SchagerCourant RAAD VAN SCHAGEN. Derde Blad. Vergadering van den Raad op Donderdag 25 Juli 1929, des avonds 7 uur. Afwezig is de heer Overtoom. Voorzitter de heer J. Cornelissen, loco-secretaris de heer Mol. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Madedeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: De Muziektuincommissie is aangeschreven ten op zichte van de verhouding van die commissie tot de gemeente in verband met den op hare rekening voor komende post „saldo-verlies". Haar is verzocht hare meening omtrent die aangelegenheid kenbaar te ma ken. Wat betreft de aan te leggen waterleiding door de nieuwe straat in het Heerenbosch, wordt medege deeld, dat blijkens overgelegden brief, de kosten be groot worden op f 1700, ongerekend de eventueel door het gemeentebestuur gewenschte brandkranen. Zonder een bijdrage in de aanlegkosten van het gemeentebestuur, zou een opbrengst aan abonne menten verschuldigd zijn van f 17Ö per jaar. Restitutie kan worden verleend bij aansluiting van nieuwe perceelen. In den slechten toestand van den Grootewallerweg Is voorzien. Wat betreft het in orde brengen van de Thorbecke- straat door de Woningbouwvereeniging, wordt ver wezen naar de ingekomen stukken. Het eierveilingsgebouw is thans gereed. Bij Monumentenzorg is aangedrongen op een spoe dige beantwoording van de brieven van B. en W. aangaande de Slottorens, doch eenig antwoord werd nog niet ontvangen. Volgens den directeur der lichtbedrijven komt compositiebuis niet in aanmerking voor huisaanslui- tingen aan de gasleiding, daar dit materiaal te week is. Er komen bochten in en dan kan het condensatie- water niet weg. Aan het hoofd der U.L.O. school is medewerking verzocht aangaande de overname der leerboeken van de leerlingen, die de school verlaten, door de gemeente. Deze medewerking is door het hoofd toege zegd. Borden, aangevende de standplaats voor auto's zijn •geplaatst, terwijl de heer Deutekom vraagt, of hij ge weigerd heeft één reiziger naar Kolhorn te vervoeren vóór de vaste dienstregelinig bestond. Uit de mededeeling van den heer Lookman blijkt, dat- dit is gebeurd vóór de concessie was verleend, maar hij reed op verzoek van den aannemer dei- werken te Kolhorn. De Voorzitter zegt, dat den heer Deutekom dus geen schuld treft. Ingekomen stukken. Verslag Spoor-(tram)-weg WieringenSchagen 1928. Dividend 4 Idem N.V. Noorderstoomtramwegmaatschappij; di vidend 2,3 idem Gezondheidscommissie 1928; dankbetuiging van de heeren Raat en Beerling voor de verhooging hunner jaarwedde; proces-verbaal kasopname op 19 Juni 1.1., waarbij in kas was en moest zijn f2534.92. Ged. Staten verdaagden hunne beslissing verorde ning grondbedrijf en idem omtrent het besluit tot overname van de Stille Laan. Hetzelfde college keurde goed de verordening wij ziging heffing waagloon, idem wijziging uitbreidings plan; idem goedkeuring suppletoire begrooting 1928; idem verkoop bouwterrein Grondbedrijf aan P. Re- zelman; idem wijziging verordening rioolbelasting. Terzake het verslag van de Gezondheidscommissie wijst de heer Van Nuland op de mededeeling er in dat de reinigingsdiensten, die in het ressort bestaan, gedeeltelijk zeer onvoldoende werken. Spr. acht het ✓oor den goeden naam van Schagen wel gewenscht dat die gemeenten dan met name waren genoemd. De Voorzitter is het met deze opmerking eens, want onze reinigingsdienst zit goed in elkaar. Wat de goedkeuring van het uitbreidingsplan be treft, informeert de heer Gorter naar het stadium waarin de quaestie-Berkhouwer verkeert. De Voorzitter zegt, dat zij niet tot oplossing is ge komen, want de eisch was zoodanig, dat B. en W. er niet op in konden gaan. De heer Gorter wijst op de wenschelijkheid de zaak af te wikkelen en cle Voorzitter acht het béter de quaestie in comité te bespreken. De hoer Van Erp vraagt, of