DE MOORDZAAK-LANS. AKKer-a Abel Ljai roop. DAAR WAREN TWEE KONINGSKINDEREN DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. HOOFDPIJN WIER3NGERWAARD. CALLANTS00G. BARSINGERHORN. LANGENDIJK. FOSTER'S. MAAG PILLEN Uit onze Omgeving. ook niet voldoende uitweek, met gevolg dat de Cche- vrolet in aanraking kwam met de hondenkar en de bestuurder van de auto do kluts en zijn macht over het stuur verloor. De wagen raakte daardoor van den dijk af in het Groot N.-H. Kanaal. Het 2-jarig kind rolde al direct uit het opengesprongen portier en werd daardoor voor een onvrijwillig en misschien doodelijk bad bewaard, doch de overige familie Schaap verdween met de auto in het water. De hon- dcnrijclor, die de oorzaak was van de ramp, deed geen enkele poging, de in nood verkeerenden te hulp te komen en hij verwijderde zich, na zijn honden te hebben aangezet, met den meesten spoed. Evenwel waren nog andere inenschen, meer bezield met een geest van menschenliefde, en dat waren een paar ferme kerels uit het woonwagenpark, de orgel draaier J. P. v. Berkum en de los werkman Karei Schouten, die onmiddellijk toeschoten ter redding en door hun krachtdadige hulp niet weinig bijbrachten tot redding van do familie Schaap. De werkman Schouten, die aan de overzijde van het Kanaal bezig was met stoenen sjouwen, aarzel de geen oogenblik en goed zwommer als hij is, sprong hij gekleed in het Kanaal, zijn kostbaar pakje pruimtabak B.Z.K. hield hij met een hand boven water, teneinde deze versnapering tegen voohtbe- derf te bewaren. In samenwerking met den heer v. Bex-kum, werd onder meer mevrouw Schaap met behulp van een lijn op het droge gebracht. Aan den heer Schaap zelf was het reeds gelukt om hoewel hij niet kon zwemmen, de baby te redden, ook de twee andere kinderen werden ongedeerd op het droge gebracht. De Alkuiaarsche politic, inmiddels opgebeld, deed nog pogingen om den hondenrijder aan te houden, snaar kon hem niet te pakken krijgen. Thans stond hij terecht ter zake bovengemelde aanrijding, bewerende, dat hij recht van den weg reed, door den schok viel hij van de hondenkar af. Hij is daarop weer opgestegen, heeft achter zich ge keken, doch niets bijzonders gemerkt. De Kantonrechter, grooten lof brengende aan de ge tuigen v. Berkum en Schouten, gaf in ongezouten termen zijn afkeuring te kennen over het gedrag van verdachte. Het is niet uitgesloten, dat ook de meer voudige strafkamer zich met deze aangelegenheid zal hebben te bemoeien. De heer Schaap die behalve den onderganen schrik, ook nog voel schade heeft geleden aan zijn oud voertuig en garderobe zijner kinderen, stelde een civiele actie in tot liet maximum bedrag van f50. In zijn requisitoir uitte ook de heer Ambtenaar Ihoogst waardecrende woorden ten opzichte van de ge tuigen v. Berkum en Schouten. Voorts releveerende dat in deze ernstige verkeersovertreding een strenge straf moet worden opgelegd, requireerde 150 boete of 50 dagen. De zwaarhoorigc verdachte, die afgetrokken het verhandelde over zich liet heengaan, had geen be merking, waarop hij werd veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen, met toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f 50. WEINIG SUCCESVOL DEBUUT ALS JURIST. De te IJmuiden wonende heer Corn. H., van be roep monteur, was op 8 September te Castricum aan gehouden ter controle van de motor-driewieler, aan welks min of meer onbruikbaar geraakt type