chagerCourant Raad Callantsoog. m- Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Voor onze Pluimveehouders. Iets over de geschiedenis van den Iegwedstrijd te West-Graftdijk. Woensdag 28 Augustus 1929. 72ste Jaargang. No. 8518 Vergadering op Dinsdag 27 Augustus, des morgens om 10 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart, burgemeester secretaris. Afwezig de heeren Vries en Veul. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen, deelt Voorzitter mee, dat B. en W aan mej. Brouwer, onderwijzeres, een half jaar ziekteverlof hebben gegeven en als tijdelijk onderwijzeres heb ben benoemd mej. Zuelen. Van Ged. Staten is het bericht ingekomen, dat het bezwaar van den heer Dijkman tegen zijn omslag als forens ongegrond is verklaard. Voor een te Koudewater voor rekening der ge meente verpleegd wordende patiënte is f56 per jaar ouderdomsrente toegekend, die nu aan de gemeente wordt uitgekeerd, evenals over de jaren 1927 en 192S. voor dezelfde een invaliditeitsrente van f315. Het raadsbesluit van f25 verhooging aan den lijn- werker voor rijwiel is goedgekeuid. Het Malariaverslag zal circuleeren, evenals de no tulen van de laatste vergadering der afd Noordhol land van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Is ingekomen een verzoek van mej. P. Stam-ten Boekei, om haar een stukje grond te verkoopen van 3 X 13^ M., ten noorden van haar perceel. Daar dit adres heden is ingekomen, zal het door B. en W. worden behandeld, die alsdan advies zullen uitbrengen. Subsidie-aanvragen. Achtereenvolgens worden met algemeene stemmen op voorstel 'van B. en W. subsidies verleend voor 1930: a Malariabestrijd 1 cent per inwoner; b. Ont smettingsoven Witte Kruis 134 cent per inwoner; c. Kinder- en vacantiekolonie afd. Callantsoog f50. Aan de vereeniging van onvolwaardige arbeids krachten wordt geen subsidie verleend. Het bekende adres der gemeente I-Iarenkarspel in zake de salarisregeling van Burgemeesters. Secre tarissen en Ontvangers wordt voor kennisgeving aangenomen, eveneens met algemeene stemmen. _Ken kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op De heer Veul en Vries komen ter vergadering. Rekeningen. Volgt vaststelling Gemeenterekening 1928. Ont vangst f44483,11, uitgaaf f 40865.45, voordeelig saldo f3817.66. Kapitaalsdienst, ontvangsten f37552.83, uit gaven f 37500, batig saldo f 52.83. De rekening van het Gern. Electriciteitsbedrijf had een ontvangst van f 14475.69, uitgaat f12933.4534, voordeelig saldo f 1542.2734. De kapitaalsdienst sloot in ontvangst en uitgaaf op f 41992.2734. Door den heer v. d. Plas wordt namens de com missie met het nazien dezer rekeningen belast, gead viseerd dat alles in orde was en dus de rekeningen goed te keuren. Aldus geschiedt met algemeene stemmen. De rekening van het Algem. Armbestuur volgde nu. De heeren Veul en Vries, beiden leden van dat Armbestuur, verlaten de vergadering De rekening wee's een ontvangst aan van f3667.56, een uitgaaf van f3400.57, batig saldo f266.99. Ook deze rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De beide heeren komen weer ter vergadering. De Voorzitter brengt de commissie die al deze re keningen met zooveel ijver heeft nagezien, dank voor haar werk. De rekening der Gezondheidscommissie te Scha- gen en de begrooting, waarbij de bijdrage der ge meente Callantsoog wordt bepaald op f998, zijnde 1 cent per inwoner, tegen 2 -cent vorig jaar, worden beiden goedgekeurd. Begrootingen. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting in ont vangst en uitgaaf op f42518.51, de kapitaalsdienst in ontvangst en uitgaaf op f8652.83. De belasting is ge raamd op f 15011.40, terwijl deze geraamd was bij de vorige begrooting op f 18058.27, dus een lager ge raamde belasting van ongeveer f3000. De opbrengst der belasting over 1928 was f21877.88. Als de finantieele toestand der burgerij in het al gemeen zoo blijft, kan, zoo zegt Voorzitter, tot groote vreugde van B. en W. aan belastingverlaging ge dacht worden. En -dat al reeds voordat de nieuwe finantieele verhouding tusschcn rijk en gemeente van kracht is en terwijl met de verhoogde salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger en de hoogere bijdrage voor de gemeente-ambtenaren reeds is rekening gehouden. Verder wordt aangeboden de begrooting van het Gem. Electriciteitsbedrijf met een ontvangst en uit gaaf van f 12865.60, kapitaalsdienst f 2543.44 in ont vangst en uitgaaf. De begrooting van het Armbestuur wees aan een ontvangst en uitgaaf van f3389. De leden van den Raad worden aangewezen als commissie om de begrootingen na te zien. Intrekking raadsbesluit pensioenverhaal. B. en W. stellen voor, om in te trekken het raads besluit van 30 September 1922 tot verhaal van pen sioenbijdrage op de gemeente-ambtenaren krachtens art. 38 der Pensioenwet 1928. Voorzitter wijst op de circulaire van Ged. Staten, dat zij wenschen dat de Burgemeester. Secretarissen en Ontvangers vrij pensioen hebben en zoo de Raad dat niet doet, hun salarissen met die pensioenver haal zullen verhoogen. Waar dus de drie hoogste ambtenaren der gemeente aanstonds vrij pensioen zullen hebben, achten B. en W. het niet meer dan billijk dat deze bepaling geldt voor alle ambtenaren der gemeente en meenen zij niet beter te kunnen doen dan het betrekkelijke raadsbesluit van 1922 in te trekken. De gemeentefinantiën zijn zooveel verbe terd dat zulk een uitgave zonder bezwaar kan wor den gedaan, terwijl de billijkheid het bovendien eischt. Het zal de gemeente kosten f215.64. een be trekkelijk gering bedrag. De heer Vries vindt het wel wat eig dat de amb tenaren maar vrij teren hebben en geen rekening zullen hebben te houden met hun ouden dag. Voorzitter met, dat het denken daaraan geheel ver band houdt met iedere opinie, nl. of men voor vrij pensioen is of niet. Daarover hebben wij thans hier niet te praten. Door de circulaire van Ged. Staten staat vast, dat deze ambtenaren vrij zullen vallen van pensioenstortirig, want mocht de Raad dat niet goedkeuren, zoo wordt hun salaris eenvoudig met dat bedrag verhoogd. En alleen omdat dit zou schep pen een onbillijkheid tegenover de andere lagere ambtenaren, zeggen B. en W. nu: allen vrij pen sioen. Toen het vrije popsioen hier indertijd is afge schaft, is dat alleen geschiedt omdat de finantieele toestand der gemeente zoo slecht was Die is thans veel verbeterd en als straks de nieuwe finantieele verhouding van rijk en gemeente van kracht wordt, betalen de menschen hier bijna heelemaal geen be lasting. De heer Vries vindt anders belastingverlaging zeer noodig, het was nu toch al te erg De heer Veul is voor het voorstel van B en W. roet het oog op de gelijkstelling, maar vraagt of, als de provincie nu niet vasthoudt aan de eisch van vrij pensioen voor de drie hoogste ambtenaren, of dan ook het raadsbesluit vervalt. We wisten wel dat er in Noord-Holland sedert en kele jaren een Iegwedstrijd werd gehouden, maar van de uitslagen daarvan kwam ons zoo weinig on der de oogen, dat we dezer dagen er eens op uitge trokken zijn om aangaande dezen Iegwedstrijd iets meer te vernemen. Onze inlichtingen betrokken wij van den heer A. de Haan, pluimveehouder in de Beemster. Uit de mij verschafte gegevens stelde ik het onderstaande relaas samen, dat eenig idéé moge geven van de misère waarmee deze Iegwedstrijd heeft te kampen gehad. Gelukkig is er nu beter schap in zicht, hetgeen uit het slot van dit artikeltje n^ige blijken. Een van de meest belangrijke instellingen op het gebied van Pluimveehouderij, welke van grooten in vloed zal kunnen zijn, op de verbetering van den pluimveestapel in Noord-Holland is de Iegwedstrijd te West-Graftdijk. Toch moet worden erkend, dat deze zoo belang rijke instelling, hoewel zij reeds 5 jaren werkzaam is geweest in het hartje van Noordholland, van de zijde der Noordhollandsche pluimveefokkers niet die belangstelling geniet, welke zij verdient Hierin moet en kan verbetering komen. Vooral nu eindelijk het bedrijfsras bij uitnemendheid, n.1. de Noord-Hollandsche blauwe kip, ook de belangstel ling