SchagerCourant Raad St. Maarten. ALASTRIM. VERKEERSONGELUKKEN. Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. De Maas niet op peil te houden. Vereenigingslokaal op „Het Breezand". De rozenteelt m Aalsmeer. Autobus tegen een boom. ^aterdag 21 September 1929. 72ste Jaargang. No. 8532 Vergadering van den Raad op Vrijdag 20 September 1929, des morgen half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester-secretaris. Na opening volgt onveranderde vaststelling der notulen. Mededeelingen en Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van den Ambtenaar ter Secretarie, W. L. Correljé, voor de toegestane gratificatie; b. dat in de gemeente gelegenheid is gegeven voor kostelooze vaccinatie en revaccinatie, wegens het voor komen van alastrim in ons land. Hiervan is, wanneer ook alle schoolgaande kinderen zich hebben laten in enten, door ongeveer 675 personen gebruik gemaakt. Het' inenten van de schoolkinderen heeft inmiddels wel plaats gehad. c. dat de goedkeuring door de besturen der bijzondere echolen is ontvangen betreffende de driejaarlijksche af rekening onderwijskosten. d. Verslagen Vereen, zedelijke verbetering van ge vangenen, malariabestrijding, het P.E.N. en het P.W.N Deze verslagen liggen voor de raadsleden ter inzage. Goedgekeurd is een suppletoire begrooting. e. Uitkomsten kohieren inkomstenbelasting 1928-'29; deze bedragen tezamen f 23492.16, een aanmerkelijk hoo- ger bedrag dan Is geraamd. Op 1928 is van het bedrag verantwoord t 12600. op 1929 dus pl.m. f 10.900, terwijl gerekend was op f 6300. In April was voor het vaststellen van het vermenig- vuldigingscijfer opgave aan den Inspecteur gevraagd en toen was door deze medegedeeld, dat het' zou zijn f 19065.34. Door den heer Glas wordt opgemerkt, dat het bedrag nu naar ons toekomt, maar het kan ook anders wezen en dan zit men met het vastgestelde vermenigvuldigings- cijfer. Het raadhuis is telefonisch aangesloten onder no. 2. f. dat door B. en W. de rekening der Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen, is goedgekeurd, in ont vang op f 1491.13. uitgaaf f 938.80, batig saldo f 552.33. g. dat B. en W. een conferentie hebben gevraagd met het P.E.N. over de straatverlichting, welke echter nog niet heeft plaats gehad. De heer Blom vraagt waarom die conferentie nog niet heeft plaats gehad. De Voorzitter deelt mede, dat op het verzoek om de conferentie te houden van het P.E.N. geen antwoord was gekomen. Dezer dagen evenwel heeft spr. nog eens geïnformeerd, maar de zaak is nog niet zoover gevor derd, om mededeeling te doen. Den heer Blom bevreemdt het dat het P.E.N. niet vlugger gegevens heeft verstrekt, omdat het P.E.N. zelf oordeelde, dat het nu het geschikte oogenblik tot uit breiding van de straatverlichting was. De Voorzitter heeft uit het voorloopig onderhoud wel den indruk gekregen, dat de kosten niet minder zullen worden en heeft aan verschillende gemeentebesturen ge vraagd naar de voorwaarden, die daar gelden. Het P.E.N. zal van die vastgestelde voorwaarden wel niet afwijken. De heer Blom merkt op, dat er dan heel wat voor rente en afschrijving wordt berekend, want de kosten bedroegen hier 70 cent per K.W.U., terwijl het hoogste tarief per K.W.U., dat door het P.E.N. in rekening wordt gebracht, 30 cent bedraagt. De Voorzitter is het met die opmerking eens, maar het P.E.N. zegt, dat de berekening van rente en aflossing enz. heeft uitgewezen, dat de voorwaarden behooren tc zijn zooals ze zijn vastgesteld. De raad zal straks nog nader over dit onderwerp spre ken. Dat door het P.E.N. blijkbaar niet wordt gemar chandeerd, wordt nog niet zoo verkeerd gevonden. h. dat men over de watervoorziening te Rijp nog niets