werd bevonden, dat de handrem niet voldoende werktee, voor welk feit de heer H. als verantwoordelijk, heden tei'ccht stond. De heer H. erkende de onvolwaardigheid van deze rem en voegde er nog eemge juridisch critiek bij op de dagvaarding, die echter op den Kantonrechter niet voldoende indruk maakte om hem te weerhouden, den verdachte tot f7 boete of 7 dagen te veroor- deelen. HOE EEN HONGERIGE SLIMME KOE VOOR EIGEN ONDERHOUD ZORGDE. Een aan den veehouder-arbeider S. v. d. J. te Alk maar toebehoorendo koe, die zioh niet voldoende kon voeden op het schrale land zijns meesters wist dit te kort aan te vullen in een weide, waar meer te bik ken viel, doch helaas toebehoorde aan de veehouders v. W'ieringen en Mors en welke hoeren niet buiten sporig waren ingenomen met de door deze kJaploop- ster betoonde voorkeur. De pogingen echter, ingesteld om de koe op heeterdaad te betrappen en op te vangen, mislukten geregeld, aangezien het slimme dier, steeds op zijn quivive, altijd tijdig de komst van den vijand bemerkte on zich tijdig uit de voeten wist te maken. Toen verzoeken, dit al te schrandere dier vast te houden, geen resultaat hadden, werd aangifte gedaan cn stond dc veehouder J. heden te recht. De Kantonrechter gaf den verdachte het advies, deze zonderlinge koe aan 't circus to verkoopen. Ook de ambtenaar meende, dat de koe een aanwinst zou zijn ▼oor Hagenbeek en tenslotte werd de verdachte ver oor 'eeld tot f 15 boete of 15 dagen, met toewijzing van ï30 schadevergoeding aan de benadeelde veehou- dfcra. NOG EEN ONGEWENSCHTE COMMENSAAL^ Den heer Piet Bibo, veehouder te Oude Niedorp, die van de Ned. Ilerv. Kerk voor f78 het grasgewas van een dijk had gepacht, werd niet weinig schade toegebracht door een rund, eigendom van zijn dorps genoot J. F. de II., welke brutale cn ongenoode gast niet alleen zich aan het mnlsche gras te goed deed, doch ook door zijn ruwheid veel vernielde van de te veld staande gewassen. De heer Bibo verloor tenslotte zijn geduld en maakte de politie deelgenoot van zijn grieven, met gevolg, dat heden «le veehouder H. niet alleen werd veroordeeld tot f 15.boete of 15 dagen, doch ook aan den heer Bibo zal hebben te voldoen een bedrag van f 30 als schadeloosstelling voor afgegraasd en vernield gewas. De deurwaarder, wien al deze vorderingen ter in casso werden ter hand gesteld, had een reuze dag en lachte het -laatst en het beste. 20 JAAR TEGEN VERDACHTE GEEISCIIT. Nadat do rechtbank te Rotterdam de vorige week Dinsdag en Woensdag de behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder Van O., dia verdacht wordt van den moord op den heer Lans, aan den Oostzeedljk te Rotterdam, gepleegd in den nacht van den 29sten No vember van het vorige jaar, heeft voortgezet en 43 ge tuigen a charge heeft gehoord, heeft het openbaar Mi nisterie Zaterdag requisitoir genomen. Na eerst behandeld to hebben do malversaties, waar aan verdachte zich heeft schuldig gemaakt, o.a. vaisch- heid Sn geschrifte en verduisteringen van diversen aard, komt het O. M. tot de ernstige tenlastlegging. Mr. Visser, die het O. M. vertegenwoordigt, merkt in de allereerste plaats op, dat op den 29stcn November van do het vorig jaar de heer Lans dood i6 gevonden, en de wijze, waarop hij vermoord is, deed een schok gaan door het gehcele land. Behalve het lijk vond de politie, die spoedig ter plaatse was, naast het fonteintje in het keukentje, bloedvlekken