VERKEERSONGEVALLEN. SCHEEPSRAMPEN. LANGENDIJK, WINKEL. ANNA PAULOWNA. Brand te Alkmaar. Alastrim. Ringdijk te Durgerdam doorgebroken. Gemengd Nieuws. 526 K.M. per uur. Vliegtuig op baders neergestort. Een typhoon teistert Sachalin. De „Ver. Staten van Europa". Vloer van een fabriek ingestort. Uit onze Omgeving, j "EEN GEDEELTE DER ZOUTZIEDERIJ VAN DEN HEER BOSMAN EEN PROOI DER VLAMMEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur is door het overkoken van een pot met rubberverf brand uitgebroken in de afdeeling kokerij van de zoutziederij van den her Bos- 'inan, aan den Schelphoek te Alkmaar. De brandweer wist met twee motorspuiten binnen een half uur tijds het vuur te dooven. De kokerij is in gebrand. De naarnaast gelegen zoutziederij en verpak- '.kingsafdeeling zijn bewaard gebleven. - De aangebrachte schade wordt door verzekering ge- ijflekt. In verbrande deel bevonden zich gelukkig geen mv.c' voorraden. Door het vlugge en krachtige (o; 0elukte het de brandweer te voorkomen dat flic' vuur oversloeg naar de zoutziederij en de verpak- kiiigsafdeeling. De kokerij echter is geheel uitgebrand. Dis is dus in korten tijd de tweede keer, dat h°' vuur de zoutziederij van den heer Bosman bedreigt. Aiet hevige onweer der vorige week sloeg het her. yuur in één der groote fabriekspijpen waarvan fen gedeelte van den bovenrand werd afgeslagen. Dat is chade zich slechts tot de fabrlekpijp beperkte, bleek dus itstel van executie. ELF NIEUWE GEVALLEN TE DELFT. Te Delft werden gisteren elf gevallen van alaatrim ^econatateerd, en wel bij tien kinderen en één volwas sene. Enkelen zijn naar de barak in het Oude en Nieuwe Gasthuis vervoerd.. i De toestand der paticnten is bevredigend, r Te Helmond doet zich een tweede geval van Alastrim voor, terwijl ook bij eer. driejarig kindje te Amersfoort de ziekte is geconstatc ITe Rotterdam hebben zich de laatste dagen weder verschillende alastrimgevallen voorgedaan. Ook een kindje, dat drie weken geleden is ingeent, heeft da slekte gekregen, echter in een zeer lichten graad. Vol gens den behandelenden geneesheer is het te danken aan het feit, dat dit kind pas is ingent, dat het zoo'n licht geval is, Zou geen vaccinatie hebben plaats gehad, dan zou dit kind hoogstwaarschijnlijk zwaar ziek zijn geworden. Nu ligt het te spelen in de kamer. Te Rotterdam zyn thans in totaal 10 sterfgevallen te betreuren. Bewoners ontdekten Zondagmorgen om 5 uur dat het water in de slotsn angst vallig hoog stond. De doorbraak te wijten aan grootsdroogte. Zondagochtend om 5 uur, bij het ontwaken, ont- j dekten de bewoners van de boerderij van den heer Van der Grift, gelegen in den polder „De Durgerdam- fmerdie", dat het water in de slooten angstvallig, hoog stond. Men ging terstond poolshoogte nemen hoe dat kwam, en ontdekte tot ontzetting, dat de ring dijk was doorgebroken. Het water van de ringvaart stroomde door 'n breede geul met kracht den polder in en had daarvan reeds een gedeelte blank gezet. Kans om het gat te herstellen bestond niet. Men 'moest daarom de ringvaart afdammen,. Eerst ech ter moesten de koeien worden gemolken. Dat kon niet wachten. Toen dat gebeurd was, was het er met den dijk niet beter op geworden. Die was intusschen over een afstand van 100 M. roowel overlangs als overdwars doorsneden met geu len van wel 1% M. diep. De grond was geheel verscho ven, zoodat een sloot, die achter den dijk liep. geheeJ omhoog geschoven en leeggelocpen was. Het geheel maakte een zonderlingen, ineengcfrommelden indruk Daar het Zondag was, kon gelukkig assistentie uit het dorp Durgerdam worden verkregen en met een j man of vijftien is men den geheelon dag bezig ge- weest, in de ringvaart twee stevige stuwdammen te bouwen, zoodat het zand daartusschen droog kwam te liggen en verder geen water in den polder, die men intusschen was begonnen leeg te