r DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEEN. BILLY BOO. EEN ANTÏ-SOWJETISTISCHE SAMEN ZWERING IN RUSLAND. Zes menscheen ter dood veroordeeld. Te Samara hebben zich 16 personen voor de recht bank te verantwoorden gehad wegens het vormen eener antl-sowjetistische gemeenschap. De leiders der bewe ging waren geestelijken en onttroonde koelaks. Zij zou den de bijgeloovige bevolking tegen den Sowjetstaat hebben opgehitst en zich aan andere misdrijven hebben schuldig gemaakt. Zes beklaagden werden ter dood ver oordeeld, de anderen werden voor enkele jaren verban nen. EIND DOOR BEER GEDOOD. Tijdens het opslaan der tenten van een reizend cir cus te Wansbek, wist een beer te ontsnappen; het beest viel een in de nabijheid spelend kind van 3 jaar aan en verwondde het zoo ernstig, dat het in het ziekenhuis overleed. OPROER IN EEN POOLSCHE GEVANGENIS. Naar de A.B.Z. uit Lublin meldt is in de gevangenis aldaar onder de gevangenen een oproer uitgebroken, omdat enkelen van hen door de gevangenisdirctie voor straf in een afzonderlijke cel werden geplaatst. De ge vangenen verschansten zich, vernielden den inventaris der cellen en sloegen de ruiten in, Met glasscherven en tegels kwamen zij toen op de cipiers los. Het gelukte aan politie en brandweer de rust te her stellen. Hierbij werd een gevangene neergeschoten. TYFOON IN TONKIN. Geweldige schade, talrijke slachtoffers. Uit Hanoi, wordt gemeld: Volgens de laatste berichten heeft een tyfoon Dins dag in de benedendelta van de Songkoi geweldige scha de aangericht en talrijke slachtoffers geeischt. De ty foon ging vergezeld van een kleine vloedgolf. Hanoi en Haipong leden weinig schade, maar belangrijke provin ciesteden zijn ernstig getroffen. ONGELUK IN EEN ZANDGROEVE. Drie dooden. Uit Kattowitz wordt gemeld: In de voorstad Domb heeft in een zandgroeve een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie arbeiders, die voor den regen onder een uitgeholden wand waren gaan staan, werden doordat deze plotseling Instortte onder het zand begraven. Eerst na twee uur konden zij als lijken geborgen worden. MOTORBOOT GEKANTELD. 7 personen verdronken. Naar uit Moskou wordt gemeld Is bij Livadia ln de Krim een motorboot, waarop zich 18 personen bevonden, tijdens een hevig onweer omgeslagen. Elf personen Icon ken zich zwemmende redden. De overigen werden ver mist. -"LIEGTUIG-ONGELUK IN SPANJE. Eén doode. Uit Madrid wordt gemeld, dat een vliegtuig, dat van Rabat naar Toulouse vertrokken was, nabij Castellon.is neergevallen. Het vliegtuig werd geheel vernield, de be stuurder bleef ongedeerd, doch een passagier is omge komen. 2RSTR00MINGEN EN CHOLERA IN BR.-INDIë. 80 personen onder Instortende huizen gedood. Aan de„Daily Mali" wordt uit Karachi gemeld, dat in de geheele provincie hevige regens zijn gevallen, die groote overstroomingen hebben veroorzaakt. Vele Inlanders, die in boomen waren geklommen, wer den door het wassende water meegesleurd. Ongeveer 30 personen zijn door het instorten van huizen gedood. De algemeene ellende wordt nog vermeerderd door dien een cholera-epidemie is uitgebroken. AANSLAG OP EEN TREIN. Dwarsliggers op de rails. Tusschen Crlmmitschau en Werdau is een aanslag gepleegd op den extra-trein voor de hoogeschool van li chaamsoefeningen. Onbekend gebleven daders hadden op de rails van de lijn van Leipzig naar Hof dwarslig gers op do rails gelegd. De locomotief schoof de zware stukken voor zich uit en kon tot stilstand worden ge bracht. Nadat de belemmeringen verwijderd waren, kon de trein na een kort ononthoud zijn reis voortzetten. De spoorwegdirectie Dresden heeft een belooning van S00 mark voor de ontdekking van de