terwijl in het fonteintje rose water stond en de hand doek sporon vertoonde, die er op wezen, dat de dader zijn handen had gcwasschen. Voorts was er Inbraak ge pleegd, maar uit de voorwerpen, die werden vermist, staat volgens het O.M. vast, dat deze inbraak gefingeerd is. dus moest gezocht worden naar dengene, die belang bij dezen Inbraak kon hebben, en al dadelijk is de ver denking op verdachte Van O., den procuratiehouder ge vallen, die den indruk heeft willen vestigen, dat hij den avond van don moord vroeger was weggegaan en dat hij dus niet by den moord betrokken heeft kunnen zijn. H[oe&i-, brorickitia-lyders U.W middel kebV LI by de Kond. (Adv. in Blokscnnft./ In dit verband gaat het O. M. nog eens geheel na, wat aan den moord vooraf gebeurd is kunnen zijn, en gebeurd is en verdachte's rol in deze om tenslotte naar Den Haag te gaan en daar de eigenaardigheden te vin den, dat verdachte zijn vrouw, tegen zijn gewoonte in, een hand geeft, dat hij zijn middagmaal niet heeft opge geten en dat hij tegen zijn vrouw heeft gezegd, vooral het uur te onthouden, waarop hü dien avond was thuis gekomen. Verschillende andere feiten wijzen er nog op, dat ver dachte de aandacht van zijn persoon heeft willen af leiden. Onder meer wijst zijn houding er op, dat hij in de was- schersj en bij den grooten ketel is geweest, om sporen van zijn daad weg te maken, sporen, waar nu natuur lijk niets meer van over is, omdat ze verbrand zijn, maar de bloedsporen zijn gebleven, die op de jas, vest en broek pijpen zijn aangetroffen, en die afkomstig bleken te zijn van het slachtoffer van den moord. Ten aanzien van de mogelijkheid, hoe deze sporen er op gekomen waren, be stond eerst nog geen eenstemmigheid onder de deskun digen, totdat op het kantoor der firma de Haas een vy'1 in beslag is genomen, waaraan bloed werd gevonden, dat behoorde tot de bloedgroep, waartoe ook dat van den heer Lans behoorde. Toen de vijl gevonden is in het kistje In de gootsteen- kast, is er op het daarboven staand kistje bloedsporen gevonden. Dat bewijst, dat de dader na den moord de vijl in het kistje heeft gelegd, waarbij bloed van zijn hand op het bovenste kistje is gedruppeld. Iemand van het personeel moet de vijl dan gehanteerd hebben. En dan voert ook deze aanwijzing weer naar verdachte. Komende tot het motief van den moord wijst het O.M. op de bezwarende omstandigheid, dat de accountant dien door den heer Lans in den arm was genomen, om de tekorten in zijn zaken op te sporen den bewusten avond van den 29sten November, waarop de moord ge pleegd is, des avonds om half vijf was genaderd tot het onderzoek, dat verdachte's malversaties aan het licht zou brengen. Een paar uur later was Lans een lijk. Een reconstructie van het misdrijf. Volgens spr. heeft het misdrijf zich als volgt toege dragen. Verdachte is achter Lans de trap afgegaan en heeft, hooger dan Lans staande de slagen met de vijl toegebracht. Lans is toen weer, vermoedelijk ook omdat de buitendeur gesloten was, naar boven gegaan., Boven gekomen heeft verdachte nog meer slagen toegebracht. Lans die het bloed langs zijn gelaat voelde loopen, is naar het fonteintje gegaan om dit af te wasschen. Daar heeft hij hem nog een slag toegebracht, waarbij Lans is gevallen. Verdachte niet wetende of daardoor reeds de dood was ingetreden heeft daarna den hals afgesneden en heeft daarbij niet de groote slagader beklemd ge