VRIJ! De slakvormige bastaardrups: de schade ervan en de bestrijding. Binnenlandsch Nieuws. „Zegeltjes plakken". Zij durfden de Maas over te zwemmen.. De Hollandsche Bloembollencultuur. Melkproductie en voedselvoorziening van het melkvee in Augustus. De gemakken van een autobus. De levensgeschiedenis van een boom uit zijn stam te lezen. geexposeerd, met de ingezonden bloemen, planten enz. een prachtigen aanblik bieden. En het was in deze tent, dat we op de inzending van R.K. Land- en Tuinbouwbond Heerhugowaard-Noord de zoo toepasselijke voorden aantroffen, die we aan den kop van dit overzicht vermeldden. Schitterend mooie inzendingen troffen we in deze tent aan, en dan willen we in de eerste plaats noemen de collectieve inzendingen van: de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven", de hierboven reeds genoemde van den R.K. Land- en Tuinbouwbond Heerhugowaard-Noord, maar ook die van óenzelfden bond, doch dan gevestigd te Heerhugowaard-Zuid, en waarbij in de voortbren gende producten, aan den eenen kant wordt uitgebeeld hoe in 1629 de bemaling nog plaats vond door den wind molen, aan den anderen kant in 1929 door een stoom gemaal. Ook op ander gebied waren er mooie Inzendin gen zooals van den Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken, van de Coöperatieve Zuivelfabriek „Excelsior", van „De Dahlia" te St Pancras. van den heer P. J. Mienes, een inzending goud en zilver van den heer P. Glas, zijn in zending huishoudelijke artikelen enz. enz. En wanneer dat alles dan aandachtig is bekeken en men wil de frissche lucht weer eens in, dan is het de kermis, die de belangstelling trekt. Want die gebouwtjes In Oudhollandschen stijl opge trokken ,doen vreemd aan, en bovendien, de dames en heeren in Oudhollandsche kleederdracht bieden u in deze winkelstraat veel goeds aan. De kermisstemming komt er al aardig in, op het aangebrachte plankier de monstreert de Oudhollandsche dansclub de dansen uit haar tijd en ze oogst daarbij groot succes. Er is reden tot feestvieren, wordt in het voorwoord van het programma gezegd, welnu, er wordt feest ge vierd. Van de bekroningen vermelden we reeds: PAARDEN. 2-jarige Paarden: le prijs P. de Boer; 2e prijs K. Stammes. Oudere Paarden: le prijs Jac. Oudhuis Az. en P. de Boer; 2e prijs C. Mul en Jn. Oudhuis Cz.; e. v.: P. Kostelijk Pz. en G. Appelman. Ter opluistering: e. v. J. Koelemeij. RUNDVEE (niet geregistreerd). Stieren (geb. in 1928): le prijs S. Borst. Vaarzen (gekalfd in 1929): 2e prijs P. v. Dam. Melkkoeien (niet afgewisseld): le prijs C. Slinger; 2e prijs F. N. Spaan. Melkkoeien (afgewisseld): le prijs P. Blauw Pz.; 2e prijs F. Liefhebber; e. v,: Th. Kuilboer en Wed. Jb. v Slooten. Ivalfdr. Koeien (niet afgewisseld): le prijs M. Spaan. Oudere Stieren: le prijs A. Oudhuis Az. Vette Koeien (niet afgewisseld): le prijs D. Smit Jacz.; 2e prijs P. Kostelijk Pz.; e.v. K. Stammis. Vette Koelen (afgewisseld): le prijs C. Zuurbier; RUNDVEE (geregistreerd). Stierkalveren, geb. na 1 Jan 1929: le prijs Nelly v. Const., eig. H. A. M. Wuis, H.H.Waard; 2e prijs Linda van Const., eig. dezelfde. Jarige Stieren, geb. in 1928: le prijs Frans 121, eig. M. Spaan, H.H.Waard; 2e prijs Wodan, eig. P. Blauw Jz., H.H.Waard; e.v. Cornelis C. 3, eig. L. P. van Graft te H.H.Waard. Groepen van 4 kalveren, van erkende afstamming en afstammende van een stier: le prijs 4 Kuikalveren, afstammende van den stier