Raad Harenkarspel. Radioprogramma Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. f)^0j X#/wyoert-tabletten onder het oefenen ter bescher ming van, de keel, vóór het optreden ter zui vering van de stem. In orlgin. doo'zen 45 en 65 cis. De heer Kaan vindt 5% pCt rente nogal hoog en gelooft dat het geld wel goedkooper is te krijgen. De Voorzitter zegt, dat er nog een aanbieding is Ingekomen en die is aanmerkelijk hooger. De heer Kaan zegt dat men niet te ver behoeft te zoeken en het geld wel tegen een lagere rente bij de Eoerenleenbank zal zijn te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit dan spoedig zal moeten worden gevraagd. De heer Lub vraagt of er geen gelegenheid was dit reeds te informeeren, het is een gemeentelijke instelling ook. De Voorzlter: Als de boerenleenbank dan maar niet evenals vorig maal een wisselende rente neemt. De heer Kaan zegt, dat die voorwaarde kan worden gesteld. Do Voorzitter vraagt of de raad kan goed vinden, dat als B. en W. niet beter klaar kunnen komen, zij machtiging hebben de geldleening te sluiten bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet Aldus wordt besloten. Een gokkerjjtje? Het volgende agenda-punt is: Voordracht tot nadere bepaling van het vermenigvuldigingscijfer voor de hef fing der plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1929 1930. De Voorzitter zegt dat inmiddels van den Inspecteur mededeeling is ontvangen, dat van den Hoogen Raad een uitspraak is afgekomen, dat de raad niet meer bevoegd is het vermenigvuldigingscijfer gedurende het belastingjaar te verhoogen. Nu de koninklijke goedkeuring is verkregen op het raadsbesluit tot verhooging van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud, dachten B. en W. dat dit ruim f 10.000 aan belastingopbrengst zou kunnen sche len. Als oplossing noemt spr. nu om te besluiten, dat voorloopig geen uitvoering wordt gegeven aan het be sluit tot verhooging van den aftrek. De heer Oden kan zich niet direct vereenigen met dat idée. In de vergadering waarin tot verhooging van den aftrek is besloten, hebben B. en W. medegedeeld, dat zij met het vaststellen van het vermenigvuldigings cijfer nog wel wat lager hadden kunnen gaan. De Voorzlter zegt, dat bij de begrooting de opbrengst op f 51000 is geraamd en B. en W. hadden gemeend, cat zij wat meer zekerheid zouden hebben over de uitkee-^ ring. Dit is echter niet het geval en B. en W. dachten dat het nu veiliger was het vermenigvuldigingscijfer te verhoogen. maar dat mag tusschentijds niet. De heer Oden wil, waar vooralsnog geen overzicht Is te krijgen, het besluit niet opschorten. De opbrengst kan wel weer f 10.000 of f 20.000 uit het geraamde be drag loopen en daarom wil spr. het maar stilletjes laten, zooals is besloten. De heer Lub zegt, den-Voorzitter dan bij het particu lier gesprek niet goed te hebben begrepen, want spr. meende, dat de Voorzitter toen had gezegd, dat de verhoogde aftrek in werking zou treden. De Voorzitter: Zeker, maar de mogelijkheid bestaat om de nieuwe regeling uit te stellen tot volgend jaar. De heer Lub merkt vorder op, dat de Voorzitter jn dat particulier gesprek nog had gezegd, dat reeds 1000 aanslagbiljetten in omloop waren, maar daarvoor wel een vergelijk was te maken en dat op 800 biljetten de verhoogde aftrek zou worden vermeld. En nu wil de Voorziiter het besluit tot verhooging van aftrek intrek ken. De Voorzitter: Dat kunnen we doen! De heer Lub: Dat besluit is genomen en als het niet noodzakelijk is, is het niet gewenscht het in te trekken. De Voorzitter: Niet intrekken, maar uitstellen. De heer Kaan wijst erop, dat de begrooting nu in gevaar kan worden gebracht. De heer Lub, tot den heer Kaan: Kan U het bekijken? De heer Kaan: Ik niet, maar het gevaar zou kunnen worden vermeden. De heer Oden gelooft niet dat uitstel tot volgend jaar noodig is. De heer Bosker: Maar als het noodig