UIT HET DAGBOEK - VAN EEN MELAATSCHE ALKMAAR. WINKEL. Uit onze Omgeving. Voor den Ieg-wedstrijd. B, en W. adivlseeren afwijzend te beschikken op een adres van de commissie voor den Legwedstrijd te West- graftdtfk om een jaarlijksehe bijdrage. B. en W. zien er wel een algemeen belang in, maar geen speciaal ge meentebelang. De heer Rczelman wil toch wel een subsidie toestaan, om het algemeen belang, Het Is slechts een begin en een legwedstrijd vraagt nogal wat kosten. Men zou kunnen beginnen met een subsidie voor één jaar en spr. noemt een bedrag van f 15. De heer Kuiken ondersteunt dit voorstel. De kippen- houderij wordt nogal uitgeoefend, als is zij te Breezand opgehouden. De heer Keuris merkt op, dat de subsldleerende ge meenten er toch een gemeentebelang inzien, omdat ln die plaatsen veelal flinke eendenhouderijen zijn. De heer Komen juicht het voorstel-Rezelman toe, en wijst op het gebrek van een goede organisatie, wat voorheen beter was. Dat er nu vereenlgingen zijn, die deze zaak weer ter hand nemen, is toe te Juichen. B. en W. hebben geen bezwaar voor één jaar een subsidie van f 15 toe te staan, zegt de Voorzitter en zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Voor D.O.K.E.V. Ingekomen is een verzoek van de Gymnastiekvereenl- ging D.O.K.E.V. om een subsidie groot f 150 voor aankoop van een brug. Voorgesteld wordt deze subsidie te verleenen onder voorwaarde, dat de werktuigen welke door middel van subsidies der gemeente zijn verkregen, bij eventueele ontbinding der vereeniging ter beschikking van de ge meente moeten worden gesteld. Uit een overgelegd schrijven blijkt dat het tekort op 1 Juli 1929 f 15.S4 bedroeg, n.1. voor Kleinesluis een te kort van f 20.95, voor Breezand een tegoed van f 43.20, voor Ewijcksluis een tekort van f 38.09. De heer Kuiken vraagt hoe het mogelijk is, dat een vereeniging die zoo'n groote belangstelling ondervindt, een tekort heeft. Alles klopt bij de gemeente om steun aan, het lijkt wel een pereboom. De heer Keuris licht toe dat de finantlcele moeilijk heden ontstaan zijn, doordat de vereeniging de laatste jaren met de jongere krachten is begonnen, wat veel kost. Voorheen kon de vereeniging toe. Do Voorzitter beaamt dit en voegt er aan toe, dat op 3 plaatsen nu leiding gevraagd wordt. De vereeniging had tot nu toe geen subsidie en vraagt nu f 150. De heer Van der Ham vraagt of de voorwaarde, dat de brug na opheffing der vereeniging weer aan de ge meente komt, geen moeilijkheden met zich kan mee brengen. Spr. vraagt of een gedeelte van de f 150 niet gebruikt zal worden om het gat te stoppen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De vereeniging vraagt subsidie voor den aankoop van een brug, tot een maximum van f 150. De vereeniging koopt dus de brug en wij ontvangen de rekening tot een bedrag van f 150. Zonder hoofdelijke stemming wordt de subsidie ver leend. Aan de orde komt het verzoek van het Bestuur der sfdeeling Noordholland der vereeniging van Ned. Ge meenten om een bijdrage berekend naar M cent per inwoner, voor aanklceding van de bestuurskamer van het gebouw dr vereeniging voor Ned. gemeenten. Voorgesteld wordt gunstig te beschikken. Voor onze gemeente kost het dus f 12.50. Algemeen goedgevonden. Voorschotten Ingevolge de Landarbeiderswet Van de hoeren Joh. de Visser, Kolksluis en De Jong, Zijpe, waren verzoeken ingekomen