SehagerCourant TUTTI-FRUTTI. SCHOORL. HOOGWOUD. LANGENDIJK, WIERINGEN. ANNA PAUL0WNA. DEN HELDER. Uit onze omgeving. B1LLY BOO. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Woningbouwvereeniging. Woensdag 31 Juli 1929. 72ste Jaargang. No. 8502 De Zomerfeesten V.V.V. ^Zoo goed als de le dag van het feest was, wat het ieder betrof, zoo slecht liet dat zich Maandagmor- ïn aanzien. Een trieste, dikke motregen was wel tn welkome verfrissching voor het landschap, voor »n feest in de openlucht is zooiets niet gewenscht. elukkig echter werd het des middags iets beter en ien de kwieke rijders en rijderessen van de njver- «niging Westfriesland na een rondrit door de gc- leente op het feestterrein aankwam was het vrij ïouwelijk" en kwamen ook langzamerhand de kij- ers. Het bezoek werd dan ook nog bevredigend. Met ruiters kwam de rijvereeniging in het veld, niet- igenstaande het programma er 30 aangaf. We ver- loedcn van een drukfout? Trouwens, de jongelui ebben zich kranig geweerd. Wel hadden ze in het pringnummer te kampen met het door den regen lad geworden terrein en was dit op den durf der aarden van invloed, doch het carouselrijden en ook i het. springconcours bleek toch, hoe onder de goede iiding van den heer C. Aarsen was vooruitgegaan jdert het vorig jaar. Ook deden de mooie rijcostuums oed aan. Het lijkt ons iets zeer moois toe om deel- emer of deelneemster aan deze sport te zijn. 'Een aardig nummer was de Stoelenrace. Schreven e een voorgaand jaar deze vereeniging gaarne in choorl terug te zien, des te sterker herhalen we dit ïans: dat Westfriesland in 1930 weder van de partij loge zijn! Het is een onmisbaar nummer in de reeks an feestelijkheden. Vermakelijk waren de volksspelen; de voetbalrace oor dames en 't tobbespel voor dames en heeren. )eze twee spelen waren tot groot vermaak van de ïans talrijke aanwezigen. Op den avond, zoo tusschen het bal-champêtre door, loncerteerde nog Schoorl's Gemengd Koor en ichoorl's Jongerenkoor, onder de leiding van den leer Corn. Jonker. Eenige mooie nummers werden en beste gegeven en vielen ten zeerste in den maak. Een druk gebruik werd weder van de mooie dans vloer gemaakt, tot het einde van het 'feest. Te 10.30 uur werd het vuurwerk afgestoken, dat vorige jaren zoo in den smaak viel en waarbij de verwachtingen daardoor weer hoog waren gespannen. Ook nu was het weer niet minder dan voorheen en deed het de goede roep die er van uitging, eer aan. Dank zij de Noordwestelijke windrichting, die de rook den juisten kant heen deed gaan, was alles weer 'n genot om te zien. Vooral het slotstuk: Wordt allen lid van V.V.V., geflankeerd door draaiende zonnen en vuurpijlen, voldeed ten zeerste. En hiermede was officieel het Zomerfeest ten einde. We gelooven wel dat het weer evengoed heeft vol daan dan zijne voorgangers. Het is weder een heel aardig feest geweest en het bezoek, vooral ook met het vuurwerk, was zeer groot. De navolgende bekroningen en prijzen werden be haald: le. Bij het Bloemencorso. le Rubriek, rijtuigen: le prijs J. Korver met ..Schil derij"; 2e prijs het personeel van de kweekerij Sur- sum Corda, met „oude Raadhuis 2e Rubriek, rijwielen: le prijs P. Rietveld {familie Hopman) aan dit nummer viel tevens de gouden me daille van het gemeentebestuur ten deel; 2e prijs Kinderen Opdam; Se prijs i.inderen Moermans met „de Hoooibouw"; 4e prijs J. Krop; 4e prijs mej. Koot- des; 5e prijs Koeltje Swaan. 