Schaier Courant Rij Dr. Stresemann's dood. Radioprogramma Vijfde Blad. Rijksvergoeding voor hen, die bij afslui ting van een Rijksweg schade lijden. Uw werk mag niet blijven liggen door Uw Rheumatiek! Zaterdag 5 October 1929. 72ste Jaargang. No. 8540 De wegbeheerders, die schade hebben geleden dooi omstan digheden, die in het onderstaan de worden vermeld, kunnen zich tot den Rijkswaterstaat wenden met het verzoek om een tegemoetkoming. Het zoo juist verschenen nummer van „Het Water schap" publiceert een rondschrijven van den Minister van Waterstaat tot de Hoofdingenieurs-directeuren van den Rijkswaterstaat betreffende toekenning van een tegemoetkoming aan beheerders van wegen, d ie schade lijden doordat het verkeer van Rijkswegen bij tijdelijke afsluiting wegens verbeteringswerken over hunne we gen geleld wordt. Om de belangrijkheid van het schrij ven voor velen, die daarbij geïnteresseerd zijn, laten wij een en ander eruit volgen. De Minister schrijft, dat hem verschillende verzoeeken om vergoeding van dergelijke schade bereikt hebben. Hoewel hij een recht op schadevergoeding voor de beheerders der wegen, die de schade lijden, niet erkent, is hij met de Rijkscommissie voor de wegen van meening, dat het r e d e 1 ij k kan zijn in sommige omstandigheden een tegemoetkoming In de schade te verleenen. De hoofdverbindingen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen worden een Rijksbelang geacht Daarom oordeelt de Minister het blijkbaar billijk, een tegemoetkoming toe te kennen, wanneer het Rijk dit verkeer tijdelijk laat gebruik maken van de wegen van andere beheerders, die daar voor niet aangelegd zijn. In vele gevallen bestaat bo vendien geen volstrekte noodzakelijkheid tot tijdelijke afsluiting van den Rijksweg, doch gaat men daartoe over, omdat de verbetering van den weg daardoor ge makkelijker, beter en goedkooper kan worden uitge voerd. De Minister legt er echter den nadruk op, dat het niet zijne bedoeling is om het initiatief voor het verleenen van tegemoetkoming van het Rijk te doen uitgaan. De vergoeding zal steeds door de belangheb benden gevraagd moeten worden. De brief van den Minister stelt eenlge algemeene regels vast, volgens welke een tegemoetkoming gegeven zou kunnen worden. Daarbij wordt aangegeven, op welke wijze de schade door de tijdelijke vermeerdering van het verkeer op een weg berekend zal worden. Tot een tegemoet koming zal niet alleen aanleiding bestaan, wanneer de Rijksweg afgesloten is, maar ook, wanneer bij de splitsing van den Rijksweg, waaraan verbeterings werken uitgevoerd worden en een anderen weg een bord is geplaatst, dat den raad geeft, van dezen weg gebruik te maken. De Minister wenscht, dat vóór de afsluiting van een Rijksweg of de plaatsing van het bedoelde bord eerst onderzocht wordt, of de weg, over welken het verkeer afgeleid zal worden, daartegen bestand ls, zoodat maat regelen genomen kunnen worden om zoo mogelijk de groote sohade te voorkomen. Is dit niet mogelijk, en kan het verkeer niet verlegd worden over wegen die sterk genoeg zijn of sterk genoeg gemaakt kunnen worden dan zal de uitvoering der verbetering zonder de verlegging van het verkeer moeten geschieden. De aan duiding van een weg. die zal dienen ter vervanging van een afgesloten Rijksweg, behoort volgens het voorschrift van den Minister niet te geschieden dan na overleg met de beheerders der wegen, die het verlegde verkeer zal volgen. Bij de verbetering of den aanleg van Rijkswegen kan het zich voordoen, dat door den aanvoer van materialen over wegen, die daarvoor niet voldoende