Const. Jac. 78, eig. A. Kuiper, H.H.Waard; 2e prijs 4 Kuikalveren, afstam mende van den stier Roel's Wodan, eig. A. Oudhuis Az., H.H.Waard; e.v. 4 Kuikalveren, afstammende v. den stier Wim 2, eig. A. Mantel te H.H.Waaard Zuid. Groepen van 4 hokkelingen van erkende afstam ming en afstammende van een stier: le prijs 4 Hok kelingen, afstammende van den stier Roels Wodan, eig. A. Oudhuis Az., H.H.Waard; 2e prijs 4 Hokkelin gen afstammende van den stier Ada 2 van Constant, eig. G. Kant, H.H.Waard; e.v. 4 Hokkelingen, afstam mende van den stier Wodan 4, eig. A. Mantel, Heer- Hugowaard, Zuid. Vaarzen, melkgevende, geb. in 1927 en in controle voor melkonderzoek; le prijs Stijntje 2, eig. H. Scheer, H.H.Waard; 2e prijs Grietje 14, eig. P. Blauw. Jz., H.H.Waard; eerv. verm.: Klaasje 2, eig. H. Bruin, H.H.Was. en Aagje 2, eig. P. Blauw Jz., H.H.Waard. Twinti melkgevende, geb. in 1926: le prijs Emma, eig. K. C .sman, H.H.Waard; 2e prijs Ruiter 2, eig. P. Molenaar, H.H.Waard; e.v. Zwartstaart, eig. H. Bruin, H.H.Daard. Koeien, melkgevende, geb. in 1925 of vroeger: le prijs Geertje, eig. K. Oudeman, H.H.Waard en Campi I, eig. J. Vader, H.H.Waard.; 2e prijs Nelly, eig. K. Oudeman, H.H.Waard; eerv. verm.: Zelinka, eig. M. Spaan, H.H.Waard, Trien, eig. P. Blauw Jz, H.H. Waard, Cornelia 1, eig. C. Oudhuis, Bonte Meintje, eig. H. Bruin. Zichtbaar dragende Schotten: le prijs Dirkje 4, eig. H. Bruin, H.H.Waard. Zichtbaar dragende Koeien: le prijs Friso, eig. P. Blauw Jz., H.H.Waard. Fokkersgroepen: le prijs Groep 1, eig. K. Oudeman, H.H.Waard; 2e prijs Groep 3, eig. P Blauw Jz., H.H. waard. WOLVEE en GEITEN. Rammen, geb. in 1928 of ouder: le prijs M. Spaan; 2e prijs P. Blauw Jz. Ramlammeren: le prijs P. Borst; 2e prijs A. Oud huis Az.; e.v. P. Borst. Fokschapen: le prijs M. Spaan; 2e prijs Alb. Lan- gereis; e.v. P. Blauw. Ooilammeren: le prijs P. Borst; 2e prijs M. Spaan. Bokken: le prijs Jn. Tamis; 2e prijs dezelfde. Geiten: le prijs K. Wester; 2e prijs Jac. v. d. Busse Jacz. VARKENS. Drachtige zeug: le prijs A. Appel, H.H.Waard; 2e prijs P. Borst. Zeugen met biggen: le prijs P. Borst; 2e prijs de zelfde; e.v. H. Scheer. Vette varkens: le prijs P. Blauw. Beeren: le prijs H. Bruin. Fokzeugen; le prijs S. Borst; 2e prijs A. Appel. PLUIMVEE. Kippen (N.H. Blauwe): le prijs Sj. de Vries; 2e prijs II. Wuis; e.v. H. Wuis. Barnevelders: e.v. Sj. de Vries. Roode Island: 2e prijs A. Rentenaar; e.v. J. Koele meij. Witte Leghorns: le prijs W. Klaver. Andere soorten: 2e prijs Jb. v. d. Busse Sr. en J. Moedt; e.v. H. Wuis. EENDEN. Spreeuwkop: le prijs M. Spaan. Khaki Campbel: le prijs H. Wuis; 2e prijs J. Moedt. KONIJNEN. Voedsters: 2e prijs F. de Geus Pz. Rammen: 2e prijs H. Beets; e.v. J. Haringhui zen Kt. Voedster met jongen: 2e prijs H. Beets. AARDAPPELEN. Schotsche Muizen: le prijs P Meereboer; 2e prijs Wed. A. Leegwater; e.v. G. Kooij Az. Eigenheimers: le prijs P. Beers K.Jz.; 2e prijs Jn. de Boer Az.; e.v. G. Kooij Az. Blauwe Aardappelen: le prijs P. Beers K.Jz.; 2e prijs A. Kooij Cz.; e.v. Gebr. Hoogeboom. Roode Star: le prijs P. Oudeman; e.v. P. Koste lijk Pz. Schotsche Muizen (Poters): 2e prijs A. Volkers. Eigenheimers (Poters): le prijs A. Evers; 2e prijs Th. Kuilboer; e.v. G. Kooij Az. GROENTEN (koude grond). Roode kool (vroege): le prijs G. Kooij Az.; 2e prijs K. de Wit; e.v. H. Rood. Roode kool (late): le prijs P. Kostelijk Pz.; 2e prijs Wed. A. Leegwater. Gele