TUTTI-FRUTTI. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Engeland blijft zijn volle honderd procent eischen. Voor vandaag moet het geld bijeen zijn. Anders wordt de conferentie een sensationeele mislukking. Bulgen of barsten. De Haagsche Conferentie heeft, nu het „om de dub beltjes" gaat, de laatste dagen een scherp karakter aangenomen. In de zitting van Woensdag heeft Strese- mann namelijk voor Duitschland het recht opgeëischt, na 1 September, onverschillig tot welke resultaten men op dat tijdstip gekomen zal zijn, de betalingen voor herstel naar het plan Young te richten. Daartegen hebben zich zoowel Briand als Snowden verzet. Hun standpunt was: Als er op 1 September geen aanvaard plan Young bestaat, dan geldt verder nog het plan Dawes. Duitschland is echter niet bereid, zich hierbij neer te leggen en zal waarschijnlijk betalingen volgens het oude schema weigeren. Waar Engeland dus grimmig zijn volle honderd pro cent blijft eisohen en Duitschland niet van zins blijkt te betalen, is de Conferentie allengs tot het punt gena derd, waarbij het nu is „buigen of barsten" en wordt om sleohts de laatste ponden sterling alleen nog het al of niet slagen van de geheele Conferentie op het. spel gezet. Ook kan in dit geval verdaging niet meer helpen, want Engelands^gedelegeerde, Snowden, heeft zich niet bereid verklaard, de Conferentie voort te zetten, als niet Za terdag (heden) een principieel accoord betreffende het plan-Young is bereikt. Hij wil een beslissing en geen verdaging. Donderdag had men dus nog twee dagen, om het eens te worden. Lukte dat niet, dan wilde Snowden geconstateerd hebben, dat de Conferentie mis lukt was. Er is dus dan geen sprake van een inter- ruption of onderbreking, maar van een rupture, dus van een breuk, een vriendschapsverbreking. Om dit duidelijk te doen uitkomen, eischte Snowden een pu blieke zitting, waar hij de gelegenheid zal gebruiken, om ten overstaan van de heele wereld zijn standpunt uiteen te zetten. Ook de Duitsobers verlangen, wanneer hun wensch niet vervuld wordt, een openbare zitting, waar Stresemann dan de houding zal aankodigen en verdedigen, die Duitschland gaat aannemen. Zal een dergelijke openbare slotvergadering plaats hebben, dan zal in de vreedzame vergaderzaal der Eer ste Kamer daar in Den Haag een groot internationaal conflict waarschijnlijk in zeer scherpen vorm in het openbaar worden uitgevochten. Dat zal een schouwspel zijn, dat in de geschiedenis der conferenties weinig zal zijn voorgekomen. Men zal spreken van 't conflict in Den Haag, dat groote beroering teweeg bracht in de Euro- peesohe politiek en een uiterst verwarden politieken toestand achterliet. Nog was het -gister niet zoo, en gelukkig! Veel eerder had de ten top gevoerde spanning zelfs eenige ont spanning gebracht, maar ofschoon men na de zitting van Donderdag wel wat dichter bij elkaar was geko men, had de namiddag toch niet die ontspanning ge bracht, die men gehoopt had, dat hij brengen zou. Over den politieken strijd, die zich thans in Deri Haag afspeelt, was dus gister nog weinig te zeggen. Snowden staat onverzettelijk op zijn stuk. Hij eischt zijn honderd procent en slechts als men hem die geeft Zullen de ernstige gevolgen van een volslagen mislukken dezer oonferentie Europa bespaard blijven. Gister, een half etmaal voor de beslissing, bestond in dit opzicht niet de njinste zekerheid. Het is als in de geschiedenis van den schat der Nibelungen: Snowden zal geen vrede nemen met hetgeen hem wordt betaald zoolang een snorhaar van den dooden otter, die