Schier farant De Koningin naar de Zuiderzeewerken. CALLANTSOOG. LANGENDIJK, WINKEL. WIERÏNGERWAARD. HARENKARSPEL. HEERHUGOWAARD. SINT MAARTEN. BARSINGERHORN. ANNA PAULOWNA. Tweede Blad. Uit onze omgeving. Transpireerende Voeten AANKOMST TE SCHAGEN. De rit naar Den Oever. Dinsdag 6 Augustus 1929 72ste Jaargang. No. 8505 Strandfeest. Onder zeer gunstige weersgesteldheid en groote be langstelling van het publiek werd Zondag het telken jare terugkeerende Callantsooger Strandfeest gehouden. Gingen Vrijdag nog stemmen op, om in verband met het slechte weer het feest tot den 18aen Augustus uit te stellen, deze pessimisten bleken misgezien te hebben want het was voor een strandfeest een ideale dag. Mooi weer, prachtig hard strand, gunstig tij, alle fac toren waren aanwezig om het feest goed te doen sla gen. En 't is bij uitstek goed geslaagd, mede door 't groote aantal deelnemers en deelneemsters. 's Morgens 10 uur stond een schare van pl.m. 100 kin deren vol ongeduld te wachten om strandwaarts te gaan Het duurde echter nog vrij lang voor de stoet, vooraf gegaan door een trommelslager en elk kind voorzien van een vlag, zich naar het „strijdperk" begaf. Op het strand was alles voor ontvangst gereed. Onder de goede leiding, van den altijd werkzamen voorzitter van de V.V.V., den heer P. Vos, was een terrein van pl.m. 400 meter lengte met touwen afgezet. Deze ruimte was in 100 vakken verdeeld, elk voorzien van groep- en volg nummer, zoodat ieder kind onmiddellijk de voor hem of haar bestemde ruimte kon vinden. Weldra waren allen in volle actie en 't duurde niet lang of bij velen begon al teekenlng in 't werkstuk te komen, 't Warme weer deed echter weldra zijn invloed gelden en de versnaperingen, welke werden uitgereikt, brachten dan ook een welkome afwisseling. Tot half drie mocht worden doorgewerkt, waarna de jury haar taak zou aanvangen. Reeds lang daarvoor bewoog een menigte menschen zich langs het afgebakende ge bied en uit de opmerkingen, welke gemaakt werden, bleek wel, dat 't meeste van 't tot stand gebrachte, wel gewaardeerd werd. Ook hier was 't wel: velen zijn ge roepen, maar weinig uitverkoren, maar 't feit alleen, dat 100 kinderen zich inspanden om iets goeds tot stand te brengen, was voldoende om de belangstelling van 't pu bliek gaande te houden. De jury had zeer zeker een moeilijke taak om al die verschillende werkstukken naar waarde te taxeeren en ruim 1% uur had zij noodig om alle cijfers, ieder voor zich, vast te steleln. Soms leek het gemaakte schip meer op een wieg en werd een vos voor een leeuw aangezien, maar veel viel er te prijzen. De jury begaf zich hierna naar 't raadhuis om daar hun cijfers te vergelijken, op te tellen, en daarna de toe te kennen prijzen vast te stellen. Jammer dat gedurende dien tijd de muziek vast te stellen. Jammer dat ge22 hield, want wachten is vervelend, vooral voor kinderen. Maar eindelijk was de jury met haar taak gereed en kon tot prijsuitdeeling worden overgegaan. De talrijke prijzen waren allen groepsgewijze uitgestald op tafels, welke waren opgesteld voor het huis van den Voorzit ter der Regelingscimmissie, den heer D. Breebaart, Toen allen zich daarheen hadden begeven, nam Mr. D. Breebaart het Woord. Hij wilde slechts een kort woord spreken om het wachten niet noodeloos langer te laten duren. Hij drukte er zijn groote vreugde over uit, dat de dag zoo schitterend was geslaagd en bracht een woord van dank aan commissie, jury, en allen die tot het welslagen van het feest hadden medegewerkt, niet in 't minst aan hen, die door hun finantieele bijdragen het houden van 't feest hadden mógelijk gemaakt. Hierna gaf hij het woord aan den Voorzitter van de jury, den heer E. Smit, om de prijzen uit te reiken. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat het aantal kinderen dat mee doet aan 't strandfeest, ieder jaar toeneemt Een getal van 100 kinderen is verbazend groot Hij hoopte echter dat het aantal grooter mocht worden. Wel brengt dit steeds meerdere moeite en meerdere kosten met zich mee, maar dit behoeft geen bezwaar te zijn. Hierna werd tot de uitreiking van de prijzen overge gaan. De uitslagen waren: Groep 1. Meisjes van 6—9 jaar: le pr. Marie van Honschoten (50 punten); 2e pr. Trudi van der Velden en Coba Meerdink; 3e pr. Grietje de Vries; 4e pr. Grietje en Jannie Kater; 5e pr. Dieuwertje Vos; 6e pr. Piet Mooij7e pr. Lientje Groothof; 8e pr. Jeane Grabowski; 9e pr. Reini Mooij; 10e pr. Jacoba Mooij; 11e pr. Trijntje Weij; 2e pr. Grietje Kater. Groep 2. Jongens van 6—9 jaar: le pr. August Ock- huizen (49 punten); 2e pr. Jacob Groothof; 3e pr. Willie Eellink; 4e pr. Jan Vos; 5e pr. Piet Smit; 6e pr. Jan Boot; 7e pr. Teunis Oskam en Jan Hoogvorst; 8e pr. Jacob Breed; 9e pr. Plet Breed; 10e pr. Jan Molenaar; 11e pr. Hans Eeltink; 12e pr. Gerrit Beets; 13e pr. Jan Prins; 14e pr. Jacob Breed; 15e pr. Casper Swaerts; 16e pr. Harold Grabowski; 17e pr. Jan Vet; 18e pr. Piet Weij; 19e pr. Piet Eakker; 20e pr. Anton Swaerts. 3e groep. Meisjes 9—12 jaar: le pr. Grietje Hoogvorst (62 punten); het hoogste aantal in alle groepen, met compliment van de jury. Het figuur stelde voor een vogel op een tak); 2e pr. Jaantje de Vries (57 punten, sneeuwklokje); 3e pr. Annie de Vries (55 punten, vo gel); 4e pr. Hannie Eeltink en Nellie Thomasz; 5e pr. Cornelia Mooij; 6e pr. Annetje Grabowski; 7e pr. Alie Schager en Jannie Eaken; 8e pr. Trijntje Dekker; 9e pr. Rika Butter; 10 pr. Engeltje Weij; 11e pr. Gerrie van Twuijver; 12 pr. Neeltje Langereis; 13e pr. Grietje Grabowski; 14e pr. Nelie Eikel; 15e pr. Nora de Bordes; 16e pr. Nellie Slusters. 4e Groep. Jongens van 9—12 jaar: le pr. Hendrik Vries en Johan Breed (56 punten, stoomschip „Staten dam"); 2e pr. Albert van der Most (52 punten); 3e pr. Jacob van Scheijen en Hans Gordijn (51 punten); 4e pr. Dirk Bakker; 5e pr. Wim Groothof; 6e pr. Simon Kruit, 7e pr. Dirk van Scheijen, 8e pr. Harry Stusters; 9e pr. Frans Ockhuizen; 10e pr. Loeki de Mok; 11e pr. Frits Meerdink; 12e pr. Johan Bellink; 13 pr. Piet Beets; 14» pr. Klaas Baken; 15e pr. Piet van Heteren. 5e Groep. Meisjes van 1215 jaar: le pr. Aafie Vos en Catrien Kater (61 punten, schildpad, met compliment van de jury), 2e pr. Neeltje Mooij en Trien Butter (51 punten): 3e pr. Mina Baken en Aagje Mooij (41 punten) 4e pr. Ali Butter en Truus van der Most; 5e pr. Neeltje Weij; 6e pr. Marie Swager. 6e Groep. Jongens van 1215 jaar; le pr. Jacob Vos (53 punten, 2 paardekoppen); 2e pr. Piet van der Most (51 punten); 3e pr. Dirk Otsen; 4e pr. Antoon van Eete- ren; 5e prijs Jacob van Rossum; 6e pr. Piet Stakman; 7e pr. Simon Baken; Se pr. Arie ten Eoekel; 9e pr. Jan Bakker; 10 pr. Jacob moning; 11e pr. Klaas Baken. 8e Groep. Jongens van 15 jaar en ouder: le pr. 'Kees Stakman. Volwassenen: le pr. J. van Rossum (Ooievaar met baby's, met vermelding van bestemming). Hierna bracht de voorzitter der jury nog een woord van dank voor de medewerking, zoo ruimschoots onder vonden. HU hoopte, dat het voorbeeld van den heer J. v. Rossum, navolging mocht vinden, dat dus meerdere volwassenen een blijk van hun kunnen zullen geven. Hiermee was het einde van het strandfeest daar en begaf de jeugd zich, misschien wel vermoeid, maar ze ker hoogst voldaan, huiswaarts. Het was een schitterend geslaagde dag. Rest ons nog te vermelden, dat de verkoop van