malen, kon stroo men. Het ongeval is te wijten aan de groote droogte, die het geheele jaar gehccrscht heeft. Daardoor was de veenbodem onder den dijk vaneengespleten en dien tengevolge de dijk verzakt en eveneens in stukken ge vallen. Den eigenaar van dit gedeelte van het land, den heer Westerwoudt, uit Aerdenhout, treft aanzienlijke schade, omdat de dijk op deze plaats niet weer her steld kan worden. Men zal waarschijnlijk de ringvaart moeten omleggen. Aauto door een losse locomotief gegrepen, op eon onbewaakten overweg. Vader van 10 kinderen gedood. Omtrent het noodlottige ongeluk op den onbewaakten overweg, Zaterdagavond, nabij de halte Usselo van da spoorlijn EnschedeBoekelo onder de gemeente Lonne- ker (Zie ook pagina 1 Eerste Blad) worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Op den straatweg, welke ongeveer parallel loopt m?t de spoorlijn, reed een bestel-auto uit Enschede, komende uit de richting Eoekelo. In de auto bevonden zich de 4£l-jarige handelsreiziger Workel, wonende te TWek- kelo, gemeente Lonneker, en een 50-jarige koopman uit Enschede. Laatstgenoemde was bezig chauffeuren te leeren. Ongeveer ter plaatse waar zich het gebouwtje van de halte Usselo bevindt, maakt de weg een zeer scherpe bocht en steekt de spoorlijn ongeveer loodrecht over. Op het moment, dat de auto de spoorlijn wilde overrijden, werd de wagen gegrepen door een uit Boe kelo komende losse locomotief. De reiziger, die het ge vaar had zien aankomen, bevond zich op dat moment op de treeplank en wilde van de auto springen. De koopman, die achter het stuur zat, heeft blijkbaar plot seling geremd, met het gevolg, dat de reiziger van de auto tegen den weg geslingerd werd. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. De lesse locomotief, welke met groote snelheid reed, heeft de auto nog 46 meter meegesleurd. De koop man raakte tusschen de buffers, welke geheel door den wagen heendrongen, en de stuurinrichting bekneld. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Enschede overgebracht. Het schijnt, dat belde inzittenden hebben gedacht," dat zij nog vóór de locomotief de rails konden oversteken. L*e auto werd totaal vernield. Doodelijk ongeluk te Wassenaar. Motor rijders onder een tentwagen. Geeft tee- kens by verandering van richting. Zondagmorgen heeft In de Kerkstraat, te Wassenaar, een ongeval plaats gehad met doodclijken afloop. Te on- geveed kwart voor 7 uur reed de landbouwer Van der D. per tentwagen naar de kerk. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een motorrijwiel gereden, dat door Van der D. niet werd opgemerkt. Bij het patronaatsgebow reed de tentwagen, zonder toeken te geven, naar links, met het gevolg, dat het motorrijwiel tegen het paard op botste. De motorrijder, A. van D. en de duoryder, P. D., beiden uit Den Haag, werden tegen de straat geslingerd. De motorrijder kwam daarbij terecht onder het paard, dat hevig begon te steigeren en den man meermalen op de borst trapte. Hoogst ernstig gewond werden hij cn 1e lichter gewonde duorijder opgenomen en door de ter hulp geroepen politie verbonden. Daarna werden bei der. per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te 's Gravenhage vervoerd, waar A. van D. enkele uren later is overleden. Ernstig ongeluk te Zandvoort. Motor te gen een boom gereden. Duorijder levens- gevaarlek gewond. Zondagavond omstreeks half acht ls ln de Zandvoort- sche laan een ernstig auto-ongeluk gebeurd. In de bocht bij het kanaal van de waterleiding reed een rijtuig, ge volgd door een auto, die, daar de weg vrij was, den wagen wilde passeeren. Op het moment, dat het rijtuig en de auto zich naast elkaar voortbewogen in de rich ting Haarlem kwam een motorrijder uit Zandvoort met groote snelheid aangereden, die op dat moment de belde voertuigen trachte te passeeren. De manoeuvre misluk te evenwel met het noodlottig