volgens zijn eisch met goud moet worden bedekt, nog zichtbaar is. Moge het gevolg van een dergelijke vasthoudenheid minder noodlottig blijken dan in het oude verhaal. Moeilijk, heel moeilijk komt het losgeld uit de zakken der anderen te voorschijn. Men probeert zooveel moge lijk het van de de zwaksten en armsten los te krijgen, want zóó ongelukkig is deze conferentie geleid, dat aan ieder goudstuk prestige kleeft. Het is een onverkwikke lijk schouwspel aan alle kanten, schreef gister de ster- corr. van de N. R. Ct. en is dat te meer geworden nadat de Engelsche verklaring ten opzichte van de Inter nationale bank ons geleerd heeft, dat er verder geen prirtcipieele bezwaren bestaan, maar het alleen nog om de laatste percenten gaat. Vrijdag: De wanhoopsmaatregel, voor hedeu aange kondigd, zal niet plaats vinden.. Stij gende spanning, maar het einde uitgesteld. Gister (Vrijdag) is het een dag geweest van véle on derlinge besprekingen en vergaderingen, zóó veel zelfs, dat alles door elkaar liep en de van nabij betrokkenen het ook al niet eens meer konden bijhouden, terwijl de EEN 150-JARIGE KAAS. Een ieder van ons heeft op een van zijn reizen in een spoorwegstation onder een glazen stolp een met kaas belegd broodje terugherkendMaar wat is dat nog in vergelijking met een 150-jarige kaas, waarover in het hieronder volgende sprake is! Want zoo iets bestaat er, en wel in het Zwitserscbe kanton Wallis, het land van de oer-oude zeden en ge woonten. De leek heeft er geen idee van, hoeveel soorten kaas er in Zwitserland gemaakt worden. Niet alleen, dat in elk kanton weer een ander soort kaas gefabriceerd wordt, maar bovendien brengt ook elk dal weer zijn eigen product voort, kaas, waarvan de wereld nooit gehoord heeft. Nergens echter is de kaas zoo innerlijk met het volksleven verbonden, speelt ze zulk een sen- timenteele rol, als in Wallis. Daar worden de familiegebeurtenissen gekenmerkt door het aan maken van een kaas, welke in den kelder bewaard wordt, en die eerst bij latere familie-aangelegen- heden wordt aangesneden. Gedurende vele gene raties gaan deze gedenk-kazen met de'erfenis van vader op zoon over. Ook op de voor eenigen tijd terug gehouden landbouwtentoonstelling te Sider was een heele verzameling van zulke „eerbiedwaardige" kazen opgesteld. De oudste onder hen was een product uit het jaar 1778. Gesteld het geval, dat deze kaas, in het dorpslogement van Bourg-St-Pierre, het laatste oord van den Grooten St.-Bernard, ge maakt en bewaard was geworden, en Napoleon, die in het jaar 1800 voor het overtrekken van dezen bergpas in dit heden nog bestaande logement zijn ontbijt had genuttigd, een stuk perschefs een gebaar van duizeling maakten, wanneer ze door da journalisten om inlichtingen werden ge vraagd. Van belang is slechts op eeti resultaat te wijzen: dat het op het oogenblik vaststaat, dat de openbare zitting, die als wanhoopsmiddel voor Zaterdag (heden) was aangekondigd, niet zal plaats vinden. Tijd gewonnen is, meer dan ooit, veel gewonnen. Im mers men heeft nu nog langer gelegenheid een uitweg te zoeken, en tegelijkertijd krijgen de invloeden, die er <Jp uit zijn, den steenfiarden Snowden wat zachter te maken, langer gelegenheid om hem te bewerken. Of dit baten zal, moet men afwachten, maar men zou het feit, dat Snowden zijn ultimatum weer verlengd heeft, reeds hls een gunstig teeken kunnen beschouwen. Meer was er gistefr niet van de conferentie te zeggen. Men moet afwachten en hoop hebben. Iii ieder geval schijnt zij iets langer te zullen duren dan verwacht was. Het