van pluimveehouders buiten Noord-Holland in zoo sterke mate heeft verkregen, zal om haar naam niet reeds dadelijk te bederven, een sterke sellectie op goede en slechte legsters, in het bijzonder in het winterseizoen, hoog noodig zijn. Gedachtig aan het spreekwoord „Onbekend is on bemind" wil ik trachten aan onze Noord-Holland- sche fokkers, voor zoo ver ik ze met ons Orgaan kan bereiken, dan in de eerste plaats de Iegwedstrijd be kend te maken, hopende een steentje bij te dragen, haar na verloop van jaren bemind te zien worden. In 1922 werd door een vijftal kleine plaatselijke pluimveehouders vereenigingen in Midden Noord- Holland, onder leiding van den Pluimveeteeltconsu lent, den heer Van Asperen Vervenne, een Federa tieve Vereeniging opgericht, en het bestuur van deze, uit den aard der zaak financieel niet zeer sterke Federatie, heeft het aangedurfd, reeds in 1923 tot het oprichten van een Nationalen Iegwedstrijd voor eenden, en een gewestelijkcn Iegwedstrijd voor hoen ders, over te gaan. Deze opzet was mogelijk doordat, door een der aangesloten vereenigingen, die over voldoende mid delen beschikte, op buitengewoon gemakkelijke en voordeelige wijze, de benoodigde gelden werden be schikbaar gesteld. Onder veel belangstelling en met ruim voldoende inschrijvingen, werd dan ook met een zekere plech tigheid de eerste legwedstrijr den 15 October 1923 ge opend. Waren reeds gedurende het eerste jaar, de be reikte legcijfers van de hoenders zeer bevredigend, met de eenden was dit niet het geval. Voor alle ras sen was de productie buitengewoon laag. Bij de inschrijving van den tweeden Iegwedstrijd werd dan ook ernstig overwogen of op denzelfden voet moest worden doorgegaan, daar de behaalde resultaten, mede tengevolge van de door den Rijks- voorlichtingendienst voorgeschreven voeding, zeker minder animo van de zijde der eendenfokkers zou zijn te verwachten. Het groote belang echter, om een middel te vin den om vrij te komen van de vischvoeding aan een den, gaf den doorslag, en besloten werd met een meelmengsel, met een eenigszins gewijzigde samen stelling, door te gaan. Hoewel de uitkomsten, mede ten gevolge van de meer eiwit houdende samenstelling het tweede jaar aanmerkelijk hoóger waren, dan het eerste, ontstond toch ontevredenheid onder de inzenders van eenden en werd een voederwijze geëischt die er op gericht zou zijn, zooveel eieren te rapen dan mogelijk zou zijn. Om dus voldoende inischrijvingen voor den der den Iegwedstrijd bijeen te krijgen werd tot verschil lende vrij kostbare veranderingen besloten, niet al leen ten behoeve van de eenden, maar ook om de terreinen der hoenders werden rietmatten aange bracht. Deze verschillende verbeteringen hebben echter de vereenigingskas van allen weerstand be roofd en voortaan moest meer en meer om subsidie worden aangeklopt. De derde Iegwedstrijd, die door de aangebrachte verbeteringen weer heel goed was bezet, heeft ech ter niet aan de verwachtingen voldaan, maar is in het water gevallen. Door den buitengewoon grooten regenval in den winter van '25-'26, gepaard gaande met dag in dag uit Noordwesten wind, maakte dagen aaneen het uitslaan op Schermerboezem onmogelijk, waardoor de Koogerpolder geheel blank kwam te staan Bovendien kwam nog mankement aan de bema lingsinstallatie, zoodat de dieren weken lang op een ander terrein moesten worden ondergebracht. Een dergelijke verhuizing blijft niet zonder gevol gen. De leg werd ontijdig onderbroken, en controle kon niet geregeld worden toegepast. Bovendien wa ren langen tijd bodem en hokken dras en nat, zoo dat in de hoenderhokken een geheel nieuwe bodem bedekking moest worden aangebracht. Inzenders en vooral de bedrijfsleider kwamen bedrogen uit. Met een nieuwen bedrijfsleider werd onder gun stige omstandigheden de vierde Iegwedstrijd begon nen en aanvankelijk schenen nu de bezwaren over wonnen. Bij een zachten drogen winter werd zoowel van eenden als van kippen een prachtigen winterleg ver kregen. Eén toom Noord-Hollandsche Blauwen be reikte