ALASTRIM. De „Graf Zeppelin". Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Berichten. Feesten te Heerhugowaard. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK De Parlementaire Arbeid is begonnen. Gemengd Nieuws. j-paaide hoogte van den grond en op deze hoogte blijft hij. De lengte komt bij aan den top, waar de boom spruit. Aan weerskanten van het bolletje zitten kleine uitwasjes, welke later blaadjes worden. De groei zit in tlit kleine ding. Als men den boom in doorsnee heeft, ziet men niets anders dan opeenvolgende kringen. De binnenste kring is de oudste. Als de kring aan den buitenkant een be paald stadium heeft bereikt, dan splitst hij zich in twee, De buitenste helft wordt dan weer een kring en de binnenste helft groeit aan tot de normale grootte. De groei in dikte is dikwijls het gevolg van vermeerdering in aantal door splitsing, hetgeen in de lengte geschiedt. In eiken knop zit in het knopje een laag levende stof, Van elk knopje gaat een aar uit, welke in het hout dood loopt Vanuit dit hout loopt water in de aartjes, het welk suiker en zout bevat waarmede de knop gevoed moet worden. Te Delft breidt zich het aantal alastrim-gevallen onrustbarend uit. Gistermorgen zijn 16 nieuwe ge vallen vastgesteld. Het kinderhuis is gesloten en zal ■waarschijnlijk van gemeentewege voor de opneming van kinderen, lijdende aan alastrim, worden inge richt. Verder wordt met het oog op het steeds toe nemende aantal zieken het bezoeken aan het Oude en Nieuwe Gasthuis zooveel mogelijk beperkt. Alleen die patiënten, wier toestand zulks noodzakelijk maakt, zullen bezocht mogen worden. Te Rotterdam kind overleden. Tengevolge van de alastrim is een kind van een half jaar, dat aan den Binnenweg te Rotterdam •woonde en in het ziekenhuis aan den Coolsingel werd verpleegd, overleden. Te Amersfoort. Te Amersfoort is een nieuw geval van alastrim geconstateerd bij een leerlinge van de industrie- en huishoudschool. Er zijn thans in deze gemeente vier gevallen, waarvan twee in één gezin. KIND VERDRONKEN. Maandagmiddag gingen vier kleine kinderen spe len aan de beek te Hoensbroek. 's Avonds kwamen slechts drie kinderen thuis; het vierde, het vierja rige jongetje, van de familie V(tn Cruchten, bleef zoek. Ten einde raad werd de beek afgedregd en daar werd het lijkje opgehaald. LANGS ONZE GRENS. Dinsdag maakte de Zeppelin een vaart over Dultsch- land en kwam daarbij eenige malen vlak langs onze grens. Om 9.40 komende uit de richting Aken passeer de het luchtschip langs Kerkrade. Tegen half elf werd bij de Duitsche grens het geronk van vliegmotoren gehoord uit de richting van Kalden- kicohen. Om half elf zag men daarna uit die richting uit den zonnlgen nevel het luchtschip „Graf Zeppelin" opdagen. De „Zeppelin" kwam snel aangevlogen in de richting Venlo en vloog boven de groote hel, waar het gewone vliegterrein is .stevende daarop In de richting van Stral- len, vloog over dit dorp heen en verdween toen in de rcihting Tegelaer. Gedurende zeven minuten kon men op de groote hei van dit imposante .schouwspel genieten. Het luchtschip vloog op een hoogte van nauwelijks 200 meter over de groote hei heen en kon in al zijn geledingen worden ge zien. Er bestond groote belangstelling. In Kaldenkirchen bliezen alle fabrleksfluiten ter eere van het'bezoek van het luchtschip. Te ongeveer half een passeerde het luchtschip de Duitsche grensplaats Gronau nabij Enschede. Het lucht schip was in het oostelijk deel van Enschede goed waar te nemen. WEGENBELASTING. '.De Directeur der Directe Belastingen, Invoerrech ten Accijnzen te Amsterdam deelt ons mede, dat in gevolge de Ministerieele resolutie van 5 November 1927, no. 42, inzake uitvoering van de Wegenbelasting