Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Een Belgisch vliegtuig in brand. De verloving van de Belgische prinses. Ernstige botsingen te Weenen. Een Belgisch schip vergaan. Een minder „gulden" herinnering uit onze Vaderlandsche geschiedenis. Binnenlandsch Nieuws. Fmsat* auto-ongeluk bij Eindhoven. De kindermoord te Rotterdam. gezwoegd, doch de juiste combinatie en schot is nog steeds zoek. Vooral het laatste is bij D.T.S. binnen- trio zeer zwak. De thuisclub had o.a. C. Langendijk en Kuis in de gelederen. Kuis is een zeer tactische speler. Wanneer hij den bal heeft, gebruikt hij zeer goed zijn verstand. Vooral het plaatsen is uitstekend van hem. Keeper Mink was ditmaal niet zoo goed als anders. Vooral in het begin was hij zeer „los"' en werkte niet al te best weg. Later herstelde hij zich en redde eenige malen fraai. De beide backs waren weer goed op dreef. Van Dijclc had verschil lende malen succes met zijn buitenspel valletje. Ze 'hoeden zich echter voor te ver opdringen. De half- linie is niet het sterkste deel van het elftal; toch heeft ze dit keer beter voldaan, dan de vorige keer. Er zijn echter te groote gapingen tusschen de voor- linie en de halfs. De voorhoede is ook nog niet ideaal, wel werken ze hard en spelen soms goed individueel, maar het sa menspel en schieten laat nog te wenschen over. Ver der moet men ook vooral de vleugels niet verwaar- loozen. De beide buitenspelers beschikken over een flinke snelheid. Schinkelhaven is een aardige ploeg met harde werkers, zonder bepaalde uitblinkers of zwakke plaatsen. De achterhoede was trapvast en van dc voorhoede was de rechtervleugel het gevaarlijkst. De leiding was bij den heer Geurts in goede han den en de scheidsrechter hield de teugels zeer strak. Wanneer de scheidsrechter beginnen blaast, moe ten nog verschillende spelers komen. Dit is een ver keerde gewoonte, mijneheeren. D.T.S. wint de toss, zoodat Schinkelhaven aftrapt. Het spel is nog maar een paar minuten oud, als de achterhoede der thuisclub weifelt, waardoor de be zoekers een goede kans tot schieten krijgen, welke ze niet nalaten voorbij te laten gaan. Onhoudbaar vliegt de bal in den hoek 01. Een oogenblik later moet Mink weer handelend optreden. Zeer gevaar lijk stompt hij weg, inplaats van te vangen. Een corner is het gevolg. Deze wordt goed genomen en ingekopt, maar de keeper redt. Inmiddels is D.T.S. ook een paar keer aangevallen. Veel verder dan dc backs brengen ze het niet, wanneer de rechtsbuiten der Amsterdammers fraai doorbreekt, schiet hij hard naast, waardoor een pracht-kans verloren gaat. Dan breekt D.T.S. door. De keeper redt vallend, opnieuw wordt de bal ingeschoten en er wordt reeds gejuicht, maar te vroeg. Een der backs redt op de doellijn staande. Bij een nieuwen D.T.S.-aanval schiet Jb. Ivos keihard tegen den doelpaal. Een buitenspel doelpunt voor Schinkelhaven wordt terecht geannuleerd. De thuisclub is nu sterker. De bal gaat van links naar rechts, waarna Kos van nabij inschiet. De keeper redt koppend. Over pech had hij dus niet te kla gen in deze periode. Een vrije trap wegens „wande len" met den bal door den doelman van Schinkel- haven geeft oen vrijen trap, welke hard door Kuiper wordt genomen. De lat bracht redding. Wanneer een der backs geheel onnoodig hands maakt, krijgt D.T.S. een penalty. Van Dijck komt naar voren en voltrekt het vonnis. 