WINKEL. WIERÏNGERWAARD. BLOEMBOLLENVEILING TE BREEZAND. Gemengd Nieuws. Ernstig auto-ongeluk te Berlijn. Bloedige gemeenteraadsverkieziiren in Mexico. De bomaanslagen in Duitschland. Groote brand te Saloniki. Een merkwaardige droom. Nagekomen Berichten. Binnenlandsch Nieuws. De raadsvacatures in Alkmaar. Wie wordt Gedeputeerde? Twee kinderen vergiftigd. Marinemanoeuvres bij Wienngen. tijd van 22 jaar, waren op 30 Juni in een wat al te vroolljke stemming geraakt, wat den rijksveldwachter Gorter, en zijn satelliet, 'n buitengewoon gem.-vèld- wachter, die hun pappenheimers kennen, aanleiding gaf om tijdig in te grijpen en alvast Renier maar in veilig heid te brengen en op te brengen. Renier, overloopend van drankmoed, vergat zelfs het schoone versje van Hyeronymus van Alphen, dat zijn moeder hem na zijn avondgebedje liet opzeggen en waarin de goede kinder baker zingt: Zou ik voor den klepper vreezen? Voor dien goeden braven man, die maakt dat ik gerust kan wezen en dat ik veilig slapen kan! En hij stelde zich duchtig tegen de brave kleppers teweer, daarbij met kracht geholpen door zijn vriend f Hendrik, wien het zelfs gelukte hem uit de handen der ordebewaarders los te scheuren. Maar boontje kwam thans om zijn loontje en beide f weerspanningen ontvingen heden een hartige verma- ning en werden ieder tot f 25 boete of 25 dagen ver- oordeeld. DE ZWEVENDE COIFFURE. Mevrouw Maria Hendrika B., droomkoningin van den heer L., in dienst der K.N.M. te Den Helder, raakte op 23 Juli in hevig conflict met haar overbuurvrouw, mevr. Maria Meijer, echtgenoote C. H. Vonk. Na de gebruike lijke introductie per loudspeaker, werd overgegaan tot feitelijkheden en stond mevrouw L. heden voor den rechter, Zij beweerde echter niet te hebben geslagen, doch het was alleen haar doel geweest de pruik van haar overbuurvrouw te grazen te kunnen krijgen. Zij vertelde er echter niet bij, of 't haar plan was van deze verplaatsbare coiffure bouillon te trekken of soep te koken. In ieder geval werd de door haar geopenbaarde attentie niet aanvaard en mevrouw veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen, waarmede ze gemoedelijk genoegen ham. ER NETJES TUSSCHEN UIT GESMEERD. Den varensgezel J. H. B.f te Alkmaar was het gelukt een kennis, den leerling-machinist P. S. Gutter, thans te V Eindhoven, aan te pompen voor 'n paar kleine geldlee- jr hingen ad f 3, die hij echter totaal verzuimde terug te f1 geven. Evenwel, de smoesjes waarmede hij die leenin- (gen had Ingeleid, kwamen G. per saldo erg verdacht ...voor en deed hij aangifte wegens oplichting, met gevolg dat de heer B. thans eer.s aan den tand werd gevoeld. (r, Echter kon worden ae.n.-.i loond, dat B. geen leugens had gedebiteerd, zoodat het element „listige kunstgre- pen" verviel en verdachte werd vrijgesproken. Hij zelf was niet verschenen, dus zal dit vonnis hem niet tegen vallen! EEN RUSTIEKE PICIv-POCKET GESNAPT. Een jongmensch, genaamd Nic. K., fungeerde heden r als doover der kerkkaarsen naar aanleiding van het feit, dat hij als laatste verdachte voor den Politierechter werd gecommandeerd, verdacht van diefstal van een I handtaschje, waarin portemonnaie met geld, zakspie- geitje en foto's van knappe knullen, een en ander eigen- 1 dom van de aanvallige dienstbode mej. Maartje Visser. Eet was ter gelegenheid van de kermis aan den Hengst- man en de Koffiemolen, dat Niek in een localiteit, waar i- gedanst werd, de hand wist te leggen óp dit taschje, in de meening dat niemand den roof had bespeurd. Hij i werd echter gadegeslagen en op deze aanwijzing had de r'politie hem al heel gauw te pakken. Meerdere vermissin- t gen werden dien dag geconstateerd en gedachtig aan het spreekwoord: „wee den wolf, die in een kwaad ge- i rucht staat, scheen het wel dat men ook hiervan Niek op aankeek, doch dit was