Raad Zijpe. SCHEEPSRAMPEN- DE LANGENDiJKER GROENTENVEILINGEN. Gemengd Nieuws. Een Engelsch postvliegtuig neergestort. Noodlottig onweer in Polen. De typhoon op de Philippijnen. BERFELS'.. KUNSTKORREL" ïBERTElS«DKE«reo%a AMSTERDAM 6.00 6.20 6.50 6.50 6.55 7.20 7.30 7.45 8.00 8.00 8.15 8.20 8.20 8.50 8.55 9.55 10.35 10.35 10.35 10.50 10.50 10.50 10.50 11.05 11.05 11.20 HUIZEN (1071) Gramofoonplaten. HAMEURG (372) Populair concert. BRUSSEL (509) Gramofoonplaten. DAVENTRY (479) Dansmuziek. PARIJS (R. 1725) Gramofoonplaten. DAVENTRY (479) Populair concert HUIZEN (1071) NCRV. Bestuursmededeelingen. HILVERSUM (1875) Politieberichten. HILVERSUM (1875) Gramofoonplaten. HUIZEN (1071) NCRV. Ultzendavond, tot alot berichten Vaz Dias. HILVERSUM (1875) Kurhaus Scheveningen, Ree. orkest, solist Sam Swaap, viool; berichten Vaz Dias; gramofoon. DAVENTRY (1553) Promenadeconcert BUDAPEST (550) Gramofoon „Tristan und Isol- de", van Wagner. LANGENBERG (473) Concert PARIJS (R. 1725) Concert. DAVENTRY (4?9) Concert, radio militair orkest PARIJS (R. 1725) Gramofoonmuziek. DAVENTRY (479) Dansmuziek. DAVENTRY (1553) Varietenummer. MOTALA (1348) Dansmuziek. BERLIJN (418) Dansmuziek. LEIPZIG (259) Dansmuziek. TURIJN (274) Dansmuziek. HAMBURG (372) Concert. DAVENTRY (1553) Dansmuziek. WARSCHAU (1411) Dansmuziek. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len. die uw geheele or ganisme verkwikken. Roste r*s Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Een passagiersschip op de FInsche meren omgeslagen».Tal van opvarenden den dood in de golven gevonden. Vele school kinderen onder de slachtoffers. Wolff meldde Zaterdagavond uit Helsingfors: Over een vreeselyke scheepsramp wordt uit het Fin sche merengebied van Tammersfors bericht. Een stoomschip, met 100 passagiers aan boord, is in de nabijheid van Tammersfors bij storm omgeslagen en binnen een minuut gezonken. Men vreest, dat minstens 80 personen den dood in de golven van het meer hebben gevonden. Een H.N.-bericht uit Stockholm meldt nader, dat het schecpsongeluk heeft plaats gehad op het Naesijaervi- meer in de buurt van de Finsche stad Tammersfors. Het verongelukte voertuig is het Finsche stoomschip „Kuru" met 200 passagiers aan boord. Slechts 50 personen zijn gered en de overigen, naar men vreest, verdronken. Onder de ruim 150 verdronkenen bevonden zich talrijke schoolkinderen, die op weg naar huis waren. Het ongeluk is het ernstigste van dezen aard, dat ooit In Finland is voorgekomen. Ooggetuigen verklaren, dat zij eerst een zware stoom wolk uit het schip zagen ontsnappen. Toen de stoom was weggetrokken, zag men, dat het schip was gekan teld en dat de passagiers zich aan allerlei voorwerpen trachtten vast te klemmen. Het volgende oogenblik zonk het schip echter in de diepte. Onmiddellijk spoedden eenige kleine vaartuigen te hulp. Deze slaagden erin, 18 a 20 personen te redden. Noodsignalen van een Deensch stoomschip. B\J de ter hulp-snelling niets meer van het schip te ontdekken. Vermoedelijk op een mijn geloopen. Wolff meldde Zaterdagavond uit Danzig: Het 3500 ton groote Deensche stoomschip „Dan", dat gisterenmiddag met 25 man equipage en 3200 ton kolen de haven van Danzig verlaten heeft, om naar Helsing fors te stoomen, moet gezonken zijn. Hedenmorgen tegen vier uur kwamen er kort na el kaar drie S.O.S.-berichten van de „Dan" binnen, volgens welke het schip zich in den hoogsten nood bevond. Op een draadlooze aanvrage om aanduiding van na dere positie heeft het stoomschip niet meer geantwoord, zoodat aangenomen moet worden, dat het gezonken is. Een torpedobóot en een vliegtuig zijn uitgezonden, maar konden niets van het schip ontdekken. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat het stoom schip bij Gotland op een mijn geloopen is. Twee treilers met elkaar In botsing. Op de kust van Spanje. Drie menschen omgekomen. Uit St. Sebastiaan wordt gemeld, dat er twee treilers, die honderd mijl-benoorden de kust aan het visschen waren, op elkaar zijn geloopen en gezonken. De achttien die de bemanningen van de twee vaartuigen vormden, hebben zich veertien uur, dank zij reddinggordels en eenige kisten, drijvende weten te houden. Ten slotte zijn zij opgepikt door' visschersschepen, die hen naar St. Sebastiaan brachten. Drie van de geredden zijn daar echter gestorven. EN IN BRAND GEVLOGEN. 3 Dooden. 2 gewonden. Het postvliegtuig van Engeland naar Britsch-Indlë ls Vrijdagavond te Jask, ln Perzië neergestort. De vlieger Woodbridge, de mechanicien en een passagier zijn in vlammen omgekomen, twee anderen werden gekwetst. Het toestel dat in brand vloog, toen het op den grond neerkwam, is geheel vernield. Het ongeluk gebeurde op het oogenblik dat de vlie ger zou landen. Een nader bericht uit Bombay meldt: Hoewel de oorzaak van het ongeluk met het postvlieg tuig nog niet uitgemaakt is, lijkt het waarschijnlijk dat een der lichten die aan de uiteinden van de vleugels waren aangebracht, een vleugel in brand heeft gesto ken, terwijl de vlieger in den donker landde. Bijna da delijk daarop was het toestel in vlammen gehuld. 3 DOODEN, 6 ERNSTIGE GEWONDEN. Tijdens een hevig onweer, dat Vrijdag boven het Wilna-Trockaerdistrict (Polen) woedde, zijn 3 personen door den bliksem gedood en 6 andere ernstig gewond. De bliksem sloeg verder in 8 huizen in, die in asch werden gelegd. Aan de Poolsch-Litausche grens is ten gevolge van het onweer een Litausch vliegtuig neergestort en ge heel vernield. Een der bestuurders werd ernstig ge wond. Elders aan de grens werd een vliegtuig door den bliksem zwaar beschadigd. In de buurt van Radon zyn 2 groote molens met de daarbij behoorende schuren door het Inslaan van den bliksem in brand geraakt en geheel verwoest. De schade bedraagt ruim 1.000.000 zloty. 146 SLACHTOFFERS. Volgens een mededeeling van de Associated Press uit Manilla wordt het aantal slachtoffers van den typhoon op de Phillipijnen nu op 146 geschat. In de nederzetting Infanta aan de westkust van de provincie Tayabas op het eiland Luzou zijn alleen 50 menschen gedood. Er zijn hier slechts 8 huizen onbe schadigd. De bevolking heeft gebrek aan voedsel en water. Er zijn 3 vliegtuigen met levensmiddelen en verpleegsters ter hulpverleening onderweg. AFGEKOELDE TREINEN. Op het net van de Orleans-spoorwegmaatschappij wor den proeven genomen voor het afkoeeln van de atmos feer in de wagens door middel van ijs, waarover heen de lucht wordt gezogen. Aan 400 kilo ijs denkt men voor zes of acht uur genoeg te hebben. Tien maal per uur kan men dit stelsel de lucht in de compartimenten ge heel worden vernieuwd. Natuurlijk moeten portieren en raampjes zooveel mogelijk gesloten blijven. Het schijnt, dat de proeven een bevredigend resultaat hebben opge leverd. TWEE SPOORWEGARBEIDERS VERMORZELD. Te Dilbeek. bij Brussel, zijn op den spoorweg Brus selOostende twee arbeiders, die een wissel repareer den en voor een goederentrein uit den weg waren ge gaan door een sneltrein verrast en letterlijk vermorzeld. EEN DORP DOOR BRAND VERWOEST. Ten gevolge van een vreeselüb onweer. De gemeente Feladungen in de Rhon ls door brand vrijwel geheel verwoest. Een vreeselqk onweer woedde vijf uur lang en verscheidene malen sloeg de bliksem in, Het bureau van de gendarmerie werd een prooi der vlammen en daarna brandden kort na elkaar een aan tal boerenwoningen en schuren af, Tengevolge van de groote droogte van de laatste weken was er gebrek aan water en de brandweer