om voorschotten in gevolge de landarbeiderswet. De Voorzitter deelt echter mede, dat de stukken nog niet in orde zijn en deze beide aanvragen dus nog niet behandeld kunnen worden De aanvrage van P. Voorthuizen, Middenvliet, die een bunder land kan koopen voor f 1100, en een bijdrage aanvraagt van f 3450, wordt toegestaan. Wegens vermindering van zijn aanslag verkrijgt de heer A. J. Kaan op zijn verzoek ook vermindering van aanslag in het schoolgeld en wordt deze gebracht van f 2.25 op f 1.35. Omdat zijn hond een anderen eigenaar heeft gekregen wordt aan den heer N. Scheltus een vermindering van aanslag in de belasting op de honden toegestaan en wel tot een bedrag van f 1. De rondvraag. De heer Van der Ham zegt dat het misschien wel de bedoeling van B. en W. is. maar door den nieuwen straatweg te Van Ewijcksluis de verbinding met den afsluitdijk naar WIeringen is bij den Stoomweg een kruispunt ontstaan, dat door autobussen enz. een zeer druk punt is geworden en welk punt nog niet ls ver- H-sht. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit nog niet hadden besproken, maar dat zij zullen zorgen dat er verlichting wordt aangebracht. Spr. dankt den heer van der Ham voor de opmerking. Nog slechter dan een melkhok. Pi heer Koorn vraagt of B. en W. eens willen gaan kijken naar de overdekte speelplaats bij school I. Een melkhok bij een boer ziet er nog beter uit, alles is wa ter en bladeren. FEUILLETON door J. SCHAAP. (Nadruk verboden). 30. Wat komt u hier doen, moedertje, vroeg hij be leefd en zacht... Ha, lk begrijp, u hebt hem hier heen gebracht en nu zult u afscheid van hem nemen. Neen meneer, lk kom hier. om hier te blijven. U bent toch niet melaatsch, hier worden toch al leen mclaatschen opgenomen. Dat weet u -toch ook wel, niet waar. Dat weet ik niet, loog ze. Men zag, dat ze loog. „Dus lk moet weer terug? vroeg zo verder. „Ik heb geen recht om u hier te houden... Dan ga ik weer met hem terug, zeide ze, als een bedreiging. Zoudt u dat wel doen, moedertje, hij heeft meer en betere verpleging noodig dan u hem kunt geven... Ja, ja, hij is een stumpert, maar ik verlaat hem niet... En ik kan hem niet meer helpen, meneer, luister eens. meneer, Ik ben zelf zoo zwak. ik kan hem niet moer helpen. Ziet u nu zelf niet dat lk niet meer kan. Als ik het had gekund, dan had lk hem niet naar hier gebracht... Hij zal het hier goed hobben... Ja, maar hij zal mij niet zien en lk zal hem niet zien. Misschien nooit weer. Dat kunt U niet willen, dat wil ook God niet, meneer, laat me niet meer schel den van mijn man. Waarom kunt U mij niet opnemen. Ik kan toch kleinigheden doen. Moet ik nou gestraft worden omdat lk gezond ben? Omdat God me gespaard heeft voor de ziekte, moet ik daarom weg, moet ik nu gaan leven, alsof ik geen man heb? Ik moet mij houden aan de regelen, dat weet U toch ook wel? Ik zag, hoe de directeur zelf diep was geroerd bij het De Voorzitter vraagt sedert wanneer die toestand dan bestaat. De heer Koorn zegt dat hij het al weken heeft aan schouwd. De Voorzitter oordeelt dat de heer Koorn dan wel een beetje nalatig is geweest en hij spr. wel een tip had kunnen geven. De heer Koorn noemt het gewoon een zwijnenboel en denkt dat de overkapping lek ls. De Voorzitter begrijpt niet dat het hoofd der school er dan niet over gepraat heeft. De heer Koorn zegt dat het verschrikkelijk