Sehager Courant OUDE NIEDORP. Dinsdag 1 October 1929. 72ste Jaargang. No. 8537 Het vorige jaar is alhier een floraliavereeniging opge richt, die Zondag en Maandag een tentoonstelling hield, niet enkel voor floralia, maar ook voor land- en tuin bouwproducten, fruit en huisvlijt. De tentoonstelling werd gehouden in het café, en kolfbaan van den heer Balk, ja zelfs op het raadhuis. De kolfbaan en andere lokalen waren voor dit doel prachtig versierd. Het tooneel deed dienst als theetuin en bood een gezellig zitje aan de bezoekers, en dat waren er velen. Achter in de zaal was een afdeeling waar de prijzen voor de bekroningen waren uitgestald en tevens die voor de verloting. Een keurcollectie voor sier-, ge- hots- en gemaksartikelen. Daarbij een rad van avon tuur en de bekende vroegere kwakzalver, de „kiezen trekker", die de aandacht trok door het niet minder be kende: „boeren, burgers en buitenlui". Maar in tegenstelling met z'n vroegere gewoonte, was hem door het tentoonstellingscomité niet 't werk toe vertrouwd de boeren, burgers en buitenlui moesten hem „bewerken". Een andere attractie was het raden naar den naam van een hondje en last not laest naar het totaalgewicht van het tentoonstellingscomité. Zoo was naast het nuttige ook voor het aangename gezorgd. Ongeveer half drie werd door den heer Lief hebber de aandacht gevraagd voor den Burgemeester, die de openingsrede zou uitspreken. Z.E.A. deed: dit in de volgende bewoordingen: Dames en Heeren Wanneer ik mij met een enkel woord tot u richt, om deze tentoonstelling te openen, dan is dat niet, omdat ik mij noode kon onttrekken aan de uitnoodiging, maar dan doe ik dat van harte, in blijdschap, met een zeker en thousiasme tevens, want evenals Gij met rechtmatige trots-"* £et resultaat Uwer eendrachtige samenwerking in deze tentoonstelling belichaamd, beziet, zoo ga ik als burgemeester van deze gemeente er trotsch op, dat, hetgeen hier is te zien, het werk is van inwoners van Oude Niedorp. Naar het uiterlijk is deze expositie en klein en weinig beteekenend misschien, maar wie de omstandigheden' in aanmerking wil nemen, zal niet aarzelen den loftrom pet te steken over allen, die in welk opzicht ook, tot de totstandkoming hebben medegewerkt. Het is toch inderdaad niet zonder beteekenis, dat men met beperkte middelen, in beperkte ruimte en in kleinen kring, iets als wat hier geboden wordt, weet te argu- niseeren. Daaraon ligt iets heel moois ten grond slag. Niet op de eerste plaats immers is deze tentoon stelling uiting van het verlangen naar vermaak, naar afwisseling bij onzen dagelijkschen arbeid, maar zij is voor alles de afspiegeling van het willen en kunnen, van eendrachtige samenwerking der inwoners van Oude Niedorp. Zóó beschouwd, is deze naar het uiterlijk kleine tentoonstelling, groot in innerlijke waarde. Wat al moeite heeft men zich gegeven? Weken en weken, ja maanden en maanden, hebben vrouwen en meisjes zich beijverd om iets voor deze tentoonstelling te vervaardigen en zoo zien we fraai kantwerk, kleedjes, kussens, raffiawerk, enz. enz. te veel om op te noemen, ales voorgekomen uit de altijd bezige hand van haar, van wie Schiller dichtte: „Ehret die Frauen, sie flechten und weben, Himmlische Rosen ins irdische Leben". Intusschen zaten ook de mannen en jongens geens zins stil. Het resultaat van hun huiselijken arbeid wordt ons mede getoond. En tusschen alles wat nijvere handen hebben voortge bracht, geuren de bloemen en planten en pronken vruchten van tuin en veld. Is zoo deze tentoonsteling zonder beteekenis? Neen,integendeel en daarom verheug