vertrek op Zaterdagavond of Zondagmorgen, dat gistermiddag nog door verschillende delegaties werd aangekondigd, zal moeten worden uitgesteld. De slotzitting van de conferentie op a»s. Maandag? Het Ned. Oorrespondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, zou het voornemen bestaan, de slotzitting der conferentie, indien deze zal plaats heb ben, te houden op Maandag a.s. hetgeen het verzoek der Engelschen zou zijn. De ontruiming van het Rijnland. Uit Londen wordt gemeld: Naar verluidt, heeft Frankrijk te kennen gegeven, dat de ontnaiming van de derde Rijnland-zone eerst in Sep tember van het volgende jaar kan voltooid zijn, tegen welke opvatting dr. Stresemann gistermiddag zou pro testeeren. Het Britsche hoofdkwartier te Wiesbaden heft, naar de bladen melden, nog geen bevel tot ontruiming gege ven. Strafzitting van Vrijdag. PRINCIPALE HECHTENISSTRAF IN GELDBOETE OMGEZET. De heer P. J. E., slager te Alkmaar, opposan: tegen een vonnis waarbij hij wegens arbcidswetovertreding was veroordeeld tot tweemaal 3 principale hecbtenis- dagen, heeft in zooverre met zijn verzet succes ge had, dat de Opgelegde straf werd veranderd in 2 geld boeten elk van f60.subsidiair tweemaal 30 dagen hechtenis. Het vonnis werd overigens bekrachtigd en de door den verdediger rar. Schenkeveld aangevoerde gronden, die moesten leiden tot ontslag van rechts vervolging, door den waarn. kantonrechter onjuist ge acht. BETALEN OF APPELLEEREN! Heden werd voortgezet een overigens weinig bedui dende zaak contra den automobilist E. A. H. H. T., wijnhandelaar te Doesburg, die op 19 Mei met zijn vierwielig motorrijtuig door een onvoorzichtige stuur- beweging, op den Zeeweg te Castricum, het langs den weg geplaatste toestel van den beroepsfotograaf C. de Heer uit Alkmaar had aangereden en grootendeels vernield. De nieuw opgeroepen getuige J. Z. uit Castricum werd thans gehoord en deze verklaarde pertinent, dat de heer T. bij het passeeren van een hoeren- en. kinderwagen wat te veel naar links had uitgehaald en daardoor hektoestel had geraakt. De verdachte, die alle schuld ontkende, geraakte nu be langrijk in de minderheid en werd veroordeeld tot f 10.boete of 10 dagen, mitsgaders betaling der toe gebrachte schade, vastgesteld op f50. EEN HARDNEKKIGE GRAANTJESPIKKER. De ruim 50-jarige varensgezel Hubert V., gewoon lijk verblijf houdende in een volkslogement aan het Luttik Oudörp, heeft thans voor den tijd van 18 maan den dit logies verwisseld met een verblijf in do Rijks werkinrichting te Hoorn, gewoonlijk genaamd „Kren tentuin", welk uitstapje ook verband houdt met de al te vurige liefde van den getatoueerden zeeman voor sterken drank, dio ook heden weer de oorzaak was, dat hij, geëxploiteerd door 'n rijksveldwachter, voor den kantonrechter zich moest verantwoorden, wegens het zich op 20 Juli in kennelijkeü staat bevinden op den openbaren weg het Luttik Oudorp te Alkmaar. Hij was toen, vergezeld van vrouw en kind, op weg naar zijn logement, had echter maar -4 slokics ge noten, maar was draaierig geworden in de Haarlem- sche autobus, die de familie naar Alkmaar had ge bracht. De verdachte, aan wiens neuscoloriet wel was te bespeuren zijn overmatige lust tot drinken, maar die overigens gëen ongunstigen indruk maakte, gai zijn voornemen te kennen, zijn zwakheid te willen over winnen en vroeg, met het oog op zijn gezin, of de kaas aan had laten rukken, dan was .iet theore tisch mogelijk geweest, dat Napoleon van de kaas had gegeten, waarvan men nu, in het jaar 1929, verder zou kunnen snijden. o DE