ls, men kan er niet loopen. De Voorzitter dankt den heer Koorn en zal het on derzoeken. Het teeltverbod van voor wratziekte vat bare aardappelsoorten. Strengere bepalingen en vernietiging van de teelt. De heer Komen herinnert er aan dat bij de vaststel ling van de verordening, waarbij verboden werd de aardappelsoorten te telen die vatbaar waren voor wrat ziekte, spr. In het midden heeft gebracht dat het Cen traal Comité In overleg met den Plantenziektenkundi- gen Dienst meerdere soorten voor de keuring te velde uitsloot en spr. toen heeft gevraagd de verbodsbepa ling aan te vullen met die variëteiten. Dat is nog niet gebeurd en spr. verzoekt daarom aan B. en W. of zij een verordening aan den Plantenziektenkundigen Dienst willen zenden, met het verzoek, met welke variëteiten naar de meening van dien Dienst de verbodsbepaling moet worden uitgebreid. Verder is spr. vau meening dat de verbodsbepaling niet streng genoeg is, de maxi mum boete is f 25 en er is niet de verplichting om het te veld staande gewas te vernietigen. Z.i. behoort die verplichting te worden opgelegd en de boete te worden verhoogd. Want spr. wijst op de mogelijkheid dat iemand het in zijn hoofd kan krijgen om een flink perceel met een verboden aardappelsoort uit te zetten en er dan wel f 25 voor over heeft. De Voorzitter zegt, dat nagegaan kan worden of de aardappelen door de gemeente in beslag genomen kun nen worden. Iemand de verplichting op te leggen ze te vernietigen dat kan niet. Overigens geeft spr. in over weging met wijziging der verordening even te wachten, omdat in Zuidholland ook gemeenten zijn dio een der gelijke verordening hebben vastgesteld, maar Ged. Sta ten van die provincie de verordening ter vernietiging hebben voorgedragen aan den Kroon. Als vernietiging plaats vindt, dan hooren we de motieven. De heer Kuiken raadt aan de eischen niet te zwaar te stellen, zooveel zijn de aardappelen niet waard. De heer Komen oordeelt echter, dat de eischen niet te zwaar gesteld kunnen worden. De Voorzitter merkt op, dat boeteverhooging niet zal gaan, f 25 ls het maximum. De heer Kuiken zegt, dat Ged. Staten van Zuidholland meenen dat de gemeentebesturen niet het recht hebben een verordening vast te stellen. De Voorzitter zegt dat het daarom beter ls een uit spraak af te wachten. De heer Komen gaat hiermee accoord. Klachten over het electrlsch licht. De heer Keuris heeft een oude klacht, die, zegt 6pr., in het najaar steeds wordt herhaald. Het electrisch licht n.1. Is te Van Ewijcksluis zoo weinig constant. De laatste weken zijn er avonden bij, dat het licht zoo slecht is, dat het slecht er bij te zien is, hoewel spr. een lamp heeft van 125 kaarssterkte. Spr. heeft van een deskun dige hooren zeggen dat dit veroorzaakt wordt, doordat het net overbelast is. Spr. raadt B. en W. aan eens te onderzoeken of dit inderdaad de oorzaak is. De Voorzitter deelt mede, dat met het P.E.N. reeds correspondentie wordt gevoerd over het oprichten van een nieuwen transformator er bij. Deze zaak heeft dus de volle aandacht van. B. en W. B. en W. loopen niet over den Raad. De heer Keuris wil dan nog een paar woorden zeg gen en herinnerd er dan aan dat toen de raad besloot tot aankoop van bouwterrein te Breezand, een nadere beslissing zou volgen over de bestemming van het bouw terrein. Spr. heeft echter een advertentie in de courant ge