Msibeliapzijn B. J. QUAST ZOON FALCON Fa. Gebr. Rotgans, Voor elck wat wils. Handicap Harddraverij, DE PRINS STUDENT -VAN HEIDELBERG- Zondagavond na afloop BAL Anna Paulownapolder. schilders Kermis te Schagerbrug Athletiekwedstrijden BAL FRANSCHenEHGELSCH kostelooze vaccinatie, de ideale Regenjas K. Schoorl Advertentiën. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. opengesteld. Bloomenvereeniging „FLORA". Den Oever Uitvoering Concert HQLL. MIJ.1 VAN L< I-, Pluimvee- of Landbouwcursus, gezeteld te Schagen, B. J. QUAST ZOOH - Meubelmakers - Stoffeerders. Telefoon 15 Schagen. Polderlasten te Breezand Bollenplanters Floralia Tentoonstelling D.O.G. veranderd op 15 en 18 Sept a.s. E E16 - SCHAGEN. Hotel „Het Wapen van deZijpe" Dansen. „Phyllis", Philips' Muziekinstrumenten. Handicap-Biljartmatch J. BROER. Turnkring H. N. K. LESSEN tigste aangelegenheden lnter pocula, d.1. onder de col latie of bij een goed glas oud-Rinsch te bespreken. In de zestiende eeuw en vroeger werden die maaltijden gewoonlijk in kloosters gehouden. Burgemeesteren van Delft deden dat in het convent van St. Aagten of In dat der Minderbroeders. De geestelijke broeders en zus ters waren beroemd om hun culinaire bekwaamheden en de wijn uit het „patersvaatje" was niet te versma den; het paterstuk, de bagijnekoek, enz. evenmin. Na de hervorming was dat gedaan. Toen moesten burgemees teren van Delft zich op het Prinsenhof of in het Ge- meenlandshuis van Delfland behelpen. Dat was in den beginne wel niet zoo goed als de vroegere kloosterkeu ken, maar al spoedig behoefde deze er niet voor onder te doen. In de zeventiende eeuw waren er trouwens reeds in Delft de derde stad van Holland, een groot aantal herbergen, waar men uitmuntend getracteerd werd. Den Vergulden Molen, 't Serpent, 't Gulden Vlies, de Coomans Colve en 't Hemelrijek, waren wel de voor naamste en er was dus keus genoeg. Bij de verandering van de Wet, wanneer het collegie van de vier burge meesteren en zeven schepenen door de Veertigen (de veertig Raden) gekozen was, werd deze gewichtige gebeurtenis met een prachtmaaltijd in een van boven genoemde gelegenheden gevierd. Deze maaltijd stond bekend als het Heerenmaal. In 1747 ging het op zoo'n heerenmaal bijzonder royaal toe. Er werden 190 fles- 6chen wijn gedronken, de poelier kreeg f 115, de slager f 100, aan oesters werd f 26, 10 st. betaald en de kok moest f 72 voor zijn moeite hebben. Het was maar een dineetje voor 22 personen, maar het kostte toch nog f 460 en dat in die achttiende eeuw, toen een guMen nog heel wat meer waard was dan thans. Op 17 Januari 1742 hielden Hun Edel Groot achtbaarheden een visch- maal, dat de stad op f 33, 7 st. te staan kwam, behalve dan de wijn. Uit die oude stadsrekeningen blijkt wel, dat de Heeren van elke gelegenheid gebruik maakten om eens heerlijk te schransen. Bij de verpachting van de sluis, bij den brandschouw en op rechtdagen moesten de Heeren naar Delfshaven en maakten van die gelegen heid steeds gebruik zich op stadskosten eens extra te goed te doen. In 1767 moesten de Heeren Commissarissen van de Bank van Leening. ook naar Delfshaven. Er was daar n.1. een Lombard opgericht en die moest feestelijk geopend worden. Reeds op de reis erheen, in het stads- jacht, werd een lunch geserveerd, die f 12, 16 st. kostte. Met de magistraat van Den Haag hielden de Delftsche Heeren eens per jaar een maaltijd aan den Leidschen- dam. Dat was wanneer de rekening van den straatweg en den Vliet werd afgedaan. Op de haverpacht te Pijn- acker werd ook al gefuifd. Het langst Is het jaarlijksche dineetje van de commissie van fabricage aan de Zweth in stand gebleven. Eenmaal per jaar na afloop van de schouw der Schiekade de zoogenaamde Karnemels- schouw werd dit gehouden. Na 1795 was het gedaan. De tijden waren veranderd en waren er niet na zulke pretjes te hebben. De heerlijke vroolijke achttiende eeuw, toen de menschen over zulke gezonde magen en zulke dorstige kelen beschikten, behoorden tot het ver leden. De Fransche keuken had langzamerhand haar invloed doen