SchagerCourant Tweede Blad. Uit onze omgeving. NIEUWE NIEDORP. WIERINGEN. LANGENDIJK. Pratselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws, Ds aftredende S.DAP.-leden van den Alkmaarschen gemeenteraad. DE G.A.M.LT GEOPEND. Dinsdag 24 September 1929. 72ste Jaargang. No. 8533 Feest „Excelsior". Zondag 22 dezer heeft het fanfarecorps „Excelsior" ïijn 12%-jarig bestaan op luisterrijke wijze herdacht. Des morgens werden in alle haast muziektent en om geving in een feestkleed getooid, want men was de laatste dagen unaniem van meening, dat het middag- feest wel binnenshuis zou worden gehouden. Doch, de regen bleek deze dag gelukkig geen spelbreker te zijn. Het najaarszonnetje wierp reeds vroeg zijn gouden stralen over ons dorp, zoodat het tuinfeest doorgang zou kunnen vinden. Tegen half twee verzamelden zich reeds de leden van diverse plaatselijke vereenigingen voor het repetitielokaal, café „De Roode Eenhoorn". IVanaf de Kerkestraat ging de muzikale rondgang door het dorp tot den Winkerweg en daarna weer terug. De jubileerende vereeniging „Excelsior" stelde zich voorop, gevolgd door de zangvereeniging „Niedorps Ge mengd Koor' en de gymnastiekvereeniging „Hercules- Hebe". Ieder der 3 vereenigingen was getooid met hun .vaandel of vlag. Bij het Wees- en Armenhuis werd halt gehouden. Het was een aardige gedachte van Excelsior, om de oudjes een serenade te brengen. Ondanks dat de zon zich even achter een paar dreigende donkere wolken verschool, en reeds een enkel regenspatje de koperen blaasinstru menten bedekte, weerhield' dit de oudjes niet om in huls te blijven. Met een minzaam knikje dankten ze den dirigent en de leden voor deze bijzonder aardige attentie. De muzikale rondgang werd vervolgd, het einddoel was de muziektuin, waar zich reeds een ieder van een plaatsje voorzag. Excelsior, onder haren dirigent P. Dekker, zette het feestprogramma in met de Jubileummarsch van Sam Vlessing, vervolgens werden door dit corps nog 2 num mertjes ten beste gegeven, waarna het de beurt was aan Niedorp's Gemengd Koor, onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier. De sterke Noordwestenwind deed ,tot onzen spijt eenigén afbreuk aan de gezongen liederen. Na de korte pauze betraden de „zwartjes" van Her- cules-Hebe het podium, die vrije oefeningen en rhyth- mische oefeningen uitvoerden. Deze laatste werden begeleid door mej. To Pluister. Niedorps Gemengd Koor verleende ten tweede male Zijn medewerking, waarna Excelsior tenslotte dit oon- cert besloot met het geven van 2 nummers en de Marsch-fihale. De middag kan reeds goed geslaagd heeten. Het publiek, dat in groote getale was opgekomen, waar- o»der we ook B. en W. en Weesmeester ontwaarden, heeft In de lommerrijke omgeving rond de muziek tent genoten van het gebodene. Een dankbaar applaus kon na afloop iedere vereeniging in ontvangst nemen. Te half acht werd het feest voortgezet in café „De Roode Eenhoorn". Bij het binnentreden van de zaal, trof ons reeds direct de mooie versiering. Rond. .het tooneel en langs de beide zijden, ;yvas ajles versierd' mét groen en bloemen, terwijl boven ohze hoofden verschil lende slingers van diverse kleuren het geheel maakten tot een echte feestzaal. Het was ongeveer acht uur, toen de voorzitter van Excelsior, de heer C. Groot, de feestrede hield voor een tjokvolle zaal. Ook de gereserveerde plaatsen voor B. en W., den Raad en Weesmeester, zagen we tot gTOot genoegen van Excelsior wederom bezet. Alvorens hier toe over te gaan, richtte de heer Groot