Uit onze Omgeving. ANNA PAULOWNA. BARSINGERHORN. HOOGWOUD. WIERINGEN. WIERINGERWAARD. HARENKARSPEL. WINKEL. OPMEER. ZIJPE. NIEUWE NIEDORP. Hoe de Nederlandsche Staat in Indië wordt opgelicht. Predikbeurten. Verslag in zake den Wegenaanleg. Dc Voorzitter wijst er op, dat de lieer Bossen nu tocli al te pessimistisch is. Om er het Armbestuur bij te halen, daartoo is geen reden, want B. en W. maken zelf deel uit van het Armbestuur en zullen niet direct voorstellen de subsidie in te houden. En wat de bij zondere school betreft, ze zullen niet direct een boven tallige leerkracht aanvragen. Er zijn 5 lokalen en 5 leerkrachten en als er dus een leerkracht bijkomt, zal er oen lokaal bij moeten. En er zit nog dit gevaar in, dat als van de onderwijskosten overblijft, de ge- moente Opmeer ervan zou profiteeren. De heer Do Wit denkt dat de subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur de laatste post zal zijn, waar dc Raad op zal willen besparen. De heer Veerman, die op dc publieke tribune zit: Dat is tenminste praat. De Voorzitter verzoekt den belangstellenden niet te spreken. De heer Glas zegt dat te Hoogwoud ook getracht is geen eenmansschool te hebben en waar er te Aarts woud oen puar bejaarde onderwijskrachten zijn, voelt spr. er wel voor om een 3e leerkracht aan te stellen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten voor Aarts- woud geen derde leerkracht aan te stellen, vóór stem den de hcoren De Wit en Glas. Eet koek en de begrooting is zóó behandeld. Aan de orde is nu de behandeling van de begroo ting en met het oog op liet reeds vergevorderde uur, komt de koek op tafel. En of het nu kwam door deze koek-eterij of dat B. cn W. zoo uitmuntend op de hoogte waren van de wenschen der raadsleden, we weten het niet, maar een feit was dat de behandeling der begrooting zeer korten tijd in beslag nam. Wat de bekende circulaire van dc commissie van actie uit Harenkarspel betrof, B. en W. hadden de oude salarisbedragen voor burgemeester, secretaris, ontvanger weer op de begrooting geplaatst, omdat er nog geen nieuwe regeling door Ged. Staten was inge zonden. De begrooting begon met een batig saldo vorigen' dienst van f 575^.G2V^. Het Rijk is niet wakker of niet bijl Op de begrooting is als vermoedelijk batig saldo van 1028 geplaatst een bedrag van f 8130.40. Het Rijk betaalt namelijk nog altijd de bijdrage voor de reeds opgeheven school in de Weere cn in de verwachting dat mottertijd het Rijk om terugbetaling zal vragen, is dit bedrag gereserveerd, en wordt er rente van gekweekt. Als schuldenlast der gemeente hooren we noemen een bedrag van f35.300. Voor tb.c.-bestrijding is f 100 uitgetrokken. De doodgraver behoeft door zijn hoogen leeftijd bij het maken van graven eenige hulp en goedgevonden wordt per te maken graf een bedrag van f3 voor hulp beschikbaar te stellen. De heer Bossen zegt dat de doodgraver van Aarts- woud bij ziekte een ander had aangesteld en het ge- wenscht is <lat de gemeente dat vergoedt. De Voorzitter zegt toe dat het naar billijkheid zal worden geregeld. Voor werkloosheidsvoorziening is f500 uitgetrokken, maar de lieer Bossen voorziet veel werkloosheid en wil den post op f1000 brengen. De Voorzitter meent dat als blijkt noodig te zijn, uit den post „onvoorzien" kan worden geput. Verle den jaar met den strengen winter is maar f247 ver bruikt. Het voorstel-Bosscn wordt niet ondersteund. Dat loopt er in, zegt de Voorzitter en leest op dat uitgetrokken zijn de volgende bedragen voor opcenten: 40 opcenten op de gebouwde eigendommen f966,06, 10 opcenten op ongebouwdo eigendommen f869,62, 55 opcenten -op porsoneele belasting f3917.54, 125 opcenten op de rijks- inkomstonbelasting f14928.29, 85 