Schaper turnt Raad Callantsoog. Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Doodelijke ongevallen. Den Haag uitverkoren? Schaakkampioen. Pensioenwet 1922. Zware brand bij de N.V. de Wits Dekenindustrie te Helmond. De Rolterdamsche brandstichter. Een moderne Lohengrin. Een ongeval bij het baden. BARSINGERHORN. Gemengd Nieuws. Tragisch auto-ongeluk bij Brussel. De Paus in het openbaar. Zaterdag 27 Juli 1929 72ste Jaargang. No. 8500 Vergadering van den Raad op Vrijdag 26 Juli 1929, des morgens 10 uur. Alle leden aanwezig. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemees ter-secretaris. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len worden vastgesteld. Mededeolingen en Ingekomen stukken. B. en W. hebben aan Mevr. Brouwer-Meijer een half jaar ziekteverlof verleend, Ingaande 20 Augustus, en een tijdelijke onderwijzeres zal worden benoemd. Ged. Staten keurden goed besluit vaststelling verme- nigvuldigingscijfer, 3 begrotingswijzigingen, gewijzigde verordening keuringsdienst van waren. De heer Schut heeft zijn benoeming tot onderwijzer aangenomen. De Inspectie der Directe Belastingen heeft de op brengst der belastingen voor 19291930 geraamd op f 16000, de opbrengst van de opcenten op de vermogens- 1 belasting op f 300. Op een verzoek van de gemeente Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan een adres inzake wetswijzi ging L. O.-wet, wordt afwijzend beschikt, omdat beter geoordeeld wordt dat men zich wendt tot de Vereni ging van Ned. Gemeenten. Wat het adres van de afd. Alkmaar van Staatsburgeressen betreft, betreffende de benoeming van een regentes voor het Centraal Zieken huis oordeelen ook B. en W. het beter dat de gemeente Alkmaar een vrouw benoemt, en voorgesteld wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Vries vindt het gewenscht de gemeente Alk maar daar op te wijzen, opdat bij een, vacature met dien wensch rekening wordt gehouden. De Voorzitter zegt dat de commissie uit de buitenge meenten daar reeds over heeft gesproken. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. De uitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1879 zal bedragen f 1661,67, terwijl door het rijk over 1928 f 20 zal worden bijgedragen in de jaarwedde van den cor respondent van het arbeidsbemiddelingbureau. Mededdeeling wordt gedaan van de ontvangst notulen van de vergaderingen op 3 en 16 Mei der Commissie van den Vleeschkeuringsdlenst, Kring Barsingerhom, terwijl een groot aantal ingekomen verslagen enz. zal circuleeren. Ingekomen zijn processen-verbaal van kasopname op 21 Juni. Bij den gemeenteontvanger was en moest in kas zijn f 2171.23, bij den administrateur van het G.E.B. f 4594,47%, van welk bedrag f 3424.32 belegd was bij de Boerenleenbank te Koegras. Aan enkele aangeslagenen in de hondenbelasting wordt ontheffing verleend. De rekeningen over 1928. Tot de volgende cijfers worden de diverse rekeningen aangeboden; de gemeenterekening: gewone dienst ontvangsten f 44483.11, uitgaven f 40665.45, saldo f 3817.66, kapitaal- dienst ontvangsten f 37552.83, uitgaven f 37500, batig saldo f 52.83; G.E.B. gewone dienst, baten f 14475.69, lasten f 12933.41% saldo f 1542,27%; kapitaaldienst ontvangsten en uitga van f 41992.27%; Algemeen Armbestuur ontvangsten f 3667.56, uitgaven f 3400.57, saldo f 266.99. De leden van den raad, uitgezonderd de wethouders, zullen deze rekeningen nazien. j Autobusdienst ScbagenCallantsoogDen J Helder. Ten behoeve van dezen autobusdienst wordt door den heer Jn. van Soheijen een subsidie gevraagd van f 