woorden van dank tot de xustervereeniging op muzikaal gebied, met name Niedorp's Gemengd Koor, welke vereeniging Ex celsior dezen dag uit sympathie een mand met mooie rose bloemen heeft geschonken. Zoo ge allen hier zit in deze rijk versierde zaal, al dus de Voorzitter, ziet ge voor u op het tooneel een klein groepje menschen, benevens een directeur. Deze menschen vormen de u bekende jubileerende vereeniging, die thans den dag heeft bereikt, dat ze haar 12%-jarig feest kan vieren. Excelsior heeft reeds langer bestaan; in h,et laatst van de vorige eeuw had ze reeds bestaansrecht, doch door omstandigheden was dit van korten duur. In 1911 werd zij ontbonden. Doch het is dank zij de heeren J. Rutsen en D. Bij- kersma in 1916 zoover gekomen, dat van een weder geboorte sprake was. In de eerste levensjaren was het den heer Pranger, die het directeuschap op zich had genomen," doch wegens ambtsbezigheden kon deze zich niet meer als directeur beschikbaar stellen. Vanaf 1922 staat nu onze vereeniging onder leiding van den heer P. Dekker en gedurende diens dirigent schap heeft Excelsior reeds vele lauweren geoogst. Van de 3e afdeeling fanfarecorpsen van den. Westfrleschen Bond, wist ze in 1919 in de 2e afdeeling te komen en In 1927 promoveerde ze zelfs tot de eerste afdeeling. In 1928 werd in deze laatste afdeeling al een eerste prijs behaald. Veel Is Excelsior zijn tegenwoordigen direc teur verschuldigd. Als blijk van waardeering wordt den heer Dekker een bloemenhulde gebracht. Ook de heer H. Borst ontvangt als o.ud-praesus eenlge welgemeende woorden van dank. Spreker releveert de aanbieding van het vaandel en eenige jaren later die van de schitterende muzieknis, welke beide, dank zij den steun van de burgerij en •enige plaatselijke vereenigingen en niet het minst van onze zeer geachte N. H. W.-Adm., tot stand zijn gekomen. Verder herdenkt de heer Groot nog een feest, dat tot nu toe onopgemerkt was herdacht, maar dat thans openbaar wordt gemaakt Het is n.1. de Burgemeester, die thans zy'n jaardag viert. Onder aanbieding van een tuil bloemen wordt den heer A. Visser dank gebracht voor de steeds verleende medewerking aan de diverse plaatselijke vereenigingen. Een daverend applaus onderstreepte deze laatste woorden. Voorzitter Groot eindigt zijn rede met den wensch dat Excelsior den steun der burgerij mag blijven genieten en dat het ledental In opwaartsche richting mag gaan. Applaus. Burgemeester Visser bengt dank voor de bloemen hulde en biedt namens het gemeentebestuur de leden en hun directeur insignes aan. Spreker hoopt dat deze emblemen een bewijs mogen zijn, dat de daden met ge noegen steeds worden gadegeslagen. Dan richt de heer Wilbrink zich als voorzitter van IJs- en Volksvermaak tot de jubileerende vereeniging en in eenige welgekozen woorden wordt Excelsior een medaille aangebeden als blijk van den steun, die IJs- en Volksvermaak steeds van Excelsior mag genieten. Tijdens de pauze bocd de heer A. Prins namens de vereeniging Cicero en Hercules-Hebe een bloemenmand aan, terwijl de heer Jb. van Zoonen als voorzitter van Kunst na Arbeid den rij van sprekers sloot en. ook een bloemenhulde bracht Het programma dat thans aan de bezoekers is ten beste gegeven, was zeer gevarieerd en vormde een aardig slot van dezen goed geslaagden avond. Tot achter ln de zaal zaten de menschen te genieten van al datgene, wat dezen avond op het tooneel werd ten beste gegeven. De diverse medewerkers komt zeer. zeker een woord van lof toe. Het was dan ook voor den voorzitter een vereerende taak om allen, die mede gewerkt hadden om dit feest zoo goed te doen slagen, hartelijk dank te zeggen. Wij voegen den wensch er nog aan toe, dat het Ex celsior naar wensch moge gaan en dat ze een schoone toekomst tegemoet zal gaan. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog gerulmen tijd bijeen. Ir. J. G. Schilthuis, eerstaanwezend Ingenieur bij de Zuiderzeewerken, te Westerland alhier, gaat met 1 November a.s. onze gemeente verlaten, met stand plaats 's-Gravenhage. De laatste weken komen zeer vele huisgezinnen van de Oude Zeug en Medemblik zich hier vestigen. De woningschaarschte wordt dan ook steeds erger en steeds worden er keeten en noodwoningen bijge bouwd. De school te Oosterland, welke kort geleden is vergroot, bleek ook al reeds na de verbouwing te klein. Als hulplokaal bleef toen nóg in gebruik het lokaal bij de pastorie te Oosterland. Op het ©ogenblik is de ruimte weer te klein, zoodat verschillende kin deren niet. naar school gaan. Vergadering van de IJsclub „Westerland" op j.1. Zaterdag in het lokaal van den heer D. Doves te Haukes. Aanwezig zijn 15 leden. De voorzitter, de heer S. Koorn, opende.de verga dering met welkom. Het is eigenlijk een voorvergade ring en wordt in hoofdzaak gehouden ter bespreking aanleg vaste kunst-ijsbaan. De notulen der vorige vergadering worden dan ook niet gelezen. Het bestuur stelt dan voor de con- tributiehcffing te regelen als volgt: voor gehuwde le den f 1.50, voor personen boven 16 jaar f 1.00 en voor personen beneden 16 jaar f0.50. Nog schoolgaande kinderen vrij toegang tot de baan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Enkele van de aanwezige leden zijn van meening, dat verschil lende leden, met deze contributieverhooging als lid zullen bedanken. In verband hiermede wordt vast gelegd het besluit, dat een ieder, die bedankt als lid, dit. jaar geen lid meer kan worden, of wel weer lid kan worden mits de dubbele contributie wordt be taald. Tevens wordt besloten de entrée tot de bij banen te verhoogen, wat zeer zeker het ledental zal vermeerderen, en ook tot gevolg hebben dat de tegen woordige leden niet zullen bedanken. In beginsel wordt besloten tot het aanleggen van een kunstbaan in de Westerlanderkoog, achter de cendenboerderij van den heer Koorn. Hierbij zullen landerijen beschikbaar moeten worden gesteld door een drietal eigenaren. Het bestuur stelt voor eerst de contributie te heffen en daarna zullen de te maken kosten worden geregeld. Alzoo werd besloten. In de hoop dat velen lid der IJsclub zullen wor den, en het bestuur zullen steunen in zijn poging tot verkrijgen van een vaste ijsbaan in eigen beheer, sluit voorzitter om ongeveer 10 uur de vergadering Algemeene vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs", afd. Wieringen, op j.1. Zaterdag avond, in de kleine benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Aanwezig zijn 9 leden. De voorzitter, de heer C. J. Bosker, opende de bij eenkomst met een hartelijk welkom, en hoopt met hernieuwde activiteit het werk in het komende sei zoen te hervatten. Op het afgeloopen seizoen kunnen we met genoegen terug zien. Met de actie welke is gevoerd, zij het ook met medewerking van het ge meentebestuur, is de bijzondere school te Den Oever weggebleven. De cursussen in verschillende afdee- lingen, welke zijn gehouden, en de tentoonstelling zijn een succes voor de vereeniging geweest. Door. afwezigheid van den secretaris, wordt punt .2, de voorlezing der notulen, aangehouden, daar. al