Allilltl Nitiws- Raad Wieringen. - Srart-Schoari. EEN VROOLIJKE ROMANCE Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. BERTELS'.KUNSTKORREL" MMNHAR /fcocee» VERSTOPPING Dinsdag 8 October 1929. SCHAGER 72ste Jaargang No. 8541 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TIüN van 1 tot 5 regols f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In een spoedeischende raadsvergadering kwam de raad Zaterdag 5 October, des middags 4 uur bijeen. De raad was geheel voltallig, ook de heer Oden, die de laatste dagen wegens ongesteldheid huisarrest had gehad, was present, hij liet zich per automobiel naar bet vergadergebouw brengen. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre taris de heer C. P. van Duin. Het lezen der notulen van de vergadering wordt uit gesteld tot de volgende vergadering en omiddellijk wordt dus begonnen met mededeeling te doen van de Ingekomen stukken. Dat waren processen-verbaal van kasopname bij ge meente-ontvanger en administrateur der zeegras-exploi tatie. Alles bleek in orde te zijn. Goedkeuring is verleend op de wijziging der verorde ning voor de plaatselijke inkomstenbelasting, waarbij de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud werd ge bracht op f 800. Van het Prov. Bestuur is bericht ontvangen, dat op diens verzoek aan C. J. Port tegen 31 December a.s. als gemeente-veldwachter eervol ontslag Is verleend. Het Prov. Bestuur verleende voorts zijn goedkeuring op het raadsbesluit tot aankoop van grond van de Ned. Herv. Gemeente te Westerland. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Een onverdiende blaam? Nog is ingekomen een schrijven van den heer T. Clay waarin deze terugkomt op een in de vergadering van 13 September door het raadslid J. Kooij gedane mede deeling, dat de heer K. Wiegman zich beklaagt over de Vernieling van een heining door de schoolkinderen. Adressant wijst erop, dat het onderwijzend personeel nimmer een klacht daarover heeft gehoord en van de vernieling nooit iets heeft gemerkt en bij onderzoek ook niets van een vernieling heeft gevonden. Adressant beschouwt het als recht en plicht, dat de blaam, door deze ongegronde klacht op kinderen en onderwijzend personeel van de school te Westerland geworpen, wordt afgenomen. De Voorzitter stelt voor, het schrijven voor kennis geving aan te nemen en zonder eenige discussie wordt biertoe besloten. Een verzoek van de heeren W. Hartog en Jb. Lont om aansluiting van hun perceelen aan het electrisoh net, wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. D© stichting van ©en 4-klasslge openbare lagere school te Den Oever. Aan de orde komt het belangrijke agenda-punt, n.1. bet voorstel van B. en W. om te besluiten tot de stich ting. van een openbare lagere school te Den Oever. In hun prae-advies zeggen B. en W.: Het lag aanvankelijk in de bedoeling voor dé nog steeds toenemende schoolbevolking van Oost-Wieringen plaats te zoeken in een nieuwen aanbouw en wel van een 6e lokaal aan het schoolgebouw te Oosterland. Deze oplossing meende de Raad echter destijds niet te moeten FEUILLETON P. G. WODEHOUSE. 