opcenten op de ver mogensbelasting f 4200. De begrooting wordt dan voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst op f 70144.71, met f 2450.34V£ aan onvoorzien en voor den kapitaaldienst op S 4535.08. Af- en overschrijvingen tot een bedrag van f390.75, worden goedgekeurd. De aan te gane geldleening voor de bijzondere school, groot f23000, zul worden gesloten bij de Le vensverzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845". De rente zal bedragen 5 de afsluitkosteii Het raadsbesluit tot het aangaan van deze geld leening zal nog worden aangevuld met enkele in de overeenkomst vermelde voorwaarden en de afsluit- kostcn zullen bij suppletoire begrooting worden ge vonden. De rondvraag. Dc heer Klaver wijst er op dat na de wegverbree ding de boel nog opgeknapt moet worden. Deze kwestie is nog hangende. De heer Bossen ziet wel groote sfcoenen bij de ga rage van Bakker liggen, maar vraagt wanneer het daar in orde komt.- De Voorzitter zegt dat Vier Noorder Koggen tot nu toe geen mannetje vrij had. Do heer Bossen heeft bij Wed. P. Groot aan het Noordeind doode cn kwijnende boomen gezien en weet niet of hier de iepziekte heerscht. Spr. zou de oude hoornen bij P. Schrieken naar het Noordeind willen verplanten. De Voorzitter raadt niet aan, de oude boomen te verplanten, er kunnen beter jonge boomen geplant worden. B. cn W. zullen er hun aandacht aan schenken. De heer Bossen wijst ér op, dat de dokter en -de zuster, heel wat werk hebben gehad door de inenting tegen alastrim. Spr. vraagt of ze daar geen vergoe ding voor moeten hebben. De Voorzitter bevestigt dat er heel wat drukte aan was verbonden, boven de 1000 personen zijn er in geënt. De heer Vijn meent, dat het rijk deze extra kosten behoort te betalen. De Voorzitter zal het met den dokter bepraten. Er zit wel een billijkheid in om iets extra's te vergoeden, do dokter is den menschen zeer ter wille geweest. De heer Vijn zegt, dat er postjes van het Kerkepad te Aartswoud naar het Paadje herstelling behoeven. De Voorzitter zegt, dat dit een zaak is die B. en W. aangaat en sluit met dank de vergadering. Door den toenemenden bloei der Gereformeerde Ge meente alhier bestond reeds lang behoefte aan een grooter kerkgebouw en zoo werd dan eindelijk half Juni de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk. Met voort varende spood werd er aan gewerkt en thans reeds Is het gebouw gereed, tot Woensdagavond om 7 uur door Ds. Tollenaar van den Helder plechtig zal worden Inge wijd. Het nieuwe kerkgebouw dat wij nog niet in de gelegenheid geweest zijn van binnen te bezichtigen, maakt reeds van buiten een aangename Indruk en is stellig een sieraad van zijn naaste omgeving. Terwijl do heer van K. met een wagen den onbe- waakten overweg aan den Grasweg naderde, kwam uit de Nieuwe weg een motorfiets, die weldra stil hield. Van K. meende, dat dit stilstaan geschiedde om hem gelegenheid te geven, voorbij te rijden en had dus meer zijn aandacht op de motorfiets dan op den spoorbaan, waarop een trein naderde. Reeds was hij op den over weg, toen de vrouw van ploegbaas K. hem schreeuwend op het gevaar attent maakte. Ook de machinist had het gemerkt en remde onder oorverdoovend gegil van des toomfluit, waardoor de heer Van K. nog juist op apij op het kantje af aan een groot gevaar ontsnapte. In de maand September zijn in deze gemeente de volgende bouwvergunningen verleend: R. Blankevoort, J. H. 