Ged. Staten geen vra gen had gesteld in verhand met ingediende bezwa ren. De Voorzitter deelt mede, dat gevraagd is de be zwaarschriften in te zenden en de quaestie is met een ingenieur besproken. De heer Gorter vraagt naar de overdracht van het bouwterrein door Mej. Roggeveen gekocht. De Voorzitter deelt mede, dat vandaag de acte is gepasseerd, evenals het perceel van den heer Rezel- raan. Op de desbetreffende vraag van den heer Gor ter deelt spr. verder mede, dat het terrein van mej. Roggeveen in elk geval binnen het jaar zal worden bebouwd. De heer Gorter dringt op spoediger transport aan, anders is het in strijd met de verordening en waar de heer Schoorl zegt, dat gewacht is op de goedkeuring door Ged. Staten van het uitbreidingsplan, meent de heer Gorter dat dan ook geen terrein verkocht had kunnen worden. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is het rapport over kasopname bij het gas- cn electriciteitsbedrijf op 24 Mei 1929. In kas was en moest zijn f 21.570.59Vè, waarvan f12000 gestort bij den gemeente-ontvanger, f 7240.54 bij den post cheque- en girodienst, en f 655.38 bij do Nationale Bank. Den heer Van Nuland heeft het gefrappeerd dat op de postcheque- en girorekening ruim f7000 stond. De Voorzitter antwoordt, dat dit bedrag noodig was om verschillende uitgaven te gireeren. Woi\.i voor kennisgeving aangenomen. De winsten der lichtbedrijven. Van het bureau voor verificatie en fin. adviezen der Vereeni&ing van Ned. Gemeenten is rapport in gekomen over het Gas- en Electriciteitsbedrijf over het dienstjaar 1928. De verlies- en winstrekening van het gasbedrijf sluit met een voordeelig saldo van f 4365.72V2» die van bet electriciteitsbedrijf met een voordeelig saldo van f 7132.72. Behalve het vaststaande bedrag van f4460. werd ook het totaalbedrag der uitbreidingen zijnde f806.02 als afschrijvirlg ten laste van de verlies- en winstrekening van het gasbedrijf gebracht. Ten laste der verlies- en winstrekening van het elctriciteitsbc- drijf werd behalve een bedrag, gelijk aan dat der af lossing groot f 6010.het totaalbedrag, der uitbreidin gen in 1928 ad f691.15, afgeschreven. B. en W. stellen voor de winstbedragen geheel aan de bedrijven te laten en te storten in het ver nieuwingsfonds. Wat het G.E.B. betreft, wordt nog voorgesteld, de tweede helft van het bedrag noodig yoor kabellegging, dus het bedrag dat daarvoor op Zaterdag 27 Juli 1929. 72ste Jaargang. No. 8500 de begrooting 1930 zou moeten worden geplaatst, te bestrijden uit het vernieuwingsfonds. Aldus wordt besloten. Betreffende de aan te brengen grintbedekking in de Thorbeckestraat, deelt het bestuur van de Woning bouwvereeniging „Schagen" mede, dat deze aange legenheid in de eerstvolgende ledenvergadering be handeld zal worden. De heer De Vries wijst op den last die de bewoners intusschcn van het stof ondervinden en waar de straat dan later toch door de gemeente zal worden overgenomen, stelt spr. voor voor rekening der ge meente de grintbedekking te nemen. De finantieele toestand der Woningbouwvereeniging is niet zoo roos kleurig. De heer Van Nuland wijst op het onderhoudsfonds van klein f 10.000 cn meent dat de Woningbouwver eeniging eerst voor de grintbedekking dient te zorgen voor en aleer de gemeente de straat overneemt. De heer Van Erp wijst ook op het ongerief dat de bewoners van de straat ondervinden en dat het nog wel 1 a 2 maanden kan duren eer de bedoelde ver gadering van de Woningbouwvereeniging wordt ge houden. Spr. wijst op de dingen die bij deze vereeni- ging aan de hand zijn. De heer De Vries zegt dat het hebben van het on derhoudsfonds heel aardig lijkt, maar de vereeniging toch niet dik ik do centen zit. Wat de gemeente doet, komt den huurders ten goede. De heer Gorter is er niet voor dat de weg wordt overgedaan zonder behard te zijn. Spr. wijst er op dat