3e Afd. Groepen: le pri.is „Rozcnkoningin", dames van Essen en Duin; 2e prijs dames Iveete, Jansen en Bouwen; Se prijs dames De Vet en De Rooij. 4e Afd., Kinderwerken: le prijs kinderen Meurs; 2o prijs G. Iloogvorst; 3e prijs kinderen Timmer. Verder verwierf de firma Scheepmaker uit Alk maar een len prijs voor het fraaie nummer „Vlieg machineen 2en prijs „Paardrijders", mej. S. Bruijn en Jacob Korver. Bij de gehouden Kinderspelen: Bal op blaadje, meisjes van 710 jaar: le prijs Trijntje Stam; 2e prijs Vetje Mulder; 3e prijs G. de Vet. Slofloopen, meisjes 1014 jaar: le prijs Gré Schou ten; 2e prijs S. Nieuwland; 3e prijs Lucie de Vriendt. Iloutjesrapen, jongens 710 jaar: le prijs J. Neef- kes; 2e prijs B. Dekker; 3e prijs J. Koordes. Zakloopen, jongens 10—14 jaar: le prijs A. de Vet; 2e prijs Joh. de Jong; 3e prijs Joh'. Mulder. Bij de Sportspelen: „Olympia", Schoorl: le prijs Dameswedstrijden; 2e prijs Heerenwedstrijden; 2e prijs Meisjeswedstrijden; 2e prijs Jongenswedstrijden. „Be Quik", Bergen; 3e prijs Dameswedstrijden; 3e prijs Heeren wedstrijden; le prijs Meisjeswedstrijden; le prijs Jongenswedstrijden. Tobbespel voor heeren en dames: le prijs de heer. L. Schotvanger; 2e prijs mej. Stap; 3e prijs mej. Schotvanger-Geevers. Voetbalrace voor Dames: le prijs mej. Nelly Duin; 2è prijs mej. Eriks; 3e prijs mej. Schotvanger-Gee vers. Bal-Masqué: le prijs No. 17, Varkentjes; 2e prijs No. 14. Baby; 3e prijs No. 2, 4 Haremdames; 4e prijs No. 5, Kerstboom en Kerstman; 5e prijs No. 18, Beer met man; le troostprijs No. 16, Diaconievrouwcje; 2e troostprijs No. 4, Vredesduif; 3e troostprijs No. 6, Trommelslager; 4e troostprijs No. 7, Telefoonjuf frouw; Juryprijs No. 15, 2 Chineezen; prijs door on bekende gegeven, aan No. 2, Bananenverkoopers. Toen kwam, door het hert getrokken, Een groote mand, gevuld met fruit, Eananen, peeren, app'len, kersen, Verrukt riep toen Billy uit: „Jongens, dat zou me smaken, Fruit ik altijd gaarne eet. En je kunt hier veel eten. Fruit is hier waarlijk bij de fleet." Hierna kwam, 't is niet te gelooven, Een groot nest met een ooievaar. En hij prijkte daar te midden Van een groote kinderschaar. Dikke baby's, baby's mager, Baby's zonder hempje aan. „Ik zou," zei Billy, „wel eens weten, Waar komen ze toch vandaan?" Gek hé, zoo'n ooievaar in den optocht. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven .van 1 tot en met 31 Juli 1939. Geboren: Alida, dochter van Willem Langedijk, en van Maria Helena van Diepen; Rembertus Cornelis, zoon van Pieter van Diepen en van Catharina Komen; Johannes Theodorus, zoon van Roelof op den Kelder en van Margaretha Maria Beers; Mattheus Rochua, zoon van Frederlkus Jacobus Kuypers en van Antonetta Cornelia Catharina Doggen. Hendrikus, zoon van Hen- drikus Kayer van Van Veronica Jong; Pieter, zoon van Dirk Ruiter en van Aafje Raven. Overleden: Gecne. Ondertrouwd en Getrouwd: Johannes Theodorus Niele, oud 23 jaren te Hoogwoud met Guurtje Wijte, oud 24 jaren, te Opmeer. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Juli 1929. Pietertje de Maver. N.H., van Langerijs A 7 naar Alk maar; Maria Margaretha Jong. R.K., van Boekeiweg- buurt I 11a naar Berkhout; Margaretha Antonia Truijens, R.K., van Kerkelaan C50 naar Haarlem, Gast huissingel 4; Wilhelmus Antonius van Duin, R.K., van Zuidend D 9/10 naar Wervershoof; Maria de Jong, R.K. van Eovcnkarspel naar Hoogwoud. LANGZNDIJTL In de te Wassenaar gehouden behendigheidswedstrij den met motorfietsen werden door onderstaande leden der Westfriesche Motorclub prijzen behaald: J. Kamp te Winkel, J. Moeijes te Hugowaard, J. Bierman te Zuldscharwoude, C. Roos te Noordscharwoude, P. Pee reboom te Opmeer, en mej. G. Rus te Hugowaard. NOORDSCHARWOUDE. Mej. Bekker alhier, is benoemd bij het R.K. onderwijs te Eergen. ZUTDSCHARWOUDE. Onder leiding van den heer Stoutjesdijk te Alkmaar wordt hier voor de leden van de Vrouwenclub Onder Ons een cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken gegeven. ZUTDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de Coöperatie, tot nu toe handelen de in brood en kruidenierswaren, haar bedrijf ral uit breiden met de manufacturen-branche. ZUTDSCHARWOUDE De heer A. Barten, alhier beeft een café te Berkhout gekocht, zoodat in de Pastorie, die hij gedeeltelijk be woont, weer een woning leeg komt. Terwijl het dochtertje van W. de J. te Polder W.N. met een emmer aan haar hand op de fiets naar huis reed, moest zij de auto van C. E. passeeren. Dicht bij de auto gekomen, raakte zij door een of andere omstan digheid het stuur kwijt en kwam dwars voor de auto te vallen. Aan stoppen viel niet zoo gauw te denken, om de aanrijding te voorkomen. Als een wonder mag het heeten dat het meisje, hoewel geweldig van streek er ongedeerd afkwam. De fiets was totaal vernield. Hoewel de kermis nis zoodanig dezen keer weinig te beteekenen heeft gehad, door het samenvallen, met die van Wieringen, hebben de gewone amu.se- mentsgelegenheden daar hoegenaamd geen last van ondervonden. In de zaal van Slikker was Zondags en Dinsdags weer cabaret, evenals ieder jaar, de tent van Veerburg, waar Maandag de bekende familie Hofmann met veel succes optrad, was vol bezoekers en stampvol was Maandagavond insgelijks de zaal van Slikker, waar de populaire Kees Pruis en Stella Seemer, met den pianist Willem Ciere, het publiek uitstekend wisten te amuseeren. Een druk bezoek had eveneens de bioscoop van Schinkel en natuur lijk ook de danstent van Benema, benevens de an dere dansgelegenheden. GEWETENSGELD. Sedert de laatste opgave zijn bij den Inspecteur der Directe Belastingen, enz. te Den Helder de navolgende bedragen ontvangen aan gewetensgeld, te weten: f 72.18 letter K.G.; f 3500 letters W.F.; f 334.98 letters K.E.; f 170 letters B.C.; f 150 letters K.A.: f 84.02 let ters G.Z.; f 400 letters G.R.; f 200 letters E.K.; f 100 letters G.F.; f 600 letters P.U.; f 2027.86 letters S.X.* f 500 letters B.N. FURMEREND, 30 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 25 st. fabriekskaas met r.m. f 47.50, 50 st. boe renkaas met r.m. f 49, in totaal 75 stapels, wegende 65000 K.G. Handel goed. 1865 K.G. boter f 1.60—2. Vee. 639 runderen, w.o. 275 vette f 0.751.10, 279 melk en geldekoeien f 120350, handel stug, 85 stieren, 7 paarden f 100250, handel matig. 69 vette kalveren f 1.301.75, handel vlug, 296 nucht kalv. slacht f 13 88, fok f 12—30, handel matig, 417 vette varkens, zou ters f 0.800.90, slacht f 0.88—0.93, handel vlug, 95 magere varkens f 3063, handel stug, 171 biggen f 28 35, handel stug, 546 schapen f 2540, handel vlug, 670 lammeren f 1624, handel stug, 10 bokken, kipeieren f 5.756.75, eendeieren f 5.30, piepkuikens f 0.1214—3. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G.A. in Hotel „Paradijs," Aangevoerd 92013 eendeieren f 5.605.80, 90552 kip eieren. 70—80 Kg. f 7.408.60, 65—66 Kg. f 7—7.39, 03 —64 Kg. f 6.70—7, 6062 Kg. f 6.30—0.80. 53—59 Kg. f 6 30-0.70, 50—57 Kg. f 6.10—6.40, 53—55 Kg. 5.80— 6.10. 