gevolg, dat de motorfiets tegen een boom reed. Door den schok werd de motorfiets, waarop zich een duo-rijder bevond tegen de auto geslingerd. De duo- zitter werd op den straatweg geworpen en met een ern stige hoofdwonde in bewusteloozen toestand opgeno- rrr "rger was de bestuurder van den motor er aan bewusteloos onder het totaal vernielde motor- werd vandaan gehaald. Hij bekwam ernstige in- kneuzingen en brak een been, terwijl men ver- udt dat er ook eenige ribben zijn gebroken. De belde slachtoffers werden bij een bewoner van de Zandvoort- schelaan binnengedragen, waar zij door doktoren van de eerste hulp werden voorzien. Ernstig verkeersongeval te Haarlem. Fletser blyft onbcgrypelykerwyze op de tramrails ryden. Met fiets en al o- zy geslingerd en ernstig gewond. Een ernstig ongeval heeft Zondagavond om h ven te Haarlem plaats gehad. De 19-jarige J. Z. l fietste met eenige vrienden op het Kruiswegviaduct nu- bij het station. Door dit viaduct loopt een tramspoor. J. Z. reed hierop. Er kwam recht voor hem uit een tram aanrijden, die, te meer daar er hier een helling is, volle vaart had. Hoewel de bestuurder duidelijk signalen gaf, en de weg geheel .vrij was, bespeurde J. Z. onbegrijpe- lijkerwijze de tram niet, doch bleef op de trambaan rij den. De wagenbestuurder meende, dat de fietser wel zou uitwyken en bemerkt as op het laatste oogenblik, dat dit niet het geval \»as. Krachtig remmen hielp niet meer; talrijke voorbijgangers hoorden een zwaren slag en zagen J. Z. recht tegen het voorbalkon van de tram botsen, schijnlijk doordat de schok zoo hevig was, kwam hij niet onder de tram, doch werd met fiets en al opzij geslingerd. Hier bleef de ongelukkige bewuste loos liggen, hevig bloedend uit hoofd en handen. De ongevallendienst was snel ter plaatse, doch de zieken auto liet wel even op zich wachten. Daar het slachtof fer op den weg lag, moest het verkeer door de politie worden omgelegd. Een passeerend geneesheer legde met behulp van den Ongevallendienst een voorloopig verband, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisabeths-ziekenhuis werd vervoerd. Hier bleek dat een zijner pinken verbrijzeld was, terwijl hij een zware wonde aan het hoofd had. Zijn toestand is zor gelijk. Nog een ongeluk op een onbewaakten over weg. Jongen door den trein gegrepen en gedood. Op den onbewaakten overweg van het Laantje by Delft is Zondagavond omstreeks half acht een dertien jarige Jongen Jan Pols uit de Phoenixstraat door een locomotief van een uit Den Haag komenden sneltrein gegrepen, overreden en gedood. I (Zie ook pagina 2. Eerste Blad.) Be ramp op de Finsche meren. De ge redde kapitein verhaalt het gebeurde. Vermoedelijk 130 dooden. V.D. verneemt omtrent de ontzettende scheepsramp op de Finsche meren bij Tammersmors nog de vol gende bijzonderheden: Tot Zondagmiddag zijn ongeveer 100 lijken gebor gen. Nog steeds drijven lijken aan land. Daar er zich veel passagiers aan boord bevonden en er veel vrou wen en kinderen in de kajuiten waren, kan het aan tal slachtoffers nog steeds niet worden vastgesteld. In ieder geval bevonden zich, naar het thans heet, 150 personen aan boord, 23 personen zijn gered, zoodat men een aantal dooden van ongeveer 130 verwachten kan. De kapitein van het verongelukte schip die zich onder de geredden bevindt, vertelde over het verloop van het ongeluk, dat verscheidene tot 10 M, hooge gol ven over het schip sloegen. De passagiers waren bang geworden en een deel van hen deed reddingsgordels en zwemvesten om. Plotseling had het schip slagzij gemaakt, wat misschien nog versterkt werd, doordat bijna alle passagiers aan loefzijde van het schip wa ren gcloopen. Het schip helde heelemaal over. Op het dek en in de kajuiten ontstond een paniek. Hartver scheurende tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen en binnen enkele seconden