DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK BIJ WESTWOUD VERKEERSONGELUKKEN. De hoofdconducteur gedood. Plaatselijk Nieuws. Het Witte Kruis. Gemengd Nieuws. De orkaan boven Florida. Tot na toe ongunstige uitkomsten; slech te bloemkoolteelt; protectie-vrijhandel in de troonrede; weinig bemoedigend voor den Langendijker tuinbouw; lagere prij zen voor aardappelen en herfstkool; uien eenigszins beter. Nog groote aanvoer van boonen, goede prijzen. Tomaten, bieten, wortelen ongeveer zclide prijzen. Tot nu toe wil het nog maar niet op onze groente markten. Voor de aardappels is de kans tot verbete ring verkeken, daar thans de meeste geruimd zijn, ook die, welke waren ingekuild en nu voor lager prij zen moeten worden van de hand gedaan, dan men kon krijgen op het oogenblik, toen men*ze bewaarde, in de hoop op hoogere prijzen. Met de bloemkool is het tot op den huidigen dag ook al slecht geloopen. Behalve dat een groot gedeelte is weggedraaid, heeft de droge, warme zomer een eldorado op de bloem- lcoolvelden geschapen voor rupsen en vlooien. Het gevolg ervan is geweest, dat veel, wat aan de vei lingen werd aangevoerd, van minderwaardige qua- liteit was en een betrekkelijk klein gedeelte van su perieure hoedanigheid kon worden genoemd. Boven dien schijnt het met de sorteering van dit product nog maar steeds niet naar wensch te gaan, zoodat de eens zoo beroemde Langendijker bloemkool veel van zijn goeden naam en beteekenis op binnen- en buitenlandsche markten heeft ingeboet. De uien, met uitzondering van de zilvernep, heb ben tot heden prijzen opgebracht, die beneden het bevredigende zijn gebleven en mogen de prijzen der vroege en herfstkool aanvankelijk goed zijn geweest, al spoedig kwam daarin ook een ongunstige kente ring en moet helaas op 't oogenblik worden gecon stateerd, dat de financieele uitkomsten ervan noo- dig beter moesten zijn. We zouden nog wel enkele producten kunnen noemen, waarvan de prijzen be neden het normale zijn gebleven, doch de tuinbou wers houden nu liever het oog gericht op de toe komst, d.i op de winterkool. Zij troosten zich al met de ervarings-gedachte, dat de beste winter-kooljaren die zijn geweest, waarin slechts weinig werd geteeld. Als dit ervaringsverschijnsel zich ook thans verwer kelijkt, ziet het er niet slecht uit voor overhouders van winterkool, daar er wel minder kool zal zijn ge teeld als op veie andere jaren. Hadden de tuinbouwers gehoopt, dat uit de Troon rede een krachtig geluid zou zijn vernomen ten gun ste van vrijhandel, dit is niet zoo mogen zijn. „Po gingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tus- schen de volkeren, kunnen op Mijnen daadwerkelij ken steun rekenen", is een zin, die zeer schuchter in de richting van vrijhandel wijst, doch let men op de volgende tirade, dan wordt men eenigszins ontnuch terd: „Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoo lang het vrij ruilverkeer niet internationaal ge huldigd wordt, door een onderhandelingstarief de na- deelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven, beschermende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd". Het woord „protectie" gebruikt men niet, doch men camoufleert de zaak met „onderhandelingsta rief". Veel hoop voor onze tuinders, in den kamp te gen toltarieven enz., kan dus niet gevestigd worden op het nieuwe Ministerie. De aardappelenaanvoer was het grootst aan de veiling te Noordscharwoude, nog ongeveer 35 spoor wagens van 10.000 K.G. tegen ongeveer 12 te Broek op Langendijk. De prijzen waren nog lager dan de vorige week. Voor Schotsche muizen werd voor de beste en mooiste f2.50f2.80 betaald, de groote bo ven 55 m.M. konden f 1.80—f2 opbrengen. Blauwe Eigenheimers golden van f2.10f2.70, Eigenheimers van f2.50f2.80. Voor blauwe aardappelen werd f2.80f3.10 betaald, voor Graafjes f3, Bravo's f2.10— f2.30. Duken werden Vrijdag te Broek voor f3.30 ver