naders heeft vernomen; mogelijk dat daarmede wordt gewaoht in verband met de spoedige zitting der Prov Staten. De Voorzitter heeft nogal hoop, dat het in de na jaarzitting van Prov. Staten aan de orde zal komen. i. dat door B. en W. omtrent een mogelijke aan schaffing eener motorbrandspuit inlichtingen zijn ge vraagd bij de firma Bikkers en Co. te Rotterdam, waaromtrent nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan. Hedenmorgen is een schrijven van die firma ingeko men, maar het wordt beter geacht, dit schrijven aog niet direct te behandelen, doch het eerst nader onder de oogen te zien. j. dat B. en W. de begrooting der Gezondheidscom missie voor den dienst 1930 hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat een bijdrage wordt gevraagd van 1 cent per Inwoner. B. en W. stellen den Raad voor de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1929 met een ontvangst van f 16197.65, een uitgaaf van f 16074.26 en een batig saldo van f 123.39 opnieuw goed te keuren. Aldus wordt besloten. Van B. en W. van Stad-Hardenberg was het verzoek Ingekomen om adhaesie te willen betuigen aan het adres, door hen verzonden aan de Tweede Kamer, om niet aan te nemen een wetsvoorstel ten plattelande de belastingkantoren op te heffen, hetwelk door hen voor kennisgeving is aangenomen, aangezien B. en W. zich nie zoo bevreesd maken, dat een kantoor als dat te Schagen zal worden opgeruimd. Van den Bond van Administratief personeel bij 's Rijks belastingen in Ne derland, wordt, nu onder de aandacht gebracht het na deel van de opheffing der Ontvangkantoren en zitdagen ten plattelande en verwezen naar een stuk, opgemaak* door den heer H. Feisser, oud-Rijksontvanger, voorko mende in het Weekblad voor Gemeentebelangen, waarbij wordt gewezen op de band, die bestaat tusschen den Ontvanger en het publiek, voor het bespreken van be lastingzaken bij betaling op een zitdag. B. en W. zijn echter van meening, dat degelijke zaken op een zitdag toch niet kunnen worden behandeld en dat de betaling op het postkantoor en per giro, zooals thans geregeld, veel vergemakkelijkt is voor de belastingbetalers, waar om zij voorstellen met de beslissing van B. en W. ac- coord te gaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De heer Stoop verklaart daarbij, dat hij zich geheel vereenigt met de gedachte van B. en W. Van de Vereeniging voor Wettelijke Dierenbescher ming Is het verzoek gedaan om artikelen in de bouw verordening op te nemen, waarin eischen worden ge steld, waaraan veestallen moeten voldoen ter bescher ming van het vee bij evontueelen brand, terwijl ook niet overbodig wordt geacht deze te stellen voor nooduit gangen, licht en lucht in de stallen. B. en W. hebben zich om nadere inlichtingen gewend tot het Bestuur de" Vereeniging, waarom zij voorstellen, dit punt aan te houden. De raad vereenigt zich daar mee. Slaat muggen dood, en werp geen rommel in de sloot Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, is het verzoek ingekomen, in verband met het vervuilen der vele slooten, een ophaaldienst van vuilnis daar te stellen. B. en W. vonden het jammer, dat in een plattelands gemeente als de onze, waar bijna ieder wel gelegenheid heeft een bergingtje voor vuilnis daar te stellen, dat sommige ingezetenen in plaats van dit te doen, nog maar niet kunnen breken met de af te keuren ge woonte, om alles, wat ze missen moeten en willen, in de slooten te werpen en hopen dan ook, dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat een ieder zijn medewerking zal verleenen, om daarmede op te houden. Om een ophaaldienst voor onze gemeente daar te stellen, méenen B. en W., is wegens de groote kosten