hem echter niet ten laste r gelegd. De politierechter achte zich echter nog niet vol- doende ingelicht omtrent Niek's handel en wandel en hield de zaak aan tot 14 October, teneinde den reclas- f seerlngsambtenaar in de gelegenheid te stellen een nader onderzoek in te stellen en rapport uit te bren- j gen. Sluiting. DE BRAND OP DE „SILTON HALL". De bemanning opgepikt. Reuter meldt d.d. gisteren uit Perth (West-Australië)* De bemanning van het Britsche stoomschip „Silton Hall", die wegens een in het midden van den Oceaan, op 2000 mijlen afstand van het land, aan boord uit gebroken brand, in de reddingsbooten was gegaan, is heden opgepikt door het stoomschip „Anthca", dat het S.O.S.-signaal had opgevangen. TWEE DOODEN. Gisteravond is te Berlijn bij den Kurfürstendamra de auto van Wollank, eigenaar van een riddergoed, die zijn vrouw, welke nauwelijks was genezen, uit het ziekenhuis afhaalde, door een anderen auto aan- gereden. De botsing was zoo hevig, dat de auto van 1 Wollank, die zelf 66 jaar oud en lam is, verscheidene kecren over den kop sloeg. In de auto zat ook een ver pleegster; zij werd ernstig gewond. Mevrouw Wolldr k liep echter zoo zware kwetsuren op, dat zij spoedig overleed. Haar echtgenoot is in den loop van den nacht aan zijn verwondingen overleden. De auto, welke het ongeluk heeft veroorzaakt, is slechts weinig beschadigd, doordat zij van een bum por van rubber was voorzien. Het onmiddellijk inge stelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeor van dezen auto de schuld van het ongeluk draagt, daar er nauwelijks sporen van het remmen op strait te vinden waren. De familie Wollank is door haar groote schenkingen ten gunste van de armen van Ber lijn bekend. Men schat het bedrag aan giften ^p 20 millioen mark. MEER DAN 100 DOODEN. Reuter meldt ujt Mexico: Volgens persberichten, afkomstig uit Jalapa (Vera Cruz) werden Zondag bij gevechten ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen in den staat Mexico 130 personen gedood en verscheidene tiental len gewond. Een neef van den candidaat voor het presidentschap, Ortiz Rubio, zou den dood heb'jen vonden in een gevecht in de stad Vera Cruz. EEN GEVAARLIJKE LANDLOOPER GEARRESTEERD. Uit Praag wordt gemeld: Op 8 September werd te Kaabcn een man Wége?v landlooperij gearresteerd, die in het bezit was Aar, een pas ten name van Wilhelm I-Ieinrich Hindemi'-.. in 1901 te New Yersey geboren en wonende te Ham burg. Tevens werd op hem gevonden een identiteitskaa - van de garnizoensbibliotheek te Reichcnbcrg te«, name van Rudolf Wiesener. Bii het ingestelde onderzoek bleek, dat Wiesener go deserteerd was en dat hij en Hindemetz eenzelfde persoon waren. 1 Door een courantenuitknipsel over een aanslag op het munitiedepot van Harzdorf bij Reichenberg, werd het vermoeden gewekt, dat de man ook bij deze poging tot inbraak (in de munitiedepot) betrokken was, wat dan ook het geval bleek te zijn. Wiesener bekende, dat hij met twee andere deser teurs twee maal, en wel op 26 en op 31 Augustus gepoogd heeft, in het munitiedepot in te breken, ten einde zich in het bezit van munitie en ontplofbare stoffen te stellen, waarvoor hij, volgens zijn verkia ring, goede afnemers in Duitschland had. Of de man ook betrokken is geweest bij de bomaanslagen in Duitschland, wordt onderzocht. Hij heeft reeds be kend, dat hij ook een poging heeft gedaan, om bij Weimar een trein in de lucht te laten vliegen, ten einde later de reizigers te kunnen berooven. 