gelden en met het oud-vaderlandsche schransen en zwelgen wash et afgeloopen. De polypha- gen (veel-eters) zagen hun rijen dunnen, daarentegen dook zoo hier en daar reeds een rasechte gastronoom op, die het meer op de kwaliteit, dan op de kwantiteit begrepen had. DE VRAAG NAAR BETERE WEGEN. De groote helrwegen uit vroeger da gen. Reeds 4000 jaar voor Christus riep men om goede wegen. Het is bijna ondoenlijk om zelfs maar een vaag denk beeld te geven van den tijd, toen de waarde van goede verkeerswegen voor het eerst werd ingezien. Een van de vroegste paden, welke bekend zijn, is 400 jaar voor Christus aangelegd. Herodotos deelt mede, dat koning Cheops dit pad heeft laten maken om het vervoer van het materiaal voor de groote pyramlde te vergemakke lijken. Er zijn verschillende aanduidingen, dat ook in die dagen de menschen gezegd hebben: „Wij willen goede wegen hebben." Iedereen weet, dat de oude Ro meinen de prestaties van hun vorsten herdachten door hoofdwegen tot hun nagedachtenis aan te leggen. Na men, zooals Via-Appia, Via-Aemillia en Via Flamininia zijn ook heden ten dage nog welbekend en bewijzen dus de waarde van een hoofdweg als gedenkteeken. Wat echter nog niet zoo bekend is, is dat de aanleg van we gen alleen aan vooraanstaande senatoren van het land werden toevertrouwd. De Romeinen waren niet het eenige volk, dat in den ouden tijd wegen aanlegde. De historie bevestigt, dat reeds de Incas van Peru een schitterend wegennet hebben aangelegd. Aan Napoleon wordt gewoonlijk de eer toegekend, dat hij het wonder lijke wegenstelsel in de Italiaansche Alpen heeft tot stand gebracht. Er zijn er echter velen die beweren, dat hij alleen voltooid heeft, wat door de groote horden, welke vroeger door Europa trokken, was begonnen. Alaris met de Cothen, Hannibal met zijn Karthagers, en Attlila met zijn reuzen legermacht zijn vage herin neringen aan het verleden, maar de door hen gevolgde routen zijn nog heden ten dage te groote heirwegen. Ook de kerk heeft een groote rol gespeeld in de ge schiedenis van de wegen. In Engeland b.v. is de aanleg van wegen en de bouw van bruggen steeds aan kerk leiders toevertrouwd geweest. Engeland heeft veel zij ner oude bruggen te danken aan die oude orden, n.1. „The Brothers of the Bridge's". Vele van deze bruggen zijn toonbeelden van bouwkunst en statigheid, niette genstaande zij reeds meer dan vijf eeuwen in gebruik zijn. In de historie der wegen is echter na verloop van tijd een kentering ten goede gekomen. In 1S10 werd Thomas Telford, 'n metselaar, die den aanleg van we gen bestudeerd had, opgedragen den weg tusschen Lon den en Holyhead. 'n afstand van 194 mijl, te herstellen. In 1830 is de eerste rechtstreeksche weg, welke twee plaatsen verbindt, voltooid. Ongeveer terzelfder tijd is een groote verbetering aangebracht in het Fransche wegenstelsel. De grondslag voor het tegenwoordige stel sel is toentertijd gelegd. De Ver. Staten hebben ook vroeg de waarde van goede wegen ingezien. President John Quincy Adams was een der eersten, die de regee ring voor den aanleg van hoofdwegen verantwoordelijk stelde. Reeds in het beign der 19e eeuw was er een ge regelde dienst tusschen New Vork en Boston. De Re geering heeft eindelijk in 1811 de zaak aangepakt en den „National Road" van Cumberland naar Maryland laten aanleggen, welk werk 32 jaar geduurd heeft. Door de tot standkoming van de spoorwegen heeft zich het perspectief van dit vraagstuk voor een goed deel ver anderd. In plaats van de aandacht aan de wegen te be steden, heeft men zich bij den nieuwen verkeersvorm bepaald, zeer ten koste van de oude verkeerswegen. In den loop der jaren is men echter tot de overtuiging ge komen, dat de verkeerswegen niet mogen verwaarloosd worden. Nieuwe verkeersmiddelen werden weder uitge vonden, welke de behoefte aan goede wegen steeds meer op den voorgrond brengen. Ook in ons land heeft men aan den drang naar betere verkeersrouten ge volg gegeven en worden niet alleen de wegen overal verbreed en van een betere constructie voorzien, maar worden ook op vele