onuitvoerbaar, waarom zij dan ook den Raad voorstel len daartoe niet over te gaan. De heer Stoop vraagt op welke wijze de Voorzitter dacht te bevorderen, dat de menschen ophouden de slooten te vervuilen. Spr. dacht bijv. aan het uitreiken van een circulaire. De Voorzitter klaagt over de weinige medewerking in dezen van vele ingezetenen en spr. gevoelt er wel voor om per circulaire het verzoek nog eens tot de ingezetenen te richten. De heer Stoop acht in de toekomst een ophaaldienst nog wel mogelijk, en denkt dan aan de samenwerking met een naburige gemeente. De Voorzitter verwacht nog niet, dat een ophaaldienst zal teweeg brengen, dat de menschen geen rommel meer in de sloot werpen. Spr wijst op Schagen, waar een ophaaldienst is en toch dikwijls een groote rommel achter huizen is waar te nemen. De heer Stoop meent dat we ons niet behoeven te spiegelen aan Schagen. De Voorzitter: Dat doe ik ook lang niet altijd. De heer Blom wijst op de bepaling in de politiever ordening. De Voorzitter zegt dat nog dezer dagen een geval is geconstateerd en spoedig opgeruimd moet wezen. Het feit is niet zoo gemakkelijk te constateenen. De heer K. Wit acht het wel wenschelijk in den schoonmaaktijd eens de rommel op te halen. B. en W. zullen dit in overweging nemen. Besloten wordt een circulaire te verzenden. Geen bijdrage voor de kanalisatie. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is het verzoek gedaan, eenige afgevaardigden in de gelegenheid te willen stellen, om een onderhoud met ons Bestuur te mogen hebben, teneinde de gevoelens betreffende de ka nalisatie van West-Friesland te kunnen vertolken. B. en W. staan tegenover het verleenen van een jaar- lijksoh'e bijdrage voor het te stichten kanaal Stolpen Schagen nog op hetzelfde standpunt, als door hen in de vergadering van 22 Augustus 1927 geuit (waarmede de Raad toen accoord ging), n.1. dat onze gemeente geen belang bij de daarstelling van het kanaal heeft, waar om zij dan ook voorstellen geen conferentie daarover meer te houdenen zich te bepalen bij het toen genomen besluit. Door den Voorzitter wordt nog eens gelezen wat over deze zaak in de vergadering van 22 Augustus 1927 is besproken. De raad, in de huidige samenstelling blijkt er thans nog zoo over te denken en gaat accoord met het voor stel van B. en W. De heer Stoop merkt op dat de omstandigheden sinds 1927 niet zijn gewijzigd. Onze gemeente blijkt In dit op zicht geïsoleerd, al zou het algemeen belang met het verleenen van een subsidie wel worden gediend. Zal de poging succes hebben? B. en W. stellen voor, opnieuw vrijstelling te vragen, voor den tijd van 2 jaren, van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de openbare scholen: lo. heeft niemand der onderwijzers de bevoegdheid voor het geven van dat onderwijs; 2o. beschikt de gemeente niet over lokalen of ter reinen daarvoor; 3o. zijn twee der drie openbare éénmanssoholen; 4o. bestaat de gelegenheid aan alle scholen onder wijs te ontvangen in vak j. vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De Voorzitter leidt In een bespreking om de gelegen heid weder open te stellen overeenkomstig gestelde bepalingen, voor alle scholen tot het geven van ont- wikkelingsonderwijs. Besloten wordt ook nu weer de gelegenheid open te stellen en de Voorzitter zegt dat de gemeente zich niet op zoo'n bekrompen standpunt zal plaatsen, als de raad van Schagen deed, toen, onze gemeente om een bij drage vroeg. De heer A. Wit zegt, dat deze raad zich niet zoo klein zal aanstellen. De heer Stoop verheugt er zich over dat B. en W. een dergelijk ruim standpunt willen innemen. Spr. dringt er op aan dat door iedere school bericht wordt gezonden van den tijd van