blijkt, dan zal voor volgend jaar een belangrijke belastingverhooging ontstaan en spr. acht dat niet zoo gewenscht. De heer Oden zegt dat er verleden jaar een belang rijk hoogere ultkeering heeft plaats gehad en dat zal nu ook wel weer zoo wezen. We behoeven geen f 25000 f 28.000 over te hebben. De heer De Vries oordeelt ook, dat we ons niet zoo gauw bang moeten gaan maken. Een aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud van f 800 is niet te hoog, en de opbrengst kan evengoed meevallen als tegenvallen. De heer Lub meent dat de bezwaren dan in de verga dering waarin het besluit tot verhooging van den aftrek is genomen, te berde hadden kunnen worden gebracht Het voorstel van B. en W. om de uitvoering van het genomen raadsbesluit, tot verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, uit te stellen tot volgend jaar, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Tijsen, De Vries, Jb. Lont Lub, Oden, M. Kooij en J. Kooij. De rondvraag wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering, die nog in deze*maand zal worden gehouden en sluiting volgt. Voor Woensdag 9 October. Hilversum .298 M., na G uur 1071 M.) 10.00 Tijdsein, Morgenwijding 12.00 Politieberichten 12.15 Lunchmuziek door het AVRO-kwartet. 2.00 Lezing 3.00 Naaicursus door Mevr. de Leeuw—van Rees 4.00 De voornaamste studlemuzlek voor piano 4.305.00 Rustpoos ter verzorging van den zender 5.00 Diner- en Dansmuziek uit café „Moderne" te Am sterdam 6.45 Cursus Italiaansch voor beginners 7.15 Cursus Italiaansch voor gevorderden 7.45 Politiebe richten 8.00 Tijdsein 8.01 AVRO. Radio-tooneel: De Koopman van Venetië, van Shakespeare met Louisde Vries als „Shijlock", in de pauze Persberichten en Dans muziek 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) 10.30 tijdsein, korte ziekendienst 12.30 Middagcon cert 2.00 Tijdsein, 3.00 Concert 4.30 Gramofoon- platen, 5.00 Tijdsein 5.00 Kinderuurtje, 6.00 Gramo- foonplaten 8.00 Tijdsein 8.30 Uitzendavond. Daventry (1554.4 M.) 10.35 Morgenwijding 11.20—11.50 Televisie 11.50 Gramofoon 12.20 Concert 12.50 Gramofoon 1.20 2.20 Orkest 2.50 voor scholen 4.05 Concert 5.05 Cinema-orgel 5.35 Kinderuurtje 7.05 Trio-conecrt - 8.05 „Russian Twilight" 8.45 Dansmuziek 9.55 Con cert, Symphonie-orkest 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", (1744 M.) 12.50 Gramofoon 4.05 Concert, Orkest en soli 6.55 Gramofoon 8.55 Concert. Eerste bedrijf van „Sieg- frled" van Rlch. Wagner. Langenberg (473 M.) 9.3510.35 Gramofoon 10.4011.20 Muziekuitzending voor scholen. Orkest, zang en cembalo 11.30 Grapio- focn 12.251.50 Concert. Orkest en bariton 4.55 5.50 Gramofoon 7.20 Concert Orkest en tenor. Inter mezzo: „Uberfall auf Prof. Weltmann". Hoorspel. Tot 11.20 orkestconcert. Brussel (508.5 M.) 5.20 Trioconcert 6.50 Gramofoon 8.35 Fragmen ten uit „De Huzaren van Villars". Opera-comique van Maillart Zeesen (1635 M.) 11.5012.15 Gramofoon 1.201.50 Gramofoon 3.504.50 Concert 4.505.20 Zang 7.50 Vocaal concert 8.50 Orkest Daarna Dansmuziek. Kalundborg (1153 M.) 2.504.50 Orkestconcert 7.359.05 „Forste Violin" blijspel in 4 bedrijven van Jens Petersen en Gustav Wied 9.2010.20 Orkestconcert Vergadering van den Raad op Maandag 7 October 1929, des midadgs 3 uur. Afwezig zijn de heeren Francis en Bakker, met be richt van verhindering. Voorzitter de heer H. Nolet burgemeester, secretaris de heer Jb. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden on veranderd vastgesteld, onder dankzegging aan den se cretaris. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal van verificatie der boeken en kas van den gemeenteontvanger op 27 September 1929. Aanwezig overeenkomstig de boeken f 1645.495. Schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij onder voorwaarden tot 1 Mei 1930 ontheffing wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in li chamelijke oefening. B. en W. zullen overwegen, wat gedaan moet worden in verband met dezen korten tijd van ontheffing. Bericht van het Prov. Waterl. bedrijf, dat omtrent de aansluitingsmogelijkheid van Schagerwaard een onder zoek zal worden ingesteld. Verzoek van de afd. Noord-Holland der Ver. van Ne- derl. Gemeenten om een bijdrage van cent per inwo ner, voor het aankleeden van de bestuurskamer in het nieuw te stichten gebouw der vereeniging te 's-Graven- hage. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen. Het wordt dus een bedrag van ongeveer f 7.50. Wordt goedgevonden. Voortgezet onderwijs. B. en W. stellen voor in den aanstaanden winter we derom voortgezet onderwijs te doen geven aan de school te Dirkshorn en subsidie te verleenen voor dergelijke cur sussen aan de bijzondere scholen. De heer Dekker vindt het overbodig, nu het zevende leerjaar er door is. De Voorziter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. neg een jaar wil aanzien, welke gevolgen het zevende leerjaar, dat nog niet geheel is doorgevoerd, heeft. De heer De Groot wijst op het belang van het ver volgonderwijs, vooral waar het onderwijs ten plattelande ten achter staat bij dat in de stad. De heer Dekker wijst op de hooge kosten, en spr. dacht dat het onderwijs een herhaling was van het reeds genoten onderwijs. De heer De Vries i3 het niet eens met den heer Dekker en verwacht, dat er voldoende animo voor het vervolgonderwijs is. De heer Dujjvis zegt, dat nu ook niet direct het ver- volg-onderwijs stopgezet kan worden, als het zevende leerjaar een paar jaar heeft doorgewerkt, dan zal het wat anders wezen. Spr. verwacht wel dat de animo minder zal worden. De heer Doodeman wijst op de weinige animo in Waarland. Zij die meer willen leeren, kunnen naar U.L.O .-school enz. Met 2 tegen 3 stemmen wordt besloten weer voort gezet onderwijs te doen geven. Tegen stemden de hee ren Dekker en Doodeman. Hetzelfde personeel als vorig jaar zal weer met het geven van het onderwijs worden belast. Over het te stellen minimum leerlingen per cursus volgt nog een langdurige discussie, waarbij door enkele leden wordt bepleit het aan het onderwijzend personeel over te laten of een cursus al of niet ge houden zal worden. Besloten wordt den ouden toestand te handhaven. Uitbreiding electrlsch net. Voorgesteld wordt het electrisch net uit te breiden: le door aansluiting van perceelen in den Smeugel- polder. 2e. door aansluiting van perceelen in den Spek- eterspolder. Eerstgenoemde aansluiting zal rendabel zijn, laatstgenoemde alleen indien belanghebbenden 20 pet. in de kosten bijdragen. Voorgesteld wordt op die voor waarde de uitbreiding tot stand te brengen. De eerstge noemde zonder bijdrage. Voor den Smeugelpolder bedragen de kosten f 340, in den Speketerspolder f 750, Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De heer Dekker voert nog het woord, maar is aan de perstafel onverstaanbaar. De begrootingen. Bij de gemeentebegrooting worden behandeld verzoe ken van „Het Witte Kruis" de commissie voor malaria bestrijding door de bevolking en de vereeniging tot be vordering van den arbeid van onvolwaardige arbeids krachten om subsidie. Voorgesteld wortd rrsp. f 20, f 15, en f 13 subsidie te verleenen. Wordt goedgevonden. De salarisregeling van Burgemeesters, Sec retarissen en Ontvangers. In behandeling komt het bekende adres van de Com missie van actie tegen de verhooging der salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De meerder heid van B. en W. heeft de voorgestelde verhooging der salarissen op de begrooting gebracht, evenwel niet de pensioenbijdrage. De heer De Groot kan zich, nu we hebben gekregen de nieuwe finantleele verhouding tusschen rijk en ge meenten, waarbij de rijksbijdrage voor de salarissen van burgemeesters, secretarissen op f 3000 is bepaald, wel vereenigen met de door Gedeputeerde Staten voor gestelde verhooging, zij het dan