kocht; in 't begin der week hadden ze nog f 4.80 a f 5 opgebracht. Drielingen golden van f2 tot f3 per 100 K.G. De aangevoerde boswortelen gingen voor f 4 van de hand. Voor peen werd Maandag aan de veiling der L.G.C. voer groote nog f3.50 betaald; successie velijk liepen de prijzen echter achteruit, zoodat Vrij dag noo slechts f 1.60—f2.60 werd betaald. Aan de veiling van den Noordermarktbond was de prijs Za terdag fl.90f2.10 voor groote en fl.60f 1.80 voor kleine. Aan beide veilingen werden samen 5 spoor wagens aangevoerd. Voor de grootste eerste soort bloemkool werd aan vankelijk tot ongeveer f20 betaald, de kleinste brach ten toen f 10 op. Tweede soort gold van f 1.70—2. In den loop der week liepen de prijzen nog met f 2 a f 3 per 100 stuks voor eerste soort achteruit. Zaterdag kon f 9 a f 18 worden gemaakt. Deze prijzen betreffen de Broeker veiling, waar verreweg de grootste aanvoer was, n.1. 91000stuks, tegen ongeveer 3000 stuks te Noordschar woude. Aan deze veiling werd slechts f 4.9014.90 betaald. Voor Chlneesche kool was de kooplust heel wat beter en daardoor de prijzen hooger. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd Maandag zelfs f 3.909.80 betaald, volgende dagen bracht ze aan beide veilingen gemiddeld ruim f 5 op. In totaal werden 10.000 stuks van deze nieuwe groente geveild. Van de verschillende soorten herfstkool werden be langrijke hoeveelheden aangevoerd. De prijzen liepen eenigszins achteruit. Roode kool gold aanvankelijk f 3.20f 7. Dat betee- kent, dat voor groote 3 cent per K.G. en voor kleine van 2 pond en even zwaarder 7 cent per K.G. werd betaald. Kool van 3 pond en wat zwaarder bracht toen f 3.504 op. In de tweede helft der week was de no teering f 2.806.90, zoodat er een zakkende tendens viel waar te nemen. Aan de Broeker veiling beliep de aanvoer 35 spoorwagens, aan die te Noordscharwoude 27. Gele kool, waarvan het meest aan de Broeker veiling werd aangevoerd, n.1. ruim 13 spoorwagens tegen 6 te Noordscharwoude, bracht aan eerstgenoemde veiling Dinsdag nog f 5.70 a f 8.30 op; de prijzen liepen echter gestadig achteruit met het gevolg, dat Zaterdag nog maar f 4 a f 4.50 werd besteed. Te Noordscharwoude waren de prijzen op genoemde dagen resp. f 5—7.20 en f 2.60 tot f 6.20. Met de witte kool ging het ook niet naar wensch. Zette de week met een noteering van f 2.30 tot f 2.50 in, aan de veiling der L.G.C., ze eindigde met een prijs van f 1.10f 2. Te Noordscharwoude weken de prijzen weinig van de genoemde af. Deensche witte kool bracht aan de veiling van den Noordermarktbond aanvankelijk f 3.80 op, Zaterdag f 2.20. Hetzelfde verschijnsel was op te merken aan de veiling der L.G.C., waar Maandag f 2.802.90, Zaterdag f 22.50 werd betaald. De aanvoer van witte kool plus Deensche beliep 92 spoorwagens, waarvan 60 te Broek. De uienprijzen waren deze week iets beter dan de vorige. Toen kon gemiddeld nauwelijks f 3.50 per 100 K.G. worden gemaakt, deze week was dit ruim f 4. Ook drielingen, die nu in doorsnee f 3 opbrachten, tegen f 2.50 gepasseerde week, liepen dus eenigszins op. Nep steeg tot boven de f 5, en ook grove uien werden beter betaald, n.1. f 4.705.40. Enkele kleine partijtjes zilver- nep brachten f 12.30 op. Slaboonen en snijboonen waren goed gezocht Voor de eerste werd van f 8—17 besteed, met een kleine af wijking voor mindere kwaliteit beneden dien laagsten prijs. Snijboonen brachten voor mooi goed tot f 30 op, de laagste prijs was ongeveer f 10. In 't geheel werden aan beide veilingen nog 43000 K.G. boonen geveild, waarvan 13000 K.G. te Broek. Bieten golden Maandag f 2.403.60, Vrijdag f 1.80 2.70, Rammenas bracht f 3.90 op. Tomaten werden verkocht voor f 8.408.50 voor A.