ik mij met U in deze dagen! Ik wil geen namen noemen, om het gevaar te ont gaan iemand te vergeten, maar ik wil hier hulde bren gen aan allen, die op eenigerlei wijze aan de totstand koming en opbouw van deze expositie hebben medege werkt. Hulde aan de vrouwen en meisjes, hulde aan de mannen en jongens, hulde niet het minst ook aan de commisies, hulde aan alle medewerkers. Deze tentoonstelling open ik thans met mijn oprechten Wensch, dat zij in elk opzicht slagen zal. „Wanneer het hart tot spreken dringt, zoo spreke". Zoo was 't hier. Dit waren geen gelegenheidswoorden, geen phrasen om een zekeren plicht te vervullen, - dit was een toespraak, hartelijk en welgemeend, vol waardeering voor wat tot stand was gebracht. Geen wonder dan ook dat de dames en heeren, die bij de opening aanwezig waren, met deze woorden in stemden door een spontaan applaus. Oogenblikelijk hierna werd de tentoonstelling bezich tigd. Eerst in den stal waar de land- en tuinbouwpro ducten en het fruit was ondergebracht. Hier zagen wij veel moois veel om van te watertanden en pracht- kwaliteit veldproducten. Van het fruit noemen wij heer lijke trossen druiven, meloenen, tomaten, appelen, peren. Aan de tegenovergestelde zijde waren de veldprodu«$t»ï» geëxposeerd, zooals prachtkroppen andijvie, slaboonen, boerenkool, roode kool, Chineesche kool, aardappelen enz. Maar het meest trokken wel de aandacht de drie nieuwe soorten voederbieten „Toutonia", Naria" en „Abé". Het waren prachtkwaliteiten en geen wonder dan ook dat deze soorten door Wageningen op de lijst van. aanbevelenswaardige rassen zijn geplaatst In oor sprong afkomstig van den heer Joordens te Venlo, wa ren deze tentoongestelde voederbieten gekweekt door leerlingen van de landbouwcursus te Oude Niedorp. Voor kenners in de eerste plaats maar ook voor de belangstellenden was hier waarlijk iets bijzonders zien. Thans was de gang naar het Raadhuis, waar de raadszaal was veranderd in een bloemen- en planten tuin, in een ware lusthof. Hier geurden ons de kinderen flora tegen, hier pronk ten de planten in hun volle pracht. Hier kon-men zien, wat met zorg en geduld kan worden bereikt. Hoe of oud-Oude Niedorpers met het pogen en streven van het tentoonstellingscomité sympathiseerden, bleek wel uit de ter opluistering ingezonden collectie van den heer Kruit waar prachtig bloeiende cyclames vielen te bewonderen met niét minder mooie cactussen. Vooral voor de lief hebbers van deze laatste was er te genieten. Prachtdahila's pronkten in hunne groote verscheiden heid van kleuren, terwijl vele kamerplanten en bloemen naar het bezit ervan deden verlangen. Dat voor dit doel de raadszaal was afgestaan, was zeker een bewijs van instemming en volle medewerking van den Burge meester en zijn Raad. Wij moesten echter dit gedeelte van de tentoonstel ling weder verlaten om plaats te maken voor de velen die na ons kwamen. Nu naar het café dat geen café meer was, maar een lokaal dat sprak van vlijt, kunstzin, geduld, oefening en leiding. Het orde en smaak was hier iedere afdeeling geëxpo seerd, zich voormend tot een harmonisch geheel. Wijzen wij eerst op de afdeeling van wat door de dames was gemaakt. Spreien, kleedjes, knoopwerk, bor duurwerk, schablijoneerwerk, en wat dies mere zij. De immer rustelooze vrouwenhand had ook hiervoor verlo ren oogenblikjes gevonden en iets. moois en nuttigs voortgebracht. De „Pitrietclub" een bezit waarop Oude Niedorp trotsch kan zijn onder leiding van de alleszins bevoegded ame mej. KI. Liefhebber, exposeerde met verschillende door haar vervaardigde werkstukken. Noemen