zien, waarin gegadigden voor aankoop van bouwter rein werden opgeroepen. Spr. vraagt of B. en W. daar nu niet wat ver meegaan. Gister stond er ln de courant weer een advertentie over verhuring van perceelen, ter wijl de raad zich nog niet heeft uitgesproken. Het ls mogelijk, dat ook de raad wel ln die richting wil, maar spr. vraagt of B. en W. in dit geval niet over den raad loopen. De Voorzitter zegt, dat het de gewoonte van B. en W. niet is om over den raad te loopen, maar wel willen zij de zaken behoorlijk goed voorbereiden en willen zij voor dien tijd weten hoe de zaken staan. Aanstonds is er een geheime vergadering, waarbij ook de heer De Bruin van de Vereeniging van Ned. Gemeenten en de heer Chr. Dekker, architect, zijn uitgenoodigd, en dan zal het oordeel van den raad worden gevraagd. De heer Keuris zegt, dat hij dus met zijn vragen wat te vroeg ls, maar de advertenties gaven hem daartoe aanleiding. De Voorzitter herhaalt, dat het niet de gewoonte van aanschouwen van dit oude vrouwtje, dat smeekte om bij haar man te mogen blijven. Moet U nu die regelen houden tegenover een oude vrouw als Ik? Zijn die ook voor mij gemaakt? Dat is hard meneer, hard. Inmiddels hadden de verplegers den ouden zieken man van den draagstoel op den brancard gelegd. En ze zetten zich in beweging het langzaam dalende voetpad af. Doch de vrouw hield ze tegen. Weer wendde ze zich tot den directeur. Mag Ik ook hier blijven, vroeg ze. De directeur schudde, bewogen het hoofd. Wij ver pleegden stonden er om heen geschaard. Vol medelijden met de arme vrouw, die het mismaakte wezen, dat nu op den brancard lag, wezenloos als ging het gansche tafereel hem niet aan, niet wi^de verlaten. Plotseling viel ze op de knieën en hief in smeking de handen. Laat me b}j hem blijven, God zal U zegenen. Vol deernis, ik zag het, want ik had haar ook gade geslagen, had het verpleegstertje de scene aanschouwd. Toen trad ze op den directeur toe en zeide tegen hem iets, wat we niet verstonden. De directeur knikte en toen met het liefelijkste gebaar, dat ik ooit mocht aanschouwen, hief ze de oude vrouw op, die verwonderd naar haar op keek, met oogen van niet begrijpen. U kunt ook hier blijven, moedertje, zeide de di recteur. De zuster heeft een goed woordje voor je ge gaan. U mag haar wel bedanken. Het verpleegstertje schudde van neen, doch de oude vrouw, schreiende van vreugde en aandoening om het zoo onverwachte geluk, nam de hand van de jonge vrouw en drukte deze, uit een gevoel van groote dank baarheid tegen haar wang. En wij, verpleegden, zelf lijders, schreiden mede om wat we hadden aanschouwd. 8 Juni 19... Het oude vrouwtje, dat In de kolonie mocht blijven, om steeds bij dien ouden man te zijn, doet haar werk. Ze verricht alle kleinigheden, helpt het verpleegstertje en tracht zich verdienstelijk te maken. Och, ze doet weinig, misschien loopt ze de anderen ln den weg, doch ze meent haar dankbaarheid te moeten toonen door bedrijvig heen en weer te loopen. Ze schijnt opgewekt, omdat ze bij haar man mag zijn. Ja, dat hulpeloozo wezen, dat eiken morgen op een bank wordt gedragen en voor het huis gezet, met afgevallen vingers en tee- nen, is haar man. Hij spreekt wc5nig, kan bijna niet meer spreken, want een deel van de kaak ls weg. Hij B. en W. Is over den raad te loopen, maar dit zijn voorbereidende wei kzaamheden. De heer Van