50—32 Kg. f 5.20—6.70. EIER VEILING. PURMEREND. 30 Juli. (In het gebouw der Afslagvereeniging.) Aanvoer 28325 stuks kipeieren kw. A f 67.10, kw. B f 3.904, 5731 stuks eendeieren kw. A f 5.405.70. MEDEMELIK. 30 Juli. Schotsche muifcen f 1.351,55, kleine muizen f 1.40 1.65 per 50 Kg. WARMENHUIZEN. 30 Juli Schotsche muizen f 3.104.50, drielingen f 2.703.30, grove f 2.903.10, eigenheimers f 2.503.70, blauwe aardappelen f 3.604.40, per 100 Kg., bloemkool le soort f *—44.90, 2e soort f 712.10, per 100 stuks, tomaten A f 12. B f 7.80, C f 7.30. CC f 2. zilvernep f 17.50-18 60, zilverulen f 3.90, zilverdrielingen f 4.105.80 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 72616 Kg. aardappelen. 6500 Kg. roode kool, 2965 Kg. zilveruien, 1075 stuks bloemkool, 315 Kg; tomaten. NOORDSCHARWOUDE. 30 Juli. Schotsche muizen f 2.80—4.40, bl. dito f 3.90—4.60, drielingen f 2.60—3.70, zilveruien f 3.103.30, drielingen f 6.907.50, zilvernep f 16.3019, spercieboonen f 20.10 —22.10, roode kool f 9.70—12.70, witte kool f 8.10—11.20, per 100 Kg., boswortelen f 2.703, per 100 bos, blemkool f 19.5031.70, 2e soort f 2.704.40 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 226800 Kg. aardappelen, 5600 Kg. zil veruien, 200 Kg. spercieboonen, 8500 Kg. roode kool, 73Ó0 Kg. witte kooi, 1660 bos wortelen, 2500 stuks blem kool. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juli. Schotsche muizen f 2.804.30, bl. eigenheimers f 2.90, schoolmeesters f 2.903.30, drielingen f 3.404.30 per 100 Kg., boswortelen f 2.205.50 per 100 bos, bloemkool f 3443, II f 5.2017. per 100 stuks, roode kool f 10.60 13.70, witte kool f 7.509.10, gele kool f 15, zilvernep f 17.9018.90, zilverdrielingen f 6.60, tomaten A f 11.30, B f 8.20, C f 8.20,-9.50, CC f 2.: 50 per 100 Kg. Totaal aanvoer 159000 Kg. aardappelen, 5400 bos wor telen, 4700 stuks bloemkool, 91000 Kg. roode kool, 3150 Kg. witte kool, 250 Kg. gele kool, 800 Kg. zilveruien, 8000 Kg. tomaten. Gisteravond vergaderde in het lokaal van den heer J. K. Boontjes de Woningbouwvereeniging „Schagen". De voorzitter, de heer Schmalz, opont met welkom de vergadering en zegt dat deze in hoofdzaak is be legd voor punt 3 der agenda: bespreking verhouding met Gemeentebestuur. Dè heer T de Jong, secretaris, leest de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, na het vra gen van een inlichting aangaande de verhooging van het salaris van den penningmeester. Gevraagd werd of dit niet moest zijn van den administrateur, een gescheiden functie als men meende dnt dit was. Er werden vervolgens verschillende mededeelin- gen gedaan en ingekomen stukken vermeld, w.o.m. dat de gezamenlijke schilders te Schagen het schil deren van 10 woningen binnen en 69 buiten hadden aangenomen voor f3076, nadat de architect Dekker begrooting had opgemaakt en alles zal controleercn. Aangedrongen werd om op tijd het werk nu eens af te leveren. Ook werden mededeelingen gedaan omtrent de overname der Thorbeckestraat door de gemeente, waarbij door het Gemeentebestuur als eisch werd gesteld eerst begrinten. In de laatste raadsvergade ring was ten slotte besloten dat begrinten te nemen voor gemeenterekening. Voorzitter herinnerde er aan hoe indertijd B. en W. (de heer Schoorl verbeterde: de Raad) onthef fing had verleend voor het beharden van de straat. Het was geen verkeersweg en zou het beharden INBRAAK UITGESLOTEN. Chicago is, zooals bs- kend, de stad van de groote