SchagerCourant Raad Hoogwoud. CALLANTSOOG. PETTEN. Abonnementsgelden, Derde Blad. Uit onze omgeving. Betaling 3e kwartaal. vóór 20 October a.s., DE ARME KRANTENSCHRIJVER. (Buen Humor). Men zegt, dat hij in de kranten schrijft. Arme tobber! Kan hij zich nog geen goed papier aanschaffen? Bij gehouden kasopname bij den gemeenteontvanger was het kassaldo f 19599.32V2. waarvan het grootste gedeelte bij de Boerenleenbank is belegd. De afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten verzoekt een bijdrage ad *4 cent •■'er inwoner f5.30, voor de aankleeding van een bestuurskamer van het vereenigingshuis te Den Haag. Alleen de heer Bossen stemde tegen, hij zag het nut van de Vereeniging van Ned. Gemeenten niet in. Van de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten was schrijven ingekomen dat uit een uitspraak was gebleken, dat de niet-invoering van de lichamelijke oefening de aanspraak op de rijksver- goeding niet in gevaar brengt. Niet veel animo. Van het hoofd der school te Aartswoud was be richt ingekomen, dat er geen aangiften waren voor den cursus van schoolvrije jeugd. De cursus zal ook niet worden gegeven aan de R.K school en ook niet aan de Langereis school. Voor den cursus aan de school te .Iverkelaan waren 16 leer lingen. De heer Bossen merkt op, dat het nogal gaat met de school aan de Kerkelaan. De verordening tot heffing van opcenten is door Ged. Staten goedgekeurd, evenals het besluit tot wij ziging begrooting dienst 1929. Geen diefstal mag door de gemeente wor den gepleegd. Door het P.E.N. wordt opgezegd, tegen 1 Mei 1930, het straatverlichtingscontract dat aanstonds 5 jaar zal hebben gegolden. Het huidige modelcontract werd toegezonden en gedetailleerde voorstellen zullen vol gen. B. en W. stellen voor, die gedetailleerde voorstel len af te wachten. Zij hebben de kosten nagegaan, en het is niet meegevallen, dat bij het nieuwe con tract de kosten slechts een paar honderd gulden min der zullen worden. Zij willen dan ook met het P.E.N eerst eens een praatje houden. De Voorzitter brengt tevens ter sprake het verplaat sen van een 3-tal lantaarns te Aartswoud, bij Kerke- pad enz. B. en W. zullen daar overleg over plegen met het P.E.N. De heer Bossen denkt, dat het beter is er een nieuwe lantaarn bij te plaatsen, want anders komen de lantaarns te dicht bij elkaar. De heer Glas wil ook met het P.E.N. bespreken dat de palen te veel in den weg staan en spr. bespreekt ook de verlichting van de Gouw. Daar wordt als eisch gevraagd f 100 per lantaarn, wat veel goedkoo- per hier kan. De Voorzitter zegt, dat het besproken zal worden en ajs het noodig is zal te Aartswoud er een lantaarn bij geplaatst worden. De geest zullen B. en W. wel bekend maken, maar spr. heeft voor de verlichting van de Gouw geen f500 over. De heer Bossen meent, dat de Gouw recht heeft op verlichting. De Voorzitter zegt, dat dan de Langereis ook komt. Het is de vraag of de raad met de straatverlichting wil doorgaan of er mee op wil houden. De heer Bossen zegt, dat als met de straatverlich ting werd opgehouden, het diefstal door de gemeente zou worden, want de burgerij heeft de gelden bijeen gebracht en de gemeente zou voor verlichting zorgen. De Voorzitter zegt, dat de raad niet dezelfde blijft en spr. wijst er alleen maar op, dat de raad, nu het contract is opgezegd, een uitspraak moet doen. De heer Klaver zegt, dat ophouden met straatver lichting veel tegenwerking zou ondervinden. De heer Vijn: Het is wel gezellig de straatverlich ting. De raad bestaat uit 7 personen. Van de heeren F. L. Bakker e.a. te Aartswoud is een schrijven ingekomen, waarin gevraagd wordt, terug te willen komen op het besluit tot wijziging van de schoolwijken en te willen benoemen oen 3e leerkracht voor de school te Aartswoud. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie met de com missie om 11 uur in besloten vergadering zal worden behandeld. De heer Bossen vraagt, waarom niet in openbare vergadering. De Voorzitter antwoordt, dat de raad uit 7 perso nen bestaat en niet uit 10 en behandeling in openbare vergadering in strijd met de wet zou zijn. Spr. merkt voorts op. dat hij de leiding heeft en spr. doet het dan ook beslist niet. In de openbare vergadering kan er dan later over gesproken worden, zooveel als men wil. De Armenbegrooting voor 1930 wordt goedgekeurd, tot een bedrag van f6313.99K, met een post van f2000 als gemeente-subsidie en f400 voor verstrekking brandstoffen. De subsidie-aanvragen. Voor de malariabestrijding wordt een subsidie van 1 cent per inwoner toegestaan, voor de Gezinsverple ging f300. Het Witgele Kruis verkrijgt een subsidie van f 100, waartoe met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten, de heeren Bossen, Vijn en De Wit stemden tegen, de heer Vijn met de opraerkinig dat hij voor een subsi die van f 50 is. Aan „Vakonderwijs" in Westfriesland" wordt een subsidie van f 15 toegekend. „Volksmin' vraagt en verkrijgt weer een subsidie van f 100. Van Weere en van de R.K. School is nog geen aan vraag gekomen en daarom zal daarvoor geen bedrag op de begrooting worden uitgetrokken. „Vacantiekolonies" krijgt weet een subsidie van f50, de federatie Noordhollands Noorden van de vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken f 10. De commissie voor de Zuiderzeevis scherijtentoonstelling, te houden te Enkhuizen krijgt een afwijzende beschikking op zijn verzoel. om een bijdrage. De begrooting voor de Langereizer school wordl vastgesteld in ontvangst op f5551 en in uitgaaf op f6511. 1-*"l| dat de aanleg zal kosten f500, welk bedrag In 10 jaar kan worden afgelost. D einstallatie voor de gas- verwarming zal kosten f837 en het te verbruiken gas zal tegen 5 cent per M3. worden berekend. Door B. en W. was gevraagd naar de kosten van gasverwarming per lokaal, teneinde een vergelijk te kunnen maken met de kosten van kolen verwarming. Geantwoord werd echter, dat deze kosten niet waren op te geven, want dat dit afhing van den winter. Wel was gasverwarming duurder, maar de voordeelen van de gasverwarming wogen daar wel tegenop. De heer Glas heeft geinformcerd cn toen is hem gebleken, dat gasverwarming bezwaren had, omdat er kinderen zijn, die er niet tegen kunnen. Spr. voelt dan ook meer voor centrale verwarming dan voor gasverwarming. De heer Bossen zou in ieder geval betere gegevens willen hebben cn spr. merkt op dat Nieuwe Niedorp en Wink:l wel ook gasverwarming hebben. De heer Vijn zegt, dat dit belanghebbenden zijn. De heer De Wit zegt dat centrale verwarming ook de voorkeur verdient met het oog op het bevroren ge raken van de closets. Spr. vindt het schrijven wel een beetje te terughoudend. De hee* Vijn zegt dat ze de kosten wel zullen weten. Besloten wordt de kwestie over centrale verwar ming aan te houden voor volgend jaar. Waar voor de Langereisschool de vrijstelling voor het geven van lichamelijke oefening tot 1 Januari 1930 liep, zal opnieuw verlenging der vrijstelling wor den gevraagd, eveneens wat betreft de school te Aartswoud. Voor de school aan de Kerkelaan was de vrijstelling tot 1 Januari 1931 verleend. Door een viertal inwoners J. Koning e.a. was een schrijven ingezonden, dat zij zich verzekerd hebben tegen onvrijwillige werkloosheid en nu aan den ge meenteraad vragen of de gemeente genegen is toe te treden tot de regeling voor werkloosheidsverzekering. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het schrijven nog niet hebben behandeld. De Raad heeft eerder beslo ten niet toe te treden, maar toen waren er ook geen ingezetenen die er van profiteerden. Wel merkt spr. op dat adressanten allen werkzaam zijn buiten de ge meente. De heer Bossen voelt wel wat voor inwilliging van het verzoek. Een onderzoek naar de kosten zal worden ingesteld. In verband met een mondeling verzoek, wordt de pensioengrondslag van der gemeente-veldwachter na der vastgesteld op f 1660. De schoolkwestie. Geen boventallige onderwijskracht. Het is inmiddels elf uur geworden, de commissie uit Aartswoud blijkt aanwezig te zijn en de open bare vergadering wordt geschorst, teneinde een be spreking te houden met deze commissie, die blijkt te bestaan uit de heeren Veerman, Hemke en F. L. Bakker. De comitévergadering duurde ongeveer 5 kwartier en na heropening van de openbare vergadering, zegt Voorzitter, dat de commissie dus allereerst vroeg in trekking van het raadsbesluit tot wijziging van de schoolwijken en deze schoolwijken weer vast te stel len zooals ze voorheen waren. B. en W. stellen den Raad voor het bedoelde be sluit wel in te trekken, maar het dan zoo te wijzigen, dat tot deze school zal behooren het gedeelte langs de Gouw tot het Wuiver. De Boekeiweg aan de zuidzijde zal behooren tot de wijk Kerkelaan, het overige tot Aartswoud. De kinderen van Galis blijven bij Lange reis. De heer De Wit wil een tegenvoorstel indienen en wil bemiddelend optreden, door B. en W. den men schep die hier hun kinderen naar de school sturen, te doen bewegen dit te blijven doen. Op de vraag van den Voorzitter of dit voorstel wordt ondersteund, zegt de heer Bossen dat de ervaring wel heeft geleerd, dat het niets waard is; 25 a 30 jaar was de toestand als voor de vcrdeeling door B. en W., maar is gewijzigd door de school te Langereis. En bij de regeering ligt de schuld, omdat er een bijzonders school is gekomen. Noodgedwongen om een tweede leerkracht te hebben, is tot de wijziging overgegaan. Mocht het aantal leerlingen weer stijgen, dan zou den er weer kinderen naar de Langereis toe kunnen gaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde de heer De Wit. De nieuwe regeling zal 1 November a.s. ingaan. Wat het aanstellen van een derde leerkracht voor dc school te Aartswoud betreft. B. en W. hebben hier omtrent geen voorstel, omdat de meeningen in het college verieeld zijn. De Voorzitter zegt zelf voorsteller van het aanstel len van een derde leerkracht te zijn, gezien de toe lichting van den heer Veerman. De beide wethouders voelen er niet voor. Er kan dus worden gesproken van een meerderheid en een minderheid in het col lege, doch spr. heeft slechts advies te geven. Maar de raad kan 5 stemmen tegen de 2 van de wethou ders stellen. De heer De Wit stelt voor, voor Aartswoud een der de leerkracht aan te stellen, gezien de boventallige tweemansschool hier en gehoord de mededeelingen van den heer Veerman. De heer Bossen informeert naar de meening van de wethouders. De heer Vijn zegt, het te willen afkijken totdat de toestand zóó is, dat het rijk een derde leerkracht vergoedt. Den heer Schilder komt het voor, dat na de nieuwe wijkverdeeling Aartswoud spoedig aanspraak heeft op een derde, door het Rijk te betalen leerkracht en spr. wil dat oogenblik afwachten, omdat de ge meente dan van groote finantieele offers is ontheven. De heer Bossen zegt, dat het inderdaad voor enkel® leerlingen zware finantieele offers vraagt. Was voor heen het aantal leerlingen per klas 48, de regeering heeft dat zelf te hoog geoordeeld cn is het aantal gedaald tot 33. Te Aartswoud is het aantal leerlin gen nu 68, wat met het oog op de Zuiderzeewerken eerder zai stijgen dan afnemen, terwijl door de wijzi ging van de scm>olwijken er al 4 bijkomen. Als d« gemeente een boventallige onderwijzer aanstelt, zal dat kosten f 1300, terwijl dan ook de Bijzondere school wel om een boventallige leerkracht zal vragen. Dat wordt dan f 2600.