sterk zijn be schadiging van die wegen voorkomt welke te verge lijken is met de hierboven bedoelde schade. Zulk een beschadiging heeft zich voorgedaan bij het vervoer van materialen voor de verbetering van den weg Rotter damNieuwerkerk aan den IJssel over polderwegen naar dien weg. De schade zou vermeden zijn, indien de aannemer het vervoer per veldspoor in plaats van per vrachtauto had doen geschieden. In bijzondere gevallen zou zulk een beschadiging eveneens tot tegemoetkoming aanleiding kunnen geven. Het is infusschen wenschelijk, tevoren te overwegen, of maatregelen voorgeschreven kunnen worden om beschadiging door vervoer van ma terialen te voorkomen. Uit hetgeen wij hierboven om trent den brief van den Minister mededeelden, blijkt, dat wegbeheerders, die schade hebben geleden door om standigheden als gemeld, zich tot den Rijkswaterstaat kunnen wenden met het verzoek om een tegemoetko ming. WAAR EEN VROUW BELANG IN STELT De Taal van het Lak. Naast de bloementaal is ook langzamerhand de taal van het lak in zwang gekomen. Men gebruikt wit lak voor verlovings-, zwart voor overlijdensaankondigingen, violet voor brieven van rouwbeklag. Voor uitnoodiglng tot een diner bedient men zich van chocoladekleurig lak; handelsbrieven verzegelt men met vermillioenrood, minnebrieven met robijnrood lak. Groen lak bezigt men bij een schrijven van gelukwenschen, bruin om zijn leed wezen te kennen te geven. Blauw is de kleur van stand vastigheid, geel die van ijverzucht, lichtgroen beduidt een verwijt. Jonge meisjes verzegelen met rose lak; onder vrienden gebruikt men grijs lak. Voorzichtigheid bü open wonden. Bijna dagelijks hoort men van de ernstige gevolgen van kleine verwondingen. Nu is het een vergiftige inkt soort, dan een met aniline geverfde kous, dan weer een ander gevaarlijk kleursel, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven. Vooral de verfsoorten worden dikwijls verdacht, oorzaak van vergiftiging te zijn. Al is het na tuurlijk raadzaam, met verf voorzichtig te zijn, toch is het zeker, dat, menig geval van vergiftiging ten on rechte aan verfstoffen wordt toegeschreven. De omstan digheid toch,dat een snede met een volkomen zuiver mes de steek van 'n naald of splinter, die niet de minste verf stof bevatten, zoo dikwijls bedenkelijke gevolgen heb ben wijst op andere oorzaken. Juist zulke kleine verwon- dignen worden in den regel niet met de noodige voor EEN VER LAATSTE FOTO'S VAN DR. STRESEMANN. Hierboven èèn der laatste foto's van den heiaas te vroeg gestorven Vuitschen staatsman, terwijl hij zich een oogenblik rust gunt aan het Vierwoudenstcdenmeer na den inspannenden arbeid aan de voor eenige weken terug gehouden Herstelconferentie te Den Haag. (Links Dr. Stresemann.) zichtigheid behandeld; men neemt er zelfs niet zooveel notitie van, de gewonde plaats uit te wasschen en te verbinden. Toch moet men dit nooit verzuimen, want de ons omringende lucht is dikwijls genoeg met bacteriën bezwangerd, die verderfelijk kunnen werken op het bloed van den mensch. De geringste onreinheid is dik wijls voldoende, om een menschenleven in gevaar te brengen. Daarom moet men elke wonde, ook de onbe- duidenden, flink uitwasschen, en nadat ze heeft opge houden te bloeden, onmiddellijk met een luchtdichte anti-septische pleister bedekken. Het reinigen van zwar te vilten hoeden. Ook hoeden hebben eenmaal hun dienst gedaan. Als zij leelijk en vet zijn geworden, worden zij afgedankt en weg geworpen. Toch bestaat er nog een middel om ze schoon te maken. Hiertoe nemen we twee deelen water met één deel geest