80 HUIZEN AFGEBRAND. VIJF MENSCHEN OMGEKOMEN. In het centrum van Saloniki is Maandagmiddag brand uitgebroken. Tengevolge van den krachtig^n wind breidde het vuur zich spoedig uit en nam het ontzaggelijke afmetingen aan. 80 Huizen zijn geh^-:; afgebrand. Vijf menschen zijn daarbij omgekomen. De matc^ieele schade wordt geschat op 70 millioen drachmen. TWEE ROOFMOORDENAARS IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. Wolff meldt uit Freilassing: De roofmoordenaars Udo Kügle en Otto Rieken, die in Hannover den kaslooper Nowalc vermoord en hem van een bedrag van 59.000 mark beroofd hadden, waren, zooals door de Beiersche grenspolitie kon worden vastgesteld, met hun auto bij het Oostenrijk- sche douanekantoor Rott bij Freilassing de grens naar Oostenrijk gepasseerd. Beiden zijn thans in Beneden-Oosterijk, in handen der politie gevallen. Kügle werd met zijn vriendin Louise Schachinger bij Blindenmarkt aangehouden. Rieken wist te ont komen, doch werd later in de nabijheid van Melk gearresteerd. SPOORWEGRAMP IN RUSLAND. 45 dooden, 26 gewonden. Wolff meldt uit Moskou: Van een personentrein op het traject Moskou Siberië zijn, 80 K.M. van Wjatka verwijderd, 6 wa gons ontspoord, waarvan er 2 volkomen vernield werden. Vijf en veertig personen werden gedood, 26 ern stig en deels licht gewond. WAARDOOR EEN MISDAAD ONTDEKT WERD. In het jaar 1919 ging boer Deikert te Grunow (re- geeringsdistrict Frankfurt a.d. Oder) een wandeling maken, waarvan hij echter nooit is teruggekeerd. Welke moeite de justitie ook deed om licht te bren gen in deze duistere geschiedenis, de verdwijning van Deikert was en bleef een mysterie. Dezer dagen echter is het geraamte van den boer gevonden, begraven onder een hoop steenen, in de nabijheid van zijn eigen boerderij. Blijkons een mededeeling in de „Voss. Zt." heeft de ontdekking van het skelet op een zeer bijzondere wijze plaats gevonden. Mag men die mededeleinig geloovcn, dan had een wagenmaker uit een naburig dorp.al sinds geruimen tijd op zijn eigen houtje een onderzoek ingesteld. Zondag deelde hij den Berlijnschen rechercheurs die de zaak in handen hadden, mede van het lijk te hebben gedroomd, dat hij duidelijk onder een hoop steenen had zien liggén. 's Morgens vroeg was hij op onderzoek uitgegaan en ziet, hij vond werkelijk een geraamte onder de steenen. Thans meldt een te legram van het W. B., dat met vrij groote zekerheid is vastgesteld, dat men hier inderdaad te doen heeft met het lijk van Deikert. De justitie heeft terstond vrouw Deikert en haar drie zonen gearresteerd. De vrouw heeft reeds be kend. Zij vertelde, dat zij op een Zondag in het jaar 1919 ruzie met haar man had gekregen, waarbij zij door hem bedreigd werd. Haar zoon Paul was la ter den vader, die was weggeloopen, naar buiten gevolgd en had hem in een schuur gewurgd. Ook de moordenaar heeft bekend. Of de andere zoons me deplichtig zijn, is nog niet uitgemaakt. Staking In de Bouwvakken. Men meldt ons: De staking, welke 4 Augustus j.L uitbrak, behoort deze week weer tot het verleden. Een overgroot aantal patroons heeft zich schriftelijk bereid verklaard, de overeenkomst na te zullen leven en een klein aantal was tot nu toe niet bereid. Waar echter de stakers allen weer den arbeid heb ben hervat, moet het conflict als geëindigd worden be schouwd. Voor de patroons evenwel, die tot heden nog niet teekenden, blijft een werkverbod van toepassing, en mag geen der leden daar arbeid verrichten, terwijl ook niat- georganiseerden verboden Is daar te werken. Dit verbod vervalt, zoodra zij schriftelijk kennis ge ven, dat zij bereid zijn de overeenkomst te eerbiedigen. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot burgemeester van Wieringerwaard, de heer C. Haringhuizen. Op Dinsdag 24 September hield de Coöperatieve Bloem- bollenvereeniging „Breezand" (G.A.) haar droge veiling. De aanvoer was ook deze keer niet groot De volgende prijzen noteerden wij: ENKELE VROEGE TULPEN. Artus Diana Gele prins La Reine Witte Duc Max ENKELE L TULPE Inglesc. Pink Moonlight DARWIN-TCLFEN. Bartigon Rev. Ewbank Pride of Haarlem Will. Cojïland f 0.85 f 1.05 f 1.40 f 0.75 f 1.