der Ham herinnert den Voorzitter aan de toezegging in de vorige vergadering, dat de raad binnen enkele dagen voor een avondvergadering bij eengeroepen zou worden. Do Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog geen gegevens hadden en de heer De Bruin was in Rome. Als B. en W. den raad wat voorleggen, dan willen zij ook hun meening kenbaar kunnen maken. De heer Keuris zal dan de comitévergadering afwach ten en verwacht dat dan later In openbare vergadering de raad nog eens zijn besluit zal vastleggen. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De openbare vergadering wordt onder dankzegging voor do aangename besprekingen gesloten, terwijl de bode het bezoek van de heeren De Bruin en Dekker aankondigt. WAAR EEN VROUW BELANQ IN STELT De behandeling van de fijne wasch. Om de fijne wasch tegen het beschroeien met het strijkijzer te beschutten wordt aanbevolen het linnen goed, nadat het gewasschen is onder het stijven met een oplossing van zwavelzure ammoniak te drenken. Sigarenkistjes voor huishoudelijke doeleinden. Sigarenkistjes, welke men van hun eigenaardlgen geur wil ontdoen, om ze voor andere doeleinden te ge bruiken, behandelt men als volgt: Men giet een lepel spiritus in het kistje en steekt dit aan. Als de spiri tus opgebrand is zet men het kistje een uur in de buitenlucht. Gewoonlijk is dan de reuk verdwenen. Mocht het niet zoo zijn, dan levert een herhaalde be werking zeker een goede uitkomst. Nieuwe kasten. Om den reuk uit nieuwe kasten te verwijderen, be dient men zich van een zeer eenvoudig middel. Men zet eenige dagen achter elkander ln ieder vak der kast een kom met kokende, zoete melk, schurt ein delijk de kast uit met soda en laat ze behoorlijk drogen. De melk zuigt de onaangename lucht geheel op. Altijd versche noten. Er zijn veel liefhebbers van noten, maar die lief hebbers begeeren ze liefst, wanneer ze versch zijn. Geen nood, ten allen tijde versche noten! Wanneer de noten beginnen oud te worden, laat men ze gedurende 48 uren weken in koemelk, die men zachtjes verwarmt, en laat ze daarna in de lucht drogen. De vochtige warmte, welke langzamerhand naar binnen dringt, doet het vleesch der noten zwellen, haar schil bruinachtig en bitter, kan men er dan even gemakkelijk afnemen als die van de versche noten. Geen tandarts meer noodig. Er is een middel tegen tandpijn ontdekt, en een ander om zich van den kwaden tand te bevrijden. In tiet eerste geval neemt men een stuk zink; de eene zijde daarvan wordt tegen het vleesch gehouden, en wanneer men dan met den kant van een stuk zilver den rand van het stuk zink aanraakt, ontstaat daardoor een lichte electrische stroom en houdt de pijn op. In het tweede geval neemt men een stuk gomelastiek, boort er een gat in en steekt het zoo op den tand, dat het bovenste gedeelte den wortel aanraakt; het gomelastiek trekt ook aan den wortel en de tand gaat eindelijk los, zonder dat de patiënt heeft te lijden. Hij, die dat middel gebruikt, zal er misschien ook baat bij hebben, als hij het beproeft Baat het niet, het schaadt ook niet.' Wondverzorging. Het Duitsche blad „Die Volksnahring" geeft een aan tal wenken aan hen, die erop gesteld zijn, duurzaam een gezond en krachtig gebit te behouden. Het zijn deze tien geboden: 1. Stil uw dorst door middel van zuiver water. 