BEKENDMAKING. DE MOORDZAAK GIESSEN-NIEUWKERK. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. Het lage geboortecijfer in Frankrijk. Het einde van de droogte in Engeland. Onderwijs. Marktpolitie. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Hei plafond van z'n cel ingeslagen. Express-trein Hoek van Holland-Muncken gederailleerd. De fatale ring. DE PROVINCIALE BEGROOTING VOOR 1930. vroedschap staakte haar vergaderingen; allo handel stond stil. Er was dan ook alle reden, om beangst te zijn, want een vijfde van de besmetten stierf. Een geneeskundige uit deze stad vond een geneesmid del, waardoor de epidemie gelukkig tot staan kwam. Deze geneeswijze was voornamelijk een dieet, terwijl dan nog eenige practische aanwijzingen gegeven werden voor de behandeling van de zieken. De ziekte had zich trouwens over geheel Holland verspreid. In Amsterdam deed zij op eind September haar in trede, en wierp in enkele dagen tijd meer dan twee duizend slachtoffers op het ziekbed. In deze stad was de ziekte echter niet van zoo'n kwaadaardigen aard. In Haarlem schijnt zij echter meer slachtof fers gemaakt te hebben. In Zeeland vielen in de maand October de eerste slachtoffers. De ziekte schijnt echter weer even plotseling verdwenen te zijn, als zij was opgekomen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 30 September 1929. DE MIDDERNACHTELIJKE HELD MET HET BIERGLAS. De politierechterszitting, die zoo nu en dan aan verval van krachten schijnt te souffreeren, kenmerkte zich heden door de behandeling van slechts één strafzaakje, dat bovendien alreeds tweemaal was aangehouden. Het betrof een snurker uit Wormerveer, met name Pieter Joh. S., die in den nacht van 14 op 15 Juli ter gele genheid van een bezoek aan Alkmaar in de Houttil een reuzematschudding had gemaakt na het verlaten van een populair café. Als souvenir had hij medegenomen een bierglas, dat hij gebruikte als strijdmiddel en waar mee een hem nieuwsgierig aanstarend mede nacht zwerveling uit Oudorp een zoodanig etik mee op zijn kersepit toediende, dat een bloedende wond ontstond. Ja, de dichter loochent zich nooit. Poëta nascitur, non fit, staat er geschreven: De dichter wordt geboren niet gemaakt. Aangezien echter de heer P. J. S., hierboven genoemd, ds een voorw. gestrafte en onder toezicht staande re- classant, schijnt een munitieus onderzoek noodzakelijk en volgde opnieuw aanhouding, ditmaal tot 14 October e.k. Verder 'niets r#eer aanwezig. Goeden avond, dames en heeren. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken zitting 24 September. H. P. J. E., Den Helder, onjuiste aangifte vermogens belasting 1926/27, f 5000 boete of 100 dagen. H. P. J. E., Den Helder, onjuiste aangifte inkomsten belasting, vrijgesproken. H. v. W., Den Helder, schuldmisdrijf, vrijgesproken. P. C. S., Ursem, gedetineerd, rijwieldiefstal, 6 maanden gev. J. J. B. en D .S., beiden te Alkmaar, heling van door misdrijf verkregen goederen, hervatting op 15 Oct. a.s. Lourens K., Petten, als voren, f 60 boete of 60 dagen. Pieter M., Hoorn, opzettelijke brandstichting, 6 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. Simon K., Wieringen, verwaarloozing van een dier, f 150 boete of 100 dagen. Maarten B., Alkmaar, misdrijf art. 247 Wetb. van strafrecht, 6 maanden gev. (eisch 8 maanden gev). STEEDS GROOTER ACHTERUITGANG. Nieuwe jammerklachten worden aangeheven over den achteruitgang van het aantal geboorten ln Frankrijk Terwijl gedurende het eerste kwartaal van 1928 het ge boortecijfer 190.437 bedroeg, liep dit in 1929 tot 185 398 terug. Ook het aantal sterfgevallen vermeerderde: 175.982 in het eerste kwartaal van 1929 tegen 168.436 in het tweede kwartaal. De ondersecretaris voor openbare gezondheid, Ober- kirch, verheelt zijn bezorgdheid niet. Zonder zoo ver te gaan met te beweren dat Frankrijk „ontvolkt" wordt, verklaart hij dat Frankrijk, vergeleken bij de steeds toenemende bevolking in andere landen, ernstig ten achter komt. Het heeft een uitgestrekt koloniaal rijk, waarvoor het geen voldoende arbeidskrachten bezit, zoo dat er buitenlanders de functies krijgen, die eigenlijk door