gemeen venvacht wordt, dat de heer Schilthuis straks nog wel ter vergadering zal komen. Volgt bespreking beschrijvingsbrief algemeene ver gadering, welke op 5 en 6 October a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Het bestuur heeft over deze con vocatie al reeds bespreking gehouden, en vindt daar in niets bijzonders om hier ter vergadering te bepre ken. Alzoo wordt overgegaan tot benoeming afge- 'vaardigde. Bij stemming en herstemming wordt de- heer D. Oden tot afgevaardigde en de heer C. v. d. Sliltke tot plaatsvervanger gekozen. Wegens vertrek van den tegenwoordigen secreta ris, den heer Ir. J. G. Schilthuis, wordt overgegaan tot benoeming van een anderen secretaris. Hierbij verkrijgt bij stemming en herstemming de heer C. Duinker, meerderheid van stemmen. Deze is ech ter niet op de vergadering aanwezig en wordt met zijn benoeming al dadelijk in kennis gesteld, en neemt deze de benoeming aan. Dan volgt een langdurige bespreking over het op te maken a.s. winterprogramma. Allereerst zal een vervolg en zoo mogelijk een nieuwe cursus worden gehouden in rïetvlechtcn. Een cursus in handwer ken, houtsnijden en figuurzagen. Voor eerstgenoem- den cursus geven zich als leermeesters op de heeren Windsma en Van 't Hof, voor de laatstgenoemde twee vakken de heer Nicolai. Ook zal een filmavond worden gehouden, mét zoo mogelijk vertooning van een populair wetenschap pelijke film. Getracht zal worden een spreker te krijgen voor een te houden lezing of boekbespreking. Ook zal weer een kinderoperctte worden gegeven. De bedoeling is, dat bij het einde der verschillen de cursussen, weer een tentoonstelling zal worden- gehouden. Voorzitter brengt nog ter sprake oprichting bad en zweminrichting. Hierover is in de Witte Kruis- vergadering reeds gesproken, maar voorzitter zou ook alle mogelijke medewerking wenschelijk achten. Het vorig jaar is door de leerlingen der gehouden cursussen geld bijeen gespaard voor aanschaffing materieel. Van deze gelden is een overschot, en be loofd was, dat daarvan een feestje zou worden ge geven. Oorspronkelijk was het plan met die kinderen een uitstapje te maken naar Huisduinen, dat zou juist voor dat geld kunnen. Het is er nu echter de tijd niet meer voor, en besloten wordt dan ook om die kinderen te onthalen op een vertelling met licht beelden in het lokaal van den heer N. Kok, als deze tenminste genegen is zijn lokaal daarvoor disponibel te stellen. Genoemde eigenaar zou dan meteen voor de noodige consumptie kunnen zorgen. De heer C. J. Bosker zal dan de vertlling doen en dè lantaarn van Ds. v. Beek zal worden gevraagd. Als datum wor it bepaald 2 October a.s. De kinderen van Oosterland zullen per autobus worden gehaald en thuis ge bracht. Bij het gemeentebestuur zal er op worden aange drongen de schoolbouw te Den Oever te bevorderen. Hierover hebben we in het laatste raadsverslag van Wieringen kunnen lezen, dat speciaal hierover een spoedeischende raadsvergadering binnen enkele da gen zal plaats vinden. Enkele aanwezige leden ver wonderen er zich over, dat deze vergadering nos? niet is gehouden. In de rondvraag wordt er op gewezen, dat ver schillende kinderen, te Oosterland en den Oevei geen plaats op de school te Oosterland kunnen krij gen. Nu reeds zijn het er ruim tien, en nog meer dere zijn te wachten. Er zal zoo spoedig mogeiijk werk van gemaakt worden het hulplokaal in de kerk te Oosterland weer in gebruik te nemen. De rondvraag leverde verder niets meer op, en juist dat voorzitter de