kool (vroege): 2e prijs J. A. Deken; e.v. Wed. A. Leegwater. Witte kool (groote inmaak): le prijs A. v. Stipriaan; 2e prijs G. Kooij Az.; e.v. Jb. Groenveld Jz. Deensche witte kool: le prijs A. v. Langen; 2e prijs Jn Oudhuis Cz.; e.v. K. de Wit. Bloemkool: le prijs K. de Wit; e.v. J. A. Deken. Snijboonen: le prijs S. Brugman; 2e prijs A. Vol kers; e.v. K. de Wit Slaboonen: le prijs Jn. Kooij; 2e prijs A. Volkers; e.v. Jb. Groenveld. Collectieve inzendingen Tuinbouwproducten: le prijs R.K. Land- en Tuinbouwbond H.H.W. Noord en R.K. Land- en Tuinbouwbond H.H.W. Zuid; 2e prijs Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven". Uien: le prijs Gebr. Hoogeboom; 2e prijs A. Vol kers; e.v. F. v. Leijen. Zilveruien: le prijs F. Liefhebber. Gele Nep: le prijs Wm. Groot; 2e prijs A. Volkers; e.v. K. de Wit. KASPRODUCTEN. Tomaten A: le prijs J. Pluister—Meurs; 2e prijs Jac. Tromp; e.v. C. Kuilboer. Tomaten B: 2e prijs Jn. Tromp; e.c. Jac. Tromp. Druiven: le prijs Jac. Groenveld; 2e prijs Jn. Pluis terMeurs. Kassnijboonen: le prijs C. Kuilboer. Kaskomkomraers: 2e prijs C. Kuilboer. BLOEMBOLLEN. le prijs Gebr. Tromp; 2e prijs Jn. Gootjes Jz.; e.v. Jn. de Vries Sz. VRUCHTEN, enz. Verzameling mooiste en beste peren: le prijs K Heuvel; 2e prijs P. M. de Vries; e.v. K. den Hartigh en W. v. d. Meulen. Verzamelinig mooiste en beste appelen: le prijs K. Heuvel; 2e prijs W. v. Slooten; e.v. C. v. Langen en P. M. de Vries. Tuinbouwgewassen, Bloemen enz ter opluistering: le prijs M. Spaan, collectie wol van geëxp. schapen; e.v. M. v. Slooten Jacd., H.H.W., siercalabassen. Wordt vervolgd. (Bij de vrijlating van Klunder en Teunissen.) We weten niet, wie hiervoor schuldig staan, Noch wie den ruwen, duist'ren moord bedreven, Noch wie den hamer tot het dood'lijk slaan In 't huisje langs den spoorlijn hield geheven. Ook niet of zij, die na hun zware taak Hun onschuld voor den rechter te bewijzen, Door al hun kennis van den kern der zaak De schuldige(n) vermogen aan te wijzen! Dit is een raadsel, dat der jaren loop Verwikkeld heeft in niet t' ontwarren draden, Waarbij de waarheid, licht nog eens te koop, Zich schuw beweegt langs duist're kronkelpaden, Waarbij de dader(s), dit gebeurt zooveel, Zich veilig weten in bepaalde kringen, Waar ean tekort aan sociaal moreel De broeiplaats is van immoreele dingen! Wel weten we van valsche getuigenis, Misschien van meineed, kunstig samenspannen, Waardoor zooveel zooveel vernietigd is, En vier jaar lang twee menschen hield gebannen In 't duister van de cel, zoo grauw en bang, Als twee door 't recht meedogenloos gewonden, Waar het ontzettend vonnis „levenslang" Geveld werd op gevaarlijk losse gronden! Men liet ze vrij, Justitia sprak recht, Men speelde niet met deze raenschenlevens, De President besliste het gevecht Na 't moeizaam zaam'len van zijn rechtsgegevens. Hij scheidde waarheid zorgzaam van den schijn, En mogen zij, gewond en haast vergoten, In volle waarheid.vrijgekomen zijn, Omdat ze niets van deze moord-zaak weten! Rechtvaardigheid verwierf de overhand, Waaraan vernuft zijn leiding wist te geven, Nog wordt er recht gedaan in Nederland, En houdt Justitia de weegschaal hoog geheven!! September 1929. KROES. (Nadruk verboden.) Vel® bezitter® van een tuin of van vruchtboomen zullen in den zomer reeds heel dikwijls in verschillende boomen, maar meer ln het bijzonder in de pereboomen en in de morellen een