Franschen behoorden te worden ingenomen. Bo vendien wijst er niets op, dat met een vooruitgang in afzienbaren tijd rekening kan worden gehouden. Freddie van de trap vielen zijn enkel verzwikte," zei Kolonel Mant, die de zaak later op den dag met den Bisschop van Godalming besprak, „maar het Is mijn overtuiging dat Baxter precies gedaan heeft wat ik voorspelde dat hij een nieuwe vlaag van razenij kreeg en Freddie zwaar lichamelijk letsel toebracht Toen ik thuis kwam, werd Freddie langs de trap naar boven ge dragen, terwijl Baxter met een soort van duivelsch leed vermaak ln de oogen toekeek. De heele historie is blik sems verdacht en gevaarlijk, en ik zal blij zijn als ik Milderd hier heelhuids vandaan heb. Hoe gauwer hoe liever. Die vent is stapel en stapel krankzinnig." IV. Toen Lord Elmsworth mijnheer Peters tusschen de andere kerkgangers had zien thuiskomen, nam hij hem terzijde en deelde hem mede dat de kostbare scarabee, die hij zoo vriendelijk geweest was hem ten geschenke te geven, ln den afgeloopen nacht gestolen was, men wist niet door wie. Het kwam den graaf voor, dat de mlllionnair deze ramp bizonder gelaten droeg. Hoewel het gestolen voorwerp niet langer zijn eigenlom was, kon van mijnheer Peters verondersteld worden dat hij er belangstelling voor was blijven koesteren, zoodat het hem niet kwalijk te nemen geweest zou zijn als hij zich boos gemaakt had over het feit dat men zoo slecht op zijn geschenk gepast had. Hij nam de zaak met niet verwachte grootmoedig heid op. Hij kwam met klem op tegen de' opmerking van den graaf dat deze de ongelukkige gebeurtenis had moeten weten te voorkomen. Hij kon het zich best begrijpen. Hij was niet het minst boos. Niemand kon een dergelijke ramp voorzien hebben. Dergelijke din gen kwamen nu eenmaal voor, en men moest zich er bij neerleggen. Eéns had hij zelf ook aan een dito feit blootgestaan, toen het juweel van zijn eigen verzameling als het ware vlak voor zijn oogen weggekaapt was. In ieder geval, hij gaf Lord Elmsworth zijn gemoedsrust grootendeels. weer, en na daarin geheel geslaagd te zijn, pakte hij zoo vlug mogelijk zijn biezen en schelde om Ashe. Toen Ashe bij hem kwam, vloeide hij over van lie vigheid. Hij prees hem tot in de wolken. Hij ging zelfs zoo ver dat hij Ashe vriendschappelijk op den rug klopte Eerst nadat de ander zijn volkomen onschuld aan het gebeurde getuigd had, hield de stroom van loftuitingen op. „Werd ze niet door jou weggenomen? Wie deed het dan?" „De kamenier van juffrouw Peters. Het is een lang verhaal, maar wij hadden een compagnieschap aange gaan. Ik probeerde het te doen en slaagde niet. En nu Is het haar gelukt." Wordt vervolgd. De ontvolking van het platteland. Het dagblad La Croix du Jura maakt een vergelijking tussonen de bevolking van de Jura-gemeenten in 1850 en die van thans. In deze periode van negen-en-zeventig jaar is de bevolking van het departement Jura ver minderd met 85.476 zielen. In industrie-centra zooals Lons-le-Saunier, Dóle, St. Claude is de bevolking aan merkelijk toegenomen evenals in andere arbeiders-cen tra: Morez, Moirans, Champagnole, St. Lupicin, enz. Daarentegen hebben de plaatsen in de wijnbouwende streek, Arbois, Poligny, Salins, de helft van hun inwo ners verloren, want de wijnbouw wordt hoe langer hoe meer opgegeven in deze streek en zal, volgens de Croix du Jura, in enkele jaren geheel uit de streek zijn ver dwenen. De ontvolking van het platteland is het spe- kendst in de kleine landelijke gemeenten in het bergach tig gedeelte van het departement, waar het leven hard is, de verdiensten middelmatig en de genoegens zeld zaam. Een groot aantal vroeger welvarende' gemeenten telt nu minder dan honderd inwoners. De verhuizing naar de stad neemt dagelijks toe. De minister van landbouw heeft aan een boerin te Val d'Ajol in de Vogezen het Legioen van eer toegekend omdat zij zeventien kinderen heeft gehad en opgevoed tot boeren en boerinnen, die allen het platteland trouw zijn gebleven. Op voorstel van den burgemeester van Val d'Ajol zal madame Lepaul, zoo heet de dappere fa- miliemocder, binnenkort op het stadhuis worden gehul digd. UIT DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. Tweeduizend mijnwerkers in Northumberland zonder werk. Een draadloos N.T.A.