vroeger de hand is gelicht met de voorwaarde in de bouwverordening dat niet gebouwd mag worden dan aan een beharden weg. De heer Van Nuland zegt, dat intusschen de men- schen er niet mee geholpen zijn en vraagt of het niet mogelijk is tot een vergelijk te komen, wat de kosten der grintbedekking betreft. De lieer Leguit wil nu maar tot grintbedekking be sluiten, er is al zooveel stof over deze zaak opge waaid en dezen winter was er al toe besloten. De heer Schoorl zegt dat hem nu wel is gebleken de juistheid van de bewering van een rijks-accoun tant, dat tegenover zoo'n groot bezit aan huizen een grooter vernieuwingsfonds behoort te staan. De ver- ceniging zal voor belangrijke onderhoudskosten ko men te staan en spreker sluit zich dan ook aan bij het voorstel van den heer De Vries, dat de gemeente de grintbedekking voor haar rekening neemt. Wat de opmerking van den heer Gorter betreft, indertijd heeft het toenmalige raadscollege den bouw aan een niet-bcharden weg goedgevonden om den huurprijs der woningen niet nog hooger op te voeren. De heer Overtoom komt ter vergadering. De heer Gorter wijst op het feit, dat het toenmalige raadscollege toch een ander standpunt innam waar het betrof dc plannen tot den bouw van huurwonin gen achter de Regen ten straat. De heer Van Erp informeert naar de kosten van een grintbedekking. De heeren Schoorl en Leguit deelen mede, dat een bedrag van pl.m. f 100 is genoemd. Tenslotte wordt het voorstelDe Vries in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Te gen stemden de heeren Gorter, Van Nuland, Van Erp, Overtoom en mevr. Beerling. Ged. Staten hadden enkele opmerkingen op de ver ordening van het grondbedrijf. Behalve enkele kleine aanvullingen achten zij art. 10 der verordening, waarbij bepaald wordt dat de winst in de eerste plaats aangewend wordt tot schulddelging, niet juist. Het verdient geen aanbeveling reeds van te voren bestem ming te geven aan die gelden en het college wijst dan op mogelijke uitbreidingswerken, die oorzaak zouden kunnen zijn dat een leening moet afgelost die tegen een lage rente werd gesloten en daarna weer tegen hooge rente te leenen. Ged. Staten geven daarom in overweging het artikel geheel te doen ver vallen. B. en W. stellen voor aan de gemaakte opmerkin gen te voldoen. Allen voor. Eervol ontslag. Mej. E. W. Visser verzoekt om eervol ontslag als onderwijzeres der openbare lagere school met ingang van 1 September a.s. B. en W. stellen den Raad voor het gevraagde ont slag met ingang van genoemden datum eervol te ver leen en. Algemeen goedgevonden. Nog eens een proef. Door het Raadslid C. Kooij is verzocht het stof vrij^ maken van den Stationsweg. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. mede, dat zij eene berekening hebben doen maken van de kosten van een grondige teerbehandcling van den Stationsweg en tevens van het Stations plein. B. en W. stollen den Raad voor het bedrag ad f 1050.— te brengen op de begrooting voor 1930 en het werk alsdan op den daarvoor meest gescliikten tijd te doen uitvoeren. De Voorzitter acht het eigenlijk beter, dat het voor stel van B. en W. zoodanig wordt gewijzigd, dat de Raad zich in princiepe uitspreekt voor de teerbehan- deling, maar dat verder cle zaak wordt verwezen naai de begrootingsvorgadering. De heer Van Nuland vindt het ook wat voorbarig om nu de besprekingen reeds te houden. De heer Gorter herinnert aan het bezoek dat hij met den opzichter heeft gebracht aan den dijkgraaf van den polder Het Koegras en vindt het genoemde bedrag zoo groot. Spr. begrijpt niet dat er" een spe ciale bcharding moet wezen en zou eerst eens een proef genomen willen zien op de wijze als in Koegras gebeurt. De heer Leguit zegt dat de opzichter juist zijn ge gevens van den heer Verfaillc, dijkgraaf van polder Het Koogras heeft en spr. vindt het bedrag