— f 0.65 f 0.55 f 1.75 f 1.05 f 0.85 1 3.50—5.— IRISSEN. Iris Fil Imperator f 0.601.90 Iris Selezia f 0.45—0.85 Sp. Iris Prins Hendrik f 0.45 Holl. Iris White Excelsior f 3. Rembrandt f 0.65 Enk. Galothus f 0.75 PLANTGOED. ENKELE VROEGE TULPEN. f 110 per H.L. f 56 per H.L. f 35 per kist f 31 per kist, f 50 per ki3t. DUBBELE VROEGE TULrEN. Azalia f 100 per H.L. Brillant Star Scarlet Duo Diana La Reine Prins v. Oostenrijk DARWINTULPEN. Clara Butt Le Nótre Mad. Krelage Will. Copland Bartigon Prof. Rauwe nh of Prinses Elisabeth Farc. Sanders Pride of Haarlem Sneeuwklokjes Anemonen the Caen Holl. Iris Theo de Bock f 16 per kist f 46 per kist f 22 per kist f 40 per kist. f 52 per H.L. f 46 per H.L. f 50 per H.L. f 45 per H.L. f 58 per H.L. f2.30 per K.G. f 1.20 per L. f 40 per kist WAAR EEN VROUW BELANG IN STELT. Om witbccnen messeaheften schoon te houden. lederen keer, dat men het mes heeft gebruikt, moet het met een doek in koud water gedoopt en met zeep b:: reken, zorgvuldig worden afgewreven, in koud water afgespoeld en met een andere doek ge heel droog gewreven worden. Als de heften daarna met droog krijt worden gepoetst, blijven zij even glanzend als nieuw en verkleuren niet. Het luchten van kleedingstukken. ,Het is een der eerste en dringenste vereischten tot behoud der gezondheid enkel droge, goed geluchte kleederen te dragen. Door zeer veel jongelui en kin deren wordt dit evenwel niet nagekomen. De door transpireeren of regen nat geworden kleeren, vooral ondergoed, worden 's avonds op elkaar gelegen en den volgenden morgen nat of klam weer aangetrokken, wat vooral in het koude en natte seizoen een onbe haaglijk gevoel verwekt. Bij velen wordt het luch ten van natte kleeren, wat het doelmatigst in een kamer, overloop of keuken gespannen geschiedt aan touwen, alleen nagelaten, omdat het met schoonheids gevoel in strijd is. Alsof de gezondheid niet veel meer waard is dan alle aesthetica ter wereld. Het poetsen van juweelen. Juweelen, welke in goud of zilver zijn gezet, mo gen nooit met water in aanraking komen, wegens het gevaar, dat zich water achter den steen dringt en zich daar met stofdeeltjes vermengt, waardoor de glans van den steen schade lijdt. Voor juweelen, welke zooals men dat noemt jour zijn gezet, vervalt dat bezwaar. Om ze te drogen legt men ze in een doosje met zuiver houtzaagsel en laat ze daarin eenige uren liggen; het zaagsel wordt daarna met een drogen borsel verwijderd. Ook voor gouden en zilveren voorwerpen is het zeer aan te bevelen, dat zij een tijdje in fijn zaagsel worden bewaard. Zij zien er daarna als nieuw uit. Gemakkelijke en goedkoope manier om de kachel aan te maken. Het heeft dikwijls heel wat in om de kachel aan te maken; met petroleum is het gevaarlijk en houts kool en andere nogal kostbaar. Nu kan elke huis vrouw de kachel zeer goedkoop en zeer gemakkelijk aanmaken met behulp van aardappelschillen en afge sneden stukken aardappel, na deze eerst gedroogd te hebben. De aardappelschillen zijn voor het aan maken van het vuur veel beter geschikt, dan welk ander middel ook. Uit aardappelen toch wordt spi ritus gestookt, wat bewijst, dat de schillen een voor treffelijke brandstof bevatten. Des morgens neemt men dus eerst wat papier, daarop een handvol schil len en ten slotte een schep kolen. Is in den loop van den dag de kachel zoo slecht geworden, dat er nog maar een vonkje vuur in over is, dan doet men er nog wat schillen bij en daarop onmiddellijk kolen, en na een minuut brandt de kachel weer, dat het een lust is. Om de lucht van uien te verdrijven. Als men uien in de handen heeft gehad duurt het lang voordat de lucht daarvan verdwenen is. Af- wasschen met water en zeep helpt niet veel. Maar het gemakkelijkste middel is de handen te wrijven met selderij of mosterdmeel, daarna wascht men ze af, waarna men van de lucht geen hinder meer heeft. Ten stadhuize van Alkmaar is thans va nde heeren Van den Berg, Roet en Van der Vliet, allen candi- daten op de lijst der Soc.