wij: papiermand, doosjes, werkmandjes, sche merlamp (raffia), enz. enz Een ware keurcollectie. Welk een zegenrijken invloed moet er uitgaan van dezen arbeid, dien men kan verrichten in een hui selijken kring. Ieder stuk heeft zijn waarde en her inneringen, en menig meisje en jongeling, later hun roeping volgende, zullen dan bij het aanschouwen van wat toen is gemaakt, terug denken, aan de sfeer van behaaglijkheid en gezelligheid, die in de ouder lijke woning heerschte en aangezet worden deze ook rondom den kring en het huisgezin te weven, waarin zij zich bewegen. Het is de opvoedende kracht, de groote innerlijke waarde waarop de Burgemeester in zijn opening doelde. Wat wij hier schreven geldt in de zelfde mate voor de door mannen- en jongens hand vervaardigde stukken. De prijzen in de verschillende rubrieken werden toe gewezen als volgt: Afdeeling Huisvlijt; Haakwerk: le prijs Mevr. C. Groen, 2e prijs Mevr. Zanders, 2e prijs mej. T. van Zoonen Cd., eervolle ver melding mevr. G. Liefhebber. Breiwerk: le prijs mevr. J. van Zoonen, 2e prijs mevr. H. Schrooder, eerv. verm. mej. C. Wuis. Pitriet: le prijs mej. K. Liefhebber Gd., 2e prijs mej. P. Dissel, eerv. verm. mej. L. Wuis. Raffia: le prijs mej. L. Wuis, 2e prijs mevr. H. Schroo der, 2e prijs mej. P. Hopman. Houtsnijwerk: le prijs Nic. Appel, 2e prijs J. Doorn, eerv. verm. J. J. J. A. Balk, eerv. verm. J. Koomen. Borduurwerk: le prijs mevr. Persijn, 2e prijs mevr. A. Strijbis, eerv. verm. mej. Corri Rootjes. Cartonwerk: le prijs mej. K. Liefhebber. De mooiste sprei: 2e prijs mevr. Langedijk, eerv. verm. mevr. C. van Zoonen. Huisvlijt voor schoolkinderen: Handenarbeid voor de jongens: le prijs S. Ootjers, 2e prijs IJ. Booij. Voor de meisjes: le prijs Jo. Doorn, 2e prijs Jansje Heinis, eerv. verm. Neli de Boer. Teekenwerk: le prijs Marie Kriller, 2e prijs Jan Kooij- man, eerv. verm. Koos Besoo, S. Ootjers en G. de Wit. Bouwwerk: eervolle vermelding G. Buisman. Zaagwerk: eervolle vermelding C. Boontjes. Afdeeling Planten. Voor serie I, le prijs Tr. van der Molen, 2e prijs mevr. C. van Zoonen. Voor serie 2: le prijs mevr. Kooijman, 2e prijs mevr. Schroevers. Voor serie 3: le prijs mevr. wed. Van der Molen, 2e prijs mevr. wed. Sieuwerts. Serie 4: le prijs mevr. Biersteker, 2e prijs mevr. Kos. Voor de mooiste plant: le prijs mevr. J. Bood, 2e prijs Mej. T. Kuiper, 3e prijs mevr. D. Ott, 4e prijs mevr. L. Borst. De planten van de schoolkinderen: Afrikanen: le prijs Gus de Geus, e2 prijs Piet Kui per, 3e prijs Jb. Schrama, 4e prijs Wies de Wit, 5e prijs Gerrit Buisman. Begonia: le prijs C. Borst, 2e prijs J. Kooijman, 3e prijs G. Buisman, 4e prijs Jb. Schram, 5e prijs P. Kuiper Asters: le prijs G. Kistemaker, 2e prijs M. Balk, 3e prijs Gebr. Rootjers, 4e prijs Cor Borst Lz., 5e prijs G. van der Klooster. Planten ter opluistering: Extra prijzen: J. Koomen. le prijs mevr. J. Glas, 2e prijs mevr. G. Eriks, eervolle vermelding mevr. C. Wits- meer, mevr. D. Ott, mevr. J. Koomen, mevr. J. Glas, mevr. J. Rootjers. Bloemen ter opluistering: Extra prijs H. Blanken, le prijs Mevr. J. Rootjers, 2e prijs mej. N. Mijts. De mooiste bloemenschikking: le prijs mevr. Balk, 2o prijs mevr. Strijbis. Afdeeling tuinbouw. Roode kool. le prijs A. Sti- priaan, 2e prijs H. Ootjers. Witte kool: le prijs D. van Zoonen. Deensche witte: le prijs C. Groen, 2e prijs P. Mulder. Vroege aardappelen: le prijs J. Dekker, 2e prijs A. Stipriaan. Late aardappelen: le prijs H. Kossen, 2e prijs Jb. Kuiper, 3e prijs Jb. Doorn. Voerbieten: le prijs Jac. Kuiper, 2e prijs D. van Zoonen. Sollectie