raakt. En het is heel goed mogelijk, dat hij daarbij met wat bloed bespat is geworden. Het O.M. meent dat van moord niet gesproken kan worden. Vhn kalm overleg is niets gebleken. Het feit moet gekwalificeerd worden als doodslag maar dan als een zeer ernstige. Het O. M. voelt de groote verantwoor delijkheid die op hem rust, maar de aanwijzingen zijn zoo talrijk en overtuigend, dat hij het wettig en over tuigend bewijs geleverd acht. 20 Jaar geëischt. Het O.M. elscht wegens doodslag en verduistering een gevangenisstraf voor den tijd van 20 jaren. Verdachte grijpt met de hand naar het hoofd op het hooren van dien eisch. Hij was zichtbaar bewogen. De president: Verdachte kom eens hier. Blijft u er bij, dat u onschuldig is? Verdachte: Ik heb de moord niet gedaan en ben er ook niet debet aan. Daarna wordt de zitting geschorst. Op verzoek van den president bleef de verdachte op zijn plaats, totdat het publiek de zaal verlaten heeft. Na de schorsing wordt eerst nog een belangrijke ge tuige gehoord, waarna het woord is aan mr. Kokosky, tot het voeren van de verdediging. met betrekking tot den ten laste gelegden doodslag. Het was een zeer lang betoog, waarbij spr. er op wees, dat hij tijdens de gesprekken, die hij met verdachte ge had had, den Indruk had gekregen, dat deze man de misdaad niet gepleegd kan hebben. Volgens pleiter zijn het louter veronderstellingen, waarop verdachte tot 20 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Dan wijst de verde diger op het schandelijk slechte politie-onderzoek, waar door zijn cliënt ten zeerste benadeeld is geworden en het hem onmogelijk is gemaakt zijn onschuld aan te toonen Dergelijke groote zaken worden in ons land veel te veel aan een gewoon politie-man opgedragen doch het valt niet te ontkennen, dat daar wel degelijk een andere op leiding voor noodig is. Vervolgens geeft de verdediger nog een andere recon structie van de misdaad, waarna hij de hoop uitspreekt, dat het hem gelukt is twijfel te wekken ten opzichte van de schuld van verdachte. „Liever tien schuldigen buiten de gevangenis, dan één onschuldig er in." Na nog eenige weerleggingen van het O.M. wordt de uitspraak in deze geruchtmakende zaak bepaald op Za terdag 9 November. Daar waren twee koningskinderen, Een prins uit het zonnige land. Die zocht een prinses aan de Schelde, En vroeg om heur hart en heur hand. Ze zouden zich spoedig verloven In 't feest'lijk versierde paleis, Ze maakten zoo velerlei plannen. Al stelde hun stand ook zijn eisch! 't Geluk van hun leven ging open. 't Werd alles zoo blij en zoo licht, Zo blikten elkander verwonderd In 't jonge, ontroerde gezicht. Het waren twee koningskinderen, Wie men3ch'lijke liefde verbond. Waardoor ook voor hen, els voor and'i Geluk in do wereld bestond! Hoe juichte het volk aan de Schelde, Wat waren de straten er blij Toen hief er een hand de revolver. En vloot er een kogel voorbij! Men riep en men joelde en schreeuwd: Hoe bleek was dat prinsen-gelaat, Umberto schreed stil naar de tombe Van d'onbekenden soldaat Daar werden twee koningskinderen Tot angst en tot droefheid gebracht, Op een van de zonnigste dagen, Die 't leven hun toe had bedacht Ze bidden, dat wat er ook kome, Wat eenmaal het leven hun geeft, Geen schaduw hun pa* en moog' volgen, En dreigend hun toekomst omzweeft! October 1929. KROES. (Nadruk verboden). Slapte aan de veilingen vanwege de drukte met winterkool