't Hart, L. van Wachendorff van Rijn, J. Lem- mensen H. te Buck tot het bouwen van een woonhuis met schuur A_ W. Blom tot het bouwen van een woon huis met bloembollenschuur; M. Wiggers, A. Vreeken, J. Muntjewerf, G. A. Keijzer en G. Nieuwenhulzen tot het bouwen van een woonhuis; G. Smit tot het bouwen van 4 woningen; J. P. Leijen tot het bouwen van een garage; G. Tiel, Fonds Dr. de Haas en D. Hoogschagen tot het bouwen van een schuur. Door den Hoofdinspecteur van den* Arbeid is aan Jb. Molenaar vergunning verleend om in zijn bakkerij tot en met 3 Nov. 1929, arbeid te laten verrichten door den bakkerspatroon K. Zander te Wieringerwaard en de in zijn dienst zijnde bakkersgezellen, op Maandag vanaf 12 uur middernacht en op de overige werkdagen der week tusschen 8 uur des namiddags en 5 resp. 4 uur des voormiddags. Voor rekening van den heer P. J. Slijkerman zal aan den Middenweg een druivenserre worden gebouwd. Het werk zal worden uitgevoerd door den heer G. Bur- ger te Heerhugowaard. Het vervolgonderwijs aan School I is aangevangen op 2 Oct. j.1. met 13 leerlingen en aan School II op 1 Oct J.1. met 14 elerlingen. Naar wij vernemen, zal de zen winter aan de ILK. school geen vervolgonderwijs worden gegeven. De bouw van.de woonhuizen, welke Ingevolge de Landarbeiderswet voor C. Mooij en Jb. Boon aan den Middenweg zullen worden gebouwd, is opgedragen aan J. de Graaf, aannemer, alhier. De collecte, welke onlangs ln deze gemeente ls gehouden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft f 139.37 opgebracht Loop der bevolking van 1 tot 15 October 1929. Ingekomen: Mej. A. Diepgrond van Amsterdam, Mej. A. BorstBood van Barslngerhorn, Mej. J. de Boe van Koeveringe van Rilland Bath, Mej. C. Meeldijk Lont van Wieringen, Mej. M. E. van de Nieuwegiessen van Den Helder, J. Winnubst en gezin uit Amsterdam, Mej. T. Polet uit Alkmaar, W. Kaan uit Wieringer waard, A. C. van der Vlugt uit Lisse, S. Burger uit Nieuwe NIedorp, G. de Bruin en gezin uit Giethoorn, J. G. Zomer uit Haarlemmermeer, C. Westdorp uit 's- Heerenhoek*. Vertrokken: Mej. G. Oudejansvan Kooten naar Schagen, Mej. D. GlimRaven naar Beemster, F. Har- tog en gezin naar Sliedrecht, W. van Wijk en gezin naar Velsen, J. Zwarts en gezin naar Zijpe, C. P. Visser naar Andijk, R. Prins en gezin naar Amsterdam. Politie. Verloren: een strijkijzer. Voor de betrekking van schoonmaakster der O.L.- school te Kolhorn heeft zich slechts één sollicitante aangemeld. Te Barslngerhorn en te Haringhiuzen zullen dezen winter cursussen worden gehpuden voor wlnteravoad- schoolonderwijs. Voor den cursus te Barslngerhorn hebben zich 12 leerlingen aangemeld en voor dien te Haringhuizen 11. Een kind onder een autobus. Een ongeluk dat zich zeer ernstig deed aanzien,' maar wonder goed afliep, deed zich hier Zondagoch tend voor. Een 5- a 6-jarig zoontje van mej. de wed. BI. toch bevond zich al spelende voor één der passeerende autobussen van de firma Keetman en Schoorl. En hoewel het ventje oorspronkelijk zorgde van den straatweg af te komen, een moment later bevond het zich weer midden op de straat en de chauffeur van de autobus kon toen niet meer voorkomen, hoo sterk ook werd geremd dat het ventje onder de zware autobus terecht kwam. De vooras kwam ech ter over het knaapje heen en voor dat de achterwielen het naderden, was de auto tot stilstand gebracht. Hoewel hevig geschrokken, bekwam het .kind geen De chauffeur treft geen schuld. Ten verzoeke van den heer J. Wit alhier werd Zater dagavond ten huize van S. Koorn Pz.. te Den Oever ten overstaan van Notaris Obreen publiek te koop gepre senteerd een woonhuis op winkelstand te Den Oever, aan de Havenstraat. Het perceel werd opgehouden voor f 2700. Om een groentenwagen te ontwijken reed de vracht auto van J. Poel bestuurd door diens chauffeur, te veel rechts van de Zeestraat, zoodat een aanrijding van het hek van mej. wed. P. Rotgans daar ter plaatse het ge volg was. Voor dc* grootste helft werd het hek totaal vernield. Zaterdag