beëindiging en een verslagje over den cursus. De Voorzitter zegt toe dat dit aan de hoofden der scholen en aan de besturen der bijzondere scholen zal worden gevraagd. Tegen de wratziekte onder de aardappelen. Van de Algemeene Vereeniging Bloembollencultuur te Haarlem is het verzoek ingekomen, evenals te Anna Faulowna is gedaan, een verordening daar te stellen, waarbij is verboden het telen van bepaalde soorten van aardappelen, als Bravo, Kampioen, De Wet en Bintje, ter voorkoming van wratziekte, aangezien voor de ex port van pootaardappelen en bloembollen, bij het voor komen daarvan, daardoor moeilijkheden ontstaan. B. en W. hebben zioh in deze gewend tot de diverse tuinbouwbesturen in deze gemeente, en stellen daarom voor, dit punt aan te houden. Aldus wordt besloten. Van de Centrale Esperanto propagandacommissie te Nijmegen is het verzoek ingekomen een esperantocursus te willen invoeren. B. en W. stellen voor hierover nog geen beslissing te nemen, maar eens af te wachten wat door anderen hieromtrent wordt besloten, temeer omdat men hier van nog zeer weinig afweet, of men daarvoor leer krachten heeft enz. enz. Wordt goedgevonden. Ingekomen is een verzoek van de Gymnastiekvereeni- ging te Stroet om weder in het genot van de subsidie voor 1929 te mogen worden gesteld. B. en W. kunnen, aangezien geen rekening over 1928 was overgelegd, nog geen voorstel hierover den Raad doen. De door B. en W. aangevraagde rekening was nog niet ingekomen, zoodat het verzoek tot de volgende ver gadering wordt aangehouden. De begrootingen. Bij de behandeling der begrootingen komen aan de orde de volgende adressen: a. adres van de Commissie voor malariabestrijding, verzoekende weder een bijdrage te willen verleenen van 1 cent per inwoner. Bij Raadsbesluit van 22 Augustus 1927 is besloten, die tot wederopzegging te verleenen. B. en W. vinden geen aanleiding thans tot de opzegging een voorstel te moeten doen. Op de begrooting is de post weer uitgetrokken, wat door den raad wordt goedgevonden. b. een verzoek van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur om een subsidie te verleenen voor 1930 van f 2000. B. en W. stellen voor die te verleenen. Wordt goedgevonden. In afwachting! c. een verzoek van de Commissie van actie tegen de salarissenverhooging van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers, om de goedkeuring te onthouden aan voorstellen tot verhooging hunner wedden, eventueel verhoogd met de te storten pensioensbijdragen. B. en W. hebben op de begrooting voor 1930 deze ver hooging niet aangebracht, aangezien nog geen beslissing over die salarisverhooging is genomen, waarom zij meenen, dat dit verzoek buiten bespreking kan blijven. Verder wordt onder de aandacht gebracht, dat wan neer Ged. Staten tot die verhooging mochten overgaan, bij de Kroon in beroep te gaan. B. en W. meenen, dat daarover nog gesproken kan worden, als een nieuwe jaarwedderegeling is afgekomen. De heer Blom zegt dat de meerderheid van den raad besloten heeft tegen elke verhooging te zijn en het is dus consequent dat er bij de samenstelling voor de be grooting geen rekening is gehouden met eventueele ver hooging van salarissen. Van het in hooger beroep gaan bij de Kroon verwacht spr. weinig heil, omdat de rege ling door Ged. Staten wordt gemaakt, na goedkeuring door dè Kroon. De Voorzitter is het met deze opmerking eens. De heer Blom wijst nog op de mededeeling door Ged. Staten dat de gemeenteraden goed doen bij de vaststel ling der begrooting rekening te houden met de aan hangig gemaakte regeling. De Voorzitter verwacht niet dat bezwaar tegen de begrooting zal worden gemaakt, omdat er nog geen nieuwe regeling is. Daarentegen zullen de gemeentera den naderhand geen aanmerking kunnen maken als de regeling afkomt, want ze zijn door Ged. Staten te vo ren gewaarschuwd, dat er rekening mee gehouden dient te worden. De heer Stoop wijst nog op het verschil van oordeel in de diverse gemeenteraden. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt beslo ten. De begrooting van het Armbestuur wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 140.58, met een post onvoorzien van f 100.50. Ten aanzien van de gemeentebegrooting, die sluit in ontvangst en uitgaaf op f 42127.91, gewonen dienst, en f 93.20 kapitaaldienst, wordt gewezen op den onjuisten grondslag dat de vergoeding aan de bijzondere scholen gebaseerd is op de kosten van de openbare scholen. In onze gemeente bevat dit onbillijkheden omdat het aan tal leerlingen aan de O. L. scholen gering is, en de kosten daardoor hoog. Door den Voorzitter wordt ook gewezen op de in de in uitzicht gestelde wijziging van de L.O.-wet 1920. De heer Stoop wijst er echter op dat de bijzondere scholen wel recht hebben op die uitkeering, maar dat daaruit nog niet voortvloeit dat die kosten door de bij zondere scholen worden verbruikt. Bovendien zijn er ook weer gemeenten waar de kosten aan de O. L. scho len door een groot aantal leerlingen laag zijn en de kosten voor de bijzondere scholen niet gedekt worden. De bijzondere scholen hangen nog te veel af van den toestand aan de openbare scholen. Een algemeene rege ling zal geen verandering in den toestand brengen, maar zullen de omstandigheden in iedere gemeente afzonder lijk onder de oogen moeten worden gezien. Gelijkheid in dezen bestaat er nog niet. De Voorzitter is het met deze meening des heeren Stoop eens, maar onze gemeente wordt zeer gedupeerd door den huldigen toestand. Spr. toont dit nog nader aan. In verband met de meerdere werkzaamheden wordt het salaris van den gemeenteopzichter verhoogd van f 60 op f 75. De raad vindt goed dat ook voor 1929 dit verhoogde salaris zal gelden. De begrooting wordt vervolgens ongewijzigd vastge steld. Hierna volgt sluiting. Ieder verstandig rooker jrHeeft G0MARUS in z'n koker) Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. Ondanks de stuwen, kan de Maas maar niet op peil gehouden worden. De scheepvaart ligt reeds stil, en al leen vaartuigen met 50—60 c.M. diepgang kunnen zich nog voortbewegen. De rivier blijft dan ook steeds doorwaadbaar. Na het verdrinken van een jongen wordt er nu minder in ge baad en gezwommen. Te Arcen en Velden is het overzetten met de gierpont niet meer mogelijk, vanwege gebrek aan stroom; het overzetten geschiedt per roeiboot. Voertuigen en auto's worden op de pont gezet en deze met vereende krachter. overgetrokken. De veerlieden beweren, dat na de m dienststelling der stuw te Afferden, er geen voldoende stroom zal zijn om de ponten te kunnen haijdhaven, tenzij deze van motoren worden voorzien, hetgeen bij de betrokken autoriteiten in overweging moet zijn. GEVANGENHOUDING BEVOLEN. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft de gevangenhouding voor een termijn van 30 dagen be volen van den verdachte van den moord op mevrouw Odem te Den Haag. NOODLOTTIQE VAL. De schilder Josef Claessens van Sittard, die Woens dag een val van acht meter hoogte deed, is in het Fransche klooster te Sittard aan de bekomen verwon dingen overleden. (Zie elders in dit blad.) Te Maassluis. Te Maassluis is het eerste alastrim-geval gecon stateerd bij een- werkman, die te Delft werkzaam was. Te Amsterdam is wederom een verdacht geval van alastrim ter ob servatie in de quarantaino-inrichting opgenomen. Te Abcoude. Te Abcoude is officieel een geval van alastrim ge constateerd. Ook in