wet door hem de weeginrichtinig gelegen op het Marktplein te Schagen (weegbrug der gemeente Schagen) voor vrijwillige weging van motorrijtuigen is aangewezen. Kosten van weging zijn voor rekening van de hou ders van de te wegen voertuigen, terwijl bovendien ambtelijke toezichtskosten moeten worden betaald. Kosten van bedoeld ambtelijk toezicht zijn even wel niet verschuldigd, wanneer de weging op genoem de weeginrichting plaats vindt op Donderdag van 1113 uur. Houders van motorrijtuigen die hunne voertuigen op bovenbedoelden voet willen doen wegen, kunnen den inspecteur der belastingen in wiens dienstkring de weeginrichting is gelegen, verzoeken, op een in overleg met dien inspecteur te bepalen tijdstip de weging te doen plaats hebben. Bij dit verzoek worden de kenmerken van het te wegen voertuig zoo nauw keurig mogelijk omschreven. Verdere inlichtingen worden door bovenbedoelden Inspecteur verstrekt. GEKNIPT. Sinds 31 Augustus was de spoorambtenaar S. voort vluchtig, verdacht van het ontvreemden van gelden uit de kas van het station alhier. Eindelijk is hij nu gepakt, naar 't schijnt heeft hij zich zelf bij de politie te Eindhoven aangemeld. Gistermiddag werd S. door twee marechaussee uit Eindhoven alhier overge bracht en opgesloten in het torentje, tot nadere be schikking. 24 LEERLINGEN VOOR DE LANDBOUWSCHOOL. Voor de Landbouwwinterschool alhier hebben zich ?'i leerlingen aangegeven voor alle vakken, benevens 2 voor enkele vakken. ZUIDSCHARWOUDE. Maandagavond gaf de Tooneelvereeniging „Jong Leven" van Oudkarspel ter gelegenheid van de ker mis een uitvoering in de zaal van den heer P. Kra mer. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „In Ppma" (De vertraagde nacht), van Fr. Arnold en Ernst Bach. Regie: de heer H. Slikker. Grimage en costuums: firma Joh. M. Ridderikhoff te Hoorn. Het décor was verzorgd door de firma R. Luijting alhier. Het stuk werd zeer vlot gespeeld. Dat het bij het pu bliek in den smaak viel, getuigden wel de lachsalvo's, die onophoudelijk lostbarstten. Het was ook wel een stuk om op de lachspieren te werken, met de vele vermakelijke situaties die er in voorkwamen. Voor „Jong Leven was deze uitvoering een groot succes. OUDKARSPEL. Tot besluit van 't kermisprogramma van den Langen- dijk komt de kermis van de Luizeknip. Beze kermis, elke tot een van de meest populaire uit deze omgeving hoort, zal dit jaar haar naam wel weer hoog houden, heeren hebben namelijk hun beste beentje voorgezet, o heeft de heer K. de Hart o.a. een ringrijderij per Is georganiseerd om geldprijzen. Verder had hij de ode gedachte het plaatselijke tooneelgezelschap „Jong -ven" te engageeren, om met haar op zoo vele plaat- n goed ingeslagen kermisstuk „In Pyama" (De Ver aarde Nacht) voor het voetlicht te treden. Nog j.1. Maandag behaalde deze tooneelclub op de kermis te Zuidscharwoude een enorm succes, en we verwachten, dan ook, dat de toeloop groot zal zijn. Verder wordt er vanzelfsprekend volop gelegenhe.l geboden tot dansen. We hopen, dat Pluvius de feesten genadig mag zijn. OUDKARSPEL Opnieuw werd Dinsdag alhier van de inenting en her inenting een buitengewoon druk gebruik gemaakt. Het schijnt dat velen, welke aanvankelijk zich onverschillig toonden omtrent Inenten, tot betere inzichten zijn ge komen. VERVOLG BEKRONINGEN TUINBOUWTENTOON STELLING. Spruitkool: le prijs Pn. de Vries Ez; 2e prijs Jac. Tromp. Boerenkool: le prijs A. Kooij Cz.; 2e prijs Jn. Kooij; e.v. H. Beets. Keukenbieten: le prijs W. v. Slooten; 2e prijs H. Beets. Koolrapen: le prijs P. Tromp Sr.