300. B. en W. staan zeer sympathiek tegenover deze sub sidie-aanvrage, en wijzen erop, dat het belang van de geheele gemeente met dezen dienst wordt gediend en bijna alle burgers van dit eenigste communicatiemiddel zullen kunnen profiteeren. Er is wel gezegd, aldus-de .Voorzitter, dat het feit dat de subsidie wordt aange vraagd, reeds bewijst dat de dienst niet rendabel is, maar spr. zou dat willen bestrijden. Uit de aanvrage blijkt niet, dat er geen behoefte aan den dienst bestaat, j maar het is het gevolg van de omstandigheid, dat het een grooten afstand betreft en dat de bevolkingsdicht- i beid gering is. B. en W. meenen, dat de dienst in alle I opzichten moet worden gesteund en zij stellen voor, zoolang de dienst bestaat, tot weder opzegging toe, subsidie ,te verleenen tot een bedrag bij de begrooting vast te stellen en omdat de dienst I Juli 1929 ls inge gaan, over het jaar 1929 een subsidie te verleenen j van f 150. De heer Veul vraagt of daarmee komt te vervallen de subsidie ad f 100 voor den dienst naar Den Helder. De Voorzitter antwoordt, dat die subsidie was ver leend voor 1928 en bovendien is die dienst vervallen. De heer Veul zou het wel gewenscht achten dat de subsidie naar verhouding van die van andere gemeen- j ten en winkeliersvereenigingen werd geregeld. De Voorzitter wijst erop, dat Callantsoog er het groot ste belang bij heeft, omdat het het eenigst commu nicatiemiddel is. De' heer Hollander wil in comité iets bespreken. De raad gaat ln comité en na heroepenlng wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aange nomen. De Voorzitter hoopt, dat de dienst in stand zal blijven, althans door de te verleenen subsidie rendabel zal blijken te zijn. In verband mei de leniging van den nood tijdens den strengen winter wordt aan het Algemeen Arm bestuur een extra subsidie van f 650 verleend. Van den heer Thomasz, lijnwerker bij het G.E.B., ls het verzoek ingekomen om een vergoeding voor het gebruik van een rijwiel. Si. en W. hebben de werkzaamheden nauwkeurig nagegaan en stellen in overleg met den administrateur voor, een vergoeding te geven van f 25 over 1929. De heer Veul merkt op, dat adressant bij de laatste aanvrage om salarisverhooging niets afwist van de vorige salarisverhooging, maar nu begint hij overal op te letten. De heer Hollander vraagt of niet elk jaar een ver zoek zal komen. Verleden jaar werd om salarisverhoo ging gevraagd, nu om vergoeding voor de fiets, en zal het nu volgend jaar weer niet een verzoek om salaris verhooging worden? De Voorzitter wijst er op, dat een salaris van f 400 niet hoog is, als men nagaat dat de lijnwerker steeds voor het bedrijf beschikbaar moet wezen. De heer Hollander erkent dat, de fout, is, dat de lijnwerker zich tot zoo'n laag bedrag be schikbaar stelde. De Voorzitter meent dat die niet meer op hem kon worden gewroken. De heer Veul wijst er ook op ,dat Thomasz zich voor f 200 beschikbaar hcefet gesteld en misschien zijn er wei die het voor f 300 willen doen. De Voorzitter meent, dat dit niet op den voorgrond mag worden gesteld. De heer Kooger vertelt dat B.en W. 't met den admi nistrateur hebben besproken en na rijp overleg met het voorstel zijn gekomen. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Vries, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een gemeenschappelijke regeling. B. en W. stellen voor tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeente Den Helder Inzake toelating van leerlingen op de Openbare Lagere School te Koegras in die gemeente. De Voorzitter licht toe, dat tot nu aan Den Helder werd vergoed f 10 per leerling, maar Den Helder dit bedrag te weinig vond, omdat de kosten per leerling voor Den Helder veel hooger waren. Door de leerlingen van Callantsoog moest een 2e boventallige onderwijzer worden aangesteld en waar die geschiedde terwille van de ongeveer 40 leerlingen uit Callantsoog, was het niet anders dan billijk, dat Callantsoog het grootste gedeelte van de kosten van den boventalligen leer kracht betaalde. B. en W. hebben dit oordeel van het gemeentebestuur van Den Helder bestreden door er op te wijzen dat blij kens de onderwijswet de kwestie niet moet worden be keken van gemeentelijk standpunt, maar van het alge meen. Tenslotte is goedgevonden dat Callantsoog per leerling zal bijdragen de werkelijke kosten. Spr. deelt mede dat overwogen is vervoer van de kinderen naar de school hier, ja, zelfs om een nieuwe tweede school te bouwen, maar de kosten zouden dan belangrijk hoo ger worden. Bij ons bedroegen de kosten per leerling in 1926 f 19.58, 1927 f 21.51, 1928 f 24.52, en in 1929 zal het nog hooger worden. Te Julianadorp zal het dit jaar wezen f 31.59, maar volgend jaar verminderd worden met f 9, omdat dan de tegenwoordige boventallige leer kracht door het rijk zal worden betaald. Van 1929 over 9 maanden zal dus dat belangrijk hooger bedrag moe ten worden betaald. B. en W. krijgen machtiging deze overeenkomst aan te gaan. Goedgevonden wordt opnieuw voor den tijd van 5 ja ren weder in te huren van het rijk een gedeelte van het strand. Besloten wordt tot wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienst 1929, tot een bedrag van f 2395. Misschien zal daardoor een minder gunstige uitkomst van den dienst 1929 ontstaan, maar dat slaat terug op 1931 en dan krijgen we de nieuwe wet op de finantieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, wat geen belas- tingverhooging 'zal veroorzaken, Integendeel de verla ging zal enorm zijn. Een wijziging van de begrooting van het G.E.B. dienst 1929, wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 25. De rondvraag. De heer Van der Plas vraagt of ze reeds aan het hooiijzeren zijn. De Voorzitter zegt dat opdracht is gegeven en de hooistekers zijn bezig. De heer Kruit zegt dat door het maken van het zo merhuisje van den heer Kerkmeer het hek kapot ls. Wie zorgt er weer voor herstel. De Voorzitter zegt dat dit voor den aannemer van het werk ls en spr. verwacht dat deze het uit eigener beweging zal maken; anders zal daartoe het verzoek worden gedaan. De heer Hollander vraagt of dit jaar de palen van het electrisch net weer worden geteerd. De Voorzitter zegt dat het vorig jaar op advies van den administrateur niet ls gedaan, maar dit jaar zal 't weer gebeuren. Hierna sluiting. Verdronken. De 21-jarige kantoorbediende A. G. v. d. Horst, uit Arnhem, werkzaam op de Heveafabriek te Doorwêrth, is in den I'.ijn bij de haven van Heveadorp verdron ken. Hoewel er verschillende personen in de nabijheid waren, mocht het niet gelukken den jongeman te redden. Onder een sproeiwagen. Woensdagavond werd" de tabaksagent de heer Van den Biggelaar te Eindhoven, die per fiets door de Willemstraat reed, door den gemeentelijken sproeiwa gen aangereden, met het gevolg dat zijn linkerbeen beneden de knie werd verbrijzeld, terwijl hij een ern stige hoofdwonde bekwam. De toestand van den aan- geredene is van dien aard, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Tusschen twee kolenwagens bekneld. In de ondergrondsche werken van de mijn „Laura1' te Eygelshoven is de Joegoslavische