De ontwikkeling van de Zuid-Afrikaansche cultuur. Het drama in Den Haag. De opbrengst dar wegenbelasting. Binnenlandsch Nieuws. 4.01 M.; 2e prijs N. v. Eeten, 3.86^ M.; 3e prijs T. v. d. Kolk, 3.73 M.; 4e prijs R. Eriks, 3.70 M.; 5e prijs G. Slot, 3.51 M. Dames. 80 Meter Hardloopen (Nieuwelingen): le prijs C. Bronder, Olympia, Wwaard, 10.4 sec.; 2e prijs H. Leijen, Sparta, Winkel, 10.5 sec 3e prijs M. Keizer, D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 11.6 sec.; 4e prijs T. Jes, Hercules Hébé, N. Niedorp, geen tijd opgen.; 5e prijs C. Joustra, O.K.K., Den Helder, geen tijd opgen. Hoogspringen met aanloop (Kampioenschap): le prijs 13. Bakker, Olympia, W'waard, 1.41 M.; 2e prijs M. Boontjes, Z.S.C., Burperburg, 123^ M.; 3e prijs C. Bronder, Olympia, W'waard, 1,21 M. Verspringen (Nieuwelingen): le prijs T. Jes, Her cules Hébé, N. Niedorp, 4.25 M.; 2e prijs J. Roosloot, O.K.K., Den Helder, 4.14 M.; 3e prijs R. Coppens, idem, 4.10 M.; 4e prijs A. Kaan, D.0 K.E.V., Anna Paulow na, 4.06Vi M.; 5e prijs M. de Graaf, Ó.K.K., Den Hel der, 4.05 M. Duitsche Driesprong (Driekamp): le prijs Ant. Smit, Olympia, W'waard, 9.38 M.; 2e prijs B. Bakker, idem, 8.89 M.; 3e prijs L. Butter, Oercules, Hébé, N. Niedorp, 8.89 M. Speerwerpen (Driekamp en Kampioenschap) le prijs Ant. Smit, Olympia, W'waard, 16.95 M.; 2e prijs B. Bakker, idem, 15.33 M.; 3e prijs L. Butter, Hercules Hébé, N. Niedorp, 14.46 M. 4 X 80 Meter Estafette (Wisselprijs): le prijs Olympia, W'waard, 44.7 sec.; 2e prijs O.K.K., Den Helder, 47 sec.; 3e prijs D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 47.7 sec. Uitslag 3-kamp: le prijs Ant. Smit, Olympia, W waard, 34.2'punten; 2e prijs L. Butter, Hercules- Hébé, N. Niedorp, 29.3 punten; 3e prijs B, Bakker. Olympia, W'waard, 23.8 punten. WIERINGERWAARB. Nu de competitie-indeeling voor den N.H.V.B. be kend is, zien we dat de goede prestatie welke Wierin- gerwaard bij de Gouden Kruis-wedstrijden heeft gele verd, toch beloond is geworden. Haar eerste elftal is n.1. overgeplaatst van de 3e naar de 2e klasse N.H.V.B. Voor de a.s. competitie staan ons thans dus weer spannende wedstrijden te wachten. We twijfelen dan ook niet of de publieke belangstelling, die zoo lang zamerhand begon te verflauwen, zal weldra weer groo- ter worden. De tegenstanders zijn thans: Texel 2, W.G.W. 2, Hel der 4, Schagen 2, Breezand, Oudesluis en Succes 2. Wieringerwaard 2 speelt nu in 3D, wat voor haar wel een harde dobber zal worden. NIEUWE NIEDORP. Met een combinatie van eerste- en tweede-elftalspelers trok N. Niedorp Zondag naar Hoogwoud tot het spelen van een friendly game tegen H.S.V. I. Van deze match, bedoeld als proefwedstrljd voor de voorhoede van N.N. I, bestaande uit Kaaij, Zwagerman, Sepers, J. Blokker en A. Arts, hiervan is weinig terecht gekomen. N.N. trof de H.S.V. in desolaten toestand, zonder voldoende spelers, ballen en scheidsrechter. Ge lukkig was de heer J. Faus Jr. bereid de fluit ter hand te nemen, terwijl de oud-N.N.-keeper Balckum bij de thuisclub onder de lat kroop. Nog een tweede bal werd eindelijk gevonden en zoo kon ten slotte de geweldige kamp een aanvang nemen. Een sportieve wedstrijd werd het, maar dit is ook alle goeds wat er van te zeggen valt. Een leerzame wed strijd in het goalschleten voor zoover de N.N.