heel vies, ongeveer een halve c.M. lange, zwartachtige, naar inkt stinkend diertje hebben waargenomen, dat het blad van die boomen beschadigt, door de opperhuid af te knabbelen. Wat voor een diertje dat nu wel eigenlijk was, daarover hebben velen zich wellicht niet het hoofd gebroken, maar wel zal het bij sommigen duidelijk geweest zijn, dat het ding schadelijk was. Dat vleze diertje dan is de larve van een wesp en de larven van wespen worden bastaardrupsen genoemd. We hebben namelijk echte rupsen, dat zijn de larven van de vlinders om het zoo maar eens te zeggen, en de rupsen hebben 3 paar borstpooten en van 2 tot 3 paar achter- lijfspooten. De bastaardrupsen zijn dus de larven van bladwespen en die hebben ook 3 paar voorpooten, maar dan hebben ze van 6 tot 8 paar achterpooten. Om nu het lijstje een beetje vollediger te maken vertellen we meteen maar, dat de larven van kevers en torren meest al alleen 3 paar borstpooten hebben en geen achter pooten, terwijl de larven van vliegen en muggen in het geheel geen pooten hebben. Natuurlijk zijn er nog an dere kenmerken waardoor men deze verschillende soor ten uit elkaar houden kan, maar voorloopig is dit wel een ding van belang als men in den tuin, op den akker of thuis eens een larve vinden mocht. De bladwespen waarvan de slakvormige bastaardrups afkomstig is ver schijnen ongeveer in de maand Juni en dan leggen de wijfjes de eieren afzonderlijk aan de bladeren van ver schillende boomsoorten. Na een dag of 10 tot 14 komen dan de larven voor den dag en die beginnen direct met vellen moed onze boomen ongeveer kaal te vreten, want, weliswaar vreten ze slechts een van de twee opperhui den weg( zoowel de onderkant als de bovenkant van een blad heeft een opperhuid) doch het eind van het lied is toch, dat de bladademhaling of assimilatie niet normaal door kan gaan; ten slotte valt het blad af als de beschadiging erg wordt en de boom is te vroeg ont daan van blad, zoodat er niet genoeg reservevoedsel voor het volgend jaar kan worden vastgelegd, wat na tuurlijk ten nadeele moet zijn van de vruchtbaarheid en den groei. Soms zelfs hebben we het zoo erg gezien, dat de vruchten die eraan hingen niet rijp konden wor den en dan ligt de schade meer voor do hand. Bestrijding is dus wel aan te raden als de larven vroeg voor den dag komen en in grooten getale. Dit be strijden kan men liet beste en eenvoudigste doen met fijn gebluschte kalk, die op de diertjes gestoven wordt met een zwavelverstuiver. Wie geen zwavelverstuiver heeft, zooals de meeste particulieren, kan het beste een gonjezak nemen, waardoorheen men de fijne kali ook stuiven kan. Ook kan men gebruik maken van nicotine in stofvorm, insectenpoeder en andere contactgiften, mits ze maar niet te duur zijn om ln het groot te gebruiken. Doordat de larven een slijmerige huid hebben blijft een stofvormig poeder gemakkelijk erop zitten en door ver schillende oorzaken (verstopt maken der ademhalings werktuigen en vergiften) gaan ze dan ten gronde. Met het bestrijden van deze dingen doet men een zeer nuttig werk, niet alleen direct, maar ook indirect, om dat de gedoode dieren zich natuurlijk verpoppen kunnen om voor de volgende generatie te zorgen. Laat men ze dus aan hun lot over, dan bestaat de kans, dat het ieder jaar erger wordt, maar in het tegenovergestelde geval kan het steeds minder erg worden. In droge zomers heeft men over het algemeen het