juist laag. De heer Gorter wijst er op dat voor polder Koegras, waar bijna alle wegen getoerd zijn, de polderlastcn slechts met f2.per H.A. zijn verhoogd, maar de héér Leguit wijst op den minderen grintaankoop. De heer Bakker oordeelt, dat de weg goed ge- asphalteerd zal moeten worden, wil men voor 3 a 4 jaar van het onderhoud af zijn. En dat zal niet kun nen gebeuren voor f 1050. Spr. bepleit een afdoende behandeling, met kokende teer en met basaltsplit. De heer Van Erp zegt dat als men den heer Bakker dus als deskundige kan aanmerken, de vrees bestaat dat de weg toch niet goed wordt. Spr. vraagt zich af wat de kosten zullen zijn van bestraten. Als we daar een gedeelte van een primairen weg krijgen, moeten we daar geen hal ven teerweg hebben. De Voorzitter wijst er op dat de primaire weg zal komen vanaf Witte Paal langs de Oude Kaag naar de Hoep. De heer Van Erp verwacht toch een vrij druk ver keer. De heer Overtoom had verwacht een toelichting te krijgen over de proef die aan den Stationsweg is ge nomen. De Voorzitter meent dat die proef goed heeft vol daan. maar de heer Kooii blijkt er niet zoo tevreden over te zijn;het is gedaan mét koude teer en het re gende verscheidene dagen. Spr. wijst er op dat de bewoners van den Stationsweg evenmin kunnen wachten als de bewoners van de Thorbeckestraat en bepleit dan het nemen van een goede proef met een behardingsmethode, die f3— per meter kost, vanaf Visser tot het station en welke proef dan f 1000 zal kosten. De heer Overtoom wijst op het feit, dat de opzich ter een definitieve oplossing van f 1050 mogelijk aclit., terwijl de heer Kooij nu een proef van f 1000 wil. Spr. vraagt zich af waarom niet en proef wordt genomen met 2 systemen van beharding. De heer Van Erp verwondert er zich over, als er dan zoo'n haast mee is dat de heer Kooij niet eerder voor een betere beharding heeft gepleit. Spr. meent dat de heer Kooij, wil deze zijn plicht als raadslid goed vervullen, dat had moeten doen. De heer Kooij merkt op, er verleden jaar reeds over te hebben gesproken. De heer Van Er]) meent, dat als de heer Kooij zijn zaken zoo behartigt, er weinig van terecht komt. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. de zaak nog eens met den opzichter zullen bespreken en een andere proef zal worden genomen. De autobusdienst Schagen—Callantsoog Een Helder. Ingekomen is het verzoek van J. van Scheijen om een subsidie ad f 1000 per jaar voor den autobus dienst Schagen—Callantsoog—Den Helder. Naar aanleiding van dit adres doelen B. en W. mede, dat, naar het hun voorkomt, het verleenen van eenige subsidie ten behoeve van genoemden dienst gewettigd is. Het gevraagde bedrag komt hun echter veel te hoog voor in verband waarmede zij voorstellen niet verder te gaan dan het verleenen van een subsidie, groot f250.per jaar, voor ten hoogste twee jaar, indien uit de over te leggen exploitatierekening mocht blij ken, dat de subsidie noodig is. De heer De Vries is ecnigszins teleurgesteld door het voorstel van B. en W. Spr. herinnert aan het de bat bij een dusdanige aanvrage van Deutekom en wijst op het belang dat Schagen verbinding krijgt met een nieuw gebied KoegrasJulianadorpBui- tenveld. Het is van het allergrootste belang dat Scha gen krijgt een goed busnet, de pogingen van den heer Van Scheijen dienen daarom te worden gesteund en spr. zou dezelfde faciliteiten willen zien toegepast als die welke zijn verleend voor de autobusdienst Scha gen—Kolhorn. Indien noodig zou spr. f 500 per jaar beschikbaar willen stellen voor de eerste 2 jaren. De heer Gorter laat een geheel ander geluid hooren en wijst op den grooten omweg dien de bus maakt, terwijl door Van Scheijen is overgenomen de dienst van Schagen—Callantsoog en die niet rendabel was. Spr. acht het belang van Schagen met dezen dienst niet gediend cn wil er geen cent