stond machteloos. De schade is groot. De slachtoffers zijn meest kleine boeren en ar beiders en de meesten zijn niet verzekerd. THANS WEER EEN KOUDEGOLF* IN AMERIKA. Sneeuwstormen en vorst. Uit New York wordt gemeld: Op de ondraaglijke hitte der laatste weken Is thans een van het Zuid-Westen naar het midden-Westen zich voortbewegende koudegolf gevolgd, die in 2 dagen tijds temperatuursveranderingen van ongeveer 30 graden Celsius heeft gebracht. Uit den staat Wyoming worden talrijke sneeuwstor men gemeld. In eenige streken is daar 14 duim sneeuw gevallen. Ook in Nebrasca heerschen vorst-temperaturen. Wisselbouw opnieuw aangeprezen. On danks verlaagde invoerrechten op aard appelen in Duitschland, geen hoogere prij- ze.n Geringe aanvoer bloemkool; bevredi gende prijzen. Roode kool lager, evenals aanvankelijk gele, die later in herstel komt. Witte kool geen hooge prijzen; wei nig belangstelling voor uien, vooral voor zilveruien. Onbevredigende prijzen; zilver- nep alleen goede prijzen; nog ruime aan voer slaboonen; tomaten zeer lage prijzen. Wat we meermalen in deze rubriek hebben bepleit, de noodzakelijkheid n.1. van wisselbouw, werd ook in de afgeloopen week nogeens als overtuiging uitgespro ken door den voorzitter der vergadering, die ten doel had te Broek op Langendijk onder le auspiciën van de Langendijker Groenten Centrale, een snijbloemenvei ling te stichten. Het aanmoedigen van deze cultuur werd mede. gedaan op grond van de overweging, dal Langendijk wisselbouw noodig heeft ter bestrijding van de met hardnekkigheid optredende ziekten in de tuinbouwcultures, en ook, dat men niet alles op één kaart mag zetten. Zoo langzamerhand is het wel tot de tunders doorgedrongen, dat nu eens de verbouw van het eene product goede resultaten oplevert, dan weer het andere. En ook dat er tijden komen, dat som mige tuinbouwvoortbrengselen bijna onverkoopbaar zijn. De tuinbouw wordt alzoo een eenigszins specula tieve onderneming. En even verkeerd als het is van een effectenbezitter zijn vermogen in dezelfde onder neming te beleggen, even verkeerd is het voor den tuinbouwer hetzelfde product of dezelfde producten te verbouwen. De groote wisselvalligheid in de opbrengst maakt het daarom geraden, verschillende groenten, neen zelfs verschillende culturen te kweeken. Dien kant gaat het ontegenzeggelijk aan Langendijk uit, waarvoor de stichting van een snij bloemenveiling, en weldra die van een getrokken-tulpenveiling, naast de bloembollen- en de tomatenteelt, het bewijs leveren. Met 1 September trad de verlaging in van de Duit- sche invoerrechten op aardappelen en wel met f150 per spoorwagen van 10000 K.G. Men zou, veronderstel lende, dat onze Duitsche naburen, als voorheen, be langrijke hoeveelheden onzer aardappelen importee ren, daaruit de conclusie willen trekken, dat nu ook de aardappelenprijzen aanmerkelijk zouden stijgen. Niets is echter minder het geval geweest dan dat: de prijzen bleven op dezelfde hoogte, beter gezegd: op dezelfde laagte. De Duitschers schijnen onze aardappe len niet noodig te hebben, waardoor de prijzen ervan laag blijven, te meer daar de vraag uit andere landen niet van dien aard is, dat, in verhouding tot het aan bod, de prijzen stijgen. Voor dezen tijd, eerste week van September, wer den intusschen nog heel wat aardappelen aange voerd: aan de veiling te Broek op Langendijk 31 spoorwagens, aan die te Noordscharwoude 56 wagens van 10.000 K.G. De Schotsche muizen brachten van f2.10 tot f3,80 op, alzoo een prijs weinig afwijkende van dien der vorige week. Evenzoo ging het met de Schoolmeesters, die aan dc L.G.C.