-bericht uit Londen mejdt, dat er in Northumberland 2000 mijnwerkers zonder werk zijn .Is gevol-g van een geschil over het ge bruiken van stalen mijnstutten. Men vreest dat het geschil zich zal uitbreiden tot de groep-Ashington, welke 10.000 mijnwerkers in dienst heeft. EEN STAMVEETE. Die tot een bloedbad aanleiding geeft. Een vreeselijk bloedbad heeft een Albaneesche ben de aangericht op den straatweg bij Ipek in het Sandsjak, dicht bij de Albaneesche grens. De bende overviel een troepje Montenegrijnsche kolonisten, dat. zich daar neergezet had en sloeg acht hunner neer. Bij de lijken vond men een briefje met de woor den: „Dat is de wraak voor 1912". In dat jaar is er gevochten tusschen een Albaneeschen en een Mon- tenegrijnschen grensstam en de vermoorde kolonis ten behooren allen tot dien Montenegrijnschen stam. Het zal dus niet veel moeite behoeven te kosten om de aanvallers te vinden, die echter wel de wijk genomen zullen hebben op Albaneesch gebied. DE REGEN MET BAKKEN UIT DEN HEMEL GEVALLEN. Toen Zondag in alle zuidelijke graafschappen van Torquay tot Dover de regen plotseling met bakken uit den hemel begon te vallen, kwam er ook te Londen een einde aan de droogte, die daar 37 dagen geduurd had en de langste drogetijd in 120 jaar was geweest, gelijk wij reeds gisteren mededeelden. De laatste meetbare re gen was op 22 Augustus te Londen gevallen. Het departement van landbouw vestigt de aandacht op een merkwaardig feit, namelijk dat de droogte een gunstige uitwerking op den veestapel heeft gehad, ondanks het gebrek aan groenvoer. In een officieele mededeeling leest men: „Vele weken achtereen zijn de weiden bruin en ver schroeid en kaal geweest Toch zijn de meeste beesten op de boerderijen, de omstandigheden in aanmerking genomen, opmerkelijk goed gedijd. Wat kan de verkla ring zijn? Sommigen zeggen dat zij minder last van insecten gehad hebben dan in andere jaren, maar over het alge meen zijn de vliegen dit jaar minder lastig geweest, en in Noordelijke streken, waar overvloedig regen gevallen is en er volop gras is, is het twijfelachtig, of de schapen bijvoorbeeld er even goed uitzien als de schapen op sommige uitgedroogde weiden in het Zuiden. Is het niet mogelijk, dat de hoedanigheid van het gras de zaak ten deele verklaart? Uit de onderzoekingen van dr. Woodman te Cambridge en anderen is gebleken dat kort gras, zoowel in verschen als gedroogden toe stand, een groote voedingswaarde heeft. De weiden in het Zuiden hebben den heelen zomer door kort gras gehad en bij gebrek aan regen is het groenvoer in door de lucht gedroogden vorm gegeten." Het departement komt dus tot de slotsom, dat het gras, dat beschikbaar was, een zeer hooge voedingswaar de gehad moet hebben. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN maken bekend, dat de gelegenheid bestaat tot het volgen van een cursus voor de schoolvrije jeugd. Aanmelding tot deelname kan geschieden vóór 26 October a.s. bij het Hoofd der O. L. school. Schagen, 1 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN brengen ter algemeenc kennis, dat met ingang van 3 October 1929 tot en met 28 November d.a.v. des Donderdags geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwstraat mo gen worden geplaatst dan alleen gedurende den tijd voor op- of afladen, terwijl het uit- en inspannen van paarden op het Marktplein, langs het Noord en het Rensgars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal gestraft worden met een geldboete van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 1 October 1929. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. HANDELS WINTERAVONDSCHOOL. Het aantal nieuwelingen aan den Handelswinteravond- cursus is thans gestegen tot 29. Volgens de gemeenten zijn de leerlingen uit Schagen 18, Zijpe 4, Harenkarspel 2, Barsingerhorn 1, St Maarten 1, Anna Paulowna 2, Wieringerwaard 2, In totaal zijn er voor de verplichte vakken 23, En- gelsche taal 17, Duitsche taal 15. HENGELSPORT. Zondag a.s. zal de Hengelsportvereeniging „De Baars" haar sluitingswedstrijd houden aan de Schagersloot vanaf Tolke. Aan dezen wedstrijd is ook verbonden de Sportbeker, z.g. Wisselbeker. IN EIGEN KRING. Door „In Eigen Kring" is in studie genomen ,De Ver jongde Professor", blijspel in drie bedrijven, van Piet Wigbout en Frits van Duuren. Het stuk zal nog in Oc tober worden opgevoerd. DE NEDERL. SPOORWEGEN MAKEN GOEDE ZAKEN. De definitieve ontvangsten van de maand Mei 1929 geven te zien, dat het in 1929 maar steeds boven het reeds zoo gunstige jaar 1928 uitgaat. De maand Mei is weer aanmerkelijk hooger dan Mei in 1928. namelijk f310.887,76. Van Januari tot en met Mei 1929 is de stijging boven de eerste vijf maanden van 1928 f 3.659.486,80. INBREKER HEROVERT ZIJN VRIJHEID. Zaterdag werd de Venlosche politie van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets gestolen was; de dief zou op het rijwiel in de richting Venlo verdwenen zyn. De Venlosche politie kon inderdaad aan de Roermondschepoort te Venlo den dief arres teeren. Het bleek te zijn zekere G. B., een gesignaleer de, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank nog eens tot vier maanden; alles wegens diefstal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien te ontvluchten. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag werd hij te Venlo in arrest gehouden om Zondag aan de Tegelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje om Maandag de zaak te kunnen behandelen. Groot was de verbazing en de spijt van de Tegelsohe politie, toen Maandagmorgen ontdekt werd, dat de vogel gevlogen was: met een stoel had hij het plafond van de cel ingeslagen en zoo zijn vrijheid weer wet^n te veroveren. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat de zomertijd eindigt den 6den October, 's ochtends 3 uur, zoodat in den nacht van Zaterdag op Zondag de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. TYPHUS OP DENNENOORD. In een der vrouwenpaviljoenen van de stichting Dennenoord te Zuidlaren, van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland, waar ongeveer duizend patiën ten worden verpleegd, zijn gevallen van typhus vast gesteld. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. Beekenkamp, heeft Dennenoord bezocht en zich accoord verklaard met de genomen maatregelen om verdere uitbreiding te voorkomen. De toestand der patiënten is bevredigend. VIJF PERSONEN GEWOND. Een N.T.A.-telegram uit Wiesbaden meldt, dat de express-trein uit Hoek van Holland naar Munchen in botsing is gekomen met een goederen-trein en gederail leerd is. Vijf personen werden gewond. Nader vernemen wij, dat het hier den express-trein betreft, welke gisteren uit Hoek van Holland was ver trokken met passagiers, die Zondagavond uit Londen met de boot waren afgereisd. De botsing geschiedde met een goederentrein, komende uit Mainz; de machi nist van den express zag het gevaar, wist te remmen, doch kon een botsing niet voorkomen. De gewonden zijn drie postbeambten en twee reizi gers, allen Duitschers. KLUNDER EN TEUNISSEN VRIJGESPROKEN. Arrest van het Amsterdamsch Gerechts- hol. Het den beklaagden ten laste ge legde niet bewezen geacht. Waar was KI ander? Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gister ar rest gewezen in de door dit college in revisie behan delde zaak van den timmerman J. C. Klunder en den uitvoerder J. Teunissen, die elk door de recht bank te Dordrecht waren veroordeeld tot vijftien ja ren gevangenisstraf terzake van diefstal van onge veer vijf gulden voorafgegaan door geweldpleging, den dood tengevolge hebbende van den spoorweg wachter J. de Jong te GiessenNieuwkerk, welk vonnis door het Gerechtshof te Den Haag in hooger beroep was bevestigd. Het Amsterdamsche Hof heeft het vonnis van de Dordtsche Rechtbank vernietigd en opnieuw recht doende, Klunder en Teunissen vrijgesproken. Alleen Teunissen was bij de voorlezing van het arrest door president mr. Jolles, aanwezig. Voorts waren er de verdedigers mrs. H. H. Roobol en D. den Hollander. De belangstelling voor de uitspraak was niet zoo groot als wel verwacht was. Voor het Gerechtshof