11. Met dezen stand breekt dc rust aan. Nauwelijks is het spel weer begonnen of Mink laat een tam ingeschoten bal glippen en het is 12. De gastheeren worden nu wakker. Kuis schiet hoog over. Het spel wordt nu spannender. Wanneer de bal ver vooruit wordt geschoten, loopen de keeper en Kos gelijk toe. Kos is er even eerder en wipt de bal juist over den keeper heen. 22. Een hooge voorzet wordt door Mink corner gewerkt, welke den gasten niets oplevert. Een vrije trap op den rand van het strafschopgebied wordt door Kos zonder resultaat genomen. D.T.S. is nu een tijd lang sterker. Zelfs Van Dijk wil het probeeren en komt naar voren. Dit opdringen is echter gevaarlijk en Schinkelhavcn breekt soms fraai door. Een goede kans gaat voor hun verloren als de middenvoor zelf schiet inplaats van over te geven. Mink loopt een keer zeer gevaarlijk en ver uit. Een corner is het ge volg. Deze wordt goed genomen en door den midden voor hard naast gekopt. Het spel golf nu weer heen en weer. Aan weerszijden krijgt men nog kansen, doch geen der partijen weet te doelpunten. Wanneer de scheidsrechter het einde aankondigt, is de stand nog gelijk, wat de uitslag vrij goed weer geeft D.T.S. mN.V.V. II(Nieuwo Niedorp), 8—2. D.T.S. was geregeld in de meerderheid in dezen vrij saaien wedstrijd. Rust 4—2. Na de thee voegde de thuisclub er nog een viertal doelpunten bij, waarte gen N.V.V. niets tegenover kon stellen. Nieuwe Niedorp, 21 Oct 1929. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik naar aanleiding van het verslag van den Raad van Nieuwe Niedorp 1.1. gehouden, onder staande regelen geplaatst. De heeren raadsleden schijnen er geen idee van te hebben hoe moeilijk het is tegenwoordig met het toe nemende verkeer, en met de middelen, die het Banne- bestuur ter beschikking heeft, de wegen zoo te maken, dat zij aan een redelijken eisch voldoen. Tenminsto voor die gedeelten welke dagelijks worden belast met 2 300 auto's, zooals bij den weg N. Niedorp Verlaat. De besturen van de waterschappen die met het beheer van de wegen belast zijn, zullen wel weten wat er te doen is nu een langdurige droogte en daarna een natte periode en dan met dit toenemende verkeer. Het gaat mij ook even als menigeen, als ik met mijn auto op een weg rij, met de bekende Noord-Hoüandsche knippen die nog geen bestrooiing in het najaar heeft ge noten. Dan vind ik ook dat het een rweg is, en als de beheerder er flink wat bazalt of grint heeft overge- strooid dan vind Ik het ook een rweg om er over te rijden, maar toch geeft mij dat niet om dan maar over slecht beheer te spreken. Ik zou wel eens van die heeren mopperaren willen weten, hoe zij het met die gewone middelen zouden aanleggen. Met genoegen neem ik nuttige wenken van hen aan. Het is zoo gemakkelijk critiek op een ander zijn werk uit te spreken. Wat is er niet een critiek uitgesproken over den Dorpsweg in 't voorjaar 1929, en die weg is in beheer bij de gemeente N. Niedorp. Waar er over gevaar gesproken wordt door wethouder Kooij, dan was daar dat woord beter op zijn plaats. Hoe heeft de heer Kooij zijn afkeuring niet te kennen gegeven, toen het Banne- bestuur besloten had den weg lang3 Koetenburg tot 4 meter te verbreeden. waarvan de kosten voor 400 strek kende meter keer f 1.25 per m. is f 500 heeft gekost. Wa3 het niet de heer Kooij, die in een raadsvergade ring voorstelde om den weg vanaf 't Hoekje tot de tramlijn evenzoo te maken als den weg te Schagen vanaf den overweg Grootewal tot het station? Maar mijnheer Kooij dat was een dito weg als dien gewraakten duren weg langs Koetenburg. Als de heer Gatjaard even geduld heeft tot dat het nieuwe Algemeeno Reglement voor de waterschappen in werking treedt, zullen de vergaderingen der Banne openbaar zijn. En als dan evenzoo vele comité-vergade ringen worden gehouden als door den gemeenteraad van N. Niedorp, dan komt Gaijaard evenvee! te hooren van 't Bannebeheer als ondergeteekende van 't Gemeentebe- heer, en zijn beiden dus even democratisch. Verder zou het mij zeer aangenaam zijn als de raad van N. Niedorp met voorstellen bij het Bannebestuur komt tot overname der wegen. Met dank voor de