plaatsen nieuwe wegen aangelegd. DE EEN ZTï DOOD.. Een plechtige, maar tevens dure begrafenis. Onlangs besteedde een Londensch millionnair, wiens eenig kind in Londen overleden was, en naar het fami liegraf te Haarlem moest overgebracht worden, voor ongeveer f 4000 aan bloemen. Op de reis vanuit Lon den wenschte de man, die zeer onder den indruk scheen, dat alles op het schip zoo rustig mogelijk zou zijn. De matrozen echtr üe zeer luidruchtig waren, en natuur lijk de heele niet konden mee treuren, wist hij echter telken :t het geven van ponden tot rust te brengen, zoock ;t reisje hem aardig wat pondjes extra gekost heeft. Ook voor de bloemisten daar ter plaatse was *het vast een aardig buitenkansje. EEN WONDERPAD OP HAWAÏ. Een veldpad van iVz millloen gulden Eeuwenlang hebben de inboorlingen van Hawai een veldpad gehad, dat door het oerwoud leidde naar den rand van de krater Milaoea, om de godin Pele te aan bidden. Later werd een pad door de ruwe hardnek kige lava gekapt. Dit pad weixl van tijd tot tijd verbe terd, maar hoe goed het ook werd, het nam te paard een geheelen dag in beslag om van Hilo naar de kra ter te gaan. Op aandringen van het publiek werd hier in verbetering gebracht. In de afgeloopen twee jaar is een betonpad gemaakt en voltooid. Verschillende moei lijkheden belemmerden dit werk. Langzamerhand wer den de voornaamste hindernissen echter overwonnen. De lava werd effen gemaakt en de afstand welke vroe ger een dag vorderde, kan thans in een uur worden af gelegd. De aanleg van dit pad heeft 380.000 gekost. GODSDIENST EN ATHEÏSME IN RUSLAND. Hoeveel bedehulzen er in 1928 in Rus land werden gesloopt. De godde- loozen toch nog ver in de minderheid, In het jaar 1928 zijn volgens de „Iswestija" in geheel Sovjet-Rusland 354 kerken, 38 kloosters, 59 synagogen, 39 moskeeën en 43 andere bedehuizen gesloopt In 1929 zouden volgens officieele opgaven nog 253 kerken ge sloten worden. In Moskou vergaderde de „Glawpolit- proswjet" (centraal bureau voor de bestrijding van godsdienst) met het doel om te zoeken naar de fouten, in de anti-religieuse propaganda en haar nieuwe wegen ter bestrijding van den godsdienst. De vereenigingen der „goddeloozen" hebben volgens de verslagen op het con gres in vele gebieden hare financieele hulpbronnen ge heel en al uitgeput. Groote groepen der bevolking zijn van een vijandige stemming tegenover de goddeloozen" vervuld. Toen het Verbond der goddeloozen de schrij vers in Sovjet Rusland uitnoodigde om aan den anti religieuzen veldtocht deel te nemen, heeft een groot ge deelte hunner geweigerd. Het congres eischte, dat alle Sovjet-functionarissen, die geen atheïsten zijn worden ontslagen en dat alle geloovigen uit de arbeidersorga nisaties zouden uitgesloten worden. De conferentie gaf aan het bestuur volmacht tot het uitgeven in 1929 van 600.000 anti-religieuze brochures, 5 anti-religieuze al bums, elk in 75.000 exemplaren en van een reeks andere geschriften. Het Verbond der goddeloozen telt slechts 250.000 leden, terwijl de Orthodoxe kerken nog 350.000 geestelijken, 500.000 kerkbesturen, 50.000 kerken en 500 kloosters bezitten. DE BEUL VAN RIGA ONTMASKERD. De man met het zwarte masker, De beul van Riga is ontmaskerd. Figuurlijk en letter lijk gedémasqueerd. Deze scherprechter, die ter dood veroordeelden in Letland ophing tot de dood er op volgt, zooals de strafterm luidt, volvoert de vonnissen met een masker voor. Slechts aan de justitie en de gevan genisdirectie was zijn naam bekend. De eLtten noemden hem: De man met hét zwarte masker. Tot op zekeren dag in een blad zijn persoonsbeschrij ving gegeven werd en wel zoo duidelijk, dat iedereen hem herkende als een mondain sportsman uit de Rlga- sche society. In zijn dagelijksche leven is hij ambtenaar aan een der hoogste instellingen van Letland. Aange zien zijn salaris zeer klein was, verbaasde men zich wel eens dat hij de middelen bezat zich in verschillende takken van sport te bekwamen en een zeer luxueus le ven te leiden. Hij wordt beschreven als een nietig kereltje met een snor en