zelfs een winterleg die 60 eieren hooger stond dan de beste toom te Beekbergen Deze zoo goed begonnen Iegwedstrijd werd echter tegen het einde door den bedrijfsleider verwaar loosd en moest wegens minder goede controle in Augustus voor gesloten worden verklaard. Hoewel na al deze teleurstellingen het aantal in schrijvingen bedenkelijk begon te minderen, werd toch met onverwoestbaar optimisme doorgezet en wederom een nieuwe bedrijfsleider aangesteld, en de vijfde Iegwedstrijd geopend. Zonder stoornis zou het echter ook nu weer niet gaan, want ten tweede male kwam het terrein zoo goed als blank te staan, zoodat de hoenders op eigen terrein van den bedrijfsleider moesten worden over gebracht. Voorzitter zegt, dat daarvoor geen kans op is Ged. Staten hebben hun circulaire rondgezonden, opdat de gemeentebesturen zullen weten hoe zij er over denken en er dus rekening mee kunnen houden. Met algemeene stemmen wordt nu het voorstel van B. en W. aangenomen. Een wijziging in de Gemeentebegrooting voor 1928 tot een bedrag van f717.50, woidt algemeen goedge vonden. Daar de rondvraag niets oplevert, volgt sluiting. Het hoogste punt van de misère werd dan ook be reikt, toen een geschil over de landhuur, wegens de sléchte bemaling, leidde tot inbeslagname van het heele bedrijf, gedurende eenige dagen Hoewel nog allerlei pogingen in het werk werden gesteld om in het bezit te komen van een beter ter rein, is dit niet mogen gelukken en moest ten slotte worden overgegaan tot het aanschaffen van een mo tortje om zelfstandig het terrein in de wintermaan den droog te houden. Hiertoe was echter opnieuw geld noodig, wat uit de totaal berooide kas der vereeniging niet was te putten. Opnieuw moest dus bij de VVaterlandsche Pluimveevereeniging, die gedurende de laatste ja ren zelfs geen rente van haar kapitaal had gevan gen, worden aangeklopt om een voorschot, wat we derom is verstrekt, onder voorbehoud dat de motor haar eigendom blijft. Is dus het blijven bestaan van den Iegwedstrijd grootendeels te danken aan den royalen steun door de VVaterlandsche Pluimveevereeniging verleend, hiernaast zij met dankbaarheid gemeld, dat reeds vanaf den aanvang door enkele Gemeentebesturen een jaarlijksche subsidie is verleend en dat de kring van steunende gemeenten langzamerhand is uitge breid, wat in niet geringe mate heeft bijgedragen, de exploitatie gaande te houden. In welke mate heeft nu de exploitatie van deze in stelling kunnen bijdragen tot vermeerdering van kennis, voor de pluimveehouders, want zoo er uit deze exploitatie niets zou zijn te leeren, zou het voortzetten hiervan niet noodig zijn. In de eerste plaats dan is het van belang, dat bij een exploitatie onder bovenvermelde omstandighe den, de gemiddelde productie der dieren geregeld is tocgenomon. Waar ik niet beschik over het volledige cijferma teriaal, wil ik hier alleen de aandacht vestigen op de bereikte productie van den 5den wedstrijd. Gemiddeld van alle ingezonden kippen 171.2 ei, de beste hen 256 ei. Gemiddeld van alle ingezonden eenden 234 ei, de besté eend 352 ei. In het bijzonder wil ik wijzen op de prestatie der eenden, die vanaf den eersten Iegwedstrijd bijna is verdubbeld. Werd de eerste jaren gesukkeld om uit te vinden op welke wijze zou moeten worden gevoe derd, de productie der beste eend 352 eieren in 360 dagen bewijst toch dat de laatste bedrijfsleider dit vraagstuk tot een goed einde heeft gebracht. De voeding van een dier met een dergelijke pro ductie moet om zoo te zeggen ideaal zijn, want bij de geringste storing, bij strenge vorst in den winter of brandende hitte in den zomer, wordt dit legcijfer niet bereikt. Wij mogen dan ook gerust zeggen dat op het ge bied van voedering van eenden de Iegwedstrijd in Noord-Holland dienst heeft gedaan als Proefstation. Ook vóór de hoenderfokkers is de leerstof niet ge ring. Naast de productie van voldoende eieren is speciaal de aandacht gevestigd op het eigewicht, wat voor de handelswaarde van dit product van niet geringe waarde is. Bovendien is