onder protest. Anders evenwel is het met de vrijstelling van de pensioenbij drage, die vindt spr. niet in den haak, en spr. acht dit een ingrijpen in de autonomie der gemeenten. De heer Dekker, vormende de minderheid in het col lege van B. en W. staat nog op hetzelfde standpunt van vorig jaar,: toen de raad met algemeene stemmen zich tegen de verhooging der salarissen verklaarde en zelfs zoo ver ging, om op voorstel van den heer De Vries, te besluiten actie te gaan voeren tegen de voorgestelde regeling van Ged. Staten. Wat nu de verhoogde bij drage in de salarissen van burgemeesters en secretaris sen betreft, die aan de hand van de nieuwe finantleele verhouding tusschen rijk en gemeenten door het Rijk zal worden uitgekeerd, spr. oordeelt dat het rijk niets heeft en de provincie heeft niets, maar dat alles door de belastingbetalers zal moeten worden opgebracht. De heer De Vries, rapporteur der begrootingscom- missie, zegt dat de commissie er hare bevreemding over heeft uitgesproken, dat waar de raad vorig jaar alge meen en zoo spontaan zich tegen de verhooging ver klaarde, omdat hij die niet noodzakelijk achtte, nu de meerderheid van B. en W. heeft besloten de verhoogde salarissen op de begrooting te plaatsen. Spr. wijst er op dat de nieuwe regeling tusschen rijk en gemeenten voor sommige menschen een rede is om de regeling van Ged. Staten te accepteeren, maar het is juist, wat de heer Dekker zegt, dat het de belastingbetalers zijn die de gelden moeten opbrengen. Dat in een gemeente als Ha renkarspel aan 2 menschen ruim f 9000 aan salaris wordt uitgekeerd, acht de commissie ongemotiveerd en dat wordt ook niet gemotiveerd, want Ged. Staten zijn er zeker niet in geslaagd doorslaande motieven aan te voeren. De commissie heeft dan ook met algemeene stemmen besloten de verhoogde salarissenposten niet 1 op de begrooting te plaatsen, doch geven B. en W. in overweging, die posten terug te nemen, daar de raads leden zich anders verplicht zullen zien deze posten af te stemmen. De heer De Groot erkent dat verleden jaar algemeen is geoordeeld dat de voorgestelde bedragen te hoog wa ren, maar er is door spr. ook gezegd, dat waar plichten waren, er rechten tegenover dienden te staan. Die ga ven Ged. Staten toen niet aan; maar door de nieuwe finantleele verhouding tusschen rijk en gemeenten zijn die rechten nu gekomen en daardoor is spr.'s motief te gen de voorgestelde salarisverhooging vrevallen. De Voorzitter zegt, dat dus wel uit de redeneering van den heer De Groot blijkt, dat de meerderheid van B. en W. niet genegen is de posten terug te nemen. De raad heeft natuurlijk het recht de verhoogde posten af te stemmen, maar om de begrooting niet in gevaar te brengen, geeft hij in overweging het daardoor vrijko mende bedrag bij den post „onvoorzien" te voegen. De heer De Vries zegt dat de commissie geen bezwaar had den post „onvoorzien" te verhoogen. Hoewel de commissie het reeds een vrij hoogen post vond, zijn er enkele posten, die niet op de begrooting voorkomen, of die tegen kunnen vallen. Spr. noemt bijv. een bijdrage aan de Banne voor wegenverbetering. Maar wel ontmoet het bij de commissie bezwaar dat daarbij wordt uitge sproken de bedoeling om, als Ged. Staten hun regeling handhaven, die gelden daarvoor te bestemmen. Dat zou voor Ged. Staten juist de aanleiding zijn om hun wil door te drijven. Laten de gemeenteraden zich nu toch niet bang maken door den dooddoener, het geeft toch niets. Er is tegen de regeling van Ged. Staten voldoende actie gevoerd, ook buiten die van Harenkarspel om, en Ged. Staten hebben heusch niet uit eigen beweging de regeling die 1 April zou ingaan, teruggenomen. Ged. Staten hebben thansnog geen definnitieve regeling en schrijven in hu circulaire over een kleine wijziging. Dat is rekbaar. Spr. acht een algemeene actie noodig, zet de verhooging niet op de begrooting, maar verzet