VAN DIT EN VAN DAT-O EN VAN ALLES WAT S f' VOOR ONZE SCHAKERS. EVENTJES DENKEN. VOOR ONZE DAMMERS. firn. DAAR BLIJVEN ZE AF! DE GELUKKIGE Vraagstuk No. 413. Vraagstuk No. 414. 11 m ii m iü Ut fü fH 81 iü fü Él pp* if H Kg n fü fü fH üf til n w, H Vraagstuk No. 411. Vraagstuk No. 412. De Wereldbond voor Mannenrechten. LOODGIETER. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 21 September 1929. No. 8532. van HENRI RINCK. Zwart: 3. 111 1|| jjjj H Ui mm fff WÉÉ f§f| <#jfü mm H H mm mm DU iH m WB H H f a b c d Wit: 3. De diagramstand moet zijn: Wit Kb6, Df2, en Pf3. Zwart Kd5, Dhl en een pion op e7. Wit speelt en for ceert de winst op fraaie wijze. OPLOSSING PROBLEEM No. 401. van A. C. White. De diagramstand was: Wit Kc7, Db4, Ta4, Ta5, PfS, Ph3 en twee pionnen op g2 en h2. Zwart Kh5, Pe5, Lg5 en vijf pionnen op e6, e7, f6, h4 .en b6. Wit speelt als sleulelzet Db4d4. Op zwart 1. Pf3 volgt 2. Dg 4, fg4 en 3 Pf4 mat! Op zwart 1. Pd3 volgt 2. wit Dh4, Lh4 en 3. g4 mat! Ten slotte zou op zwart 1. f4 volgen 2. wit Te5, Kg4 en 3. Ddl, eveneens met mat. Het thema is een (echter onzuivere) third-pin! De zwarte stukken op de 5de rij staan voor 1/3 ge pend, zoodat twee zetten noodig zijn om de penning van een van drieën effectief te maken. Aangezien Pe5 nooit gepend is, is deze pionier onzuiver, het Idéé is dan ook allesbehalve gemakkelijk uit te werken. van Dr. M. J. Belinfante, Amsterdam. Zwart: 7. W' 0^ m WE Wit: 7. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 7 schijven, op 18, 19, 2730 en 34. Wit 7 schijven op 3739, 43, 45, 47 en 48. Wit speelt en wint op een Werkelijk sublieme manier. OPLOSSING PROBLEEM No. 400, van Geo van Dam, Wassenaar. De diagramstand in cijfers was: Zwart 8 schijven op 4, 10, 13, 18, 22, 24, 26, en 28, voorts een dam op 23. Wit 12 schijven op 15, 20, 29, 31, 32, 34, 36, 37, 39, 44, 47 en 48. Wit speelt hier achtereenvolgens: 4843!, 31—27! 32X12 en 36X9 met 15X4, wint na eenig geforceerd naspel. De rondslag van de zwarte dam via 38, 3, 25, 48 naar 31 is merkwaardig door de halte op 38, waardoor wit gelegenheid heeft niet al leen den in dien slag ontbrekenden schakel op 12 aan te brengen, maar gelijktijdig nog een stop schijf in de slaglijn 36 naar 9 op te ruimen. Dit is ook het thema, waarop het vraagstuk is gebouwd. Een Toover-Ruit. Er wordt gevraagd de cijfers 2, 4, 6, 8 zoodanig in de rijen van een vierkant, dat verdeeld is in zestien gelijke vakjes, te rangschikken, dat de som van iedere horizontale, verticale zoowel als diagonale rij steeds 20 is. De familie de Jong heeft een oom, die in het bezit is van een prachtigen boomgaard. Elk jaar als de vruchten rijp zijn stuurt hij de familie een mandje peren. Oom Piet is echter excentriek en hij houdt zich steeds strikt aan den volgenden regel om ieder zijn deel te geven. De oudste zoon, Willem, van de fami lie de Jong, krijgt dan de helft plus een halven peer. Herman, die in leeftijd op Willem volgt, krijgt van de rest weer de helft plus een halve peer, daarna krijgt Frederika nog eens de helft van hetgeen er was overgebleven met weer een halven peer. De peer die er dan nog is krijgt ten slotte de kleine Charles, maar bovendien zijn er nog twee en een half dozijn peren extra bij voor den heer en mevrouw de Jong en hun andere dochter Mien. Hoeveel peren waren er dus in totaal in het mand je? Bij het verdeelen moeten de peren natuurlijk heel gelaten worden. OPLOSSINGEN DER PUZZLES. No. 398. Een lastige verdeeling. Een der soldaten dacht een methode uit, volgens wélke achtereenvolgens de volgende bewerkingen moesten verricht worden: Er is een bak met 8 kan gevuld, verder zijn er twee ledige bakken, welke 3 en 5 kan kunnen inhouden en die men benutten moet om de 8 kan gesplitst te krijgen in tweemaal 4 kan. Aldus; Aanvankelijk: 8 Kan 0 Kan (in 5) 0 Kan (in 3) 1. Vul den tweeden bak uit den eersten: 8 Kan 5 Kan 0 Kan 2. Vul den derden bak met den tweeden: 3 Kan 2 Kan 3 Kan 3. Ledig den 3den in den lsten: 6 Kan 2 Kan 0 Kan 4. Ledig den 2den in den 3den: 6 Kan 0 Kan 2 Kan 5. Vul den 2den met den lsten: 1 Kan 5 Kan 2 Kan 6 Vul den 3den met den 2den: 1 Kan 4 Kan 3 Kan 7. Ledig den derden in den lsten: 4 Kan 4> Kan 0 Kan No. 399. Een Verlof-kwestie. De kruisjes stellen de zes soldaten voor, die zich kunnen verwijderen, zonder dat er een rij in diago nale, horizontale of verticale richting ontstaat, die een oneven aantal manschappen bevat. Er zijn nog enkele, in principe dezelfde, oplossingen mogelijk. 