vlag getjes op het strand ten bate van de V.V.V. f 56 op bracht, wel een bewijs, dat het vele werk door deze ver- eeniging verricht wel op prijs wordt gesteld. Zaterdagmiddag werd een oefening gehouden met de reddingsboot. De talrijke badgasten, welke op 't strand aanwezig waren, troffen het bijzonder. De zee was ruw, zoodat de boot het vrij zwaar te verantwoorden had. Als oefening had het echter meer waarde, dan bij een kalme zee. BROEK OP LANGENDIJK. "Voor de bloembollenveiling, die deze week voor het eerst alhier gehouden wordt, zijn, naar yre vernamen, 400.000 stuks aangegeven. Ditis een mooi begin, te meer waar verschillende kweekers reeds verkochten en de teelt zeer ongunstig is geweest. LANGENDIJK. Met den vischstand in de wateren van het Geest- mer Ambacht blijkt het nog steeds niet naar wensch te gaan. Door de vlsschers wordt althans ten zeerste geklaagd over de slechte vangst Door de vele vlsschers, die er zijn, wordt slechts een zeer sober stuk brood verdiend. Van deskundige zUde. vernamen we, dat er te weinig wordt uitgepoot. Velen schUnen daarvan de noodzakelijkheid niet in te zien. of begrijpen niet, dat ook hier de cost voor de baet uitgaat NOORDSCHARWOUDE. Uitbreiding Oosterstraat In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de woningbouwvereeniging werd aan de aannemers Rut- sen en van Exter te Zuidscharwoude het recht van overpad verleend voor de verdere uitbreiding van de Oosterstraat voor dertig gulden per te bouwen perceel. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij de wed. Wiersma, sigarenwinkel alhier. De daders, het waren er twee, zijn door het openschuiven van een raam naar binnen gekomen. Door het lawaai werden de bewoners wakker, die nog een der daders, een zekeren B. uit Broek op Langendijk, aantroffen. Deze persoon is nog denzelfden nacht door de politie gearresteerd, evenals de andere dader, een zekere G. uit Zuidschar woude. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1929. Geboren: Trijntje, dochter van P. Dekker en van D. Glas. Geertje, dochter van C. Kloosterboer en van G. Koedijk. Alexander Arnoldus, zoon van P. Bak en van M. Riedel. Dirk, zoon van J. Blom en van M. de Boer. Overleden: Klaas Ven, oud 78 jaar, echtgenoot van M. Slot. Jan Balder, oud 79 jaar, echtgenoot van A. Booij. Jacob Pieter Bruin, oud 1 maand, zoon van W. Bruin en van W. van Duin. Jacob Diepsmeer, echt genoot van N. Dirkmaat, oud 79 jaar, overleden te Bennebroek. Doodgeboren kind van C. Kloosterboer en van G. Koedijk. Ondertrouwd en Gétrouwd: Geene. GEMEENTE WINKEL. Geboren: Gerrit, zoon van Floris Klaver en Aafje Leijen. Dirk, zoon van Hermanus Fijnheer en Jantje Moeijes. Maria Idonia, dochter van Benignus Raman en Maartje Leijen. Gehuwd: Pieter Zwakman, 25 jaar en .Guurtje Dek ker, 31 jaar. Overigden: Gerrit Kleen, 68 jaar, echtgenoot van Cornelia Wit. GEMEENTE WIERÏNGERWAARD. Geboren: Nelly en Suze, dochters van Jan Cornelis Bakker en Margaretha Marie Eriks. Cornelis, zoon van Klaas Leeuw en Jannetje Breed. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. GEMEENTE HARENKARSPEL. Geboren: Catharina Cornelia, dochter van Pieter Kamper en Neeltje Moras. Johannes, zoon van Gerar- dus Boerdijk en Elizabeth Stroet. Henrica Maria, dochter van Dirk Bruin en Elisabeth Hendrika Ver- holt. Hendrik, zoon van Hendrik P.ijs en Maria Naatje Lodder. Catharina Geertruida, dochter van Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gildemeijer. Petrus Hendrikus, zoon van Cornelis Tijm en Maria Spaans. Cornelis, zoon van Cornelis Smit en Elisabeth Smit. Ondertrouwd: Adrianus Hoek en Jantje Jonker. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. bij Apoth. en Drogisten. Gehuwd: Martinus Hoek en Anna Petronella Bom- mer. Adrianus Hoek en Jantje Jonker. Overleden: Ariaantje Bleeker, oud 64 jaren, echtge- noote van Jan Pater. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1929. Geboren: Peter, zoon van G. Koele en K. v. Ommen. Dirk, zoon van A. Kossen en M. N. Ruurds. Johannes, zoon van Paulus Oudeman en Cath. Groot. Klaas, zoon van Fr. Moeijes en J. Knol. Dirk, zoon van K. Stam- mis en J. de Boer. Elisabeth, dochter van H. Bierman en G. Klerk. Theodorus, zoon van A. Vader en A. Bloothoofd. Overleden: Willemtje Floris, 76 jaar, ongeh. Jansje Groot, 59 jaar, echtgen. van P. Beers. Geertje Schil der, 29 jaar, ongeh. Reinier Merlijn, 71 jaar, echtgen. V/ISRINGEN IN VLAGGETOOI. Gistermorgen is de Koningin, vergezeld van prinses Juliana per extra-trein te Schagen aangekomen, van waaruit verder per auto naar Den Oever, op Wieringen zou worden gereden, ter bezichtiging van de Zuiderzee werken. Precies om 10 uur 20 rolde te trein het station te Schagen binnen. Op het plein voor het gebouw had zich een groote menschenmenigte verzameld, die dicht om de Koninklijke auto's geschaard stonden. Een vol doende politiemacht, onder leiding van den majoor bij den Rijks veld wacht, den heer Boot, was op de been, om de menschen op een behoorlijken afstand te houden. Toen de trein stilstond, stapte Hare Majesteit en de Prinses met haar gevolg uit, waarna ze werden ont vangen door ir. De Block v. Kuffeler, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, die de Koninklijke familie op de werken zou rondleiden. Van eenige officieele ontvangst was verder geen sprake, daar, zooals be kend, de reis streng incognito zou worden gedaan. Wij vernamen zelfs, dat de autoriteiten van de Zuiderzee werken op Wieringen de boodschap hadden gekregen, om hun hooge zij-e en hun jacquet maar in de kast op te bergen. Wel zagen we o.m. op het perron nog den loco-burge meester van Schagen burgemeester Cornelissen is n.1. met vacantie alsmede burgemeester Lovink van Anna Paulowna. Onder het gevolg van de Koningin merkten we op baron Van Geen, secretaris van Hare Majesteit. Na de begroeting op het perron werden de auto's opgezocht Als uitgang werd gebezigd het hek aan de Zuidzijde van het station. De menigte stond inmiddels verlangend uit te zien en toen eindelijk de Koningin en de Prinses voor de opening van het hek verschenen, ging een luid gejuich op. Onmiddellijk werden de auto's bestegen en kregen de leden van het Koninklijk huis nu gelegenheid om naar alle kanten het juichende publiek minzaam toe te knikken. Nog enkele bevelen uitgedeeld en toen ging het onder een klein regenbuitje, zoodat de Prinses haar paraplu opzette, den Stationsweg op, nagewuifd door de enthousiaste menigte. Op dit oogenblik zal Hare Majesteit zich misschien nog herinnerd hebben, hoe ze ook voor 8 jaar terug in 1921 ter gelegenheid van de groote Landbouwtentoonstelling in Schagen is geweest, en de hartelijke ontvangst haar toen ten deel gevallen. De rit naar Wieringen. Over den Stationsweg dan ging het langs de Nieuwe Laagzijde, Gedempte Gracht en Noord en zoo Schagen uit. Ook al in verband met het niet officieele van dezen tocht, werd nergens halt gemaakt en waren dus ook AAÏfSOMST TE SCHAGEN. van H. Jakobsen. Ondertrouwd: D. Olij 21 jaar, te Oterleek en Jennigje Kolk, 21 jaar. C. J. G. Stoop, 20 jaar, te Arnhem en H. J. Hoedt, 21 jaar. Getrouwd: D. Olij en J. Kolk. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1929. Geboren: Simon, zoon van Johannes Vos en Dieuwer tje Dekker. Willem, zoon van Otto Koedijk en Cor nelia Rus. Harry Louis, zoon van Pieter Dekker en Antje Bos. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Levenloos aangegeven kind van Dirk Tesselaar en Agatha Tak. In de gehouden vergadering van het Vecfonds Bar- singerhorn is de omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 1.30 per koe. De heer J. Wols, onderwijzer aan de R.K. school, slaagde te Haarlem voor het examen hoofdacte. in de Zijpe geen van de gemeentelijke autoriteiten ter ontvangst aanwezig. Wel woei overal, waar het gezel schap doortrok, de vlag van den toren. Met een flink vaartje ging het de Grootesloot langs naar Oudesluis, door dit dorp heen en vervolgens langs het Oude Veer naar Klelnesluis. Het dient nog gezegd, dat de Koningin en de prinses in een open auto hadden plaats genomen. Met verminderde vaart ging het door de Kleinesluis waar langs den weg verscheidene menschen stonden om de Koninklijke familie te zien en toe te wuiven. Waar voor het eerst halt werd gemaakt. Vervolgens naar Ewijcksluis, de piek. waar de werk zaamheden van de Zuiderzee-drooglegging zijn aange vangen. Vanuit de verte woeien de vlaggen vanaf de hooge punten het gezelschap reeds tegen. Het was dui delijk, dat deze plaats niet zoo maar zonder meer ge passeerd zou worden. Weinige oogenblikken later kwa men de auto's de hoogte reeds op en werd halt gemaakt op den hoek, waar de afsluitdijk naar Wieringen be gint. Hier stapte het hooge gezelschap u'.t en ging het onder leiding van Ir. De Block van Kuffeler den dijk op, waar Hare Majesteit en de Prinses een blik sloegen over het grootsche werk, voorzoover dat vanaf deze plek is te overzien. Met zichtbare belangstelling werden de ver schillende aanwijzingen gevolgd. Na ongeveer een kwar tier werd weer ingestapt en ging het onder hoera-ge- roep van de verscheidene menschen, die er waren ko men kijken, weer verder. Door Wieringen. Om den afsluitdijk af te rijden, gaat heel wat vlugger, dan de tijd, die indertijd noodig geweest is om hem te leggen. Al heel spoedig was dan ook Wieringen bereikt, waar het zeer zeker wel voor den eersten keer is ge weest, dat onze Koningin daar verschijnt. Van talrijke huizen woeien vlaggen en stonden de menschen langs de weg geschaard om de auto's voorbij te zien trekken. Ven alle kanten werden de koningin en de prinses hartelijk toegewuifd. Te Hippolytushoef stonden op den hoek de menschen opeengepakt om de auto's voorbij te zien gaan. Het was maar een oogenblik en nu werd de laatste etappe van dezen auto-tocht aangevangen. Be halve het vele stof, dat werd opgewaaid, was er lang3 den weg naar Den Oever niet veel te zien. Totdat men het begin van dit nu zoo belangrijke en veel besproken dorp de mooie, pasgebouwde villa's met rietbedekking opduiken. Des te verwonderlijker doet het aan, wanneer we even later door de nauwe, doch desondanks aardige Dorpsstraat van Den Oever de plek moeten bereiken, waar het hoofdgebouw van de M.U.Z. is gelegen. Dit is voorloopig het eindpunt, Het heele gezelschap stijgt hier uit en gaat langs de werkhaven naar de Sluisput, waar het nu weldra uit ons gezicht verdwijnt. We weten alleen nog, dat aan boord van een der directie-vaartuigen, de „Zilvermeeuw" 's middags een tocht is gemaakt langs de werken op het Bree- zand, alwaar de heer Ir. Ringers Hare Majesteit en de Prinses rondgeleidde en verder naar de Mid- deigronden, en het Kornwerderzand. Vervolgens is in den namiddag teruggekeerd naar Schagen, waar de nacht in het slaaprijtuig, gestaticn- neerd op het stationsemplacement is doorgebracht. Den volgenden dag, dus vandaag (Dinsdag) ver trok de oKningin te ongeveer acht uur weer naar Den Oever om vandaar een tocht te maken langs het werk

Schager Courant | 1929 | | pagina 5