vergadering zou sluiten, werd het licht uitgedraaid. De laatste woorden van dank voor de opkomst en de gehouden besprekingen wor den door de aanwezigen in het donker aangehoord. Bij het licht yan een lucifer verlaten we het kerk gebouw. ZUIDSCHARWOUDE. Het huis van den heer J. Jonker, thans bewoond door den heer J. Molenaar, is door dezen gekocht. Hij zal er een winkel in openen in boter, kaas en eieren, tot welk doel het thans wordt verbouwd. ZUIDSCHARWOUDE. Voor den heer J. Bruin Pz., wordt op het eiland ach ter de firma Bottger een bouwershuis gebouwd. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. Gorter, onderwijzer aan de U.L.O.-school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Soest. LANGENDIJK. Tusscben de gemeentebesturen van St.-Pancras en Koedijk is een animositeit ontstaan over het fiets- en voetpad door de Daalmeer, die men ook wel aantreft tusschcn twee particuliere personen, al3 het geldt de bijdrage te bepalen, die ieder zich heeft te getroosten voor een zaak, die in beider belang geschiedt. Voor Langendijk is deze kwestie ook van beteekenis, daar velen van dit pad zullen gebruik maken, als men Koe dijk of Bergen moet aandoen. Waar de fiets voor velen het middel is om zich gemakkelijk en, betrekkelijk ge sproken, vlug te verplaatsen, zouden vela Langendijkers niet graag zien, dat de onderhandelingen tusschen de twee genoemde gemeenten zouden worden afgebroken met als gevolg het bestendigen van den ouden toestand met alle ongemakken daaraan verbonden. Dat Langendijk belang heeft by de totstandkoming van het fietspad moge o.m. blijken uit de moreele en financieele medewerking, welke de Langendijker Groen- tencentrale daaraan verleent. Deze medewerking zal wel in de eerste plaats te danken zijn geweest aan de omstandigheid, dat de tuinbouwvereenigingen te St.- Pancras en Koedijk bij de L.G.C. zijn aangesloten, die er dus belang bij heeft, dat de tuinbouwers op de gemakke lijkste wijze niet alleen hun akkers kunnen bereiken, doch ock met minder moeite en kosten de veiling voor verschillende doeleinden kunnen bezoeken. Hoe dit Zij, de L.G.C. heeft een goed werk gedaan met financieelen steun toe te zeggen, waardoor de mogelijkheid grooter werd, dat het pad er kwam. Middellijk heeft ze daar door ook niet-tuinbouwers aan zich verplicht, die daar door een korteren verbindingsweg krijgen naar het Westen. Meermalen Is de aanleg van het bedoelde pad een onderwerp van discussie geweest en reeds een 20 jaar terug, meenen we ons te herinneren, werd de noodzake lijkheid betoogd. De Hollander gaat niet over ijs van éen nacht en waar het een centenkwestie betreft, Is hij dubbel voorzichtig. Wat intusschen eerder een lof dan een blaam genoemd kan worden. Minder lofwaardig achten we het echter, dat, nu de zaak „in staat van wijzen" is, om het eens in wetstaal te zeggen, men nu op een goudschaaltje gaat afwegen, hoeveel ieder wel precies moet betalen, wil de een niet een bevoorrechting genieten boven den ander. Hier geldt het Immers een zaak, die geheel nieuw wordt opgezet, uit te voeren in het belang van beiden en het lijkt ons toe, dat er voor Koedijk geen grooter belang bij betrokken is dan voor St.-Pancras Uit te gaan van het Inwonertal ter bepaling van de kosten van onder houd, zou zijn een criterium scheppen, dat nergens grond, in-vindt, te meer, waar een deel van Koedijk ^aardrijkskundig bij St.