voor beschikbaar stellen. De heer Bakker meent, dat het op den weg der gemeente ligt, dezen autobusdienst op de beén te helpen en al zal het de gemeente in een tijd van 2 jaren dan f 1000 kosten, dan zal er tenminste niet ge zegd kunnen worden dat de gemeente Schagen haar best niet heeft gedaan. Spr. zal voor het voorstel-De Vries stemmen. De heer De Vries herinnert aan de pessimistische beschouwing van den heer Gorter, toen het den dienst SchagenKolhorn betrof, terwijl die dienst tot nu toe wel voor de gemeente vruchtbaar is ge weest. Schagen moet in dezen niet te schriel wezen. De heer Overtoom wijst er op, dat eerst .Deutekom een garantiebedrag heeft gevraagd, nu vraagt Van .Scheijen subsidie en wellicht wordt straks de dienst weer aan een ander overgedaan en zóó blijven we aan den gang. Spr. is wel voorstander van deze autobusdiensten, maar wil meegaan met het meer bescheiden voorstel van B. en \V. De heer Leguit. vindt het voorstel-De Vries te vér strekkend, zoowel Schagen als Den Helder zullen menschen trekken, maar in het belang van de streek zal het wezen wat te doen. De heer Gorter wijst er nog eens op. dat de dienst van Deutekom zichzelf niet kon bedruipen. Spr. zegt dat cle bus niet goed loopt. De Voorzitter oordeelt, dat als we wat in Schagen kunnen krijgen, we dat niet moeten nalaten, doch het voorstel-De Vries gaat hem te ver. Spr. heeft bij den eersten rit ook gezegd dat Schagen niet zoo n groot belang bij dezen autobusdienst had als Cal lantsoog. Spr. gelooft ook niet, dat de bus veel men schen naar Schagen zal brengen en zou nu geen f 500 subsidie willen geven aan een dienst, die- de men schen naar een andere plaats brengt. De heer De Vries zegt, dat dit spookbeeld steeds wordt opgehaald, maar dat Schagen ervan doordron gen moet zijn in dezen feilen concurrentiestrijd op zijn qui vive te zijn. De heer Gorter wijst er op, dat de menschen uit Buitenveld toch niet naar Schagen zullen komen met deze bus, maar eerder naar Den Helder zullen gaan. Het voorstel-De Vries, f500 subsidie, wordt verwor pen met 8 tegen 3 stemmen, voor cle heeren De Vries, Kooij en Bakker; het voorstel van B. en \V\, f250 sub sidie, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, te gen Mevr. Beerling en de heeren Gorter en Van Erp. Gedeeltelijke restitutie van het renteloos voorschot Spoor-(tram)weg Wieringen Schagen. Naar aanleiding van de betaalbaarstelling over 1928 van een gedeelte van het rentelooze voorschot inzake cle Spoor-'tram-'weg WieringenSchagen, ad f591.—, hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen, bedoeld bedrag ren lege vend te beleggen, door aankoop van nominaal f 600.41/o Ned. Schuld. Wordt goedgevonden. Aanvangsdatum schooljaar U.L.O. Naar aanleiding van een brief van den Heer Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, stellen B. en W. voor, den datum van aanvang dei- leerjaren voor de U.L.O. school te bepalen op 1 Mei, alzoo voor cle eerste maal op 1 Mei 1930. De desbetreffende bepaling, voorkomende in het leerplan, zal in verband hiermede daaruit worden gelicht. De Minister meent dat het -college ten onrechte zijne beslissing heeft ingeroepen toen het met den inspecteur van het L. O. in dc inspectie Den Helder niet tot overeenstemming kon komen omtrent het wijzigen van den aanvangsdatum, van het school gaan. Het bepalen van dien datum maakt geen deel uit van het leerplan en indien de datum van 1 Sep tember in het geldend leerplan der U.L.O. school mocht zijn vermeld, dan is dit z.i. ten onrechte ge schied. De heer Van Nuland is blij met dit verkregen re sultaat en wijst er op, dat cle Voorzitter gezegd had dat de poging toch niet zou haten. De Voorzitter meent, clat hij deze opmerking had gemaakt teen de heer Van Nuland aandrong op het inwinnen van advies bij een Adviescommissie. De heer Gorter vraagt, of het nu de bedoeling is niet eerder dan 1 Mei 1930 leerlingen tot de U.L.O.