heeft de Burgemeester en zijn echtgenoote hun 25-jarig huwelijksfeest herdacht. Dat het hen dien dag niet aan belangstelling heeft ontbroken, lpat zich wel denken, want wie den heer en mevrouw Haringhuizen van nabij kennen, kunnen weten dat zij steeds veel belang stellen in het wel en wee hun ner gemeentenaren. Al ls het natuurlijk zeer moeilijk om het altijd iedereen naar den zin te maken, toch ver dient de heer Haringhuizen als Burgemeester, Dijk graaf, Voorzitter en Bestuurslid ven diverse vereenigin- gen ons aller achting en we stemmen dan ook volkomen in met het lied dat het Bruidspaar des morgens om 10 uur door alle schoolkinderen onder leiding van den heer Sleswerda voor hunne woning werd toegezongen: Laat ons vroolijk lied weerklinken Blij en opgewekt van geest Driewerf heil! 't gelukkig Bruidspaar Op uw zilveren huwelijksfeest Leve lang het Zilveren Paar. Leven zij nog menig jaar, Luide jub'len wij in 't ronde Heil U. Bruid en Bruidegom. (Bis). Veel geluk wenschen we U in deze stonde. Onze luide Jubelstemmen Brengen U een blijden groet Ook als onze Burgemeester Ga 't U verder altijd goed. Want gij stondt reeds menig jaar Steeds voor uw gemeente klaar. Daarom wenschen wij U allen Blijv' U Jaren lang gespaard, Bloele steeds de Wieringerwaard Tot geluk en tot heil ook van ons allen. Tevens worden een drietal cadeautjes door de kinde ren uitgereikt waarna de Burgemeester mede namens zijn vrouw en kinderen zijn hartelijken dank betuigde aan de kinderen en 't onderwijzend personeel voor de hulde hen gebracht. Wanneer jelui aanstonds weer in de school zijt teruggekeerd, aldus spreker, zal er wel Iets voor jelui klaar staan. Met een hiep hiep hoera, en lang zullen ze leven werd de terugtocht aanvaard. In school werden de kinderen toen onthaald op een glas limonade, een taartje en een chocoladereep. Van den ochtend- en middagreceptie werd zeer druk gebruik gemaakt, terwijl een groot aantal bloemstuk ken ln de gezellige huiskamer een plaats hadden inge nomen. Alles bij elkaar genomen is het zeer zeker van het geacht Bruidspaar een prachtige dag geweest. De melkprijzen zijn alhier met een cent per liter ver hoogd en gesteld op 13 cent. Tot Hoofdingeland van het ambacht van Westfries land genaamd Geestmerambacht is vanwege den polder Schagerwaard herbenoemd de heer P. Govers. Blijkens mededeeling uit goede bron is het perceel door den heer P. Hoogland de vorige week gekocht van den heer A. Wit Cz., thans onderhands verkocht aan den heer C. Koorn te Breezand, voor f 2850, voor bloembol lencultuur. Op het perceel zal een woonhuis gezet worden De ploegbaas A. de Boer bij de Nederl. Spoorwegen te Opmeer, gaat naar Grouw-Irnsum (Prov. Friesland), ingaande 10 Nov. as. OUDESLUIS. Maandagmorgen had alhier een aanrijding plaats. J., die met zijn auto achteruit de garage uitreed, zag niet dat S. met zijn hondenkar naderde, deze kon niet meer zoo gauw uit den weg komen en geraakte bekneld tus schen de auto en een stapel hout, die daar ter plaatse aan den weg ligt. Een bus melk ging verloren, terwijl de hondenkar eenigszins gekraakt werd. S. kwam be houdens enkele kleine verwondingen met den schrik vrij, terwijl van de hond ekn voorpoot zwaar gekneusd werd. Zondag 13 Oct. j.1. was het de laatste dag van de door de Sociëteit „Over de Helft" alhier uitgeschreven korpskolf wedstrijd en, gehouden in de „Prins Maurits" Beided agen, zoowel 6 als 13 Oct. ls er aan de Prins Maurits zoowel door deelnemers als publiek een druk bezoek gebracht. Er werd ln totaal door 19 corpsen aan dezen wedstrijd deelgenomen. Het geheel kenmerkte zich, zooals met bijna eiken kolfwedstrjjd het geval is, door een buitengewoon ge zellig en aangenaam verloop. En