Sshapr Courant Afschuwelijk drama te Rotterdam. „SUBMI CSU" te S0108RL. Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Hat derde postvliegtuig naar Indië vertrokken. De moord te Den Haag. Ernstig motorongeluk. BEffiKT DE 8DQM- EH «Ml De „Graf Zeppelin" boven ons land. Zaterdag 5 October 1929. 72ste Jaargang. No. 8540 De belangstelling van het publiek blijft nog altijd even groot. ONDANKS HET VROEGE UUR EN DEN STROOMENDEN REGEN. Zooals wij reeds in ons nummer van Donderdag meld den, was in den vroegen morgen van dien dag het derde postvliegtuig naar Indie vertrokken. Uit de nadere berichten blijkt, dat de belangstelling bij het vertrek van de postvliegtuigen naar Ned.-Indië onverminderd blijft. Ook Donderdag waren er, ondanks het vroege uur en den stroomenden regen toch nog een 150 menschen uit Amsterdam gekomen om den luchtvaarders op hun wereldreis een vaarwel toe te roe pen. Onder hen was de heer Plesman, die de Kon. Lucht vaartmij. en de Kon. Nederl.-Indië Luchtvaartmij. ver tegenwoordigde. Het oogenblik van vertrek werd aanzienlijk vertraagd door moeilijkheden met de pont, die de brug over de Ringvaart bij Sloten vervangt, zoolang deze buiten dienst is gesteld. En zoo kwam het dus, dat het derde postvliegtuig in den geregelden^ dienst Nederland-Indië vice-versa gerui- men tijd moest*wachten op de post, die het zou vervoe ren; (100 K.G. meer dan zijn voorganger). Te 6.40 ech ter ging de P.H.A.E.N., met Frijns en Soer als bestuur ders en Walewijn als mechanicien, de lucht in, nage wuifd door hen, die op het van den regen glimmende perron achterbleven en hun een voorspoedige en behou den vaart toewenschten. Het vliegtuig vervoert 34 zakken luchtpost, met een totaal gewicht van 229 K.G., 850 gr. bruto 219 K.G. 150 gram netto. De zending bevat 9783 brieven, 1475 brief kaarten, 75 drukwerken, 41 postwissels en 1 monster, totaal 11375 stuks. Hiervan werden aangeteekend ver zonden 632 brieven, 9 briefkaarten en 1 drukwerk, to taal 642 stuks. ONDERZOEK NAAR DE GEESTVERMOGENS VAN VERDACHTE. De verdediger van K. v. d. M., den verdachte in de zaak van den moord op mevrouw O., heeft aan den rechter-commissaris verzocht, den verdachte van het huis van bewaring te doen overbrengen naar een in richting ter observatie. Indien de rechter-commissaris •daar niet toe wenschte over te gaan, heeft mr. Mobach voorgesteld, een deskundigen-onderzoek naar de geest- Vermogens van K. v. d. M. te laten nistellen in het huis Van bewaring. De rechter-commissaris heeft vervolgens het psychia trisch onderzoek opgedragen aan dr. Gerritsen en dr. Schollens. Na het uitbrengen van het rapport van deze psychiaters, zal beslist worden, of opneming in een observatie-inrichting gewenscht is. EEN JONGE DOKTER HET SLACHTOFFER. Donderdagmorgen heeft te Kruisland gemeente Stem bergen, een doodelijk motorongeluk plaats gehad. Dr. Roelvink, een nog jonge dokter, zou zooals ge woonlijk per motorrijwiel zijn patiënten gaan bezoeken. Op een gegeven oogenblik kwam hij door het slippen van zijn motor wegens de gladheid van den weg in aanrijding met een melkvrachtauto van de melkfabriek ,,Vakka" uit Oud-Gastel, welke uit de richting Steen bergen kwam. De botsing was zoo hevig, dat dr. R. van zijn motorrijwiel werd geslingerd en vermoedelijk op elag werd gedood. Terstond werden de dokters v. d. Kan uit Steenber gen en Hillemans uit Roosendaal ontboden, die spoe dig op de plaats van het ongeval arriveerden. Helaas konden ze slechts den dood constateeren.. HAAGSCHE VUILNISAUTO IN BRAND GERAAKT. Het benzine-reservoir uit elkaar gesprongen. Te Den Haag is een vuilnisauto in brand geraakt, Vermoedelijk