je tot het laatste oogenblik, dan kon de kleine wijziging wel eens een groote wijziging worden. Als de drang voldoende is, gelooft spr. dat Ged. Staten toch wel zullen inzien, dat de brij wat al te dik gekookt is. Wat betreft het aanvaarden onder protest, dat heeft geen zin. Als Ged. Staten de goedgekeurde begrooting ontvangen, trekken zij er zich niets van aan, of de posten al of niet onder protest er op zijn geplaatst Laten Ged. Staten dan in het uiterste geval zelf de verhoogde posten maar op de begrooting plaatsen. De raad heeft toch ook nog het recht in beroep te gaan bij den Kroon. Dat is de op vatting van de Commissie. De heer Dekker: Dat is ook volkomen mijn opvatting. De heer De Vries zegt ,dat de Commissie, die de be grootingen heeft nagezien, dus voorstelt om de salaris- ssen van burgemeester, secretaris en ontvanger op het oude bedrag op de begrooting te plaatsen. Wel kan zij goed vinden de vrijkomende bedragen bij „onvoorzien"' te voegen, maar omdat er zaken zijn, die uit de hand kunnen vallen. Het voorstel van de Commissie wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem, die van den heer De Groot. De heer De Vries vraagt, namens de commissie, of het opknappen van de gangen der ambtswoning voor den gemeente-geneesheer, waarvan de kosten op f 280 zijn uitgetrokken, noodzakelijk is. De post komt der commissie te hoog voor. De Voorzitter erkent, dat het een duur huis is, maar de gang verkeert in desolaten toestand. De verbetering is vorig jaar reeds uitgesteld in verband met de groote veranderingen die toen hebben plaats gehad. Overigens kan de commissie zich vereenigen zoowel met de gemeentebegrooting als met die van het Burger lijk Armbestuur en het G.E.B. De Voorzitter dankt de commissie voor de verrichte werkzaamheden, terwijl de begrootingen met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Ged. Staten verlangen, dat het besluit tot het aangaan der geldleening van f 1400 wordt aangevuld met de be paling dat de gemeente te allen tijde bevoegd is tot ge heels of gedeeltelijke aflossing. B. en W. stellen voor die clausule aan het besluit toe te voegen. Algemeen goedgevonden. Door W. W. Bleeker te Slootgaard Is onder overleg ging van de wettelijke bescheiden verzocht een voor schot te verleenen van f 32.50 tot het bekomen van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet De totale kos ten bedragen f 3612.10. B. en W. stellen voor dat verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Het doet den Voorzitter veel pleizier, dat deze wet nu ook in deze gemeente toepassing onder vindt en hij hoopt dat het navolging zal krijgen. De heer De Vries onderschrijft dat het prettig is, dat er een begin is. Het verzoek van den Bond van administratief per soneel bij 's rijksbelastingen, waarin gevraagd wordt de opheffing van belastingkantoren ten platten lan de, te helpen tegengaan, wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat B. en W. zoowel als de raad de ïegeling, waarbij belastingbetaling aan het postkan toor mogelijk is, voor het platteland zeer gemakke lijk vinden. De heer Van der Laan bericht, dat hij in den win ter 1928—1929 een cursus voor volwassenen heeft ge geven en met veel succes en daarom het plan heeft ook dezen winter een dergelijken cursus te geven. Adressant vraagt daartoe een verwarmd lokaal be schikbaar te willen stellen. De heer De Vries deelt mede, dat deze cursus ver leden winter begon met 24 leerlingen, maar er ten slotte wel 50 cursisten waren. Het was een heel goe de cursus( die met veel animo werd gevolgd. Algemeen goedgevonden een verwarmd lokaal be schikbaar te stellen. De heer De Groot brengt nu mondeling een dus danig verzoek over voor een cursus te Kerkebuurt. Ook dat wordt toegestaan. De rondvraag. De heer De Groot vraagt, of de prijzen voor de landverhuring niet bepaald moeten worden. Zal straks in comité worden