-voorhoede er niet te lui voor was. Na in totaal zoowat drie kwar tier spelen, was de eindstand 94, wat ook 194 of 294 had kunnen zijn. Droevig is het, dat op een plaats als Hoogwoud geen elf jongens met liefhebberij voor voetbal te vinden zijn... ontmoedigend vooral voor dege nen, die trachten een vereeniging in stand te houden. Veel wedstrijden zal H.V.S. wel niet meer spelen. Wat N.N. betreft, wij gelooven dat onze elftallen dit seizoen beter uit zullen komen dan langen tijd door ons gedacht is. Twee spelers die over zouden gaan naar de vereeniging D.T.S. zullen alsnog hun oude club trouw blijven,terwijl bovendien weer dezen winter Kaaij en misschien ook Biesheuvel van de partij zal ijn, in welk geval de N.N-elftallen van minstens gelijke kracht als vorig jaar zullen blijken. SPARTA. Zondag heeft onze welbekende voetbalvereeniging Sparta, begunstigd met prachtig weer, haar nieuw sportterrein geopend met eere-wedstrijden voor haar le, 2e en 3e en le adspiranten elftal. Reeds om 11.30 u. kwamen de adsp. in het veld om tegen de „Succes" (Wieringen) adsp. te kampen. In een aardig gespeelden strijd wisten de Sparta nen met 1—0 te winnen, en hoewel de grootere Suc- cessers over het algemeen sterker waren, sleepten dus onze adspiranten de eerste overwinning op het nieuwe terrein binnen. Hierna kwam Sparta III tegen D.E.S. I (Barsinger- horn) in het veld. In eeii zeer spannenden strijd nam D.E.S. de leiding, doch Leeuwenkamp kogelde onhoud baar den gelijkmaker in het net. Fel werd er gestre den om de leiding, doch de stand bleef 1—1. Van de 3 strafschoppen wist Sparta er 1 te benutten en onder doodsche stilte plaatste de groote D.E.S.er zich achter den bal om ze alle 3 te missen en was dus de 2e overwinning en 2e medaille binnen. Hierna de clou van den dag (Sparta IAjax III (Amsterdam). Voor dezen wedstrijd begon, stak onzen voorzitter, den heer Watertor, zijn openingsrede af, waarna de heer Overdijk, namens de veteranen en de supp. vereen. „Geel Zwart", Sparta 2 keurige bloemen manden aanbood. De welbekende scheidsrechter, de heer Dol, blies nu de elftallen binnen de lijnen en er ontwikkelde zich nu een zeer vlug op- en neergaanden strijd. Uit een der snelle en keurig opgezette aanvallen, weet Ajax spoedig Lutjeharms te passeeren. Eenigen tijd hierna weet echter ook de Sparta-voor- hocde te scoren, onder gejuich van het talrijk opgeko men publiek. Het geluk was echter niet aan Sparta's zijde, want had men reeds invallers voor Boon en Biersteker, welke verhinderd waren, nu raakte ook Domper wegens beenblessure een kwartier ongeveer buiten de lijnen, en kon hij hierna slechts op halve kracht meespelen, om met de rust vervangen te wor den door R. Re-mpt. Doch ook onze keeper verdween wegens kramp geruimen tijd en door al deze tegen slagen verzwakte Sparta's ploeg te veel, en zakte het spelpeil hard, zoodat het niet teverwonderen was dat Ajax ondanks het harde werken van Sparta, met 8—1 won. Ajax III, welke versterkt was met eenige Bpelers van het 2e elftal bleek een zeer sympathieke en spor tieve tegenstandster te zijn en gaarne zien wij haar nog eens in Schagen terug. Hierna kwam Sparta II tegen haar aloude tegen standster Oudesluis I in 't veld. Vinnig werd er in dezen gelijk opgaanden strijd gestreden om de leiding, welke Sparta tenslotte het eerst nam door Van Gee- len, 1—0,dochspoedig maakte Oudesluis gelijk. Weer is het echter Van Geolen die Sparta de leiding geeft, maar ook Prins moet, hoewel hij zich goed van zijn taak onder de lat kweet, nogmaals visschen, 22. Kort hierna neemt Oudesluis de leiding, 32, om deze niet meer af te staan, doch zelfs nog te vergrooten, 42, en hoewel Van Ketel voor Sparta nogmaals scoorde, was het einde ondanks het harde werken van Sparta, 52 voor Oudesluis I. Sparta kan terugzien op een zeer goed geslaagden sportdag, waartoe onze Harmoniekapel natuurlijk ook •meewerkte, door tijdens de pauzen en wedstrijden, het muzikale gedeelte onberispelijk als immer te verzor gen, waarvoor onzen dank. Scheidsrechter Dol, welke 3 wedstrijden heeft geleid, deed dit als altijd tot genoegen van allen. Na afloop reikte Sparta's voorzitter de prijzen uit. Aan Ajax de fraaie, door den heer P. Huibers beschik baar gestelden beker, Sparta I een vergulde medaille, uitgeloofd door de vischclub „De Baars"; Sparta III een medaille, de adspiranten een medaille beschik baar gesteld door het Sparta-bestuur en aan de laat ste winnaar, Oudesluis, een vergulde medaille, be schikbaar gestelddoor „De Kleine Bazar". Een onbelangwekkende voetbal-Zondag hebben we weer achter den rug. De keurwedstrijdèn in Deventer waren niets in teressant en hebben ook geen groote gezichtspunten naar voren gebracht. Toch heeft de Technische com missie weer „spelers-materiaal" onder oogen gehad. 