2. Gebruik melk, zoo mogelijk in onge- kookten staat, want dan bevat zij voldoende kalk. Als om de een of andere reden het kooken noodig is, laat dan op een warm vuur de melk even tot aan het kook punt verhitten. 3. Kook de groenten niet af, om daar door de waardevolle vitaminen uit te loogen en weg te werpen, maar stoof de groenten, zonder het aftreksel verloren te laten gaan. 4. Eet versche vruchten rauw, zoo mogelijk met schil, alleen afgewasschen en boven dien zoo mogelijk kleine hoeveelheden rauwe groenten op den boterham of als salade. 5. Eet weinig suiker en nog minder koek en zoetigheden. Dergelijke spijzen mogen alleen dagelijks gegeten worden door personen met een valsch gebit. 6. Gebruik nooit tandenstokers van metaal, maar van hout, celluloid of veder schacht. 7. Ver- Ieder verstandig rooker - Heeft G0MARUS in z'n kokerl Sigaren Seriemerk van 5*20 ets. kijkt voor zich heen en ziet naar zijn vrouw, die telkens voorbij komt en hem dan groet. Zoo ouwe, hoe gaat het? De oude man knikt dan tevreden en zijn vrouw knikt tevreden terug, omdat ze weet, dat hij, die stum pert, zooals zij hem noemt, goed geholpen wordt door verpleegsters en verplegers. Ik ben nog niet zoover, dat ik moet worden geholpen, dat mijn wonden moeten worden verbonden. Nog heeft de ziekte niets van mij verteerd, nog is niets van mij vergaan, maar bij het aanschouwen van de verpleeg den, die eljcen morgen het hooge voetpad opgaan om naar de ziekenzaal te gaan, waar de verplegers en ver- verpleegsters wachten, dan weet ik, dat ook de beurt aan mij zal komen, dat eens de tijd zal aanbreken, dat mijn voeten en handen en wellicht mijn hoofd het eerst zullen zijn omzwachteld, dat ik kreupel zal gaan cn steunende op een stok. Na afloop van het uur, aan de zieken gewijd, heb ik het verpleegstertje gesproken. Ze was moe en afge mat, lk zag het, toen zy op de bank plaats nam, waar dc fontein aanhoudend klatert en de bloemen er om heen begiet. De waterdroppels schitteren ln de zon, als zoovele diamanten. Het ls moeilijk voor U, zuster, zeide ik. Dat was de eerste maal dat ik haar aansprak na den strijd met den egoist. God geeft mij kracht om het werk te volvoeren, waarvoor ik ben uitverkoren, zeide ze rustig, terwijl ze me aankeek met een glimlach. Hoe lang bent U eigenlijk hier, zuster, vroeg ik weer. Al vier jaar. Vier jaar van goed doen, vier jaar van liefde, zeide lk. U overdrijft Ieder mensch moet zich toch ver dienstelijk maken. Zijn do menschen niet op elkaar aangewezen. De tijd van Kain, die vroeg of hij de hoeder van zijn broeder was, Is gelukkig al lang voor bij. De eene mensch moet het geluk van anderen be oogen. Maar zoo redeneert niet iedereen. Hoe weinig menschen trekken zich het lot van anderen aan. We moeten trachten het voorbeeld te geven. En voelt U zich gelukkig? Als U meent, dat ik gelukkig ben, omdat ik het werk in de kolonie mag verrichten, ja dan ben Ik ge lukkig. Ik kan helaas geen genezing brengen, dat moeten wijder na het eten kleverige spijsresten van de tanden, door kauwen op broodkorst of iets dergelijks (zie boven) Poets de tanden des avonds voor het slapen gaan en draag zorg dat zoodoende de bacteriën niet des nachts hun vernielingswerk kunnen aanvangen. Het is vol doende 's morgens alleen den mond te spoelen. In. tandpasta of poeder mogen geen scherpe stoffen te vin den zijn. 8. Vermijdt heet en koud water, maar vooral te snelle afwisseling van warm en koud water. 