—. Door de gemeente wordt aan het Burgerlijk Armbestuur een subsidie van f2000 toege staan en sp denkt dat als dan de gemeente voor het aanstellen van boventallige onderwijskrachten tekort komt, die subsidie vnn het Burgerlijk Armbestuur zal worden ingehouden en komt het dus te druipen op den kleinen man. HII OVERDREEF. (Gutierrez). Dinsdag 15 October 1929. 72ste Jaargang. No. 8545 Het gaat onze muziekvereeniging niet voor den wind de laatste jaren. Het aantal directeuren, dat zij In korten tijd gehad heeft, is niet bevorderlijk geweest om goede resultaten te bereiken, terwijl bovendien de animo er bij de leden op die manier uitgaat. De laatste i directeur heeft het slechts 2 maanden volgehouden, imet een totaal van 5 repetities. In de laatst gehouden ledenvergadering werd daaroln besloten een andere lijn te volgen, n.1. tot directeur te nemen iemand van het dorp, waardoor het bezwaar der vorige directeuren, Jte groote afstanden naar hier, komt te vervallen. De -heer A. Vriesman, werkend lid van het corps, werd bereid gevonden de functie van directeur op zich te nemen. Daar de leden zoowel als de nieuwe leden, ervan overtuigd waren,, dat voorloopig veel moeilijk heden zijn te overwinnen en het deelnemen aan ^con- coursen niet mogelijk zal zijn, werd besloten het lid maatschap van den Westfrieschen Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen op te zeggen. De hoop werd .uitgesproken, dat de vorderingen zoodanig zullen zijn, 'dat binnen niet te langen tijd opnieuw aansluiten kan //volgen. Wij wenschen onze muziekvereeniging veel succes met haar nieuwen directeur. Wij kennen hem als iemand, die over muzikale talenten beschikt en de weinige malen dat wij hem bij ontstentenis van den directeur zagen dlrigeeren, doet ons alle hoop koeste ren, dat het hem zal gelukken het corps weer om hoog te brengen. Het Be^tpur der Noord-Zuld-Hollandsche Red dingsmaatschappij heeft aan een viertal oud-redders, welke in meer of mindere behoeftige omstandigheden 'verkeeren, een uitkeering verleend, n.1. 2 van f 4 en 2 van f 2 per week. Ook het Dorus Rijkersfonds gaat voort met haar mooie werk. Thans is weer aan een Ingezetene, oud-redder, een uitkeering toegekend van f 4 per week. L I Woensdag 16 October zal de heer W. Govers 40 jaar deel hebben uitgemaakt van de Commissie van plaatselijk bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij. Het zal den krassen ouden heer, die ook Jn tal van andere functies veel voor de gemeente ge daan heeft, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Eind vorige week had in „Het Wapen van Petten" een korte plechtigheid plaats. Daar waren verschil lende ingezetenen van Petten we zagen ook enkele bewoners van Zuid-Zijpe bijeen gekomen, teneinde hun oud-burgemeester H. S. Erlks, die door de bekende aamenvoeging ambteloos burger geworden is, te huldi gen. Toen de heer en mevrouw Eriks binnengeleid waren, trad de heer Geensen naar voren en schetste in een geestig speechje het vele goede, dat de heer Eriks voor Petten en zijn bevolking heeft gewrocht. In hoe veel vereenigingen en comité's heeft U niet van uw tijd en energie gegeven, teneinde het algemeen wel zijn te dienen, aldus spreker. Als leed heerschte in de gezinnen der inwoners, voelde u het