- Keukenwortelen: le prijs P. Tromp Sr.; 2e prijs Jn. de Boer Az.; e.v. S. Brugman. VEEVOEDER. Beste en zwaarste suikerbieten: le prijs P. Beers Kz.; 2e prijs Jb. Groenveld Pz.; e.v. H. Rood. Besteen zwaarste mangel wortelen: le prijs K. Bom- mezij; 2e prijs C. v. Langen. ZADEN. Vale erwten: le prijs P. Beers K.Jz.; 2e prijs J. A. Deken; e.v. W. Klaver. Gerst (in de aar en per Y» H.L.): le prijs C. van Langen. Haver (idem): le prijs C. Pool; 2e prijs K. Bomme- zij; e.v. A. Quant. BEKRONINGEN HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Groep I. Schoolkinderen. Nuttige handwerken: le prijs Anna Kuin, eerv. vermelding Nelly Bas. Fraaie handwerken: le en 2e prijs Annie Kostelijk, 3e prijs Trien Kalf. Houtsnijwerk: le prijs R. Kuilboer, 2e prijs P. Ha ringhuizen Kz. Teekenwerk: le prijs Ina Bierhaalder, 3e prijs Trien Beers, eerv. verm. P. Haringhuizen Kz. Kunstvoorwerpen: le prijs Trien Beers, eerv. verm. Ghr. Smit Pz. Groep II. Kinderen t.m. 16 jjar. Nuttige handwerken: G. Bommezij, le prijs. Fraaie handwerken: le prijs M. Bakker Pd., 2e prijs M. Kostelijk. Schabloonwerk: le prijs D. P. Dirkmaat. Houtsnijwerk: le prijs B. Knip. Teekenwerk: le prijs D. P. Dirkmaat. Schilderwerk: 2e prijs N. de Koning. Oudere personen: Nuttige handwerken: le prijs mevr. Reinev. d. Ham; 2e prijs mej. N. Kooy Jd., eerv. verm. mevr. M. DirkmaatKok, mevr. KantDe Boer en mevr. Th. Kuilboer. Fraaie handwerken: le prlj9 mevr. Scholten, 2e prijs mej. IJ. Zomer, 3e prijs mej. Tr. Reyne, 4e prijs mej. J. M. Brouwer, 5e prijs mevr. J. H. v. Schaik— Kathman; Prijs la mevr. N. Wuis-Wonder; prijs 2a mevr. H. A. van Slooten-Ootjers; prijs 3a mevr. J. H. van Schaik-Kathman; eerv. verm. mevr. K. van Bodegra ven-Hoogland, mej. J. M. Brouwer, mevr. A. Groot- Stammes, mevr. N. Wuis-Wonder. Houtsnijwerk: le prijs C. Kuilboer; 2e prijs N. Doo- deman; 3e prijs P. Hittema; extra prijzen: O. Kuil boer en P. Wester. Raffiawerk: le prijs mej. T. van Slooten. Teekenwerk: 2e prijs M. J. Hoogland; eerv. verm. C. Langendijk; extra prijs mej. M. v. Slooten. Schilderwerk: le prijs mej. E. M. de Vries; extra- prijs W. Wijte. Kunstvoorwerpen: le prijs Th. Voskuil. Ook de ter opluistering ingezonden voorwerpen op het terrein hadden alle aandacht, als de inzendingen automobielen van de firma Keetman en Schoorl, fa. Met, de inzending van den heer Moeijes, enz. SCHAGERBRUG. Uitslag van de op Dinsdag 17 September 1929 ge houden handicap-draverij door de Harddraverij-ver- eeniging „Voorwaarts" alhier. Hoewel een groot aan tal paarden voor deze draverij was aangegeven, heb ben slechts 9 paarden er aan deelgenomen. le prijs, f300. Marry Maggowan, van Th. Smit; 2e prijs f150, Otella, van J. Plevier; 3e prijs f50, Nelly Z, van G. Visser. Een groot aantal belangstellenden woonden deze draverij bij. SCHAGERBRUG. Een foutieve nummering in de catalogus is blijk baar oorzaak geweest dat we den derden prijs voor de geregistreerde stierkalveren op de Schagerbrug- ger-tentoonstelling toekenden aan Wodan 18 van W. Jimmink Jbz. De bekroonde was echter Frans Max 19 van H. Nobel te Barsingerhorn. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 14 tot en met 17 Sept. 1929. Geboren: Anna, dochter van Gerrit Klaver en Adriana Maria Mattheeussen. Meindert, zoon v. Jan Hoep en Guurtje Brak. Getrouwd: Bouwen van Twuijver, 24 jaar, arbeider en Sijtske Veenstra, 21 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Vrijspraak geëischt voor Teunissen en Klunder. Dinsdagmorgen heeft het gerechtshof te Amsterdam de behandeling van de moordzaak Giessen-Niewksrk onder onverminderde belangstelling van de zijde van het publiek voortgezet. Meintjes. Het eerst wordt opnieuw de getuige Meintjes voor geroepen. De president vraagt hem, hoe het stukje papier, in houdende de verklaring van den getuige Kleyn, bij hem terechtgekomen is. Getuige antwoordt dat