de gemeente Velsen is een geval geconstateerd, zoodat de ziekte Amsterdam nadert Evenals voor de typhus-bestrijding, bestaat ook voor de bestrijding van alastrim nauwe samenwerking tusschen Amsterdam en de omliggende gemeenten, waardoor ook verbreiding buiten Amsterdam zoovee! mogelijk wordt voorkomen. Onverantwoordelijke handelwijze. Donderdagmiddag ontving de Geneesk. en Gezond heidsdienst te Amsterdam officieel bericht, dat een éénjarig kind te Abcoude lijdende was aan alastrim, Toen de dienst zich daar aanmeldde om den kleinen patiënt af te halen, bleek het dat de moeder m de grootmoeder met hem op reis waren gegaan naar Nieuwerkerk aan den IJsel. Pogingen zijn gedaan om het kind te Gouda of te Nieuwerkerk op te van gen, en procesverbaal zal worden opgemaakt wagens vervoer van een lijder aan besmettelijke ziekte in een openbaar middel van vervoer. De directeur van den Geneesk. en Gezondheids dienst wijst er op, dat dit geval weer illustreert, hoe men op onverwachte wijze met lijders aan alastrim in aanraking kan komen. Nogmaals raadt hij daar om aan, zich te laten inenten. Twaalf nieuwe gevallen te Delft. Te Delft werden Donderdag twaalf nieuw8 gevallen van alastrim vastgesteld. De gezondheidscommissie heeft in een gehouden vergadering besloten den in gezetenen in overweging te geven, zich te laten inen ten of herinenten. Inenten in een auto. Woensdagavond heeft de Gemeentelijke Genees kundige Dienst te Rotterdam voor het eerst op straat ingeënt in een auto. welke daartoe door de politie was afgestaan. Hiervoor werd gebruik ge'maakt van den arrestanten-auto, welke dit geraak opleverde, dat de „slachtoffers" achter in konden gaan en voor, door de zijdeur, weer naar buiten. Er was bekend gemaakt, dat de auto te kwart voor zes in den Vo gelenzang zou zijn en toen de wagen verscheen stond reeds een groepje menschen te wachten. De hoofdverpleger van den G.G.D., de heer Beet- stra, formeerde een queu en daarna kon het inenten geschieden. In de auto werden de armen aan de da mes, heeren en kinderen steriel gemaakt; dr. Elias entte in. Tegen zevenen waren 275 menschen gehol pen en nog stonden er te wachten, maar het werd donker en omdat in de auto geen licht aanwezig was, moesten nog een vijftig gegadigden oningeënt naar huis worden gestuurd. Zoo zal men voortgaan met per auto in te enten. Het wordt den menschen wel,gemakkelijk gemaakt. Te Herveld. Te Herveld (G.) is een geneesheer door alastrim aangetast. De ledenvergadering van de vereeniging „Het Kom pas", ter behartiging van de geestelijke en zedelijke be langen der Zuiderzee-arbeiders, heeft besloten om, even als geschied is op het Cornwerderzand, oek op net nieuwe grondgebied in de Zuiderzee, „Het Breezand". een vereenigingslokaal te stichten Zoo spoedig mogelijk «al een lokaliteit worden gebouwd ten behoeve der Zuider zee-arbeiders. Twee zwaargewonden. Woensdagavond is een motorrijder op den Fran sche Kampweg te Bussum in aanrijding gekomen met een daar wandelend meisje. Het meisje kreeg een ernstige schedelfractuur. De uit Hilversum af komstige motorrijder bleef met een hersenschudding bewusteloos liggen. Een duopassagier kwam er onge deerd af. Beide slachtoffers zijn in de Majellastich- ting opgenomen. Vermoedelijk is het ongeluk ont staan doordat de motorrijder met gedempt licht reed om een auto te passeeren. In den afgeloopen nacht is te Olst een ernstig mo torongeluk gebeurd. Een motorrijder uit Zwolla kwam met een duopassagier uit de richting Deven ter, toen hij aan den Krommendijk met een vaart van circa 90 km. van den weg sloeg. Ernstig ge wond is hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Zijn metgezel werd eveneens gewond