3 November a.s. hebben we, zooals we reeds meld den, IIolland-Noorwegen. Omtrent de keuze van een keeper is er geen twij fel, v. d. Meulen is nog niet te genaken, al zal Quax van A.D.O. in z'n huidigen vorm g°en slecht figuur slaan, evenals onze andere reserve-keepers Halle (Go Ahead), Boumans (P.S.y.). Nu de achterhoede: v. Kol krijgt natuurlijk de links backplaats. Wie wordt er nu rechtsback? Verleden week schreef „Sport in Beeld": „Denis kwam weer uit en de N.V.B. doet verstandig hem maar weer gauw op z'n oude plaats te zetten". Wij hebben hem niet z:en spelen, dus maar afwachten. Omtrent een middenlinie is de T.C. nog steeds probeerende. 't Kan best gebeuren dat we drie debutanten naar voren zien komen. De voorhoede, het kruis van de technische commissie. We hebben een stel individueel uitstekende gelijk waardige krachten, maar ze kunnen met elkaar niet opschiotcn. Wie twijfelt er aan de spelkwaliteiten van Bnkhuijs, wie aan die van Van der Broek (P.S. V.) en Homborg (Blauw Wit). Naast elkaar staande is vaak 'i: verband zoek. Als spelers op de rechterwing i we degoalgetter De Kreek (Go Ahead), Kools Herman (P.S.V.), Stenvert (Go Ahead), Ger il (Blauw Wit) en Landaai (A.GO.V.V.): zoek r.- '-ir uit! r°n moeilijke keus om er hiervan twee te kiezen, die met elkaar 't doel kunnen vinden en ook elk afzonderlijk. Hopende, dat de T. C. een gelukkige keus zal doen! Als belangrijke wedstrijden kunnen we er deze week slechts enkele aanwijzen. De Zilveren Bal-finale o.a., deze werd na een aan vankelijk spannenden strijd gewonnen door Sparta, dat Excelsior er met 61 onderhield. De tweede helft die met 20 inging, gaf zeer slap spel, vooral bij de Excelsior-mannen te zien. Blauw Wit speelde met 4 invallers tegen een club uit Aken en won met 3—0, en Ajax speelde met 33 gelijk tegen een Engelsche beroepsclub. Helder—Amstel 1—2. Deze wedstrijd is van Helderzijde tegengevallen. Het spel der witten, dat voor rust vlug en aardig was, wei-d na de rust hoe langer hoe slechter. Amstel viel ons erg mee, maar ook zij speelde na half time minder dan daarvoor. Hiervan zal wel veel op rekening van de warmte geschreven kunnen worden, want 't was nu niet dadelijk voetbalweer. Als Helder heeft afgetrapt, volgen direct eenige vlug ge aanvallen, die nogal gevaarlijk zijn. Een paar cor ners zijn het resultaat. Amstel weet zich echter los te werken en er volgt een snelle doorbraak. Het spel gaat zeer vlug over en weer en is aantrekkelijk om te zien. Bij Helder valt het kopwerlc te genieten, vooral in de goed steunende middellinie. Amstel heeft een paar maa'. niet over geluk te klagen, daar eer:- mooie though- passes net naast worden geschoten. ie andere zijde schiet A's linksbuiten zuiver in, Kenter weet 't schot op corner te keeren. Weer ugge H.