HET CHINEESCH- RUSSISCHE CONFLICT. LANGENDIJK. Zware braad te Nieuw-Lekkerland. Jhr. Mr. Dr. A. Röell uit Indië terug, Vier doodelijke ongelukken te Rotterdam. drukte aan de zeekust. Ex-Kroonprins Wilhelm te Zandvoort. Gemengd Nieuws. Groote overstrooaiingen in Indië. Boot in een draaikolk omgeslagen. Een automobiel overreden. Treinongeluk te Weenen. 500 Schapen verbrand. Rijkskanselier Müller ernstig ziek. Heftig onweer boven het Rijnland. Hevige enweders in het Zuiden en Oosten van Engeland. Tourauto verongelukt. Instorting van een spoorwegtunnel bij Schwebda. Scheepsramp in de Gele Zee. Do Bremen slaat het record der Mauretania. Een windhoos. Predikbeurten. Bloemkoolpellers. Nagekomen Berichten. Piekerin" in de Waalhaven te Rotterdam te water geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is de 22-jarige C. Beezemer, wo nende aan den Charloische Lagedijk bij het baden in de Waalhaven te Rotterdam verdronken Zondagmorgen is te Zutphen de 28-jarige leerling machinist bij de Ned. Spoorwegen Klein Nagelvoort bij he baden in den IJsel verdronken Na enkele uren heeft men het lijk gevonden. De man was pas enkele weken gehuwd. Bij het baden in de Tolderwaard bij Kethel is de zeventienjarige G. van Doorn uit Schiedam verdron ken. Te Enkhuizen is Zondagmiddag een 70-jarige ver pleegde in 't diaconiehuis te Alkmaar op straat dooh de warmte bevangen en overleden. Te Deventer is de 42-jarige echtgenoote van D. J Hoving uit een raam gevallen van de eerste, verdie ping hare woning a. d. Ie Weerdsweg, Zij overleed spoedig. DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER. (Zie elders in dit nummer.) In aansluiting op wat wij reeds hebben gemeld over den 27-jarigen man, die is aangehouden, als ver dacht van liet stichten van een aantal branden te Rotterdam, kan nog worden meegedeeld, dat het voortgezette onderzoek de politie de overtuiging heeft geschonken, dat de gearresteerde gedurende het laatste half jaar ongeveer 50 branden heeft gesticht. De man blijft hardnekkig ontkennen, maar een groot aantal getuigen herkennen in het.m met groote be slistheid den man, dien zij bij vele branden hebben gezien en die zich steeds dadelijk aanbood, om te helpen blusschen, zelfs als van buiten af nog niet te zien was, dat er binnen brand was BIJNA VERDRONKEN. Maandagmorgen is de schipper van een houtboot ter hoogte van de Nicolaas Witsenkade te Amster dam, bij het voortboomen van zijn schuit, overboord geslagen. De man zonk onmiddellijk naar de diepte. Met stokken poogden talrijke toegeloopen menschen den man redding te bieden, evenwel zonder resul taat. Een der omstanders, de heer S. Tauber, sprong daarop te water en slaagde er met veel moeite in. den drenkeling boven water te brengen. Beiden wer den nu spoedig op het droge gebracht. De schipper was reeds bewusteloos, maar door Broeders van den Geneeskundigen Dienst werd hij bijgebracht en naar het Binnengasthuis vervoerd. De schipper is van een wissen dood gered. VIJF HUIZEN DOOR HET VUUR VERNIELD. Te Nieuw-Lekkerland heeft Zondagmorgen een he vige brand gewoed, waardoor twee groote hofsteden en twee arbeiderswoningen geheel, en een groote hofstede gedeeltelijk, vernield werden. Omstreeks 10 uur begon de brand in de boerderij van de gebroeders Voorsuys, die in korten tijd in lichte laaie stond. Het woonhuis van J. Boreel, dat aan den eenen kant, en de hofstede van B. de Lange, welke aan den anderen kant