37. Ashe keek om zich heen en voelde zich verlicht toen hij bemerkte dat zij buiten het gehoor van medemen- schen waren. Het wn s niet gemakkelijk dit in het kas teel gedaan te krijgen, als men daar toevallig als knecht of dienstmeisje verblijf hield. De ruimte waarin de da mes en heeren van het dienstepersoneel van de gasten zich vrij bewegen konden was beperkt, en men kon zel den een kleine wandeling ondernemen zonder op een dienstmeisje, een knecht of een lakei te stuiten. Maar nu schenen zij alleen te zijn. Het tuinpad naar de achter zijde van het kasteel was verlaten. Zoover het oog reikte was nergens een spoor van hoogere of lagere bedienden te zien. Niettemin liet Ashe zijn stem dalen. „Was het dan geen zonderling toeval," zei hij, „dat juist gij in mijn leven komen moest?" „Niet zoo bijzonder," zei Joan prozaisöh. „Het was zeer waarschijnlijk dat wij elkaar vroeger of later ont moeten zouden, daar wy op verschillende verdiepingen in hetzelfde huis woonden." „Het was een toeval dat juist die kamer door u ge buurd werd." „Waarom?" Ashe kreeg het warm. Logisch, had zij stellig gelijk, maar zy kon toch wel iets gedaan hebben om hem uit den neteligen toestand te redden. Haar vrouwelijk in stinct kon niet anders dan haar gezegd hebben dat een man, die opgewekt en luid gesproken heeft, zijn stem niet voor niets tot een zacht gefluister laat dalen. Het wanhopige van zijn taak begon hem zwaar te drukken Sedert dien avond aan het station te M&rket Blandlngs, toen hij begrepen had dat hij haar lief had, had hij een gelegenheid gezocht om het haar te zeggen; maar tel kenmale als zijn elkaar ontmoet hadden, scheen hun ge sprek over alledaagsche en nuchtere onderwerpen te moeten loopen. En nu, terwijl hij zijn best deed haar te beduiden dat zij twee verwante zielen waren, te zamen gebracht door een lotsbeschikking waartegen het ver geefs zou zijn te worstelen; als hy by haar den Indruk aanvaarden omdat het heter werd geoordeeld, een nieuwe school te Den Oever te stichten. Dit laatste standpunt achten E. en W. alleszins juist. Het zwaartepunt in dit deel der gemeente is toch allengs naar Den Oever verlegd; een zeer belangrijk contin gent der schoolkinderen heeft aldaar woonplaats. De ongewenschte toestand dat een belangrijk centrum als Den Oever geen openbare school bezit en de kinderen iederen dag den weg naar de school te Oosterland moeten afleggen, heeft reeds al te lang geduurd. H.i. heeft Den Oever recht op een eigen school. Dit stand punt wordt gedeeld door den Inspecteur van het Lager Onderwijs en eveneens door de Commissie van Toe zicht, blijkens haar tot den Raad gericht schrijven van 14 Mei j.1. B. en W. hebben vervolgens het noodige overleg ge pleegd omtrent de grootte, welke aan de nieuw te bouwen school zou moeten worden gegeven. De beant woording dezer vraag was niet gemakkelijk, omdat 'en aanzien van de toekomst van Den Oever het bijzonder lastig is een definitief oordeel te vellen. Het komt hun, na gezette overweging en na gehouden ruggespraak met genoemde Commissie en met den Inspecteur van het lager onderwijs, voor, dat de nieuwe school zal moeten bestaan uit 4 leslokalen met een woning voor het hoofd der school. Resumeerende meenen zij dus te moeten voorstellen, hen machtiging te verleenen tot het doen opmaken van plannen voor den bouw eener nieuwe school te Den Oever, bevattende 4 lokalen, en van eene woning voor het hoofd dier school en tevens tot het doen van stappen voor den aankoop van het daarvoor benoodig- de terrein. Wat zal de toekomst brengen? De heer Kaan vraagt of onder die 4 lokalen ook is begrepen een lokaal voor gymnastiek-onderwïjs. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Over deze kwestie is met den Inspecteur en met de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs gecorespondeerd en de Inspecteur heeft geschreven, dat er geen bezwaar is even te wachten tot bekend is of en zoo ja, waar een bijzondere school wordt gebouwd De heer Kaan vraagt of een bijzondere school het hecht heeft een gymnastieklokaal te eischen. De Voorzitter zegt dat dit niet 't geval is. Het wordt veelal zóó gedaan dat een gymnastlek-lokaal op een centrumpunt wordt gebouwd, zoodat het dus gebruikt zou kunnen worden door Oosterland, Den Oever, enz. - De heer Bakker vraagt zich af, of er niet te veel scholen zullen komen, vier lokalen is nogal wat. Spr. wijst op de mogelijkheid dat de bevolking weer minder wordt. De Voorzitter zegt dat zoowel de Inspecteur, als de Commissie van Toezicht en B. en W. van oordeel zijn, Qnq&fa&naahctjL Gt&vp/ioducitLe dcxft Volledig voeder voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger,voordeeliger en betere voedinq sterkeren mooier dieren en 30% méérenqrooter eieren van hooqfynen smaak.dan van andere voeders Qfiol 5Q kilo f. Qso poshv Vraagt brochure MopottsJhod/e. wacMUvotn n<wtaaAse£s f ÏBERTEIS«OKU«SeÉ! AMSTERDAM Octrooi reeds verkregen in Belqiè.Canada.Engeland, Frankrijk. Italië. Hongarije. Polen. SpanjeZuid-Afrika trachtte teweeg te brengen dat het lot hen voor elkaar bestemd had, vroeg zij „Waarom?" Ja, het wa3 hard. Hij was op het punt dieper op de zaak in te gaan, toen hij in de richting van het kasteel, mijnheer Judson den kamerdienaar van den Hoogwelgeboren Freddie, zag aankomen. Dat deze weerzinwekkende jonge man er op uit was hun samenzijn te storen en hem te be lemmeren in zijn pogingen om Joan aan het verstand te brengen wat de geheimzinnige Voorzienigheid over hen beschikt had, was duidelijk. Men kon er zich onmogelijk in vergissen dat de kamerdienaar om een praatje ver legen was. Hij had zijn gewone lijdzaamheid weggewor pen en toen hij hen naderde, vloog hij letterlijk. Hij be gon te spreken toen hij nog niet vlak bij hen was. „Juffrouw Simpson. Mijnheer Marson, het is waar. Wat ik dien avond zei. Het is een feit. Ashe keek den indringer boosaardig aan. Nooit bijs ter op mijnheer Judson gesteld, vond hij den man nu onuitstaanbaar. Het was hem niet zoo gemakkelijk ge vallen zich op te werken tot het punt waarop hij de geheimzinnige beschikkingen van de Voorzienigheid met Joan behandelen kon, want hij had iets over zich dat het aanraken van dat punt niet bevorderde. Hetzelfde inbestemde iets in Joan Valentine, dat haar nachtelijke rooftochten naar een anders museum deed ondernemen, maakte haar eveneens tot een persoontje, met wie het moeilijk was over verwante zielen en lotsbeschikkingen te spreken. De eigenschappen, die Ashe zoo in haar lief had, haar kracht, haar doorzettingsvermogen, haar dap pere genoegzaamheid, met zichzelve, waren dezelfde eigenschappen die hem een hinderpaal in den weg sche nen te leggen als hij beproefde haar te zeggen dat hij haar beminde. Mijnheer Judson babbelde voort. ,„Het is waar. Er valt niet meer aan te twijfelen. Het is precies gebeurd zooals ik dien avond voorspelde." „Wat hebt ge voorspeld, en welken avond?" vroeg Ashe. „Dien avond aan het diner, den eersten avond toen gij beiden hier waart- Herinnert ge u nog dat ik sprak over Freddie en het meisje aan wie hij te Londen brieven placht te schrijven, het meisje, van wie ik zei dat zij zooveel op u leek, juffrouw Simpson? Hoe heette zij ook weer? Joan Valentine. Ja, zoo heette zij. Het meis je van het tooneel, aan wie ik namens Freddie bijna iederen avond een briefje moest geven. Welnu, zij is er