van salmiak, bevochtige daarmee een zuiveren linnen lap of een kleinen borstel en doe er den hoed goed mee af. Is dit gebeurd, dan moet men hem eerst met een ander lapje in schoon water gedoopt, en daarna met een droogen lap zorgvuldig glad strij ken, hem weer in fatsoen brengen en laten drogen, en zoo heeft men weer een mooien nieuwen hoed. Om het doorzweeten van hoeden te voorkomen kan men met goed gevolg een dubbelen reep vloeipapier leggen tus- schen den bninenrand. Om vetvlekken uit pa pier te verwijderen. Om papier van vetvlekken te ontdoen worden ver schillende middelen aangewend, alle even gemakkelijk als doelmatig. Wij laten er eenige van volgen. Men vermenge geraspte leem met benzine tot een brei en brenge die met een penseel op de vlek. Als het droog geworden is moet het er voorzichtig met een mes af genomen worden, en het papier met een zuiveren borstel worden geschuierd. Als de vlek den eersten keer nog niet geheel verdwenen is, herhale men den proef. Ieder verstandig rooker Heeft GOMARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. OP DEN U ITK IJ K. LAND- EN TUINBOUW. Korte Berichten. Betere vooruitzichten in den tomatenhandeL De tomatenhandel biedt betere vooruitzichten; het naderend einde der natuurpluk in het buitenland Is oorzaak, dat de Hollandsche tomaten thans meer wor den gevraagd. Dit is aan de prijzen op te merken. Ook kan nog worden gemeld, dat de C.C.-soorten in prijs verdubbeld zijn. Voor de tuinders, die in onverwarmde kassen nog veel goed hebben hangen, biedt dit nu wel prettige vooruitzichten. Boonen uit de kassen. In deze week zijn de boonen uit de kassen in den handel gekomen; dit is nu goed van het z.g. tweede leg. Het product is zeldzaam mooi en heeft den boonenprys sterk doen stijgen. Men betaalde deze week zelfs tot 45 ct. per kilo. Uit de boonenhoek uit de natuur komen geen gunstige berichten. Het gewas is aan het einde, wat er nog afkomt is veel hooger dan in de vorige week. Land- en Tuinbouwcursussen. Het verplicht aantal leerlingen voor de te volgen land en tuinbouwcursussen is zoo hoog gesteld, dat vele cur sussen niet kunnen doorgaan wegens het tekort aan leerlingen. Het Kamerlid Braat heeft te dier zake tot den Minister vragen gericht. Het idee is, het verplicht aantal leerlingen voor volwassenen terug te brengen tot 12 en voor een algemeene land- en tuinbouwsursus tot 8. Ben zeldzaam feit. Donderdagmiddag werden te Honselersdijk nog aard beien ten verkoop aangeboden. De spruitenhandel. Nu het weer meer herfstachtig ls geworden, stijgt de vraag naar Hollandsche spruiten en daarmee* ook de prijen. In de laatste week van September bedroeg de aanvoer op de veiling te Westerlee reeds 1250 zak, (voorgaande week 709 zak). De pi ijs voor de beste eerste soort spruiten kwam op 2 October op f 6.25 per Dure boonen. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de Duitsche Princesseboonen thans 50 cent per kilo ge- prijs worden, mits pria waar. De Bloomhallen-uitvoer In Augustus j.1. In de Augustusmaand werden 7.413.069 KG. bloem bollen ter waarde van f 18.894.897 uitgevoerd. Dat is te saaL Met de rustige rust op economisch terrein is het in Zeeland gedaan. De tijd dat de loonconflicten alleen in andere provincies werden uitgevochten, iigt achter den rug. De Zeeuwen werden in dit opzicht even strijd baar als andere Nederlanders Nauwelijks is de groote staking bij „de Schelde" beslecht, of er rezen duizende geschillen op aan „den overkant" in Sas van Gent en Sluiskil. Argumenteerde men in Vlissingen slechts met woorden: in Sluiskil heeft het warmer