stond, brandden ook tot den grond toe af. Vervolgens sloeg het vuur over naar het woon huis van W. Verwaal. Ook dit werd een prooi der vlam men. Het vuur tastte daarna de kapitale hofstede van A. G. Damsteegt aan, doch deze kon men gedeeltelijk ■behouden. De gemeentebrandspuiten, n.1. die van Streefkerk, Groot-Ammers en Lekkerkerk, waren spoe dig op de plaats des onheils, doch konden tegen de ge weldige vuurzee niet veel uitrichten. Omstreeks twee - uur 's middags was men den brand meester. De schade is zeer groot. Bij een paar eigenaars is letterlijk alles verbrand. Het hooi was juist deze week binnengehaald. De bewoners waren verzekerd, doch niet hoog. De oorzaak van den brand is onbekend. De Commissaris der Koningin in Noordholland jhr. mr. dr. A. Röell is Zondagochtend van zijn Indische reis teruggekeerd en te 8 u. 57 per Genua-express aan hst Arnhemsche station gearriveerd. De heer Röell, die in blakenden welstand verkeerde en wiens sterk gebruind gelaat den Invloed der tropen zon verried, verliet hier den expresstrein. Toen wij den heer Röell op het stationsperron begroetten, schrijtr het Hdbld., verklaarde hij ons, dat zijn verblijf in In dië hem uitstekend was bevallen. De heer Röell, die door Arnhemsche vrienden werd verwelkomd, zette met den trein van 10.18 zijn reis naar Meppel voort, om zich vandaar te begeven naar het landgoed „Dikningen" bij De Wijk. Donderdag zal de Commissaris der Koningin zijn ambt3functies hervatten. BINNEN EEN TIJDSBESTEK VAN 24 UUR. In het korte tijdsbestek van 24 uur zijn er In Rotter dam een viertal doodelijke ongelukken gebeurd. Zondagmiddag is de 1%-jarige W. de Jong uit de Zij- demindenstraat uit het raam van zijn woning gevallen. Het kind werd dood opgenomen. Denzelfden avond laat is de 21-jarige matroos J. M. van het s.s. „Vale of Pickering" in de Waalhaven bij het vastleggen van een jol over boord geslagen en ver dronken. Zijn lijk Is nog niet opgehaald. Maandagmorgen is de 22-jargie schoenmaker C. B. van de Charloische Lagedijk, bij het zwemmen in de Waalhaven verdronken. Zijn lijk is na een half uur dreggen door de rivierpolitie opgehaald en naar de ou derlijke woning overgebracht. Ten slotte is Zondagmid dag een inwoner van het Westen der stad uit het raam van zijn woning gevallen en op straat gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Door het mooie zomerweer en de warmte, heersch- te Zondag in alle hadplaatsen langs de kust een enorme drukte. Duizenden bij duizenden zochten ver kwikking aan het strand, dat om zoo te zeggen van Terschelling tot Vlissingcn met menschen als bezaaid was. Volgens De Cour. bevond zich Zondag onder de strandbezoekers te Zandvoort de ex-kroonprins, die volgens dat blad in „Muluru" logeert, het eigendom van den bankier baron Von Heydt. waar „zelfs de lieer van Doorn menigmaal verblijft". De standaard der llohcnzollerns wapperde van het gebouw. WCRDT EET OORLOG Cr NIET7 Er is weinig van te zeggen hoe de kwestie tusschen China en Rusland zich zal ontwikkelen. Er wordt wel alles gedaan door Amerika,'Japan; Engeland en anderen, om partijen tot elkaar te brengen, de beide tegenstanders zelf zeggen eveneens, geen oorlog te willen, maar een vredelievende oplossing na te stre ven, maar intusschen staan beide tot de tanden gewapend tegenover elkaar, en worden alle maatre gelen genomen, om erop los te gaan.r Steeds meer troepen worden van weerskanten aangevoerd, zoodat het wel duidelijk