werden er ook verschil lende poedels gemaakt, ging er ook menigmaal een handgeklap en hoera op, voor zeer zeker mooie pres taties. Na afloop van den wedstrijd werd deze door den voorzitter van „Over de Helft", den heer J. B. Wilken, met de ongeveer navolgende woorden besloten: Mijne Heeren, Als voorzitter van onze kolfclub wil ik met een enkel woord dezen wedstrijd sluiten. Het sijpt mij, dat op dit oogenblik niet al de 57 deelnemers aanwezig zijn. Het is bekend, dat de kolfclub „Overd e Helft" te Nieuwe NIedorp eenige jaren geleden met groote am« bitie het kolfspel propageerde en menigen grooten wedstrijd heeft gehouden. Maar tengevolge van ver schillende omstandigheden werd het kolfspel tot voor een paar jaar terug niet meer beoefend, maar sinds dien tijd hebben wij het genoegen, dat een flink aantal jongere personen zich op het kolfspel toeleggen, het geen door ons allen met blijdschap wordt begroet; want het zou heel jammer zijn als het mooie, kalme kolfspel ging verdwijnen. Het is een gelukkige gedachte van onze vereeniging geweest, om dezen korpskolfwedstrijd te organiseeren, want allen zullen het zeker eens zijn, dat deze tot ons aller genoegen is geslaagd. Wel zijn er misschien een paar kleine fouten begaan, maar wij zul len hopen, dat deze oas niet kwalijk worden genomen. Het kolfspel is een «pel, waarbij men kennissen cn vrienden kweekt en zoo zie ik, dat op 't oogenblik*hier nog aawezig is ons allervriend, de 81-jarige heer J. Ha genaar uit Alkmaar, die vandaag wel geen prijs heeft kunnen behalen, maar die toch weer heeft getoond, dat hij een kolver is, die het spel kent. Ik breng u allen namens onze vereeniging in het bijzonder den heer Hagenaar, dank, dat gij aan onzen wedstrijd hebt deelgenomen en medegewerkt om dezen te doen slagen. Dan nog de prestaties van den dag van den heer M. Schots te Kromemnie gememoreerd te heb ben, gaat spreker over om met een toepasselijk woord de prijzen aan de verschillende winnaars uit te reiken. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le korpsprijs Noordscharwoude met 372 punten, 2e Krommenie met 365 punten, 3e Zuidscharwoude met 361 punten. Deze prijzen bestonden uit medailles. De personeele prijs voor spelen met gummi, een kunstvoorwerp,, uitgeloofd door den voorzitter van „Over de Helft', werd behaald door den heer M. Schots van Krommenie met 159 punten. De personeele prijs voor spelen met sajet, eveneens een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den eigenaar van het Hotel „Prin^Maurits", werd behaald door den heer Leguit van Krommenie met 134 punten. Tot slot gaat voorzitter over tot de uitreiking van de prijzen, behaald met het hoogste aantal punten op de vlobrug over beide dagen, welke aan de volgende win naars ten deel vielen: le prijs A. Peereboom te Nieuwe Niedorp, met 111 punten, 2e .prijs Jn. Schenk te Barsin- gerhorn met 93 punten, 3e prijs Jn. Hart te Nieuwe Niedorp, met 92 punten. Ook deze prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. ONZE KOLONIêN. Met welk een accuratesse de fiscus ln Indië te werk gaat moge o.a. blijken uit hetgeen „Het Noorden" (Te- gal) verhaalt over een Insolvent belasting-betaler. Op 't belastingkantoor heerscht de vredige stemming, welke gewoonlijk alleen in een gouvernementsbureau te constateeren valt De klok slaat negen uur. De twee commiezen staken een oogenblik hun geanimeerd ge sprek over de voetbalwedstrijden. Zij tellen de slagen. Negen90 murmelt de jongste van hun belden, ln diepe gepeinzen voor zich uitstarend, och, wat zou dat een reuze-overwinning zijn. De adjunct-controleur houdt z*n hoofd verscholen achter een stapel dossiers. Ook hij is druk bezig, althans te oordeelen naar de