WRAAK VAN DEN BLINDE. In ean dorpje in de omgeving van Cordova, de oude en be roemde Spaansche stad in Andhlusië, beeft zich onlangs een tragische gebeurtenis afgespeeld. De aanvang van dit drama ligt vele jaren terug. In het jaar 1921 geraakten twee jonge mannen, José Miranda Serrano en Alejandro Sanchez Serrano, op een avond met elkaar aan het kibbe len. Het kwam tot handtastelijkheden. Plotseling ■trok Alejandro een revolver. José zag den mond van het vuurwapen dicht voor zijn oogen... Het was het laatste, dat hij bij zijn verdere 'even zou zien. Het schot vernietigde den gezichtszenuw... Alejandro werd wegens zware mishandeling veroordeeld en in de gevangenis geworpen. José, de blinde, bleef hulpeloos achter. Na in den be ginne aan een vreeselijke vertwijfeling onderhevig te zijn geweest, scheen hij zich toch langzamer hand in zijn lot te schikken. Hij kreeg het scher pe gehoor en dat fijne tastgevoel van hen, die niet meer zien kunnen, leerde allerlei handwerk zaamheden, waardoor hij zich nog zooveel moge lijk in zijn eigen onderhoud voorzag, en werd een stil, vlijtig, en soms zelfs tamelijk opgeruimd mensch. In den afgeloopen zomer keerde Alejandro, na zijn straf te hebben uitgezeten, weer in het dorp terug. Vanaf hét oogenblik, dat José dit vernam, had er een totale ommekeer in hem plaats. Van nu af aan hield nog slechts één gedachte hem bezig: Wraak! Maar wie? Hij toch was blind, een kantonrechter in aanmerking wilde nemen, dat hij al reeds 18 maanden opzending moest ondergaan. Gelukkig dacht de kantonrechter er ook welwillend over en werd de straf beperkt tot 3 dagen hechtenis en 3 maanden opzending naar het hierboven aange duide louteringsoord. EEN VERZUCHTING DES KANTONRECHTERS. De 56-jarige veehouder Jacob S. te Oterleek, had een kalf, dat zich door ophanging aan zijn eentonig aardsch bestaan en weinig vreugde gevend vooruit zicht het leven te moeten laten onder het wreede slagersmes, ontijdig had onttrokken, vervoerd en doen afslachten in die noodslachtplaats te Schermerhom, wat in strijd ie met de desbetreffende wet. De vee houder had dit kalf óf te Oterleek naar de nood- slachtplaats óf naar het Alkmaarsche abattoir moeten brengen ter verdere behandeling. De heer Jb. S. daarop gewezen, gaf zulks volko men toe, doch beklaagde er«ich over, dat zoowel door den noodslachter te Oterleek, als bij de Alkmaarsche gemeenteslachtplaats zoo bitter weinig wordt betaald. Hij ontving onlangs voor een prachtkalf, dat eens klaps was doodgevallen, te Alkmaar slechts f4. En wij moeten f 1.60 per pond betalen, zuchtte de kantonrechter tot onvermengd vermaak der aanwe zigen. De verdachte profiteerde van deze opgewekte stem ming en werd tot slechts f4 boete of 4 dagen ver oordeeld. 0 STUUR EN WEG EISCHEN DE ALGEHEELE AAN- ^DACHT VAN DEN CHAUFFEUR. De 53-jarige grondwerker C. Brakenhoff, die zich in den morgen van 15 April van zijn woning aan de Molenbuurt te Alkmaar per rijwiel begaf naar de gem. lichtbedrijven aan den Helderschen weg, werd, alhoewel hij onberispelijk rechts reed, plotseling aan gereden door een achterop komenden auto, met ge volg, dat hij met rijwiel en al werd omgekegeld en zijn rijwiel een schade van f7.20 bekwam. De be stuurder, zooals later bleek zekere heer A. B. uit Voor hout, was zoo beleefd, om toen hij bespeurde, dat de wielrijder weer overeind krabbelde, om vol gas te ge ven en te zorgen dat hij onvermoeid weg kwam. Doch zijn nummer was opgenomen door 'n anderen auto mobilist, de heer Liefting uit Egmond-Binnen 'cn wel het nummer 61.942, en toen