- school toe te laten. De Voorzitter zegt van evengoed 1 September 1929, maar daarna in 't vervolg 1 Mei. liet voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Heerenboschstraat. B. en W. hebben de eer den Raad voor te stellen de nieuw ontworpen straat door het Heerenbosch den naam te geven van „Heerenboschstraat". Aldus wordt besloten. Vergunning voor veldarbeid. Onder overlegging van het ontwerp der Verorde ning met het daaromtrent door den lieer Inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder uitgebrachte advies, stellen B. en W. den raad voor de verordening dienovereenkomstig vast te stellen en het tijdvak, binnen hetwelk landbouwver- loven kunnen worden verleend, te bepalen van 20 Juni tot en met 18 Juli De Voorzitter antwoordt bevestigend op de vraag van den heer De Vries of er misschien aanvragen zijn in gekomen om deze vergunning. De verordening wordt goedgekeurd. De verdeoling der gemeente in stern- districten. Ten einde tegemoet te komen aan het uitgespro ken verlangen om de bewoners van het R.K. Lief degesticht bij stemmingen in de gelegenheid te stel len, liuu stem beneden in het Raadhuis uit te bren gen, stellen B. en W. voor, wijk C in te deelen in stemclistrict II cn hiervoor in plaats wijk E in te deelen in stemdistrict I. De heer Van Nulancl noemt de door B. en W. ge dachte oplossing een hal ven maatregel en wijst er op, clat de gemeente aan de hand van de bepalingen in de Kieswet verplicht is de gemeente in 3 stern- districten te verdeelcn, want clat het aantal kiezers en het aantal dat aan cle laatste stemmen heeft deel genomen, boven de 2000 is. En binnen de gemeente zijn er wel geschikte stembureaux. Spr. wijst er op, dat het stembureau beneden te klein is en de leden van het stembureau van de tafel af de verrichtingen der kiezers kunnen gadeslaan. Als 3e stembureau noemt spr. de U.L.O. school, waar dan de menschen van het R.K. Liefdegesticht cn ook van het Tehuis voor Ouden van Dagen zouden kunnen stemmen. De Voorzitter wijst op cle meerdere kosten, stem hokjes, stembus, meer leden en dus meer maaltijden, terwijl toch de districten niet te groot zijn en men het werk wel af kan. De heer De Vries vindt het voorstel van den heer Van Nuland zeer acceptabel. De heer Van Erp wijst er op, dat het ook voor an dere oude menschen bezwaarlijk is de trap naar bo ven te gaan om te stemmen en spr. vindt de kosten niet zoo n bezwaar. Laten de heeren dan maar niet gaan eten, doch presentiegeld ontvangen. Zoowel de Voorzitter als de heer Overtoom wijzen er op, dat de leden van cle stembureaux toch moeten eten en het stemlokaal niet mogen verlaten. De heer Leguit stelt tenslotte voor, dat B. en W. het voorstel terug nemen en trachten een oplossing te vinden. Aldus geschiedt. De Hondenbelasting. Naar aanleiding van het verzoek gedaan in de laatstgehouden raadsvergadering door de^ heeren Overtoom en Van Erp, verstrekken B. en W. de vol gende inlichtingen: Tengevolge van het voorstel van den heer Over toom om het bedrag der belasting voor een hond der le klasse op f6— te handhaven en de honden der 2e klasse vrij te stellen, zal een mindere opbrengst der belasting worden verkregen van f60.