toe overgegaan, net zooals ik dien avond voorspelde dat zij doen zou. Zij valt den jeugdigen Freddie met die brieven lastig, wat hij precies vooruit had kunnen we ten dat zij doen zou, als hij niet zoo'n stomkop was. Al die meisjes zijn net eender, zonder een enkele uitzon dering." Mijnheer Judson hield op, keek voorzichtig rond of dat een 4-klassige school gewenscht is. Een definitief oordeel is natuurlijk moeilijk te vellen, maar Den Oever zal ook in de toekomst toch een centraal punt blijven. De heer Bakker dacht dat wel met een klas minder volstaan kon worden. De Voorzitter denkt dat straks na de Zuiderzee werken de bevolking eerst wel wat zal verminderen, maar daarna langzamerhand weer zal vermeerderen. De heer Bakker: Als er een bijzondere school ook wordt gebouwd! De heer Kaan: Dat ontlast deze nieuwe school niet. De Voorzitter oordeelt, dat die eerder de school te Oosterland doet ontvolken. De heer Jb. Lont dacht dat het toch ook de bqdosling was geweest een 3-klassige school te Den Oever te bouwen. De Voorzitter geeft toe, dat het een lastig punt is, een 3-klassige school kan voldoende zijn, maar het kan ook wezen, dat een 4-klassige school noodig is. B!oem= en Boomkweekerij Telef. 502. Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. Zie onze advertentie elder3 in dit blad. De heer Oden vindt het gewenscht, dat de zaak maar goed wordt aangepakt, dan zijn we er voorloopig. af. De heer J. C Lont: Ja, ja, maar de belastinggelden. We zien aanstonds al .dat het vermenigvuldlgingscijfer verhoogd zal moeten worden. De heer Lub meent, dat de belastinggelden niet beter besteed kunnen worden dan voor het onderwijs. De heer Bakker is daar ook niet tegen als het ook werkelijk maar noodig is. De heer Kaan oordeelt, dat Wieringen ln een vrij gunstige conditie verkeert en wijst op de gemeente Zijpe met haar scholenaantal. De heer Lub merkt op, dat er de laatste 3040 jaren aan scholen niet veel besteed is, en nu de omstandig heden meebrengen, dat het wel moet gebeuren. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat het bouwen van een 4-klassige school niet onnoodzakelijk is. Het kan wezen, dat deze nieuwe-school bevolkt wordt ten koste van de school te Oosterland. De heer J. Kooij vraagt of, als er kinderen van Oosterland overloopen naar Den Oever dan het gebruik van een paar ledige lokalen voor gymnastiek-onderwijs afgekitst is. De Voorzitter zegt. dat de mogelijkheid om die loka len daartoe te gebruiken, bestaat, maar er zijn bezwa ren geopperd en het vervoer van de kinderen van Den Oever naar Oosterland is wel het hoofdbezwaar. De heer J. Kooij zegt, dat als de Insepcteur die toe zegging nu eens deed! De Voorzitter meent, dat ook de Inspecteur niet bij machte is de ontwikkeling, die ln de toekomst zal plaats vinden, in te zien. De heer Bakker dacht het in Oosterland vrijwel in het centrum was voor Smerp, Stroe enz. t De Voorzitter zegt dat het bezwaar is, dat de kin deren uit de school te Den Oever dan naar Oosterland moeten, waar 15 a 20 minuten mee gemoeid zijn. Maar over die kwestie zal een raadsbeslissing nog wel wor den gevraagd De heer Lub vraaft of er wel gevaar voor ontvolking zij niet beluisterd werden, en hervatte zijn verhaal. „Ik nam een costum van Freddie weg om het af te schuieren, en keek toevallig" mijnheer Judson hield op en kuchte even „en keek toevallig de zakken eens na. Ik vond een brief. Ik wierp er even een blik in al vorens hem weg te leggen, en zag dat hij