de Jong op eenavor.d, na ge tuige Kleyn te hebben gehoord, bij hem is gekomen en hem vroeg even de door Kleyn afgelegde verklaring bij hem, Meintjes, te mogen opschrijven. Dit is geschied. De Jong vroeg getuige toen om het briefje aan Kleyn ter hand te stellen, dan kon hij het nog eens goed overlezen en dan wist hij precies wat hij verklaren moest. Getuige heeft dit niet gedaan, omdat hij vond dat De Jong het even goed aan Kleyn zelf ter hand kon stellen. Dezer dagen heeft getuige het briefje onder oude papieren ge vonden en aan mr. Roobol ter hand gesteld. •President: Meintjes, je was agent van politie te Slle- drecht, en je hebt ÏOeyn bij de Jong als getuige aange bracht. Nu begrijp ik niet waarom je niet medewerkt om hem als goeden getuige te houden. Had je misschien wat berouw over de wijze waarop je Kleyn erbij had gehaald? Getuige Meintjes: Neen, Ik heb alleen gezegd, ik ben de Jong's boodschappenjongen niet President: Hebt u nog de overtuiging dat Kleyn waar heid sprak toen hij zeide dat hij de menschen in den moordnacht op den dijk gezien had? En houdt u vol dat dat in 1923 direct aan Inspecteur Snijders gezegd hebt? Geulge: Zeker. President: U is nu bedreigd met een vervolging wegens meineed. Ik wil u hiermede niet dreigen, ik wil dtf waar heid van u hooren en u daartoe niet pressen. Hebt u in den moordnaoht Klunder en Teunissen niet in een an dere richting dan in de richting Giessen-Nieuwkerk zien gaan? - Getuige Meintjes (aarzelend): Ja, misschien, dat weet ik niet. Maar het was op den tijd dien ik gezegd heb. President: Heb je het niet wat aangedikt? ...Geuigen: Neen. Getuige Kleyn. Dan verschijnt weer getuige Kleyn voor het getuigeu- hekje. Hij heeft gisteravond laat nog een telegram ge kregen om vanmorgen hier te zijn. De president vraagt hem, of hij in 1925 bij de Jong is geweest om gehoord te worden. Get. Kleyn: Ja meneer. President: Maakte hij aanteekeningen toen hij u hoorde? Getuige Kleyn: Dat weet ik niet. President: Heb je nooit een briefje gekregen van de Jong waarop stond wat ge verklaren moest? Getuige: Nooit. President: Bij den rechter-commlsaris hebt je gezegd, dat je niet wist of een der twee menschen die je langs den dijk zaagt loopen een bril op had. Dat was vlak na den moordnacht. Nu, jaren daarna, weet je ineens zoo zeker. Getuige: Eén had een bril op. President: Den brief welken ge aan den advacaat ge- neraal van het Hof te Den Haag hebt gestuurd, waarin ge u beklaagdet over de manier waarop mr. Roobol uw goeden naam te grabbel gooide, hebt ge Dlet zelf geschreven Getuige: Neen, alleen onderteekend. President: Vondt ge het een mooie brief? Getuige: Dat weet ik niet. (Gelach.) Prof. Waterink. Alsnu wordt gehoord als deskundige prof. dr. J. Wate rink, hoogleeraar in de paedagogie en de psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Deze stelt aan get. verschillende vragen, om zoo mogelijk vast te stel len, hoe het beeld van een bril nu, na 6 jaar, in zijn her innering'is gekomen. Hij schiet weinig met get. op, die maar blijft zeggen: Een had een bril op, en dat is alles Prof. Waterink zegt tensoltte: We hebben gehoord, dat hij zijn aanvankelijke verklaring (geen bril) is gaan wij zigen, nadat de Jong zoo dikwijls was geweest, en hij aan het piekeren is gegaan. Als oorzaak van die veran dering kan ik alleen plaatsen het element suggestie. Bij oppervlakkige beschouwing lijkt deze man me een ge schikt object voor suggestie. Hetzelfde ls deskundlge's meening ten opzichte van het echtpaar Kroon. Twee getuigen, melkknechten, verklaren in den mor gen kort voor het vinden van het lijk twee personen langs de spoorbaan te hebben zien loopen. Zij kwamen uit de richting Giessen Nieuwkerk. Zij