plaatsing, J. STAMMES, Voorz. der Banne N. Niedorp. DE LEVERSTRIJD. Volgens het blad „De Vleesch- en Veehandel", zal de leverstrijd opnieuw beginnen. De strijd zal echter alleen gevoerd worden tegen het Fonds Schagen. De kwestie is thans zoo. Alle verzekeringen geven nu te Amster dam den toeslag van f 1.00 per voorwaardelijk goed gekeurde levér, zoodat men zich voegt naar de gevallen beslissing en de Commissie van overleg. Met één uit zondering het Veefonds Schagen. De Grossiersvereeniging wil nu in een ledenvergade ring voorstellen, voorgoed met Schagen te breken. D$n Helder en Alkmaar zullen worden verzocht dit voor beeld te volgen. ROODVONK. In Schagen komt een geval van Roodvonk voor. „IN EIGEN KRING". Het was Zondag weer voor een volle zaal, dat de Schager tooneelvereeniging „In Eigen Kring" in het Noordhollandsch Koffiehuis „De verjongde Professor" opvoerde, vroolijk spel in drie bedrijven door Piet Mig horst en Frits van Duinen. Een vroolijk stuk en goede kennissen op het tooneel, twee feiten, die aan het groot aantal bezoekers niet vreemd zullen zijn geweest Een familielid, vriend of vriendin op de planken te zien, wekt ongetwijfeld steeds een groote belangstelling, een echt meeleven met hen, die daar voor het voetlicht hun tale-" naar beste krachten ontplooien. En niet dat me direct maar alles mooi zal vinden, maar men is t eerder geneigd om een foutje over het hoofd te zien... En waarom niet? Er is genoten, en dat is het voornaamste. Genoten van het over 't algemeen geno men -heel goede spel en ook van het succes, dat ook dezen avond weer aan „In Eigen Kring" ten de«il is ge vallen, dan zij de goede voorbereiding, keurige aan kleeding, enz. De inhoud van het blijspel, het punt waar het hier om ging, was de verwarring tusschen twee personen. Een bekend thema, waaruit reeds vele tooneel schrijvers de stof voor een dolle klucht hebben geput, maar dat toch altijd weer inslaat. De titel zegt het reeds, dat de „ver jongde Professor' hier een van de twee personen moet zijn geweest, terwijl de andere zijn neef is. Het ge trouwde paar. Mar ie en Frits, (eerst Marle en dan Frits) zijn de huisbewaarders, de hospita's van Goedhart, ter wijl Elze en Henrl Vermaat naaste buren en met de andere vier het eigenlijke zestal uitmaken, die het. in de oogen van Marie en Frits, zoo misterleuze, geval van de „verjonging" van den Professor tot een dolle klucht weten op te voeren. De professor is voor een paar weken naar Weenen. om in samenwerking met een anderen prof, de „apen- klier" weer op een door hem nieuw gevonden wijze tot heil van de reeds bejaarde menschen te exploiteeren. Marie en Frits (de laatste zit steeds in de papieren van professor te snuffelen „studeeren" noemt hij dat) zijn naturlijk ook op de hoogte van het groote „geheim" en stellen zich ook reeds veel van hun eigen verjon ging voor. Marie weer een fijne, frissche jonge meid en Frits de flinke artillerist, die „Lotje" voordraagt, een lied waar hij altijd veel succes mee geoogst heeft. Of misschien, wanneer ze teveel van het „goedje" nemen, dat ze weer minderjarig worden of dat Marie «r zoo veel van nemen zal, dat ze weer zuigeling wordt, en met roze billetjes in haar wiegje zal rond spartelen. Is het dus wonder, dat ze over 14 dagen perplex staan als de professor, die reeds de zes kruisjes nadert, als een flinke, gezonde kerel terugkeert? Dit gelooven Marie en Frits tenminste, maar ze weten niet, dat professor's neef, Jan Goedhart stuurman op de groote vaart, uit Indië zou terugkeeren en bij zijn oom zijn 'vacantie zou doorbrengen. Hieruit ontstaan natuurlijk zeer vermakelijke verwikkelingen, temeer waar Henri Vermaat, de buurjongen,- een oud vriend van Jan, met dezen laatste een weddenschap aangaat dat hij (Jan) inderdaad