gebleken, dat de Noord-Hollandsche blauwe kip, bij haar geschiktheid als leverancier ster van broedeieren voor de piepkuikenfokkerij, in enkele gevallen zeer goede legcijfers kan behalen, speciaal gedurende het winterseizoen. Bij geregelde publicatie van de behaalde cijfers kan zoo'n Iegwedstrijd dienst doen als adresboek voor hen, die er prijs op stellen productieve gebruiks dieren te betrekken. Het Bestuur der Algemeene Noord-Hollandsche Pluimveevereeniging heeft dan ook gemeend, hoewel de vereeniging de financieele lasten van den legwed1 strijd niet langer kan dragen, toch te moeten zorgen dat de voortzetting mogelijk bleef, en is hierin goed geslaagd. Na verschillende onderhandelingen is het mogen gelukken de verschillende organisaties, die in Noord- Holland de pluimveehoudersbelangen bevorderen, en zich uit dien hoofde voor den Iegwedstrijd interes seeren, bijeen te brengen, en tot een gezamenlijke exploitatie te doen besluiten. Voor de uitvoering van dit besluit, is door elke. organisatie een vaste bijdrage toegezegd en één lid voor de commissie aangewezen, die met de exploi tatie zal worden belast. In deze commissie is voor de Algemeene Noord- Hollandsche Pluimveehouders Vereeniging aange wezen de heer H. Prijs te Beemster, voor den Noord- Hollandschen Bond van Pluimveehouders en Konij nenteelt de heer S. Stolp te Halfweg, voor de Pluim veeteelt Commissie der Holl. Mij. van Landbouw de heer J. Velders te Schagen en voor de Waterland- sche Pluimveehouders Vereeniging de heer C. Prins te Oostzaan, terwijl de heer Van Asperen Vervenne zich met de technische leiding zal blijven belasten. Door deze zooveel breedere basis, waarop thans de zaak zal worden voortgezet, is niet alleen kans op een veel grooter aantal inzendingen mogelijk ge maakt, maar wordt ook de gelegenheid geboden op een beteren financieelen grondslag voort te werken. Bovendien is ook voor de inzenders de toestand veel verbeterd, daar de aansluiting bij de Ned Pluim vee Federatie een geregelde publicatie van de be haalde legcijfers verzekerd. Zoo het nu de Commissie met de exploitatie be last, nog zal mogen gelukken, een bekwaam en se rieus bedrijfsleider te vinden, dan zal deze instel ling, die zeker na de sukkeljaren, die elke onderne- minig schijnt te moeten doormaken, wel te boven zijn. Zij biedt dan tegen een geringe bijdrage als in schrijfgeld, aan iederen fokker die zelf niet vol doende tijd of gelegenheid heeft legcontrole op zijn dieren toe te passen, de legcapaciteiten van zijn fok- producten, op den Iegwedstrijd met die van anderen te vergelijken, en met een extra productief geble ken hen, zijn dieren vooruit te brengen. Zij biedt tevens de gelegenheid aan de grootere fokkers die wel zelf l.egcontrole kunnen toepassen, in onderlinge vreedzamen strijd, elkaar met hun meest productieve fokproducten te overtreffen. Bovendien zal zij zijn, de eenige gelegenheid in Nederland, waar de groote eendenfokkers, de ge weldige productiviteit van hun eierlegmachine kun nen demonstreeren, en waar de kleine eendenfok ker, de vooruitgang van zijn streven tot verbetering van jaar tot jaar zal kunnen afmeten, terwijl meer en meer de legcijfers van West-Graftdijk zullen worden geraadpleegd door de verschillende bedrijfs- pluimveehouders, alvorens tot aankoop van fokma- teriaal zal worden overgegaan. EEN UITDAGING. (Pages Gaies.) I Zoo. Zou mijn jam slecht zijn? Om te bewij zen dat het niet waar is, wil ik aan eenieder die bewijzen kan dat zij slecht is, zes potten cadeau geven. RADIO DN REIZEN IN CANADA. SPOORWEGPASSAGIERS ZIJN NIET MEER NAAR BED TE KRIJGEN. De Canadeesche Spoorwegen staan bekend als de beste ter wereld en men stelt er daar blijkbaar prijs op, om die reputatie te behouden, want er wordt van alles gedaan om het den reiziger zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo wordt er b.v. reeds geruimen tijd van de radio gebruik gemaakt, om de lange rei zen op aangename wijze te korten. De afdeeling, die voor enkele jaren hiermede be last werd, heeft