daders uitgeloofd. De strijd in de Engelsche katoenindustrie. BEMIDDELING VAN TWAALF BURGEMEESTERS. Zaterdag zijn er nog 80 fabrieken met 13.000 man per soneel gesloten, zoodat de staking nu algemeen mag hoeten en er 493.000 arbeiders op straat staan. Op een bijeenkomst te Blackburn van de burgemees ters van die stad en van Accrington, Preston, Bolton, Bury, Burnley, Colne, Nelson, Todmorden,. Haslingden, Oldham en Hallfax is een burgemeester-commissie op gericht, die nog Zaterdagavond zou trachten met bedde partijen in contact te komen en officieel haar bemidde ling aan te bieden. De stemming onder de wevers bleef echter om vast te houden aan den edsch: eerst de loons verlaging intrekken, doorwerken en onderwijl onderhan delen. Moord te Neurenberg. WOORDENWISSELING EN REVOLVERSCHATEN. Het politie-bestuur in Neurenberg deelde Zaterdag avond mede: In den afgeloopen nacht tegen half twaalf, ontstond er nabij de Lorenzkirche, tusschen drie man nen, die hun rijwielen naast zich voorduwden en eenige nationaal-listen, een relletje. Een vlaggetje, in de kleuren zwart, rood-goud, op een der fietsen moet tot dit relletje aanleiding hebben ge geven. Van onbekende zijde zijn toen plotseling eenige scho ten gelost, waardoor de vrouw van een koopman, Ca- tharina Grunewald uit Lambertheim (Hessen) gedood en een 19-jarige smid Fritz Mausner zwaar, echter niet levensgevaarlijk gewond werd. Alle nasporingen van de politie naar den dader ble ven tot dusver zonder resultaat- TREINONGELUK IN BENGALEN. Reuter seint uit Gerakepoer: Doordat kwaadwilligen de rails hadden opengebroken, is bij Bhatni, aan den noordwestelijken spoorweg in Bengalen, een trein ont spoord. Twee wagens van den trein vielen omver. Een passagier werd gedood; zeven werden gewond, drie hunner ernstig. De Etna werkt weer. Uit de omgeving van den Etna wordt gemeld, dat de vulcaan sedert Vrijdag weer werkt. De middelste kra ter werpt weer lava uit, terwijl een dof gerommel hoor baar is. In de omgeving is een aschregen gevallen. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. Twee menschen omgekomen, vier gewond. Een troepje toeristen, dat van Catania uit den Etna bestegen had om den zonsopgang op den top te genie ten, is door de uitbarsting verrast Twee toeristen kwa men om en vier werden er gekwetst Aanslag op het Belgische koningspaar? DE LIJFWACHT OP DE PROEF GESTELD. Uit Brussel wordt gemeld: Volgens de bladen werden Vrijdagavond twee revol verschoten afgevuurd in de nabijheid van het koninklijk landhuis te Ostende, waar op het oogenbWk prins Charles en prinses Marie José vertoeven. Er wordt een onderzoek ingesteld. De gouverneur der provincie be gaf zich naar het landhuis des konings om uiting te geven aan de verontwaardiging der bevolking. Later wordt gemeld: Naar aanleiding van de schoten, gelost in de tuinen van het koninklijk landhuis te Ostende dacht men aanvankelijk aan een aanslag van communisten, doch het onderzoek schijnt erop te wijzen, dat een officier de lijfwacht op de proef heeft willen stellen. Verkeersongelukken. Goederentrein door aardverschuiving be dolven. Bij Udine in Noord-Italië Is een goederentrein door een aardverschuiving bedolven. De machinist kon slechts als lijk worden geborgen. Voorts werden 4 man van het treinpersoneel gewond, zoodat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. Reizigers uit Oosten rijk moeten bij Udine overstappen. 34 gewonden by auto-ongeluk. Een N.T.A.