zonk het schip. Voordat het s.s. „Tarjanne'', dat zich in de nabijheid bevond, op de plaats des onheils arriveerde, waren de meesten reeds verdronken. In de Finsche dorpen, nabij de plaats van de ramp, is Zondag een treurdienst gehouden. De menschen verschenen met een breeden rouwband om. In Tram- mersfors hebben den geheelen nacht de kerkklokken geluid. Alle theaters en restaurants zijn gesloten. Nader wordt nog gemeld: De Kuru, het verongelukte schip, schijnt op een krib te zijn geloopen die door de zware zeegangen onzicht baar was geworden. Op het schip ontstond onmiddel lijk na de botsing een onbeschrijfelijke paniek. Do pas sagiers, die zich wegens het zeer slechte weer m de kajuiten ophielden, sprongen tegen de deuren aan, zoodat men deze niet kon openen. Alle personen, die in de kajuiten vertoefden, zijn verdronken. Op het dek ontstond een vechtpartij tusschen de passagiers, die allen plaats in de reddingsbooten wilden vinden. Het schip zonk zeer snel, en hiermee kwam een einde aan den strijd. Ganscho gezinnen zijn bij de ramp omge komen. De beide gemeenten Tcisko en Kuru hebben het grootste gedeelte van hun bevolking verloren. Aan het strand zijn talrijke geheel verminkte lijken aan gespoeld. Hat Deensche s.s. „Dan" definitief verlo ren. Vermoedelijk 20 man omgekomen. Het Deensche stoomschip „Dan", dat, gelijk elders in dit nummer gemeld, Zaterdag in nood geraakte en waarvan niets ontdekt werd, moet thans definitief als verloren worden beschouwd Het linieschip „Essen" is erin geslaagd, in den nacht van Zaterdag op Zondag een boot van het schip op te pikken, waarin zich één lid van de Deensche bemanning bevond, die echter in zulk een toestand verkeerde, dat hij nog niet verhoord kon worden. Het schip had naar nader blijkt, een beman ning van 21 koppen. Het linieschip „Essen" en de torpedoboot „Seead- ler" hebben niettemin heden hun onderzoek naar de „Dan"' voortgezet. Zweedsch stoomschip in volle vaart aan den grond geloopen. In enkele minuten tijds alle opvarenden gered. Uit Stockholm wordt gemeld: Zondagavond heeft in de Durusund in de Stock- holmsche Scheren een ernstig schetusongeluk plaats gehad. Het Zweedsche stoomschip „Heimdall", dat op weg naar Helsingfors was, is. in volle vaart aan den grond geloopen. Er ontstond midscheeps een groot lek. Het water drong terstond de machinekamer binnen en binnen 10 minuten zonk het schip. Aan boord bevonden zich 70 passagiers, waarvan de meeste reeds te bed waren. Ondanks de paniek, konden binnen enkele minuten die nog beschikbaar waren alle passagiers en de leden der bemanning in de reddingsbc >ten plaats nemen en veilig het land bereiken. Een groot deel der passagiers was nog in nacht- kleeren. Alle moesten hun bagage en ten deele ook andere kostbare bezittingen achterlaten. De toestand was des te erger, omdat het electrische licht uitging. De „Heimdall", die 1300 bruto tons groot was, be hoorde tot de modernste schepen van de reederij Svea. Brand op zee. Joego-Slavfc_.- fourage- schip in vlammen. Bemanning door de „Vesuvius" gered. De kapitein vertelt. Uit Rotterdam wordt gemeld: Gistermiddag is het Zweedsche s.s. Vesuvius van Bilbao, te Poortershaven aangekomen, met negentien schipbreukelingen aan boord. Naar de kapitein van de Vesuvius vertelde, had in den nacht van Zondag op Maandag, achtmijl ten N. van het vuurschip „Sandett" bij Duinkerken piotse- ling een schip waargenomen, dat in lichtelaaie stond. Kort daarna hoorde men aanboord van de Vesuvius roepen en de kreten bleken te komen uit twee red dingsbooten, van het in nood verkeerend schip. Men heeft de menschen onmiddellijk aan boord ge nomen en toen bleek dat men te doen had met de be manning van het voor de regeering van Joego-Slavië bestemde fourageschip. „Zmay". De geredden vertelden, dat zij zich niet konden voorstellen hoe de brand is ontstaan. De