gespannen aandacht waarmede hij een voor hem liggenden bundel bestudeert, die bij na dere beschouwing een boekwerk blijkt te zijn, getiteld: De vijf stuivers van Lavarède. De Inspecteur van Financiën had hem een paar da gen te voren de vermaning gegeven, wat meer op de kleintjes te letten en onwillige belastingbetalers geen cent cadeau te geven. Nu bestudeerde hij, natuurlijk uit louter dienstbelang, den bekenden roman van Paul d' Ivoi, om de waarde van het geld te leeren kennen. En hij philosopheert: Met 'n kwartje de wereld rond Dat heeft die Lavarède 'm toch geleverd. En dan te bedenken, dat elke gouvernementsambtenaar, die alleen maar met verlof naar Holland gaat, het land honderden guldens kost De adjunct-controleur staat juist op 't punt een diepe zucht van medelijden met hardnekkig- vervolgde, achterstallige belastingbetalers te slaken, als zich vlak in z'n nabijheid een dreigend gestommel doet hooren. z De droomige stemming op het kantoor is als bij too- verslag geweken. Het snelle getik van een schrijfmachine verscheurt de stilte, pennen krassen over het papier, een lichter strui kelt met een stapel archiefstukken over een stoel, kort om de atmosfeer is eensklaps vervuld van geluiden, die er gewoonlijk op duiden, dat er ontstellend hard ge zwoegd wordt. De adjunct-controleur wischt zich het klamme zweet van... schrik van 't voorhoofd. Zijn chef gluurt met 'n doordringende blik over den stapel dossiers en blijkt een en al aandacht voor een illustratie, weergevend een manneke, dat door een forsch gebouwd persoon bij den kraag kordt gepakt en op straat wordt gesmeten. Hum, zegt de controleur, achterdochtig over z'n brillo- glazen kijkend, wat beteekent dat? Een onwillige belastingbetaler, die door den deur waarder z'n huis wordt uitgezet, antwoordt de adjunct er vlak bovenop, terwijl hij meteen bleek wordt over zijn eigen gevatheid. Meneer Pieterse, zegt de controleur, ietwat uit de hoogte, meneer Pieterse, ik heb u al meermalen gezegd, dat zelfs een cent voor onze schatkist waarde heeft en niet veronachtzaamd mag worden. Veronachtzaamd ver staat u, herhaalt hij op een toon, waaruit Meneer Pieterse concludeert, dat met die eene cent hoogst waarschijnlijk een staatsbankroet gemoeid is. Ik spreek hier niet van honderd gulden, tien gulden, een gulden, een kwartje hier pauzeert de controleur tergend lang, zoodat de heer Pieterse het erg, heel erg benauwd krijgt en een vreeselijke uitbarsting verwacht over het feit, dat hij clandestien ln „Met 'n kwartje de wereld rond" heeft zitten te lezen meneer Pieterse, ver volgt de controleur, het gaat hier om een cent Pieterse krijgt het gevoel alsof een centenaarslast van zijn hart wordt afgewenteld. U bedoelt hoogstwaarschijnlijk, zegt Pieterse onder danig, terwijl hij om te doen zien, dat hij het gewicht der zaak volkomen begrijpt de wenkbrauwen fronst U bedoelt hoogstwaarschijnlijk den man, die reeds se dert 1924 in gebreke is gebleven het ontbrekende be drag der door hem verschuldigde Personeele Belasting ten bedrage van een cent te voldoen? Juist roept de controleur triomphantelyk en we zulleh korte wetten met dat heerschap maken. De adjunct die begrijpt wat zijn chef wil, belooft dat-le zich dadelijk aan den arbeid zal zetten om den man mores te leeren. Na van 's morgens toen tot 's middags twee uur onafgebroken te hebben doorgewerkt, is het concept eindelijk klaar. Oef! zegt Pieterse, steunend van Inspanning. En dan leest hij met innig welbehagen zijn stylistlsch product door met dezelfde vreugde als een dichter zijn sonnet! „Vermits U tot dusverre in gebreke ls gebleven de door U verschuldigde Personeele Belasting te Medan over 1924 te voldoen, waardoor het ontbrekende