op zich neemt drie dagen lang voor den verjongden professor te spelen. Totdat eindelijk de ont knooping komt, die de lachlust natuurlijk ten top voert. Het spel van den heer Grootes als professor Goed hart was ook ditmaaij weer goed. Mej. FranzenSlikker en de heer Van Dok als Marie en Frits hebben ons het meest voldaan. Hun rollen leenden zich trouwens ook het best toe, om het publiek voor zich in te nemen. De heer K. Beunder wist als de rondborstige zeeman de hartige zeemanstermen op de juiste wijze te plaatsen, terwijl Mej. Smit en de heer Mulder als Elze en Henri Vermaat hun rol niet minder verdienstelijk vervulden. De overige spelers en speelsters hadden zich in hun spel volkomen bij de anderen aangepast, zoodat- alles vlot van stapel liep en deze voorstelling weer een succes werd. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een ceintuur, een mes, een dop van een vulpenhouder. 12 TERSONEN IN LEVENSGEVAAR. Uit Antwerpen wordt gemeld: Een Sabena-vliegtuig deed Zaterdag een rondvlucht met een dozijn leden der Touring Club, In de omgeving van Mechelen vatte de machine vuur op 300 meter hoogte. De piloot die zijn kalmte bewaarde, landde in veld. Een der passagiers werd gewond, doch zijn le ven verkeert niet in gevaar. Toen de machine brandend daalde, gaf een priester, die zich aan boord bevond, allen de absolutie. ONTPLOFFING IN EEN SPAANSCÖE FABRIEK. Twaalf dooden. Bij de ontploffing in een hoogoven te Daracaida zijn 12 menschen gedood en 50 gewond. Van «le laatsten lig gen er 6 op sterven en van 15 ls de toestand ernstig. Men vreest, dat onder de brandende puinhoopen nog meer slachtoffers, liggen. DE WOELINGEN IN PALESTINA. Arabieren ter dood veroordeeld. Het Engelsche gerechtshof te Haifa heeft drie Ara bieren ter dood veroordeeld, die beschuldigd werden bij de 'onlusten een jood te hebben vermoord. Dit is het eerste doodvonnis dat is verband met de deelneming aan de onlusten is uitgesproken. De veroordeelden hebben hooger beroep aangevraagd. MISLUKTE AANSL i OP PARIJSCHEN TREIN. Door baanwachters vrouw verijdeld. V.D. verneemt uit Parijs: Een errstigen aanslag op een trein die veel menschen- levens 1 1 kunnen kosten, heeft men Vrijdag op den spoorv.r - rijsSoissons ontdekt. De vrouw van een overwegwuchter zag, toen zij op weg was naar haar wo ning op het hoofdspoor een ijzeren balk van 6 M. lengte Eenige minuten later moest de sneltrein uit Parijs pas- seeren. Daar de balk te zwaar was holde de vrouw naar het eerstvolgend blokhuis, waar zij eenige wegwerke:-. alarmeerde Dezen konden nog juist op het laatste oogenblik de ijzeren balk van de rails vcnv ijderen. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek geopend. AARDBEVING TEISTERT CHILI. Groote schade ln de stad Antofagasta. Uit New York wordt gemeld: De stad Antofagasta, in Chili, is volgens een bericht, aan de Associated Press, Zaterdag door een hevige aardbeving geteisterd. De materieele schade is zeer groot Eenige personen werden gewond; een zevenjarig meisje werd gedood. Ook in de Chilecnsche steden Calama, Chuquicamata, Topopilla en Union werden krachtige aardschokken ge voeld, die met onderbrekingen acht uur lang aanhielden BLOEDIGE TWIST ONDER NEGERS. Over de verkiezing van een dominé. Uit Chicago wordt gemeld: Vierhonderd negers, onder wie een twist was uit gebroken over de verkiezing van een predikant van hun kerk, hebben elkaar dusdanig met scheermes sen toegetakeld, dat er meer dan 20 gekwetst zijn, waarvan eenige zwaar. Er werden GO negers aange houden. DE VULCAANUITBARSTING OP MARTINIQUE. Nieuwe eruptie van den Mont Pelée. Havas meldt dd. 19 October uit Fort de France op Martinique, dat blijkens een mededeeling van den di recteur van het observatorium te middernacht een nieuwe