binnenhalen; verwachting van groote voorraden; weinig verandering in pryzen. Uien Iets lager. Gele kool op 't eind der week achteruitloopend; witte kool en roode kool statiomialre prijzen; snij- en slaboonen duur; bieten en wortelen zeer goedkoop; bloemkool bevredigende prijzen. In dezen tijd van het jaar wordt het aan onze veilin gen wat slapper. De bouwers hebben handen vol werk met het binnenhalen der winterkool, zoodat er voor an dere bezigheden, die verband houden met den aanvoer van tuinbouwproducten aan de veilingen, weinig tijd overblijft. De aardappelencampagne loopt bovendien ook op haar eind en de bloemkoolteelt brengt geen groote drukte teweeg. Alles bij elkaar genomen zijn dit de voornaamste oorzaken van de slapte. Het moet op 't oogenblik een bijzondere drukte geven in de polders buiten Langendijk, waar winterkool is verbouwd, nu deze wordt gesneden en per schip meestal naar Langendijk wordt vervoerd. Vooral hoorden we daarover door verschillende personen spreken met be trekking tot de koolteelt ln den Anna Paulownapolder. Groot moet het aantal bouwers en handelaren zijn, die daar hun geluk dit jaar beproeven. Eensdeels wordt tot de teelt in dien polder overgegaan, omdat men daar nog versch land heeft, land alzoo, waarop niet, zooals aan Langendijk en omstreken herhaaldelijk kool is verbouwd, doch ook, omdat het land daar goedkooper is. Deze twee factoren zijn het, die velen bewegen om daar tot de teelt van winterkool over te gaan. Zij, die per op pervlakte-grond hpbben gecontracteerd en in dit con tracteeren een speculatief element hebben gelegd, heb ben het over 't geheel, naar we vernamen, niet al te slecht getroffen. Degenen, die een bepaalden prijs be steedden per gewichtshoeveelheid, en dus niet speculeer den op een ruimen oogst, alzoo den voorzichtigen kant namen, zullen het uitsluitend moeten hebben van den te besteden prijs in den a.s. winter. Niet alleen in den Anna Paulownapolder, intusschen zijn groote hoeveelheden kool geteeld, doch ook in an dere deelen van Noordholland Bij Nederthorst den Berg in de IJpolders, ln den Haarlemmermeerpolder en op tal van andere voor ltoolbouw geschikte landerijen, heeft de Langendijlcer bouwer terrein gevonden voor zijn geliefkoosde winterkool-teelt Dit bedenkende, vraagt men zich af, wat de a.s. wintercampagne geven zal. Vast staat wel, dat er dit Jaar weer groote hoeveelheden kool aanwezig zullen zijn: het gebrek aan opslagplaats wordt reeds geconstateerd en we hoorden er zelfs van enkelen die geen „koolberging" machtig konden worden. Er wordt gehoopt, dat er, vanwege de groote droogte in den gepasseerden zomer, die voor de groenteteelt in Europa niet gunstig is geweest, gebrek aan de Langen- dijker stapelproducten zal zijn. Op 't oogenblik is daar van nog zeer weinig te bemerken, en we zijn van mee ning. dat ook nu het weer een belangrijken invloed ten goede zal moeten uitoefenen, wil men voor de groote voorraden een afzetgebied vinden. Met het teeltverbod voor aardappelsoorten, welke vat baar zijn voor wratziekte, schiet het ook niet bijster op; het is een moeilijk probleem, waarover deskundigen het nog niet eens zijn en waarbij de meeningen ook in tuin derskringen zijn verdeeld. Het lijkt ons toe, dat in dezen vooral dient gelet te worden op de gevolgen, die het niet- instellen van een, liefst landelijk verbod, hebben op het buitenland, waarvan onze tuinbouw en