en is in de zie kenverpleging te Olst opgenomen. Vrachtauto over den kop. Op den Heerenweg onder Noordwijkerhout is een vrachtauto, tengevolge van de gladheid van den asfaltweg, geslipt en over den kop geslagen. De chauffeur, L. van der Meer, uit Hillegom en zijn meisje, Jannetje van der Kwaak, werden ernstig gewond en zijn naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Uitwijkende anto valt in het Oosterdiep. Toen Woensdagavond de auto van deo heer De Vries te Zandeweer, Wildervank passeerde, moest de ze ter hoogte van de Zuiderschool uitwijken voor een hem passeerenden auto. Hij schijnt te ver te zijn uit geweken, want hij reeds eerst een vrouw omver en stortte vervolgens in het Oosterdiep. De inzittenden waren spoedig weer op het droge, doch de vrouw van Dekens bekwam nog al ernstige beenwonden. Een bewijs, dat de rozenteelt in Aalsmeer zich sterk uitbreidt, is wel het feit, dat daar niet minder dan 15 a 20 H.A. land onder glas zullen worden gebracht. Dit beteekent, dat ongeveer 1% millioen rozenstekkea noodig zijn. De productie aan afgesneden rozen kan worden vertienvoudigd, zoodat een volgend jaar een toename aan de veiling aldaar kan worden verwacht, van 15 a 20 millioen afgesneden rozen. VELE GEWONDEN. Een ernstig autobusongeluk gebeurde Woensdagavond te Westenholte, waar de straatweg ZwolleKampen van den dijk afwijkt. Een muziekgezelschap uit Wilsem en Brunnepe keerde in twee autobussen van een wed strijd te Steenwijk terug. De bestuurder van de achterste autobus geraakte den weg bijster, reed een meter of vijftien over den berm en zag toen plotseling een boom voor zich, waar hij In volle vaart tegen aanreed. De geheel® rechterzijde van de bus werd weggerukt, evenals een deel van de kop. Van de zeventien inzittenden werden twaalf zoodanig verwond, dat zij in het ziekenhuis te Kampen moesten worden verbonden. Op het oogenblik liggen daar nog vier personen. Het ergst er aan toe zijn De Groot, uit Brunnepe, en de chauffeur uit Oldenbroek, wiens lin kerbeen werd verbrijzeld. HULDIGING MR. ROOBOL TE ARNHEM. Donderdagavond zijn mr. Roobol en mr. Den Hollan der, de verdedigers in de moordzaak Giessen-Nieuwkerk te Arnhem gehuldigd. Een comité uit verschillend® buurtverenigingen had een fakkeloptocht georgani seerd met acht muziekcorpsen, welke van het Eusebius- plein naar de woning van mr. Roobol aan het Botha- plein trok, gevolgd door duizenden belangstellenden. Op het Bothaplein, dat geheel door de politie was afge zet, speelden de muziekcorpsen. Mr. Roobol was met zijn vrouw en mr. Den Hollan der en een zwager van Teunlssen op het balcon geko men om de hulde in ontvangst te nemen, MET Z'N DERTIENEN DE HONDERDDUIZEND. De f 100.000 der Staatsloterij ls gevallen op no. 3603. Het lot was inhet bezit van dertien arbeiders t® Smilde, die de som met elkaar moeten deelen. DOODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Woensdagmiddag tegen halfvijf is de 45-jarige klinker P. Koolman, gewoond hebbende Bajonetstraat te Rot terdam, op de scheepswerf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam, doordat een der planken, waarop hij stond te klinken, wegschoof van een ongeveer 5 M. hoog® stelling gevallen, staande voor een in aanbouw zijnd schip. Hij kwam met het hoofd op den hardsteenen vloer terecht en bieef met een ernstige hoofdwonde be wusteloos liggen. Na tien minuten overleed hij. Het lijk is naar de AlgéMëene begraafplaats te Schiedam over gebracht. R.K. SCHOOL OPGEHEVEN. Wegens gebrek aan leerlingen is de voor enkele jaren ingerichte Roomsch Katholieke U.L.O.-school te Sapper- meer opgeheven. Hoeveel duizenden heeft dit wel ge kost?

Schager Courant | 1929 | | pagina 13