9. Na gebruik van zoetigheid of zuur steeds den mond spoelen of broodkorst kouwen. 10. Wacht niet tot gij ondrage- lijkea pijn hebt, maar begeef U naar den tandarts, zoo dra gij de geringste aanwijzing hebt, dat er zich ergens een klein gaatje bevindt. Eenmaal moet het er toch van komen, en hoe langer men wacht, des te grooter wor den pijn en kosten, des te eerder is de tand verloren. Men schrijft ons: Op 16 November a.s. viert de heer Joh. Brands, Toon kunstenaar te Alkmaar, zyn 25-jarig jubileum als pae- dagoog, dirigent en propagandist van het Nederland- sche lied. Het zal dezen eminenten en jovialen directeur van een viertal Gemengde, een Mannenkoor en een drietal Kinderkoren zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Op Zondag 17 November a.s. zal te Haarlem een Feestconcert worden gehouden, waarop al zijn Koren zullen medewerken. Een uitvoerend comité ls reeds ge- ruimen tyd met de voorbereiding var. dit jubileum bezig. Secretaris van dit comité Is de heer H. Frans, Nagt- zaamplein 25 te Haarlem, die gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Landverhuring der Ned. Herv. Kerk op 29 October. 1. Piasbout, 2.09.00 HA, aan K. van der Molen voor f 325. 2. Karst Jansen, 0.94.00 H.A., aan G. Beers voor f 165 3. Pieter Walingsvenje, 0.50.00 H.A., aan Abr. van Splunter voor f 100. 4. Gerrit Weversvenje, 0.50.40 H.A., aan Abr. van Splunter voor f 100. 5. Jan Hendrikserf, 0.84.10 H.A., aan G. Beers voor f 265. 6. de Steile Bosch, 1.24.60 H.A., aan G. Leijen Jz. voor f 200. 7. Sypheerschboschje, ong. 0.93.50 H.A., aan J. F. Hannema voor f 120. 8. de Rijdbosch, 1.51.30 H.A., aan A. Mantel voor f 255. 9. Dirk Bakkerskrogje 0.59.50 HA., aan A. J. Waiboer voor f 100. 10. 6e stuk v. d. Kerkerijd, 0.88.70 H.A, aan G. Leijen Jr voor f 140. 11. 5e stuk v.d. Kerkerijd, 0.70.50 H.A., aan C. Hartog voor f 100. 12. 4e stuk v. d. Kerkerijd. 0.75.50 H.A., aan C. Hartog voor f 105. 13. £e stuk v. d. Kerkerijd, 0.77.50 H.A., aan C. Koster voor f 105. 14. 2e stuk v. d. Kerkerijd, 0.71.20 H.A., aan C. Koster voor f 100. 15. Ie stuk v. d. Kerkerijd, 1.28.60 H.A., aan Abr. Strijbis voor f 200. 16. Buis, 0.87.00 H.A., aan A Mantel voor f 160. 17. Het Roode Boschje, 0.46.00 H.A., aan K. Slooves Az. voor f 90. 18. 3e stuk van het Modderveld, 1.18.60 H.A., aan K. Slooves Az. voor f 190. 19. 2e stuk van het Modderveld, 1.18.60 H.A., aan K. Slooves Az. voor f 190. 20. Groote Rict- bosch, 1.11.90 H.A., aan K. Slooves Az. voor f 180. 21. Ie stuk van het Modderveld, 1.17.80 H.A., aan K. Slooves Az. voor f 185. 22. de Oord, 1.54.90 H.A., aan Jn. Dekker voor f 250. 23. De Driestal, 1.18.40 H.A., aan Jn. Dekker voor f 170. 24. Het Pelken- bosch, 2.28.10 HA., aan C. Kaaij Klz., voor f 385. 25. het 2e Klaverstuk 0.06.70 H.A., aan Jn. Smak Jbz. voor f 160. 26. het le Klaverstuk, 1.00.00 H.A., aan D. Mo lenaar voor f 170. 27. Vlapstuk, 1.36.00 H.A., aan D. Molenaar voor f 210. 28. het Vierde stuk, 0.68.00 HA„ aan Alb. Schenk voor f 115. 29. het Vijfde stuk 1.72.50 H.A., aan D. Molenaar voor f 290. 30. het Zesde stuk I.33.90 H.A., aan D. Fijnheer Pz. voor f 220. 31. het zevende stuk, 1.24.40 H.A., aan D. Fijnheer Pz. voor f 200. 32. het achtste stuk, 1.14.00 H.A., aan D. Kort voor f 175. 33. het negende stuk, 2.11.50 H.A., aan D. Molenaar voor f 350. 