B. in gebreke bleef de toe gebrachte schade te voldoen, ontsprong hij den dans toch niet en werd heden deze aanrijding behandeld. Verdachte was niet verschenen, doch getuige Liefting verklaarde 4e hebben opgemerkt, dat B. met andere personen had zitten praten, rondkijken en wijzen, zoo dat hij vermoedelijk den wielrijder eerst had opge merkt, toen een aanrijding onvermijdelijk was. Op grond van al deze verzwarende •omstandighe den, werd de onattente chauffeur dan ook niet zacht zinnig aangepakt, veroordeeld tot f 40 boete of 40 da gen en betaling der toegebrachte schade, niet f7.20, doch f9. JE RENTEKAARTJE GEREED HOUDEN. De kleine 20-jarige Truus V., uit Castricum, die te Limmen op een niet onaannemelijk salaris van f 12 per week als werkster fungeert, kon op 15 Mei aan den arbeidsraadcommies haar rentekaart niet ver toon en en stond heden terecht, betoogende dat be doelde kaart in het bezit van haar was geweest. Een excuus, dat niet werd aanvaard, zoodat juffr. Truusje er in liep voor 4 gulden boete of 4 dagen. DE ZWEEP MOET DIENEN NIET VOOR RANTSEL- INSTRUMENT DOCH ALS VERKEERSAANWIJZER. De 20-jarige landbouwerszoon Gerrit de B. uit Bur gervlotbrug, reed op 12 Juni met een aangespannen voertuig geheel rechts van den Middelweg te Heerhu- «owaard en stak toen eensklaps, .zonder op eenige wijze een teeken te geven, den weg over naar links, met het doel een boerenerf op te rijden, echter met gevolg, dat de heer J. H. M. Kollmen, reiziger bij de firma Geels, tc Alkmaar, die met zijn auto juist achter bet voertuig van B. reed en juist voornemens was links voorbij te rijden, alleen door snel omwenden van het stuur, een botsing kon voorkomen. Hij reed daar door echter tegen de cementen voeting van een dam- hek op en bekwam f 39.35 schade aan een gesprongen band en ontwrichte as. De onderhandelingen over de schadebetaling had den geen aangenaam verloop. De heer Hollmen, die zich zelf niet geheel onschuldig gevoelde, omdat hij, hoewel onverplicht, had nagelaten om signaal te ge ven, was bereid zich met f20 tevreden te stellen, doch toen hen hem echter met f5 wilde afschepen, maar hij daarmede geen genoegen nam, deed hij aangifte. De verdachte, heden terecht staande, gaf toe geen aanwijzing te hebben gedaan en ook niet in het be zit geweest te zijn van een zweep. De kantonrechter was van meening dat een zweep thans onmisbaar is voor koetsier of voerman, al was het alleen maar om de richting mede aan te geven. Voorts veroordeelde hij verdachte tot f 8 boete of S da gen, benevens tot f39.35 schadevergoeding. EEN BUIKPIJNLIJDENDE SCHOLIER. De heer Jb. Br., een respectabel landbouwer en huisvader te Egmond Binnen, stond terecht, omdat hulplooze gebrekkige, en de andere, die hem dat aangedaan had, kon zien! Die zou hem (José) reeds van verre kunnen zien aankomen, en hem, niets goeds vermoedend, uit den -"-eg kunnen gaan. Slechts door een toeval zoud de door José zoo vurig gewenschte ontmoeting plaats kunnen hebben. José stak een scherp dolk bij zich en ging uit. Langzaam wandelde hij, al tastende met zijn stok, door de straten van het fel dcor de zon beschenen dorp, luisterde ingespannen naar elke schrede, die naderde. Eiken voocbijganger groette hij luid. Allen beantwoordden zijn groet. Hij herkende hen aan hun stemmen. Alejandro was er niet bij. Dagelijks trok de blinde urenlang links en rechts door de nauwe steegjes en paden, al tas tend, luisterend, groetend. Nooit bleef zijn groet onbeantwoord, en nooit hoorde hij Alejanv-ro's stem. Na acht maanden gaf hij het op. Er was geen