Zuidelijke bloed reeds naar stukken steenkool gegrepen; materiaal dat ons allerminst geschikt lijkt om het strijdvuur te doo- ven. Zulke vechtlust werkt prikkelend en zielkundig en is het dan ook te begrijpen dat andere groepen op ons eilandenrijk eveneens in het geweer vliegen voor een dikkeren boterham. Toch zullen de meeste onzer wel vreemd hebben opgekeken, dat juist zij, die als de plaatselijke autoriteiten gelden, het 't eerst te pakken kreeg. Op 't signaal van den burgemeester van Schore. bond de vereeniging van burgemeesters en secretarissen op N.- en Z.-Beveland de kat de bel aan, die weldra als een stormklok luidde en op haar beurt den bond van Zeeuwsche gemeente-ambtenaren wakker maakte. Twee zielen, één gedachte! In 'n moment was het twee handen op één buik en alle hoofden onder één hoedje. Vergade ringen werden belegd; perscomuniqué's vlogen rond; herziening der salarissen bleek het parool. Dit laatste vooral was een meesterlijke strategische zet. Het klinkt niet zoo alarmeerend als loonsverhooging, maar het heeft hetzelfde effect. Tot zoover was alles magnifiek! Wij verwachten al hongeroptochten met militanten leuzen op vlammende transparanten, rondritten per flets „met de roode roos voorop"; de gemeente-huizen in staat van beleg en marechaussee-charges op muitende bur gervaders en hun „rechterhanden". Niets van dit alles! De met klaroeneerende bazuinstooten ingezette actie liep af met het instellen van een studiecommissie. Foei hoe duf; o, wee wat suf! Neen dat is nu geen loonstrijd, die de moeite van aanzien loont. Dat loopt uit op la mentabele zeursokkery en gebruisch van stadhuis woorden. Die zoo deftig-gereserveerd vecht met glacee- tjes aan en 'n scheermesse scherpe vouw in den pantalon is geen ridder die een overwinning verdient. Toe heeren, bedenkt U nog eens, een geef de goegemeente waar voor haar geld. Waarom nog langer bezorgd wat de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen en kwellingen en van die teere, pijnlijke gezwollen gewrichten? Wanneer U verlost wilt zijn van urinezuur en van rheumatiek voor de rest van Uw leven, begin dan morgenoch tend, voordat U begint te ontbijten een half theele peltje Ivruschen Salts te nemen in een glas warm water. Doet U dit morgenochtend eens, en iederen mor gen gedurende twee maanden, totdat de inhoud van de flacon verbruikt is dan zult U inzien waarom Ivruschen het overtollige urinezuur verhindert zich in Uw gewrichten vast te zetten en waarom het U vrijwaart tegen de slavernij der rheumatiek Ivruschen is een combinatie van 6 levenszouten, dat eveneens Uw physieke kracht en energie doet toenemen. Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist f0.90 per flacon (groote flesch 3X1 flac. fl.GO). ZONDAG 6 OCTOBER. Hilversum (1071 M.) 12.00 Tijdsein, lezingreeks 12.40 Lunchconcert door het AVRO-Octet 2.00 Tooneelhalfuurtje 2.30 Mid dagconcert door het Hartvelt Kwartet 4.30 Sport uitslagen door Vas Diaz, in de rustpoozen gramofoon- muziek 7.30 gramofoonmuziek 8.00 Tijdsein, pers en sportnieuws door Vas Diaz 8.15 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep met medewerking van het Don-Kozakken-koor, na afloop Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. V.P.R.O.: 10.30 v.m. Kerkuitzending. Spreker: ds. J. Werner. V.A.R.A.: 9.00 Mededeelingen voor postduivenliefheb- bers 9.02 Gramofoonmuziek 9.10 Mededeelingen in het Esperanto 9.25 Concert. V.A.R.A.-orgel en viool. Hagepreekjes 5.00 Kinderuurtje 5.40 Con cert door Mondaccordeonclub 6.00 Concert. Orkest en orgel. Hulzen (1875 M.) 8.25—9.20 N.C.R.V. Morgenwijding 1030—12.00 K.R.O.