is, d(at de toestand uiterst kritiek is, en er slechts de minste of geringste aanleiding toe noodig is, om den oorlog te doen ontbranden. China zoekt naar vredelievende middelen. Uit Nanking, 22 Juli: Naar verluidt heeft het mi nisterie van buitenlandsche zaken eeji nieuwe nota aan de Sovjetregeering gezonden, waarin opnieuw de wensch der Chineesche regeering wordt geuit, dat de quaestie van den Oosterspoorweg op vrede lievende wijze zal worden opgelost. Het ministerie heeft voorts afzonderlijke nota's aan de onderteekenaars van het Kellogpact gezonden, waarin wordt uiteengezet dat China weliswaar zijn rechten wil verdedigen, doch niet de bedoeling heeft een oorlog het Rusland te beginnen. In het bijzonder wordt er leedwezen over uitgesproken, dat het de Sovjetregeering is, welke het offensief aan de Chi neesche grens is begonnen en daardoor den geest van het Kelligpact heeft geschonden. Een Japansche waarschuwing. Uit Tokio, 22 Juli: De Japansche bladen bevatten een officeele mededeeling van den Japanschen mi nister-president over het Russische-Chineesche con flict Volgens deze mededeeling zal de Japansche re- geering alle maatregelen nemen om een militaire botsing tusschen China en Sovjet-Rusland te voor komen. De regeering zal zich niet in den strijd om den Chineschen Oosterspoorweg mengen. Voor het geval China ten opzichte van den spoorweg in Zuid- Mandsjoerije dezelfde maatregelen wil nemen als te gen den spoorweg in Noord-Mandsjoerije zal Japan maatregelen nemen om den spoorweg te beschermen Deze verklaring wordt in buitenlandsche diplo matieke kringen beschouwd als een waarschuwing aan de Chineesche regeering. BELANGRIJK GROOTER DAN TOT NU TOE GEDACHT WERD. De overstroomingen in het Zuiden van Voor-Indië zijn belangrijk grooter, dan tot nu toe aangenomen werd. In het district Sind is het aantal dooden ge stegen tot 20. Tengevolge der overstroomingen zijn ook ook zeer veel huizen ingestort. Gedeelten van den Noordwestelijken spoorweg zijn op verschillende plaatsen overstroomd. Uit Haiderabad wordt gemeld, dat het aantal doo den tot 30 gestegen is en de schade geschat kan wor den op ongeveer 20 millioen. In Shikarpur alleen zijn 200 huizen ingestort. Vooral het verlies aan vee is bijzonder groot. Ook de akkers hebben veel gele leden. MEER DAN 60 SLACHTOFFERS. Te Ghaniot in Lahore is een boot met honderd pas sagiers op de Chenab in een draaikolk geraakt en omgeslagen. Er zijn slechts 35 menschen gered. Van overheidswege wordt een onderzoek ingesteld. ZEVEN PERSONEN GEDOOD. Uit Dayton (Ohio), 22 Juli: Een automobiel, waarin zich zeven personen bevon den, werd door een sneltrein gegrepen. Alle zeven personen werden op slag gedood. VIJFTIEN GEWONDEN. Uit Weenen, 20 Juli: Een tramwagen reed bij het rangeeren ten gevolge van het niet aanzetten der rem langs een hellende straat naar beneden en op een anderen tramwagen. Vijftien personen werden gewond, van wie vijf zwaai en een doodelijk. Zondagmiddag heeft het in Voor-Pommeren hevig geonweerd. Vooral op het eiland Rfigen is het nood weer geweest. Op het riddergoed Unrow te Samtens is de bliksem in een schapenstal geslagen. De vlam men sloegen op een schuur over en zetten ook dit gebouw in brand. Beide gebouwen zijn geheel ver nield. In den stal bevonden zich 500 schapen, die voor het onweer binnengedreven waren. Alle schapen zijn omgekomen. Eén derde van den hooioogst is eveneens vernield, alsmede een aantal machines. Uit Berlijn. 