-Dem., bericht ingekomen, dat zij de hun toegewezen zetels niet zullen bezetten De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft nu in de vacature van den heer Van den Berg aan gewezen mevr. Van 't VeerIvwantes, in de vacature- Roet mevr. HellemanHardebol en in de vacature- Van der Vliet den heer K. Hoogeboom. Wat de vierde vacante raadszetel betreft, deze wordt ingenomen door den heer Bülens. Het is bekend, dat zoowel hij als mevrouw Helle manHardebol en de heer Hoogeboom een zetel zul len innemen. Van mevr. Van 't Veer—Kwantes wordt dit, met het oog op haar gezondheidstoestand, zeer onwaarschijnlijk geacht. In haar plaats komt dan de heer H. van Drünen, die onlangs als raadslid be dankt heeft, maar toen verzocht onderaan de lijst geplaatst te worden. Met vrij groote zekerheid kan gemeld worden, dat de heer Van Drünen zich weer beschikbaar zal stel len, daar anders de zesde raadszetel der soc.-dem. aan den Vrijheidsbond zou worden toegewezen, wat men in allen gevalle schijnt te willen voorkomen. OP DE HORENS VAN EEN WOEDENDEN STIER. Twee broers te Notter gewond. Toen Gistermorgen de landbouwer Wessels in de buurtschap Notter (Overijsel) zich met zijn stam boekstier naar de tentoonstelling op weg begaf, nam onverhoeds het woedend geworden dier zijn geleider op de horens, wierp hem ter aarde en stootte hem zoodanig, dat zijn te hulp snellende broer hem nau welijks van een wissen dood kon redden. Doch ook de nieuwe geleider werd op de horens genomen en bovenop een houtmijt geslingerd. De toegesnelde dienstbode wist het razend gewor den dier, door slechts zijn naam „Oscar" te roepen, kalm naar den stal te brengen, waar de stier werd afgemaakt. De aangevallen landbouwer werd met diepe won den en zware kneuzingen opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De broer van den landbouwer be kwam lichtere kneuzingen. DROEVIG ONGELUK TE WOLDENDORP. Kind door een molenwiek gegrepen. Een tragisch ongeval had gisteren te Woldendorp in de provincie Groningen plaats. Het vijfjarig doch tertje van den molenaar A. bevond zich op de z.g. bovenstelling van den molen. Plotseling werd de kleine door een der wieken gegrepen, meegeslin- gerd en een eind verder op den grond geworpen. Het kind was onmiddellijk dood. De Commissaris der Koningin deelt aan de leden der Staten mede, dat in de tweede gewone zitting der Sta ten van Noord-Holland, welke Dinsdag 15 October om half twaalf wordt geopend, na de mededeeling van in gekomen stukken onmiddellijk zal worden overgegaan tot het verkiezen van een lid van Gedeputeerde Staten ter voorziening in de vacsture, ontstaan, doordat de heer J. N. Hendrix door het aanvaarden van het lid maatschap der Eerste Kamer, heeft opgehouden lid der Staten te zijn. Naar verluidt, is de R.K. Statenfractie nog niet klaar met zijn cpvolger. Wij hoorden noemen de heeren Ver- schure en Dr. Droog, resp. voorzitter en secretaris der fractie, terwijl het meer democratische deel der club voor iemand uit dat kringetje schijnt le ijveren. De moeilijkheid is echter, wie dat zou moeten zijn, daar geen van deze in de Staten een positie inneemt, welke een candidatuur voor Gedeputeerde vanzelfsprekend zou maken. De heer Verschure lijkt ons wel van het slag, dat bekwame bestuurders kan leveren. De vraag is echter, of het hem zoo aanlokt, dat hij er een gedeelte van zijn. particuliere werk voor zou willen opgeven. Bovendien heeft hij dit tegen, dat zijn stem buitengewoon zwak is, zoodat hij zich heel moeilijk verstaanbaar kan makexu Als aanbeveling voor Dr. Droog hoorden wij aanvoe ren dat het gewenscht zou zijn, dat in het college van Gedeputeerden ook een medicus