bloembollencul tuur het hebben moet. Met de tomaten loopt het blijkbaar naar het eind. Nog slechts 300 Kg. werden deze week aangevoerd tegen prij zen, die niet loonend zijn. Voor A-kwaliteit kon ruim f 14 per 100 Kg. worden gemaakt, voor C ongeveer f 11 en voor CC f 3. Er werden nog ongeveer 10 spoorwagens aardappalen aangevoerd, het meest nog Schotsche muizen, alle tegen zeer lage prijzen. Schotten brachten van f 1.602.50 op. Duiten sleohts f 1.50, bravo f 1.70—2.10, eigenheimers f 1,602, blauwe f 3.604.10, waaronder puike winter aardappels, graafjes f 3, drielingen f 23. Bieten en wortelen zijn veel te laag ni prijs dan dat van een gunstige explotatie-uitkomst kan worden ge sproken. Zoo wordt voor groote wortelen van f 22.50 betaald, voor kleine van f 0.601.60, Noodig moesten de prijzen het dubbele van de tegenwoordige zijn. Bieten werden in het begin van de week voor f 1.102.40 ver kocht. Woensdag was de noteering aan de veiilng van den Noordermarktbond f 0.702.30, aan de L.G.C.-veiling f 1.402.80, Zaterdag f 1.102.40, Van beide producten werden aan de twee veilingen van ieder rond 10 spoor wagens aangevoerd. Sla- en snijboonen gaven betere uitkomsten, doch dit komt door den geringen aanvoer. Deze groenten kunnen als luxe worden beschouwd, en komen alleen op de ta fel van beter gesitueerden. Slaboonen werden verkocht voor f 1238 per 100 Kg., de laagste prijs besteed voor afwijkende kwaliteit. Snijboonen golden van f 4348. De aanvoer van deze is nog geringer dan van de eerste. Hebben we in ons wekelijksch overzicht steeds moeten klagen over de lage uienprijzen, ook deze week is daar toe alle aanleiding, de prijzen waren nog lager dan de voorgaande weken. De noteeringen lagen nu tusschen f 2.503.70, voor drielingen was de prijs f 1.702.60, nep werd betaald met f 3—4.50, Grove uien liepen percents gewijze wat achteruit. Den eersten marktdag brachten ze aan de Broeker veiling nog f 4.805 op, aan die van den N.M.B. f 4.201.50. Zaterdag waren deze noteeringen respectievelijk f 3.303.60 en f 3—3.30. De totaal-aanvoer beliep 13 spoorwagens. De bloemkoolmarkt was vrij vast. De koudere tem peratuur werkt daartoe mee. Aanvankelijk werd voor de mooiste groote exemplaren f 15 besteed; in den loop der week kon deze nog monteeren. zoodat tot f 21 werd betaald. Voor de minst groote of even grootere van eenigszins afwijkende kwaliteit werd Maandag f 7.60 en iets hooger betaald; volgende dagen bracht deze van f 9.4010.50 op. De prijzen zijn alzoo niet onbevredigend zoodat een goede uitkomst afhankelijk is van de teelt Aan de Noordermarktbondveiling, waar slechts 8000 st. werden aangevoerd ,werd van f 1021.60 betaald. Aan de veiling der L.G.C. bedroeg do aanvoer bijna 32000 st Chln. kool, ook wel witkrop geheeten, werd verkocht voor prijzen, welke lagen tusscher. f 2.503.50 per ICO stuks. Er blijkt uit, dat deze groente in prijs achteruit geloopen is. De aanvoer beliep 22000 stuks. Roode, witte en gele kool vormen op het oogenblik den hoofdschotel der aan de veilingen aangevoerde produc ten. De prijzen der roode kool blijven vrij standvastig, dat wil helaas zeggen, laag. Het meeste gezochte goed van 3 pond ongeveer bracht gemiddeld f 5 op, in 't be gin van de week iets minder, op 't eind iets meer dan dien prijs. Voor groote lagen de prijzen tusschen f 2.20 2.80, met ook hier op het eind der week een eenigs zins gunstiger stemming. Voor kool, die