- kwaliteit, f 5.10—5.90 voor 3, f 3.60—7.40 voor C en f 0.70 voor OC. De ongeveer 8000 K.G. witkrop bracht f 2.50—5.30 op. EEN GOEDERENTREIN MET TUINBOUWPRO DUCTEN OP EEN STOOTBLOK GELOOPEN EN ONTSPOORD. GROOTE VERWOESTINGEN AANGERICHT. (Zie ook de foto-pagina in dit nummer.) Zaterdagavond omstreeks half elf heeft nabij het station Westvvoud, ten Noorden van Hoorn, een ern stig spoorwegongeval plaats gehad. De laatste goe derentrein uit Enkhuizen is op dood spoor op een stootblok geloopen, waardoor de locomotief gedeelte lijk over een sloot sprong en tien wagons werden vernield. De hoofdgelcider van den trein, Garnaldt geheeten, afkomstig uit Amsterdam, werd gedood. Nadere bijzonderheden. De goederentrein bestond uit een 25-tal wagens, alle geladen met tuinbouwproducten. Even voor tien uur was de trein uit Enkhuizen vertrokken. De trein werd gereden door den hoofdmachinist H. J. Meier uit Amsterdam en den stoker G. Olie uit Am sterdam. Even voor het station Westwoud zijn sig nalen. Of deze veilig stonden, is nog niet uitgemaakt doch de trein reed met een vaart van ongeveer 40 K.M. per uur door en kwam op dood spoor terecht. Even voorbij het station loopt dit spoor uit op een stootblok en met volle vaart reed de trein hiertegen aan. Het stootblok werd over een afstand van onge veer dertig meter meegesleurd en totaal vernield. De locomotief ontspoorde en het voorste gedeelte sprong over de sloot die langs den spoorweg loopt en een breedte heeft van twee meter. Het gevaarte bleef dwars over de sloot staan en vormt als het ware een brug over het water. Daar de locomotief en de tender uit een geheel bestaan, bleef het voertuig intact en daaraan hebben zoowel de machinist en de stoker hun leven te danken. Eerst toen de machine over de sloot stond, sprongen beide mannen er van af. Achter de locomotief volgde een vrijwel ledige bagagewagen, gevolgd door de goederenwagons. De eerste goederenwagon schoof voorbij den bagagewa gen, doch de tweede en derde schoven in den ba gagewagen. Het gevolg van dit voorbij schuiven was, dat de derde wagen nu in den bagagewagen drong, de vier de daar weer in terecht kwam, zoodat de le, 3e en 4e wagen geheel in elkaar kwamen te zitten. De ge leider Garhardt is daarin doodgedrukt. Om 11 uur is men de pogingen begonnen hem er uit te zagen, wat pas 's morgens om 6 uur gelukte. Het hoofd bleek geheel verbrijzeld; overigens had het lichaam weinig wonden, wijl het geheel tusschen de restan ten der wagens was ingeschoven. De ongelukkige had de pijp nog in den mond. Nog een zestal wagens ontspoorde en schoof ge deeltelijk in elkaar. Op den tienden wagen bevond zich de remmer J. v. d. Berg. Het remmershuisje werd gedeeltelijk ingedrukt, doch de buffers van de beide wagens, waartusschen het hokje zit, hielden en sprongen terug. Daardoor bleef het hokje voor vernieling gespaard. De remmer geraakte met zijn schoen bekneld, welk klecdingstuk in het hout bleef zitten. Hij zelf kwam met den schrik vrij. De hulp remmer M. J. Bokelman zat achter in den trein en bleef eveneens ongedeerd. Het terrein van de ramp vormt een groote ruine. Groote hoeveelheden groenten en kool liggen ver spreid tusschen de in elkaar geschoven wagons. De botsing met het stootblok werd onmiddellijk gevolgd door een geweldig gekraak van de in en door elkaar schuivende wagons. Een automobilist, die even later de plaats van de ramp passeerde, reed onmiddellijk naar Hoorn om hulp te halen. Spoedig was de ma joor van de rijksveldwacht Korver ter plaatse, direct gevolgd door personeel der spoorwegen. Allereerst werd gezocht naar den hoofdgeleider. Toen deze te gen elf uur ontdekt werd, bleek, dat hij moest worden uitgezaagd. Het duurde evenwel tot Zondagmorgen 5 uur, voordat men den ongelukkige, die aan het hoofd verminkt was, bevrijd kon worden. Het stof felijk overschot werd Zondagmiddag naar Amster dam vervoerd. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. De verwoesting, die op de plaats van het ongeval is ontstaan, is zeer groot Het spoorwegverkeer tus schen Enkhuizen en Hoorn was tot Zondagmorgen negen uur gestremd. Een geheelen nacht is doorge werkt om de lijn weer vrij te maken. De overblijfse len van de wagens zijn zoo spoedig mogelijk na het ongeval weggereden. De burgemeester van West woud en ecnige andere autoriteiten waren nog Za terdagavond ter plaatse. Verklaringen van den machinist en den wisselwachter. De machinist van den trein verklaarde na het on geval, dat het signaal op veilig heeft .gestaan en dat de wissel verkeerd moet zijn geweest. De wisselwachter Pranger, die Zaterdagavond dienst heeft gedaan, deelde mede, dat hij de seinen en wissels nauwkeurig had verzorgd en dat alles in orde was. De justitie ter plaatse. Zondagmorgen tegen half elf arriveerden van het parket uit Alkmaar de rechter-commissaris Mr. Krabbe en de substituut-officier van Justitie Mr. van der Feen de Lille om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het bericht van het ongeval verspreide zich Zon dagmorgen spoedig in de omgeving en tal van belang stellenden kwamen naar de plaats van het ongeluk. Zij werden door de politie op behoorlijken afstand gehouden. Auto tegen een boom gereden. Een der inzittenden gedood. Gistermorgen is op den weg NijmegenMook de vrachtauto der firma de Gruyter uit Nijmegen tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De chauf feur kwam met eenige schrammen vrij, maar een naast hem zittend passagier, zekere Aalbers, uit Nijmegen, werd tegen den boom geworpen en was onmiddellijk dood. De chauffeur heeft vermoedelijk de macht over het stuur verloren, doordat de auto scheef op den weg kwam te liggen wegens een banddefect. Wielrijder door een auto aangereden en le vensgevaarlijk egwond. Gistermorgen heeft op den Boschdijk te Eindhoven een ongeluk plaats gehad. De heer Bakker uit Den Haag reed in een nieuwen Ford met zijn vrouw van Eindho ven in de richting Den Bosch. Op den Boschdijk kwam uit een der zijstraten een wielrijder. De automobilist haalde toen ver uit naar links om den wielrijder te ont wijken. Uit tegenovergestelde richting kwam evenwel eveneens een wielrijder aangereden. Deze werd door den auto gegrepen en kreeg een ernstige hoofdwonde. Men vreest voor zijn leven. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht De auto reed verder op het trottoir, waar hij een buis van een dakgoot vernielde. De andere wielrijder kwam met den schrik vrij. Wandelaar door een taxi aangereden en ge dood. Zondagavond omstreeks 10 uur zijn te Schaesberg (Limburg) een zekere Distelmeier en zijn meisje aan gereden door een taxi, die uit de richting Heerlen kwam De jongeman kreeg ernstige kwetsuren en is na eenige oogenblikken overleden. Het meisje liep slechts lichte schrammen op. De chauffeur, die aanvankelijk doorge reden was,, is door de politie gearresteerd, en de auto is in beslag genomen. De justitie stelde ter plaatse een onderzoek in. Vrachtauto van den dijk gevallen. Op de Kilkade te Dordrecht reed gistermorgen te zes uur een vrachtauto van een aannemer te Willemsdorp, die eenige werklieden naar een karwei te Delft vervoer de, van den dijk, doordat de auto met het rechtervoor wiel in den wegberm geraakte en de chauffeur het •stuur niet tijdig genoeg kon omgooien. Van de negen inzittenden bekwamen enkele kneuzin gen aan pols en schouder, één kreeg er een bloeduit storting in het achterhoofd, terwijl allen schaaf- en sntf- wonden opliepen. Door den directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst, die met een ziekenauto spoedig ter plaatse was, werden de gewonden verbon den, waarna er twee naar hun woning werden vervoerd en de anderen met een anderen auto de reis konden voortzetten. De ernstig beschadigde vrachtwagen moest worden weggesleept. IN HET BUITENLAND. Auto bü Triest door den trein gegrepen. Drie dooden. In het plaatsje Opcina nabij Triest is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Bijzonder tragisch is, da tonder de slachtoffers