houwer M. tus schen twee kolenwagentjes bekneld geraakt. Met ern stige inwendige verwondingen werd de man naar het St. Josephshospitaal te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden. M. was ongehuwd en te Eygelshoven woonachtig. Jongeman overreden door een auto. Uit Epe, 25 Juli: Hedenmorgen werd een 17-jarig jongmensch, B., uit Arnhem, hier tijdelijk vertoeven de, door een auto overreden. Hij overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het ongeluk ontstond doordat B. plotseling te voorschijn kwam van achter een wagen. ALLE MOGENDHEDEN BEHALVE BELGIë VOOR DEN HAAG. Parijs, 25 Juli. Volgens Havas hebben' alle betrok ken mogendheden behalve België thans hun Instem ming betuigd met de keuze van Den Haag als zetel van de internationale diplomatieke herstelconferentie. De Engelsche gezant te Brussel heeft België verzocht even eens Den Haag te aanvaarden. Dr. Euwe won de laatste partij om het Schaakkam pioenschap van Nederland van Van den Bosch en be houdt daardoor den kampioenstitel. WAARSCHUWING VOOR PERSONEN, DIE GEEN AANSTELLING ONTVINGEN. Eenigen tijd geleden heeft de Pensioenraad ln de dag bladen de organen en de ambtenaren gewezen op de na- deellge gevolgen, welke voor hen voortvloeien uit hel niet uitreiken van een schriftelijke aanstelling. De Pen sioenraad deelt thans mee, dat het dien Raad noch- thans herhaaldelijk blijkt, dat niet de hand ls of wordt gehouden aan het voorschrift, dat aan lederen ambte en aan leder, die benoemd is in tijdelijken (lossen) dienst of In een onbezoldigde betrekking, een schrifte lijke aanstelling moet worden gegeven (art 27 der Pen sioenwet) In verband hiermee vestigt de Pensioenraad er nog maals met nadruk de aandacht van belanghebbenden op, dat dit voorschrift nauwlettend moet worden nage leefd, wil men zich niet gesteld zien voor het feit, dat te zijner tijd het deel van den diensttijd, waarvoor niet tijdig een aanstelling uitgereikt is, voor het pensioen verloren gaat, terwijl toch over dien tijd pensioensbij dragen moeten worden betaald. Het pensioen wordt der halve lager, kan zelfs geheel te loor gaan, terwijl toch, zonder eenig daartegenover staand voordeel, moet wor den bijgedragen. Ter voorkoming van moeilijkheden bij latere pension- neering wende men zich, wanneer men meent een schriftelijke aanstelling te moeten hebben, terstond tot zijn chef en, bij weigering van dien chef cm een aan stelling te geven, tot den Pensioenraad te 's-Graven- hage. Nadat Zaterdagnacht te Helmond een groot pakhuis van de firma Neles, waarin afvalkatoen, enz., geborgen was, ln vlammen opging, Maandag een boerderij aan den Bakelsohen weg afbrandde en een kleine bosch- brand ln deze gemeente plaats had, ontstond Donder dagnacht brand ln het oude fabrieksgebouw der N.V. de Wit'a Dekenindustrie langs de spoorlijn Helmond Eindhoven. Om circa 1 uur stond het geheele gebouw waarin circa 100.000 K.G. afgewerkte dekens en groote partijen garens geborgen waren, in volle vlam. De brandweer van de cacao-fabriek, die er vlak naast ligt, gaf het eerst water, waarna de twee autospuiten der gemeente met het blussohingswerk begonen. Het gebouw, dat vol brandbare stoffen gepakt was, brandde geheel uit. De oude kantoorlokalen waarin het pa tronaat gevestigd is, kreeg enorme water- en andere schade. Het onderstation der electricitel brandde even eens geheel uit, zoodat de fabrieken, die op ongeveer 200 M. afstand van dit gebouw liggen, gister niet kon den werken. Den geheelen nacht en den daaropvolgen- den morgen is de brandweer met vol