-veiling f 2.G0X 3 op brachten, aan die van den Noordermarktbond f2.70. Hier werden ook nog enkele partijtjes Graafjes aange voerd, welke soort als een zeer lekkere aardappel be kend staat. Ze brachten f3.40f4.50 op. Duken liepen in prijs achteruit en konden slechts van f3.70—f4.70 opbrengen. Drielingen werden betaald met f2.40— f3.40, blauwe Eigenheimers f2.10f3.50. Deze prijzen zijn alle ten zeerste onbevredigend en zij, die de aard appelen hebben ingekuild in de hoop, later hooger.: prijzen te maken, zien tot nu toe hun verwachtingen niet vervuld. De aanvoer van boswortelen had zeer weinig meer te beteckenen. In Noordscharwoude was de prijs f2.90 per 100 bos, te Broek op Langendijk f 2.30—f 5.30. In plaats daarvan werden nu aan beide veilingen breek- peen aangevoerd, die van f 1.30 tot f 3 opbrachten per 100 K.G. Bloemkool moet wel voor een groot deel door do draaihartigheid zijn aangetast; anders toch moest in deze warme dagen, als ze sterk „bloemt", een grootere aanvoer hebben plaats gehad. Te Broek op Langen dijk werden 29400 stuks geveild, te Noordscharwoude slechts 5400 stuks. De prijzen vielen niet tegen: voor eerste soort werd aan de veiling van de L.G.C. te Broek f 11—f 18.10 betaald, tweede soort bracht van f2.20—f7 op. Te Noordscharwoude werd van f8— Cfrtq&itfena/zride. Gvznfinoductie dcx/i Volledig voeden voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen word! hierdoor opqeheven. Eenvoudiger.voordeeliger en betere voedinq sterker en mooier dieren en 30% méér en qrooter eieren van hooqfijnen smaak.dan van andere voeders Qpef- 50 kll° f- Q.50 p°sh)/ Vraagt brochure Map ons loodje. ToatMUvom jwmaAseés f Octrooi reeds verkreqen in Beiqié.Canada.Enqeland, Frankrijk, Italië. Hongarije. Polen.Soanje.Zuid-Afrika. f 18.60 voor eerste soort betaald, tweede soort zagen we niet genoteerd. De prijzen van de roode kool waren, vergeleken met die der vorige week, nog iets lager. Maandag werd aan de L.G.C.-veiling f3.70f5.10 betaald, aan die van den Noordermarktbond f2.70f3.90. Woensdag was dit respectievelijk f3f5.70 en f3f4.40, Zaterdag werd echter aan de eerste veiling f2.70—f4.10, aan de tweede f2.80f4.40 betaald. Verleden jaar werd om streeks dezen tijd gemiddeld f 1 per 100 K.G. meer be taald. De aanvoer beliep aan beide veilingen rond 50 spoorwagens, waarvan een derde gedeelte te Noord scharwoude. Met de gele kool zette het slecht in. Te Broek be gon ze met een noteering van f4.20f4.70, te*Noo-d- scharwoude met eene van f4.60. Gelukkig kwam daar in verbetering en waren deze noteeringen Donderdag resp. f 6.10f 9.20 en f 4.70f 8.60. Zaterdag werd aan de veiling van den Noordermarktbond f7.60—f 9.50 be steed, aan die van de L.G.C. f6—f 9.70. Aatigevoc; i' werden aan beide markten 16 spoorwagens, wan-.:! ongeveer 11 te Broek op Langendijk. Verleden ia was de gele kool ongeveer de helft goedkooper dar. thans. De witte kool bracht geen hooge prijzen op; in aan merking genomen de zwaarste, zal de opbrengst nog zeer bevredigend zijn. De grootste bracht f2—12.50 op, al naar de qualiteit, de lichtere' exemplaren f 2.80— f3.20. Te Noordscharwoude werd nog f3.50 en enkele malen f 3.90 besteed. De totale aanvoer bedroeg 40 spoorwagens, waarvan 25 aan de Broeker veiling. Ver geleken met het vorige jaar brengt de witte kool thans veel minder hooge prijzen op. Verleden week was het verschil 100 deze week ruim 50 Voor uien was de belangstelling nog dalende. Gele uien golden Maandag te Noordscharwoude f3.60f4, welke prijs ongeveer de hecle week werd betaald, ook aan de veiling te Broek op Langendijk. Voor drielin gen werd van f2.10—f3.80 betaald, terwijl nep te Noordscharwoude aanvankelijk f5.60 tot f6.30 op bracht, op 't eind der week f 4.60—f 5.10, welke prijzen ook ongeveer aan de Broeker veiling werden besteed. Hier werden 5, te