kunnen geen aanwijzingen geven wie het waren. Getuige Bus. Getuige Bus verklaart, dat hij in 1923 belast was met de steunregeling te Sliedrecht. Kroon kreeg geen steun, omdat hij niet in de termen viel. President: Waarom niet? GL Bus: Ik wilde hem niet. Andere menschen kwa men meer in aanmerking. President: Hebt ge ook gezegd: Aan moordenaars geef ik geen steun, en alles wat eraan annex is? Get Ik dacht, dat de moord den avond tevoren bij Kroon in elkaar was gezet. Presdient: Hoe kwaamt ge in aanraking met De Jong? Get: Deze kwam bij me en vroeg me hem te helpen. Ik loop hier al een paar dagen, zeide hij. President: En hoe kwam Meintjes erbij? Get. Bus: Meintjes kwam mij vragen, of er een re chercheur te Sliedrecht liep. Hij wilde met dien recher cheur in kennis komen, omdat hij een belangrijke me- dedeeilng had. President: Tien de zaak afgeloopen was en de beide verdachten veroordeeld waren, is u tusschenpersooik ge weest tusschen De Jong en Kroon? Get.: De Jong wilde zijn adres niet bekend hebben. Daarom stuurde ik correspondentie tusschen hem en het echtpaar Kroon door. Nog verschillende getuigen worden gehoord, waarvan verscheidene gunstige verklaringen afleggen ever de betrouwbaarheid en het gedrag in het algemeen, van de beklaagden Klunder en Teunissen. Het getuigenverhoor is daarna afgeloopen. Eindverhoor van Klunder en Teunissen. De president stelt K. daarna nog eenige vragen. Hij laat hem herhalen hoe het dien avond bij de Kroons Is toegedaan. Teunissen, die nog al veel geld bij zich had kon bij de Kroon's blijven logeeren. K. heeft hem daar na naar bulten getroond, om hem te zeggen, dat het beter was, dat hij het geld niet bij zich hield. Zij zijn niet langer dan een kwartiertje buiten geweest. Toen zijn ze samen weggegaan naar K.'s kosthuis. Daar heeft T. aan K. zijn geld afgegeven en ls naar huls gegaan. President: Weet je verder nog Iets wat tot ophelde- rnlg van den moord zou kunnen strekken? KI.: Het zal misschien nog wel eens uitkomen. President: Laat ons maar optimist zijn. Spr. wijst dan KI. erop, dat hij voor verschillende kleine misdrijven als mishandeling en verzet heel wat vonnissen achter den rug heeft, bij elkaar 35 weken. Niet 4V4 Jaar, zooals rechercheur de Jong het heeft doen voorkomen. Dan vraagt de president aan KI. of hij nu goed met de Kroons is. Verd. KI.: Die menschen hebben zichzelf willen red den, toen zij eenmaal door toedoen van een ander in do nesten waren gedreven. President: Ja, ze hebben voor hun eigen belang ge kozen. U houdt uw onschuld vol? Verd. K.: Ik hoop, dat u de overtuiging hebt gekregen, dat we onschuldig zijn, anders heb ik er nog niets aan. Bij het slotverhoor van T. blijkt, dat hij nooit ver oordeeld is. Hij houdt zijn onschuld vol. Ten gunste van rechercheur do Jong. Get. De Jong, nog eens voorgeroepen, ontkent, dat hij het bewuste briefje, waarop de- verklaring stond, die Kleyn moest afleggen, aan Meintjes gegeven heeft, met de bedoeling dat deze het aan Kleyn zou ter hand stel len. Hij heeft het stuk papier bij ongeluk bij Meintjes in de keuken laten liggen. Een der raadsheeren vraagt aan de Jong, waarom de stukken van het geheime rapport in duplo zijn opge maakt. Get de Jong: Een exemplaar was bestemd voor den procureur-generaal in Den Haag en een voor den offi cier van justitie te Dordrecht Dezelfde raadsheer merkt dan op, dat De Jong dus van den procureur-generaal opdracht had om van de verhooren, die hij afnam, geen proces-verbaal op te ma ken. Dat de verdediging van die verhooren geen kennis kon nemen, is dus, dit ls het eenige, wat ten gunste van de Jong strekt, niet te wijten aan hem, maar zijn hooge superieuren. Daarna ls gepauzeerd. De advocaat-generaal