEG CfEROEFEN. De volgende zaak is opnieuw een voortzetting. Ver dachte J. K., die zonder licht op zijn fiets, langs den Burgerweg reed, was door veldwachter Homan aange roepen, maar hieraan was door K. niet voldaan gewor den, omdat hij het niet gehoord had, zooals hij beweert, tenminste hij had wel gehoord: „niet rijden zonder licht," maar Homan was niet in uniform, zoodat hij er verder geen aandacht aan had geschonken. De laatste, als getuige gehoord, zegt echter wel dege- DH ST^üXEr.D' riLM. (II. 420.) Spring' Maar ik zie geèn mat op den grond. Natuurlijk niet, dit is een sprekende film, wij moeten den bons ook opnemen! lijk te hebben geroepen,, afstappen, politie," en dit eenl- ge malen en ook luid genoeg om door verdachte ver staan te worden. Tenslotte was hij hem op de fiets nage reden en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Het meisje van verdachte had nog gewaarschuwd om maar geen grooten mond op te zetten. Homan was nogal te keer gegaan, vond verdachte, maar dit acht da kantonrechter ook niet zoo onwaar schijnlijk, 'bmdat Homan alle reden had, aan te nemen, dat verdachte maar was doorgereden. De ambtenaar van het O.M. is dan ook overtuigd van de schuld van verdachte en eischt tegen hem f4 en f 12 boete of 4 en 12 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 4 en f 8 of 4 en 12 dagen. ZICHZELF HET BREVET VAN BEKWAAMHEID GEGEVEN. Jacoba Br., huisvrouw van J. Wentel had zich voor gediplomeerd kraamverpleegster uitgegeven, zonder dat ze ook maar eenig diploma had, dat haar de bevoegd heid gaf, zich daar voor uit te geven. In die kwaliteit had ze bij verschillende menschen hulp verleend, die een gediplomeerd kraamverpleegster per advertentie of anderszins hadden gevraagd. Zoo, bij voorbeeld bij de dames Prins te iSchagen en Vorst te Zijpe, waar ze, wat overigens de verpleging betrof, haar werk naar behooren verrichtte. Bij den heer De Ruiter te 't Zand ging de aanneming echter niet zoo vlot, naar aanleiding van gestelde eischen, en daardoor zou het een en ander aan het licht komen. De pseundo-kraamverpleegster moet daarom heden te recht staan, doch ze ls niet verschenen, De ambtenaar vindt het gepleegde een ernstig feit, waarbij hij wijst op de oneerlijke concurrentie die er uit ontstaat met kraamverpleegsters die wèl een diplo ma hebben. Hij eischt daarom tegen haar f 35 boete of 35 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 20 of 20 dagen. VIER JAAR LANG GEWAARSCHUWD. M. Lucas K., landbouwer te Burgerbrug, heeft zijn een den laten loopen op het land van Francis, maar dit wordt door verdachte' ontkent. Het waren zijn eenden niet, tenminste, ze moeten maar eens bewijzen, dat zijn eenden niet ln het hok waren. Maar verdachte zegt het wel te weten. Hij moet voor troef spelen, omdat Fran cis eens veroordeeld is geworden terzake mishandeling van zijn (K's) broer en moeder. Hiernaar wil de kantonrechter verder niet luisteren en dus komt nu Francis aan het woord, die zegt, al vier jaar lang last te hebben van de eenden van Gebr. K. Al meer dan eens zijn ze gewaarschuwd, ook door den veldwachter, maar niets hielp. Pieter Kouwenberg kan ook nog vertellen, dat hij meer dan eens de eenden van K. (andere eenden waren er niet) op het land van Francis heeft gezien. Verdachte zegt dat er meer eenden zijn, waartegen de kantonrechter aanvoert, dat er ook meer Kooi's zijn, en hem, conform de elsch, tot f 15 boete of 15 da gen hechtenis veroordeelt „Ik ga ln hooger beroep, meneer!" zegt K. tegen den kantonrechter, wat deze laatste wel best vindt. DE VRIJE MIDDAG ER BIJ INGESCHOTEN. George W. J. staat ln zijn kwaliteit van voorzitter van de Zuivelfabriek „Callantsoog" terecht Hij zou na melijk op den 23sten Januari van dit jaar den bedrijfs leider-kaasmaker, Jb. Scheringa, van bovengenoemde fa briek, geen vrijen Woensdagmiddag hebben gegeven, welke dezen volgens de arbeidsverdeellng toekwam. Verdachte verkeerde ln de veronderstelling, dat aan be- WAT ZIJ VOND. (Karikaturen.) h'&C.Ï?' onfcrzochtVrOUW gislerenavond miin zakken Wat heeft zij gevonden? Wat alle ontdekkingsreizigers vinden: Stof voor een lezing. drijfslelders geen vaste vrijen dag toekwam. Later is hij daaromtrent door de Arbeidersinspectie beter inge licht. Scheringa, die nu ln de pluimveehouderij ls, had ech ter wel bezwaar gemaakt en mede gezien dit feit eischt de ambtenaar tegen verdachte f 30 boete of 30 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 20 of 20 dagen. SAMEN VOOR f 3.50. Trijntje K., huisvrouw van J. Schenk te St. Maar tensbrug, had geen licht op haar fiets toen ze in den avond van den 26sten Mei, omstreeks kwart over ne gen met haar gemaal en dochter (van 4 jaar) huis waarts keerde. Ook ten aanzien van de fiets van Schenk was er geen sprake van „uitstralend helder wit licht", zooals de wettelijke term luidt Met het gevolg dat ze samen