-aanval. De middenvoor drijft door de k. heen, maar nog redt A's rechtsback, maar vlak daarop herhaalt zich het geval en de middenvoor past nu beter op, door de bal resoluut in te knallen 10. Amstel laat zich echter niet onbetuigd: Er volgen eenige gevaarlijke aanvallen, waarvan de laatste door prachtig individueel werk van A's mldvoor een doelpunt oplevert 11. Helder's mldvoor wil niet voor zijn collega onderdoen en maakt een pracht doelpunt, dat jammer genoeg ge annuleerd wordt wegens buitenspel. Dan is het rusten. De tweede helft is een tamelijk slappe vertooning ge weest. Wel werden er tusschenbeide aardige staaltjes voetbal te zien gegeven, maar het geheel bleef beneden peil. In 't begin gaat het nog goed. Helder en Amstel vallen om beurten aan, maar de aanvallen worden slor dig afgewerkt. Een schot van H.'s mldvoor treft bijna doel, maar vlak daarop komt 't succes van den anderen kant, waar A.'s mldvoor 21 maakt. Dan is 't met H. gedaan, 't Elftal zakt in elkaar en de geest gaat eruit. Alleen de midvoor probeert af en toe eens wat, maar het geluk ls niet met hem, want één keer schiet hij, na een mooi ren, nog naast. Zijn buurlui doen voor elkaar niet onder in mooie kansen missen en buitenspel staan. Zoodoende weet Amstel zich te handhaven en komt met onveranderden stand het einde (12). KUNST. Geboorte-eeuwfeest Anselm Feuerbach. 12 September a.s. herdenken wij den honderdsten ge boortedag van den beroemden Duitschen schilder An selm Feuerbach. Drie steden benutten dezen dag, om een tentoonstelling van de werken van zijn hand te houden, namelijk Karlsruhe, Neurenberg en Munchen. Het is in teressant na te gaan, welke stad in de nauwste betrek king staat tot den schilder. Op den lsten Juli 1876 ver huisde Henriette Feuerbach, de tweede moeder van Anselm Feuerbach naar Neurenberg. Van dit tijdstip af tot aan zijn dood vertoefde Anselm Feuerbach elk jaar eenige maanden in Neurenberg, dat hij gaarne Anselm Feuerbach. het Duitsche Florenz noemde. Toen hij in 1877 wederom uit Italië in Neurenberg kwam, gewerd hem een huldi ging van de zijde van de jongere Neurenbergsche kun stenaars, eenerzijds een teeken voor de hoogachting, welke men hem in Neurenberg toedroeg, en anderzijds een teeken dat hij aldaar veel vriendschappelijke betrek kingen had aangeknoopt. In het jaar 1877 voltooide hij het nu nog in het bezit van de Industrie- en handelskamer zijnde schilderij „Keizer Ludwig" verleend aan de burgers van Neurenberg privilegiën," welk schilderij eveneens bereidwillig voor de tentoonstelling zal worden afge staan. In het 1879 vierde Anselm Feuerbach zijn vijf tigsten verjaardag in Neurenberg. En toen hij op den 4den Januari 1880 in Venetië voorgoed de oogen sloot, vond hij op het eerbiedwaardige St. Johannus-kerkhof In Neurenberg zijn laatste rustplaats. Zijn moeder be wees in 1889 aan Neurenberg een groote eer, toen zij het door den schilder zelf als zijn voornaamste werk ge noemde „Amazonenschlacht" aan de stad schonk. Dit schilderij is het voornaamste stuk van het stedelijk mu seum aan het Köningstor. Niet onvermeld mag blijven, dat de Neurenbergsche kunstenaars kort na den dood van den schilder een tentoonstelling van zijn werk orga niseerden. Anselm Feuerbach behoort zeker tot de grootste persoonlijkheden van de Duitsche kunst in de negentiende eeuw. Toch beleefde hij zelf vele teleur stellingen, omdat hij door vele tijdgenooten eerder mis kend dan geacht werd. De schuld ligt misschien wel gedeeltelijk aan hem zelf. Als men/.ch was hij uiterst eerzuchtig en gemakkelijk te beïnvloeden. Als schilder was hij de man met de groote tegenstellingen. Zijn streven was er op gericht, om dé groote menumenta'.e schilder van Duitschland te worden. In werkelijkheid lag zijn sterkte meer in de enkele figuur en in het landschap. Zoo kwam hij in zijn werk, waarin hij meest klassieke Idealen huldigde, weliswaar tot machtige decoratieve uitingen, niet echter tot pres taties, welke het innerlijke van den mensch treffen. De overvolheid van figuren beïnvloedden de geslotenheid en de harmonie van zijn composities en ontaardde lioht in academische abstractheid. Zijn schilderijen zijn echter doordrongen van een zielsuiting en fijne psychologische karakteristiek, en zijn daarom grootsch. Onder zijn landschappen zijn er vele met een stemmingsvolle