van dit ongeluk een echtpaar was, dat eerst dienzelfden morgen in het huwelijk was getre den en dat een autotocht in de omgeving der stad maaz te. Op den terugtocht reed de auto op een overweg tegen een voorbijrijdenden trein. De wagen werd door de locomotief meegesleurd; drie personen werden gedood en 5 zwaar gewond. Motortractor in de Elbe gestort De chauf feur ernstig gewond. V.D. verneemt uit Maagdenburg: Zaterdagmiddag kwam op een der bruggen een tractor in botsing met een personenauto. De motortractor, die twee vrachtwagens trok, werd tegen de brugleuning geslingerd, die doorbrak, met het gevolg dat de geheele tractortrein in de Oude Elbe stortte. De chauffeur van den motortractor werd ernstig ge wond, terwijl een op een der aanhangwagens gezeten arbeider zich door tijdig van den wagen springen wist te redden Treinbotsing in Goslar. Op het station van Goslar is in den nacht van Zater dag' ojj Zondag een locomotief op een trein gebotst, die op het punt stond naar Hannover te vertrekken. Door de botsing werden verscheidene personenwagens in el kaar geschoven. Eenige passagiers werden min of meer ernstig gewond. GYMNASTIEK. In Schagen zal binnen eenige dagen worden opgericht een Chr. Gymnastiekvereniging. Als leider zal optreden de heer C. Wismeijer. LUCHTPOST. De Directeur van het Postkantoor te Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de laatste bus lichting aan zijn kantoor voor de op- a.s. Donderdag naar Indië vertrekkende vliegmachine plaats heeft op Woens dagavond ten 21.40. Het extra-port kan worden voldaan door opplakking van gewone postzegels. AANGIFTE LEERLINGEN TEEKENSCHOOL. De aangifte van leerlingen voor de vereenigde Teeken- scholen van de Smeden-patroons en de vereeniging Bouwkunst bedroeg Zaterdagavond 43. BEKRONINGEN. Op de Najaarstentoonstelling van de Afdeeling Alk maar van de Holl. Mij. van Landbouw, werden voor Schagen en omstreken de volgende bekroningen toe gekend: Vette koeien, afgewisseld, 3de prijs Joh. de Veer, Schagen; 2-jarige Stier, le prijs G. Appel, Burger- brug; Vette varkens, le prijs J. Eriks Jz., Burgerbrug; Overhouders, le prijs C. Span, Koedijk. In het lokaal van den heer J. K. Boontjes verga derde Maandagavond de afdeeling Schagen van de Xoordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", onder presidium van den heer H. Bleker. Een 18-tal personen was aanwezig. Na opening en lezing der notulen door den secre taris, den heer Overdijk, werd medegedeeld van de ingekomen stukken, van de opbrengst der Emma- bloemcollecte op 28 Juli,( dat de beide consultatie bureaus in een groote behoefte blijken te voorzien, zóó dat zelfs overwogen wordt om in plaats van één maal per 14 dagen, eenmaal per week zitting te hou den. Op 14 October zal de moedercursus beginnen. Het bestuur van de Banne en den Polder Schagen had geen bezwaar legen de uitbreiding van de zwem en badinrichting. Van den penningmeester der Noordholl. Vereeni ging voor bestrijding der t.b.c., den heer Michels, was weer een schrijven ingekomen, over de salaris- verhooging die Zuster Boks was toegekend en waar in er op werd gewezen, dat de vereeniging geen recht had het salaris voor t.b.c. huisbezoek te veranderen. Door de f 50 verhooging was nu precies het maxi mum salaris van f2000 bereikt en elke verdere ver hooging zou in de toekomst dan ook uitgesloten zijn. In het schrijven werd dan verder medegedeeld, dat in de begrooting der N.H. Vereeniging geen reke ning was gehouden met een subsidie aan Schagen voor de t.b.c.