uitbarsting van den Mont Palée heeft plaats gehad, waarbij gioote lavamassa's naar het dal stroomden. De inwoners van de dorpen St. Pierre en Borne- Rouge zijn aangemaand hun woningen te verlaten. PRINS UMBERTO NAAR BRUSSEL. Naar uit Brussel gemeld wordt, zal kroonprins Umberto van Italië morgen (Woensdag) met gevolg naar Brussel komen, en de gast zal zijn van de ko ninklijke familie van België. De verloving van den Italiaanschén troonopvolger met H.K.H. prinses Marie José van België, zal Don derdag officieel worden afgekondigd. TWEE DOODEN EN VIJF ERNSTIG GEWONDEN. V.D. verneemt uit Weenen: Dc Zondagnacht is te Weenen zeer bloedig verloo- pen. Bij botsingen van beschonken personen werden uvee personen gedood en vijf ernstig gewond. Te Hernals kwam het tot een schietpartij, waarbij een persoon gedood werd. Verder werd iemand door aanvallers als het ware doodgetrapt. Op de Schmelz had eveneens een schietpartij plaats. Acht personen werden géwond, van wie vijf ernstig, gelijk gezegd. NEGEN LEDEN DER BEMANNING OMGEKOMEN. Reuter meldt uit Londen: Men vreest, dat negen leden der bemanning van het Belgische stoomschip „Lola" zijn omgekomen, toen het schip eergisteravond bij Seley Bille schip breuk leed. De geweldige golven sloegen een gat in het ruim, maar de pompen konden niet verhinderen, dat het schip zich met water vulde en omsloeg. Drie overlevenden werden, nadat zij zich verscheidene uren hadden vastgeklemd aan wrakhout, door het Zweedsche stoomschip „Scandinavia" gered, dat hen te Dartmouth aan land zette. Do act© van Seclusie. Uitvloeisel van de haat der De Witten tegen het Huis van Oranje. In de Vaderlandsche Geschiedenis van 275 jaar ge leden hadden eenige feiten plaats, welke wel mogen wor den gememoreerd. Op de eerste plaats werd toen, ln 1654, de vrede gesloten van Westminster, bij de beëin diging van den eersten Engelschen Zee-oorlog. Deze oorlog was vrijwel in zijn geheel in het nadeel der Hollanders afgeloopen, al konden wij eenige overwin ningen ter zee boeken. Deze overwinningen waren wel heel duur betaald met den dood van Tromp en Van Galen. De eerste sneuvelde bij T e r H e i d e, de tweede bij L i v o r n o. De Hollandsche gezant van Bevernlngk knoopte al spoedig met den Engelschen Lord-Protector Cromwell onderhandelingen aan, welke de basis vorm den voor de in 1654 gesloten vrede. Wij kwamen er al heel slecht af met dezen vrede. De Nederlandsche schepen moesten in den vervolge de vlag strijken voor Engelsche schepen. W\j moesten een groote schadever goeding van f 40.000 betalen voor de erfgenamen van de te A m b o n terechtgestelde Engelsche onderdanen. (Nog een nasleep van de zoogenaamde „Ambonsche moord" tijdens het bewind- van Jan Pieterszoon Coen). De grootste schande voor de Nederiandsche natie was echter de acte van Seclusie, waarbij Holland zijn steun zou weigeren voor de benoeming van een lid van het huis Oranje tot Kapitein-generaal, admiraal of stad houder. Deze acte kwam tot stand ondanks het verzet van plaatsen, als Haarlem, Leiden, Alkmaar en En k huizen. Van Hollandsche zijde was de voor- naamtse steun voor deze Acte van Seclusie onze raad- pensonaris Johan de Witt Deze schreef wel zijn „De ductie", waarin hij betoogde, dat Holland het recht had tot het nemen van dezen maatregel en waarin hij (tot veler ergernis) opsomde, wat een Oranje als stadhou der aan ons land koste, echter kunnen wij zijn mede werking aan de tot standkoming van deze acte als een van de kleine daden van onzen grooten Johan de Witt waarmerken. De acte van Seclusie werd in 1660 bij de troonbestijging van Karei II (die eenige jaren in Hol land had vertoefd) in Engeland weder ingetrokken. GEVAARLIJK GOED. De onploffing te Zandvoort. In verband met de ontploffing van een