leed mee en trachtte naar de mate uwer krachten balsem te stor ten ln de geslagen wonde. En waar vreugde was op •hoogtijdagen in het familieleven, zat u mee aan en wist niet zelden de feestvreugde te verhoogen. U heeft de bevolking genegenheid geschonken, thans wil zij van haar genegenheid voor U getuigen. I Hierna bood de spreker met enkele toepasselijke woorden uit naam der burgerij het echtpaar Eriks een fraai huldeblijk aan, bestaande uit een natuurgetrouwe wedergave van het raadhuis in zilver op een zwart- vllten fond, besloten in een achtzijdlgen zilveren rand. Een artistiek uitgevoerd wandbord, waarvoor de ont werper en vervaardiger, de heer J. van Straten, juwe lier te Hoorn allen lof verdient. De heer Eriks toonde zich uitermate verrast bij deze onverwachte sympathie-betuiging en dankte, na het memoreeren van enkele bijzonderheden uit zijn loop baan, de schenkers recht hartelijk. Nadat ook nog de heeren De Leeuw en Nottelman enkele woorden gesproken hadden, werd een bijeen komst gesloten, die, ondanks allen eenvoud, goed was bij te wonen. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het derde kwartaal 1929, een bedrage van 11.6S (voor courant met Zondagsblad f2.38), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één een' verkrijgbaar. Per .Postwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met fO.L verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen- geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nlenwe Mode blad, Graciense, enz. zijn geabonneerd, kunnen ever. eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 3e kwartaal 1929, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE. Vergadering van den Raad op Maandag 14 October 1929. des morgens half 10. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die onver anderd worden vastgesteld. Mededeelingen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat alvorens tot aanleg van de waterleiding in de school te Langereis en tot uitbreiding van het schoolplein te Langereis over wordt gegaan, eerst teekening en omschrijving naar den Inspecteur van het L. O. moeten worden gezonden. De inspecteur was hier geweest en er bleek niet voldaan te zijn aan het Koninklijk Besluit. Aan den heer Saai is opgedragen een en ander voor elkaar te zetten. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Met den heer P. Pijper, Langereis is een bespre king gehouden over den aanleg van waterleiding, omdat uit het schrijven niet voldoende blijkt of Pij per f200 zou moeten betalen. Hij wil wel voor f 100 water gebruiken en er zijn nog een 4-tal perceelen die aangesloten kunnen worden. De Voorzitter her innert aan het bericht dat de provincie voornemens is 20 bij te dragen in het tekort van de niet-rendabele aansluitingen. De heer Bossen merkt op, dat er nog 5 perceelen naast dat van Pijper aangesloten zouden kunnen wor den. De Voorzitter zegt, dat dus een nader onderzoek zal worden ingesteld. Het aanplakbord zal niet aangebracht worden aan het perceel Breed, maar de heer Modder is zoo wel willend geweest goed te vinden dat het aan zijn per ceel komt. Als we als broeders willen samenleven. Van de Centrale Esperanto-propaganda-coramissie is het bekende verzoek ingekomen omtrent het hou den van dit onderwijs. B. en W. meencn dat de leerstof al reeds zoo uit gebreid is, dat het moeilijk gaat om haar nog uit te breiden. Wordt er in de gen^pente voor dit ondehvijs gevoeld, dan kan de Raad op deze zaak terugkomen, maar B. en W. adviseeren om het adres voorloopig maar voor kennisgeving aan te nemen. De heer Bossen gevoelt er wel wat voor. Het on derwijs zou in combinatie b.v. met Winkel cn