doordat er een lek was in het benzine reservoir. De bestuurder trachtte met een bluschappa- raat het vuur te blusschen doch vóórdat hij daarmee bezig kon zijn, sprong de boel uit elkaar, zoodanig, dat deelen van de carosserie op de daken van de huizen in die straat terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken Zijn niet voorgevallen. De brandweer bluschte daarna den brand met een straal op de waterleiding. D1STR1CTSF0KVEEDAG TE SCHAGEN. Onder de uitmuntende collectie veewelke Woe/ts- dag op de dislrictsfokveedctg te Schagen was aangevoerd, behoorden bovenstaande acht dieren tot ,,de bloemvan Noorderkwartiers vrouwelijk fokveetnateriaal. Hieruit is de kampioens-koe gekozen. (Zie hieronder.) DE DAAD UIT JALOEZIE GEPLEEGD. De dader slaat daarna de hand aan zichzelf. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich op den Schiedamschen dijk te Rotterdam een afschuwe lijk drama afgespeeld, waarbij twee jonge menschen- levens op een diep-tragische wijze plotseling zijn afge sneden. De 19-jarige dochter van den caféhouder Wels op den Schiedamschen dijk is namelijk bij de voordeur van de ouderlijke woning door den 25-jarigen zeeman D. B. met een dolk in het hart gestoken, zoodat vrijwel onmiddellijk daarop de dood intrad. De dader heeft daarna de hand aan zich zelf geslagen. De aanleiding van deze afgrijselijke daad was het verbreken van een verloving, een gevolg van een uit zijn evenwicht geslagen, vertroebeld menschenhart, dat de hartstocht van de jalouzie niet. wist te bedwingen. Het het gebeurde zich heeft toegedragen. Omtrent de toedracht en de aanleiding van het ge beurde lezen we in ,,Msb." het volgende: De zeeman, had reeds lang geleden het meisje, dat af en toe hielp in het café van haar vader, dat op den hoek van de Leuvebrugsteeg en den Schiedamschen Dijk, op no. 114 gevestigd is, leeren kennen en reeds geruimen tijd was hij „met haar gegaan", zcoals de term luidt. Hij was soms eenigen tijd aan den vasten wal en woonde dan in bij zijn vader, den caféhouder B. die schuin tegenover het café van Wels op no. 153 een café heeft. De zeeman kwam dan geregeld des middags als de vader van het meisje een dutje deed in het café van Wels, de twee werden beschouwd als een verloofd stel. Ongeveer een half jaar geleden ging de jonge man weer varen op een schip dat bestemming had voor Amerika. Daar bereikten hem berichten uit Rotteradm, waar door zijn jaloezie in hevige mate werd opgewekt. Het meisje zou met andere jongens uitgaan en hem in den steek hebben gelaten. B. die een zeer nerveus man moet zyn, kon het niet langer uithouden, deserteerde van zijn schip en kwam als verstekeling aan boord van een voor Rotterdam be stemde boot. Het lukte hem den overtocht voor niets te maken. Hij werd hier door de rivierpolitie van boord gehaald, doch daar hij Nederlander is, op vrije voeten gesteld en kwam 10 a 14 dagen geleden weer bij zijn vader inwonen. Hij ontmoette het meisje van dien af aan dagelijks, hoewel zij niet veel van hem wilde weten en ging haar gangen na. Het tweetal had af en toe ruzie, over het feit, dat het meisje te vriendelijk was tegen anderen, kort na de terugkomst van B. moet deze haar gedreigd hebben en bezworen, toch weer alleen met hem te willen omgaan, doch het meisje heeft daardoor hoogst waarschijnlijk niet den indruk gekregen, dat de man met plannen van moord rondliep en zag hem ook na dien tijd af en toe nog wel. Woensdagmiddag nog heeft men het tweetal samen op den Dijk zien loopen. Woensdagavond ging het meisje naar een feestuit- voering in de Dancing Pschorr van de Biljartvereeniging „De Maasstad". Daar