materiaal bezig geweest. GEBREK AAN GESCHOOLD TRAWLER- PERSONEEL. In den laatsten tijd heerscht te IJmuiden groot ge brek aan geschoold trawlerpersoneel, zoodat het meermalen voorkomt, dat de stootntrawlers eerst na belangrijke vertraging naar de visscherij kunnen uitvaren. Wegens onbekwaamheid van het aangeno men personeel komt het zelfs wel voor, dat de sche pen naar IJmuiden moeten terugkeeren om van an der volk te worden voorzien. GOEDEREN AAN EEN FAILLISSEMENT ONTTROKKEN. Door de politie te Kampen is in beslag genomen een groote hoeveelheid goederen, bestaande uit vloerkleeden, tafelkleeden, confectie-pakken, enz. ter waarde van circa f2000 en welke goederen ont trokken waren aan den faillieten boedel van W. G. v. D. te Nijmegen. Op verzoek van den Officier van Justitie is de verdachte aangehouden en naar Arnhem overgebracht. HLJ BEKENT TWINTIG WANDADEN. Zooals wij reeds meldden, heeft de aangehouden ty pograaf beleend, verscheidene branden te hebben ge sticht. Naar inspecteur J. Melles, die de zaak ln onderzoek heeft, mededeelde, erkent de man tenminste twintig branden te hebben gesticht Hij kan zich niet precies meer herinneren, welke branden dit zijn geweest, maar toen hij in Februari van dit jaar in de kranten had gelezen, dat de brandweer tengevolge van de strenge vorst buitengewoon veel moeite had ondervonden 'bij het blusschen van een brand aan de Middellandstraat te Rotterdam is bij hem de ldée opgekomen, om eens te zien wat er zou gebeuren, indien hij ergens brand stichtte. In Maart heeft hij toen brand gesticht ln een winkelpand, dat als magazijn was ingericht. Daarna ls hij doorgegaan met het stichten van de branden en in den regel deed hij dit ln beschonken toestand. Overdag liep hij verschillende kroegen af en tusschen vier en zes ging hij kantoorgebouwen binnen, om te zien of hij daar niet ergens brand zou kunnen stichten. Deze mededeelingen kloppen met de rapporten van de rechercheurs, die hem verschillende malen een huls hebben zi enbinnengaan, waar hij na korten tijd weer uitkwam, zonder dat zich iets voordeed. Nadat de brandstichter zijn werk had verricht, had hij ln den regel een gevoel van spijt, maar zoodra hij den volgen den dag weer onder drankinvloed was, kon hü geen weerstand bieden aan den drang, om brand te gaan stichten. Bovendien was het voor hem altijd een bui tengewone sensatie om het brandweermateriaal te zien uitrukken. Als schooljongen had deze vertooning altijd al grooten Indruk op hem gemaakt en menigmaal rende hij met den slangenwagen mee. Wanneer hij zijn noodlottig werk had verricht, bleef hij zoo veel mogelijk in de buurt om toe te zien, of er inderdaad een flinke brand uitbrak. Was dit het geval, dan ging hij het kantoor binnen, teneinde de menschen te waarschuwen, dat er brand bij hen was en zoo doende verzekerde hij zich het schouwspel van ren nende spuiten. Hij heeft onder anderen erkend brand te hebben ge sticht bij de A.P.E.M. in de Wijnstraat en bij dit onge val is hem bijna een ongeluk overkomen, omdat in het vertrek, waar hij het vuur had aangestoken, een open benzinebus st-nd, welke onmiddellijk nadat er vuur In het vertrek was, uit elkaar sprong. Tengevolge hier van heeft hij brandwonden aan de linkerhand en het rechteroog opgeloopen. Hij heeft ook erkend, brand te hebben gesticht bij de Pure Silk Cy. op den hoek van den Stationsweg en het Slagveld, maar met den brand bij de firma Elze, en Lazarus, welke vrijwel gelijktijdig op het Haagsche Veer uitbrak, beweert hij niets uitstaande te hebben. Omtrent de