stonden slechts weinigen te wachten op de aankomst van de hoofdpersonen uit dit revisie-proces. Klunder was niet verschenen. Hij bevindt zich sinds zijn ont slag uit het Huis van Bewaring onder dokters behan deling. In de zaal van het Gerechtshof was de belang stelling eveneens veel minder groot dan tijdens de zittingen van het Hof. De publieke tribune was ma tig bezet en ook in de zaal zelf waren nog leege banken. De grootste belangstelling kwam van de zijde van de balie. Ook de spanning van de proces- dagen ontbrak geheel: ieder voelde hoe de uitspraak in het arrest van het Gerechtshof zou luiden. Even na tien kwamen de leden van het Hof in de zaal en onmiddellijk nadat de president, mr. Jol les, de zitting had geopend, begon hij op kalme en waardige wijze het zeer uitvoerige arrest voor te le zen. De voorlezing duurde, ruim twintig minuten. Nadat het arrest was geveld, stond Teunissen, die voor de laatste maal in de bank der verdachten had plaats genomen, op en boog even voor het hof. Het Hof overwoog o.m., dat het op alle daarvoor voormelde gronden de overtuiging heeft bekomen, dat de door de getuigen Kroon voor Rechtbank en Hof afgelegde bezwarende verklaringen onwaar waren en dat zij thans voor dit Hof de waarheid hebben ge sproken, waaruit, in verband ook met de verklaring van getuige Vermeer, noodzakelijk moet volgen, dat Klunder en Teunissen het te hunnen laste bewezen verklaarde feit niet gepleegd kunnen hebben, daar zij, volgens die verklaringen, tijdens het begaan daarvan, n.1. tusschen 11 en 1 uur in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923, behoudens een niet te zake doende afwezigheid van 10 a 15 minuten, onafge broken ten huize van Kroon hebben vertoefd. In ieder geval overweegt het Hof ten slotte hebben voormelde verklaringen, voor zoover zij be zwarend zijn, 's Hofs vertrouwen in de geloofwaar digheid der thans door de getuigen Kroon, vrouw Kroon en Vermeer afgelegde verklaringen niet ge schokt, zoodat het Hof de overtuiging heeft behou den, dat Klunder en Teunissen het te hunnen laste bewezen verklaarde feit niet hebben begaan en hunne veroordeeling dus niet in stand kan blijven. Het Hof ging daarop in Raadkamer en heel rustig en kalm vertrokken ook de weinig overgebleven be langstellenden in deze geruchtmakende zaak. Het feit, dat Klunder gistermorgen bij de voorlezing van het arrest niet aanwezig was, heeft wel eenige verwondering gewekt. Verschillende leden van de balie, die onder elkaar het geval bespraken, kwalifi ceerde deze afwezigheid zelfs als onsympathiek en onwellevend. Intusschen staat het echter vast dat Klunder deze verwijten niet verdiende. Hij bleek namelijk in de meening te hebben verkeerd, dat de uitspraak om elf uur zou plaats vinden en op dit uur was hij dan ook prompt in het paleis van justitie versche nen. Hij moest er voor uit Winschoten komen. GEVONDEN DOOR EEN BEWOONSTER VAN ROTTERDAM. Met den ring het noodlot In haar woning gekregen. Jaren geleden, zoo lezen we in de N.R.Ct., heeft een bewoonster van de Zaagmolenstraat te Rotterdam op straat een kostbaren ring gevonden. De ring, die een waarde heeft van ongeveer f 300, is van platina en draagt 8 diamanten en een parel. De juffrouw heeft van haar vondst aangifte gedaan bij de politie, maar er heeft zich nooit een eigenaar gemeld. De juffrouw heeft sedert dien den ring gehouden, maar het heeft er veel van, of zij met den ring het noodlot in haar woning heeft gekregen. De ring wordt beschouwd als de familieschat, en alle familieleden hopen eens den ring te erven. Over het kleinood is dan ook al veel twist in de familie ge weest. Maar dat is nog niet het ergste. Sedert dat de juffrouw den ring in haar huis heeft, komt zij telkens op het politiebureau aan den Bergsingel aangifte doen van diefstal van den ring. En even zoovele malen vindt de politie den ring in een of andere pandhuis terug, beleend door den dief of de dievegge, die steevast een lid van de familie van de juffrouw is, en om de eer van de familie trekt de juffrouw dan haar klacht maar weer in. Nu eens is het de dochter, dan weer een broer, een zwager of een