ontmoette zij den 25-jarigen D. H. v. E. uit Hillegersberg, iemand dien zij al eenigen tijd kende. Pas laat was deze feestavond afgeloopen. Het moet vermoedelijk over half drie geweest zijn, toen zij met v. E., die haar thuis wilde brengen, wegging. Het twee tal liep door de Weste Wagenstraat, de Weezenstraat, Keizerstraat langs de Luthersche kerk, naar de Leuve- haven. Bij de Leuvebrug nam het meisje afscheid, zij vond het beter verder alleen naar huis te gaan, want wels eenigszins bang dat B. in de buurt stond te wach ten. en ruzie zou zoeken met v. E. Zij had van E al eens gewaarschuwd, voorzichtig te zijn. Van E. ging toen direct terug. De zeeman moet het afscheid gezien hebben en in de buurt hebben staan wachten. Nog voordat het meisje bij het café van haar vader was gekomen, had hij haar ingehaald. Bij de deur, die toegang geeft tot het huis boven het café, waar de familie Wels woont, hield hij haar staande terwijl zij deze deur al geopend had. Wat er tusschen de twee besproken is zal altijd wel een geheim blijven. Een Duitscher die op hetzelfde trottoir waar de twee stonden, passeerde, zag haar met haar rug naar de deur staan en hem met zijn gezicht naar haar toe gekeerd met zijn linkerarm op haar schouder staan praten. Deze voorbijganger was nauwelijks 10 passen voorbij toen hij een vrouwengil hoorde. Hij keek om en zag den man snel wegloopen, de Leuvebrugsteg in. Hoewel hU nog niet direct iets vreeselijks vermoedde, liep hij toch terug; ,keek de Leuvebrugsteeg in, doch zag niemand meer. Dit alles was het werk van een enkele minuut. Toen hoorde de Duitscher op het portaal beven aan de trap van de woning van Wels een vrouw jammeren en roepen: „Mijn kind is dood". Intusschen waren nog eenige voorbijgangers toege- loopen. Het meisje bleek, hoewel doodelijk verwond, nog de trap te zijn opgeloopen, zij zakte op het portaal ineen, door haar gegil was de moeder komen kijken. De ispecteur van politie van het bureau Groote Paauwe- steeg D. Hendrikscn kwam kort daarop ter plaatse en nam terstond de noodige maatregelen. Het meisje, dat inmiddels al was overleden werd per auto van, den Geneeskundigen Dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht. Ongeveer ter zelfder tijd, fietsten twee rijwielagenten ,langs de Leuvehaven. Tegen het pand van v. Nelle zagen zij een man met zijn linkerzijde tegen den muur geleund liggen. Zij gin gen naar hem toe, denkende met een dronken man te doen te hebben en schudden hem door elkaar. De man zeide niets, waarop zij hem ondersteunden en naar de Paauwesteeg brachten. Onderweg meenden zij al te merken dat zij niet met een gewonen dronken man te doen hadden. Op het po litiebureau bleek het verschrikkelijke. De man had door zijn overjas, vest en hemd heen een diepe steekwond in zijn buik. De wond bloedde weliswaar hevig, doch door dat de messteek niet door de open colbertjas was ge gaan, had men dit op het eerste gezicht niet kunnen constateeren. Toen men op het politiebureau bemerkte hoe ernstig de man er aan toe was, is hij terstond op een ladder gelegd en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge dragen. Onderweg kwam hij even bij bewustzijn en zeide toen met zwakke stem: „Ik heb een moord ge daan." Naar vermoed wordt is B. nadat hij door de Leuve brugsteeg was gevlucht op de Leuvehaven heen en weer gaan loopen in een zoo overspannen toestand, dat hij niet wist, waarheen te zullen vluchten. Hij heeft waarschijnlijk toen hij meende, politie te zien, in wan hoop zichzelf met het mes, waarmede hij het meisje had vermoord, den levensgevaarlijken steek in de buik ge geven, daarna heeft hij nog eenige