motoren hebben zich gedurende de reis goed gehouden. Maar in den nacht van Zondag op Maandag ontdekte men plotseling, dat de machinekamer in lichtelaaie stond. In deze ruimte bevond zich de tweede machinist, die og kans heeft gezien de motoren af te zetten en de iynamo zoo lang mogelijk in tact te houden, zoodat de top- en seinlichten bleven branden. Toen hij de machinekamer wilde verlaten, moest hij zich door een vlammenzee heen wagen, en ten gevolge daar van heeft hij zware brandwonden opgeloopen. BIJ DEN WEDST ?D OM DEN SCHNEIDER- EEKER. Zaterdag zijn aan de Zuidkust van Engeland bij het eiland Wight, de vliegtuig-races gehouden om den Schneiderbeker. De beker is gebleven aan Engeland. Luitenant Waghorn bereikte met zijn luchtmonster de enorme gemiddelde snelheid van 526 K.M. per uur, dat is dus gemiddeld 147 meter per seconde. Zelfs had een andere Engelsche vlieger op een zeker moment een snelheid van 534 K.M. per uur. Ter vergelijking diene, dat in 1913, bij den eersten wedstrijd de grootste snelheid ruim 70 K.M. was, dus sedertdien is zij bijna 8 maal vergroot. Twee van de drie Italiaansche machines, die even eens mededongen, moesten noodlandingen maken. Naar schatting moeten er twee millioen toeschou wers geweest zijn. 2 Dooden, 5 gewonden. Reuter meldt uit New York: Een watervliegtuig dat wegens benzine-gebrek bij Coney ïsland moest landen, kwam bij de golfbrekers neer, maar vloog nog vooruit het strand op, waar dui zenden menschen, die de hitte waren ontvlucht, den dag doorbrachten. Twee baders werden gedood. Vijf personen, onder wie de bestuurder van het vliegtuig, werden gewond. Een nader bericht uit New York meldt nog, dat het vliegtuig op het water terecht kwam, doch door de branding op 't strand geworpen werd, waar het met éen der vleugels tegen een paal stootte, zoodat het over den kop sloeg. De inzittenden bleven ongedeerd doch twee kinderen werden gedood en 10 badgasten ernstig gewond. Een aantal badende personen geraak te buiten kennis. Zij werden door de golven wegge spoeld. Op het strand ontstond een paniek. SCHEPEN IN GEVAAR. V.D. verneemt uit Tokio, d.d. Zondag: Sedert 24 uurwoedt boven het Zuidelijk Japansche deel van het eiland Sachalin een hevige typhoon. Het radio-station te Hakodate zendt voortdurend S.O.S.-- signalen uit. De Japansche oorlogsschepen in de haven van Ha lcodate hebben bevel gekregen uit te loopen en den in nood verkecrende schepen hulp te verleencn. O.a. be staat groot gevaar voor een schip met 600 Chineesche arbeiders aanboord, die zijn aangeworven voor de Ja pansche visscherij-concessies op Sachalin, welk schip onderweg is van Hakodate naar Sachalin. 150 dooden op Lazon. Reuter seint uit Manilla: Volgens de laatste berichten zijn op het eiland Lu- zon, dat zooals men weet, eenige dagen geleden door een typhoon werd geteisterd, 150 personen om het le ven gekomen. In totaal moeten tengevolge van den cycloon, die de Philippijnen heeft geteisterd, meer dan *200 personen het leven verloren hebben. Vele gezinnen zijn dakloos. De schade is enorm, vooral op de Zuidelijke eilanden Amerikaansche oorlogsschepen en vliegtuigen zijn vertrokken, om hulp te verleenen. TROPISCHE HITTE TE LONDEN. Reuter meldt uit Londen: Te Londen heerscht thans opnieuw een bijna tro pische hitte. In de schaduw was gisteren de tempera tuur meer dan 30 graden Celcius. BRIAND ZET ZIJN PLAN NADER UITEEN. Gistermiddag heeft de Fransche minister van Buiten- landsehe Zaken, Briand, te Geneve nader zijn plannen uiteengezet inzake de stichting van de „Vereenigde Staten van Europa". Briand vertelde, dat de 27 gedelegeerden hun instem ming met het plan hadden te kennen gegeven. De 57 gedelegeerden hebben op zich genomen hun regeeringen van het plan op de hoogte te brengen, en Briand zou een memorandum ontwerpen, dat aan de regeering zal worden toegezonden. Naar aanleiding van de op merkingen die de regeeringen op het memorandum zul len maken, zeide Briand tegen het volgend jaar om de zen tijd een rapport te zullen samenstellen, waarna dan besluiten genomen zullen worden. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Door het instorten van den vloer ln een fabriek van pyama's te Napel3 zijn vijftig mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de daaronder gelegen zaal, waar eveneens vijftig menschen werkten, terecht gekomen. Het red dingswerk leverde groote moeilijkheden op en aanvan kelijk konden slechts 14 arbeiders in veiligheid worden gebracht, van wie vier vrouwen, die naar een zieken huis zijn getransporteerd. Volgens de laatste berichten zijn zes vrouwen gedood en achttien gewond. De fabriek was gevestigd in een huls van twee ver diepingen. in een der dichtstbevolkte wijken van Napels. De tweede verdieping was gelukkig onbewoond, omdat het huls als bouwvallig bekend stond. Ondanks de her- haaide klachten van de bewoners liet de eigenaar zich aan den toestand van het perceel weinig gelegen liggen Zaterdagavond bezweken de oude muren en het dak kwam naar beneden, waardoor ook de zoldering van de eerste verdieping Instortte. Militairen en brandweer be gonnen onmiddellijk het reddingswerk en eerst tegen elf uur 's avonds werd bij het licht van zoeklichten het eerste lyk onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Van de gewonden verkeeren eenigen ln levensgevaar, terwijl bovendien nog eenige menschen worden vermist. Bij het redddingswerk werden nog twee leden der fas cistische militie door vallende balken zoodanig gewond, dat zi] in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. 10 dooden. Een bericht uit Rome meldt nog: Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn 10 arbeid sters om het leven gekomen en 19 gewond. Het red dingswerk, waaraan brandweer, soldaten en militie deelnamen, leverde groote moeilijkheden op, zoodat eerst des avonds tegen 11 uur bij het licht van schijn werpers de eerste lijken geborgen konden worden. De eerste doode, een 18-jarige arbeidster, werd door haar eigen vader gevonden, die aan het reddingswerk als brandweerman deelnam. WINKEL, 9 Sept. Appelen f 28, peren f 212, pruimen f 623, tomaten f 13, slaboonen f 36, snijboonen f 511, uien f 2— 2.50 per 100 pond, komkommers f 14 per 100 stuks. ALKMAAR, 9 Sept 1 Aalbessen f 18, appelen f 3.3010, augurken f 5.60—24, per 100 pond, andijvie f 0.703.30, bloemkool I f 12 60 17.40, II f 3.106.20, groene kool f 5.80, kropsla f 1.30 6.20, komkommers f 4.3010, meloenen f 1542 pep 100 stuks, druiven f 2231 per 100 pond, perziken 11 cente per stuk, postelein 2934 cent per bakje, rabar- ber f 3.60, per 100 bos, roode kool f 3.60 per 100 Kg., selderie f 1.802.70 per 100 bos, spinazie 1129 cent per bakje; snijboonen f 5.6013.30, dubbele spercieboo- nen f 4—7, tomaten A f 1.80, B f 2.60, C f 1.10 per 100 pond. NOORDSCHARWOUDE. Maandag waren de uitslagen van de biljartwedstrij den als volgt: Biljarten: le prijs C. Swager, Noordscharwoude; 2e prijs Jb. Strijbes, Harenkarspel; 3e prijs Van Zanen, Krommenie. Vlotbrug: le prijs J. v. d. Steen, Nieuwe Niedorp 2e prijs H. ten Wolde, Krommenie; 3e prijs N .C. de Boer, Koog aan de Zaan. Bovenstaande wedstrijden werden gehouden ter ge legenheid van de kolfwedstrijden in cafe „Concordia." NOORDSCHARWOUDE. Vervolg Nationale Kolfwedstrijden. De wedstrijden werden Maandag voortgezet. De einduitslagen zullen Dinsdag worden bekend ge maakt. Ter afwisseling werd door de deelnemers een boot tocht gemaakt, begunstigd door mooi weer. 