000x0x=4 000xx0=4 0000xx 4 000000=6 000000=6 000000=6 6 6 6 4 4 4 EEN DILEMMA. En hoe staat het met je trouwen? Ja, wat zal ik je zeggen! Verbeeld je, mijn verloofde wil alleen met me trouwen wanneer ik al mijn schulden heb. betaald en ik kan ze slechts betalen wanneer ik haar getrouwd heb. Het eischende leven brengt zorgen en strijd, Wat vriendschap en vreugde, wat tranen en nijd, Wat praatjes van menschen, bij stijgend succes, Zoo leer je al kampend je moeilijke les, Een les, die soms geeft, maar ook leerende eischt, Je geestkracht verfsruikt tot je haar is vergrijsd! Maar: 't Heerlijke, dat in je hart vaak leeft, Omdat er je arbeid weer vruchten geeft, Omdat er je wilskracht den strijd kan doorstaan, En winnend vertrouwen je veilig doet gaan, Dit alles, wat eerlijke arbeid je gaf, Dat is van jezelve, daar blijven ze af!! Ze raken zoo vaak aan je innerlijk goed, Je eer en geweten, je naam en je moed, Verknoeien hetgeen je spontaan hebt gebouwd, Waarop je na jaren zoo sterk hebt vertrouwd! Verknoeien je vriendschap, een teer ideaal, Of weven van woorden een leugen-verhaal! Maar: 't Innerlijk leven, dat sterkt en vermooit, De dagen met licht en met zonneschijn tooit, Dat, sterk in ziehzelve, je zielerust geeft, Waardoor j' als een koning je dagen doorleeft, Dit alles, wat waarlijke blijdschap je gaf, Dat is van jezelve! Daar blijven ze afI 't Geluk door wat rijkdom gaat spoedig voorbij, Je went aan je auto, je stand in livrei, Je voelt vaak een leegte, die altijd maar blijft, Ook als „het seizoen" je naar 't buitenland drijft! Je went aan je villa, je geld en je macht, Aan invloed en sfeer en maatschapp'lijke kracht. Maar: 't Geluk in je huis door den lach van een kind, Dat alles in jou en je liefde vindt, Als 's avonds de lamp in de kamer brandt, En een handje de warmte vaak zoekt van je hand, Een liefdevol woordje beschermend en echt, In heerlijk vertrouw'lijke uren gezegd, Dit alles, wat liefde je zegenend gaf, Dat is van jezelve! Daar blijven ze af!! (Nadruk verboden.) September 1929. KROES. DE MANNEN STRIJDEN VOOR GELIJKE RECHTEN. De wereldbond voor Mannenrechten „Aequitas'', zal van 25 September tot 1 October a.s. te Weenen een groot internationaal congres houden, waar voorna melijk zal worden besproken de oorzaken en gevol gen van de vrouwen-emancipatie en de gebrekkige wetgeving in de meeste staten. Sigurd Höberth, voorzitter van den wereldbond voor mannenrechten. De Wereldbond voor Mannenrechten werd ongeveer vier jaar geleden door Sigurd Höberth te Weenen op gericht en telde in het begin slechts weinig aanhan gers. Zooals het dikwijls gaat, werd ook deze onder neming aanvankelijk slechts van de humoristische zijde bezien en werd het streven niet ernstig geno men. Men meende, dat men met een secte te doen had, welke zich op een onverbiddelijke wijze tegen de vrouwen georganiseerd had. Het doel van den Bond is echter om de belangen van de mannen te behartigen tegen de hardvöchtigheid van de wetge ving, welke in de meeste landen bestaat bij de be handeling van beide geslachten. De geschiedenis van de vrouwenemancipatie is tegelijk een gedeelte van de historie der menschheid. In vroeger eeuwen, toen de vrouwen politiek en sociaal geheel zonder rech ten waren, was het vanzelfsprekend, dat de vrouwen WEL JAMMER. (Pages Gaies.) Wat jammer, oomNu heb ik uw mooie Egyptische vaas gebroken. Die mooie vaas! Ja, en ik hield er zoo van, omdat zit van on breekbaar porcele^i was. door de wet geheel