bus slag hoedjes te Zandvoort (zie elders in dit nummer) kan nader worden gemeld, dat de getroffene zoo goed als zeker voor zijn geheele leven verminkt zal zijn. Nog steeds spoelen bussen slaghoedjes aan Tot nu toe zijn al 300 bussen bij de politie te Zandvoort gedepo neerd. Men vermoedt, dat zij afkomstig zijn van een Russische houtboot. VRACHTAUTO MET ARBEIDERS TEGEN EL:; BOOM GEREDEN. AJIe Inzittenden er uit geslingerd. Men meldt uit Eindhoven: Gistermorgen te half zeven is op den Sonscken weg te Kindhoven een ernstig auto-ongeluk g. beurd. De vrachtauto van «len heer M. B„ wilde t-r p'aatse een autobus uit l'c'en pirscervj, ton» luj onverwacht moest irtwijken voor \i"r kotserr. I. «hnulf bleef niets anders ovm* d:t" ofwel «m t% grn of tegen hoornen t» iv '4.j fcorr he: laatste. Ten gevolge van i!e botsing werd dc twee personen, die naast den chauffeur gezeten waren, door de voorruit geslingerd en op den grond ge smakt. De chauffeur B. kwam er heelhuids af. Aohterop den wagen waren gezeten zes personen, die allen eveneens van den wagen werden geslin gerd. Zij kwamen in een sloot terecht. Direct daarop brak tot overmaat van ramp met een knal de bak van den vrachtauto en kwam boven op de menschen in de sloot terecht Boeren uit de omgeving en dr. Goyarts waren onmiddellijk ter plaatse om bijstand te verleenen. Toevallig passeer de een autobus uit Oss, waarmede de acht gekwet sten toen naar het Nv. gasthuis te Wocnsel werden vervoerd. Een van hen bleek het linkersleutelbeen te hebben gebroken. De verwondingen der anderen konden nog niet worden vastgesteld, maar vermoede lijk zouden zij in den loop van den dag allen naar huis kunnen worden vervoerd. RELLETJES TE MAASTRICHT. De gewonde politieagent overleden. Zondagmorgen is in het ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht overleden de politie-agcnt Houbers, die bij het opstootje van Woensdagavond een schot in den buik kreeg. De overledene ,die 35 jaar oud was, laat een vrouw cn drie kinderen achter. VERMOEDELIJKE DADER IN EEN LOGEMENT TE HEERLEN GEARRESTEERD. ZATERDAGAVOND TEGEN HALF TWAALF, TER WIJL HIJ ZAT TE KAARTEN. Door middel van een geheime circulaire aan alle politie autoriteiten en met behulp van de radio. Zal het einde van het ontzettende moorddrama op de 10-jarige Marietje van O. In den Blijddrperpolder bij Rot terdam nu toch binnenkort nog komen, zal de ontknoo ping van dit lugubere, door en door tragische gebeuren nu weldra bekend worden? Heel Nederland wacht met spanning de beantwoording van deze vraag af. En vooral nu, nu de politie Zaterdagavond den ver- moedelijken dader te pakken heeft gekregen. De vorige week Dinsdag namelijk kreeg de politie enkele aanwijzingen, welke op een spoor, dat naar de hoofdstad liep. duldden In het belang van het onder zoek ls daarvan niets eerde# gepubliceerd. Totdat Vrijdagavond de politie het oogenblik geko men achtte om door middel van een geheimo circulaire waarin het signalement van den vermoedelijken dader was opgenomen, en met behulp van de radio den politie autoriteiten over het geheele land dien avond had ver zocht een razzia te houden ln de logementen te hunner plaatse. Het resultaat van deze razzia is geweest, dat den ln de circulaire bedoelden persoon dien avond te Heerlen is gearresteerd. Zaterdagmorgen ls de arrestant naar Rotterdam ge bracht zonder dat het publiek ieta van hem heeft te zien gekregen. Terstond is hem een voorlooplg verhoor afgenomen, waarbij hij zich zeer cynisch voordeed. Over wat de politie aan materieel tegen hem heeft, moet nog wor den gezwegen, in verband met het belang van het on derzoek, maar uit de uitgebreide maatregelen, welke men heeft genomen, om dezen man ln handen te krij gen, mag men veilig aannemen, dat er ernstige