bank-inbraken. Geldtransporten vinden daar onder de grootste moeilijkheden plaats. Bankloopers kunnen er onmogelijk alleen uitgaan. Of met andere woorden: Chicago moet jaarlijks voor de bewaking van zijn geld groote sommen uit geven en daarbij bereikt het nog maar heel weinig. De bankroovers te Chicago blijken nog altijd een beetje slimmer te zijn dan de fabri kanten van kluizen en zekerheidssloten. Naar het gerucht gaat, zijn echter thans twee bankiers op een origineel idéé gekomen. Zij hebben namelijk de bewaking hunner schatten zelf ter hand genomen en daarbij heel goede ervaringen opgedaan. Zij hebben nu de meest „gewiekste" detectiven niet meer noodig. De politie hoeft geen oogje meer in het zeil te hou den. Ook de ingenieus uitgedachte alarmschel- inrichtingen zijn niet meer noodig. Zelfs de nachtwakers zijn overbodig geworden. De vin dingrijke bankiers weten heel zeker, dat bij hen niet meer ingebroken zal worden. En dat is met het volgende bereikt: De beide bankinstellingen hebben zoo wordt tenminste beweerd met de meest be ruchte bankroovers een overeenkomst aange gaan een min of meer buitengewoon nieu- wigheidje in den omgang met inbrekers. Ge noemde instellingen hebben dezen inbrekers heel eenvoudig als houders van een tamelijk hooge rekening in hun boeken ingeschreven en betalen hun nu maandelijks de daarvoor verschuldigde rente uit. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de intresten uitgekeerd zullen wor den, zoolang het kapitaal voorhanden is. Met het natuurlijke gevolg, dat de inbrekers er wel voor zullen zorgen, dat dat kapitaal voorhan den blijft en aanslagen op die banken achter wege blijven. Bovendien kunnen de heeren nu een onbezorgd leven leiden, zonder de risico te loopen, in handen van de politie te vallen en een groot deel van hun leven "achter de tralies te moeten doorbrengen. Wanneer deze schitterende bankier-truc na volging zal vinden, wanneer dus de geza menlijke bankroovers door de verschillende groote instellingen behoorlijk gesalarieerd worden en daarvoor in ruil voortaan hun „lange vingers" thuis zullen houden, dan hou den daarmee de bankinbraken vanzelf op. Inderdaad een buitengewoon vernuftige vondst. Jammer genoeg kan men zich bij het lezen er van onmogelijk los maken van de idéé, dat het hier weer Amerika betreft. o DE JEUGD VAN TEGENWOORDIG. De plaatse lijke school te Salem in den Amerikaanschen staat Oregon, wordt door 58 jongens en meisjes bezocht, die allen nogal zeer geestdriftig in hun vooruitstrevendheid schijnen te zijn. Toen na melijk onlangs een nieuwe onderwijzeres be noemd geworden was, viel het jonge school- volkje pijnlijk op, dat de juffrouw noch bobbed hair, noch korte rokken droeg. Oogenschijnlijk huldigde deze laatste nog de grootmoederlijke raodestijl, en ook haar opvoedingsmethouden schenen nog deze richting uit gaan, want ze vielen geenszins in den smaak van- de jonge generatie. De moderne jeugd wist zich echter te behelpen en beslootte staken. Vijftig jon gens en meisjes namen aan het „oproer" deel en waren niet te bewegen van hun eens ingeno men standpunt af te wijken, zoodat de ouder commissie zich met het verzoek tot de school inspectie wendde, om toch zoo spoedig mogelijk een nieuwe onderwijzeres te benoemon. maar dan een met kortgeknipte haren en dito rok ken. DE WONDERTONG VAN JATAGAN-MALI. Het volgende gebeuren heeft zich afgespeeld in het, in dan laatsten tijd overigens ook reeds inte ressante