afkomstig was van een zekeren Jones, die hem schreef dat dat meisje Valentine munt wilde slaan uit de brieven die Freddie haar geschreven had, en dat zij geweigerd had ze af te staan voor minder dan duizend pond. En uit dien brief begreep ik, dat zij Freddie al voor vijf hon derd pond had laten bloeden. Waar hij die vandaan ge haald heeft, mag Joost weten, maar dat stond er in dien brief. Die Jones zei dat hij ze haar persoonlijk overhandigd had, maar zij was er niet mee tevreden ge weest. en als zij er niet dadelijk duizend pond bij kreeg, zou zij een vervolging wegens schending van trouwbe lofte tegen hem instellen. En nu heeft Freddie mij een briefje voor dien Jones gegeven, die in het dorp ver blijf houdt." Joan had met klimmende verbazing naar deze ver rassende mededeelingen geluisterd. Nu maakte zij haar eerste opmerking. „Maar dat kan or.mogelijk waar zijn.' „Ik zag den brief met mijn eigen oogen, juffrouw Simpson." „Maar."... Zij zag Ashe in verwarring aan. Hun oogen ontmoet ten elkaar: de hare wijd geopend van onthutstheid, de zijne met het licht van begrijpen. „Het bewijst," zei Ashe langzaam, „dat hij in oogen- blikkelijken en dringenden geldnood verkeerde.' „Daar wil ik ook om wedden," zei mijnheer Judson levendig. „Het lykt mij dat de jeudige Freddie zoowat ten einde raad is. Op mijn woord, het zal geen half werk zijn als zij een vordering tegen hem instelt. Nu ga ik heen om het aan mijnheer Beach en de anderen te vertellen. Zij zullen uit hun vel springen." Zijn gezicht betrok. „O, jeetje, ik vergat dat briefje. Hij zei me dat ik het dadelijk bezorgen moest." „Laat mij dat voor u doen," zei Ashe. „Ik heb op 't oogenblik toch niets omhanden." Mijnheer Judson was onuitputtelijk in dankbaarheid. „Ge zijt een gedienstig mensch," zei hij. „Graag tot wederdienst bereid. Het is mij onmogelijk het nieuwtje onder mij te houden. Ik zou bersten of zooiets." En met een stralend gezicht haastte mijnheer Judson zcih naar de kamer van de huishoudster. „Ik begrijp het eenvoudig niet," zei Joan eindelijk. „Mijn hoofd tolt." „Begrijpt ge het niet? En het is nog wel zoo klaar als de dag. Dit is het toeval waarop ik in mijn hoedanigheid van Gridley Quayle wachtte. Nu kan ik het gevolgtrek- Bevalt ueru/erttien van de school te Oosterland is Spr. wijst op de nor male vermeerdering van de bevolking, door jaarlijksche 'stijging van het geboortecijfer. De heer Bosker zegt dat voorloopig wel vermindering zal onstaan door de stichting eener bijzondere school. De heer Kaan zegt, dat dit toch geen ontvolking zal veroorzaken, men zal meer ruimte krijgen. De heer Bakker vraagt of de kinderen van Gest niet naar Oosterland kunnen. De Voorzitter deelt mede, dat een nadere grens zal moeten worden bepaald en het zoo goed mogelijk moet worden verdeeld. De heer Bakker meent, dat men met 3 lokalen te Oosterland en 3 lokalen te Den Oever heel wat kinderen kan bergen. De heer Jb. Lont: En als er dan een bijzondere school bijkomt met 3 lokalen, heb je er 9. De heer Lub vindt het wel mooi in de toekomst te blikken, maar er dient toch ook rekening te worden gehouden met den tegenwoordigen toestand. De Voorzitter wijst er op, dat te Oosterland het cate chisatielokaal reeds wordt gebruikt en het aantal kin deren te Oosterland meer is dan te Hippolytushoef. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en Is dus besloten tot het bouwen van een 4-klassige school te Den Oever. Gebrek aan kasgeld. B. en W. deelcn mede, dat verhooging der aangegane kasgeldleening ad f 100.000.gesloten met de Maat schappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam, noodig is. De volgende uitgaven van buitengewonen aard zijn na melijk nog te doen of" ten deele reeds gedaan, te weten voor: aanbouw van 2 lokalen aan de school te Ooster land, zijnde rond f 16000.aankoop van grond tot dat doel, rond f 1000.buitengewone herstelling van het schoolgebouw te Westerland, rond f 2500.aanbouw lokaal aan de school te Westerland, vermoedelijk onge veer f 7500.samen f 27000. De genoemde Maatschappij is bereid alsnog kasgeld tot dit bedrag beschikbaar te stellen tegen 5% pCt. rente. Vermits deze aanbieding door hen billijk wordt geacht, stellen zij voor tot opneming van genoemd be drag machtiging te verleenen en daarvoor aan deze Maatschappij te vergoeden een rente berekend naar 5% pCt. rente per jaar, geheel af te lossen vóór of op 31 December 1929. tabletten TEGEN Bij Apoth- cd Drogistco kend redeneeren weer opvatten. Het nieuwtje ontleden de, wat leert het ons dan? Die gannef van een Freddie is de man. Hij heeft de scarabee." „Maar het is zoo'n warboel. Ik heb geen brieven van hem." „Voor het doel dat Jones beoogt, hebt ge ze wel. La ten wij de figuur van dien Jones eens wat nader be kijken. Wat weet ge van hem?" „Hij was een ontzettend dikke man, die mij op een avond een bezoek bracht en zei gekomen te zijn om ze kere brieven terug te vragen. Ik antwoordde hem dat ik ze eeuwen geleden vernietigd had, en hij vertrok." „Nu, dan is dit tot zoover opgehelderd. Hij haalt met Freddie een van zijn schavuitenstreken uit, eenvoudig, maar hoogst vernuftig verzonnen. Het kunstje zou niet bij iedereen opgaan, denk ik, maar na alles wat ik van Freddie gezien en gehoord heb, is het met zijn verstand treurig gesteld. Hij schijnt het heele verhaal zonder meer als waar geslikt te hebben. Wat doet hij nu? Hij moet oogenblikkelijk duizend pond neertellen, en het opne men van de eerste vijf honderd heeft zijn crediet vol komen uitgeput. Hij komt op het denkbeeld de scarabee te stelen." „Maar waarom? Hoe zou hij op het denkbeeld van de scarabee gekomen zijn? Dat is hetgeen waar ik met mijn verstand niet bij kan. Het kan zijn bedoeling ge weest zijn haar aan mijnheer Peters te geven om de be looning te ontvangen. Hij kon niet geweten hebben dat mijnheer Peters er een belooning voor uitgeloofd had. Het kan hem niet bekend zijn geweest zijn dat Lord Elmsworth niet op een stipt eerllijke manier aan de sca- rebee gekomen was. Hij kon het nigt geweten hebben niets van dat alles." Het vuur van Ashe werd eenigszins gebluscht „Daarin schuilt eenige waarheid. Maar nu ben ik er. Jones moet iets van de scarabee geweten en het hem verteld hebben.' „Maar hoe kon Jones er van weten?" „Ja, daar is ook iets van aan. Hoe kon Jones er van geweten hebben?" „Hij kon het onmogelijk. Hij was al weg toen Aline dien avond by me kwam." „Dat begrijp ik niet geheel. Welken avond?" „Den avond van den dag waarop ik u voor het eerst ontmoette. Ik vroeg me een oogenblik af of hij mis schien toevallig afgeluisterd kon hebben wat Aline mij van de scarabee en de daarvoor door mijnheer Peters uitgeloofde belooning vertelde." „Afgeluisterd! Dat woord klinkt mij als trompetge schal in de ooren. Negen van de tien triomfen van Gridley Quayle had hij er aan te danken dat hij iets af geluisterd had. Ik geloof dat we nu op het rechte spoor zijn." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1