neef, die, in geldverlegenheid verkeerend, den ring uit het kastje wegnam en beleende. Vele pandhuishouders in het Noorden der stad ken nen den noodlottigen ring, en hun tarief is onverander lijk op f 15 vastgesteld. Telkens als de ring weer was opgespoord, heeft de juffrouw het pand ingelost. Hoe vaak zij op die manier al f 15 plus rente heeft betaald, is niet meer na te gaan. Dezen keer is het weer een schoonzoon geweest, die van den familieschat gebruik heeft gemaakt, om een tijdelijk gebrek aan vlottende middelen aan te zuiveren. Ook nu is, de traditie ge trouw, de ring weer ingelost en de klacht ingetrokken- Het moet, dunkt ons, een genot zijn, deel te kunnen nemen aan het beheer der Provinciale geldmiddelen, voor bestuurders van groote en kleine gemeenten om er jaloersch op te worden. Jaar na jaar kan een begrooting worden inge diend, waar muziek in zit. Als reserve is beschikbaar een kapitaal van nomi naal f3.600.000, dat den veelzeggenden naam draagt van „Fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi". Er is een „Wegenfonds" gevormd, waarin uit de gewone middelen op het eind van dit jaar reeds f 6.250.000 gestort zal zijn, terwijl 1930 daar weer drie kwart millioen bij zal voegen. Sinds '24 zijn de opcenten gehandhaafd kunnen worden op hetzelfde niveau, dat in vergelijking met de andere gewesten niet hoog is. Voor 1930 mag reeds zoo zeker op een flink over schot worclen gerekend, dat bij voorbaat drie ton be stemd kunnen worden als bijdrage voor het fonds met den veelzeggenden naam. Het is, zou men zeggen, botertje tot den boöm, en onwillekeurig vraagt men: Mijn lief jen, wat wil je nog meer! Bedrijven, die floreeren. Ziekenhuizen, die zoowel voor de patiënten als voor de verplegenden tot de allerbeste behooren. Kasgeld om het grijpen. Stijgende inkomsten. Het eenige, dat de belastingbetaler zou kunnen vra gen is: Nog iets lager opcenten. Stellig is de mogelijkheid daarvoor aanwezig, ook als men alle roekeloosheid wil vermijden. Toch ge voelen wij veel voor het standpunt van Gedeputeer de Staten, die verlaging ontraden. Om dit goed te be grijpen, lijkt het ons gewenscht, hier de woorden aan te holen, waarmee zij verleden jaar de begrooting voor 1929 bij de Staten ileidden. Gedeputeerde Staten schreven toen; ,Niet dan noode zijn wij er toe overgegaan, U dit voorstel tedoen nl. om f400.000 te onttrekkén aan het „Fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi", omdat wij dat fonds, waarvan de middelen worden gebruikt voor de voorziening in de behoefte aan kasgeld voor de Provincie zelve en voor hare bedrijven en ziekenhuizen, van groot belang voor de Provincie achten. Van nog grooter belang achten wij het echter de heffing van opcenten op de Rijksbe lastingen te kunnen handhaven op de hoogte, waar op die thans reeds vijf jaren achtereen bepaald is kunnen worden. Dat wij deze uitkeering tot f400.000,— hebben kun nen beperken, niettegenstaande het batig slot der rekening over het dienstjaar 1926 bijkans f 1.200.000,— lager was dan dat van de rekening over 1925, vindt zijn grond in verschillende gunstige omstandigheden, als hoedanig wij in de eerste plaats noemen de te rugbetaling door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van f 200.000,op de in vroegere jaren aan dat be drijf verstrekte rentelooze voorschotten. Voorts meen den wij f 100.000,— te mogen ramen als aandeel van de Provincie in de uitkeering uit de opbrengst van de Rijkswegenbelasting, terwijl voor onderhoud van wegen en daarbij behoorende werken f 130.000,min der noodig zal zijn, dan ten vorigen jare. Ook voor posten van onwaarde op de Rijksbelastin gen zal, naar wij vermoeden, met een lager bedrag (f600,000,tegen f700.000,ten vorigen jare) kun nen worden volstaan. Ten slotte is de Provincie in 1929 ongeveer f95.000,— minder verschuldigd wegens rente en aflossing van gesloten geldleeningen." De Staten hebben zich in December 1928 met deze opvatting vereenigd, doch van meer dan een zijde werd duidelijk uitgesproken, dat men er volstrekt niet van overtuigd was, dat de f 400.000 uit het reser-

Schager Courant | 1929 | | pagina 2