-Panras behoort. Ware het, dat men het oyer dien .grondslag eens was, niets zou er zjcK echter tegen verzetten, doch zoodra een partij dien grondslag verwerpt, dan moet dit geen aanleiding geven tot een minder aangename bejegening, die men in de debatten heeft, kunnen beluisteren, Eij verschil van meening over dit punt moet men onmiddellijk naar een andere basis van overeenkomst uitzien, opdat de groote voordeelen voor beide gemeenten niet in de waag schaal worden gesteld door een star vasthouden aan het eerste Ingenomen principe. Gaat men na, hoe beide gemeenten profiteeren door de bfc'drage van de L.G.C., die slechts voor een deel zijn omzet dankt aan tuinbouwers uit die twee gemeenten en hóe bannèbesturen en anderen zich beijveren, om de zaiak zoo spoedig mogelijk voltooid te hebben, dan zet men alle goudschaaltjes op zij, doch slaat men spijkers met koppen. Men belegt ccn gemeenschappelijke verga dering van allecolleges, die steun wenschen te verlee- nen, hoort elkanders argumenten ^an, bekijkt die niet met critischen, doch met welwillenden, zakelijken blik en legge zich ten slotte neer bij de meerderheid. Wat voor verschil zal het, financieel gesproken uitmaken, als ieder voor het onderhoud zorgt op eigen gebied, dan wel. of het gsheele onderhoud wordt bekostigd in ver houding van 13 17, welke de verhouding uitdrukt tus schen het inwonertal van St.-Pancras en Koedijk? Als men bedenkt, dat het hier betreft het onderhoud van een loop- en fietspad, waaraan de jaarlijksche kosten toch gering zullen zijn, dan vraagt men zich toch af, of het geen spijkers op laag water zoeken Is, als het p lan op dit onderdeeltje zou moeten stranden? Bedenkt St.-Pan- cras wel. dat het 2 jaar lang den Twuijverweg heeft doen afsluiten met de bedoeling andere gemeenten, op welker grondgebied die weg niet ligt, te noodzaken bij te dragen èn in de kosten van aanleg èn in die van het onderhoud! Het komt ons voor, dat de Pers in dezen de taak heeft, haar stem ln dit conflict te laten hooren, en de beide gemeenten, met eenige variatie op het beken de spreekwoord, voor te houden: Waar een wil ls komt een weg! EEN ZEEJ MUTALE INBRAAK. In den nach' van Zondag op Maandag heeft er in de Hoep een zeer brutale poging tot Inbraak plaats gevon den, gevolgd door geldafpersing. Het was ongeveer 3 uur in den vroegen ochtend dat Mej. de wed. C. S. wakker werd door gestommel aan het raam; voor. aan de straat. Hoewel oorspronkelijk den kende met een onder den Invloed van sterken drank verkeerenden feestganger te doen te hebben, lokten de pogingen die van buiten werden gedaan om het raam op te schuiven, de reeds bejaarde bewoonster uit haar bed en op haar smeeken om toch een oud mensch met rust te laten, was het brutale antwoord: „je geld of je leven!" Het gelukte den booswicht niet om het raam, voor aan de straat op te schuiven, want aan den bin- nenbovenkant stak een lepel, die opschuiven belette. De poging tot inbraak werd echter niet opgegeven, integen deel. Aan den zijkant van het hui3 waar de ingang is en nog een raam, uitkomende in het keukentje, werd het geluk beproefd en hoewel de deur goed gesloten was, het raam bleek minder goed weerstand te kunnen bie den. Want een blijkbaar zeer forsche ruk om het op te schuiven was oorzaak, dat de geheele onderlijst van het raam het begaf en het raam een 25 a 30 c.M. opening gaf. Men b.egrijpe den angst van de bewoonster, die op haar herhaald smeeken om haar toch met rust te la ten, slechts een barsch, Ontkennend antwoord kreeg. Met hoofd en armen wist hij zich door het raam te wringen, haar steeds dreigend dat het hem om haar geld of haar leven