-telegram uit Trenton (New Jersey( meldt: Een vrachtauto Is op straat omgeslagen, waarbij de benzinetank ontplofte. Van de Inzittenden en voorbij gangers werden 24 personen, meest kinderen, gewond door de brandende benzine. Sommigen liepen zware brandwonden op. Volgens een bericht in de Duitsche bladen is op den straatweg FrledensdorfWolzig Vrijdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, doordat twee luxe-auto's met groote snelheid tegen elkander botsten. Een in zittende werd gedood, twee zwaar en twee licht gewond. Bs-ariliaansch Vliegtuig verongelukt. 1 doode, 5 gewonden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat een Brazill- aansch marinevliegtuig tengevolge van een motordefect in de nabijheid van de baal van Cuanabara is neerge stort. De piloot werd gedood, en vyf inzittenden werden zwaar gewond. Het toestel voerde zes bommen mede, die echter niet ontploften. Nadeelige invloed van de Duitsche, ver hoogde, toltarieven op aardappels; bloem kool beste pryzen, doch zeer matig be schot; tomaten duurder; nep goede pryzen; wortelen laag; witte kool aanmerkelijk lager; roode en gele kool goed aan prijs; bevredigende pryzen voor boonen. Aan voer bleten. We hadden midden dezer week den fatalen datum, waarop Duitschland zijn invoerrechten op aardappels van 150 Mark op 400 Mark per spoorwagen van 10.000 K.G. verhoogde. Te verwachten was het, dat de aan voeren de laatste dagen vóór 1 Augustus groot zouden zijn, omdat gevreesd werd, dat de met f 150 per wagon verhoogde invoertarieven, tot gevolg zouden hebben, dat de prijzen nog ongunstiger zouden worden, dan ze reeds waren. Deze verwachting is uitgekomen, waardoor na 1 Augustus aan de veilingen veel minder wordt aange voerd, wat het artikel aardappelen betreft, dan vóór dien datum. Op 't oogenblik beteekent de aardappelen- uitvoer naar dit land zoo goed als niets en is men voor de afname aangewezen op het binnenland en enkele andere landen, die echter niet in die mate importeeren als Duitschland. Vele aardappelenverbouwers nemen voorlooplg een afwachtende houding aan: ze rooien niet, of, zoo ze wel rooien, worden ze gedeeltelijk ingekuild. In Duitschland zal men 't voorloopig wel buiten onze aardappelen stellen: de Duitsche aardappelen zullen ln groote hoeveelheden op de markten komen, zoodat nog de hoop overblijft, dat, als met September de invoer rechten weer worden verlaagd en de Duitsche voor raden zuilen zijn verminderd, de prijzen zullen oploopen. De toltarieven spelen onzen tuinbouwers telkens weer parten. Vier jaar geleden waren het de verhoog de invoerrechten op kool, die de prijzen van dit artikel deden verminderen, vroeger had eenzelfde maatregel onzen tuinbouw met ondergang bedreigd. Geen wonder, dat onder de tuinbouwers vele vrijhandelaars zijn, die eiken tarieven-oorlog ten sterkste veroordeelen. De Langendijker bouwer moet in volle vrijheid kunnen produceeren, verhandelen en exporteeren. Er zijn reeds genoeg moeilijkheden in het eigen bedrijf te overwin nen, om nog lastig te worden gevallen door zijn mede- mensch met maatregelen, die hem opzettelijk handi cappen in den vredigen strijd om het bestaan. Zoo werden b.v. de laatste week beste prijzen voor bloem kool en vroege koolsoorten besteed, doch vallers en draalhartigheid en andere calemiteiten maken de flnan- cieele opbrengst nog onbevredigend, al zullen indivi- dueele gevallen zijn aan te wijzen, die op een schitte rende uitkomst kunnen bogen. Een troost mag het in- tusschen nog heeten, dat de producten van den groven tuinbouw, n.1. kool, beste prijzen opbrengen, terwijl die der tomaten te wenschen overlaten. Maandag werd te Broek voor Schotsche muizen f 4 4.50 besteed, te Noordscharwoude f 33.90. Donderdag, toen de verhoogde invoerrechten golden resp. f 2.50 4.10 en f 2.204. Zaterdag werd te Broek nog slechts 2.20 tot I 3.60 en te Noordscharwoude f 