-uitzending van de Pontificale Hoogmis uit de St. Jacobskerk te 's-Hertogenbosch 12.301.30 Con cert 1.302.00 Lezing 2.002.30 Lezing over: Rem- brandt op zijn sterfdag herdacht" 2.305.00 Middag uitvoering vanuit de Kweekschool „Concordia" te 's- Hertogenbosch 5.35 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Gereformeerde Kerk te 's Hertogenbosch 7.308.00 Lezing over: „De woeker en zijn bestrijding" 8.20 10.45 Orkestconcert m.m.v. instrumentaal kwartet. 9.30 Persberichten 10.4511.00 Epiloog door het Klein Koor. Gestorven in het zeel van den arbeid DIEP LEEDWEZEN IN GEHEEL EUROPA. De laatste oogenblikken van den grooten Duitschen Staatsman. In het nummer van Donderdag hebben we reeds mel ding gemaakt van het overlijden van dr. Stresemann, den grooten Duitschen staatsman, op wien naast nog enkele anderen heel de wereld haar oog gericht hield als iemand, die aan die wereld den vrede kon terug schenken, den wereldvrede, die na den zinloozen en alles verwoesten wereldoorlog zoo'n geweldigen schok had gekregen. Rust heeft Stresemann in zijn leven nooit gekend. On verpoosd heeft hij tot den laatsten dag toe gewerkt en gestreden. In den Sielen, in het zeel van den arbeid, zooals Bismarck van het leven afscheid had willen nemen, indien hij het voor het zeggen gehad had is hij onverwachts heengegaan... Door velen bewon derd, door velen ook gehaat, moesten toch allen, vrien den en vijanden, van hem het getuigenis afleggen, dat hij een historische figuur is geworden, die met en naast Bismarck, het voorbeeld dat hij bewonderde en poogde na te volgen, bij het nageslacht zal blijven voortleven. Aan hem vooral is hét te danken we schreven het Donderdag reeds dat thans eindelijk de laatste voor het Duitsche volk zoo hatelijke overblijfselen van den oorlogstoestand zullen verdwijnen en ook de laatste zóne aan den Rijn in Juni ontruimd zal worden. Even eens schreven wij reeds dat hij deze bevrijding van het Duitsche gebied in tastbare nabijheid gezien heeft. Zijn staatskunde heeft zichzelf en de uitkomst gerechtvaar digd, cn trlumpheerend is hij gestorven. Het leven van Stresemann is een leven van verwon derlijken groei geweest... de zoon van den kleinen win kelier klimt langs de academische studie omhoog. Den lOden Mei 1878 werd hij te Berlijn geboren. Zijn opvoedipg en middelbaar onderwijs genoot hij te Ber lijn, waarna hij op 21-jarigen leeftijd de Universiteit te Berlijn en later te Leipzig bezocht. Hij studeerde hier de Staatswetenschappen. In 1903 huwde hij met Kate Kleefeld. Hij bewoog zich reeds spoedig op industrieel gebied, en nam een vooraanstaande plaats in in ver schillende bonden, zooals o.a. in den Duitschen Bond van Industrieelen. Verder schreef hij verschillende ver handelingen over de Staathuiskunde, en de verhouding tusschen werkgever en werknemer. Hij sloot zich aan bij de Nationaal Liberale Partij en werd in 1907 lid van den Rijksdag. Toen in Rusland de revolutie uitbrak en de tsaar werd afgezet, kwam onder den druk der bui- tenlandsche gebeurtenissen de Rijksdag bijeen. Hier ver baasde Stresemann zijn partijgenooten, meer echter nog zijn tegenstanders door een zeer felle rede, waarin hij in Duitschland de invoering van een zuiver Parlemen tair stelsel eischte. Op 13 Augustus kwam Stresemann weer op den voor grond, daardat hij toen als Rijkskanselier de leiding van de Buitenlandsche zaken op zich nam, welke lei ding hij tot aan zijn dood als Minister van Buitenland sche zaken behield. Hij kwam in Duitschland onder zeer woelige omstandigheden aan het