man in het dorp, dien hij in al die dagen niet minstens honderd maal had aangetroffen. Alleen die eene niet, dien hij zocht Die ging hem uit den weg. Hij moest het dus op een andere manier pro- beeren. Het gelukte hem zich heimelijk dynamiet te verschaffen. Tegelijk verzamelde hij alles bij elkaar wat hij kon vinden aan oud-ijzerroest. Tenslotte liet hij onder het een of ander voor wendsel door den dorpssmid een ijzeren kist ma ken, en toen hij alles bij elkaar had, maakte hij, zoo goed en zoo kwaad als hij kon, een soort helsche machine. In den nacht sloop hij stilletjes van huls. Met de feillooze zekerheid, den blinde eigen, vond hij in de duisternis van den nacht waarop voor hem nooit meer de dag zou volgen den weg naar het huis, waar Aiejandro met de zijnen woonde. Dicht naast de muur bouwde hij voor- hiï op 8 en 14 Mei zijqn 13-jarig zoontje JacoDus niet naar de R.K. school had gezonden. De heer B. erkende dit, doch voegde er ter toelichting aan toe, dat zijn jongen dikwerf laboreert aan hevige buikpijn en ook op genoemde dagen had hij weer zoo'n aanval gehad en was hij dus uit de school en thuis gebleven. Dc ambtenaar veronderstelde dat vader B. zijn zoontje in zijn bedrijf had gebezigd, doch Br. antwoordde hierop lachend: ik heb den jongen ih mijn bedrijf niet nooddg. Jongens genoeg hoor, want ik heb er 13! Het gezin staat uitstekend bekend en dus achtte de kantonrechter de overtreding met f2 boete of 2 dagen voldoende gestraft. AL WEER EEN RENTEKAART ZOEK. Ook de arbeider Pieter V. te Uitgeest had op 8 Mei aan den ambtenaar Bilderbcck zijn rentekaart niet kunnen toonen. Zijn verontschuldiging: ik had geen rentekaart, mocht niet baten, dan had hij moeten zorgen 'er wel een te hebben ergo volgde straf vol gens het gebruikelijke tarief voor zulke nalatingen: f 4 'boete of 4 dagen. DOOR ZIJN KLANTEN GEDUPEERD?, De 33-jarige winkelier Adr. de V. te Egmond aan Zee stond terecht wegens overtreding der drankwet, daar hij, zonder in bezit te zijn van het vereischtc verlof, op 10 Juli aan eenige jongens bier zou heb ben getapt. Verdachte ontkende zulks ten stelligste, wel had hij aan die personen gesloten fleschjes bier afgeleverd, doch vermoedelijk hebben een tweetal deze fleschjes onopgemerkt in zijn lokaliteit leeg gepulkt. De ledige fleschjes werden later onder de tafel aan getroffen. Ten einde meer licht te verschaffen in deze nog duistere zaak, werd aanhouding gelast tot a.s. week en zal de verbalisant, Rijksveldwachter G. Mine worden gehoord. HET WAS DAAR EEN JANBOEL. Gedurende de verbetering van den rijksstraatweg on der de gemeente Heiloo, werd het verkeer aldaar niet omgelegd, doch was de gedeeltelijk opengebroken straat zoo onberijdbaar, dat de heer Jan B., autobus ondernemer en bestuurder te Heemskerk, wien het al 4 banden had gekost, op 4 Juli met zijn bus ge deeltelijk op het rijwielpad reed, waardoor hij in con flict, kwam met eenige wielrijders, die deze inbretrk op hun rechten niet wilden tolereeren. Een ongeval of een aanrijding had dan ook niet plaats, doch aan gifte van de overtreding werd gedaan en do heer B. stond dan ook heden terecht. Zoowel door de autoriteiten, als de wielrijders zei ven werd toegegeven, dat het daar destijds een treu rige toestand was. Maar de heer B. had naar de meening van de wielrijders, een onderwijzer uit Lim men en een handelaar uit -Castricum, moeten stop pen, toen hij bemerkte dat het fietspad werd bereden. De heer B. protesteerde dat in het proces-verbaal was opgenomen dat verdachte dë schrik van den weg was en hij