in het bijzonder werden be schermd. Het huwelijk was toen een sociale verheffing van de vrouw. Als het dan tot echtscheiding kwam, was het vanzelfsprekend dat de vrouw, die van ieder beroep was uitgesloten, ondersteuning ontving. De tijden zijn echter geheel veranderd, politieke en eco nomische rechten geniet de vrouw thans in gelijke mate als de man; alleen de wettelijke bepalingen zijn dezelfde gebleven. Tegen het misbruik hiervan strijdt de bond voor Mannenrechten, en niet, zooals velen ten onrechte meenen, tegen de vrouw en het huwelijk. De Bond heeft een programma opgesteld, waarvan de voornaamste punten aldus luiden: Geselleden vrouwen, die een beroep hebben en hiervan een inkomen genieten, voldoende om van te leven, kunnen geen aanspraak maken op alimenta tie; aanspraak od alimentatie na de echtscheiding bestaat eerst als het huwelijk drie jaar geduurd heeft; bij de toekenning van alimentatie wordt de duur van het huwelijk in oogenschouw genomen; ongehuwde moeders, die een inkomen bezitten, jn verplicht een gedeelte van dit inkomen tot het onder houd van het kind bij te dragen. Maar de strijd geldt niet alleen de rechten van den man. Onder de ruim 2500 Weensche leden van den Bond „Aequi- tas" zijn ook verschillende vrouwen. Een der punten van het programma behelst de bestrijding van alle uitwassen van het modern-feminisme. Over de geheele wereld telt de bond thans 30.000 leden. Het eerste wereldcongres zal gehouden worden te Weenen in den Hofbrug. Op dit internationaal congres zullen worden be sproken de oorzaken en de gevolgen van de vrou wenemancipatie en de maatregelen om de bestaande wetgeving in de verschillende landen te verbeteren. Vooraanstaande geleerden uit alle landen: sociolo gen, juristen, artsen, psychologen, journalisten, enz., zullen hieraan deelnemen en als sprekers optreden. Talrijke Engelsche en Duitsche leden zullen dit con gres bijwonen; uit Amerika rekent men op ongeveer 1000 deelnemers. De congressisten worden in twee groepen verdeeld: de actieven en inactievcn. De ac tieven nemen aan de beraadslagingen deel, terwijl de inactieven de gelegenheid zullen hebben om Weenen te bezichtigen. Zij zullen van den stand en de resul taten der besprekingen dagelijks op de hoogte wor den gehouden. Het internationale congres staat onder de bekwame leiding van Sigurd Höberth, stichter van den wereld bond voor Mannenrechten, die sindsdien als President van dezen bond is opgetreden. Vrij naar bet Engelsch, bewerkt door SIROLF. (Nadruk verboden). Wat die spin bezielde, om een groot web van minstens een meter oppervlakte op manshoogte tusschen de spij len van mijn tuinpoortje te spannen mag Joost weten, maar hij deed het. En toen ik even een boodschap ging doen, liep ik er met mijn gezicht middendoor. En terwijl ik die akelige, kriebelende, vieze massa draden uit mijn gezicht stond weg te vegen en de uitgezogen muggen en vliegen kadavers uit mijn haar streek, stond er e.<>n man naar me te kijken, met een opgetogen glimlach op zijn gelaat, alsof hij zichtbaar van iets kostelijks ge noot. En ten overvloede knikte hij mij stralend toe en zei: „Een spinnenweb, is 't niet, meneer" „Hoe kom je erbij!", zei ik ironisch, „Welnee, ik sta me hier een beetje aan te stellen voor mijn plezier!" Maar de man was niet te beleedigen en hij lachte blij en ging voort: „Ja, spinnewebben zijn vleze dingen om in je gexioht te smeren, maar wil U wel gelooven, dat mijn hart opspringt van vreugde, dat ik ze weer zie Eerst de spinnewebben, en dan komen de rooie kolen, en Brusselsch lof, en dan de bruitre boonen met spek en dan... mist en sneeuw en vorst, heerlijk!!!" Ik ging een eindje van den man af loopen en keek uit, of ik geen politie-agent zag, om hulp in te roepen, als de krankzinnige wild zou worden. Maar even later ging de zonderlinge mam voort, terwijl hij bij eiken kouden windvlaag een juichkreet aanhief en een kuiten flikker van plezier maakte:

Schager Courant | 1929 | | pagina 17