Nieuwe Niedorp, of met Spanbroek cn Opmeer gegeven kun-* nen worden. Spr. meent dat het meer verbroedering, ook met het buitenland, zal veroorzaken. We gaan met alles vooruit, dus het moet ook hier mee. De Voorzitter zegt dat B. cn W. er ook niet geheel afwijzend tegenover staan, maar we hebben in onze gemeente 3 openbare scholen en één bijzondere school. Het adres wordt voorloopig voor kennisgeving aan genomen. De heer De Wit zag er ook een voordeel voor de jeugd in. Ingekomen is de begrooting van de Gezondheids commissie te Hoorn. De bijdrage voor 1930 is voor onze gemeente geraamd pp f 43;36. Het jaarverslag over 1928 van den Vleeschkeurings- dienst, kring Spanbroek, o.m. vermeldende dat 3216 dieren ter keuring waren aangeboden, werd voor ken nisgeving aangenomen. De heer Th. Koeten zond een hartelijke dankbetui ging voor den ondervonden steun die zijn zoon had ontvangen voor zijn opleiding in de muziek. De Voorzitter zegt, dat het tot tevredenheid stemt dat de gemeente met haar steun succes heeft gehad. Processen-verbaal in uitzicht. Het P.W.B. heeft een inspectie gehouden in deze gemeente naar de aansluitplichtige perceelen, die niet zijn aangesloten. 8D/2 was er aangesloten en hoewel dit percentage niet onbevredigend is, zijn er toch nog ruim 70 perceelen die nog niet zijn aange sloten. De Voorzitter zegt, dat deze perceelen vóór 1 Novem ber aangesloten zullen moeten zijn en dat anders tot vervolging zal worden overgegaan, want tenslotte zou het tot nadeel van de gemeente zijn. De heer Bossen wijst er op, dfft het te Langereis een beetj£ eigenaardig is gegaan, dat aan den boven kant de perceelen wel aansluiten, maar ook de ove rigen wel willen aansluiten. De heer De Wit zegt, dat de kwestie is dat de zaak er verkeerd is aangepakt. De heer Bel heeft, eerst de contracten laten teekenen en daarna zijn de buizen gelegd, terwijl de heer Van der Plas eerst de buizen heeft doen leggen en daarna de contracten ter teeke ning heeft aangeboden. En toen waren er die wei gerden de contracten te teekenen. Maar er zijn er die naderhand hun perceelen hebben doen aansluiten. De Voorzitter hoopt dat de menschen nu zullen aan sluiten, want het is onpleizierig als men de menschen moet vervolgen. Van den Minister van Onderwijs kwam bericht in dat er één leerling uit deze gemeente de H.B.S. te Enkhuizen bezoekt. Weer wat nieuws. Met deze opmerking door den voorzitter wordt in geleid het verzoek van de Vereeniging voor Bloem bollencultuur om een teeltverbod uit te vaardigen voor een 4-tal met name genoemde aardappelsoorten, die het meest vatbaar blijken te zijn voor wratziekte. B. en W. verwonderen zich er over dat de landbouw- maatschappijen zich nog niet met deze kwestie be zig houden en willen een afwachtende houding aan nemen, totdat dit wel gebeurt. De heer Bossen vraagt hoe controle moet worden worden uitgeoefend en acht het meer een rijkszaak. De Voorzitter erkent, dat controle zeer moeilijk is. De Bravo wordt nogal in kleine tuintjes geteeld, en om die teelt te verbieden, is niet zoo gemakkelijk. Het schrijven wordt voorloopie- voor kennisgeving aange nomen. LATE ONGERUSTHEID. (Der Gotz.) Wat is er aan de hand, mijnheer Meyer? Een uur geleden is mijn vrouw gedoken en nog niet boven water verschenen. Ik begon onge rust te worden. Is gasverwarming ten nadeel® van het kind? Ten aanzien van de gasvoorziening aan de school te Langereis is van de gasfabriek bericht ingekomen, Hij zegt, dat hij gespeculeerd heeft en in een jaar tijd, al zijn geld heeft verloren. Wat een overdrijving! Niet in een jaar, maar in een half jaar tijds.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9