SchagerCourant Raad Oudkarspel. LANGENDIJK, Zaterdag 27 Juli 1929 72ste Jaargang. No. 8500 Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente des avonds 8 uur, ten Raadhuize. Voorzitter de lieer A. J. Wijnveldt, tevens secre taris. Na opening wordt bepaald dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen:- a. Dat de Minister van Onderwijs enz. afwijzend heeft beschikt op het verzoek om toepassing van het 2e lid van art. 56 der Lager Onderwijswet 1920; b. dat van Ged. Staten dezer provincie goedge keurd terug is ontvangen het raadsbesluit tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met betrekking tot de verbetering, den eigendom en het onderhoud van den Twuijverweg; c. van hetzelfde college goedgekeurd terugont vangen het raadsbesluit tot wijziging der gemeenle- begrooting dienst 1928; d. dat, na gehouden briefwisseling met Burge meester cn Wethouders van Heerhugowaard, de me- dedeeling is ingekomen, dat bij de Roskambrug een waarschuwingsbord zal worden geplaatst, houdende verbod om aldaar standplaats met woonwagens in te nemen. e. dat aan den heer P. Spanjaart op zijn verzoek met ingang van 15 Juli jf. eervol ontslag is verleend als ambtenaar ter secretarie en met ingang van dien datum als zoodanig is benoemd de heer G. C. Sloof, volontair ter secretarie der gemeente Koedijk, op een jaarwedde van f300. f. dat met het Bestuur van de voetbalvereeniging „D.T.S." een overeenkomst is aangegaan, waardoor het onderwijzend personeel met de leerlingen der Openbare Lagere School gedurende de schooltijden den vrijen toegang tot het speelterrein van deze ver eeniging hebben teneinde onderwijs te kunnen geven in de lichamelijke oefening. Buiten de schooltijden zal van het terrein gebruik kunnen worden gemaakt na gepleegd overleg met het Bestuur of een zijner leden. g. dankbetuiging van den ambtenaar ter secretrie P. Spanjaart, voor ondervonden waardeering van zijn ter gemeente-secretarie verrichte werkzaam heden. h. dankbetuiging van de Voetbalvereeniging „D.T.S." voor de verleende subsidie van f 1000. Geen ambtenaar ter secretarie. De heer Kostelijk, eerst het woord verkrijgende, zegt, dat de raad in 1927 uitdrukkelijk heeft uitge sproken indien de ambtenaar Spanjaart mocht ver trekken, geen andere te benoemen. Spr. kan inzake de benoeming van den heer Sloof dan ook niet mee gaan. De heer Zaagman zegt destijds geen raadslid ge weest te zijn, doch heeft een en ander uit de Scha ger Courant vernomen. Spr. verbaast zich er over dat B. en W. zoo ver gegaan zijn. B. en W. hadden nu met een voorstel moeten komen om al of riiet een ambtenaar aan te stellen. De functie Burgemeester- Secretaris kan heel goed door één persoon vervuld worden, waarom spr. er tegen is een nieuwen ambte naar aan te stellen. Bij een deskundige heeft spr. in lichtingen hieromtrent ingewonnen De heer Groen is het met den vorigen spr. eens en heeft bij de benoeming van Spanjaart alleen voor gestemd om den ambtenaar zelve, maar in principe was spr. er tegen. De heer Kostelijk leest uit de Schager Courant voor wat er toen besloten is. De Voorzitter zegt, dat in de circulaire van Ged. Staten aan den raad werd vermeld, dat het ge- wenscht is dat hier een ambtenaar den secretaris ter zijde staat. In 1927 heeft spr. aangetoond dat hier hulp noodie was. Dat de heer Kostelijk er tegen is, verwondert spr. niet. Deze zou over twintig jaar nog precies hetzelfde standpunt innemen. De heer Kostelijk: Daar hebben wij het nu niet over. De oVorzitter gaat verdér en zegt verwonderd te zijn dat de heer Zaagman bij iemand anders inlich tingen heeft gevraagd cn niet bij spr. Indien er geen ambtenaar was zou er met ziekte en vacantie nie mand op de secretarie aanwezig zijn, waar het pu bliek toch zeker recht op heeft. B. en W. hadden niet gedacht in strijd met het raadsbesluit te handelen. De heer Kroon, wethouder, zegt tot de overtuiging te zijn gekomen, dat hier een ambtenaar wezen moet. De heer Groen zegt nogmaals dat het indertijd al leen om Spanjaart ging. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Groen la ter wel van het nut van een ambtenaar overtuigd was. B. en W. hebben niet zoo maar wat gedaan. Spr. zag gaarne dat de wethouders een en ander na der verdedigden. De heer Kostelijk zegt, dat het zwart op wit staat, dat het alleen om Spanjaart ging. De heer Bakker, wethouder zegt, dat de Raad het recht heeft om den betrokken post van de begroe ting af te voeren. Spr. zal voorstemmen, omreden de combinatie burgemeester-secr. (f600 voordeel voor de gemeente oplevert. Men had destijds beter gedaan die functies niet te combineeren. Als de Burgemeester eens weg moet is het gewenscht dat er een ambtenaar aanwezig is. De Raad kan bij de begrooting opnieuw een besluit nemen in dezen. Spr. wijst nog op andere gemeenten, als Callantsoog en Hoogkarspel, waar wel een ambtenaar aanwezig is. Spanjaart is eervol ontslag verleend, in het midden gelaten dat dit min der mooi gegaan is. Hij was een goed ambtenaar, met wien spr. vriendschappelijk heeft samengewerkt. Spr. hoopt dat het hem verder goed mag gaan. Na een vrij langdurige discussie, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren komen, kwam in behandeling een voorstel van den heer Zaagman, on dersteund door den heer Kostelijk, om geen nieuwen ambtenaar aan te stellen. Voor stemden de heeren Bommer, Groen, Kostelijk en Zaagman, tegen de heer De Boer en de beide wethouders. Van de Vereeniging van Staatsburgeressen was een verzoek ingekomen te bevorderen dat in het college van regenten van het Centraal Neutraal Ziekenhuis als zoodanig een vrouw wordt benoemd. Hierop werd afwijzend beschikt. Een bericht van B. en W. van Noordscharwoude, inzake afrekening der kosten van de gemeenschappe lijke U.L.O. school over het jaar 1928. Voor deze ge meente is dit f 161.28. Een adres van de gemeente Noordscharwoude, met verzoek om een reinigingsdienst in het leven te roe pen, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Op verzoek van de Vereeniging voor Veredeling van Volksvermaak, werd een gift van f25 geschonken voor aankoop van medailles e.d. voor de a.s. athle- tiekwedstrijden. Aan de vereeniging A.V.O. werd een subsidie toe gezegd van f 10.ingaande 1930. Een voordeelig saldo. De gemeenterekening 1928 gaf de volgende cijfers: ontvangsten f 53627.041/^, uitgaven f29684.85, alzoo een batig saldo van f 23942.19^. De verlies- en winstrekening van het gas- en elec- trische bedrijf over 19'8, gaf als eindcijfer respectie velijk f5133.57 en f 1834.47. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wees een voordeelig saldo aan van f 1447.44. Een en ander zal nagezien worden door een com missie uit den Raad. Rondvraag. Verdere vernieuwing van de Dorpsstraat. De heer Groen wijst op eenige kuilen in de Spoor straat bij de Roskambrug. De Voorzitter antwoordt dat reeds maatregelen ge nomen zijn. Wethouder Kroon vraagt of de Raad het goed kan keuren dat er nog meer nieuwe steenen aangekocht worden voor verdere vernieuwing van de straat. De heer Kostelijk vraagt of de kermisdagen nog in de schoolvacantie vallen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Wat de straat betreft, zegt spr., dat het de bedoeling is tot aan de sluis door te gaan. Zoo de Raad het goedkeurt zullen 20000 steenen aangekocht worden. Bij het Zaagmolenpad zal door de fa. J. Eecen 1 meter bestraat worden voor haar rekening. Op deze plaats werd deze firma een woord van dank gebracht voor deze daad van goeden burgerschapszin. De heeren Zaagman en Groen zeggen in de vernieu wing van de straat volkomen mede te kunnen gaan. De heer Bakker wijst nog op den gevaarlijken toe stand van den Laanweg. Hierna volgde sluiting. We gingen dezer dagen eens een kijkje nemen buiten Langendijk, waar, zooals men weet, de tuinbouw zich voortdurend uitbreidt. Het viel daarbij op, dat men daar op 't oogenblik zeer veel aardappelen inkuilt. De op brengst valt daar niet mee, terwijl de prijzen zoodanig zijn, dat met verlies wordt geexploiteerd. Men verwacht, dat straks de aardappelen in groote hoeveelheden aan de veilingen zullen worden aangevoerd. De draaihartigheid treedt de laatste dagen in ernsti ge mate in de verschillende koolsoorten op. Het is zeer noodig, dat er regen komt, daar het anders zeer slecht met den kooloogst zal afloopen. De laatste weken worden van hier heel wat aardap pelen noar Zuid-Amerika verzonden. Of onze kooplui dus ook afzetgebied weten te vinden! We vernemen, dat dit jaar weer tal van bouwers zul len beginnen met de bloembollenteelt. Nu het er met den groven tuinbouw niet erg rooskleurig voorstaat, is het te begrijpen, dat naar andere middelen van be staan wordt omgezien. Werd deze teelt tot nu toe meer in het bijzonder in het Zuidelijk deel uitgeoefend, thans breidt ze zich ook meer naar het Noorden uit. ZUIDSCHARWOUDE. De heer K. Dijkhuizen slaagde voor het nieuw inge stelde examen candidaat-deurwaarder. NOORDSCHARWOUDE, Donderdag had het schoolfeest van de R.K. school plaats, waaraan niet minder dan een 330 kinderen deel namen. Per autobus werd een reisje gemaakt naar Schoorl en Bergen, waar volop genoten is van duinen! en speeltuin. Door velen opgewacht, arriveerden de kinderen 's avonds weder goed en wel thuis. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Weder, hoofd der O.L.S. te Beemster, is bij het gehouden examen t« 's-Gravenhage geslaagd voor Handelskennis D.O.

Schager Courant | 1929 | | pagina 21