Belgradosche voorstadje, Jatagan Mali, wat op z'n Hollandsch ongeveer zooveel wil zeggen als de „KleineDolk", waar zich tij dens de zwaarbeproefde na-oorlogsjaren allerlei volk, wat hier op aarde geen vaste woonplaats heeft, neerzette, en waar ze zich uit klei en leem en een paar planken een dak boven hun hoofd bouwden. Begrijpelijk, dat het in deze buurt allesbehalve pluis is, en dat er zich vele personen tusschen bevinden, die men maar liefst alleen in het donker niet zou willen tegen ko men. Want er zijn daar dieven, moordenaars, helers, Zigeuners, Katschakcn, Walachen, Al- baniërs en nog vele anderen en dat alles aange vuld met dozijnen en dozijnen kinderen, har monica's en violen. Hier nu woont ook de kleine, driejarige Ru- scha Saritsch, dochter van den arbeider Sa- ritsch, en diens wederhelft Katitza. Deze Ruscha is op het oogenblik een lokale beroemd heid geworden, de trots van haar ouders, van haar heele familie en van gansch Jatagan-Ma- li, en dat alles, omdat het zoo interessant is, wanneer zij haar kleine tong uitsteekt. Haar tong is namelijk niet als de tongen der andere menschen of kinderen, maar heeft bijzondere kenteekenen, welke laatste juist het uitsteken zoo interessant maken. Want op zekeren dag waren op het kleine, aardig roode vleschlapje van Ruscha letters, volgens hen, die het ge zien hebben echte duidelijke letters versche nen en meerdere tegelijk en bovendien van alle schriften op de wereld, als: Latijnsche, Cyrillische, Gothische en zelfs Arabische. En wat nog wel 't merkwaardigste was, dteze let ters wisselden van dag tot dag. Ongetwijfeld een wonder en Jatogan-Mali kon er met alle recht trotsch op zijn, binnen zijn muren wanneer men de planken en leemwanden zoo noemen mag een wonderkind te herbergen. Had men aanvankelijk kunnen aannemen, dat dit wonderkind bijvergissing de A. B. C.-boe- ken van heel de wereld had ingeslikt, zoo had men toch spoedig door nauwkeuriger waarne ming de onwaarschijnlijkheid van deze verkla ring vastgesteld, en beperkte men zich er nu toe, te beweren, dat het bij Ruscha's tong om een profetentong ging, en dat het heel jammer was, dat men niet direct vanaf den eersten keer, dat het verschijnsel was opgemerkt, dc opeenvolgende letters had opgeschreven, omdat er zeer zeker een hemelsche wil in opgesloten had gelegen, die door middel van de tong van de kleine Ruscha deze zondige wereld een nieuwe goddelijke waarheid, of misschien zelfs een nieuw stel tien geboden had willen zen den Doktoren zijn prozaïsche menschen, en zoo wilden zij, die voorgeven alles te weten, de we reld van Jatagan-Mali en ook de verdere Ser vische openbare meening, doen gelooven, dat het geval met Ruscha's tongetje 'n alledaagsch geval betrof, namelijk een zoogenaamde linguae geograficae, een ontsteking van de süjmhuid dus (het woordje geograficae duidt er op, dat de ontsteking er ongeveer uitziet als een land kaartje en lingualps beteekent in het Latijnsch tongletters). Maar de oude zigeunervrouwen en de blanke vrouwen van Jatagan-Mali, die overigens in de wol geverfd zijn, weten natuurlijk beter. Zij noemen deze medische verklaring eenvoudig een domme hocus-pocus, en zij zitten nu dag en "nacht voor de kleine Ruscha, die met veel waardigheid en op elk gewenscht oogenblik haar roode tongetje uitsteekt en reeds geheel en al van de gewichtigheid van haar persoontje en de haar toegedachte rol vervuld is.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5