tusschen de grootste en kleinste soorten inlag, werden prijzen be steed van f 34.50, Aan de veiling te Noordscharwoude werden 26, aan die te Broek 28 spoorwagens aangevoerd. In tegenstelling met de roode kool was de stemming voor gele op 't laatst der week minder gunstig. Aan de Broeker veiling kon Maandag voor het mooie kleingoed tot f 6.10, te Noordscharwoude tot f 5.90 opbrengen. In 't midden der weck waren de maximumprijzen resp. f 5 cn f 4.20, Zaterdag f 5.30 cn f 4.80. Hetzelfde kan van de groote soort opgemerkt worden; de prijzen waren te Broek achtereenvolgens f 3.10, f 2.50 en f 2.70 in mi nimum. Te Noordscharwoude waren de minimum-prijzen f 33.60. De tótaal aanvoer beliep 13 spoorwagens. De witte-koolprijzen bleven statlonnair. De allergroot sten of minder gioote, die in kwaliteit iets afweken, brachten f 1 of iets daarboven op, kleinere van de beste kwaliteit golden van f 1.401.80 met een kleine afwij king, daar beneden. De aanvoer beliep 78 spoorwagens Voor Deensche witte kool werd in den aanvang f 2 2.40 gemaakt aan de Broeker, t 1,70—2 aan do Noord- scharwouder veiling. Deze prijzen bleven m den loop van de week bijna ongewijzigd. Later kwam er voor de klei nere iets bij. Woensdag werd aan de veiling der L.G.C. f 3.10, aan die van den Noordermarktbond f 4 gemaakt In 't geheel werden 24 spoorwagens geveild. is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van aagpillen, het ideale 1. Alom aangeprezen, acon. Foster's IV laxeermidde f0.65 per f De propagandaclub D.E.V. welke ons menig genoeg lijk avondje heeft geboden, is ontbonden. Ook de nieuw opgerichte vereeniging S.U.R. zal dezen winter wegens vertrek en andere omstandigheden geen uitvoering ge ven. We vinden 't altijd nog jammer, dat in de besturen van den Bond voor Staatspensionneering en de Propa gandaclub oneenigheid is geweest, want juist met hun. beiden werd een goed geheel gemaakt. Misschien was er nog een weg te vinden om tot elkander te komen. In deze gemeente zijn in drie gezinnen kinder verlamming geconstateerd, ln verband waarmee door 't gemeentebestuur aan alle ingezetenen circulaires zullen worden verzonden. In deze circulaire worden verschil lende wenken en raadgevingen vermeld, ten einde te voorkomen, dat kinderen, die aangetast zijn, vooral niet met anderen in aanraking komen. De Nutsvereeniging „Ontspanning na Arbeid" heeft j.1. Zaterdagavond haar eerste bijeenkomst gehouden in de zaal van den heer P. Schenk. De lezing werd gehouden door den heer A. C. Woestenburg, die al3 onderwerp had gekozen: „Een offer der zee". De heer Cor Bakker droeg een bijdrage voor, getiteld: ,De voet balmatch". Beide heeren verwierven een welverdiend applaus. Verder werd de avond gevuld met verschil lende kleine bijdragen enz., terwijl als slot gelegenheid werd gegeven een dansje te doen. Deze eerste avond kan als goed geslaagd worden beschouwd. Aan autobestuurders en vooral aan hen, die een vrachtwagen besturen, wordt bij deze een goede raad gegeven tusschen het gedeelte Driemolens en Zwinweg bij het passeeren niet al te ver uit te halen. Maandag morgen geraakte de heer S. van Breezand met een auto beladen met mest even te ver in den lossen berm, waar kort geleden buizen voor waterleiding zijn gelegd waardoor de wagen tot aan de as wegzakte. De wagen moest worden ontladen en daarna worden opgevijzeld. Zooals wij reeds eerder meldden, herdacht de heer W. Govers 