meeste last van deze dieren, evenals van rupsen, luizen, spint, thrips, vlooien enz. Dit hebben we dit jaar aan den Hjve kunnen ondervinden. We kunnen dus ook veel van deze dingen verwachten. Men moet met de bestrijding niet wachten voor het te laat is, want dan hebben de boomen reeds teveel ge leden: men grijpe direct na het optreden en kijke voor al niet naar zijn buurman, of die het ook wel doet Vragen op het gebied van Plantenziekten worden gaarne gratis beantwoord. VAN HERWIJNEN. St Pancras. DE NIEUWE VOORSCHRIFTEN. Eenige maanden geleden trad een aantal wijzigin gen van de Invaliditeitswet in werking, waaraan het goed is, nu de vacanties geëindigd zijn, nog eens te herinneren. Want iedereen heeft immers met het ze geltjes plakken te maken. Om 't dichtstbij te begin nen: iedere huisvrouw, die een dienstbode heeft, moet „plakken". Van groot belang voor haar en alle werkgevers is 't nu te weten, dat er niet meer naar het loon, doch uitsluitend naar den leeftijd der ver zekerden geplakt moet worden en dat de Raad van Arbeid de bevoegdheid heeft verkregen bij navorde ring van premie het bedrag dier navordering met 10 pet. te verhoogen. Als dus blijkt, dat er op een rentekaart te weinig premie betaald is, kost dat 10 meer en dat moge een aansporing zijn om op tijd en geregeld, d.i. vóór of bij de loonbetaling, te plakken. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat voor vrouwelijke dienstboden van 14 tot 20 jaar 40 c, en van 21 jaar en ouder 50 c. per week geplakt moet worden. MAAR ZIJ DURFDEN NIET TERUG. Zondagmiddag waren enkele jongens van om streeks zestien jaar gaan zwemmen bij de Merwe- haven te Rotterdam. Het plan is toen 1 hen opge komen, om de Nieuwe Maas eens over te steken. Vol moed gingen zij op weg en inderdaad arriveerden zij na langen tijd bij Tuindorp Heijplaat. Het waagstuk was gelukt. Maar terug zwemmen durfden zij niet en zoo zaten T.ij op Zondagmiddag in hun zwembroekje aan het uiterste puntje van den Linker Maasoever, terwijl hun kleeren aan de overzijde lagen. Goede raad was duur. Een enkele wilde maar vast op weg gaan, om via Waalhaven, Brielsche laan, Rijnhaven, Stiel- tjesstrat, Koninginnebrug, van der Takstraat, Wil lemsbrug, Boompjes, Westerstraat, Parklaan, Park, Westzeedijk en Pelgrimsstraat, kortom, om langs een kilometers en kilometers langen weg, naar zijn klee ren te wandelen en dat alles in zwembroek en op bloote voeten. Maar de anderen waren ondernemen der en besloten te trachten een vlotje te bouwen, om daarmee de rivier over te steköfi. Een waker vond de jongens aan het werk en toen hij hoorde in welk een lastig parket zij zaten, waarschuwde hij de rivier politie, die spoedig uitkomst bracht Met een boot werden de jongens afgehaald en naar een politie bureau gebracht, waarna de kleeren werden opge haald. Daarna konden de ouders, die inmiddels wa ren gewaarschuwd, hun spruiten komen afhalen. Wel een smadelijk einde van een roèmruchten tocht. De opbrengst van de bloembollencultuur is dit jaar een groote teleurstelling. Het slechte resultaat is te wijten aan den buitengewoon strengen winter, gevolgd door een zeer droog zomerseizoen. Het zal onmogelijk zijn om alle orders uit te voeren. De hyacinthen-oogst is bevredigend. Eenige variëteiten van enkele en dub bele vroege tulpen zullen schaarsch zijn, maar de Dar- win- en andere late tulpen hebben het meeste geleden. Van enkele variëteiten als de William Copeland kan men spreken van een complete failure. Narcissensoorten als Gouden Spoor, Laurens Coster, Becolo, Victoria en de dubbele Sion hebben zeer vecil geleden. De crocus-oogst is een totale mislukking. Voor het jaar 1928 waren de resultaten voor de bloembollen-kwekers juist buiten^?