vraagt vrijspraak voor Klunder en Teunissen. Na de pauze heeft de advocaat-generaal zijn requi sitoir gehouden. Spreker begon met te zeggen, dat de slotsom van zijn requisitoir zal zijn: vernietiging van het arrest van het Hof te 's-Gravenhage en de vrijstelling van de verdach ten. Hij brengt hulde aan den president Mr. Jolles, die de getuigen zoo zeer op hun gemak weet te zetten en zfch te verplaatsen ln hun eigen gedachtensfeer. Hiehbij staat spr. vooral stil bij de actie van rijks rechercheur De Jong, die z,i. niet al te kieskeurig te werk is gegaan. Hij ontzag zich niet schriftelijke ver klaringen te geven waarmee getuigen hun voordeel kon den doen en bij maakte zich ook schuldig aan pressie en suggestie. De houding die De Jong ten opzichte van het onder* zoek in strafzaken aannam, getuigt van zelf overschat ting. Voor hem stondhc t reeds dadelijk volkomen vast, dat de personen, die hij ontmoette, inderdaad ook de daders zijn. Spr. somde eenige onloochenbaar vaststaande feiten op, waaruit blijkt dat De Jong zich schuldig maakte aan pressie en suggestie bij zijn verhooren. De eerste verklaring van vrouw Kroon was niet in volle vrijheid afgelegd, spr. is overtuigd dat de herroe ping de waarheid is. Zoo ook de verklaring van Kroon. Komende tot den eigendom van den hamer, consta teerde spr. dat getuige Mijntjes geen betrouwbaren in druk op hem maakte. Er ls met den hamer iets onver klaarbaars gebeurd. De eigendom van den hamer kan niet worden vastgesteld- Een duidelijk oordeel over de verdachten. Spr. is ervan overtuigd, dat het Hof in zijn arrest duidelijk zijn oordeel over de verdachten te kennen zal geven. Zijn persoonlijke meening is, dat zij geen motief hadden het feit te plegen. Het is onaanneme lijk, dat zij voor een honderd gulden de daad zouden gepleegd hebben. Teunissen werd nooit veroordeeld en staat gunstig bekend. Klunder staat niet zoo gun stig bekend als Teunissen, maar ook hij is geen man om een dergelijk feit te plegen. Hij had destijds een wekelijksch loon van 140. Bovendien als Teunissen 't niet gedaan heeft, kan Klunder het ook niet gedaan hebben, want zij zijn steeds in eikaars gezelschap geweest. Verder blijkt, dat de beide verdachten steeds bij dezelfde verklaring zijn blijven volhouden. Waarbij komt, dat getuige Vermeer ondanks al de stormen, die over hem heen gegaan zijn, steeds is blijven staan als een rots in de golven. De eenige concessie die hij gedaan heeft, is dat hij later gesproken heeft van „geruimen tijd". De verdachten onschuldig. Spr. komt dan tot de conclusie, dat de verdachten onschuldig zijn. Hij zegt dit hierom, omdat hij meent, dat de verdachten recht hebben, om te weten, wat het Hof van hen denkt. Spr. heeft in zijn langdurige loopbaan een derge lijke zaak nog niet ontmoet; hij hoopt, dat het ook de laatste maal zal zijn. Mr. H. H. Roobol kreeg nu het woord voor zijn plei dooi. Dit pleidooi was natuurlijkerwijze hoog gestemd. Mr. Roobol vertelde, waarom hij Klunder en Teunis sen heeft willen helpen. Hij was overtuigd van hun onschuld. Mr. Roobol huldigde verschillende mannen, die zich in deze zaak van rechtsherstel verdienstelijk hebben gemaakt en vooral was hij vol lof over het Amsterdamsche Hof en zijn president mr. Jolles. Uw Hof heeft het geschokte vertrouwen in de Justitie hersteld. Voor de Nederlandsche Justitie hebt u op gericht een monument, harder dan van staal. Ik zeg u dank! Aldus eindigde Mr. Roobel onder luid applaus. Mr. Jolles hamert Mr. Den Hollander besloot zijn korte rede met te zeggen: Er zijn nog rechters en er is nog recht. (Applaus.) 