haar sporen op dit gebied wel ver diend. Zij heeft namelijk thans dertien eigen om- roepstations in bezit en bovendien oefent zij een grooten invloed op de overige Canadeesche omroep- zenders. Sir Henry Thornton, de president der National Railways, vertelde o.m., dat het omroep- en spoor wegbedrijf zoo goed samen gaat, dat nog steeds aan uitbreiding gedacht kan worden Den lstcn October zal de maatschappij al 16 eigen omroepstations in werking hebben. De maatschappij beschouwt het omroepbedrijf als de beste reclame voor hare lijnen en zij heeft kort geleden besloten, om ook een aantal particuliere Canadeesche omroepzenders aan haar net toe te voegen. Er is ook een speciale afdeeling opgericht, die andere stations wenken op programmagebied verstrekt. Wat de radio in de treinen zelve betreft, op alle lijnen der maatschappij ook op die. welke met Amerilcaansche steden in verbinding staan zijn de reizigers in de gelegenheid met hoofdtelefoon of luidspreker van goede muziek te genieten. Hiervoor zijn bepaalde wagons aangewezen en de toeloop naar deze wagens is steeds zeer groot Sir Henry Thornton vertelde voorts, dat de pas sagiers zich gedurende de laatste verkiezingen den geheelen nacht in de radio-wagons verdrongen en niet naar bed waren Ie krijgen. Het is gebleken, dat het reizen op de lijnen der Canadeesche spoorwegen door de radio sterk be vorderd wordt en dat vele reizigers ze boven die van andere maatschappijen verkiezen, welke geen radio installatie bezitten. De ontvangst is over het algemeen zeer goed te noemen, 's Winters is zij zelfs uitstekend. Te be treuren valt het echter, dat in Canada zooveel blin de plekken voorkomen, plaatsen rijk aan mineralefi, waar de ontvangst niet mogelijk is. EEN TIJDSDUURRECOItD IN HET PIANO-SPELEN. 80 uur voor de piano. In een danszaal aan de Wedding te Berlijn heeft de pianist Heinz Arnts uit Dusseldorp 80 uur achter elkaar piano gespeeld en daarmede het bestaande wereld-re cord voor pianospelen, dat met 72 uur op naam van den Amerikaan Jack Vanderbilt stond, verbeterd. Heinz had zich Donderdag 6 uur aan de piano gezet in de groote zaal waarin voor 2000 personen plaats is. Hij begon met straatliedjes, speelde vervolgens ouver tures van opera's en operettes, liederen, symphonieën, potpourri's. Na elke twee uur hield hij een korte pauze om brood of wat groente te eten. Voorts rookte hij cigaretten en dronk veel koffie om wakker te blijven. Men heeft den record-man reeds contracten in Ame rika en Oost-Afrlka aangeboden. AUTO TEGEN TREIN GEREDEN. TWEE DOODEN, 2 ZWAARGEWONDEN. Te Deauville, de bekende Fransche badplaats, is nabij het station Trouville-Dcauville een auto op een nachttrein ingereden. Bedoelde nachttrein kruiste de Avenue de la Ré- publique, terwijl, als gewoonlijk, twee mannen met lantarens aan iedere zijde van de kromming als pos ten uitstonden om 't publiek van de komst van den trein te verwittigen. Het was half 3 's nachts, een groote auto naderde in volle vaart, terwijl juist een trein passeerde. Of de bestuurder van den auto dacht, nog voor den trein heen te kunnen komen, of dat hij het lan tarensignaal niet heeft gezien, is onbekend. De auto waarin zich 4 personen bevonden, reed dwars op den trein in en werd geheel vernield. De schok was zoo hevig, dat vele menschen, die in huizen aan zee wonen, uit hun slaap gewekt wer den. Twee personen werden gedood, de twee andere zwaar gewond. ONTPLOFFING VAN OORLOGSTUIG TE NANKING. Reuter meldt uit Nanking: Het grootste depot van wapentuig in China, 't welk gelegen was binnen den stadsmuur en in een dichtbe volkt stadsgedeelte, is Maandagochtend in de lucht gevlogen. Er ontstond een algemeene paniek. De verliezen aan menschenlevens zijn gering ;de schade wordt op ander half millioen dollar geraamd. De staat van beleg is af gekondigd om te voorkomen dat in de verwarring slechte elementen aan het plunderen slaan. EINDELIJK! Ha, Karei, eindelijk heb ik je gevonden 1 Waarom heb je je zoo ver verstopt?

Schager Courant | 1929 | | pagina 5