zwaarmoedigheid en rijke poëtischen Inhoud. Het werk van den schilder is zeer verspreid. De meeste zijner stukken bevinden zich in particulier bezit Verblijdend is het, dat dan ook in drie groote kunstcentra pogingen in het werk worden gesteld, om vele werken van den schilder bijeen te brengen. Dit zal de noodlge ophelde ring geven over zijn persoon en zijn kunst. De Neuren bergsche tentoonstelling staat onder 1-iding van Fritz Traugott Schulz, directeur van de kunstverzamelingen van de stad, Neurenberg. In deze stad zal men voorna melijk verzamelen de werken, welke de schilder in zijn veertigste, vijftigste en zestigste levensjaren voltooide. De eerste Hollanders, die zich in Zuid-Afrika vestig den, hadden geen gelegenheid zich met de kunst be zig te houden. Zij moesten voortdurend een zwaren strijd voeren om niet ten onder te gaan. In het begin hadden zij vooral te kampen tegen de elementen en de wilde dieren en later hadden zij den strijd tegen de kaffers. Toch heeft Zuid-Afrika een verleden, waar op met trots kan worden teruggezien. Het verleden moet als een spoorslag dienen en dit geldt ook voor de cultuur. De eenigste cultuur in Zuid-Afrika is die der Boeren. Veel van de echte Afrikaansche volks liedjes zijn in onbruik geraakt en verloren gegaan. Het meest worden de Amerikaansche negerliedjes ge zongen. Verschillende vooraanstaande Afrikaners heb ben nog gepoogd iets te redden, maar eerst nu begint Zuid-Afrika zijn dwaling in te zien, nu vele van die liedjes zijn verloren. Onder de volksliedjes zijn er, welke erfgoed zijn, b.v. „Het Pa-Walking on the green grass" en liedjes, welke geheel eigen goed zijn zooals: „Wat maak Oom Kalie daar" en dergelijke. De Afri- kaanschen Studentenbond stelt pogingen in het werk om 'n liederenbundel samen te stellen welke de oude liedjes in eere zal herstellen. In de laatste jaren zijn een paar verzamelingen en een groote wetenschappe lijke studie verschenen over de Afrikaansche spreek woorden. Er zijn er verschillende, welke betrekking hebben op het typisch Afrikaansch voertuig, de ossen wagen, zooals: „die beste touleier zit op die voorbok". Dan zijn er nog de rijmpjes en raadsels. Vooral de raadsels waren vroeger een bron van ontspanning. Te genwoordig zijn zij in het gedrang gekomen door de 'kruiswoordraadsels, enz. Onder het vroegere geslacht in Zuid-Afrika heerschte zeer hevig, zooals wel in geen enkel ander land, het bijgeloof. Door het schrijven over het bijgeloof is de Afrikaan sche letterkunde ontstaan. De dichters kan men ver- deelen in drie geslachten. De oudsten zijn de zocge- DE TRAMBEAMBTEN GEHULDIGD EN BELOOND. Met betrekking op den Donderdag op mevr. O. aan den Zezuidenhoutschenweg te Den Haag gepleegden moord wordt vernomen, dat de aangehouden verdachte Kr. v. d. M. nog tot Zaterdag bij 2ijn ontkenning bleef volharden, Het justitioneel ^n politioneel onderzoek in het perceel, waar In het misdrijf heeft plaats gehad, is Zaterdag voortgezet. De toestand van de huishoudster mej. H. was redelijk wel. De directeur van de H.T.M. ir. Montijn heeft Zater dag in de directiekamer de drie trambeambten ontvan gen, die zich hebben onderschelden met het verleenen van hulp aan de door den moordenaar van mevr. O. gewonde huishoudster van de vermoorde en door het aanhouden van den moordenaar. Ir. Montijn heeft deze beambten de heeren Beugen, bestuurder, en Meijer en van de Velde, conducteurs, gecomplimenteerd met hun kranig gedrag en hun een gratificatie overhandigd. LIED VA iV D E N DAG. Resultaten. Na de Haagsche Conferentie. Het confereeren is nu uit, We mogen niet gaan klagen, Zeg niet: het Haagsche resultaat, Dat kan mij niet behagen! Want wat U wilt, of denkt, of meent, Daar zal geen mensch naar vragen. De heeren zijn weer afgezwaaid En niemand kan beseffen