geloofwaardigheid van 's mans bekente nis deelde de heer Melles nog mede, dat de verdachte bijzonderheden heeft verteld over kleine brandjes, waar over in de kranten weinig of niets is geschreven en welke bijzonderheden met de gebleken omstandigheden kloppen. De centrale recherche had den brandstichter ver scheidene weken gevolgd, en het lag ln de bedoeling om hem op heeterdaad te betrappen. Woensdag 17 Juli had men hem plotseling uit het oog verloren, omdat hij zijn vrouw verlaten had. In verband hiermee ls toen een bevel tot aanhouding uitgevaardigd, zoodat, toen men hem Vrijdag den 19den in de Vredenoordlaan zag rijden, rechercheurs tot zijn aanhouding zijn overgegaan. HET GEBEENTE VAN COMENIUS. Opnieuw begraven. Nadat reeds Woensdagavond de schedel van Co- menius, na het onderzoek en het maken van foto's, uit Utrecht, was teruggebracht naar Naarden, is gis termiddag het gebeente met eenige plechtigheid op nieuw in het graf bijgezet. Er was een keldertje ge metseld, waarvan de vloer juist lag ter diepte, waar het skelet gevonden is. Comenius gebeente was even als die der beide andere in het graf gevonden ge raamten verzameld, elk in een kleine eiken kist met looden binnenkist. Op het deksel zijn de namen aan gebracht. Er waren Tsjechische en Nederlandsche hoog waardigheidsbekleders bij aanwezig. WAAR VANDAAN DE HOOGE VARKENSPRIJ- ZEN? Een der oorzaken van den hoogen varkensprijs ontstaat wegens den toenemenden uitvoer van bacon naar Engeland. Verleden week bedroeg die uitvoer 22153 stuks, een week daarvoor 18003. De ba con wordt bereid van varkens van 125 150 pond, z.g. zouters. TUBERCULOSE-VRIJE VEEBESLAGEN. In Friesland vindt men reeds 247 boerderijen met een t.b.c.-vrij beslag. Hoeveel in Noord-Holland? DE ZWAAN WAS MINDER VOLGZAAM. Te Lemmer zijn onlangs door eenige vlsschers een paar witte tamme zwanen in zee gevangen. Tot nog toe heeft zich voor deze vogels geen eigenaar aange meld. Een der vlsschers liet nu bij avond een dezer zwa nen zwemmen in den Lemsterrijn. Hij had daarvoor, naar wij lezen, het beest een touw om een der pooten gedaan, en zelf een goed zwemmer zijnde sprong hij met den vogel te water, om het dier aan het touw voor zich uit te laten zwemmen, tot groot ver maak van de vele toeschouwers. Plotseling echter keerde de zwaan zich om en kwam, de vleugels wijd uitgeslagen en onder hevig geblaas, op den visscher toe en beet hem ln het gezicht, wat een bloedende verwonding veroorzaakte. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen; de zwaan werd aan het toegeworpen touw weer op den wal getrokken,en de visscher nog Intijds bevrijd. Want deze had beide handen noodig om de zwaan af te we ren, en kon ze dus niet gebruiken om te zwemmen. TE NOORD WIJK AAN ZEE. Woensdag middag had hier bij het baden op het stille strand een ernstig ongeval plaats. Een lS-jarig meisje werd door de woelige zee weggetrokken. Men slaagde erin het meisje in bewusteloozen toe stand op het strand te brengen. Door toepassing van kunstmatige ademhaling, kon men de levensgeesten weer opwekken. De reddlngslijn, die hier aawezlg was, bleek te kort te zijn, waarop de menschen een keten vormden. ZIJ stonden tot den hals toe in het water en wisten, met groot gevaar voor eigen leven, het meisje te redden. Ook vorige week had hier een ongeval bij het baden plaats gehad, wat een jongeman van 20 jaar het leven kostte. Naar wij vernemen, zal met aanstaande kermis In het café van den heer De Graaf het welbekende trio Hofman optreden, terwijl des middags door de alhier bestaande