-- woon gunstig. De totale export bedroeg in dat jaar 42.645 ton, met een waarde van f 42.500.000, een ver meerdering tegen 1927 van 3300 ton en een waardever meerdering van f 2.500.000. De export voor de Ver- eénigde Staten en Canada bedroeg in 1928 10.640 ton. (voor een waarde van meer dan f 10.000.000) tegen 10.579 ton in 1927. Do voortdurende droogte heeft, volgens een mede- deeling van de directie van den landbouw, in verschil lende streken een ongunstigen invloed uitgeoefend op de voorziening van het melkvee met voedsel en drinkwater. Op betrekkelijk hoog gelegen grasland en op de zware kleigronden laat de toestand thans zeer veel te wenschen. In het algemeen wordt met ver langen uitgezien naar regen. Uit Friesland, Groningen, Noord-Holland, Noord- Brabant en in het bijzonder uit Zeeland en Utrecht wordt bericht, dat de melkproductie beneden, op de hoöge gronden zelfs in sterke mate beneden normaal is gebleven. Voorts wordt die productie in Zuid-Hol land matig geacht, terwijl de desbetreffende berichten uit Limburg en Gelderland vrij goed luiden en die uit Drenthe en Overijsel zelfs gunstig. Zaterdagavond zat te Rotterdam een Alegrijnsch koop man weggedoken onder een vracht kleurige doeken en tapijten, met een vrouw in een autobus, toen plotseling een man uit de bus tegen hem begon op te spelen. Aan vankelijk bleef de Algerijn volkomen onbewogen, om dat hij den man niet verstond, maar nauwelijks had de vrouw de tot hem gerichte woorden verteld, of hij dien de van repliek. De vrouw zette deze repliek in welgeko zen Nederlandsche woorden over, waarop een nieuwe Atgerijnsche vertaling niet overbodig werd. Nadat de juw zoo eenlgen tijd als tolk had gediend, wilde de .sederlander blijkbaar meer persoonlijk contact met zijn tegenstander hebben en daarop sloeg hij den Algerijn op het hoofd. Teneinde aan een kloppartij een' einde te maken bemoeide de bestuurder van de bus zich met het geval, in dien zin dat hij met zijn wagen een weinig van zijn route afweek en de bus pardoes voor een politie bureau neerzette. Daar werden de twistenden overge nomen door de bewakers van de openbare orde. Er zijn twee hoofdgroepen van boomen, de z.g. harde en zachte, welke op verschillende manieren groeien. De harde boom heeft gebroken takken en doorgaans breede bladeren, de zachte daarentegen heeft onder aan den stam geen of weinig takken, en bovenaan korte rechte. Het aantal ringen om de doorsnee van den stam duidt aan, hoe oud een boom is. Is het jaar nat en warm, dan komt er buitenom een breedere laag. In Californië is een boom gevonden, welke 3500 jaar oud moet zijn, hierin kan men voor een lang tijdperk na gaan welke jaren de gunstigste waren. Die jaren wor den door de sterrekundigen verbonden met zonnevlek ken. Zij kunnen aan zoo'n boomstam precies nagaan, in welk jaar de zonnevlekken zijn verschenen. Een andere boom in Californië kon bijv. Inlichtingen geven, welke teruggingen tot het jaar 1305 vóór Chr. Een boom groeit niet zooals een kind in de lengte. Niet alle deelen groeien, d.w z. een tak komt tot op een bc-

Schager Courant | 1929 | | pagina 6