's Middags 12 uur had de officieelé ontvangst plaats van het Hoofdbestuur en Commissies ten Raadhuize door den Burgemeester Jhr. A. L. van Spengler, die eenige sympathieke woorden sprak tot de deelnemers. De Voorzitter van den Nederlandschen Kolfbond Dr. G. C. van Balen Blanken dankte namens den Bond voor de gesproken woorden, terwijl verder o.m. nog het woord gevoerd werd door den heer T. Kos telijk, voorzitter van de jubileerende vereeniging „Vriendenkring". De Algemeene Vergadering. Ten lokale van den heer J de Bakker, café „Het Bonte Paard" begon om twee uur de algemeene ver gadering, die met een mooie rede geopend werd door Dr. G. C. van Balen Blanken van BovenkarspeJ. De notulen van de vorige jaarvergadering werden voorgelezen door den secretaris, den heer D. Tie- meijer van Koog aan de Zaan, en onveranderd vast gesteld, alsmede de rekening van den penningmees ter, den heer F. Q. C. den Hollander te 's Gravenhage. Verkiezing Hoofdbestuursleden. De aftredenden de heeren Dr G. C. van Balen Blanken, H. de oBer en D. Tiemeijer werden bij ac- clamtie herkozen, terwijl als nieuwe hoofdbestuurs leden werden gekozen de heeren C. Balder, Noord scharwoude, A. Kist, Zuidscharwoude, C. van Kleef, Grootebroek en A. G. Middelbeek te Utrecht. Als plaats voor de volgende algemeene vergade ring werd aangewezen de Zaanstreek. Het voorstel van de algpin. vergadering 1928 om „Snijballen tellen" af te voeren van het reglement werd op prae-advies van het Hoofdbestuur niet aan genomen. Het concert van „Excelsior" Door de harmonie werd ter eere van de Nationale kolfwedstrijden een concert aangeboden in den mu- ziektuin, wat zeer op prijs werd gesteld. Nadat eenige mooie nummers waren gegeven, en de pauze was aanebroken, werd door den heer Den Hollander een kort woord gesproken namens den Nederlandschen Kolfbond tot de vereeniging en haar eminenten Di recteur, den heer P. Pranger. De Burgemeester Jhr. A. L. \en Spengler, eere-voor- zitter van de feestcommissie, sprak ook nog eenige woorden tot de vereeniging. Spr. feliciteerde „Excel sior" met het behalade succes op het muziekconcours te Amsterdam onlangs behaald en hoopte dat nog veel bereikt zou worden. (Applaus.) Na de pauze werden nog eeniee nummers ten beste gegeven, w.o. „Het Wilhelmus". Het concert is dan ook goed geslaagd. LUTJEWINKEL. Zondag jl. werd door do Harddraverijvereeniging „Lutjewinkel-Weere" haar jaarlijksche draverij ge houden te Lutjewinkel. Van de 9 ingeschreven paar den, werden de prijzen behaald als volgt: le prijs Voltigeur, eigenaar en berijder H. Spaans; 2e prijs Nappie, eigenaar en berijder P. Kuiper; 3e prijs Jan Deut, eigenaar en berijder J. Ilannema; 4e prijs Lotje, eigenaar J. Ham, berijder Jn. van Raalte. De prijzen waen f 12.50, f 10, f 5 en f 2.50. Als gevolg van het mooie weer, was er heel wat belangstelling cn deze drukte deelde zich ook mede aan het café van den heer Zeeman, waar de prijzen werden uitgereikt. Des avonds trad aldaar op de heer Slikker van Warmenhuizen, die met zijn komische voordrachten succes had en den geest er ln hield Had dezen avond vroeger een meer intiem karakter voor de leden der vereeniging en hunne genoodigden. dit jaar was het tegen entreebetaling voor ieder mogelijk daar te zijn, en daar is een druk gebruik van geblaakt. Voor rekening van den heer J. Lemmens zal aan den Zuider-Molenvaartsweg een woonhuis met schuurtje worden gebouwd door R. Daalder, aannemer, alhier. Politie. Verloren: een portefeuille met inhoud. Gevonden: een rijwielplaatje en een dameshorloge. In lichtingen ter secretarie. BREEZAND. Naar wy vernemen, wordt aan den Ooster Zandvaarts- weg een woonhuis voor den heer G. A. Keijzer ge bouwd. Timmerman J. Mosch, alhier, is met den bouw belast. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Pieter, zoon van L. H. Blom en van H. H. Wiggers. Nicolaas Rudolf Alexander, zoon van P G. Teeuwen en van H. B. M. van de Bilt. Petrus, zoon van P. Liefting en van B. Verduin. Nelly Annie, dochter van Jb. Baken en A. M. van der Waal. Getrouwd: H. J. Mallee en D. Smit

Schager Courant | 1929 | | pagina 7