rljvereeniging een demonstratie zal worden gegeven. Doordat tegen qe loting voor den dienstplicht 1930 eenige bezwaarschriften zijn Ingediend, is de uitslag daarvan nog niet onherroepelijk geworden. De voorloopige uitslag voor de dienstplichtigen uit deze gemeente is als volgt: Bestemd tot buitengewoon dienstplichtige: Gerrit Bijpost, Pleter van Dompselaar, Jan Cornelis Halfweeg, Pieter Kwantes, Simon Pieter Moellker, Pleter Molenaar, Arie Pool, Gerrit Jan Schaart, Jan Steen, Dirk Vries, Nicolaas Waiboer. Bestemd tot gewoon dienstplichtige: Cornelis Herman, Jan Kater, Gerrit Kouseband, Klaas de Rooij, Gerben Veenstra, Albert Wagen. Vermoedelijk zullen de bezwaarschriften tegen de loting geen wijziging ln den uitslag brengen. Binnenkort zal deze uitslag officieel aan belangheb benden worden bekend gemaakt. Aan K. Dekker, wonende alhier, is door B. en W. vergunning geweigerd voor den verkoop van sterken drank ln het klein ln het beneden-zijlokaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Barslngerhorn, sectie C, no. 575. Door Gedeputeerde Staten ls goedgekeurd het Raads besluit tot het aangaan van een leening,, groot f 125.000.ten behoeve van den bouw van een ver werkingsinrichting annex centrale noodslachtplaata voor den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, kring Barslngerhorn. Op den weg tusschen Brussel en Vilvoorde heeft zich een tragisch ongeluk afgespeeld Een auto reed met groote snelheid in de richting van Brussel en poogde een voertuig voorbij te rijden. Belde wagens kwamen evenwel in botsing; de auto werd met kracht van den weg af in het kanaal geslingerd. Het ongeluk wilde, dat juist op deze plaats een man stond te visschen, vergezeld door zijn vrouw en twee kinderen van vier jaar en veertien maanden. De twee inzittenden en de vier personen kwamen allen in het water terecht; de twee bestuurders, de visscher en zijn oudste kind konden worden gered, doch eerst na twee uur werden de lijken van de moeder en haar kind van veertien maanden opgehaald. De auto-bestuurders zijn gearresteerd. Donderdag was de Paus voor het eerst sinds de ver zoening met Italië in, wat men zou kunnen noemen het openbaar, verschenen. Dat wil zeggen, dat Plus XI het paleis van het Vaticaan verlaten heeft en deel heeft genomen aan de eucharistische processie op het plein van den St Pieter. Men hecht hieraan ln katholieke kringen groote waarde en noemt dit het eerste verlaten door den Paus van het Vaticaan, wat in zoover onjuist ls, dat de Paus wel het gebied heeft verlaten, waarbul- ten hij zich voor de overeenkomst met Italië niet begaf, maar dat hij niet buiten de grenzen ls gegaan van het huidige gebied van de Vaticaansche Stad, waartoe ook het plein van den St Pieter is komen te behooren, al blijft de politiedienst daar om practische redenen- ook uitgeoefend worden door Romeinsche ordebewaarders. Hoe het zij, de Paus heeft een eerste teeken gegeven van het einde zijner vrijwillige ballingschap en dat feit verdient vermelding De belangstelling onder de Ro meinsche burgers en de vele getrouwen van de kerk, die uit alle oorden der wereld te Rome vertoeven, was geweldig. In verband met 's Pausen verschijning was voor den dag aan opnemers van bioscoopfilms de toegang tot de Vaticaansche Stad ontzegd. IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Btj een brand in den omtrek van Schoenau (Oosten rijk) zijn twee asprirant-officieren bij een poging tot het redden van vee uit een brandende stal, in de vlammen omgekomen

Schager Courant | 1929 | | pagina 15