be drag van f 0.01 opvorderbaar is, verzoek ik U dat be drag plus de daarop gevallen boete ad f vóór den 2 September 1929 in zijn geheel bij den adj. ontvanger v. d. perceptie alhier te voldoen. Voor het geval U aan dit verzoek niet voldoet, zal tot invordering langs gerechtelijken weg worden overgegaan. De aandacht wordt gevestigd op de aan de invordering langs ge rechtelijken weg verbonden hooge kosten." Daarna gaat Pieterse naar huis om van de emoties en vermoeienissen van de dagtaak uit te rusten. Een Kruiu Simon Hasselaar. De Java-Bode vertelt: Het gebeurde Vrijdagavond 23 Augustus. Voor de hekken van het Passar Gambir ter rein te Batavia verdrong zich veel publiek. Maar het officieele openingsuur heeft nog niet geslagen. Dus stond er politie ln burger en in dienstkleeding voor de geslo ten hekken. Niemand mocht binnen, hetzij hij of zij voorzien waren van een kaart. En nu was er een „Hij" en een „Zij" die geen kaarten hadden en toch naar bin nen gingen. Een politieman in burger hield ze tegen.- „Heeft u kaarten", luidde zijn vraag. „Kaarten, kaarten," bromde de mijnheer, „kaarten", vroeg ook zij. En ze liepen door, alsof ze het te min vonden, verder op deze „aanhouding" in te gaan. Maar de politieman, een man netje klein van stuk, liep ze achterna. Hij trok de „hij" aan zijn jasmouw. „Heeft u kaarten?" Zijn stem klonk zeer krijgshaftig. Dat was de dame te veel. „Wil je wel eens met je handen van mijn man afblijven," klonk het over het veld, nog harder dan de Reus van de Radio dat rogpen kon. En nogmaals klonk het uitdagender: „Je handen thuis alsjeblieft" Steeds was de vrouw aan het woord. Manlief zweeg. De politieman retireerde, eenigszins bevende. En ie „Zij" kon haar lieve mondje maar niet houden. „Je handen thuis, alsjeblieft" Dat riep zij den dienaar van Hermandad nog na, toen hij ergens bij den uitgang een lid van het Pasar Gambir Comité zocht, dat er nog niet was. De politieman was verlegen. Hij zocht steun bij de pers. Doch die is er slechts om te schrijven, en kon niet helpen. Heel in de verte hoorden wij nog roepen: „Je handen thuis asjeblieft". We hebben er maar een plitje op gedronken. Dat kalmeert de zenu wen. En de politieman? We weten niet waar hij geble ven is. Maar we hebben een vermoeden, dat hij heden overplaatsing naar Priok aanvroeg. Hij heeft zijn maag vol van de Pasar Gambir bewaking. DONDERDAG 17 OCTOBER 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Barslngerhorn, nam. 7 uur, Ds. Van Loon. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 7% uur, Bijeenkomst. In dit verslag omtrent den aanleg door de Provincie van wegen voor doorgaand verkeer hebben we in de eerste plaats gezocht naar mededeelingen omtrent de in onze omgeving ontworpen wegen. De oogst Is erg schraal. Wat wij vonden is dit: Opmetingen zijn in het verslagjaar verricht: in het tracé KoedijkAartswoud, op het gedeelte van den weg van het Niedorperverlaat ln de richting Noord-Schar- woude over 4 K.M., van het Niedorperverlaat in ds richting Aartswoud over 7 K.M. en van het Niedorper verlaat ln de richting Mallegatsluis en Hoorn over 7 K.M. Aan de hand van de door de opmerkingen verkregen gegevens zijn volledige situaties geteekend o.a. van het tracé SchagenNiedorperverlaat, terwijl plannen zijn opgemaakt o.m. van de te maken werken in het tracé SchagenZijdewindNiedorperverlaat- Dit ls alles. Erg bemoedigend Is het niet Misschien ligt dit gedeeltelijk aan de gemeentebestu ren en zeker telt dit als verklaring, dat er naar het schijnt geen aannemers en vakmenschen genoeg zijn, om de voor uitvoering in aanmerking komende werken te verrichten. Wy komen daarop nog terug.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10