meters geloopen en is bij het pand van v. Nelle in elkaar gezakt. Het meisje, had, zooals in het ziekenhuis werd ge constateerd, een diepe steek in de linkerzijde van haar borst, de dolk moet het hart geraakt hebben; dat zij nog naar boven is kunnen loopen, is haast onbegrijpe lijk. Haar kleeren waren geheel bebloed. Donderdagmorgen vroeg heeft de inspecteur van po litie Kalkman getracht den zeeman, wiens toestand toen reeds zeer ernstig was, in het ziekenhuis aan den Coolsingel een verhoor af te nemen. De man was ech ter niet in staat tot spreken, heeft alleen geknikt op de vragen of hij het meisje gestoken heeft. Te half een Donderdagmiddag is B. overleden. Het mes, een dolkmes datnog niet is gevonden, behoorde toe aan zijn vader. B. heeft dit vermoedelijk gisteren bij zich gestoken en het nadat hij zichzelf had verwond, in de Leuvehaven gegooid. Hij had waarschijnlijk toen hij zich stak, zijn hoed verloren. Door de rivierpolitie wordt thans met een magneet naar het mes gedregd bij de plaats, waar de hoed werd gevonden. De leege leeren schede van het wapen werd in de jaszak van den zeeman gevonden. DOOR HET RAAM GEVALLEN. Bij het ophangen van een gordijn.i s Woensdagmid dag een dienstbode aan den Amstelveenschen weg te Nieuwer Amstel, door het raam der eerste verdieping naar buiten gevallen. Zij kwam op een tegelbestrating achter de serre terecht en werd met zware inwendige verwondingen opgenomen en na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn naar een ziekeninrichting overge bracht. GESCHOTEN IN EEN WOONWAGENKAMP. Woensdagavond tegen 6 uur is in het woonwagenkamp aan den Morschweg te Leiden ruzie ontstaan tusschen B. en K., die een oude veete wilden uitvechten. B. heeft daarbij op K. geschoten, met het gevolg, dat deze zeer ernstig werd gewond; hij is naar het academisch zie kenhuis overgebracht. De overige woonwagenbewoners wilden niets uitlaten, wat het onderzoek voor de politie zeer moeilijk maakt. Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prijzen. mama TUINARCHITECTUUR nm I1ET DRAMA TE 7XNDERT. Pleidooien voor de Haagsche rechtbank. In de zaak van de weduwe van MeerBillet te Zun- dert, die van den Staat een schadevergoeding van f 50.000 heeft gevorderd in verband met het doodschieten van haar man door de marechaussees Coolen en Claas- sen in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in zijn café, zijn thans de pleidooien voor de Haagsche Recht bank bepaald op Donderdag 17 October des middags te half drie. DE VERMOEDELIJKE ROUTE. Het weekblad „Het Leven" verneemt uit Friedrichs- hafen dat de tocht van de „Graf Zeppelin" op Donderdag 10 October langs de volgende route zal geschieden: Friedrichshafen, Keulen, Nijmegen, Utrecht, Amster dam, Den Haag. Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Groningen Friedrichshafen. Echter kan deze route wegens het weer nog altijd verandering ondergaan. In dit opzicht behoudt de lei ding zich zelf nog onderweg, alle vrijheid voor. In aansluiting op bovenstaande seint de W.-corres- pondent van het „Hsbl." te Berlijn nog. dat de „Graf Zeppelin" op 10 October a.s. bij zijn toch over Nederland de volgende route zal nemen: Friedrichshafen, Karls- ruhe, Landau, Kaiserslautern, Keulen, Dusseldorf, Nij megen, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rot terdam, Breda, 's Hertogenbosch, Arnhem, Leeuwarden, Emden, Kassei, Fulda, Gemunden, Mergentheim. De tocht gaat over een afstand van 1700 K.M. DISTRICTSFOKVEEDAG TE SCHAGEN. DISTRICTSFOKVEEDAG TE SCHAGEN. Kampioens-koe Dieuiverlje 8 van den heer P. Donker, Hooynoud.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9