Hoe diep zoo'n conferentie wel Het wereldhart kan treffen. Waar 't goed is, weten z'opperbest Nu zitten z'In Genève. Heeft niet geheel de wereldpers Geroemd de resultaten. Verkregen, dank de veeren, die Men daar heeft moeten laten. Oprechte hulde dus gebracht Aan onze diplomaten. Daar waren vogels toch bijeen, Van zeer diverse pluimen, Die unaniem de Rijn en Roer Besloten te ontruimen, Wat zij al meer dan tien jaar lang Probeerden te verzuimen. Al snapt U van 't succes nog niets Van 't diplomatieke werken, Toch mag dat in dat opzicht niet Uw twijfel doen versterken, Als Uw belastingaanslag komt, Dan zult U het wel merken. TROUBADOUR. naamde Patriotters, P. C. Hoogenhout en Ds. S. .T. du Toit. Na den tweeden Vrijheidsoorlog kwam het nu reeds oude geslacht Jan Calliers, Totius, Leipoldt; dan zijn er nog de jongeren, die op hun beurt weef door de jongsten zijn opgevolgd. De ouderen hebben de smart van het volk na den Vrijheidsoorlog uitgesnikt; maar zij hebben ook gezongen van de vreugde van het le- \vn, zij hebben gejubeld over de natuur, en hoop en verwachting geuit. Zij dachten aan het verleden en wezen naar de toekomst. Intusschen kwam ook het proza tot om wikkeling. Ook deze schrijvers moesten eerst het leed van den Tweeden Vrijheidsoorlog overwinnen, 'loen gingen zij terug naar het heldentijdperk van de Voortrekkers, maar de Eerste Vrijheidsoorlog en ae Hugenoten worden niet vergeten. Andere kunste naars begonnen aan het gewone alledaagsche leven aandacht te schenken en daaruit ontstond de no velle en de roman. In den laatsten tijd laat ook de vrouw zich meer openlijk gelden. Er wordt over vrouvvenstemrecht gesproken. De vrouw heeft haar krachten met den man gemeten en zij heeft gesproken in kwesties, welke haar op de eerste plaats betroffen. Een ander kenmerk van de roman is, dat het plaatselijk leven daarin meer en meer wordt uitgebeeld. Het drama in Afrika is nog in zijn begin-stadium. Dit is een moei lijke vorm van kunst, maar het is een soort kunst, welke verbazend veel kan doen om het volk voor te lichten. Ook op gebied van schilder- en beeldhouw kunst wordt in den laatsten tijd iets gepresteerd. Het Vrouwenmonument te Bloemfontein van Anton van Wouw is wereldbekend. Tentoonstellingen van schilderijen zijn thans geen zeldzaamheid meer in de groote centra, en wat meer beteekent: de doeken worden spoedig verkocht. Dit was vroeger geheel anders; de schilders hadden een harden strijd om te bestaan. Ook de Afrikaansche pers gaat gestadig vooruit; er zijn thans een viertal Afrikaansche dag bladen, waar een twaalftal jaren geleden er nog maar twee waren. Zuid-Afrika is een jonge natie, welke op cultureel gebied een groote belofte inhoudt voor de toekomst. De Voorzitter van het centraal stembureau heeft tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland benoemd verklaard den heer C. F. J. Verbeek te Hilversum, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan nemen van zijn* benoeming tot lid van de Eerste Ka mer door den heer J. N. Hendrix. MTLLIOENEN IIOOGER DAN DE RAMING. In het weekblad „Bedrijfsauto" wordt medegedeeld, dat van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 de wegenbelasting f 7.274.845.34 heeft opgebracht, of ruim een millioen meer dan de Minister had geraamd. In het tweede belastingjaar was de opbrengst f 8.907.357.12, dus drie millioen meer dan de raming en 22.4 pet. hooger dan het jaar daarvoor. Een millioen van de hoogere opbrengst heeft de mi nister gereserveerd, omdat de rijwielbel&ating ls ver laagd. Schr. vraagt nu of nu niet een voorstel mag wor den verwacht om de overige twee millioen u gebruiken voor verlaging der autoriteiten. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De vacature-Hendrix.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6