voerbieten: le prijs J. Kuiper. Zaden: boonen: le prijs A. Hollenberg, 2e prijs C. Witsmcer. Chineesche kool: eervolle ver melding J. Koomen. Uien: le prijs D. Kaag, 2e prijs Gebr. Hcinis. Gele nep: le prijs Gebr. Heinis. Kroten: le prijs A. Klomp Slaboonen: le prijs J. Schermer, 2e prijs D. van Zoonen Augurken: le prijs J. Doorn. Andijvie: le prijs J. Koomen. Wortelen: le prijs G. Kee. Komkommers: eervolle vermelding B. J. F. Meijer. Boerenkool: eervolle vermelding H. Kossen. Ter opluistering. Bloembol len: eervolle vermelding P. Schermer. Zonnebloe1- men: eervolle vermelding P. Kuiper. Afdeeling fruit: Handappelen: le prijs H. Kiste maker, 2e prijs D. Hiemstra, eervolle vermelding II. Kistemaker, Ossebaar en C. Rempt. Handpceren: le prijs J. Buisman, 2e prijs A. van Zoonen, eervolle vermelding H. Kistemaker, I. J. Schroevers en J. Koomen. Stoofappelen: le prijs'H. Kossen, 2e prijs D. Kriller, eervolle vermelding Bobeldijk, H. Kossen en D. Kriller. Stoofperen: le prijs H. Kistemaker, 2e prijs A. van Zoonen, eervolle vermelding H. Kis temaker en II. Kossen. Pruimen: le prijs G. Lief hebber, eervolle vermelding G. Liefhebber. Collec tie appelen: le prijs H. Kistemaker, 2e prijs D. Kril ler, eervolle vermelding J. Kuiper. Collectie peren: le prijs Bobeldijk, 2e prijs H. Kistemaker, eervolle vermelding W. Langedijk. Fruit, ingezonden ter opluistering: eervolle ver melding D. Ott, C., Rempt, B. J. F. Meijer, J. Bakker en A. de Geus. Kunstig lioutsnij- en fijn figuurzaagwerk door man nen en jongens vervaardigd, spraken van geduld en oefening. Hieraan was te zien met welk een lust en toewijding het werk was begonnen, met welk een liefde het werd voltooid, Zijn we thans opnieuw de ze afdeelingen langs geloopen, de laatste, die van de schoolkinderen, toonde ons, dat het Hoofd der School, de heer Schroevers, reeds lang de waarde van het bezig zijn heeft ingezien en daardoor rich ting en leiding geeft aan de voor eenige jaren aan zijn zorg toevertrouwde kinderen. De dessa door zijn leerlingen vervaardigd van riet, getuigde van het zich doen inleven in Indische toe standen, van het in werkelijkheid omzetten, al was het dan in miniatuur 1 van het gedrukte beeld Niet minder mooi waren de teekeningen en schilder stukjes door de 4e, 5e, Ge en 7e klas vervaardigd. Er was en er is geen reclame gemaakt voor deze ten toonstelling, maar wat wij in de gemeente Oude Nie dorp hebben kunnen zien, en bewonderen was veel, zeer veel. Niet minder groot zal de voorbereiding en rege ling van alles geweest zijn. En dan de beoordee ling door de jury. Zij had zeker geen gemakkelijke, maar daardoor zoo dankbare taak. Waar geen prijs kon worden toegekend, zal dit aansporen tot nog meer oefening, nog meer inspan ning, om ook eenmaal in de rij der prijswinners te treden, en voor hen, die thans een prijs behaalden, is het zaak vol te houden, om niet achteruit te gaan, maar om tot vervolmaking van het werk te komen. Het tentoonstellingscomité heeft zich op lofwaar dige wijze van zijn taak gekweten. Natuurlijk had het de medewerking van velen, noodig om tot deze expositie te geraken, maar de leiding en regelinig berustte bij het comité. Eere wien eere toekomt. Jam mer genoeg moest deze tentoonstelling Maandag avond sluiten, maar aan hen, die het geëxposeerde hebben gezien en bewonderd, heeft Oude Niedorp getoond, wat door onderling samenwerken, door ge meenschappelijk willen, kan worden bereikt. Met voldoening en met trotsch kan op deze ten toonstelling worden teruggezien.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9