te doen was. Ten einde raad heeft juffr. S. toen een ijzeren ki3tje, waarin zij haar geld, een spaarboekje enz. geborgen had, uit het bed in de woonkamer gehaald en het den indringer overhandigd. Inmiddels was op het hulpgeroep de achter het perceel van de getroffene wonende De M., naar buiten gekomen maar deze oude man kon den deugniet weinig in den weg leggen, en werd op zij geworpen, daarbij nog een armblessuur oploopende. Vóór men van den ergsten schrik was bekomen, was de dader met het kistje verdwenen. Het kistje bevatte naar ons de oude vrouw meedeelde, een bedrag aan geld van ongeveer f 150 a f 160, haar spaarbankboekje, een spaarbankboekje van haar overleden man, een goud- double heeren horlogeketting, een broche en nog enkele kleine snuisterijen. Maandagmorgen is de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelt. Ziehier het relaas van een brutale poging tot inbraak die eindigde in een geldafpersing. Brutaal, omdat in de eerste plaats de poging plaats vond in een perceel dat aan den drukken straatweg ligt, en bovendien omdat zij plaat3 vond in een nacht, waarin nog late feestgangers huiswaarts kunnen keeren. ONS ELECTRISCH NET NU WELDRA GEHEEL ONDERGRONDSCH. Het gedeelte van ons electrisch net, dat nog boven- grondsch is, wordt in ziin geheel door een ontler- grondschen kabel vervangen. Dat gedeelte is aanbe steed en gegund aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer P. Zwaag te Heiloo. Als bedrag werd ons ge noemd ongeveer f 5500. VOORZIENING IN DE VACATURES. Zaterdagmorgen heeft te Alkmaar het Centraal Stembureau ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer Thomsen een openbare zitting gehouden ter voorziening in de vier vacatures in den gemeenteraad aldaar. Na loting werd bepaald dat in de eerste plaats zou voorzien worden in de vacature van den heer Veen en daarna resp. in de vacatures van de heeren Dek ker, Schats en Westérhof. De voorzitter heeft vervolgens benoemd verklaard in de vacature-Veen, den heer P. van den Berg, in de vacature-Dekker den heer W. J. Bulens, in de va cature Schats, den heer W. J. v. d. Vliet en in de vacature-Westerhof den heer A. Roet. De Alkmaarsche Courant, melkt hierbij op, dat de hoeren Van der Vliet en Roet geen zitting kunnen nemen. Eerstgenoemde is elders woonachtig en laatst genoemde is tijdelijk geen ingezetene dezer gemeente geweest. De heer Van den Berg zal waarschijnlijk de benoe ming niet aanvaarden en in dienst plaat3 komt dan mevr. Van 't VeerKwantes. De heer Bulens zal waarschijnlijk wel zittinig ne men. Inplaats van den heer Van der Vliet komt de heer K. Hogeboom, die waarschijnlijk zijn benoeming zal aannemen. Inplaats van den heer Roet komt mevr. Helleman- Hardebol, die volgens officieuse gegevens den haar, toegewezen zetel zal innemen. Van mevr. Van 't VeerKwantes is dit zeer onze ker. Waarschijnlijk zal zij. den zetel niet aanvaarden, waarna de heer Van Drunen weer aan de beurt komt. Met hem is de soc.-dem. reserve uitgeput en wan neer bij bedankt komt de Vrijheidsbonder Mr. C. A. de Groot aan de beurt en zullen de soc.