-bestrijding. Bij de bestuursverkiezing, die daarna plaats vond, werd de heer Krijt herbenoemd en in de plaats van Mevr. de Boer-de Moor, die niet herkiesbaar was, werd allereerst benoemd mevr. Roggeveen-Stammes. Deze bedankte en nu werd benoemd mej. N. Leguit, Vervolgens kwam-in bespreking de vernieuwing van de bad- en zweminrichting. Door een anderen architect waren nu geheel nieuwe plannen gemaakt en teekeningen kwamen ter tafel, liet plan, zooals vorig jaar was aangenomen, werd thans geheel on voldoende geacht, maar een geheel nieuwe opstand noodig geoordeeld. Op voorwaarde dat het zou wor den een volksbadhuis, had de gemeente voor 1929 een subsidie van f 430 toegestaan, terwijl het Bestuur nu bij de gemeente een tweede subsidie, ad f 500 had aan gevraagd. Door het Bestuur werd gewezen op de hooge on derhoudskosten, die de inrichting elk jaar vorderde cn financieel werd dan ook de vernieuwing zeer goed mogelijk geacht. Het plan met 21 kamertjes werd het meest aanbevolen cn de kosten geraamd op f2400. Vanuit de vergadering werd er vooral op gewezen, dat de t.b.c.-bestrijding zoomin als de aanschaffinig van verplegingsmateriaal door de vernieuwing van de bad- en zweminrichting in het gedrang mocht ko men. Ook werd gevraagd of door samenwerking van de Bad- en Zwemvereeniging „De Wiel" geen goede regeling kan ontstaan, omdat 2 badinrichtingen in onze kleine gemeente toch niet noodig werden ge oordeeld. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat geens zins de aanschaffing van materiaal of de t.b.c.-be strijding in de knel zouden komen. Van samenwer king met ..De Wiel" werd weinig heil verwacht, om dat beide inrichtingen toch zouden moeten worden vergroot en die kosten dus niet minder zouden wor den. Het resultaat van de besprekingen was, dat met op één na algemeene stemmen werd besloten, het Be stuur voor de uitvoering van deze plannen een cre- diet van hoogstens f2400 te verleenen. De vergadering kon zich minder goed vereenigen met het plan van het bestuur om een reservefonds te vormen voor eventueele stichting van een wijk- gebouw. Uit de toelichting die de voorzitter gaf, bleek, dat het bestuur zich dacht, dat voor het materiaal wel eens de behoefte aan een eigen gebouwtje zou doen gevoelen en dat men zich dan dacht een woning voor de wijkverpleegster, het onderbrengen van de consultatiebureaux enz. Vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat de wijkverpleging in handen was van de gemeente en „Het Witte Kruis" dus niet behoefde te zorgen voor een woning voor de zuster. Wel ging er een stem op, die meende dat het vormen van een reservefonds geen kwaad kon, mits het maar niet was een vast bedrag en dan te putten uit het batig saldo, maar de meerderheid van de vergadering achtte het toch beter, dat de afdeeling eerst maar zorgde voor ge heel aflossing van het bedrag dat aanstonds besteed zal worden aan de vernieuwing van de bad- en zweminrichting. En de kosten van een dergelijke gebouwencomplex zouden toch veel te hoog zijn voor onze afdeeling. Beter zou het zijn, dat gemeente en de Noordhol- landsche vereeniging voor t.b.c.-bestrijding, als de behoefte ontstaat, ingrepen en dat dan de afdeeling al naar het gebruik dat van een en ander zou wor den gemaakt, subsidie bijdroeg. Besloten werd om ditmaal 2 afgevaardigden naar de algemeene vergadering te benoemen en als zoo danig werden benoemd de heeren Overdijk en D. Wit, tot plaatsvervanger de heer H. Bleker. Ten aanzien van het honorarium van Zuster Boks, werd medegedeeld, dat de toegekende salarisverhoo- ginig ad f50 bij het hoofdbestuur was verdedigd, maar een rechtstreeksche uitspraak van het Hoofd bestuur uitbleef, doch antwoord inkwam, dan eens van den heer MichelS als penningmeester van de N.-H. Vereen, voor de tb.c.-bestrijding, dan weer als lid van Ged. Staten. Voor 1929 was de rijkssubsidie van 2/3 van de f200 toegezegd, dus ook over de ver hooging ad f50. Aan Zuster Boks zal dus over 1929 het verhoogde bedrag van f50 worden uitgekeerd, terwijl zoowel het Bestuur als de vergadering oor deelde, dat over 1930 maar kalm moest worden afge wacht, hoe over dat jaar de rijkssubsidie zou zijn. In de maand November zal een lezing worden ge houden over de t.b.c.