1.603.50, be- Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mljnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. taald. Broek noteerde dus hooger dan Noordscharwoude en de invoerrechten deden den prijs der export-aard- appels met 20 a 25 procent dalen, Voor Eigenheimers werd van f 3.103.90 betaald, blauwe Eigenheimers brachten van f 3.604.90 op. Voor Schoolmeesters was de belangstelling zeer matig: de prijzen waren er mee in overeenstemming: f 2.502.90. Drielingen brachten niet onbevredigende prijzen op: f 2.404.30, te Noord scharwoude f 1.603.70. Kleine golden ongeveer f 1.50. De 3 laatste dagen van Juli werden te Broek 61 spoor wagens, te Noordscharwoude 86 spoorwagens aange voerd; de 3 eerste dagen van Augustus resp. 34 en 58 spoorwagens. Wortelen werden voor een zacht prijsje verkocht: f 1.805.50 te Broek, f 2.704.20 te Noordscharwoude; aan de laatste velling was de aanvoer, van geringe be- 'teekenis. Voor bloemkool werden op sommigen dagen zeer hooge prijzen betaald: Maandag f 15.1033.30, Dinsdag zelfs f 3443. Daarna kregen we lagere noteeringen, hoewel Donderdag toch nog f 25 a. f 29.90 werd betaald, Zaterdag kon echter slechts f 1121 worden bedongen. Deze noteeringen golden de Broeker veiling. Te Noord scharwoude, waar de aanvoeren kleiner waren, werd de eerste helft der week f 5 a f 10 minder gemaakt. Tweede soort bracht aanvankelijk te Broek f 415 op, later f 2.708; te Noordscharwoude in de eerste helft der week f 2.50 tot f 4.40, later f 1.103.30. Onder de aan gevoerde partijen is een groot deel tweede soort. In totaal werden aan de L.G.C.-veiling 54000 stuks, aan die van den Noordermarktbond 31300 stuks aangevoerd. Te Broelc op Langéndijk was de aanvoer van roode kool al zeer beduidend, n.1. 49 spoorwagens, te Noord scharwoude 5 spoorwagens. De pi-ijzen waren zeer goed, al liepen ze iets terug op het eind der week. Begonnen met een prijs van f 10.6015.20, eindigde de week met f 911.30. De prijzen liepen aan beide veilingen weinig uiteen. Witte kool liep belangrijk achteruit, vooral in 't laatst der week. Dinsdag b.v. werd nog f 8.609.70 in Broek, f 8.1011.20 in Noordscharwoude besteed. Zaterdag was dit resp. f 5 en f 3.504.70. Vorige week Zaterdag was de prijs aan de veiling der L.G.C. f 10.5014.30. Aan voer te Broek 25200 K.G., te Noordscharwoude 71000 K.G. Ook kregen we deze week aanvoer van gele kool. Ze bracht beste prijzen op: f 1517.30 te Broek, f 15.70 te Noordscharwoude. De aanvoeren waren nog gering. De prijs van de zilvernep is goed: te Broek f 17.40 tot f 22.30, te Noordscharwoude f 13.6022.80. Hier werd 59.700 K.G. uien aangevoerd, te Broek ongeveer een spoorwagen. De drielingen brachten gemiddeld f 6.50 op, de zilveruien f 2.204.10. Nog werden kleine partijtjes gele nep aangevoerd, die van 1217.30 opbrachten. De aanvoer van een partijtje druiven, die 62 cent per pond golden, demonstreerde de veronderstelling, dat de Westlandsche cultuur hier navolging vindt. Tomaten wisten wat betere prijzen te bedingen dan de vorige week. Maandag gold de A-kwaliteit f 10.20, ongeveer hetzelfde als de gepasseerde week. Zaterdag echter was de prijs tot f 19,10 gestegen. Voor B. wera aanvankelijk f 7 betaald, Zaterdag was dit f 13.20, Vrijdag werd zelfs f 16 besteed. C.