4 De uitspraak over veertien dagen. De uitspraak van het Hof werd bepaald op heden over veertien dagen. De eisch tot vrijspraak werd met uitbundig enthou siasme door de groote menigte belangstellenden be groet. Eerste Kamer. De vergadering van de Eerste Kamer werd gister middag om 3.40 uur geopend door den voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. De nieuwe voorzitter deed dat met een hartelijk toegejuichte rede, waarin hij speciaal zijn voorgan ger Baron Van Voorst tot Voorst herdacht. Na de gewone plichtplegingen werd de vergadering verdaagd tot Woensdagavond. Tweede Kamer. De vergadering van de Tweede Kamer werd gister middag om 3.10 uur geopend: Voorzitter was de heer J. H. Schaper, die tijdelijk voorzitter is zoolang er nog geen definitieve voorzitter is benoemd. Deze hield eene. begroetingsrede en richtte zich speciaal tot den nestor der Kamer, den heer Van Sasse van IJsselt, die gedurende 28 jaar lid van dat college was. Voorts herdacht hij Dr. De Visser, die zich uit het publieke leven had teruggetrokken na een zeer eervolle loopbaan en heette de nieuwe leden in 't bijzonder hartelijk welkom. Aanbieding Rijksbegrootlng. De Minister van Financiën, de heer De Geer, biedt de rijksbegrooting voor 1930 aan. De vergadering wordt te 3.20 uur verdaagd tot Woensdagmiddag half twee. DE MIJNONTPLOFFING IN LOTHARINGEN. Omtrent het ongeluk, in de mijn Charles wordt nog uit Metz gemeld, dat tot nu toe twaalf dooden en 25 gewonden geborgen zijn. Van de gewonden, die naar het ziekenhuis zijn gebracht, zijn vijf stervende. Twaalf mijnwerkers worden nog vermist. De mijn is geheel ontruimd. BRAND IN DE GENTSCHE TELEFOON-CENTRALE. Veertien dagen zonder telefoon. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is te Gent brand ontstaan in het hoofdgebouw van den telefoondienst tengevolge van kortsluiting in den hoofdschakelaar. Spoedig was het heele gebouw in een dichten rook gehuld. De Gentsche brandweer kon na ruim een uur het vuur blusschen. Het gebouw zelf is gespaard gebleven, maar door de hitte is zulk een schade aan de installatie aange richt, dat de 7500 abonnée's die het Gentsche tele foonnet telt, naar schatting gedurende ongeveer 14 dagen van alle telefonische verbinding verstoken zullen blijven. EEN GEVAARLIJKE BOSCHBRAND IN AMERIKA. Portland (Oregon), 17 Sept. Een ontzaglijke troep menschen is bezig met de bestrijding van een in de ultloopers van het Kaskadegebergte woedende bosch- brand. Naar wordt gemeld zouden 200 met het blus- schlngswerk bezig zijnde menschen door de vlammen zijn afgesneden. De boschwachters nemen echter aan dat de vermisten behouden zijn, daar het ervaren hout vesters betreft ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ITALIë. Messina, 17 Sept De sneltrein MessinaPalermo ls bij het binnenloopen van het station Cesso ontspoord. Drie treinbeambten werden gedood, 14 personen (10 rei zigers en 4 spoorwegbeambten) gewond. Het ongeluk is waarschijnlijk aan de te groote snel heid van den trein te wijten. EEN MELLIOEN AAN GIFTEN ALS BELOONING VOOR TROUWE DIENSTEN. Newark (New Jersey), 17 Sept Louis Bamberger de oprichter en president van een der grootste warenhuizen in Amerika, heeft Maandag avond, zonder voorafgaande mededeeling, meer dan een mlliloen dollar in contanten en jaarlijksche toelagen uit gedeeld aan 235 dames en heeren, die gedurende 15 jaar of langer in zijn zaak hadden gearbeid. Behalve de me dedeeling dat deze gaven bedoeld waren als belooning voor trouwe dienstjaren, gaf Bamberger geen enkele verklaring van zijn handelwijze. DE ENGELSCIIE KONING. De öraadlooze dienst meldt dat de gezondheidstoe stand van den koning dermate is verbeterd, dat er vooi> bereidingen Worden getroffen voor een jachtpartij ia Sandringham, mits de weersgesteldheid goed blijft,

Schager Courant | 1929 | | pagina 7