16 October j.1. den dag dat hij 40 jaar deel uitmaakte van de Commissie van plaatselijk Bestuur der N.Z.H. Reddings-Mij. Het lag in de bedoeling yan het Hoofdbestuur den heer Govers iets aan te bieden, doch door verschillende oorzaken kon dit niet op den I6en geschieden, maar vond dit plaats Zaterdag j.1. ten huize van den jubilaris. Behalve de secretaris van het Hoofdbestuur, de heer H. de Boolj, waren aanwezig de voorzitter en de secretaris van de Plaatselijke Com missie, de heeren Mr. D. Breebaart en E. Smit. In een hartelijke toespraak, huldigde de heer De Booij den jubilaris voor alles wat hij gedurende de vele jaren voor de Redding-Maatschappij had gedaan. Hij sprak de hoop uit, dat het den heer Govers gegeven mag zijn nóg vele jaren deel van de Commissie te mogen uitmaken. Als blijk van waardeering en als herinnering aan dezen dag bood de heer De Booij namens het Hoofdbestuur den jubilaris een wandelstok met gouden knop aan, waarin gegraveerd: Willem Govers, Callantsoog, lid van de plaatselijke commissie N.Z.H. Redding-Mij. 1889, 16 Oc tober, 1929. Geroerd dankte de heer Govers voor dit schitterende cadeau, waarvan hij, naar hij hoopte, een nuttig gebruik zal maken. Nadat nog een foto van den jubilaris was genomen, behoorde deze huldiging weer tot het verleden. We vermelden in dit verband nog even, dat de heer Govers, den vorigen Zondag den leeftijd van 88 jaar heeft bereikt en tevens, dat hij de oudste inwoner onzer gemeente is. In tal van functies heeft hij gemeente en gemeen schap jaren lang gediend. Hij maakte o.a. 38 jaar deel uit van den gemeenteraad, terwijl hij 32 jaar de functie van wethouder bekleedde. Ook van het bestuur van Polder Callantsoog en het bestuur der Ned. Herv. Ge meente heeft hij jaren deel uitgemaakt en slechts noode heeft hij zich uit verschillende vereenigingen terug getrokken. Onze plaatsgenoot, de heer J. L. H. J. Westenberg, is no. 1 geplaatst op de voordracht voor onderwijzer aan school no. 7 te Den Helder. De Tooneelvereenlging „Liefdadigheid" alhier heeft voor dit seizoen in studie genomen ,De Tante uit In- dië' van Henri van Wermeskerken. ZUIDSCHARWOCDE. Aan de firma Haijtema te Alkmaar Is de levering opgedragen van 211000 K.G. kalizout 45 Cr. 25700 K.G. super 14 71000 K.G. Chllisalpeter en 22000 K.G. kalksalpeter door de Vereeniging „Ons Belang" te Wervershoof. ZUIDSCHARWOUD E. Als we goed zijn ingelicht worden door de Coop. Boe renleenbank n geen verdere stappen gedaan, om uit getreden leden te verplichten hun aandeel in het verlies te doen dragen. Ons werd meegedeeld, dat betrokken leden rechtskundig advies hebben Ingewonnen, waarbij kwam vast te staan de niet-verplichting tot bijdrage. LANGENDIJK. In de binnenkort te houden vergadering van de Lan- gendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvcrecniging zul len voorstellen worden besproken voor het vieren van het 25-jarig bestaan dier Vereeniging. NOORDSCHARWOUDE. De gemeenteraad komt Dinsdagavond a.s. om 7.30 uur in openbare vergadering bijecii. Op dezo vergadering zal o.m. de begrooting behandeld worden. NOORDSCHARWOUDE. Voor de te houden Floralia-tentoonstelling het vol gende jaar, vanwege de vrouwenclub, kunnen nu reeds plantjes besteld worden. NOORDSCHARWOUDE. Door de afdeeling van „Het Witte Kruis" zal bij vol doende deelname weder een bakercursus worden gc- huden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6