verzocht den kantonrechter naar zijn ver leden als autobusbestuurder te willen informeeren, Rekening werd gehouden met den toestand ter plaatse destijds en B. tot f3 boete of 3 dagen veroordeeld. AL TE GOED IS BUURMANS GEK. De 62^arige landbouwer Jacob W. te Bergen stond terecht voor het misdrijf van zijn koe, die zoo brutaal was geweest op 9 Juli het badtreintje, dat langs den Zanegeesterweg tufte, in den Weg te loopen, waardoor den dienst werd belemmerd, omdat niemand van dc bemanning durfde, had de machinist Vos zelf het pas sagierende beest moeten verwijderen. De eigenaar zei- de, dat hij door de maatschapij op een dwaalspoor was gebracht. Hij had voor liet aanbrengen en onder houd der hekken gezorgd, doch later was gebleken, dat dit den plicht der belanghebbende boeren was geweest. Voorts verliep het geval zeer kalm cn met het op leggen van f 4 boete of 4 dagen en de waarschuwing, dat verdachte steeds verantwoordelijk was voor de buitensporigheden van zijn koe. EEN LEERPLICHTWETOVERTREDERSTRIO. Achtereenvolgens stonden nog terecht een drietal huisvaders, die door onvoldoende kennis van de leerplichtwet hadden gemeend dat hur^ werklustige telgen den tol aan de wetenschap hadden betaald. De verdachten werden veroordeeld en wel K. en S. uit St. Pancras ieder tot f 10 boete of 10 dagen en W. A. te Egmondbinnen tot f8 boete of 8 dagen. OVERDADIG HENGELAARSMATERIAAL. Een 77-jarige invalide uit de Rijp, Dirk van S., ge steund door een stokje en in het bezit van een sterk verouderd type bolhoedje, stond terecht, omdat hij op 23 Juli met twee hengels had gevischt in het water van den Elandspolder. Hij Jiad voor het gebruiken van den tweeden hengel niet de vereischte acte. Met inachtneming van zijn leeftijd, werd de oude hengel- man maar veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen en werd hem vergund zijn tweo hengels, trouwens 'n paar waardelooze boomslieten, mee naar huis terug tc mogen nemen. zichtig en zonder eenlg geluid te maken, van steenen een verhooging, plaatste daar zijn helsche machine op, waarna hij de lont aanstak. Snel ijlde hij daarop van de plek weg r..aar slechts zoo ver, als voor zijn eigen zekerheid noodzake lijk was. Want hij wilde het zoo dichtbij, zoo duidelijk mogelijk beleven, zijn wraak zich voelen voltrekken. Hij behoefde niet lang te wachten. Een geweldige slag dreunde, een vreeselijk ge kraak, instorten en rollen. José's blinde oogen zagen in gedachten reusachtige massa's omhoog geworpen en in elkaar storten, in helrood vlam- menschijnsel ondergaan. En terwijl rondom het gansche dorp, uit zijn slaap opgeschrokken, schreeuwend en roepend door elkander liep, ging José met vasten tred en opgeheven hoofd huiswaarts. Voor een novelle zou dit ongetwijfeld een pak kend slot kunnen zijn. Doch in werkelijkheid was er niets gebeurd. José had zich verrekend. Slechts de eene zijmuur van het huis werd licht bescha digd, voor het overige bleef alles in elkaar. De gezamenlijke bewoners, menschen en vee, kwa men met den schrik vrij. José liet zich den volgenden morgen zonder eenigen tegenstand te bieden in hechtenis nemen. Toen de rechter, die geenszins van plan was den ongelukkige blinde zwaar te straffen, hem vroeg, of hij berouw van zijn daad had, antwoordde José: „Ja, het spijt mij erg, dat ik het zoo slecht Voor elkaar had. Ik had gedacht, dat het genoeg zou zijn, om ze allen naar de andere wereld te helpen. Misschien is dit werkelijke einde wel het meest tragische van deze gebeurtenis.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11