behandeld. De heer Dekker zegt, dat de gemeente-opzichter nogal laksch is wat de uitvoering der werken be treft, en dat het goed zou wezen dat de burgemees ter daarover met hem onderhandelde. Er zijn ver schillende werken die niet vlug genoeg worden uit gevoerd en de opzichter heeft daar veel schuld aan. Spr. noemt bijv. het landpad „de Posten". De Voorzitter zegt, dat de heer Dekker reeds zegt, dat het de schuld van den opzichter is, maar dat het een goed gebruik is eerst den betrokkene te hooren. Dat zal spr. doen. De heer De Vries wijst op een gemeentelijk putje te Kerkbuurt, dat te hoog ligt en waardoor het per ceel van den heer Kaandorp bij nat weer moeilijk is te bereiken. Zal in orde worden gehiaakt. De heer Doodeman zegt, dat opnieuw aangebracht zouden worden de borden, aangevende de maximum snelheid. Een er van te Waarland staat scheef, de ander is gedeponeerd in de sloot bij Gelder. Verder zou worden gemaakt een hok voor sintels bij de school en een bewaarplaats voor de rijwielen. Dat alles is echter nog niet gebeurd. De Voorzitter gelooft, dat dit de zelfde quaestie is als door den heer Dekker aangeroerd en spr. refe reert zich dus aan diens antwoord. De heer Doodeman zegt, dat er te Waarland nogal veel menschen zijn die zich laten inenten. Den eer sten keer echter gingen de menschen er 's morgens heen, maar „Ons Blad" gaf den tijd in den namid dag aan en liepen ze dus mis. Voor den tweeden keer wisten verscheidene menschen het niet. Spr. zou graag zien, dat de inenting nog eens herhaald werd. De Voorzitter zal den dokter verzoeken, nog eens de gelegenheid tot inenten te willen geven. Er zijn verbazend veel menschen ingeënt. Hierna sluiting. Paardenkeuring. Maandag 7 October had alhier plaats de paarden keuring ter gelegenheid van de October-paarden markt. De uitslag was: Veulens (Koudbloed): le prijs, f20, Jac. da Wit, Burgerbrug; 2e prijs, f 10, P. Hoogschagen, Koegras; 3e prijs, f5, G. Jannes, Haringhuizen, Zw. merrie. Veulens (Warmbloed): le prijs, f20, R. Stammes, Schagen, Br. hengst; 2e prijs, f 10, J. Broersen,^ St. Maartensbrug, Vosbles, merrie; 3e prijs, f5, F. A. Melchior, Groetpolder, Br. merrie. 134-jarige Paarden (Koudbloed): le prijs, f20, H. van Hoorn, Wieringerwaard, Br. merrie; 2e prijs, f 10, N. D. Kaan, Wieringerwaard, Br. merrie; 3e prijs, f5, G. Paarlberg, Haringhuizen, Ruin. lM-jarige Paarden (Warmbloed): le prijs, f20, G. Waiboer, Wogmeer, zw. merrie en Jac. de Veer, Schagen, Br. ruin; 2e prijs, f 10, Th. List, Stolpe, Stekelh. ruin en G. Hart, Medeblik, Bruin; 3e prijs, f5, Gebr. Timmerman, Petten, Zw. merrie en idem, Br. merrie. 234-jarige Paarden (Warmbloed): le prijs, fo0, P. de Graaf, Schagen, Br. merrie; 2e prijs, f "20, P. D. Timmerman, Schagen, Br. merrie; 3e prijs, f 10, G. Waiboer, Wogmeer, Vos-merrie. 3-jarige Paarden (Warmbloed): "2e prijs f20, W. Eriks, 't Zand, Br. ruin en J. B. Mulder, Wielingen, Br. merrie; 3e prijs, f10, J. Wit, Blokhuizen, Br. ruin en Jb. Broersma, Lutjewinkel. 4-Jarige en oudere Paarden (Warmbloed): le prijs, f30, R. Stammes, Schagen, bles-merrie; 2e prijs, f"20, Jac. de Wit, Burgerbrug, Br. bles-merrie; 3e prijs, f 10, K. Reine, Barsingerhorn, 5-j. br. merrie en D. Marees, üudesluis, 5-j. bruine merrie. De jury bestond uit de heeren P. de Boer, Schagen, A. Buurman, Heemstede en L. Zijlmans te Hoofd dorp. Voor de verloting werden verschillende paarden aangekocht, w.o. de eerste prijs en tweede prijs van de koudbloedveulens, ook de eerste prijs van de warmbloedveulens. Verder werden aangekocht de twee eerste prijzen van de 134-jarige paarden en de tweede prijs van de 234-jarige warmbloedpaarden. POSTNÏEÜWS. De Directeur van het Postkantoor te Schagen ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat gelegenheid tot het kosteloos afhalen van correspon dentie alléén bestaat: Op werkdagen tusschen 12 en 2 uur, op werkdagen