zitting heeft. De taak der provincie enz. breidt zich immers geregeld uit. Hier zit zeker iets in. In hoeverre Dr. Droog de juiste man op de juiste plaats zou zijn, kunnen wij niet be- oordeeien. Intu3schen staat dit wel vast, dat de R.K. Staten fractie door het overhevelen van den heer Hendrix naar de Eerste Kamer een gevoelig verlies lijdt. Haar po sitie en haar invloed zullen er ongetwijfeld op achteruit gaan en lang niet weinig. DRIEJARIG KNAAPJE OVERLEDEN. Te Munsterscheveld (gem. Eramcn) zijn eergisteren twee kinderen van een caféhouder vergiftigd door het eten van bessen van de zwarte nachtschade. Het jongste kind, een driejarig knaapje, is kort daarop overleden. Het ou *.e kind, een meisje van vijf jaar, werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het kind maakte het gistermorgen tamelijk wel. De zwarte nachtschade (Solanum nigrum) is een onkruid, dat veelvuldig voorkomt op bouwland, niet slechts in ons land, doch in geheel Europa. De plant heeft gave, ondiep ingesneden bladen en draagt be trekkelijk kleine, witte bloemen. De rijpe bes, in den regel zwart van kleur, is vergiftig, evenals die van «le aardappeU (Solanum tuberosum). Trouwens, de neeste leden der nachtschadefamilie zijn vergifplan- :en, bij uitnemendheid, al zijn er uitzonderingen, als b.v. de tomaat (Solanum locopersicum). DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het tweede vliegtuig te Karatsji. Het tweede postvliegtuig is, volgens een bericht bij de K. L. M. ontvangen, gistermorgen om 5.31 uit Jask vertrokken en om 13.28 te Karatsji aangeko men. Alles is wel aan boord. MIJNENVEGERS VOOR INDIë. Gisteren is op 's Rijkswerf te Den Helder van sta pel geloopen de mijnenveger B., de tweede van de op die werf in aanbouw zijnde vier mijnenvegers voor Indië. De gebeurtenis verliep vlot. Toespraken werden dit maal niet gehouden. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF. Het conflict met de bootwerkers. De besturen der Scheepvaartver. Noord en de Boot- werlcersvereen. „Eensgezindheid" hebben gisteren de onderhandelingen voortgezet en beëindigd. Par tijen zullen thans aan haar wederzijdsche ledenver gaderingen de resultaten dezer onderhandelingen voorleggen, teneinde te bespreken of op dien grond slag overeenstemming kan worden bereikt. DE VERDEDIGING VAN DE SLUIZEN BIJ DEN OEVER EN KORNWERDER ZAND. Hedenmorgen om 10 uur zijn om de kust bij Fries land en Groningen, alsmede tusschen Den Helder en Wieringen de marinemanoeuvres in het Noorder kwartier begonnen. Voor deze kleine manoeuvres is een zeer actueel en interessant gegeven aangenomen, n.1. de verdedi ging van de twee voornaamste punten van den af sluitdijk WieringenFriesland, te weten, de sluizen bij den Oever op Wieringen en bij het Kornwerctor- zand. De veronderstelling is, dat in een oorlog de pro vinciën Groningen en Friesland, benevens de Wad deneilanden beoosten het Borndiep f tusschen Ame land en Terschelling) in handen van den vijani (Rood) zijn. Blauw heeft echter in deze provinc'ën nog een bruggehoofd in handen aan het oostelijk uit einde van den afsluitdijk der Zuiderzee welke dijk gereed wordt verondersteld en zich eveneens nog in handen van Blauw bevindt. De sluizen van Ivornwerderzand en Wieringen moeten worden beschouwd als punten van zeer groot strategisch belang, met dien verstande, dat Rood groot belang heeft bij de vernietiging, Blauw bij het intact houden. Voor wat betreft de vaarwaters, die toegang geven' van buitengaats af tot den afsluitdijk, wordt bij deze oefening aangenomen, dat de bestaande toestand on gewijzigd is. Tot Vrijdag, wanneer de manoeuvres zullen zijn af- geloopen, en in welken tusschentijd dus niemand van boord komt, zullen wij van de resultaten van deze manoeuvres niets .vernemen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2