-kwalitelt zette in met f 9 en monteerde successievelijk tot f 17.10 op het eind derw eek. De minste soort, C.C., gold aanvankelijk f 4.50, Dinsdag en Woensdag zelfs f 2.50, maar eindigde de week met een noteering van f 7.30. De aanvoer be droeg 25.000 K.G. Voor slaboonen werden bevredigende prijzen betaald: van f 17.2020.60; alleen Zaterdag was de prijs lager, n.1. f 1414.90. De spercieboonen te Noordscharwoude brachten f 1722.30 op; ook Zaterdag was de prijs wat lager, t.w. f 13—17.90. Tuinboonen, die alleen te Noordscharwoude werden aangevoerd, besomden f 2.503.90, terwijl voor peulen f 3 werd betaald. Te Broek bracht een partij bieten f 4.20 op, te Noord scharwoude werd voorkroten f 44.20 betaald. Ziekten en beschadigingen van chrysanthen. In onze contreien worden in het najaar, als nateelt, in de tomatenkassen en ook wel in druivenkassen Chrysanten geteeld, omdat de keuze van gewassen, voor nateelt in die kassen niet zoo bijzonder groot is. Als het onze taak was over de teelt van dit ge was te schrijven, dan zouden we beginnen met te ver tellen, dat vooral een druivenkas nu niet de ideale plaats is om Chrysanten te zetten en dat er ook te gen de tomatenkassen nog wel wat te zeggen zou zijn. Deze dingen zullen we echter voor anderen over laten en alleen vertellen, met welke ziekten en on gedierte men te kampen kan krijgen, want, men ver- gete niet, dat het een voor de meesten nieuw gewas is, waarmede nog veel leergeld gegeven zal worden voor men er zoo goed mede op de hoogte is dat men een eerste klas product ter rnarkt brengen zal. Een gewaarschuwd man geldt voor twee, dus zal het van belang zijn voor de kweekers van Chrysanthen te we ten wat men verwachten kan. We zouden willen beginnen met de dierlijke be schadigers, die in deze streek wel het eerste last zul len geven, want, de beschadigers uit het plantenrijk, namelijk de zwammen komen meestal later aan de orde, als de grond niet zoo „nieuw" meer is voor een gewas. De aardwormen dan, die bij de meesten bekend ge noeg zullen zijn, al is het dan niet als beschadigers, nemen een zeer belangrijke plaats in, want, ze kun nen door hun vreterij in een nacht enkele bloemen waardeloos maken. In de gewone, grove groentencultuur heeft men van deze dingen heel weinig last, wel echter in de fruit- kweekerij, al is het dan niet in zoo opvallende wijze als bij de Chrysanthen en b.v. Dahlia's. Omdat de oorwormen nachtdieren zijn, zou men in den nacht er op uit moeten om ze te vangen, maar daarom maakt men gebruik van vangmiddelen. Als men le dige stekpotjes of lucifersdoosjes op de stokken hangt en die vult met houtwol, kan men bij het_ ledigen daarvan zien, dat het'beste valletjes zijn. Voor den groven tuinder lijken dat wel prutsmiddelen, maar toch zijn het de beste middelen. Heeft men de Chry santhen staan bij rieten schuttingen of in de buurt van wilgen of eisen of ander delchout, dan zal men er het meeste last van hebben. Zaak is het dus hier mede het volgend jaar rekening te houden, des noods zou men die rieten schuttingen kunnen spui ten met carbolineum. Ook de holle z.g.n. Tonkinstok- ken bieden een prachtige schuilplaats voor deze dier tjes. Ook hierin zou men een voor de oorwormen doo- delijke stof kunnen gieten. Overigens is een ruime' stand van het gewas aan te bevelen. Verder kan men scheeve bloemen krijgen, als de bloemknoppen beschadigd zijn door de wantsen, dat zijn kleine, 7 tot 8 m.M. groote beestjes, die licht groen zijn en vliezige vleugels hebben en lange sprie ten. Men vindt ze vooral veel (tenminste iets derge lijks) bij 'Dahlia's. Hiertegen is niet veel anders te doen dan ze weg te vangen en de gewassen een rui men stand te geven, terwijl vooral het onkruid goed weggehouden moet worden. Een bespuiting met een nicotineoplossing ware in het ergste geval te probee- ren. Omdat bij Chrysanthen het blad bijna evenveel waarde beeft als de bloem, (men gebruikt Chry santhen in de bloembinderij veelal zonder apart groen), is de beschadiging van de zgn, Margrieten- vlieg (de Margriet is van dezelfde familie) wel van belang. De schade