tuschen 7.30 en 9 uur, uitslui tend voor Dagbladen welke dien dag niet meer be steld worden. Op Zondagen en feestdagen waarop géén bestelling plaats heeft, tusschen 1 en 2 uur. Buiten deze uren wordt aan ingeze tenen géén correspondentie afgege ven. GROOTE PLANNEN. De benoeming van den heer Jac. Jansen tot direc teur onzer Gemengde Zangvereeniging, bracht ons er toe eens met hem te gaan praten. Wat vroeger in Schagen onder de beproefde leiding van den heer Jansen was tot stand gebracht, vervulde ons met hoop voor de toekomst. Die zaak, zoo dachten we, zal nu wel weer met het noodige spirit worden aangepakt- en ons onderhoud met den heer Jansen heeft ons in die gedachte gesterkt. Ziet u, zoo zeide de heer Jansen, het ledental is nog niet groot genoeg. Er moeten nog nieuwe dames- en heerenleden bijkomen, maar ik verwacht wel dat de pogingen die daartoe zullen worden aangewend, zullen lukken. De lust om te zingen zal in Scha gen toch niet heelemaal dood zijn. En als het nu lukt om wat leden te krijgen, vroe gen wij, wat wilt u dan aanpakken? Ik ben een groot bewonderaar van koorwerken uit de 16e en 17e eeuw en stel mij voor onder meer op het programma te plaatsen het beroemde werk: Nos qui Sumus in hoe mundo van Roland de Lassus. Ook een modern werk heb ik op het oog. n.1. Mater, een vrouwenkoor met piano van mijzelf. En dan nog lokken mij aan 6 liederen der Mirza Schaffy van Otto Malling. Dat is zeer aantrekkelijke, kleur rijke Noorsche muziek. En dan denk ik aan Lukas 8 van M. A. Brandts Buijs. Zoo ziet u, zoo wendde de heer Jansen zich ten slotte tot ons, als er animo is om te zingen, zal het aan mij niet liggen, daar het ook nog met mijn plan nen strookt om alles af te wisselen met goede instru mentalisten. Zoo blijkt wel dat Schagen iets zeer bijzonders wacht op muzikaal gebied, alsvelen in Schagen en omgeving willen helpen om deze schitterende plannen uitvoerbaar te maken, door lid onzer Gemeng de Zangvereeniging te worden. Is het nog noodig daartoe op te wekken? WEDSTRIJD IN VISSCHEN. Zondag j.1. hield de Vischclub „De Baars" haar sluitingswedstrijd. Hieraan werd door 45 leden deel genomen. Er werd met zeer veel animo gevischt, daar de visch goed aasde. De gelukkige le prijswinnaar werd de heer C. Bon- tes, die tevens den wisselbeker voor een jaar kreeg. In het geheel waren voor dezen wedstrijd 22 prij zen beschikbaar, die alle in dank door de leden wer den aanvaard. Er werden bij dezen wedstrijd precies 100 baarzen gevangen. Het was een echten gezelligen morgen en weer een goeden dag voor onze hengelsport. HUIS GEKOCHT. De heer J. Geuzenbroek alhier, heeft het huis ge kocht in de Hoep van de erven Blok. BENOEMING. Tot opvolger van den heer W. Nieman werd als leeraar aan den cursus van de vereeniging tot be vordering der bouwkunst alhier benoemd de heer Settels, hoofd der R.K. school alhier. POLITIE. Verloren: een bontmuts. OCTOBER-P AARDENMARKT. Maandag waren op de October-paardenmarkt 202 st aangevoerd: prijzen: Veulen f 60150, 1%-jarige paar den f 100225, 2-jarige paarden f 175250, rijtuig- paarden f 300500, werkpaarden f 200400, slachtpaar- den f 80250, hitten f 100300. De handel was vrij goed. ALKMAAR, 5 Oct Aanvoer: 28 paarden f 100240, 59 koeien f 150400, 29 nuchtere kalveren f 1032, 432 vette schapen t 3440, overhouders f 2635, 74 biggen f 2028, 9 bokken en geiten t 616. Handel stil. Eieren. Aangevoerd 16000 kipeieren, groothandel f 8.25 9.25, 1375 eendeieren f 6. Handel matig. Boter. Aangevoerd 2435% Kg., fabrieksboter le soort f 1.07—1.17%, 2e soort f 0.97%—1.07% per pond. Handel matig. ALKMAAR, 5 Oct N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 68000 kipeieren, 58— -60 Kg. f 8.509.20, 6062 Kg. f 8.70—9.40. 62—64 Kg. f 9—9.60, bruine 60—65 Kg. t 8.709.80, kleine eieren f 5.106.90, 16000 eendeieren X 6.106,20.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2