34. de Git, 1.43.40 H.A., aan P. Nieman Pz. voor f 250. 35. Oude Jan, 1.64.40 HA., aan D. Molenaar voor f 260. 36. Claij, 1.26.30 HA., aan Jn. Smak Jbz. voor f 200. 37. Zeilemaker, 1.25.50 HA., aan Jn. Smak Jbz. voor f 200. 38. de Kleine Kerkeweid 1.54.80 H.A., aan Abr. Strijbis voor f 325. 39. de Pekelpan 1.46.30 H.A., aan C. Kaaij Klz. voor f 250. 40. De drie Geerzen 0.87.70 H.A., aan D Fijnheer Pz. voor f 130. 41. de Groote Kerkeweid 2.02.40 H.A., aan C. Koster voor f 400. 42. De Derde Verhuring, 2.02.90 H.A., aan Abr. Fijnheer voor f 340. 43. de Jonge Jan, 1.34.00 HA., aan W. Keetman voor f 210. 44. de Rijnven, 0.92.50 H.A., aan C. Kooij Klz. voor f 125 Diaconie der Ned. Herv. Kerk: 1.55.40 H.A. ad f 160 per H.A. aan A. Strijbis; 1.75.70 H.A. ad f 160 per H.A. aan A. Strijbis. Gemeente Winkel: 1.98.60 H.A. ad f 305 aan C. Boor, Algemeen Burgerlijk Armbestuur: 1. 2.93.60 H.A. weiland „de Big" aan W. Keetman voor f 405; 2. 2.62.90 HA. weiland „hét lage stuk" aan A. Strijbis voor f 450; 3. 1.13.20 H.A. weiland „de kleine Machielse" aan C. Hartog voor f 175; 4. 0.19.45 HA. bouwland aan L. Keeser voor f 30. wij aan hooger machten overlaten. Ik kan alleen pogen het lijden te verzachten, te vertroosten de lijders, zoo goed mogelijk. Zoo offert ge Uw jong leven op. Zoo leef lk vele levens, vriend. Ik begrijp niet wat U bedoelt. Ik leef niet alleen mijn leven, naar doorleef ook dat van anderen. Ik tracht mij het leven van andoren in te denken, hun gevoelens, hun aandoeningen te be grijpen. Mensch te zijn, beteekent niet mensch voor zich alleen, maar voor anderen. Wie voor zichzelf leeft, leeft maar één leven, wie het lot der menschen ook tot het zijne maakt, doorleeft vele levens. En lk gevoel het als een groot geluk, dat te kunnen. Vertel me Iets van Uw leven. - Waarom, het ls toch het leven van zoovelen. Zuster, ik zie U dagelijks, ik zie Uw werk, Ik zie Uw hulpvaardigheid, Uw medelijden. Ook Uw medelijden met mij, die wel voor altijd hieï zal blijven. Zou ik niet mogen weten, wie eigenlijk de vrouw is, het wezen, dat mij medelijden toont? Waarom zou U dat willen weten? Omdat degene, wien medelijden wordt getoond, graag wil weten van wien het medelijden komt Zoudt ge niet mennen, dat een blinde, wien een aalmoest wordt toegeworpen, graag zou weten van wien die aalmoes komt? De geschiedenis van mijn leven is gauw verteld. Zoo is die van een jong meisje, dat alleen op de wereld staat en haar brood moet verdienen. Ik heb mij altijd aangetrokken gevoeld tot de lijdende menschkeld. Ik geloof zeker, dat je met die neiging geboren wordt, zooals een volksleider, die opkomt voor de massa. In Nederland ben ik opgeleid tot verpleegster. Dat is niet gemakkelijk en je staat, U wilt het misschien niet ge- looven, aan veel verleiding bloot. Het verpleegster- costuum flatteert en menig patiënt, die herstellende is en lang ln een ziekeninrichting heeft vertoefd, doet Je vaak voorstellen, die je doen huiveren. Weet U, lk heb eens iemand bijna gedood. Ik had de wacht in den nacht met nog een andere zuster. In één van de zieken vertrekken wordt hulp gevraagd en lk stond op om te zien, wat de patiënt noodig had. Het was een man ln de kracht van zijn leven, geope reerd, doch nu herstellende. Zuster, zeide hij, mijn water Is op, zoudt U mij wat water willen brengen. Woi-dt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6