Noordscharwoude 17 spoorwagens aangevoerd. Zilveruien zijn onverkoopbaar: te Noordscharwoude brachten ze Maandag een dubbeltje per 100 K.G. op. Drielingen waren ook goedkoop: aanvankelijk werd nog f2.30 besteed, welke prijs voortdurend daalde, zoo dat Zaterdag f 1.10f 1.50 werd betaald. De prijs van de nep was veel beter: Maandag besteedde men er f 10.50—f 10.80 voor, Zaterdag f 10.20—f 14.60. De aan voer zilveruien beliep ongeveer 1 spoorwagon. Ver- e- leken met het vorige jaar, worden de uien ook nu veel slechter betaald. Er werden nog belangrijke hoeveelheden slaboonen geveild. De prijzen weken weinig af van die van vo rige weken: gemiddeld werd 10 cent per K.G. betaald. De qualiteit week nog al af zoodat de beste soms dubbel zoo duur betaald werd als de mindere. De no teering te Noordscharwoude was b.v. Donderdag f6.10 tot f 14.90, welke verschil vooral zat in de qualiteit. Aan beide veilingen werden in totaal 33200 K.G. aan gevoerd, waarvan ruim 25000 K.G. te Noordscharwou de. Snijboonen waren goedkooper; ook hierbij is groote afwijking in qualiteit en daardoor in prijs, Zoo werd Woensdag f4.30f6.80 betaald, Zaterdag f 10. De aan voer beliep ongeveer 1500 K.G. Bieten blijven goedkoop. Te Noordscharwoude werd er Maandag f 0.70—f2.50 per 100 K.G. voor betaald, Vrijdag te Broek f2. Met de tomaten liep het heelemaal mis. De warmte was oorzaak, dat de veilingen met deze vrucht over stroomd werden, en de prijzen zeer laag werden. Voor de beste qualiteit kon vaak geen 3 cent per K.G. wor den gemaakt, de C.'C.-soort fs nog voor f 0.60 verkocht. De aanvoer beliep 21800 K.G. Vergadering van den Raad op Maandag 9 September 1929, des morgens half elf. Afwezig ls de heer Joh. C. Bruin met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgde de onveranderde vaststelling van de notulen der vergaderingen op 27 Juli en 13 Aug. j.i. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot overdracht van het G.E.B. De heer Jb. Kliffen zond bericht, dat hij zijn benoe ming tot onderwijzer aan de O.L.-school te Schagerbrug aanneemt en medegedeeld wordt, dat de her L. A. I. Smelik op 1 September j.1. in functie is getreden als hoofd der O.L.-school te Burgerbrug. Door den Inspecteur is de opbrengst der gemeente lijke inkomstenbelasting 19291930 geraamd op f 65.000. Het bedrag der rijksuitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897, is voor de nieuwe gemeente Zijpe vastgesteld op f 2.68 per inwoner. De muziekvereeniging „Concordia" te Oudesluis vraagt wederom een subsidie van f 30. Het bedrag is reeds op de begrooting uitgetrokken en B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie uit te keeren. Algemeen goedgevonden. Ingekomen verslagen over 1928 van de afdeeling Alk maar van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, van de Malariabestrijding door de be volking in Noordholland, van het P.W.B. en het P.E.&. zullen circuleeren. De heer L. A. I. Smelink berichtte dat hij zijn benoe ming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Ged. Staten hebben voor kennisgeving aangenomen het ingezonden reglement van orde voor de raadsverga deringen. Een ingekomen adre3 van de bewoners van Petten zal het betrekkelijke agenda-punt aan de orde worden gesteld. Vaststelling rekeningen. Volgt voorloopige vaststelling van de gemeentereke ning en van het G.E.B., dienst 128 en goedkeuring van de rekening van het Alg. Armbestuur en die van het Alg. Weeshuis dienst 1928. De commissie rapporteert over de gemeenterekening dat die in goede orde was bevonden en tot goedkeuring wordt geadviseerd. De administratie van het G.E.B. was gecontroleerd door den accountant, den heer Oos terbeek te Edam, die eveneens een gunstig advies uit