21 Juli: Uit Heidelberg wordt heden gemeld, dat rijkskan selier Müller, die daar voor het doen van een kuur vertoeft, plotseling ziek is geworden aan een zware ontsteking van de galblaas. Drie doktoren uit Berlijn en Heidelberg achtten een operatie hoog noodig. dié gisteravond om vijf uur door prof. Enderlen werd verricht. De operatie had een goed verloop. Toch wordt de toestand van den rijkskanselier ernstig geacht. Uit Keulen, 22 Juli: Gisteren in den namiddag woedde hoven het. Rijn land een heftig onweer. De brandweer te Keulen werd 21 maal gealarmeerd, voor het grootste deel om beschadigde daken te herstellen om gevaar voor instorting te voorkomen. Te Dueren vielen hagel korrels van bijzondere grootte. Vele ruiten werden door de hagelsteenen vernield. Het onweer werd ge volgd door een hevigen stortregen, die het karakter van een wolkbreuk kreeg en twintig minuten aan hield. Op den Aggerdam te Duisburg werd een 25- jarige man door den bliksem gedood en een klein kind gewond. Zuid- en Oost-Engeland zijn door hevige onweders bezocht, die meerendeels door slagregens gevolgd wei^ den en door Reuter als „tropisch", worden gekenschetst. Er heerschten dan ook, voordat het onweer losbarstte, hier en daar temperaturen van 90 gr. F. in de scha duw. Te Londen werd een jonge man van 22 jaar door den bliksem gedood en moesten tal van menschen, die door den bliksem getroffen waren, wegens brandwonden in de ziekenhuizen verbonden worden. Voor het overige richtte de bliksem geen schade aan, doch de wegen hebben veel van den stortvloed, die daarna uit Hen hemel kwam, te lijden gehad. In West-Londen hagelde het een kwartier lang. Onder de velen, die voor de warmte verkoeling gezocht had den op de rivier, brak een ware paniek uit. Velen zochten beschutting onder boomen en struiken aan den oever tot ook daar hun booten vol begonnen te loopen en zij daar andere schuilplaatsen moesten uit zien. In den omtrek van Londen stonden honderde-:i auto's, die niet verder konden doordat de wegen zoo diep onder water stonden. In sommige plaatsen is dan ook in 40 minuten tijds 3% c.M. regen gevallen, wat op zichzelf in dezen drogen tijd eer een voor- dan een nadeel is Ook op sommige spoorwegen was het verkeer een tijdje gestremd. Het onweer bracht ook een aardige verkoeling teweeg, die op sommige plaatsen wel 20 graden bedroeg. Een vloedgolf. Aan de kust droeg het onweer meer het karakter van een windhoos, met een soort vloedgolf gepaard, die van Yarmouth tot Worthling werd waargenomen en een paniek veroorzaakte onder de duizenden vacantiegan- gers. Op sommige plaatsen was het alsof er uit zee een 10 M. hooge muur van water op kwam zetten. Te Folkestone werd een jongen, die op de rotsen zat te visschen, door de vloedgolf in zee gesleurd. Hij is ver dronken. Te Shoreham worden twee jongens vermist, die zich met een boot in zee bevonden. Uit andere plaatsen komen berichten van menschen, die nog juist bijtijds van verdrinking gered konden worden. DRIE DOODEN EN VIJF ZWAARGEWONDEN. Uit Lonclory 22 Juli: In de nabijheid van Whitby, in het graafschap York, is in den afgeloopen nacht een ernstig ongeluk gebeurd met een toerauto, waarbij twee personen werden gedood en zes zwaar gewond. De chauffeur van een 36-persoons auto verloor bij het nemen van êen vrij steile helling de macht over zijn wagen, die met groote snelheid tegen een steenen muur liep, door den