-dem. dus een zetel in den Alkmaarschen Raad minder bezet ten. Zaterdag is de groote Alkmaarsche Middenstandsten toonstelling (de G.A.M.I.T.) geopend. Tal van genoodigden hadden zich Zaterdagmiddag om 2 uur in het Gamit-gebouw verzameld om bij deze offi- cieele opening tegenwoordig te zijn, waarbij de heeren G. Cloeck als voorzitter van de Middenstandsvereenigin- gen. en A. Thomson als waarnemend burgemeester na mens het gemeentebestuur het woord hebben gevoerd. De heer Cloeck herinnerde nog eens aan de tentoon stelling Van 1924, die toen zoo schitterend geslaagd ls, en dat het een heele toer zal zijn zoo'n groot aantal be zoekers te trekken, maar dan wijst hij op de nijvere kooplui, die gelooven in hun eige?. kracht, in hun eigen kunnen, die tot het welslagen van deze tweede tentoon stelling zullen bijdragen. Zij zullen in deze tweede G.A.M.I.T. toonen, hoeveel zij wederom vooruit gegaan zijn in hun branche. Kulde werd gebracht aan allen, en speciaal aan den vblijverlgen secretaris, den heer Herm. de Raat, die hebben meegewerkt, bij het organiseeren van de ten toonstelling. Na de woorden van den heer Cloeck, waarvan wij hierboven slechts een zeer beknopt overzicht gaven, weerklonk een langdurig applaus. De heer Thomson begon met te vertellen van de geestdrift, die dezer dagen een Engelschnian bij een bezoek aan de oude kaasstad had betoond. Wat de Alk maarsche Middenstand aandurfde en het was aan dezen Middenstand, dat ook de heer Thomson thans zijn hulde wilde brengen. Daarvoor kan heel Alkmaar op het oogenblik niet an ders dan groot respect hebben. Deze middenstanders durfden het aan, zonder dat subsidie of garantie van re geering van land of stad hun in hun plannen rugsteun den. De aanwezigen stemden dan ook enthouriast ln door handgeklap, deze welverdiende hulde te bevestigen. Daarmee was de Gamlt officieel geopend en werd daarop een rondgang door het tentoonstellingsgebouw gemaakt, alvorens het publiek om 4 uur zou worden toe gelaten. Hoe het een en ander is ingedeeld, hebben wij onzen lezers aan de hand van een duidelijk overzichtskaartje in het Zaterdagnummer van j.1. 14 September reeds meegedeeld. De eersten indruk, die men van de tentoonstelling krijgt kan niet anders dan goed zijn. Alles ls keurig verzorgd en de pluim, die de heer Cloeck in zijn ope ningsrede den verschillenden uitvoerders en installa teurs op hun hoed had gestoken, was wélverdiend. De talrijke stands (ze allen op te noemen, zou een veel to groote ruimte in beslag nemen) munten uit door fraaie uitvoeringen of vallen op door hun buitengewone afmetingen. Groot ls die bijvoorbeeld van de firma De Wild, smaakvol daarentegen van de firma Cloeck (Het Witte Huis), op welke laatste men ln het licht van een groote zuil de moderne winterkleeding ziet geëtaleerd. De firma Li n d exposeert een schitterende collectie bont, en iets verder vragen de diverse japonnen en man tels van de firma LIenesch sterk de aandacht der dames. Van Putten en Oortmeijer demonstreeren hun schrijfmachines, en verder al datgene wat we op het moderne kantoor aantreffen. De firma Krom laat in haar stand nu eens voor iedereen zien, hoe fraai en netje3 de verschillende cos- tuums uit haar stoomerij en ververij komen. Zelfs voor de automobielen biedt de tentoonstelling genoeg ruimte. De heer J a c Met exposeert met schit terende modellen. Den bezoeker zal het niet ontgaan, dat het boven staande al heel erg onvolledig 13, doch tevens zal hij daarbij moeten toegeven, dat hetgeen men er ziet, te veel is om op te noemen. En dat is het juist, wat een tentoonstelling moet bieden. Laten we nog slechts even vermelden, dat voor het publiek een restaurant en een café zijn ingericht op het Doeleveld, dat een dansvloer de danslustigen zal aan trekken, dat strijkjes voor vroolljk muziek zullen zor gen. De tentoonstelling heeft zich de eerste dagen reeds ln een druk bezoek mogen verheugen,

Schager Courant | 1929 | | pagina 5