vermoe dens tegen hem bestaan. Hoe de arrestatie ls geschied. Over de arrestatie kan nog het volgende worden mee gedeeld: Zaterdagavond, nog voor dat het tijd was voor de razzia, gingen twee rechercheurs met het in het ge- helm verspreide signalement bij zich, eenige logementen in Heerlen af, om al vast poolshoogte te nemen. In de... straat komen zij ln een gelagkamer binnen, waar eenige mannen zitten te rooken en te kaarten. „Zoo, zeet geer nogal an 't goetele?" (Wel, zitten jul lie zoo'n beetje valsch te spelen) vraagt een der re«^ier- cheurs ln 't Llmburgsch. Een man van het gezelschap kijkt op en zegt scherp: „Hier wordt niet gegoeteld." De politiemannen keken hem bij dit gezegde vlak in het gezicht en... herkenden in hem het portret van der tien jaar geleden dat op het signalement staat afgedrukt herkenden dit met groote zekerheid. Toen gingen de boeien om. Er werd huiszoeking gedaan, verschillende dingen werden in beslag genomen, de arrestant die weinig of niets zei, werd naar een cel gebracht en ging van mor gen op den eersten trein, niet bepaald in volledig tenue, want het onderzoek zal nu uiterst verscherpt worden. Zwijgend, norsch, in zichzelf gekeerd ls het Individu in den trein; zonder omhaal neemt de Rotterdamsche Po litie hem ln Dordt over, de rit naar Rotterdam is voor allen vol spanning. Wat zal nu blijken? Wie kent Willem Visser, alias W. Hulsman, ook we! bekend onder den naam: Thijs de tuinman? Zondag werd, zooals vele luisteraars zullen gehoord hebben, per radio het volgende bericht verspreid: In verband met den moord op Marietje van Os. ver zoekt de commissaris van politie van het bureau Groote Paauwensteeg te Rotterdam, allen, die inlich tingen kunnen geven omtrent een zekeren Willem Visser, zich ook noemende W. Hulsman, ook wel be kend onder den naam Thijs, de tuinman, die gedurende het laatste jaar met hem In aanraking zijn geweest of hem hebben gezien, zich persoonlijk te willen vervoegen aan zijn bureau. Degenen, die buiten Rotterdam wonen kunnen zich schriftelijk melden of bfj de politie ln hun woonplaats vervoegen. Deze man dreef handel ln bloemen, planten en gras zoden en legde tuintjes aan. De man van de fiets. Naar aanleiding van het verzoek van den commis saris van politie om inlichtingen te verstrekken, wan neer men mededeelingen zal kunnen doen over een man, die een flets zou hebben gehuurd, geleend of terugge bracht, is een knecht uit de rijwielstalling aan de Weena straat mededeeling komen doen, dat op Dinsdag 15 Cc- tober een man een flets ls koensn halen, terwijl uit de bon, welke hij Inleverde blsek, dat deze fiets Woens dag 9 October ter stalling %as gebracht Dit rijwiel zou na ze3 uur gebracht moeten zijn, omdat deze knecht het rijwiel ln ontvangst zegt te hebben genomen. Geconfronteerd met den arrestant uit Heerlen, n^eft de knecht uit de rijwielstalling dezen man herkend als do man. die de fiets op dien Dinsdagavond is komen halen. Bovendien wist hy een beschrijving te geven van de beurs, welke deze man bij zich had, en het is ge bleken, dat deze beschrijving klopte met de beurs, welke op den arrestant Is gevonden. De aflosser van dc.tn getuigen, die de fiets in ontvangst moet hebben geno men een bejaard man weet zich van deze kwestie niets meer te hcrineren. De politie slaat vooralsnog .-.eer sceptisch tegenover de verklaringen van den knecht uit de rijwielstalling. Tijdens het verdere onderzoek en de verhooren h ;eblekcn, dat de aangehoudene zich op verschillend- ■r.tcn van ondergeschikt belang tegenspreekt Gijn k'-eren. welke hij bij de a'-restni:" -fv :.-d. e-naar dr. Hessclink in Arnhem ao': c*n p~Ve vu'! ondergoed dat de man in '.ogement in Maastricht had achtergelaten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7