een brutaal, hardvochtig gezicht Al wordt zijn naam ook niet in het blad vermeld, toch weet nu ieder een dat de dandieuze sportsman en de beul van Letland dezelfde zijn. Men weet nu ook waar hij het geld van daan haalt om op zoo'n grooten voet te leven. Het Bestuur deelt mede, dat op Zaterdag 7 September a.s. de biblio theek weder wordt De uitgifte van boeken heeft plaats eiken Zaterdag van 46 uur n.m. in het lokaal van het Ned. Hervormd Kerkgebouw. Het leesgeld bedraagt 4 cents per boek en per week. De bibliotheek is weder aange vuld met verscheidene actueele werken en jeugdboeken. Zaterdag 7, Zondag 8, Maandag 9 en Dinsdag 10 September 1929, in de Kapel te (WIERINGEN). Opening der tentoonstelling Zater dagavond 8 uur. Zondag 8 Sept., nam. 2 uur; Baanlengte 275 Meter. Om prijzen van f250, f125, f50, f25. Na afloop prijsuitreiking bij Jr. Lont. Maandagavond 8 uur: voor leden bij WEMMEHOVEN te gen verplicht programma 25 ct. per persoon en bij Jr. LONT fl entrée. Dinsdagavond 8 uur; in de kapel, daarna sluiting. Tijdens de feesten étalagewedstrijd AFD. WINKEL, NIEUWE NIE- - DORP EN OMSTREKEN. - Zij die wenschen deel te nemen aan een dezen winter te houden worden verzocht zich aan te mel den bij den heer MULDER te Lut jewinkel, SCHROEVERS te Oude Niedorp, D. v. d. STOK te Nieuwe Niedorp of te Moerbeek bij A. WINKEL Pz., Secretaris. vestigt de aandacht op de g e I e g e n h e i d tot die in de verschillende gemeenten wordt open gesteld. Met het oog op het voorkomen van Alastrim in ons land, wordt een ieder dringend aangeraden daarvan gebruik te maken, G. BEERS, Voorzitter. P. HOPMAN, Secretaris. WESTSTRAAT 31—33 DEN HELDER. Onze betere meubelen waarborgen U kwaliteit voor laagste prijzen te koopen. Wij leveren deze meubelen direct alt voorraad, BETER, VLUGGER en GOEDKOOPER. Wij vragen Uw aandacht voor deze zeer bijzon dere Regenjassen en Regenmantels. Na maan denlange proeinemingen is gebleken, dat de „Fal- con", want zoo is de naam van deze regenjas, aan de allerhoogste eischen voldoet, wat coupe, pas vorm en waterdichtheid betreft. Voor Schagen en omgeving verkrijgbaar bij opent Zaterdag en Zondag het nieuwe speelsei zoen met de groote succes-film: (Oud-Heidelberg). Filmspel van Vorstenleed in 10 acten, met Ramon Novarro (de held uit Ben Hur) in de hoofdrol. Overal wordt deze prachtfilm door publiek en pers geroemd. Toegankelijk voor eiken leeftijd. Beide avonden fijne muzikale illustratie door versterkt orkest. Aanvang der avondvoorstellingen, wegens het zeer uitgebreide programma, 8.15 uur. Zondagmiddag 3 uur: hetzelfde programma. Trots groote kosten Zaterdag: Zaal 40, Balcon 70. De Penningmeester van den An na Paulownapolder herinnert be langhebbenden, dat hij voor de ont vangst van op Zaterdag 7 Sept. a.s. behalve 's morgens op de bekende uren in 't Polderhuis, 's namiddas van 2 tot half 5 uur zitting zal hou den in do Consistoriekamer van het Kerkgebouw aldaar. Anna Paulowna, 5 Sept. 1929. De Penningmeester voornoemd, D. J. KAAN. gevraagd, bij E. P. ZWAGER, Molen vaart, Breezand. Wegens Winkelweek Schagen, Datum te Barsingerhorn, Inzenden Zaterdag 14 Sept., van 35 uur. Gediplomeerd Opticien. Bij den schoolbouw te Hippoly- tushoef worden gevraagd. Aanmelding op het werk. 15, 16, 17 en 18 Sept. a.s. Bezoekt het lederen dag gelègenheid tot Ruime balzaal. Prachtige dansvloer Muziek van Gebr. Meurs. Maandag opvoering van het too- neelstuk door de MASKERSPELERS van Bergen. Entrée f 1.25, alles inbegrepen. Plaatsbespreking k 10 ct. aan het lokaal. Dinsdag: DEMONSTRATIE met Woensdag: om luxe .voorwerpen. Open voor ieder. Aanvang n.m. 3 uur. Inleggeld f 1.— Des avonds groot Gemaskerd BAL om luxe voorwerpen. Aanvang 8 uur. Aanbevelend, Groote van den op Zondag 8 Sept. 1929, op het Sportterrein te Anna Paulowna (Kleine Sluis). Aantal deelnemers(stera) 180. Aanvang 1.30 uur, N.T. Entrée 50 cent. Kinderen 25 ct. bel. inbegrepen. Na afloop in de danssalon op het Sportterrein HET BESTUUR. Barsingerhorn. (zeer billijk) Ook aan collega's.

Schager Courant | 1929 | | pagina 4