bracht Ten aanzien van de rekening van het Armbestuur werd opgemerkt, dat de opbrengst obligaties fam. Slik ker ad f 2000 en een extra-aflossing ad f 1800 op den gewonen dienst werd verantwoord, terwijl de commissie oordeelt, dat dit op den kapitaalsdienst had moeten gebeuren. Over de rekening van het Weeshuis wordt opgemerkt dat van de ambtenaren f 8 teveel aan pensioensbijdrage is ontvangen, terwijl er uitgaven, in 1927 gedaan, ver antwoord worden op den dienst 1928 en uitgaven, gedaan, in 1928, op den dienst 1929 zullen worden verantwoord. De commissie acht dit niet wenschelijk. De gemeenterekening geeft aan: voor den gewonen dienst een batig saldo van f 29320.29%, voor den kapi- taaldienst een nadeelig saldo van f 49613.44. De rekening van het G.E.B. sluit met een saldo van nihil, die van het Alg. Armbestuur met een nadeelig saldo van f 288.01, die van het Alg. Weeshuis met een voordeelig solda van f 1185.70%. Ook de rekening der voormalige gemeente Petten bleek in orde te zijn. De rekeningen worden goedgekeurd. B. en W. hebben nagezien de rekening van het R.K. Armbestuur over 1928, die met een batig slot van f 23.77 was afgesloten. Ook- deze rekening wordt door den raad goedgekeurd. Een instructie voor den gemeente-ontvanger wordt opnieuw vastgesteld, waarbij de kantooruren worden bepaald van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur. Het bedrag der zekerheid van den ontvanger wordt bepaald op f 8000. Aan de heeren C. Schagen en K. Kossen wordt eervol ontslag verleend respectievelijk als ontvanger van de voorvoormalige gemeenten Zijpe en Petten. Benoemingen. Voor de benoeming van een ontvanger der nieuwe gemeente Zijpe, luidt de aanbeveling van B. en W. 1. C. Schagen, 2. K .Kossen. De heer Schagen wordt met algemeene stemmen be noemd. De aanbeveling voor de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Oudesluis, wegens niet-aanneming der benoeming door den heer G. Geerlings, luidt: 1. D. Jimmink Jbz. te Keinsmerbrug j -n 2. Jb. Nannis te Oudesluis. De heer Jimmink wordt benoemd met 7 stemmen 3 stemmen op den heer Nannis. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de O.L.- school te 't Zand (vacature Mej. A. Reijers) luidt de voordracht: 1. Mej. L. J. Bückman, tijdelijk onderwijze res te 't Zand, 2. Mej. A. de la Court, tijdelijk onder wijzeres te Den Helder. Na schorsing en heropening der openbare vergadering wordt Mej. Bückmann met algemeene stemmen be noemd. Twee geneeskundigen, belast met de armen praktijk. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot verdeeling van de gemeente Zijpe in wijken voor den dienst van de geneeskundigen, belast met de armenpractijk. In ver band met een ingekomen adres vaningezetenen van Petten, wil de Voorzitter overgaan tot comitévergade ring. De heer Doorn vraagt of dat wel noodzakelijk is. De Voorzitter zegt, van naar zijn meening wel. De openbare vergadering wordt dus geschorst en na heropening, het bovengenoemde voorstel aanhangig ge maakt. Bij het zuidelijk gedeelte der gemeente zal worden gevoegd het grondgebied van de voormalige gemeente Petten. De heer Doorn vraagt hoe het zit met de verloskunde, die nog door mej. Swarthof wordt Uitgeoefend. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een bespreking met haar zullen houden en daarvan in de volgende verga dering mededeeling zal worden gedaan. De hee.r Bellis vraagt of het adres van Ingezetenen van Petten nog in openbare vergadering in behandeling zal worden genomen. Gelezen wordt dan een adres van 60 ingezetenen van Petten waarin gevraagd wordt, om den huidigen gun- stigen toestand te doen voortbestaan en een derde ge meente-arts te willen aanstellen. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat er vroeger een geneesheer was voor Zuid-Zijpe en Petten, doch dat, om verbetering in den toestand te krijgen, de gemeente Petten een gemeente-geneesheer benoemde, met de ver plichting, dat deze 3 keer per week moest verschijnen Tot groote tevredenheid der ingezetenen heeft die rege ling bestaan en verzocht wordt Dr .Heringa te Schoorl als derde gemeente-geneesheer te benoemen, mede met het oog op de vele fondsleden die Dr. Heringa te Pet ten heeft. De Voorzitter zegt dat zooals in comitévergadering is besproken, B. en W. voorstellen het aantal gemeente- geneesheeren op 2 te handhaven, 1 voor de Zul;' "ijpe en 1 voor fle Noord-Zijpe, zoodat zij in overweging ge ven, afwijzend op het advies te beschikken. Hiertoe wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten, tegen stemden de heeren Bellis en Blom. Het voorstel van B. en W. terzake wijkverpleging wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eervol ontslag verleend. B. en W. stellen voor tot het verléenen van eervol ontslag aan de heeren G. B. Schmidt en H. Heringa, respestievelijke gemeente-geneesheer van Zuid-Zijpe en van de voormalige gemeente Petten. Aldus wordt besloten. Voor de benoeming van een gemeente-geneesheer voor het zuidelijk gedeelte van de gemeente Zijpe, luidt de voordracht: 1. G. B. Schmidt te St.-Maartensbrug, 2. H. Heringa te Schoorl. De heer Schmidt wordt met 9 stemmen benoemd, 1 stem werd blanco uitgebracht. Bij de vaststelling van een verordening tot regeling van het vervolgonderwijs wordt voorgesteld om het mi nimum-aantal leerlingen voor Petten op 10 te bepalen, mede in verhouding tot het aantal leerlingen van de O.L.-school. De heer Bellis zag liever, dat het minimum zoo laag mogelijk werd bepaald, bijv. op 6. Spr. zou het jammer vinden als er 9 leerlingen waren en die moesten worden afgewezen, hoewel spr. erkent, dat er een grens moet worden bepaald. De Voorzitter merkt op, dat als de ouders willen, het aantal gemakkelijk is bereiken en als -de ouders zoo weinig prijs op het onderwijs stellen, dan moet de gemeente zich er de kosten niet voor getroosten. De heer Van der Oord vindt het genomen percentage van het aantal leerlingen der O.L.-school niet laag. Met algemeene stemmen wordt de verordening vastr gesteld. De opcenten op de grondbelasting. B. en W. stellen voor de verordening op de heffing en op de invordering van opcenten op de grondbelasting vast te stellen, zooals zij gold voor de voormalige ge meente Zijpe, d.w.z. dat 40 opcenten zullen worden geheven voor gebouwde eigendommen en 10 opcenten voor de ongebouwde eigendommen. De heer Doorn kan zich niet met dit voorstel vereeni gen en zag liever dat het aantal opcenten zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigendommen op 20 werd bepaald. De zienswijze van spr. is reeds vroeger door hem medegedeeld. De secretaris wijst er op, dat we straks een herzie ning krijgen van het geheele belastingstelsel. De heer Van der Sluijs zegt dat de heer Doorn het oog heeft op de uitwonende landeigenaren, maar spr. wijst er op, dat in de practijk de belasting, geheven aan de uitwonende eigenaren, toch weer wordt verhaald op de pachters, De heer Doorn zegt, dat iedere pachter toch de vrij heid heeft de pachtsom te bepalen die hem goed dunkt. De heer Van der Sluijs zegt, dat de pachtsom zal wor den bepaald naar de waarde van den grond kosten onderhoud gebouwen en belastingen. Hoe hooger de lasten zullen zijn, hoe hooger de pachtsom. De heer Dignum is het met den heer Van der Sluijs eens, wat de heer Doorn zegt, is theorie. De heer Doorn wijst er op, dat als de pacht te hoog is en de huurder dus niets verdient, de gemeente niets

Schager Courant | 1929 | | pagina 2