-bestrijding, bij welke gelegen heid de heer Joh. Rotgans enkele liederen zal zin- gen. De vergadering keurde goed, dat de patiënt Deute- kom weer voor 6 maanden werd uitgezonden. Waar noch Zuster Boks, noch de Noordholland- sche vereeniging voor bestrijding van t.b.c. voor het onderbrengen van haar consultatiebureaux bereid bleken te zijn, een huurcontract te teekenen voor de woning in de Cornelis Bokstraat, zou de huur tegen 1 November worden opgezegd. De Middenstandswo- ningbouw had zich nu tot de afdeeling gewend, met de vraag, of zij een huurcontract zou willen teelce- nen, Het Bestuur oordeelde, dat deze zaak buiten de afdeelingsbemoeiingen viel en ook de vergadering oordeelde er aldus over. Nadat het scheidende bestuurslid, mevrouw De Boer-de Moor dank was gebracht en eveneens aan het herbenoemde bestuurslid, den heer Krijt, volgde te 11 uur sluiting. MERWAARDIG VLIEGONGELUK. Parachutist door vallend vliegtuig getroffen. Een merkwaardig vliegongeluk heeft Dinsdag j.1. plaats gehad gedurende de luchtraanoeuvres te Beblin in Polen. Twee militaire vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing en stortten neer. De bestuurders der belde vliegtuigen slaagden er in, uit hun toestel te springen en aan hun parachute omlaag te komen. Ongelukkiger wijze werd echter een der vliegers, commandant Crzy- bowskl, door een der neervallende vliegtuigen, die snel ler vielen dan een aan hun valscherm dalende bestuur ders, zoo ernstig getroffen, dat hem het hoofd van den romp werd gescheiden. De andere vlieger slaagde er in behouden neer te komen. ENORME VERWOESTINGEN AANGERICHT. Naar uit Miami gemeld wordt, hebben de sedert eenige dagen heerschende West-Indische wervelstormen Zondagnacht de Zuid-Oostkusten van Florida bereikt Berichten uit nagenoeg alle plaatsen aan de kust be wijzen, dat de orkaan overal ernstige schade en verlies van menscbenlevens veroorzaakt heeft Fort Landerdale In Florida werd te 4 uur 50 's mid dags getroffen en 20 gebouwen in het zakengedeelte der stad werden vernield. Er zijn eenige gewonden. Het plaatsje Nassau op de Bahamas-eilanden is vol gens een Reuter-bericht uit Miami nagenoeg verwoest en er zijn veel dooden. Ook andere eilandjes hebben veel geleden. Een telegram uit Keywest meldt: Een groot stuk van de langs de Oostkust van Florida loopende spoorwegbaan is bij Marathon weggespoeld. Verscheidene menschen zijn verdronken. De verbinding met Keywes is verbroken; men is ongerust nopens het lot van de veerbooten van Nonamekey, van welke nog geen bericht is ingekomen en die den weg volgen dien de orkaan ook genomen heeft. Een nader bericht uit Miami zegt: De orkaan heeft het Noorden van Florida gespaard, maar aan de Zuid westkust groote schade aangericht. Het ergst hebben de Bahamas-eilanden geleden, maar zekere berichten zijn nog niet voorhanden. Volgens een telegram uit New-Orleans is nabij het eiland Abaco aan de kust van Florida van het stoom schip Wisconsin Bridge de bemanning, bestaande uit 29 koppen, en de eenige passagier gered. Het Zaterdag te New-York binnengekomen stoomschip Lapland van de White Star Llne meldde, dat er ten Oosten van New-York, terwijl de golven een hoogte van 14 M bereikten, <*en storm heerschte, met een wind snelheid van 135 K.M. per uur. BRUG INGESTORT. Goed afgeloopen. Te Burnley in Engeland is een tijdelijke brug over de rivier Galder, die was aangelegd om een vlieg terrein te bereiken, waar pleziervluchten werden ge houden, ingestort. Veertig tot vijftig menschen vie len in de rivier. De waterstand was echter ten ge volge van de aanhoudende droogte der laatste we ken zeer laag. Er is slechts een gewonde. VROEGE WINTER IN ZEVENBERGEN. Naar uit Zevenbergen aan de Hongaarschc bladen bericht wordt, is daar in de buurt van Kronstadt en Csikszereda sneeuw gevallen. Op vele plaatsen is de thermometer tot 4 gr. Celsius gedaald.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7