—. Ten aanzien van het voorstel van den heer Van Erp om de honden der le klasse te belasten met f5.en de honden der 2e klasse vrij te stellen, wordt ingelicht, dat hierdoor een bedrag van f206.zal worden gederfd. Het voorstel van B. en W. zal een mindere op brengst tengevolge hebben van f 146. B. en W. bicden den Raad andermaal hun voor stel aan. Hierbij wordt nog opgemerkt, clat de honden der 2e klasse thans hoofdzakelijk worden gehouden door landbouwers en veehouders, in verband waarmede, naar het oordeel van B. cn W., geheele vrijstelling van deze klasse geen zin heeft. Den heer Overtoom bevreemdt het, dat waar in de vorige vergadering het voorstel van B. en W. is ver worpen, zij hun voorstel nu opnieuw aan de orde stellen. Spr. meent dat B. en W. een heel slecht voor beeld geven, door hun eerder verworpen voorstel op nieuw aanhangig te maken. Spr. vraagt verder onder welke categorie deze belasting op cle honden door B. en W. wordt gerangschikt, als belooning voor be wezen diensten, als een batenbelasting of als een weeldebelasting. Spr. beschouwt het als een z.g. weel debelasting en heeft daarom het voorstel gedaan om cle belasting der le klasse te handhaven, maar dé 2e klasse vrij te stellen. Nadat de notulen zijn nageslagen en gebleken is dat het voorstel van B. en W. in de vorige vergade ring werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen, zegt cle Voorzitter dat dit het college van B. en W. was ont gaan. Op groncl van de berekeningen die zijn ge maakt, hebben B. en W. hetzelfde voorstel gedaan. De belasting op dc honden is een aparte categorie, in 1851 ingevoerd met de bedoeling de enorme hoeveelheid honden tegen te gaan in verband met het voorkomen van hondsdolheid. Waar cr zoo weinig arme men schen zijn die honden houden voor hun beroep, maar meestal landbouwers, waarom zou men die dan van het betalen van dien enkelen gulden vrij stellen? De heer Overtoom wijst op de onbillijkheid clat van een honcl belasting moet worden betaald, van een paard enz. niet. De Voorzitter antwoordt dat r'e heer Overtoom daar mijnheer Thorbecke op moet aankijken. De heer Van Erp releveert de motieven die door hem in de vorige vergadering zijn genoemd en hem aanleiding gaven zijn voorstel te doen. De heer Van Nuland vindt het een slechte wijze van wetgeving, dat B. en W. nu weer met hun voor stel komen en spr. kan niet ontkomen aan het idéé, clat B. en W. hun idéé willen doordrijven. De heer De Vries kan ook die handelwijze van B. en W. niet goedkeuren. De Voorzitter herhaalt dat het een verzuim is en cle heer Leguit zegt dat B. en W. hun voorstel dan intrekken. De voorzitter wijst er op dat er dan geen voorstel meer is, want clat er door den heer Overtoom ge vraagd is naar een berekening. De heer Overtoom zegt dat er door hem wel een voorstel is gedaan, maar de Voorzitter ontkent dit aan de hand van de notulen en die zijn goedgekeurd. In cle volgende vergadering zal een voorstel worden gedaan, zegt Voorzitter. Vastgesteld wordt het kohier van de hondenbe lasting voor het jaar 1929 tot een bedrag van f939. De heer Van Nulancl noemde een paar hondjes die in aanmerking komen om in de eerste klasse ge plaatst te worden. De heer Overtoom zegt tegen de vaststelling van het kohier te stemmen, omdat hem straks door den Voor zitter geen gelegenheid werd gegeven het woord te voeren. Spr. wijst er op, dat in de toelichting door B. en W. zelf gesproken wordt van het voorstel- Overtoom cn spr. vindt het. niet fair van den Voor zitter, clat nu het onmogelijk is gemaakt, het voor stel van B. en W. te behandelen, nu spr.'s voorstel niet in behandeling te nemen, alleen omdat het niet gcprccireerd in de notulen staat. De Voorzitter merkt boos op dat hij dus al gehoord heeft oneerlijk te zijn, nu is spr. weer unfair, maar spr. zal er niet op ingaan, het is alleen dc bedoeling om onaangename dingen te zeggen. De heer Overtoom: Dat heeft U dan aan Uzelf te wijten. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld met de stem van de heeren Van Erp en Overtoom tegen. De woning voor den Directeur der Lioht- bedrijven. Onder overlegging van een nieuwe begro.oting voor een Directeurswoning, stellen B. en W. den Raad voor, tot den bouw te besluiten en tot aanbesteding over te gaan. In verband hiermede wordt voorgesteld tc trachten de bestaande woning publick te verkoopen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9