muur heendrong, over den kop sloeg en in ccn lager gelegen tuin terecht kwam. Het dak werd van den wagen afgeslingerd en de inzittenden wer den mt de auto geworpen. Twee hunner werden on middellijk gedood en zes levensgevaarlijk gewond. Een hunner is korten tijd later aan zijn verwon dingen overleden. Uit Cassel, 22 Juli: Gisteren bemerkte een beambte van de Rijksspoor wegen, dat het metselwerk van den tunnel hij Sclnvebda cenigszins was losgegaan. Hij liet onmid dellijk de seinen op het betrokken blok op onveilig stellen en waarschuwde telefonisch het districts bureau. Nog voor men ter plaatse arriveerde, stortte de tunnel over een lengte van 15 meter in. Men ver moedt dat de instorting veroorzaakt is door den he vigen regenval van den laatsten tijd. Het goederen verkeer is voorloopig omgelegd, terwijl het perso nenverkeer door autobussen wordt onderhouden. ZESTIG PERSONEN VERDRONKEN. Uit Londen, 22 Juli: Lloyds meldt uit, Tokib: De Japansche s.s. „Tatso- nio Maroe (7000 t.) en „Hsingkong" (2000 t.) zijn gistermiddag in den mist op 3 mijlen afstand van Kaap Sjantoeng met elkaar in aanvaring gekomen. De „Hsinkong" zonk, 60 personen kwamen om. De ..Tatsoemo Maroe" werd aan de voorsteven bescha digd en maakte water, doch kon opstoomen naar Kobe. Reeds op haar eersten tocht over den Oceaan, heeft de Bremen het IS jaar oude snelheidsrecord van de Mauretania geslagen. De Bremen passeerde gister middag 3 uur 2 min. de Ambrosa-vunrtoren aan den ingang van de haven van New York en was toon precies 4 dagen en 18 uur onderweg geweest van Southampton af. Het record van de Mauretania was 5 dagen en 2% uur. DE OMGEVING VAN HAMBURG GETEISTERD. Groote verwoestingen. In Hamburg heeft de laatste dagen een buitengewone hitte geheerscht. Gisteren was het met 32 gr. C. in d* schaduw en 45 gr. in de zon de warmste dag sedert tientallen jaren. Gisteravond tegen tien uur brak een hevig onweer los. Er vormde zich boven de Beneden* Elbe een windhoos, die zich landwaarts In N.W. rich ting bewoog en groote verwoestingen veroorzaakte. Alle korenvelden en boomgaarden, waar zij oevrtrok, werden vernield. Te Wilster werd het dak van ëen ver leden jaar gebouwd kantoor van de plaatselijke ver bruikscooperatie afgerukt en over grooten afstand meegenomen. De ergste uitwerking had de hoos in de omgeving van Schenfeld, waar de bliksem in de kerk sloeg, zoodat het halve dak omjaag kwam. In de omge ving van Itzehoe richtten uitloopers van de hoos schade aan. De hoos en het onweer gingen gepaard met hevigen regenval en hageslag. Ook in Holsteln werd schade toegebracht aan de landbouwgewassen. Nadat het noodweer voorij was, klaarde het te Ham burg al spoedig op en steeg de temperatuur weer zoo danig, dat in den loop van den nacht de thermometer weer tot 25 gr. C. steeg. Reeds hedenmorgen werd -vrij vroeg een temperatuur van 30 gr. C. in de zon gemeteiv Het W. B. maakt nog melding van talrijke branden tengevolge van het inslaan van den bliksem in het N.V. gedeelte des Rijks, met name in Oldenburg en Oost- Friesland. Uit alle deelen van het rijk worden ongevallen en rampen gemeld, die aan de groote hitte te wijten zijn. Te Dresden zijn drie menschen in een badinrichting door den bliksem zwaar gewond. Op een sportterein te Dresden kreeg een voetbalspeler bij het spel tengevolge van de hitte een hartverlamming. Hij was onmiddellijk dood. Aan den Rijn zijn tal van menschen bij het baden verdronken. LASTIGE VRAAG. (Moustique) Oom, waarom hebt u uw haar om uw kin gedaan? DONDERDAG 25 JULI 1929. V. C. J. B. Afd. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. Voor direct gevraagd HART <5 Co, Oudkarspel. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johanna Geertruida, dochter van Gerrit Hendrik Lammers en van Adriana Hendrika Lubber- ding; Catharina, dochter van Cornelis Bontes en van Aaltje Buis. POLITIE. Verloren: een zwempak; een babymuts. MEDEMBLIK, 22 Juli. Sch. muizen f 1.251.65, kleine muizen f 1.101.35, per 50 Kg. ALKMAAR, 22 Juli. Aardbeien f 7690, per 100 pond, bloemkool I f 46.60, II f 24 per 100 stuks, doperwten f 48, druiven f 44 47 per 100 pond, kropsla f 1.506, komkommers f 2.80 4, meloenen f 3854, per 100 stuks, perziken f 0.08 0.15 per stuk, postelein f 0.100.26 per bakje, peulen 4 9 per 100 pond, raapstelen f 5.408.70 per 100 bos, roode kool f 0.070.16 per stuk, enkele spercieboonen f 813, dubbele spercieboonen f 1014, tuinboonen f 1.40 2.10, tomaten A f 5.806.20, B f 0.952.87 per 100 pond, wortelen f 6.809.10 per 100 bos. WINKEL, 22 Juli. Aalbessen f 1029, kruisbessen f 515, frambozen f 2434, aardbeziën f 3045, tomaten f 57, augurken f 45, slaboonen f 1824, aardappelen f 12, uien f 7 9 per 100 pond, bloemkool f 69, komkommers f 10 12, rabarber f 1.502.50 per 100 stuks. OUDKARSPEL. Zondagavond had een ongeval plaats nabij de Ros- kambrug. Mej. C. Zikveld, huishoudster van den heer C. Langedijk aan den Laanweg, kwam de brug afrijden in de richting van 't station Noordscharwoude. Vanaf den anderen kant kwamen eenige fietsers gereden. Genoemde juffrouw raakte, door den slechten toestand van den weg en daar de fietsers ook niet genoeg op zijde gingen, haar stuur kwijt en kwam leelijk te val len, waardoor haar gezicht nogal beschadigd werd. Hoogstwaarschijnlijk ligt hier de schuld van 't ongeval aan geen der betrokken partijen, maar aan den slech ten toestand van den Laanweg. Deze weg heeft name lijk veel "van zijn kwaliteit moeten inschieten bij 't invallen der dooi na den strengen winter, daar er ge lijk met 't ontdooien van den weg veel zwaar verkeer van koolwagens was. Er werden voren in den weg ge sneden en menig automobilist zakte toen met zijn auto tot de assen weg. De toestand was slecht en js nog maar weinig verbeterd. Het paardenpad, dat geheal omgeploegd was, is thans zoo goed als geheel verdwe nen en in zijn plaats ligt een laag van los zand. ver mengd met eenig basalt. Een en ander geeft niet alleen aanleiding tot 't opjagen van veel stof, maar 't levert aan allemogelijke voertuigen gevaar op en niet 't minst voor tweewielers. Gaarne zouden wij van deze plaats de betrokken autoriteiten er op wijzen, dat deze toestand onhoudbaar is, en we spreken daarbij de hoop uit, dat de lijdensweg van den Laanweg niet dezelfde zal worden als die van den Twulverweg, want wie vlug helpt, helpt dubbel. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen, zal onze plaatselijke gymnastiek vereniging een openluchtuitvoering geven, op Zondag 28 Juli. Er zullen demonstraties en wedstrijden gehou den worden. Men diene vroeg op 't terrein aanwezig te zijn, de directeur verklapte ons namelijk, dat zeer mooie vrije oefeningen gegeven zouden worden in den aan vang van deze uitvoering. HET KLEINE MEISJE. (Lustige Kölner Zeitung.) Moeder! Wat zal dat dier een hoop lippen stiften per dag noodig hebben!

Schager Courant | 1929 | | pagina 8