op de bon gingen en heden resp. tot f 1.50 en f 2 boete-betalen, dus samen voor f 3.50, veroordeeld werden. Wegens niet verschijnen worden b|j verstek veroor deeld: Voor overtreding van de Motor- en Rijwlelwet: K. f 4 of 4 dg. B. f 4 of 4 dg. SI. f 4 of 4 dg. N. f 7 of 7 dg.; Gl. f 4 of 4 dg.; Sp. f 5 of 5 dg.; B., f 5 of 5 dg. K f 5 of 5 dg. K. D., overtreding Arbeidswet f 5 of 5 dg.; M. v. d. SI., overtr. pol. verord. Schagen f 3 of 3 dg.; N„ Idem f 4 of 4 dg.; J., geen loonlijst ingeleverd f 4 of 4 dg.; K., overtr. art. 427 W. v. S., f 4 of 4 dg.; Zw., overtreding 455 W. v. S., dieren vervoeren op kwellende wijze f 5 of 5 dg.; B., overtr. Visscherijwet f 3 of 3 dg.; W., idem f 3 of S dg.; Jacob T. f 4 of 4 dg. Een oogenblik ziet Dries zijn kans schoon... en hij maakt er dadelijk gebruik van. Hij springt van zijn pan- nekoek en holt als een haas de Volvettendammer Kip straat in. Ha, denkt Dicky, nu begrijp ik hem eindelijk. Hij wendt het stuur en gaat, zoo hard hij kan, achter den agent aan, alsof hij op jacht was. Dries krijgt het nu heelemaal op zijn zenuwen. Hij denkt slechts aan zijn eigen kostbaar leven zoo onmisbaar voor de open bare rust van Volvettendam. Daarom stormt hij op de paardentram toe en met een meesterlijke sprong zit hij op den rug van het ros, dat reeds twaalf 'dienstjaren achter zijn staart heeft en het volgend Jaar met pen sioen gaat Doch het trouwe dier heeft ln al dien tijd nog nooit zoo'n grievende behandeling genoten. Het probeert te steigeren, maar daarvoor zijn z'n knieën te stijf. Gelukkig maar voor Dries, want anders kwam zijn onmisbaar leven opnieuw in gevaar. voorwand van het baicon en komt terecht in de armen van Lukie Langzaam, den voerman van de Volvetten- dammer Tramweg Maatschappij. U stijgt aan den verkeerden kant in, agent, zegt Lukie. Dat is in strijd met de voorschriften. Maar Dries luistert niet naar de voorschriften. Hij ziet de auto van Dicky en Dirrekie voorbijsnellen en zijn woede kent geen grenzen. Dadelijk springt hij op straat en buldert: Stop, of lk bekeur je. We hebben nou geen taad, roept Gerrit hem vrien delijk toe. maar azze we retou komme zelle we om je denke, faoder... Dries ziet wel ln, dat de auto hem ontsnapt is. Hij pruttelt ln zichzelf, maar vindt dat hij er nog goed af gekomen is. Plotseling denkt hij om zijn dierbare panne- koek op de Volvettendammer Groote Markt. Groote grutten met stroop, schrikt hij, wat is er van het verkeer terechtgekomen. En dadelijk holt hij naar zijn standplaats terug. Als hij de Groote Markt nadert gaan allebei zijn lange knevelspitsen omhoog van de schrik. Midden op de pannekoek prijkt zijn eigen pet. Maar daar zijn de voerlieden en de chauffeurs niet wijzer van geworden. Ze hebben maar voor vaderland en vorst voor zich uit gereden en de gevolgen zijn IJselijk. Twee auto's geven mekaar een zoen, een andere heeft geprobeerd koppie te duikelen en een derde is van plan om de heele pannekoek uit den grond te rijden. Een paard, een dikke juffrouw en een magere meneer zijn op hol geslagen en brengen de omgeving in dreigend gevaar... Gelukkig weet Dries spoedig de openbare rust te herstellen. An ders was er van Volvettendam geen spaan heel gebleven! Pas op, schreeuwt Gerrit tot Dicky, of Je rijdt tegen de „wandelende slak". Maar Dicky is óók een beetje de kluts kwijt. Hij geeft nog meer gas en de auto geeft de paardetram een stomp tegen haar achterbal- con, dat het voorbalcon weer een stomp geeft tegen het achterbalcon van hot oude paard. Zoo'n mishandeling vindt het trouwe beest, waarop nooit wat te zeggen viel, a 1 te erg. Het gaat nu heusch op zijn achterpooten staan en werpt zijn voorbeenen in de lucht alsof het een houten paard voor den ingang van een circus was. Dries kan zich niet zittende houden. Hij rolt over den Na al de avonturen ln Volvettendam komt de auto op een weg, die heel mooi zou zijn als hij niet juist door de stadsjantjes onder handen werd genomen. Nu ls hij gewoon onberijdbaar, vant Piet Pruimtabak en Simon Stompkop smeren hem. ijverig ln met een kokend, kleve rig goedje, dat heelemaal niet lekker ruikt Gelukkig staat er een bord om de auto's en andere voertuigen te waarschuwen. Maar zal Dicky er zich aan storen? Dat Is een andere vraag! Op den weg, voorbij de groote teervlek, rijdt langzaam en vredelievend boer KobU6 Koeienaar een voer hooi van zijn land naar zijn schuur. Het paard stapt sjok sjok, want hot is oud en lijdt aan rheumatlek In zijn gewrich ten. De boer let er niet op, want hij denkt aan de prij zen der vette varkens en daar komt hij nooit over uit gedacht. Hij heeft zelfs geen erg ln de uitspanning „De drie dorstige harten", waar de menschen van Volvetten dam zich komen vermaken^ Als 't Zondag is en heel mooi weer En lekker ln de lucht". Nu, mooi weer 1 s het, al ls het dan geen Zondag!

Schager Courant | 1929 | | pagina 19