bestaat in de vreterij van de lar ven tusschen de twee opperhuiden waardoor dit ont sierd wordt. Hiertegen is niet veel anders te begin nen dan het opzoeken en vernietigen van de aan getaste blaadjes en men zorge er vooral voor, dat men van gezonde planten stek neemt. De bladaaltjes, waarvan we een slechte, oude be kende hebben die bij dezelfde groep ongeveer thuis behoort bij het aaltjeszick der uien, het zgn. „Mop" of bolbroek, kan ook bij Chrysanthen schadelijk wor den als men er niet voor oppast. Dat oppassen be staat hoofdzakelijk in het zorgen, dat men niet van besmette planten stek snijdt en dat, men zorgt den grond niet te besmetten. Overigens is niet iedere soort (variëteit) even vatbaar. Van de bladluizen kan men heel veel last hebben. De bestrijdingsmiddelen daarvoor hebben we reeds meermalen genoemd. Speciaal in kassen is het gassen met Calciumcyanide aan te bevelen. Verder willen we als slot nog wijzen op het wit in de Chrysanthen en ook op het roest. I-Iet eerste bestrijdt men met zwavel en het laatste met een be spuiting met J3ordeausc.be .pap, dat echter wat latei- in den tijd niet meer gedaan kan worden omdat het de planten ontsiert. VAN HERWIJNEN. St. Pancras. Binnenlandsch Nieuws. Roofoverval bij Goes. HET SLACHTOFFER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Zaterdagmorgen vroeg werd in den Wilhelminapolder bij Goes bewusteloos en hevig bloedend op den weg ge vonden de aannemer Wolse uit Ellewoutsdijk, me in Wilhelminadorp een dijkophooging van een zeedijk in uitvoering heeft. Men had hem ernstige verwondingen toegebracht, op zijn gezicht getrapt en enkele ribben stukgeslagen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroe pen, De doktoren Snoek en van den Berg uit Goes ver bonden den bewusteloozen man en lieten hem naar het gemeentelijk gasthuis te Goes overbrengen. Zijn toe stand is zeer ernstig. Vermoedelijk was het den dader, die dit misdrijf heeft gepleegd, te doen om den aannemer te berooven, van het geld, dat Wolse bij zich had voor de uitbetaling van loonen. Zijn portefeuille werd niet meer op hem gevonden. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek en schijnt den vèrmoedelijken dader reeds op 't spoor te zijn. TUSSCHEN DE TRAM EN HET PERRON BEKNELD. Te Domburg kwam de 79-jarige wed. S., die haar dochter ln de stoomtram had gebracht en die meende, dat de tram vertrekken ging, toen deze een eindje werd opgetrokken, plotseling uitstappende, te vallen tusschen de tram en het perron. De oude vrouw werd opgenomen met een verbrijzeld been, terwijl ook het andere been deerlijk verminkt was. De ongelukkige werd per zieken auto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. DE TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Ook de heer Colyn zyn benoeming aangenomen. Ook de heer H. Colijn heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aangenomen. Alle gekozenen hebben nu hun benoeming aangenomen. In de Eerste Kamer zal de heer Colijn worden opgevolgd door jhr. S. van Clt- ters, gewezen commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Billy was zeer blijde. Toen hij het lied had gehoord, Om zijn vreugde te uiten. Stapte hij met de werklui voort. En, al marcheerend met de werklui, Song ook hij het hoogste lied. Haar de dwerg kon 't niet vedragen, 'i'zo slaagde het feest zeker niet. Daarom zond hij een boodschap: „Breng de statiewagen hier," ,En de wagen kwam spoedig, Daarboven wapperden de pluimen fier. Toen Bill de kar zag verschijnen, Zei hij: „Jongens, ik heb wel zin, Een eindje mee te rijden, Komt, vrienden stapt spoedig in." Het spel kan beginnen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2