bewind. Sinds januari 1923 was het Ruhrgebied door de Franschen bezet, waar na door Duitschland het lijdelijk verzet werd geprocla meerd. De mark viel met duizelingwekkende snelheid. In Juni 1923 stond de dollar aan de eBrlijnsche Beurs op 100.000 mark, in Juli 200.000 mk., in Augustus 5 mil- lioen mk. Verder was er de separistische beweging in Rijn land, de communistische opmarsch in Thüringen en Saksen, de rechts-radicale opmarsch in Beieren, de op stand te Hamburg enz. Een van de eerste daden, van het nieuwe bewind in 1923 was de invoering van de rentemark, en in 1924 do tot-stand-koming van het Dawesplan. Op alle verdere conferenties was Stresemann de waardige vertegenwoor diger van Duitschland, en heeft hij zeer veel voor zijn land bereikt. Hij was een zeer sterk voorstander van de intrede van zijn land In den Volkerenbond en de onderhouding van de goede verstandhouding met Enge land en vooral met Frankrijk met berusting in de door het Verdrag van Versailles aangenomen grenzen. Fel hij op voor de bevrijding van zijn land van vreemde troepen, hij bepleitte met aandrang de teruggave aan Duitschland van de volledige souverelniteit over zijn grondgebied. Ook was hij een sterk voorstander van de idéé om de tolgrenzen in Europa weg te laten vallen, dus aanhanger van het denkbeeld van Briand over de „Vereenigde Staten van Europa", hoewel Stresemann deze woorden niet gebruikte Stresemann ondervond de ontzettende moeilijkheden van zijn ambt Hij matte zich af in besprekingen, rei zen, conferenties en tenslotte onderwond zijn gestel al den invloed van zijn zenuwsloopend werk. Het laatste jaar was zijn gezondheidstoestand al slecht Bij de conferentie te Den Haag zag hij er zeer slecht uit. Interne moeilijkheden in zijn partij verzwaarden nog zijn werk, dat tenslotte zijn kracht te boven ging. Het zal moeilijk zijn om voor hem een opvolger te vinden, die Duitschland op even voortreffelijke wijze zal vertegenwoordigen bij het werk van de wereldpacifi catie. Zijn dood is een verlies voor geheel Europa, dat nog lang vol leedwezen vervuld zal zijn over het heengaan van dezen zoo jong gestorven aanvoerder. Zijn laatste oogenblikken. Ondanks de opwindende oogenblikken, welke zich Woensdag in den Rijksdag hadden voorgedaan, toen voor een oogenblik de kabinetscrisis onvermijdelijk scheen, keerde dr. Stresemann welgemoed naar huis te rug, toen later alles weer In orde bleek te zijn. Hij las de avondbladen en onderhield zich met zijn gezin. Zijn zoons en een paar vrienden speelden bridge. Om tien uur 's avonds begaf hy zich naar bed. Een ziekenver pleegster, die steeds in de omgeving vertoefde, reikte hem mondwater en een tandenborstel. Dr. Stresemann poetste net zijn tanden toen hij onpasselijk werd. Hij iiet den tandenborstel vallen, maakte met de rechter hand een paar bewegingen in de lucht, poogde te spre ken. maar viel achterover in de kussens. De familie ont bood terstond de beide geneesheeren van den minister, die een beroerte constateerden. Prof. Zondeck en prof. Kraus verlieten den minister om middernacht. Een hun ner assistenten en de verpleegster bleven bij den patiënt. Dr. Stresemann is den geheelen nacht bewusteloos ge bleven. Om kwart over vijf hoorde de geneesheer, dat de ademhaling vertraagde en weinige oogenblikken la ter, kon hij- den dood van den rijksminister van buiten landsche zaken constateeren. Een tweede beroerte bleek een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Zwaar geleden heeft dr. Stresemann klaarblijkelijk niet.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17